هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته هشتم بارداری (هفته ۸ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته هشتم بارداری (هفته 8 حاملگی)

ورود به هفته هشتم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۸ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید. کودک شما اکنون ۴/۱ سانتی‌متر طول دارد. او هنوز هم کمی شبیه بچه قورباغه به نظر می‌رسند، اما دُمش در حال کوتاه‌تر شدن است و در نهایت ناپدید می‌شود. چشم‌ها و بینی قابل مشاهده هستند، گوش داخلی و زبان در حال رشد هستند و سقف دهان با فک بالا به هم می‌رسد. دست‌هایی در انتهای جوانه‌های بازو وجود دارد و انگشتان بنددار شروع به رشد می‌کنند. دست‌ها و پاها در این مرحله از غضروف ساخته شده‌اند. اندام‌های تناسلی نیز اکنون در حال رشد هستند، اما هنوز خیلی زود است که بگوییم نوزاد پسر است یا دختر. با وجود این‌ که جنین کوچک است، تا هفته هشتم رحم شما به اندازه یک توپ تنیس بزرگ شده است و فشار بیشتری به مثانه شما وارد می‌کند، بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر از حد معمول به سرویس بهداشتی بروید. این هفته‌ای است که حالت تهوع صبحگاهی اغلب در یکی از بدترین حالت‌های خود است. اگر هنوز به پزشک مراجعه نکرده‌اید، اکنون وقت آن است که نزد پزشک بروید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۸ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته هشتم بارداری (هفته 8 حاملگی)

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری، حاملگی شما در حال پیشروی است. ممکن است برخی از علائم رایج مانند حالت تهوع صبحگاهی، گرفتگی و کرامپ خفیف یا لکه بینی را تجربه کنید. هر بارداری متفاوت است، بنابراین اگر هنوز چیزی متوجه نشده‌اید نگران نباشید. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا دریابید که در هفته هشتم بارداری چه اتفاقی می‌افتد و از علائم و رشد جنین خود در هفته ۸ بارداری اطلاعات کافی را کسب کنید.

نکات برجسته در هفته هشتم بارداری

هفته ۸ حاملگی شما فرا رسیده است و پینو بیبی چند نکته مهم و هیجان‌انگیز برای شما دارد که باید بررسی کنید:

در این هفته رشد انگشتان دست و پا کوچولوی شما شروع شده است.

احتمالاً در این هفته یا در هفته‌های آینده یک قرار با پزشک خود خواهید داشت که می‌تواند زمان مناسبی برای طرح سؤالات و دل مشغولی‌هایتان باشد. به این فکر کنید که چه زمانی (و چگونه) می‌خواهید این خبر بزرگ را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید. پایان سه ماهه اول در راه است، زمانی‌ که بسیاری از افراد بلاخره پرده از راز حاملگی خود برمی‌دارند و به دیگران می‌گویند که باردار هستند.

برای برخی علائم جدید مانند درد در ناحیه کمر آماده باشید. ماهیچه‌ها برای حمایت از رحم در حال رشد شما سخت‌تر کار می‌کنند.

تایید بارداری در هفته هشتم

در هفته ۸ بارداری، این احتمال وجود دارد که پس از انجام آزمایش بارداری، با تشخیص سطوح هورمون بارداری hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) در ادرار، نتیجه مثبت گرفته‌اید. هم‌چنین ممکن است تست حاملگی منفی دریافت کنید اما هنوز باردار باشید. برای این‌ که از حاملگی خود مطمئن شوید، یک قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید.

هنگامی ‌که بارداری خود را تأیید کردید، ممکن است به این فکر کنید که چه زمانی موعد زایمان شما خواهد بود؟ پزشک شما می‌تواند این تاریخ را تعیین کند هر چند که برای زایمان خیلی زود است اما سوال دوراندیشانه‌ای است که می‌تواند برنامه شما را حول این تاریخ مهم تنظیم کند. برای محاسبه تاریخ زایمان می‌توانید از ابزار محاسبه آنلاین تاریخ زایمان سایت پینو بیبی استفاده کنید.

هفته هشتم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

اگر چه ارجاع بارداری بر اساس زمان‌بندی هفته‌ها رایج‌تر است، اما گاهی اوقات راحت‌تر می‌توان آن را در قالب ماه‌ها تصور کرد. هیچ راه استاندارد و واحدی برای گروه‌بندی چهل هفته بارداری به ماه وجود ندارد، اما در هفته هشتم بارداری، ممکن است به پایان ماه دوم بارداری خود نزدیک شوید، حتی اگر متوجه هیچ گونه برآمدگی شکمی یا علائمی نشده باشید.

هفته هشتم بارداری: رشد کودک شما

این هفته همه چیز درباره کوچولوی شماست که ویژگی‌های مهم داخلی و خارجی بدن او در حال شکل‌گیری است، از جمله انگشتان دست و پا و این شایان ستایش است.

جنین هنوز داخل کیسه آمنیوتیک است و مواد مغذی خود را از کیسه دریافت می‌کند. جفت در حال توسعه است و با ساختارهایی به نام پرزهای کوریونی به دیواره رحم می‌چسبد.

دست‌ها و پاهای کودک شما زمانی‌ که جوانه‌های ساده بودند، شروع به تشکیل انگشتان و بندهای کوچک انگشتان می‌کنند و بازوها می‌توانند در آرنج و مچ خم شوند و پاها نیز از مفصل زانو خم شوند.

در این مرحله، چشم‌ها شروع به ایجاد رنگدانه می‌کنند. برای سرگرمی هم شده رنگ چشم کودک آینده‌تان را پیش‌بینی کنید. برای این کار از ابزار پیش‌بینی آنلاین رنگ چشم نوزاد در سایت پینو بیبی استفاده کنید.

اندام‌های تناسلی نیز در حال شکل‌گیری هستند، اگر چه هنوز خیلی زود است که جنسیت بیولوژیکی فرزند کوچک‌تان را بدانید.

اندام‌های داخلی نیز در حال پیشرفت هستند. با تشکیل روده‌ها، آن‌ها شروع به اشغال فضای بند ناف می‌کنند زیرا هنوز فضای کافی در شکم کودک شما وجود ندارد. حتی در این مرحله اولیه، روده‌ها برای حمل مواد زائد از بدن کار می‌کنند.

هفته هشتم بارداری: اندازه جنین

کودک شما در حال حاضر راه درازی را طی کرده است و به زودی، رشدش سریع‌تر هم خواهد شد. در هفته هشتم بارداری، کودک شما به اندازه یک تمشک است؛ در حدود ۴/۱ سانتی‌متر طول دارد و وزن او در حدود یک گرم است.

هفته هشتم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته ۸ بارداری، علائم بارداری ممکن است بیشتر قابل توجه باشد. لباس‌های شما ممکن است کمی تنگ به نظر برسند و ممکن است علائمی را تجربه کنید که قبلاً احساس نکرده‌اید، یا علائمی را تجربه کنید که ظاهراً می‌آیند و می‌روند. نکته مثبت این است که پزشک شما ممکن است بتواند برخی از فعالیت‌های قلبی را در هفته هشتم بارداری تشخیص دهد، اگر چه ضربان قلب کودک شما ممکن است کمی بیش از حد سریع باشد که در سونوگرافی تشخیص داده شود.

به هر حال، اگر این اولین بارداری شما نیست، ممکن است علاقه‌مند باشید بارداری دوم خود را با بارداری اول‌تان مقایسه کنید و تفاوت‌های این دو را با هم مقایسه کنید. 

هفته هشتم بارداری: علائم مادر

در هفته هشتم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟ از آنجایی که هر فرد و هر حاملگی متفاوت است، هیچ روش استانداردی وجود ندارد که کسی در این هفته هشتم چه چیزی را باید احساس کند. با این حال، در هفته هشتم بارداری، ممکن است برخی از علائم زیر را تجربه کنید:

 • بیماری صبحگاهی‌ در هفته ۸ بارداری: در حال حاضر ممکن است با حالت تهوع صبحگاهی که باعث تهوع و حتی استفراغ در هفته هشتم بارداری می‌شود، همچنان دست و پنجه نرم کنید. خبر خوب این است که علائم تهوع صبحگاهی معمولاً در سه ماهه دوم کاهش می‌یابد و تقریباً به سه ماهه دوم نزدیک شده‌اید. اگر نمی‌دانید چگونه حالت تهوع را در هفته هشتم متوقف کنید (یا حداقل آن را کاهش دهید)، سعی کنید قبل از بلند شدن و بیرون آمدن از تخت، کراکر و بیسکویت بخورید و به جای سه وعده غذایی بزرگ، پنج یا شش وعده غذایی کوچک در روز مصرف کنید. مقاله رژیم بارداری را هم مطالعه نمایید تا از بایدها و نبایدهای رژیم غذایی این دوران مطلع شوید.
 • بیزاری از غذا و بو در هفته ۸ بارداری: مزه‌های خاص و بوهایی که قبلاً هرگز شما را آزار نداده‌اند ممکن است به دلیل افزایش هورمون‌هایی که حس بویایی شما را تقویت می‌کنند و باعث ‌شوند معده شما احساس کند که سوار بر ترن هوایی شده است، حسی طاقت‌فرسا یا نفرت‌انگیز به نظر می‌رسد اما چاره‌ای نیست باید آن را تحمل کنید. مقاله ویار حاملگی را مطالعه کنید و روش‌های مدیریت ویار را به کار ببندید. اگر همه چیز باعث ایجاد حالت تهوع در شما می‌شود یا نمی‌توانید چیزی را در هفته هشتم در معده خود نگه دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • اسهال در هفته ۸ بارداری: سیستم گوارشی شما ممکن است در حال حاضر بسیار حساس‌تر باشد و علائمی مانند اسهال، یبوست و درد معده همه در هفته هشتم حاملگی شایع هستند. عادات غذایی سالم و هیدراته ماندن ممکن است به عوارض گوارشی بارداری کمک کند. اگر اسهال شما بیش از ۲۴ ساعت طول کشید یا با علائم دیگری همراه بود، با پزشک خود تماس بگیرید. قبل از مشورت با پزشک خود از داروی ضد اسهال یا هیچ داروی دیگری استفاده نکنید.
 • تکرر ادرار در هفته ۸ بارداری: همان‌طور که کودک شما رشد می‌کند و رحم شما بزرگ می‌شود، هر دو به مثانه شما فشار می‌آورند. ممکن است در این هفته به علت تکرر ادرار مدام در حال رفتن به دستشویی باشید و مسافت اتاق نشیمن و خواب به سمت سرویس بهداشتی را طی شبانه روز بارها طی کنید. در هفته ۸ حاملگی و در طول دوران بارداری، ممکن است متوجه شوید برخی از علائم ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند و این موضوع جای نگرانی ندارد و مسئله رایجی در بارداری است. بنابراین ممکن است در هفته ۸ تکرر ادرار داشته باشید اما در هفته هفتم این عارضه را نداشتید.
 • گرفتگی شکم در هفته ۸ بارداری: گرفتگی عضلات نیز در هفته هشتم بارداری شایع است و یکی دیگر از علائمی است که ممکن است ظاهر شود و از بین برود. گرفتگی خفیف یا احساسی شبیه به عادت ماهانه در هفته هشتم بارداری (و بعد از آن) طبیعی است و می‌تواند به دلیل رشد مداوم رحم باشد. اگر علائم شدید هستند، برای برطرف کردن مشکلات با پزشک خود مشورت کنید.
 • کمر درد در هفته ۸ بارداری: ممکن است در هفته هشتم بارداری، کمردرد ایجاد شود. بروز این درد به این دلیل است که ماهیچه‌های پشت شما سخت‌تر از حد معمول کار می‌کنند زیرا وزن شما برای سازگاری با رحم در حال رشد شما توزیع می‌شود. علاوه بر این، مرکز ثقل شما در حال تغییر است. هورمون‌های بارداری روی رباط‌های مفاصل لگن شما تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را شل می‌کنند که می‌تواند منجر به ناراحتی در ناحیه کمر و لگن شود.
 • لکه بینی و ترشح در هفته ۸ بارداری: لکه بینی (خونریزی خفیف) و ترشحات می‌تواند در هفته هشتم بارداری طبیعی باشد و ممکن است هنگام پاک کردن ناحیه تناسلی متوجه این علائم شوید. با این حال، اگر احساس نگرانی می‌کنید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید و اگر متوجه خونریزی شدیدتر یا ترشحات غیرطبیعی شدید فوراً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.
 • خستگی در هفته ۸ بارداری: سطح پروژسترون شما در حال افزایش است، که اغلب باعث می‌شود احساس خستگی بیش از حد معمول داشته باشید. نگران نباشید و هر زمان که می‌توانید چرت بزنید و استراحت کنید. اگر احساس خستگی می‌کنید، به بدن خود گوش دهید و سعی کنید بدن خود را آرام کنید. خوابیدن در وان آب گرم برای دقایقی می‌تواند خستگی و کرامپ عضلانی شما را کاهش دهد. 
 • مشکل خواب در هفته ۸ بارداری: تغییر سطح هورمون، خستگی، رفت و آمد اضافی به سرویس بهداشتی اغلب باعث اختلال در خواب می‌شود. اگر نمی‌توانید درست بخوابید و دچار بی‌خوابی شده‌اید، سعی کنید به موسیقی آرام گوش دهید یا کتاب بخوانید. هم‌چنین می‌توانید قبل از خواب شیر گرم بنوشید یا دوش بگیرید. برخی از بانوان باردار خوابیدن به پهلوی چپ را مفید می‌دانند، زیرا گردش خون را بهبود می‌بخشد. قرار دادن بالش بین زانوها ممکن است به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

هفته هشتم بارداری: اندازه شکم مادر

ممکن است این سوال را در ذهن داشته باشید که آیا شکم‌تان از هفته هشتم برآمده و قابل تشخیص است؟ هر بارداری منحصر به فرد است، اما می‌توان گفت که احتمالاً در هفته هشتم هیچ تفاوتی در اندازه شکم خود (حتی زمانی که دو قلو باردار هستید) مشاهده نخواهید کرد. به یاد داشته باشید، کوچولوی شما فقط به اندازه یک تمشک است! اگر در هفته هشتم بارداری دچار نفخ خفیف در اطراف شکم خود می‌شوید، ممکن است متوجه برآمدگی کوچکی در شکم خود شوید. ممکن است تا هفته ۱۲ تا ۱۶ بارداری، برآمدگی واقعی نداشته باشید. از هفته دوازدهم به بعد است که برآمدگی شکم قابل رویت است زیرا رحم شما آنقدر بزرگ می‌شود که در ناحیه لگن قرار نمی‌گیرد.

هفته هشتم بارداری: رژیم غذایی

ویار حاملگی ممکن است در این هفته شما را آزار دهد. ممکن است شما نسبت به غذاهای مورد علاقه‌تان، احساس خوبی نداشته باشید و حتی ممکن است نسبت به خوردن مواد خوراکی مانند گچ، خاک و مهر علاقه شدید پیدا کنید. تمایل به خوردن مواد غیرخوراکی نشانه کمبود برخی مواد معدنی در بدن شماست و لازم است تا شما ضمن مراجعه به پزشک متخصص برای تنظیم یک رژیم غذایی متناسب با یک متخصص تغذیه نیز مشاوره کنید. در برابر خوردن مواد غیرخوراکی مقاومت کنید، مقاله ویار حاملگی را مطالعه کنید. در این مقاله جایگزین‌های مناسبی برای مواد غیرخوراکی و مواد کم‌ارزش ارائه شده است.

ممکن است شما به انواع بوهای مختلف حساس شوید و یا حتی به بوی تندی مانند بوی بنزین علاقه نشان دهید. سعی کنید تا با متعادل کردن رژیم غذایی ویار خود را کنترل کنید. مواد غذایی سالم را جایگزین مواد غذایی بی‌ارزش کنید. تنقلات مضری مانند آب‌نبات، چیپس، پفک، اسنک و … را از لیست خود حذف کنید و به جای آن مویز، کنجد، میوه‌های خشک مانند انجیر، برگه زردآلو و سیب خشک را جایگزین کنید. در مصرف هر ماده غذایی اعتدال را رعایت کنید. برای اطلاع از میزان مناسب مصرف مواد غذایی می‌توانید با متخصص تغذیه مشورت کنید، تیم متخصص پینو بیبی نیز مقالات متعددی در خصوص میزان مناسب مصرف و طریقه استفاده از برخی مواد خوراکی را تنظیم نموده است که به مرور این لیست تکمیل‌تر خواهد شد. در حال حاضر این لیست شامل اطلاعاتی در خصوص میزان و نحوه مصرف حبوبات، کنجد، هندوانه، عرق کاسنی، زعفران، ماش، انجیر، مویز، کندر و … است. موارد این لیست در حال افزایش است اگر شما نیز در خصوص ماده غذایی خاصی سوالی در ذهن دارید در بخش نظرات سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا گزینه درخواستی شما در اولویت لیست تولید محتوایی تیم متخصص پینو بیبی قرار بگیرد.

هفته هشتم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

همان‌طور که دومین ماه سفر بارداری خود را تکمیل می‌کنید، در هفته‌های آینده کارهای مهم زیادی وجود دارد که باید انجام دهید و در مورد آن‌ها فکر کنید، از رسیدگی به دندان‌ها تا کسب اطلاعات جهت مدیریت مورد علائم بارداری گرفته و یا حتی تحقیق در مورد انتخاب نام نوزاد.

ممکن است لباس‌های‌تان در حال حاضر تنگ شده باشند و بخواهید چند تکه لباس گشاد به کمد لباس خود اضافه کنید که مناسب با بزرگ شدن و رشد شکم شما باشد. از اینجا به بعد باید از پوشیدن شلوارهای تنگ اجتناب کنید. فراموش نکنید که با رشد پستان‌ها، در طول بارداری سینه‌بند با اندازه مناسب انتخاب کنید.

با ورزش از خود مراقبت کنید. اگر قبل از بارداری نسبتاً فعال بودید، معمولاً ادامه فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌بردید بی‌خطر تلقی می‌شود (برای اطمینان با پزشک خود مشورت کنید و تائیدیه را از او دریافت کنید). یوگا بارداری می‌تواند با توجه به شرایط شما بسیار عالی باشد. ورزش‌های سه ماهه اول بارداری را مطالعه کنید تا با برخی از این فعالیت‌ها آشنا شوید.

زمان اولین ملاقات شما با پزشک است، بنابراین اگر متخصصی را انتخاب نکرده‌اید، اکنون زمان خوبی است. گزینه‌های شما ممکن است به محل زندگی و پوشش بیمه شما بستگی داشته باشد، اما هر کسی را که انتخاب می‌کنید، مهم است که با فلسفه و شیوه‌های آن شخص (پزشک) راحت باشید.

آیا باید به رئیس خود بگویید که در هفته هشتم باردار هستید؟ خانواده و دوستان چطور؟ این ‌که چه زمانی به دیگران بگویید باردار هستید جای بحث‌های زیادی دارد: برخی تصمیم می‌گیرند بلافاصله به دوستان و خانواده خود اطلاع دهند. برخی دیگر منتظر می‌مانند تا سه ماهه اول بارداری را پشت سر بگذارند، زمانی‌ که خطر سقط جنین بسیار کمتر است. در نهایت، این کاملاً به شما بستگی دارد! اما به نظر می‌رسد حداقل تا پایان سه ماهه اول بارداری در مورد حاملگی‌تان بهتر است در محیط کار با کسی صحبت نکنید شاید فقط یک همکار و دوست صمیمی. برای اطلاعات بیشتر جهت مدیریت زندگی کاری و اشتغال در دوران بارداری مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

برای سرگرمی هم که شده به انتخاب نام نوزاد فکر کنید. خودتان را خیلی غرق در این موضوع نکنید. این تصمیمی است که باید با شریک زندگی‌تان اتخاذ شود، اما از لحاظ روحی این کار ممکن است به شما حس امیدبخشی بدهد. وارد سایت پینو بیبی شوید و از منوی سایت وارد بخش ابزار شوید، روی ابزار آنلاین انتخاب نام نوزاد کلیک کنید و مقاله مربوط به معیارهای انتخاب نام نوزاد را مطالعه کنید. شاید چند هفته بعد که قصد داشتید تا خبر بارداری خود را افشا کنید، نیاز باشد تا در مورد نام نوازد نیز با عزیزان‌تان گفتگو کنید. خواندن این مقاله باعث می‌شود شما اطلاعات جامع و مفصلی در خصوص انتخاب نام فرزندتان داشته باشید و با ارائه این اطلاعات، دیگران را شگفت‌زده کنید.

هفته هشتم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

ویار همسر شما شروع شده است، دل پیچه و حالت تهوع ممکن است او را بی‌رمق و عصبی کرده باشد. مراقب رژیم غذایی همسرتان باشید. سعی کنید تنقلات مضر و کم‌ارزش را از دسترس او خارج کنید و به جای آن روی کانتر آشپزخانه و پاتختی مقداری میوه خشک، بیسکویت کم قند و آجیل قرار دهید. بیشتر به او توجه کنید. نوازش و کلمات محبت‌آمیز شما در مدیریت این شرایط بحرانی بسیار کمک کننده خواهد بود. کم کم باید به فکر خرید لباس بارداری مناسب برای همسرتان باشید. برای انتخاب سایز مناسب لباس بارداری مقاله مربوطه را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید.

شاید همسرتان به بوی شما نیز حساس شده باشد اما این به این مفهوم نیست که از شما بیزار است؛ به یاد داشته باشید این یک روند طبیعی است و همسرتان در آن هیچ دخالتی ندارد. ضمن این که این شرایط خیلی دوام نخواهد آورد و نهایتاً دو یا سه هفته به طول خواهد انجامید. به همسرتان بگویید که شرایط او را درک می‌کنید و از این موضوع ناراحت نیستید.

هفته هشتم بارداری: از پرشک خود بپرسید

هفته هشتم زمان خوبی برای اولین ویزیت رسمی بارداری شماست. ویزیت‌های مراقبت‌های دوران بارداری معمولاً یک بار در ماه تا دو ماه آخر بارداری شما انجام می‌شود و نزدیک به زایمان بیشتر می‌شود. این معاینات به شما فرصت عالی برای پرسیدن هر سوالی که ممکن است داشته باشید می‌دهد. همان‌طور که برای قرار ملاقات خود آماده می‌شوید، سوالات زیر را در نظر بگیرید تا از پزشک خود بپرسید.

 • راه‌کارهای مناسب برای داشتن خواب بهتر در شب چیست؟
 • آیا دیدن رویا در دوران بارداری طبیعی است؟
 • آیا سفر در دوران بارداری بی‌خطر است؟ اگر چنین است، بهترین زمان برای سفر چه زمانی است و چه زمانی باید سفر را متوقف کنم؟
 • در صورت داشتن سؤال یا نگرانی در بین قرار ویزیت‌ها، چه زمانی و چگونه باید با پزشک تماس بگیرم؟
 • چه نوع آزمایشات قبل از تولد مورد نیاز یا توصیه می‌شود و چه زمانی باید برای زایمان برنامه‌ریزی شود؟

سوالات متداول در هفته هشتم بارداری

 • آیا می‌توان در هفته هشت بارداری از اسباب‌بازی‌های شهربازی استفاده کرد؟

کارشناسان توصیه می‌کنند از هر گونه فعالیتی که خطر آسیب دیدن را افزایش می‌دهد، به خصوص در ناحیه شکم خودداری کنید. اما برای برخی از افراد باردار، حتی ورزش‌های سبک‌تر یا فعالیت‌های ایمن می‌تواند خطرآفرین باشد، بنابراین بهتر است در مورد وضعیت خاص خود با پزشک خود مشورت کنید. مقاله چه مادران بارداری نمی‌توانند ورزش کنند را بررسی کنید و اگر جزو افرادی هستید که انجام فعالیت برای شما ممنوع است روش‌های دیگر حفظ سلامتی در بارداری را جدی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله فعالیت‌های خطرناک در دوران بارداری را مطالعه بفرمایید. نکات گفته شده در این مقاله را در تمام طول دوران بارداری خود مد نظر داشته باشید.

 • آیا می‌توان موهای خود را در هفته هشتم بارداری رنگ کرد؟

برخی از متخصصان معتقدند که رنگ کردن موها در دوران بارداری بر سلامت جنین شما تأثیر زیادی نخواهد داشت. رنگ مو حاوی مواد شیمیایی مضر است، اما مطالعات روی حیوانات نشان می‌دهد که حتی دوزهای بالای این مواد شیمیایی خاص (سطوحی که در رنگ مو وجود ندارد) اثرات چندانی بر جنین ندارند. مگر آن که از قبل دچار بیماری‌های حساسیتی و یا آسم باشید که در چنین شرایطی بهتر است از رنگ موی طبیعی استفاده کنید. اما آنچه مسلم این است که استنشاق بخار حاصل از این مواد و جذب پوستی مواد شیمیایی مضر غیرقابل اجتناب است بنابراین همچنان توصیه تیم متخصص پینو بیبی عدم استفاده از رنگ‌های شیمیایی است. راه‌های زیادی برای زیبا ماندن در دوران بارداری وجود دارد که کاملاً ایمن هستند. مطالعه مقاله استفاده از لوازم آرایشی نیز می‌تواند به افزایش آگاهی شخصی شما در مورد این مواد کمک بکند.

هفته هشتم بارداری: چک لیست شما

در اینجا لیست کوچکی از کارهایی است که می‌توانید در این دوره از بارداری خود انجام دهید، ذکر شده است:

 • پزشکی را که دوست دارید و به آن اعتماد دارید، پیدا کنید، خواه آن فرد؛ پزشک، پرستار یا ماما باشد. معیارهای انتخاب ماما یا متخصص را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه نمایید.
 • در مورد زمان انجام معاینات بعدی با پزشک انتخابی خود تماس بگیرید.
 • شروع به برنامه‌ریزی کنید که چگونه و چه زمانی اخبار مهم را با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید.
 • یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود تنظیم کنید. دندانپزشک شما ممکن است بتواند اطلاعات شخصی در مورد مراقبت از دندان‌ها و لثه‌های خود در دوران بارداری به شما ارائه دهد.
 • این هفته کمی مرخصی بگیرید! اگر می‌توانید، نصف روز را برای انجام کاری که از آن لذت می‌برید اختصاص دهید. سپس آن را به یک عادت بدل کنید. هر هفته چند ساعت را فقط به خودتان اختصاص دهید. مقاله چگونه در دوران بارداری زیبا باشیم و مقاله نحوه استفاده از نکاتی برای بهبود سلامت روان در دوران بارداری را مطالعه بفرمایید.
 • لیستی از مواد خوراکی مناسب و نامناسب دوران بارداری را تهیه کنید. مطالعه مقاله‌های «رژیم غذایی بارداری: غذاهایی که در دوران بارداری باید از آن‌ها اجتناب کرد» و «میوه و سبزیجات ممنوعه دوران بارداری» و «داروهایی که نباید در دوران بارداری استفاده نمود» برای شما مفید خواهند بود.
 • در هفته هشتم احتمالاً شما حالت تهوع خواهید داشت. برخی از زنان انرژی زیادی دارند، اما برخی دیگر احساس خستگی می‌کنند و از نوسانات خلقی رنج می‌برند. نوسانات خلقی در دوران بارداری امری طبیعی است، اما اگر بسیار مضطرب یا افسرده هستید با پزشک خود صحبت کنید.
 • در این زمان، ممکن است متوجه مشکلاتی در دندان‌های خود شوید. هورمون‌ها می‌توانند باعث خون‌ریزی بیشتری در لثه‌های شما شوند و هم‌چنین ممکن است توده‌هایی روی لثه ایجاد کنند. استفراغ زیاد یا خوردن غذاهای شیرین نیز می‌تواند روی دندان شما تأثیر بگذارد. حتماً از نخ دندان استفاده کنید و جهت مسواک زدن از یک مسواک نرم استفاده کنید. این ایده خوبی است که در طول بارداری به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
 • در طول دوران بارداری خود به طور منظم با پزشک، ماما یا متخصص زنان و زایمان ویزیت‌های روتین دوران بارداری را برنامه‌ریزی و پیگیری کنید.
 • مهم است که در دوران بارداری مراقب سلامتی خود باشید. به عنوان مثال، اگر در دوران بارداری به آنفولانزا مبتلا شوید، می‌تواند بسیار جدی‌تر باشد و منجر به بستری شدن شما در بیمارستان شود. ایده خوبی است که واکسن آنفولانزا را تزریق کنید.

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته هشتم بارداری (هفته ۸ حاملگی)

 1. مهربان گفت:

  مفید خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *