بارداری, زندگی روزانه

چگونه در باردرای زیبا باشیم؟

لباس مناسب بپوشید

راهکارهای زیبا شدن در دوران بارداری

ممکن است در دوران بارداری شما بی‌حوصله و عصبی شوید ، ممکن است دست و پاهای شما داغ شود، بزاق دهان‌تان زیاد شود، بدن‌تان متورم شود، موهای‌تان شروع به ریزش کند، تناسب اندام‌تان را از دست بدهید، پوست‌تان خشک شود و ترک‌های پوستی روی بدن‌تان ظاهر شود و بسیاری از عوارض دیگر که همگی جزو عوارض شایع دوران حاملگی هستند اما با همه این‌ها، تیم متخصص پینو بیبی معتقد است شما می‌توانید با رعایت نکات ساده در بارداری زیبایی خود را حفظ کنید و حتی دوران بارداری تمرینی برای توجه بیشتر به خودتان باشد. اگر علاقه‌مند هستید تا از این راهکارهای ساده و البته کاربردی مطلع شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و د بخش نظرات برای ما بنویسید که شما چه استراتژی برای زیبا ماندن در دوران بارداری  به کار بسته یا قرار است به کار ببندید. 

چگونه در باردرای زیبا باشیم؟

چگونه در باردرای زیبا باشیم؟

بارداری دورانی است که به دلیل بروز تغییرات فیزیولوژیک، تغییر در سطح ترشح هورمون‌ها، بی‌خوابی، دهیدراته شدن پوست، ریزش مو، تورم بدن، کم تحرکی و عواملی از این دست ممکن است بانوان تغییرات ظاهری فاحشی داشته باشند. برخی بانوان به خاطر تغییرات ظاهری که دارند اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و کمتر از خانه خارج می‌شوند. تغییرات ناخوشایند ظاهری حتی بر خلق و خوی آن‌ها نیز تاثیرات منفی خواهد داشت و سبب می‌شود تا بانوان باردار در این دوره افسردگی و استرس بیشتری را متحمل شوند. هر شخصی دوست دارد تا از دیدن چهره خود در آینه لذت ببرد و این احساس خوشایند در ایجاد اطمینان به نفس و بالا بردن روحیه افراد بسیار موثر است. اما سوال اینجاست که چطور می‌توان با عوارض شایع دوران بارداری کنار آمد و همچنان زیبایی ظاهری خود را حفظ کرد؟ اساساً راهی برای مقابله با این مشکلات وجود دارد؟ آیا با توجه به محدودیت استفاده از لوازم آرایشی می‌توان همچنان آراسته در انظار عمومی ظاهر شد؟ چطور در حاملگی می‌توان زیبا بود؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مقاله تیم متخصص پینو بیبی به آن‌ها پاسخ خواهد داد.

زیبا بودن در بارداری وابسته به عوامل قبل از باداری است

همانطور که اشاره کردیم عوارض رایج دوران حاملگی عامل مهم و تاثیرگذار در زیبایی ظاهری هر بانوی بارداری است. کنترل و مدیریت بسیاری از این عوارض به قبل از دوران بارداری برمی‌گردد، یعنی حتی قبل از این که فرد تصمیم به فرزندآوری گرفته باشد. سبک زندگی هر فردی در سلامت روح و جسم او تاثیرگذار است.

اگر بخواهیم برای زیبایی ظاهری به مفهوم عام آن توضیحی ارائه کنیم، می‌توان بگوییم این مفهوم انتزاعی رابطه عمیقی با داشتن تناسب اندام، چهره‌ای متقارن، پوستی سالم، رنگ چشم، رنگ مو و رنگ پوست متناسب، ظاهری آراسته، موهای درخشان و خوشرنگ، دندان‌های سالم، منظم و سفید و … هر چیز دیگری که بیننده از دیدن آن احساس خوبی داشته باشد، دارد. بخشی از این عوامل ارثی هستند و شما این خصوصیات را از والدین‌تان به ارث برده‌اید اما خوشبختانه بخش مهمی از آن اکتسابی است و بستگی به استایل زندگی شما و سلامت جسمی و روحی شما دارد. علاوه بر این‌ها برخی معتقدند هوش ذاتی، نوع لبخند، حس منتقل شده از چهره افراد، طرز رفتار، نوع بیان، نوع پوشش، رایحه‌ای که از فرد قابل استشمام است و عواملی از این دست نیز بر تصور ما از مفهوم زیبایی تاثیر دارند. بنابراین می‌توان با در نظر گرفتن جمیع عوامل بالا به این نتیجه رسید که مهم‌ترین عامل در تعیین زیبایی فرد سبک زندگی است.

فردی که همواره ورزش می‌کند از تناسب اندام مطلوبی برخوردار است. فردی که رژیم غذایی سالمی دارد بدن سالمی دارد و در نتیجه همه ارگان‌های بدن او من جمله پوست او از سلامت کافی برخوردار است. فردی که همواره به سلامت دندان‌های خود اهمیت داده است، از مسواک، نخ دندان، دهان شویه و … استفاده کرده است قطعاً دندان‌های سالم و سفیدی دارد. کسی که به اندازه کافی در طول روز آب می‌نوشد دچار خشکی پوست و در نتیجه چین و چروک و آکنه نمی‌شود. کسی که از موهای خود مراقبت کرده است و همواره موهای خود را تمیز نگه می‌دارد، موهای زیبا و درخشانی نیز خواهد داشت. کسی که خواب خوبی دارد، زندگی شاد و بانشاطی دارد و روش‌های مدیریت استرس را می‌داند، از سلامت روح برخودار است و از عوارض ناخوشایند مشکلات روحی که سبب بروز آکنه، جوش، لکه پوستی، ریزش مو، اضافه وزن یا کاهش شدید وزن و … در امان است. این لیست می‌تواند تا صدها مورد دیگر ادامه یابد چرا که مهم‌ترین عامل در تعیین وضعیت جسم و روح مربوط به این مسئله است که ما در زندگی و در ارتباط با ساختار پیچیده بدن خود چه استراتژی را در نظر گرفته‌ایم، در واقع چقدر برای خودمان و تامین سلامت جسم و روح‌مان وقت صرف می‌کنیم و ارزش قائل هستیم.

بنابراین اگر شما پیش از بارداری سبک زندگی مناسبی داشته‌اید، لایف استایل شما سالم و شاد بوده است، قطعاً از گزند بسیاری از عوارض شایع دوران حاملگی که می‌تواند بر سلامت و زیبایی شما تاثیر داشته باشد در امان خواهید ماند. اگر سبک زندگی خوبی و سالمی نداشته‌اید شاید با خود بیاندیشید که دیگر کار از کار گذشته است و باید با شرایط فعلی کنار بیایید اما اینگونه نیست «ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است». با تیم پینو بیبی در ادامه این مقاله همراه باشید تا راهکارهای موثری را برای حفظ زیبایی و زیبا شدن در دوران بارداری به شما مخاطب عزیز ارائه کند.

زیبا بودن در بارداری وابسته به عوامل قبل از باداری است

رازهای زیبایی در دوران بارداری

به عنوان اولین نکته باید بگویم شما یک مادر هستید و هیچ چیز در دنیا از این مهم‌تر، زیباتر و پسندیده‌تر نیست، پس زمانی که لغت مادر برای شما به کار گرفته شده است خود به خود مفهوم زیبایی در کالبد وجودی شما ریشه کرده است از این رو شما به عنوان یک مادر یکی از زیباترین موجودات روی این کره خاکی هستید این را هرگز فراموش نکنید.

شاید با خواندن مطالب قبلی دلسرد شده‌اید خصوصاً اگر در رسیدگی به خودتان و بدن و روح‌تان غفلت کرده باشید اما همانطور که گفتیم هر زمان دست به اقدام بزنید می‌توانید از نتایج مطلوب آن بهره‌مند شوید.

بارداری می‌تواند نقطه عطف زندگی شما باشد، فصل جدیدی از زندگی که می‌تواند زندگی شما را متحول سازد. بارداری شروعی دوباره برای خودسازی و بالا بردن عزت نفس است. پس اگر تا به حال نسبت به ورزش کردن، رسیدگی به خودتان، رژیم غذایی که مصرف می‌کنید، سلامت روح و روان‌تان و به طور کلی وجود خودتان بی‌توجه یا کم‌توجه بوده‌اید، همین الان تصمیم بگیرید تا زندگی خود را متحول سازید و با تولد فرزندتان شما نیز متولد و متحول شوید.

ورزش کنید و تنبلی را کنار بگذارید

ورزش متابولیسم بدن شما را تنظیم می‌کند، سوخت و ساز بدن‌تان را در حد نرمال نگه می‌دارد، باعث افزایش نشاط و بالا رفتن اعتماد به نفس‌تان می‌شود. ورش می‌تواند رخوت و کسل بودن را از شما دور کند و بدین ترتیب شما برای سایر فعالیت‌های زندگی‌تان انرژی بیشتری خواهید داشت. کسانی که ورزش می‌کنند کمتر دچار استرس و اضطراب می‌شوند. همه این مزایایی متنوع و فراوان ورزش کردن باعث می‌شود شما مشکلات شایع بارداری را کمتر تجربه کنید. در ضمن بدن سالم‌تری داشته باشید. ورزش به زیباتر شدن شما در طی دوران حاملگی کمک می‌کند. لازم نیست یادآوری کنیم که ورزش باعث می‌شود که سموم از بدن دفع شود و شما پوست شاداب‌تری داشته باشید. افرادی که ورزش می‌کنند کمتر دچار آکنه، جوش و لکه‌های پوستی دوران بارداری می‌شوند. راهکارهای بهبود تنگی نفس در بارداری را فرا بگیرد و سعی کنید اکسیژن بیشتری به بدن خود برسانید، مناسب بودن سطح اکسیژن خون، هم به سلامت جنین کمک می‌کند و هم به شما در داشتن یک بدن سالم و پوست زیبا و شاداب کمک خواهد کرد.

ورزش کنید و تنبلی را کنار بگذارید

اضطراب برای پوست سم است

یادتان باشید که داشتن درجاتی از ترس و اضطراب در دوران بارداری کاملاً طبیعی است. حتی این که شما دچار نوسانات خلقی شوید و ساعاتی شاد و ساعاتی دیگر افسرده و غمگین باشید نیز طبیعی است. استرس و تشویش باعث بروز آکنه و جوش در بدن می‌شود. افراد مضطرب عموماً چهره رنگ پریده و یا بسیار برافروخته دارند و همه این‌ها می‌تواند باعث شود که زیبایی شما تحت‌تاثیر عوامل استرس‌زا قرار گیرد. روش‌های مقابله با استرس را در مقاله «نکاتی برای بهبود سلامت روان در دوران بارداری» به تفصیل شرح دادیم. این مقاله را مطالعه کنید و سعی کنید اضطراب را از خود دور کنید. اضطراب و استرس، مادر بسیاری از مشکلات جسمی و حتی بیماری‌های پوستی هستند. بیشتر افرادی که استرس دارند دچار ریزش مو می‌شوند و این عامل در کنار تغییرات شدید هورمونی می‌تواند باعث شود تا شما حجم زیادی از موهای خود را در دوران بارداری از دست بدهید.

نوشیدن آب کار سختی نیست

نوشیدن آب نه تنها در دوران بارداری بلکه در همه ادوار زندگی می‎‌تواند به زیبایی شما کمک کند. نوشیدن کافی آب می‌تواند باعث هیدراته شدن بدن و پوست شما شود و از بروز چین و چروک پیشگیری کند. نوشیدن آب سبب می‌شود سموم اضافی بدن دفع شود و در نتیجه ار بروز آکنه دوران بارداری تا حدود زیادی ممانعت می‌شود. از مزایایی دیگر نوشیدن آب در دوران بارداری جلوگیری از خشکی پوست و جلوگیری از ایجاد ترک پوستی خواهد بود. اگر تا کنون نسبت به این امر غفلت کرده‌اید از امروز تصمیم بگیرد روی مقادیر آبی که روزانه می‌نوشید توجه بیشتری داشته باشید. یک برنامه برای نوشیدن و مصرف آب برای خودتان تنظیم کنید. به خودتان سخت نگیرید اگر تا به حال در نوشیدن آب سهل‌انگاری کردید سعی کنید روزانه نسبت به قبل، یک فنجان آب بیشتر میل کنید.

صورت خود را با شامپو بچه بشویید

پوست صورت به دلیل این که همیشه در معرض است و به دلیل بافت حساس و ظریفی که دارد ممکن است بیش از پوست سایر نقاط بدن نیاز به رسیدگی و نظافت داشته باشد. شستشوی مناسب پوست صورت، از بروز آکنه و جوش روی آن پیشگیری می‌کند. امروزه ژل‌های شستشوی زیادی در بازار موجود هستند که عموماً قیمت بالایی دارند اما اگر به یک متخصص پوست مراجعه کنید و از او برای خرید یک شوینده مناسب سوال کنید، در بیشتر موارد پزشک استفاده از شامپو بچه را به شما توصیه می‌کند. شامپو بچه دارای pH خنثی است که برای همه نوع پوستی مفید است. شما می‌توانید به جای پرداختن هزینه‌های گزاف یک شامپو بچه پینو بیبی خریداری کنید. در تهیه و تولید شامپو بچه پینو بیبی از مواد شیمیایی مضر مانند الکل، پارابن و سولفات استفاده نمی‌شود و همچنین شامپو بچه پینو بیبی دارای روغن آرگان و عصاره نارگیل است که به حفظ طراوت و شادابی پوست کمک می‌کند. فقط کافی صورت خود را خیس کنید و مقدار کمی از شامپو پینو بیبی را کف دست خود بریزید و کمی ماساژ دهید تا کف کند، سپس کف موجود را روی پوست صورت بمالید و به آرامی و به صورت دایره‌ای ماساژ دهید تا پوست‌تان کاملاً پاکسازی شود. شما حتی می‌توانید از شامپو بچه پینو بیبی برای تمیز کردن مژه‌ها و شستشوی آن‌ها نیز استفاده کنید.   

یک ضدآفتاب مناسب خریداری کنید

به جای خرید لوازم آرایشی مختلف که گاهاً مصرف آن‌ها در دوران بارداری می‌تواند عوارض وخیمی را برای سلامت مادر و جنین به همراه داشته باشد، کافی است یه ضدآفتاب با SPF مناسب خریداری کنید. مصرف ضدآفتاب از پیر شدن پوست، بروز لکه‌های پوستی و انواع بیماری‌های پوستی جلوگیری می‌کند. مصرف ضدآفتاب نه تنها در دوران بارداری بلکه در تمام طول عمر سبب می‌شود که شما پوستی سلامت داشته باشید پس به جای استفاده از انواع مواد آرایشی شیمیایی که به مرور می‌تواند بر سلامت پوست شما تاثیر بگذارد از ضدآفتاب استفاده کنید.

از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید

علاوه بر نوشیدن آب، شما می‌توانید از یک کرم مرطوب کننده نیز برای آب‌رسانی به پوست‌تان نیز استفاده کنید. تیم متخصص پینو بیبی به شما توصیه می‌کند از بین کلیه لوازم آرایشی مختلف و رنگارنگ در بازار برای خرید ضدآفتاب و کرم مرطوب کننده هزینه کنید. اگر هزینه خرید لوازم آرایشی را ندارید نگران نباشید این موضوع حداقل در دوران بارداری به کمک شما می‌آید تا از عوارض مصرف لوازم آرایشی در دوران بارداری در امان باشید. بیشتر افرادی که از لوازم آرایشی استفاده نمی‌کنند و یا مصرف آن‌ها را محدود می‌کنند، پوست سالم‌تری دارند.

از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید

خوب بخوابید

برنامه خواب خود را تنظیم کنید. تغییر عادات اینچنینی شاید دشوار باشد اما ارزش انجام این کار به اندازه تضمین سلامتی شماست. حتماً خودتان هم بارها تجربه کرده‌اید که روزهایی که در طول شب خواب باکیفیت‌تری داشتید صبح هنگام بیدار شدن از خواب، پوست شاداب‌تر و درخشان‌تری داشتید. متاسفانه امروزه سبک زندگی همه افرادی به سمت و سویی رفته است که افراد شب‌ها تا دیر وقت بیدار هستند و صبح‌ها تا ظهر در خواب به سر می‌برند. بیشتر افراد از کمبود خواب «شبانه» رنج می‌برند. خواب در طول روز هرگز نمی‌تواند جایگزینی برای خواب شبانه باشد. خواب شبانه فواید بسیاری دارد یکی از مهم‌ترین آن‌ها سلامت پوست است. شرایط یک خواب باکیفیت در دوران بارداری را برای خود فراهم کنید و اگر می‌توانید از بالش بارداری استفاده کنید تا خواب باکیفیت‌تری داشته باشید.    

از ماسک‌های خانگی استفاده کنید

استفاده از ماسک صورت یکی دیگر از روش‌هایی است که شما می‌توانید برای بهداشت و سلامت پوست خود از آن‌ها استفاده کنید. بسیاری از ماسک‌های  موجود در بازار گران‌قیمت هستند و نکته جالب توجه در خصوص این ماسک‌ها این است که تقریباً آن‌ها برای جلب نظر مخاطب اشاره به وجود یک عصاره گیاهی دارند. به عنوان مثال ممکن است شما هنگام خرید یک ماسک، عکس میوه‌ای مانند زردآلو یا توت‌فرنگی را روی بسته‌بندی مشاهده کنید که این نشان دهنده آن است که بخش عمده‌ای از ترکیب این ماسک از عصاره این میوه‌ها تهیه شده است. جالب است که بیشتر افراد نیز به خرید این گونه محصولات گرایش بیشتری دارند چون آن را طبیعی‌تر و کم‌ عوارض‌تر تلقی می‌کنند، حال سوال اینجاست که چرا در خانه و با همین مواد طبیعی ماسک درست نمی‌کنیم؟ درست کردن ماسک خانگی معمولاً کار راحتی است و هزینه بسیار کمی نیز دارد. شاید مدت زمان تاثیرگذاری ماسک خانگی کمتر از ماسک صنعتی باشد اما از طرفی عوارض کمتری هم دارد. شما خودتان می‌توانید با جستجو در سایت‌های معتبر روش ساخت و تهیه انواع ماسک‌های خانگی را یاد بگیرید و آن‌ها را طی دوران بارداری استفاده کنید. استفاده از این ماسک‌های خانگی در طی دوران بارداری به شما کمک می‌کند تا پوستی صاف و درخشان داشته باشید. فقط کافی تا نیاز پوست خود را به درستی تشخیص دهید و در استفاده از این گونه ماسک‌ها و مشاهده اثربخشی آن‌ها صبور باشید.

غذای سالم بخورید

رژیم غذایی خود را سالم نگه دارید. آنچه که شما می‌خورید مستقیماً روی سلامت بدن شما به خصوص سلامت پوست و مو موثر است. در دوران بارداری ممکن است به دلیل ویار حاملگی به خصوص در ماه‌های اول شما تمایل به خوردن مواد خوراکی مضر و یا حتی مواد غیرخوراکی داشته باشید، با مراجعه پزشک سعی کنید تا ویار حاملگی خود را مدیریت کنید. نه تنها در دوران بارداری بلکه در سرتاسر زندگی خود سعی کنید تا مصرف شکر، نمک، روغن‌های اشباع شده و مواد خوراکی حاوی نگهدارنده‌ها را در زندگی خود به حداقل برسانید. مصرف مواد غذایی ناسالم باعث تخریب دندان‌ها، بروز بثورات جلدی و ابتلا به انواع بیماری می‌شود. فراموش نکنید که ابتلا به هر بیماری می‌تواند مانع بشاش و باطراوت بودن چهره شما شود که به نوبه خود بر زیبایی شما تاثیرگذار است. مقاله مربوط به نوشیدن دمنوش در دوران بارداری را مطالعه کنید برخی دمنوش‌ها به تسکین دردهای بارداری کمک می‌کنند و برخی دیگر نیز موجب دفع سموم از بدن می‌شوند.   

بدن خود را با روغن‌های گیاهی ماساژ دهید

دوستی با طبیعت را به یکی از فاکتورهای سبک زندگی خود بدل کنید. خواص گیاهان را مطالعه کنید این کار به خصوص در دوران بارداری که ممکن است به دلیل وضعیت جسمی، اوقات فراغت بیشتری داشته باشید، می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن شما، حواس شما را از تمرکز بر عوارض شایع بارداری پرت کند و حتی باعث شود که اضطراب و نگرانی شما کم شود. با دانستن خواص گیاهان، برای سلامت پوست و موی خود از روغن‌های گیاهی استفاده کنید. پستان‌ها و شکم خود را با روغن‌های گیاهی چرب کنید تا هم از خواص درمانی آن‌ها بهره ببرید و هم از بروز ترک‌های بارداری پیشگیری کنید. خوشبختانه اکثر روغن‌های گیاهی عوارض خاصی ندارند و چون جذب پوستی بالایی ندارند استفاده از آن‌ها بی‌خطر است اما بهتر است از یک نوع روغن گیاهی به طور متناوب استفاده نکنید. در استفاده از روغن‌های گیاهی و میزان مصرف آن‌ها به خصوص در دوران بارداری اعتدال را رعایت کنید.

برای رنگ کردن مو از رنگ موهای گیاهی استفاده کنید

ممکن است بانوان باردار طی دوران بارداری به دلیل مخاطراتی که مصرف مواد شیمیایی ممکن است برای جنین داشته باشد از رنگ کردن موهای خود اجتناب کنند. رنگ نکردن مو ممکن است ظاهر ناخوشایندی را برای شما ایجاد کنند، از طرفی استفاده از رنگ‌های شیمیایی نیز به صلاح نیستند بنابراین بهتر است در دوران بارداری از رنگ موهای طبیعی و گیاهی استفاده کنید. خوشبختانه امروزه تنوع این گونه مواد کمی بیشتر شده است. در خرید و انتخاب این گونه رنگ‌ها حتماً به لیبل مواد تشکیل دهنده دقت کنید. متاسفانه برخی از افراد سودجو ممکن است ترکیبات شیمیایی را با نام رنگ موی گیاهی به فروش برسانند. با استفاده رنگ‌های گیاهی حداقل ۹ ماه به موهای خود استراحت دهید تا از شر ترکیبات مضر موجود در رنگ‌های شیمیایی در امان بمانند.

برای رنگ کردن مو از رنگ موهای گیاهی استفاده کنید

موهای خود را شانه بزنید و آراسته نگه دارید

شاید شما هر روز موهای خود را شانه بزنید اما بد نیست این‌بار سعی کنید موهای خود را به گونه‌ای دیگر آرایش کنید، مثلاً اگر همیشه موهای خود را با یک کش پشت سرتان می‌بستید این بار موهای خود را با دو کش ببندید و به جای دم اسبی موهای خود را دوگوشی ببندید. گاهی همین تغییرات کوچک باعث می‌شود شما زیباتر و جذاب‌تر به نظر برسید ضمن این که تنوع برای روحیه شما و جلوگیری از تشویش و افسردگی بارداری نیز بسیار موثر است. اگر موهای شما کوتاه است با استفاده از روغن‌های گیاهی به آن‌ها فرم دهید. اجازه ندهید موهای‌تان چرب و کثیف به نظر برسند. آراستگی مو بخشی از زیبایی ظاهری شما است.

ناخن‌های‌تان را سوهان بکشید

در مقاله مربوط به استفاده از استون در بارداری و استفاده از لوازم آرایشی در این دوران به مضرات استفاده از لاک‌های شیمیایی اشاره شد. اما داشتن ناخن‌های زیبا و مرتب در زیباتر شدن شما بسیار موثر هستند. اگر نمی‌توانید لاک بزنید می‌توانید کمی وقت صرف کنید و ناخن‌های دست و پای خود را سوهان بکشید، زیر ناخن‌ها را مرتب تمیز کنید و اجازه ندهید ناخن‌های شما نامرتب و کثیف به نظر برسند. توصیه تیم پینو بیبی به شما این است که ناخن‌های خود را در منزل مانیکور و پدیکور کنید و از رفتن به سالن‌های آرایشی اجتناب کنید. رفتن به این سالن‌ها ممکن است شما را در معرض استنشاق مواد شیمیایی مختلف قرار دهد و ممکن است برای شما و جنین‌تان آسیب‌رسان باشد. همچنین برای تنوع هم که شده می‌توانید گاهی از لاک‌های گیاهی استفاده کنید. 

موهای زاید خود را اصلاح کنید

وجود موهای زاید در بدن بانوان ممکن است ظاهری ناخوشایند داشته باشد. در دوران بارداری حذف موهای زائد به روش دائمی میسر نیست اما شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های مو کن و یا شیو برقی از شر موهای زائد خود خلاص شوید. استفاده از تیغ اصلاح و ژیلت نیز راهکاری کم‌خطر و ایمن برای حذف موهای زائد در دوران حاملگی است.

خوشبو باشید و استحمام کنید

داشتن رایحه مطبوع و خوشایند در زیبا به نظر رسیدن افراد بسیار موثر است. همچنین باعث می‌شود فرد احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشد. ممکن است در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزیولوژیک مانند اضافه وزن و تغییرات هورمونی بیشتر از پیش عرق کنید. عرق کردن ممکن است باعث شود بدن شما بوی نامطلوبی به خود بگیرد. همچنین در دوران بارداری ممکن است ترشحات واژن زیاد شوند و باعث مرطوب شدن لباس زیر و بوی نامطبوع آن شوند. سعی کنید به طور منظم استحمام کنید و لباس‌های خود را هر روز تعویض کنید این نکته به خصوص در مورد لباس‌های زیر بسیار حائز اهمیت است. لازم نیست در دوران بارداری از عطر و ادکلن استفاده کنید چرا که ممکن است برخی رایحه‌ها ویار حاملگی و حالت تهوع شما را افزایش دهند و همچنین استنشاق برخی رایحه‌ها ممکن است بر سلامت جنین تاثیر منفی داشته باشند. اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید بدن شما بوی نامطبوعی نخواهد داشت. همانطور که در مقاله مربوط به استفاده از وان حمام در دوران بارداری نیز اشاره شد، شما می‌توانید از وان آب گرم برای تسکین دردهای دوران بارداری نیز استفاده کنید و بدین ترتیب علاوه بر رعایت پاکیزگی، درد و استرس خود را نیز کاهش دهید.

لباس مناسب بپوشید

در مقدمه همین مقاله اشاره کردیم که بخشی از مفهوم زیبایی را نوع پوشش شما دربر می‌گیرد. بیشتر بانوان در دوران بارداری نسبت به نوع پوشش خود غفلت می‌کنند. لباس سایز مناسب بپوشید، سعی کنید از لباس‌های با طیف رنگ مختلف استفاده کنید. در انتخاب لباس به تناسب و هارمونی رنگ‌ها و نوع ست شدن لباس‌ها دقت کنید. هر لباسی را نمی‌توان با یک دامن بلند پوشید همانطور که هر شلواری را نمی‌توان با هر بلوزی ست کرد. کمی بیشتر به خودتان برسید همانطور که گفتیم سعی کنید حداقل یک روز در میان لباس‌های خود را تعویض کنید. در انتخاب لباس به راحت بودن آن نیز بیاندیشید و سعی کنید در انتخاب لباس‌های بارداری سلیقه ظریف زنانه خود را دخیل کنید.

لباس مناسب بپوشید

سهل‌انگاری و تنبلی نکنید

اگر با خودمان صادق باشیم خواهیم دید که در بسیاری از موارد ما حتی از انجام کارهای کوچکی که می‌توانیم برای سلامت جسم و روح‌مان انجام دهیم، هم غفلت می‌کنیم. راهکارهای ارائه شده در بالا بسیار ساده هستند و بکارگیری آن‌ها کار سختی نیست. این که نیم ساعت در پارک نزدیک خانه پیاده‌روی کنیم کار سختی نیست، بیشتر افراد وقتی سخن از ورزش کردن به میان می‌آید بهانه‌تراشی می‌کنند که هزینه ثبت‌نام در باشگاه ورزشی زیاد است، یا باشگاه ورزشی از خانه‌شان دور است، یا مثلاً ساعات فعالیت باشگاه برای آن‌ها مناسب نیست، بیماری دارند و از انجام حرکات ورزشی معذورند، تجهیزات مناسب ورزش کردن را در اختیار ندارند؛ اما همه این‌‌ها بهانه‌های غیرقابل اغماض است. هر فردی می‌تواند تنها با قدم زدن در پارک یا حتی یک خیابان تحرک بدنی داشته باشد. پیاده‌روی به تجهیزات خاصی نیاز دارد و یک کفش مناسب و لباس راحت برای انجام پیاده‌روی کافی است. بسیاری از حرکات نرمشی و کششی را می‌توان در منزل انجام داد حتی می‌توان به صورت اینترنتی و از طریق شبکه‌های مجازی یا اپلیکیشن‌های مختلف در دوره‌های ورزشی به صورت رایگان شرکت کرد.

این که شما زندگی شادی داشته باشید در ۶۰ درصد مواقع بستگی به خودتان دارد. اگر ۴۰ درصد را برای عوامل بیرونی همچون وضعیت مالی و اقتصادی، بیماری‌ها، مشکلات و مسائل عزیزان، عدم برقراری تعامل مطلوب با اطرافیان در نظر بگیریم باز هم مصرانه بر این باوریم که این شما هستید که انتخاب می‌کنید روزتان را شاد و بانشاط سپری کنید یا زانوی غم بغل بگیرد. حتی شما می‌توانید بر همین عوامل نیز تاثیرگذار باشید. شما می‌توانید یک آدم غمگین باشد با شرایط اقتصادی نامطلوب و یا یک انسان شاد باشید با همان شرایط اقتصادی و مالی در هر صورت چه شاید باشید چه غمگین روزگار شما سپری می‌شود و شاد و غمگین بودن بر شرایط اقتصادی شما تاثیری نخواهد داشت. حتی شاید شاد بودن سبب شود تا شما با روحیه بهتر با مسائل زندگی مواجه شوید، شاد بودن باعث می‌شود شما مهارانه‌تر مسائل را حل و فصل کنید. رابطه مستقیمی بین شاد بودن و موفق بودن وجود دارد و تحقیقات نشان داده است که افراد شاد موفق‌ترند. می‌توان گفت افراد شاد موفق‌ترند و یا افراد موفق، شادترند؛ انقدر این دو مقوله بهم گره خورده است که نمی‌توان رابطه علت و معلولی آن‌ها را تعیین کرد.

تمامی راهکارهای ذکر شده در این مقاله ساده و کاربردی هستند و شما نه تنها در دوران بارداری بلکه در سرتاسر طول زندگی می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. با خودتان صادق باشید، بهانه‌تراشی نکنید و تصمیم بگیرید که طی دوران باردای با تولد نوزادتان شما هم متحول شوید و سبک زندگی متفاوتی را در پیش بگیرید که به سلامت جسم و روح شما و زیباتر شدن صورت و صیرت شما کمک شایانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *