نکات اقدام صحیح به بارداری

از انواع تست بارداری چه می‌دانید؟

تست بارداری

فهرست موضوعات این مقاله

بارداری یکی از مهم‌ترین مراحلی است که بسیاری از زنان در زندگی خود تجربه می‌کنند. اما متأسفانه، آموزش زیادی در مورد انواع تست‌ بارداری به ما داده نشده است. بسیاری از ما شاید ندانیم که در صورت نیاز از چه تست‌هایی می‌توانیم برای تعیین بارداری استفاده کنیم؟ کدام یک نتیجه دقیق‌تری ارائه می‌دهد و در چه شرایطی باید به سراغ کدام تست بارداری برویم؟ بعلاوه، ممکن است حتی ندانیم که بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است و اگر نتیجه مثبت بود اولین اقدامی که باید انجام دهیم چیست؟ اما اصلاً جای نگرانی نیست. پاسخ تمام این سؤالات، و بسیاری از سؤالات دیگر شما، در این مطلب نوشته شده است.

تست بارداری ادرار یا خون، شما را برای وجود هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) بررسی می‌کند. این هورمون در دوران بارداری تولید می‌شود و ۱۰ روز پس از لقاح، زمانی که تخمک بارور شده به رحم شما می‌چسبد، قابل تشخیص است. اگر hCG در خون یا ادرار شما یافت شود، به احتمال زیاد باردار هستید.

از همان اوایل بارداری، بدن شما شروع به تغییراتی برای حمایت از سلول‌هایی می‌کند که به جنین تبدیل می‌شوند. یکی از مواردی که در دوران بارداری خیلی سریع اتفاق می‌افتد، تولید HCG است. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم، حدود ۶ تا ۱۰ روز بعد از لقاح، سطح HCG شما شروع به افزایش می‌کند. برای آشنایی با انواع تست‌های موجود و موارد دیگر، ادامه مطلب را دنبال کنید.

انواع آزمایش بارداری

تست‌های بارداری چگونه عمل می‌کنند؟

تست‌های بارداری وظیفه دارند که هورمون خاصی که فقط در بارداری تولید می‌شوند را در بدن شما پیدا کنند. از همان ابتدای بارداری، بدن شما شروع به ایجاد تغییراتی می‌کند تا بتواند سلول‌هایی که به کودک شما تبدیل می‌شوند را حمایت کند. یکی از این تغییرات، تولید هورمون خاصی به نام “هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)” است. این هورمون فقط در بارداری تولید می‌شود و وجود آن در بدن نشان می‌دهد که یک فرد باردار است.

برای پیدا کردن این هورمون، آزمایش بارداری می‌تواند از طریق ادرار یا خون استفاده شود. معمولاً تست‌های خانگی که از ادرار برای جستجوی هورمون HCG استفاده می‌کنند، رایج‌ترین نوع تست بارداری هستند. اگر به صورت صحیح از این تست‌های خانگی استفاده شود، معمولاً ۹۹% دقیق هستند.

سطح HCG در هفته‌های اول بارداری، هر چند روز یک بار دو برابر می‌شود. در واقع پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم ، یعنیحدود شش تا ۱۰ روز پس از لقاح، سطح HCG شما شروع به افزایش می کند. شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که بدن از کجا میفهمد باید HCG تولید کند؟ باید بگوییم که جفت هورمونHCG  را تولید می کند. فقط افراد باردار جفت دارند که اندکی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم ایجاد می شود.

انواع مختلف آزمایش‌‌های بارداری

دو نوع اصلی تست حاملگی، آزمایش ادرار و آزمایش خون است.

 • آزمایش ادرار:

این آزمایش در خانه با وسیله‌ای به نام بی بی چک یا کیت خانگی بارداری انجام می‌شود. این نوع آزمایش بدون نسخه انجام می‌شود (شما به نسخه‌ پزشک خود نیاز ندارید) و در انواع مختلف قیمتی موجود است.

 • آزمایش خون:

روش دوم آزمایش خون است که برای بررسی بارداری در مرکز مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌شود.

 • سونوگرافی:

راه دیگر برای تایید بارداری استفاده از سونوگرافی است. پزشک شما سونوگرافی را در مطب خود انجام می‌دهد.

علائم مورد نیاز برای تست‌های حاملگی

بزرگ‌ترین شاخص زمان انجام آزمایش بارداری، عقب افتادن قاعدگی است. با این حال، این تنها نشانه نیست. بعضی از علائمی که نشان می‌دهد ممکن است زمان انجام تست بارداری فرا رسیده باشد عبارتند از:

در اصل موارد فوق علائم اولیه بارداری هستند.

تست‌های بارداری خانگی

یکی دیگر از روش‌های تست حاملگی، تست‌های خانگی است. انجام تست بارداری خانگی می‌تواند هیجان‌انگیز و استرس‌زا نیز باشد. تست‌های بارداری خانگی، hCG را در ادرار شما تشخیص می‌دهند. انواع مختلفی از کیت بارداری خانگی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید.

برخی از کیت‌های دیجیتال دقیق‌تر از کیت‌های تست سنتی هستند. برای مثال، ممکن است یک خط صورتی یا آبی، یا یک علامت مثبت یا منفی برای نشان دادن بارداری نشان دهند. نشانگرهای دیجیتال ممکن است کلمات «باردار» یا «باردار نیست» را بیان کنند که خواندن آن آسان‌تر است.

اکثر تست‌های بارداری hCG را در اولین روز پریودتان در ادرار شما تشخیص می‌دهند. اما برای به دست آوردن نتیجه قطعی ، قبل از انجام آزمایش حداقل تا یک هفته پس از دوره مورد انتظار خود صبر کنید.

قبل از انجام تست بارداری خانگی دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید. بهتر است اول صبح، قبل از نوشیدن مایعات زیاد، نمونه ادرار را جمع‌آوری کنید، در غیر این صورت ممکن است hCG کافی برای نتیجه مثبت وجود نداشته باشد.

اگر جواب آزمایش منفی بود اما هنوز پریود نشدید، می‌توانید چند روز دیگر آزمایش کنید. اگر آزمایش مثبت باشد، به احتمال زیاد باردار هستید. فقط در شرایط بسیار نادری است که نتیجه مثبت نادرست، دریافت خواهید کرد.

کدام یک از انواع تست بارداری خانگی بهتر است؟ آیا همه آن‌ها یکسان هستند؟

اکثر برندهای تست بارداری خانگی قابل اعتماد هستند. اگرچه روش کار هر نوع تست بارداری خانگی ممکن است با دیگری متفاوت باشد، اما همه آنها به دنبال هورمون HCG  در بدن شما هستند. اگر از تست‌های خانگی استفاده کنید، اکثر آنها یک نتیجه را به شما خواهند داد.

البته باید اشاره کنیم که گاهی اوقات حساسیت این تست‌ها با یکدیگر فرق دارد. برخی ممکن است نسبت به مابقی تست‌ها حساس‌تر باشند و زودتر نتیجه مثبت را تشخیص دهند. دفترچه راهنما را با دقت بخوانید تا به شما بگوید که چند دقیقه باید منتظر دریافت نتیجه خود باشید. در بیشتر موارد، می‌توانید انتظار داشته باشید که برای دریافت نتیجه سه دقیقه صبر کنید. به خاطر داشته باشید که اگر برای بررسی نتیجه خود خیلی صبر کنید، ممکن است نتیجه نادرستی به شما تحویل داده شود.

چطور از تست‌های بارداری خانگی استفاده کنم؟

یادتان باشد که هورمون HCG به زمان نیاز دارد تا در بدن شما جمع شود. در اوایل بارداری بدن شما هر روز میزان بیشتری از این هورمون را تولید می‌کند. با گذشت هفته‌ها، HCG بیشتری در بدن خود خواهید داشت که احتمال مثبت نشان دادن تست بارداری را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، احتمالاً نتیجه منفی خواهد شد.

تست بارداری خانگی با واکنش به مقدار HCG در ادرار شما کار می‌کند. در آزمایش ادرار، یک تکه کاغذ واکنشی HCG میزان هورمون را تشخیص می‌دهد. این آزمایش ممکن است علامت مثبت، خطوط عمودی دوتایی یا حتی کلمه “Pregnant یا همان باردار” را بر روی صفحه خود نشان دهد. این موضوع بستگی به نوع آزمایش یا همان بیبی چکی دارد که شما خریداری می‌کنید. زیرا انواع تست بارداری مختلف به روش‌های منحصر به فردی نتیجه مثبت را نشان می‌دهند. بهترین راه این است دستورالعمل‌های همراه با آزمایش یا همان بیبی چکی که خریداری می‌کنید را بخوانید تا بدانید آن نوع بیبی چک با چه علامتی نتیجه مثبت و منفی را نشان می‌دهد. به خاطر داشته باشید که تست‌هایی از برندهای مختلف زمان متفاوتی را نیز برای نشان دادن نتیجه نیاز دارند. معمولا باید بین ۳ تا ۱۰ دقیقه پس از انجام آزمایش، نتیجه را بخوانید.

آزمایش بارداری

چرا اندازه‌گیری سطح هورمون HCG مهم است؟

توجه داشته باشید که هورمون HCG ارتباط مستقیمی با سلامت جنین دارد. هر چه از دوران بارداری زمان بیشتری سپری شود سطح ترشح این هورمون نیز افزایش می‌یابد و همانطور که توضیح داده شده بین هفته هشتم تا یازدهم به اوج خود می‌رسد و بعد از آن سیر نزولی دارد. سطح ترشح این هورمون در بانوان مختلف متفاوت است و ممکن است در شخصی سطح ترشح این هورمون کم باشد اما جنین سالم باشد. سطح پایین از ۵mIU/mL   به معنای بارداری منفی است و هر چه این عدد از ۲۵ بالاتر رود بارداری مثبت تلقی خواهد شد. معمولاً پزشکان سطح بین ۴ تا ۲۴ را سطح خاکستری در نظر می‌گیرند بدین مفهوم که نمی‌توان با اطمینان در مورد بارداری یا عدم بارداری شخص اظهارنظر کرد و نیاز است تا تست بارداری مجدداً انجام شود. در برخی موارد ممکن است سطح هورمون HCG پایین باشد در چنین شرایطی احتمالات زیر باید بررسی شود:

 • اشتباه در محاسبه تاریخ حاملگی
 • سقط جنین
 • تخمک پوچ
 • حاملگی خارج از رحم

اگر سطح هورمون HCG بیش از حد بالا باشد ممکن است موارد زیر رخ داده باشد:

 • اشتباه در محاسبه تاریخ حاملگی
 • بارداری مولار
 • حاملگی چند قلویی

توجه داشته باشید که برخی عوامل می‌توانند در سطح ترشح هورمون HCG اختلال ایجاد کنند و بر روی نتایج آزمایش موثر باشند به طور مثال انواع خاصی از سرطان‌ها و سقط جنین زودرس. اما به طور کلی داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و سایر داروهای هورمونی تأثیر چندانی بر نتایج آزمایش اندازه‌گیری هورمون HCG ندارند.

داروهای زیر می‌توانند بر نتیجه تست بارداری تاثیرگذار باشند:

 • دارو‌ها‌ی بیمار‌ی پارکینسون، از جمله پارلودل
 • داروهای پیشگیری از بارداری
 • آنتی‌هیستامین‌ها، از جمله پرومتازین
 • داروهایی که برای درمان ناباروری استفاده می‌شوند
 • متادون (دولوفین)
 • دارو‌ها‌ی ادرار‌آور مانند فوروزماید، دیوسکرین
 • دارو‌ها‌یی مانند دیازپام یا آلپروزولام که ضد‌اضطراب هستند.
 • دارو‌ها‌یی که برای کنترل تشنج مصرف می‌شوند، مانند فنوباربیتال و دیگر باربیتورات‌ها
 • دارو‌ها‌ی ضد‌روان‌پریشی مانند کلوزاپین یا کلرپرومازین
 • و برخی شرایط خاص پزشکی
 • برخی مشکلات پزشکی نیز می‌توانند باعث نتیجه مثبت کاذب تست بارداری شوند. البته این شرایط نادر هستند اما دور از انتظار نیستند:
 • بیمار‌ی‌ها‌ی خطرناک‌ و وخیم مانند سرطان تخمدان
 • عفونت مجاری ادرار‌ی
 • بیمار‌ی کلیوی که در نتیجه آن ممکن است در ادرار خون یا گلبول‌های سفید خونی دیده شود
 • مشکلات هیپوفیز (بسیار نادر)

چه کارهایی را نباید قبل از تست بارداری انجام بدهیم؟

اکثر تست‌های بارداری نیاز به اجتناب از فعالیت خاصی ندارند. تنها دارویی که ممکن است با نتایج شما تداخل داشته باشد، داروهای باروری حاوی HCG است. پس اگر از این داروها استفاده می‌کنید، ممکن است در نتایج تستتان تداخل ایجاد کنند.

اجازه دهید متخصصان سایت پینوبِیبی چند توصیه برای انجام تست‌های بارداری را به شما بگویند:

 • قبل از انجام تست، دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید.
 • منتظر بمانید تا قاعدگی‌تان به تأخیر بیفتد و سپس آزمایش را انجام دهید.
 • هیچ‌وقت به منظور این که که ادرار در بدنتان تشکیل شود و بتوانید آزمایش دهید، آب زیاد ننوشید. زیرا خوردن آب زیاد قبل از آزمایش ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد.

۳ روش مختلف برای انجام تست بارداری خانگی

سه روش برای انجام تست بارداری در خانه وجود دارد:

 1. در یک فنجان یا کاسه تمیز ادرار کنید. سپس یک تا چند قطره از ادرار خود را روی نوار تست بارداری بریزید.
 2. هنگام ادرار کردن، نوار تست بارداری را در جریان ادرار خود قرار دهید.
 3. در یک فنجان تمیز ادرار کنید و سپس نوار آزمایش را در فنجان ادرار فرو کنید.

چرا آزمایش بارداری را انجام می‌دهیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که شما را مشتاق به انجام تست حاملگی می‌کند. شاید مدت زیادی است که برای باردار شدن تلاش می‌کنید و امیدوار هستید که این بار نتیجه مثبت باشد. گاهی اوقات ممکن است در حال انجام درمان یک بیماری یا شروع یک داروی جدید باشید که ممکن است تداخل آن با بارداری، مشکل ساز شود. به هر حال دلیل تست بارداری هر چه باشد، اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید، بهترین کار این است که با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است؟

یکی از سوالات پرتکرار بانوان این است که «کی تست بارداری بدهم؟» همانطور که پیشتر نیز توضیح داده شد تشخیص حاملگی از روی عدم وجود یا وجود هورمون گنادتروپین جفتی انسانی است که فقط و فقط بعد از لقاح و تشکیل سلول تخم اولیه، در بدن بانوان ترشح می‌شود بنابراین نشانه قابل قبولی برای وقوع حاملگی در بدن خانم‌هاست.  توجه داشته باشید که هر نوع رابطه جنسی منجر به عمل لقاح و تشکیل زیگوت نمی‌شود. اگر قاعدگی منظمی دارید، در طول ماه گذشته رابطه جنسی داشتید و یک هفته از تاریخ سیکل پریود شدن شما سپری می‌شود اما از خونریزی ماهیانه خبری نیست، لازم است تا با انجام تست بارداری از حاملگی خود مطلع شوید. معمولاً گذشت یک یا دو هفته بعد از رابطه جنسی زمان مناسبی برای انجام تست‌های بارداری است. معمولاً سطح ترشح قابل اندازه‌گیری هورمون HCG‌ بین ۷ تا ۱۲ روز پس از لقاح است بنابراین اگر تست بارداری قبل از این بازه زمانی باشد احتمال خطا در نتیجه بیشتر خواهد شد.

چه ساعتی از روز بهترین زمان برای انجام تست بارداری است؟

به طور کلی، بهترین زمان زمانی است که اولین ادرار صبحگاهی خود را دارید. اگر پریودتان به تأخیر افتاده است، بهترین زمان برای انجام تست بارداری صبح فردای اولین روزی است که منتظر پریودتان بوده‌اید.

وقتی تست را در زمان اولین ادرار صبحگاهی انجام می‌دهید، سطوح HCG شما متمرکزتر است و به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام می‌دهید، سعی کنید مطمئن شوید که ادرار شما حداقل به مدت سه ساعت در مثانه شما بوده است. یعنی باید ۳ ساعت از آخرین ادرار شما بگذرد و سپس با ادرار بعدی، آزمایش را انجام دهید.

ادامه بارداری

بعد از اینکه متوجه شدید نتیجه آزمایش مثبت است با پزشک عمومی یا ماما تماس بگیرید تا  مراقبت‌های دوران بارداری خود را شروع کنید. می‌توانید از ماشین حساب تاریخ زایمان برای تعیین زمان موعد بارداری استفاده کنید.

وقتی پزشک شما بارداری را تایید می‌کند، تاریخ زایمان تخمینی شما را تعیین می‌کند و سلامت کلی شما را بررسی می‌کند. آن‌ها در مورد بارداری‌های قبلی، سابقه پزشکی و هر تغییری که باید در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا از بارداری سالم برای خود و جنین اطمینان حاصل کنید، با شما صحبت خواهند کرد. همچنین، پزشک شما در مورد نحوه مراقبت از شما در دوران بارداری و اینکه در کجا می‌خواهید بچه‌دار شوید با شما صحبت می‌کند.

اگر بارداری شما برنامه‌ریزی نشده بود و مطمئن نیستید که چه‌کاری باید انجام دهید، بهتر است کمی وقت بگذارید و درباره تصمیم خود فکر کنید. قطعا پزشک معالج می‌تواند به شما کمک کند.

چه زمانی آزمایش خون نیاز است؟

آزمایش خون برای تعیین بارداری به ندرت انجام می‌شود زیرا گران است و نتیجه‌ای مشابه آزمایش ادرار را به شما می‌دهد. اما زمان‌های خاصی وجود دارد که آزمایش ادرار کافی نیست و باید آزمایش خون هم گرفته شود. مثلاً گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که دقیقاً تعیین شود چه مقدار HCG در خون شما وجود دارد. برای مثال، بعضی افراد تحت مراقبت‌های خاصی برای بارداری هستند. در مورد این افراد، ممکن است نیاز باشد که مقدار دقیق HCG بدن آن‌ها مشخص شود. در این شرایط، در بین انواع تست بارداری، باید به سراغ آزمایش خون ضروری بروید؛ زیرا آزمایش خون نه تنها تشخیص می‌دهد که آیا هورمون بارداری در بدن شما وجود دارد یا خیر، بلکه می‌تواند میزان وجود این هورمون در بدن شما را نیز تعیین کند.

آزمایش خون کمی حساس‌تر از آزمایش‌های ادرار است، زیرا می‌تواند حتی سطوح بسیار کمی از HCG را نیز تشخیص دهد. پس در واقع آزمایش خون می‌تواند در اوایل بارداری، یعنی در عرض هفت تا ۱۰ روز پس از لقاح، پاسخ دقیق‌تری به شما ارائه دهد. برای این آزمایش، نمونه خون شما در مطب پزشک یا بیمارستان گرفته می‌شود؛ سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. دریافت نتایج ممکن است از چند ساعت تا دو روز طول بکشد.

ممکن است پزشک شما از آزمایش خون برای مقایسه سطوح HCG در دوران بارداری استفاده کند. سطح HCG شما معمولاً هر دو روز یک بار در هفته‌های اول بارداری دو برابر می‌شود. اگر سطوح این هورمون بالا نرود، ممکن است نشان دهنده مشکلی در بارداری باشد. سطوح بسیار بالای HCG ممکن است به این معنی باشد که شما دوقلو دارید یا این که مشکلی در بارداری وجود دارد.

انواع تست حاملگی

انواع آزمایش خون برای بارداری

اگر رابطه کنترل نشده داشته‌اید و موعد پریود شما به تأخیر افتاده است، یا متوجه علائم اولیه  حاملگی هستید نیاز است آزمایش بدهید. بهتر است بدانید اگر نگران بارداری خود هستید، آزمایش خون هیچ ضرری ندارد.  آزمایش خون به دو روش انجام می‌شود:

• آزمایش خون کمّی

در این روش مقدار دقیق هورمون HCG در خون بررسی می‌شود.

• آزمایش خون کیفی

فقط بارداری را مشخص می‌کند.

آزمایش‌های بارداری چقدر دقیق است؟

در صورت عقب افتادن پریود، تست‌های بارداری خانگی پیشنهاد می‌شود. احتمالاً شما هم بعد از دیدن نتیجه آزمایش‌های بارداری نگران صحت آن هستید‌.  بی‌بی چک در صورت استفاده درست، حدود ۹۷ درصد درست است. این روش، هزینه کمتری دارد و نتیجه را خیلی سریع مشاهده می‌کنید.

 چه چیزی می‌تواند باعث مثبت شدن کاذب تست بارداری شود؟

در موارد نادر، یک نتیجه مثبت کاذب می‌تواند به علت یکی از موارد زیر باشد:

 •  بیماری در شما
 • سقط جنین زودرس
 • مصرف برخی داروهایی مانند آرام‌بخش‌ها،  داروی ضد تشنج، خواب‌آورها و داروهای باروری

دلایل دیگر برای نتیجه مثبت کاذب عبارتند:

 • حاملگی مولار:

نام دیگر این حاملگی، خال هیداتیفورم است. حاملگی مولار تومور خوش‌خیمی است که پس از بارور شدن تخمک به طور غیرطبیعی ایجاد می‌شود. جفت به توده‌ای نابجا از سلول‌ها و کیست‌ها تبدیل می‌شود. در موارد نادر، جنین رشد می‌کند اما تغییر شکل می‌دهد و زنده نمی‌ماند. حتی در برخی موارد، هیچ جنینی وجود ندارد. بهتر است  بدانید بارداری مولار یک مشکل جدی است و باید توسط متخصصان درمان شود.

 • حاملگی خارج از رحم :

حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک در محلی غیر از رحم کاشته شود. این لقاح، در یکی از لوله‌های فالوپ که تخمدان‌ها را به رحم متصل می‌کند، ایجاد می‌شود. البته گاهی اوقات تخمک، می‌تواند در حفره شکم، تخمدان یا دهانه رحم کاشته شود. از آنجایی که تخمکی که بارور شده، نمی‌تواند در این مکان‌ها زنده بماند و به طور طبیعی رشد کند، به بافت‌های داخلی مادر آسیب می‌رساند و در نتیجه عوارض خطرناکی مانند خونریزی به همراه دارد.  حتماً به خاطر داشته باشید که درمان زودهنگام حاملگی خارج از رحم بسیار مهم است.

 • حاملگی شیمیایی :

در این نوع بارداری، تخمک به طور معمول در رحم لانه گزینی می‌کند، اما فقط به اندازه‌ای است که شروع به تولید hCG کند.

۳ توصیه مهم برای دریافت نتیجه دقیق‌تر از تست‌های بارداری

هنگام انجام انواع تست بارداری در خانه باید به چند نکته توجه داشته باشید، از جمله:

 1. قبل از انجام تست بارداری، مقدار زیادی مایعات ننوشید. این کار می‌تواند سطح HCG شما را رقیق کند.
 2. تاریخ انقضای تست یا همان بیبی چک را بررسی کنید.
 3. قبل از شروع تست دستورالعمل‌های ارائه شده به همراه آن را به طور کامل بخوانید و هر مرحله را دقیقاً دنبال کنید.

سؤالات متداول در مورد انواع تست بارداری

۱. حداکثر چقدر باید برای خواندن نتیجه آزمایش صبر کنیم؟

اکثر تست‌ها از شما می‌خواهند که نتایج خود را بین ۳ تا ۱۰ دقیقه بعد از انجام آزمایش بخوانید. در غیر این صوت ممکن است ادرارتان خشک شود و “خط تبخیر” بر روی صفحه نمایش تست به شما نشان داده شود. خط تبخیر به آن معنا است که ادرار شما خشک شده است. یادتان باشد که حتی یک خط کم رنگ در تست بارداری می‌تواند به معنای باردار بودن شما باشد. اما حواستان نیز باشد که خط کم‌رنگی که نشانه بارداری باشد با خط تبخیر متفاوت است. دستورالعمل تستی که خریداری می‌کنید را بخوانید تا متوجه شوید که آن تست مثبت بودن نتیجه را با چه نمادی نشان می‌دهد.

۲. تست بارداری چقدر زود می‌تواند نتیجه را نشان دهد؟

این موضوع بستگی به نوع آزمایشی دارد که استفاده می‌کنید. برخی از تست‌های بارداری خانگی ممکن است بتوانند بارداری را قبل از به تأخیر افتادن پریود تشخیص دهند. با این حال، اگر می‌خواهید دقیق‌ترین نتیجه را به دست آورید، بهتر است منتظر بمانید تا پریودتان به تأخیر بیفتد.

۳. انواع آزمایش بارداری چقدر دقیق هستند؟

در صورتی که به درستی از آنها استفاده کنید، تست‌های بارداری حدوداً ۹۹ درصد دقیق هستند.

۴. نتایج کاذب در تست بارداری چقدر رایج است؟

نتایج کاذب (چه منفی کاذب چه مثبت کاذب) عمدتاً به دلیل استفاده نادرست از آزمایش رخ می‌دهد. دلیل اصلی منفی شدن کاذب نتیجه، آزمایش دادن بیش از حد زود است. همچنین در صورت استفاده نادرست از انواع تست بارداری در خانه نیز ممکن است نتیجه منفی کاذب دریافت کنید. (مثلاً استفاده از ادرار بیش از حد زیاد یا خیلی کم). اما اگر از دستورالعمل‌های کیت تست خود به خوبی پیروی کنید، نتیجه دقیقی دریافت خواهید کرد.

۵. آیا آزمایش مثبت می‌تواند اشتباه باشد؟

نتیجه مثبت کاذب نادر است، اما ممکن است رخ دهد. این موضوع ممکن است در دو حالت اتفاق بیفتد:

 1.  را تجربه کنید. (حاملگی شیمیایی یک سقط جنین بسیار زودرس است که در پنج هفته اول بارداری اتفاق می‌افتد. در این حالت، یک جنین تشکیل می شود و حتی ممکن است در پوشش رحم شما فرو برود و به عبارتی “لانه گزینی” کند. اما پس از آن رشد جنین متوقف می شود.)
 2. همچنین اگر مدت کوتاهی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، بارداری را از دست بدهید نیز ممکن است نتیجه مثبت کاذب نشان داده شود.

۶. چه نوع تست بارداری زودتر بارداری را تأیید می‌کند؟

آزمایش خون زودتر از دیگر انواع تست بارداری، نتیجه را نشان می‌دهد؛ زیرا این نوع آزمایش می‌تواند حتی مقدار بسیار کمی از HCG را در خون به راحتی تشخیص دهد.

۷. آیا دارویی وجود دارد که بتواند نتیجه آزمایش بارداری من را تغییر دهد؟

در بیشتر موارد، داروها نتایج تست بارداری شما را تغییر نمی‌دهند. آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و الکل بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند.

با این حال، داروهای باروری یک استثنا هستند. این داروها گاهی اوقات می‌توانند باعث نتیجه مثبت کاذب در تست بارداری شما شوند. اگر از داروهای باروری استفاده می‌کنید، با پزشک خود در مورد نتایجتان صحبت کنید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

تست‌های بارداری

نکته پایانی: بعد از مثبت شدن تست بارداری چه باید کرد؟

 1. شروع به مصرف یک ویتامین بارداری که اسیدفولیک نیز در آن وجود داشته باشد کنید.
 2. در اولین فرصت با پزشکتان ملاقات داشته باشید.
 3. از الکل و سیگار پرهیز کنید و میزان مصرف کافئین را به حداقل برسانید.

اگر نتیجه بارداری شما مثبت است، به شما تبریک می‌گوییم. از همین لحظه، سایت پینوبیبی می‌تواند یک دوست و یک همراه وفادار برای شما مادران عزیز باشد. انواع محصولات مادر و کودک که کیفیت آن‌ها کاملاً مورد آزمایش قرار گرفته است را می‌توانید در فروشگاه پینوبیبی مشاهده و خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم همین حالا سری به فروشگاه آنلاین ما بزنید و کم‌کم شروع به خرید محصولات لازم برای کودک دلبندتان کنید.

سخن پایانی

آزمایش خون بارداری، حساس‌تر و دقیق‌تر از آزمایش ادرار است. پزشک با این تست بارداری  تشخیص می‌دهد که آیا این هورمون در خون شما وجود دارد یا خیر و چقدر hCG وجود دارد. آزمایش سطح hCG و میزان افزایش آن یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند تشخیص دهد بارداری شما طبیعی است. به عنوان مثال، سطح بسیار بالای hCG ممکن است نشانه دو‌قلو بودن یا وجود مشکلی در شما باشد. نتیجه آزمایش بارداری باید واضح و قابل اعتماد باشد. انتخاب یک تست بارداری قابل اعتماد شما را از آشفتگی عاطفی و استرس ناشی از یک نتیجه نامشخص نجات می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *