بارداری, تغذیه در بارداری

مصرف هندوانه در بارداری و اثرات آن

هندوانه در بارداری

در زمان بارداری خوردن خوراکی‌های مختلف می‌تواند فواید گوناگونی داشته باشند. هندوانه یکی از آن خوراکی‌هایی است که خوردن آن در دوران بارداری می‌تواند مزیت‌های بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد. اگر شما هم باردار هستید و اطلاعاتی در مورد این خوراکی مفید می‌خواهید، پیشنهاد می‌دهیم ادامه مطالب را از دست ندهید تا با مزایا خوردن هندوانه در بارداری بیشتر آشنا شوید.

مزایا خوردن هندوانه در بارداری

خواص هندوانه در بارداری

میوه‌ها از آن دسته خوراکی‌هایی هستند که خواص بسیار زیادی دارند. خوردن انواع میوه‌ها در دوران بارداری می‌تواند مزیت‌ها و فواید بسیاری برای خانم باردار داشته باشد. حالا هندوانه هم از آن میوه‌هایی است که مزیت‌های منحصربه‌فرد و بسیاری دارد. در این قسمت این خواص را شرح خواهیم داد.

 • سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون‌های خاص و همچنین شرایط خاص شخص، سیستم ایمنی بدن کاهش پیدا می‌کند. حالا به این موضوع هم دقت داشته باشید که یک خانم باردار نمی‌تواند داروهای مختلف را مصرف کند.

حالا اگر خانمی باردار باشد و مریض شود، ازآنجایی‌که نمی‌تواند داروهای زیادی مصرف کند، باید مدت زمان بیشتری هم مریض بماند که اصلاً انتخاب مناسبی نیست. خوردن هندوانه در بارداری به شما کمک می‌کند که سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

 • درمان عفونت

شاید برای شما جالب باشد که خوردن هندوانه می‌تواند به درمان عفونت ادراری کم کند. عفونت ادرار یکی از مشکلاتی است که در خانم‌های باردار می‌تواند دردسرهای زیادی را به همراه داشته باشد. اگر شما هم دوران بارداری با این مشکل روبه‌رو شده‌اید و نمی‌توانید برای درمان دارو مصرف کنید، خوردن هندوانه می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 • کمک به رفع گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات یکی از مشکلاتی است که خانم‌های باردار با آن دست‌به‌گریبان هستند. این گرفتگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بر روی کارها و رفتارهای معمول هم تأثیر منفی خواهد داشت. مثلا اگر شما دار گرفتگی در عضلات پا شده باشید، نمی‌توانید به‌خوبی راه بروید، یا شب‌ها خواب خوبی داشته باشید.

حالا برای برطرف کردن این گرفتگی عضلات روش‌های دیگری هم وجود دارد. یکی از این روش‌ها خوردن هندوانه در بارداری است. خوردن هندوانه هیچ ضرر خاصی ندارد. همین موضوع سبب می‌شود که انتخاب بسیاری از خانم‌ها به‌حساب آید.

 • تأمین آب

خوردن آب همیشه و در همه حال اهمیت بسیار زیادی دارد. حالا هنگامی‌که خانمی باردار باشد، این تأمین آب از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در بسیاری از موارد خوردن آب به‌تنهایی می‌تواند باعث حالت تهوع شود. حالا باید چه کار کرد؟ خوب نمی‌توان آب را حذف کرد.

یکی از بهترین روش‌ها این است که با خوردن میوه‌ها می‌توان این نیاز به آب را تأمین کرد. حالا ازآنجایی‌که هندوانه آب زیادی دارد، می‌تواند این آب موردنیاز بدن را تأمین کند. پیشنهاد می‌دهیم که در دوران بارداری خوردن هندوانه را فراموش نکنید.

 • درمان مشکل یبوست

یبوست یکی از مشکلات دوران بارداری است که نمی‌توان دارویی برای درمان آن مصرف کرد. خوردن میوه‌ها و سبزیجاتی که فیبر زیادی دارند به شما کمک می‌کند که یبوست را درمان کنید. حالا هندوانه هم ازآنجایی‌که فیبر زیاد و همچنین میزان آب زیادی دارد برای درمان یبوست بسیار کاربردی خواهد بود.

خواص هندوانه در بارداری
 • کاهش سوزش سر معده

افزایش ترشح هورمون‌های بدن، فشار به معده و بسیاری از عوامل دیگر باعث می‌شود که خانم‌های باردار با مشکل سوزش سر معده درگیر باشند. حالا شاید برای شما جالب باشد که خوردن هندوانه در بارداری باعث می‌شود که این سوزش سر معده به‌شدت کاهش پیدا کند.

 • کمک به رفع جوش‌های صورت و بدن

جوش زدن می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. یکی از دلایل جوش زدن، می‌توان افزایش میزان هورمون‌های خون باشد. خوردن هندوانه باعث می‌شود که جوش‌های صورت و بدن به‌مرورزمان از بین بروند و دیگر اثری از آن‌ها باقی نماند.

 • درمان حالت تهوع صبحگاهی

در سه ماهه ابتدایی بارداری تهوع صبحگاهی یکی از رایج‌ترین مشکلات است. خانم‌های بسیاری هستند که از این موضوع رنج میبرند. تهوع صبحگاهی را نمی‌توان به‌طور کامل از بین برد، اما می‌توان آن را کنترل کرد. خوردن هندوانه از آن کارهایی است که سبب کنترل این تهوع می‌شود.

 • برطرف کردن تورم دست و پا

حتماً شما هم خانم‌های بارداری را دیده‌اید که دست و پای متورمی دارند. در دوران بارداری به‌خصوص در ماه‌های انتهایی شاهد تورم خانم‌ها هستند. حالا این تورم بیشتر در ناحیه صورت، دست و پا خود را نشان میدهد. برای از بین تورم دست و پا می‌توانید هندوانه مصرف کنید.

 هندوانه در بارداری

معایب خوردن هندوانه در بارداری

در مطالب بالا به این موضوع اشاره داشتیم که خوردن هندوانه در بارداری چه مزیت‌ها و خواصی برای شما دارد. حالا باید به این موضوع اشاره کنیم که خوردن این میوه خوشمزه، معایبی هم برای شما خواهد داشت. در این قسمت قصد داریم به این معایب اشاره کنیم. این کار باعث می‌شود که با آگاهی بیشتری برای خوردن هندوانه اقدام کنید.

به‌طورکلی به این موضوع توجه داشته باشید که خوردن هر چیزی (حتی آب، گوشت یا هر چیز دیگری که فکرش را می‌کنید) می‌تواند برای فرد مشکلات بسیاری را به دنبال داشته باشد. خوردن هندوانه چه در دوران بارداری و چه غیر از آن، می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در اینجا می‌خواهیم به این معایب بپردازیم.

 • افزایش قند خون

هندوانه میوه‌ای شیرین است. همین موضوع باعث می‌شود که خوردن بیش از اندازه هندوانه باعث افزایش فشار خون شود. اگر بیماری قند، دیابت یا هر بیماری مرتبطی با قند دارید، توصیه می‌کنیم که در مصرف هندوانه دقت به خرج بدهید و در خوردن آن زیاده‌روی نکنید.

 • آسیب به طحال

شاید برای شما جالب باشد که خوردن بیش از اندازه هندوانه می‌تواند به طحال آسیب وارد کند. البته این آسیب برای خوردن هندوانه به اندازه مشخص و مناسب نیست.

 • دفع مواد معدنی

یکی از خواص هندوانه دفع سموم از بدن است. خوب تا اینجای کار که همه چیز عالی و خوب به نظر میرسد. حالا مشکل از آنجایی شروع می‌شود که شخص در خوردن هندوانه افراط کند. در این حالت نه‌تنها سموم بدن، بلکه مواد معدنی مفید بدن هم دفع خواهد شد.

به این موضوع دقت داشته باشید که مواد معدنی در دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارند. در بسیاری از موارد مادر باردار باید مکمل‌های غذایی هم مصرف کند تا مواد معدنی موردنیاز بدنش تأمین شود. حالا تصور کنید که این مواد معدنی مفید به علت خوردن بیش از اندازه هندوانه دفع شود!

معایب خوردن هندوانه در بارداری

نکات مهم در مورد خوردن هندوانه در بارداری

خوب برای اینکه خواص هندوانه در دوران بارداری شامل حال شما شود و معایب آن برایتان وجود نداشته باشد، باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید. به این موضوع دقت کنید که خواص هندوانه نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است.

به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که به این نکات توجه داشته باشید که نه‌تنها این معایب برای شما وجود نداشته باشد، بلکه مزیت‌ها و خواص خوردن هندوانه هم شامل حال شما شود. این نکات اگرچه ساده هستند اما هرکدام از آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در خوردن هندوانه باید آن توجه داشته باشید، به اندازه خوردن آن است. در مطالب بالا گفتیم که زیاده‌روی در مصرف هندوانه می‌تواند چه مشکلاتی را به همراه داشته باشید. با توجه به همین موضوع باید بگوییم که مهم‌ترین نکته در خوردن هندوانه این است که آن را به اندازه بخورید.

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، خراب نشدن هندوانه است. هندوانه بسیار زود خراب می‌شود. یعنی اگر شما هندوانه‌ای را برش بزنید و بیشتر از ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنید، مطمئن باشید که بعدازاین زمان هندوانه شما خراب شده است.

حالا باید به دو مورد مهم توجه داشته باشید. هندوانه را مدت زمان زیادی در یخچال نگه‌داری نکنید. این کار باعث خراب شدن هندوانه خواهد شد. نکته دیگر این است که اگر تعداد نفرات منزل شما کم است، نیازی به یک هندوانه بزرگ نخواهید داشت. خرید یک هندوانه کوچک باعث می‌شود که از آن بخورید و چیزی هم برای خراب شدن باقی نخواهد ماند.

نکته دیگری که اهمیت بسیار زیادی هم دارد، مشورت با پزشک معالجتان است. به‌طورکلی باید بگوییم که خوردن هندوانه در بارداری هیچ مانعی ندارد و هیچ گزارشی نسبت به مضر بودن این میوه وجود دارد، اما به‌هرحال احتیاط شرط عقل است.

پیشنهاد می‌دهیم که قبل از خوردن هندوانه در دوران بارداری حتماً با پزشک معالج خودتان در این مورد مشورت کنید. به یاد داشته باشید که در زمان بارداری شما مسئول خودتان نیستید و مسئولیت سلامت جنین هم بر عهده شما خواهد بود. مشورت با پزشک باعث می‌شود که خیالی آسوده داشته باشید.

نکات مهم در مورد خوردن هندوانه در بارداری

روش‌های مصرف هندوانه در بارداری

خوب در اینجا می‌خواهیم کمی هم در مورد آشپزی و خلاقیت صحبت کنیم. همانطور که گفتیم خوردن هندوانه خواص بسیار زیادی دارد. حالا باید بگوییم که شما می‌توانید هندوانه را در اشکال و به روش‌های مختلفی سرو و میل بفرمائید. این کار چندین فایده برای شما خواهد داشت.

مهم‌ترین فایده این است که خوردن تکراری میوه هندوانه می‌تواند برای هرکسی خسته‌کننده باشد. حالا هنگامی‌که روش‌های مختلف را امتحان کنید، دیگر بابت تکراری بودن این میوه نگرانی خاصی نخواهید داشت. حتی از این نوشیدنیها می‌توانید برای مهمانانهای خود هم سرو کنید.

 • لیموناد هندوانه

برای درست کردن این نوشیدنی به هندوانه تازه، نعناع، آب لیمو ترش تازه، شکر و یخ نیاز خواهید داشت. تمام این مواد را در مخلوط کن ریخته و اجازه بدهید که به‌خوبی با یکدیگر مخلوط شوند. این نوشیدنی در روزهای گرم تابستانی می‌تواند عطش و تشنگی شما را از بین ببرد.

این نوشیدنی می‌تواند برای پذیرایی از مهمان‌ها هم انتخاب خوبی باشد. اگر مهمانی در ظهر تابستان به منزل شما می‌آید، یا یک خانم باردار مهمان شما است، آماده کردن این لیموناد خوشمزه و راحت می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

 • سالسای هندوانه

تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که با میوه هندوانه نوعی سالاد درست کنید؟ خوب باید بگوییم که در ایام بارداری یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام بدهید، خوردن میان وعده مقوی است. این موضوع باعث می‌شود که شام سبک‌تر میل کرده و در نتیجه خواب بهتری هم داشته باشید.

حالا اگر شما هم هندوانه، انبه، پیاز، خیار و ریحان در خانه دارید، آن‌ها را خرد کرده و درون ظرفی بریزید. حالا برای سس کافی ست شکر، نمک، زست لیموترش و آب لیموترش را مخلوط کنید. نتیجه خارق‌العاده خواهد شد که از خوردن آن لذت بسیار زیادی خواهید برد.

البته به یاد داشته باشید که موارد گفته شده در بالا همگی طبع سرد دارند، اگر باردار نیستید و نزدیک عادت ماهیانه شماست، این سالسای خوشمزه و خارق‌العاده را با احتیاط میل کنید. در صورت بارداری هم مواظب باشید که در خوردن این سالسا افراط نکنید. همانطور که گفتیم خوردن بیش‌ازاندازه هندوانه می‌تواند تاثیرات مخربی داشته باشد.

در مورد این سالسا لازم میدانیم به چند نکته مهم اشاره داشته باشیم. طعم این سالسا بری ما ایرانی‌ها کمی عجیب است اما این موضوع چیزی از خوشمزگی آن کم نمی‌کند. پیشنهاد می‌دهیم که برای بار اول، مقدار کمی از آن را تست کنید، اگر به نظر شما خوشمزه بود در نوبت‌های بعدی مقدار بیشتری از آن را درست کنید. این سالسا را می‌توانید برای سرو در مهمانی‌های خود هم آماده کنید.

 • سالاد هندوانه

فقط چند ثانیه طعم هندوانه، پنیر فتا و ریحان را با هم تصور کنید، حتی تصور این طعمها در کنار همدیگر هم خوشمزه و هیجان‌انگیز است. اگر شما هم به سالادهای تکراری و خسته‌کننده علاقه خاصی ندارید و دنبال یک طعم جدید و خاص هستید، این سالاد را از دست ندهید.

برای درست کردن این سالاد به هندوانه، پنیر فتا، ریحان تازه، پیاز قرمز و زیتون خرد شده، نیاز خواهید داشت. برای سس هم می‌توانید از آب لیمو تازه، روغن زیتون، نمک و فلفل استفاده کنید. ترکیب روغن زیتون و هندوانه بهترین درمان برای یبوست در دوران بارداری به‌حساب می‌آید.

اگر هندوانه در بارداری را برای درمان یبوست مصرف می‌کنید، پیشنهاد می‌دهیم که به جای روش سنتی خوردن هندوانه، این سالاد خوشمزه را امتحان کنید. هم مشکل شما سریعتر و بهتر درمان می‌شود، هم اینکه طعم جدیدی را امتحان کرده‌اید و هم اینکه سالادی هیجان‌انگیز را یاد گرفته‌اید.

در یک بعدازظهر تابستانی اگر مهمانی یا دورهمی دارید، پیشنهاد می‌دهیم که این سالاد خاص را حتماً سرو کنید، به‌خصوص اگر خودتان یا یکی از مهمان‌ها باردار است. در این حالت هم طعمی جدید را امتحان کرده‌اید و هم اینکه خواص مهم خوردن هندوانه در بارداری نصیب شما خواهد شد.

روش‌های مصرف هندوانه در بارداری

فواید تخمه هندوانه

در مطالب بالا هر آنچه در مورد خواص هندوانه و معایب آن توضیح دادیم، مربوط به خوردن هندوانه در بارداری بود. حالا در اینجا می‌خواهیم اطلاعاتی در مورد خوردن تخمه هندوانه ارائه بدهیم. خوب قبل از هر چیزی باید بگوییم تخمه‌ای که آن را به نام تخمه ژاپنی می‌شناسیم، درواقع تخمه نوعی هندوانه است. به همین دلیل فواید و خواصی که الآن به آن‌ها اشاره می‌کنیم، در مورد تخمه ژاپنی هم صدق خواهد کرد.

 • خوردن تخمه هندوانه باعث می‌شود که فشار خون و همچنین کلسترول خون شما متعادل باشد. افزایش فشار خون و افت آن از رایج‌ترین مشکلات بارداری به‌حساب می‌آیند.
 • اگر در دوران بارداری مشکلات پوستی مانند جوش، لکه و… برای شما پیش آمده باشد، خوردن تخمه هندوانه باعث تسکین این مشکلات خواهد شد.
 • خوردن تخمه هندوانه از بروز مشکلات قلبی جلوگیری خواهد کرد.
 • تخمه هندوانه منبع غنی از پروتئین است. اگر در دوران بارداری توانایی استفاده از پروتئین‌های حیوانی را ندارید، تخمه هندوانه می‌تواند جایگذین خوبی باشد.

شاید برای شما جالب باشد که هرآنچه در مورد خواص خوردن هندوانه در بارداری توضیح دادیم، در مورد تخمه هندوانه هم صادق خواهد بود. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که بعد از خوردن هندوانه تخمه آن را دور نریزید. شما می‌توانید این تخمه‌ها را شسته و سپس بو بدهید و میل کنید.

برای بو دادن تخمه هم کافی ست که آن را در یک ماهیتابه مناسب بریزید، کمی نمک و آب‌لیمو اضافه کرده و بر روی شعله کم به‌طور مداوم هم بزنید. با این کار تخمه‌ها برشته شده و بو داده میشوند. این تخمه‌ها می‌توانید برای عصرانه به‌عنوان تنقلات میل کنید.

فواید تخمه هندوانه در بارداری

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد هندوانه در بارداری مطالبی را بیان کنیم. در ابتدا به این موضوع پرداختیم که خوردن هندوانه در بارداری هیچ مانع خاصی ندارد، اگرچه بهتر است که با پزشک خود در مورد این موضوع مشورت کنید.

در ابتدای مطالب به این موضوع اشاره کردیم که اصلاً خوردن هندوانه در بارداری چه خواص و فوایدی برای خانم باردار خواهد داشت. هندوانه باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات رایج بارداری مانند تورم دست و پا، جوش‌های صورت، تهوع صبحگاهی و… از بین برود.

در ادامه به این موضوع پرداختیم که هندوانه با این همه خاصیت اگر به اندازه زیاد خورده شود، نه‌تنها خاصیتی نخواهد داشت، بلکه عوارض و معایبی هم به دنبال دارد. این عوارض و معایب را هم به‌طور کامل شرح دادیم تا مخاطب با این موضوع هم آشنا باشد.

در ادامه نکات مهمی در مورد خوردن هندوانه ارائه دادیم. توجه به این نکات باعث می‌شود که این عوارض و معایب برای شما وجود نداشته باشید و فقط مزیت‌ها و خواص هندوانه نصیب شما شود. پیشنهاد می‌دهیم که به این نکات توجهی خاص داشته باشید.

در ادامه مطالب هم روش‌های مختلف نوشیدن و خوردن هندوانه را نام بردیم تا از آن روش سنتی و قدیمی خسته نشوید. در انتهای مطالب هم اطلاعاتی در مورد خواص منحصربه‌فرد تخمه هندوانه بیان کردیم. پیشنهاد می‌دهیم که تخمه هندوانه هم دور نریخته و آن را میل کنید. هر سوال دیگری در مورد این موضوع دارید، آن را با ما در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *