هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی و هشتم بارداری (هفته ۳۸ حاملگی)

ورود به هفته سی و هشتم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. اکنون جنین شما آماده به دنیا آمدن است. وزن جنین حدود۶۰۰/۲ تا ۳ کیلوگرم و از سر تا پایین حدود ۴۹ سانتی‌متر طول دارد. ممکن است هنوز مقداری لانگو (موهای ریز) روی بدن خود داشته باشند، اما عمدتاً این موهای ریز ناپدید شده‌اند. جنین احتمالاً با ورنیکس پوشیده شده، ورنیکس یک لایه سفید و مومی است که از پوست جنین در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می‌کند. مکونیوم داخل روده جنین شما را پُر کرده است و گاهی اوقات می‌تواند در طول زایمان تخلیه شود. اگر این اتفاق بیفتد، مایع آمنیوتیک سبز می‌شود. پس از آن جنین شما باید به دقت تحت نظر باشد زیرا ممکن است نشانه‌ای باشد که جنین در مضیقه است. شما می‌توانید در هر زمانی از الان تا ۴۲ هفتگی زایمان کنید. ممکن است علائم اولیه زایمان را مشاهده کنید که شامل فشار در لگن، گرفتگی یا سفت شدن عضلات مانند دردهای پریود، کمردرد یا اسهال است. ممکن است تظاهراتی از زایمان را داشته باشید، زمانی که پلاک مخاطی از واژن شما خارج می‌شود و یا ممکن است کیسه آب شما بشکند و چکه چکه بریزد یا فوران کند. وقتی انقباضات قوی و منظمی داشته باشید که هر کدام حداقل یک دقیقه طول بکشد، متوجه خواهید شد که آیا در حال زایمان هستید یا خیر. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۸ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی و هشتم بارداری (هفته 38 حاملگی)

هفته سی و هشتم بارداری: رشد کودک شما

کوچولوی شما نزدیک به اولین روز نقش‌آفرینی در زندگی خودش است، او هم‌چنان از هر روز بهترین استفاده را می‌برد و مشغول رشد و توسعه است. به عنوان مثال، در این چند هفته پایانی، مغز او هنوز در حال رشد است. در واقع، اندازه مغز او در زمانی‌ که شما در هفته ۳۵ تا ۳۹ بارداری هستید، می‌تواند به اندازه یک سوم رشد کند. کبد کوچک او نیز در این زمان تقریباً به طور کامل رشد کرده است.

پس از تولد نوزاد، اولین دفع مدفوع او در واقع ماده‌ای به نام مکونیوم خواهد بود. مکونیوم متمایل به سبز مایل به سیاه و چسبنده است. مدفوع زمانی ‌که او (جنین) هنوز در رحم است در روده‌های او جمع می‌شود و از مواد زائد مانند سلول‌های مرده پوست و لانوگو (موهای‌ ریز بدن که شروع به ریختن می‌کنند) تشکیل می‌شود.

حتی با وجود این که به تاریخ تخمینی زایمان شما هنوز چند هفته دیگر باقی مانده است، ممکن است علائمی از نزدیک شدن به زایمان را مشاهده کنید و کودک شما هر روز ممکن است به دنیا بیاید. در واقع، تنها حدود ۴ درصد از مادران آینده دقیقاً در موعد مقرر زایمان می‌کنند.

احتمال تولد زودرس دو قلوها و سایر چند قلوها بیشتر از یک نوزاد تنها است، بنابراین اگر در هفته سی و هشتم دو قلو باردار هستید مراقب علائم زایمان باشید.

هفته سی و هشتم بارداری: اندازه جنین

در هفته سی و هشتم بارداری، جنین به طور متوسط به اندازه یک خربزه است، احتمالاً وزن او حدود۶۰۰/۲ تا ۳ کیلوگرم است. طول جنین در هفته ۳۸ حاملگی در حدود ۴۹ سانتی‌متر خواهد بود.

هفته سی و هشتم بارداری: تغییرات بدن مادر

باور کنید یا نه در هفته سی و هشتم بارداری، ممکن است هنوز در حال افزایش وزن باشید. اگر قبل از بارداری شاخص توده بدنی (BMI) نرمال داشتید، احتمالاً در سه ماهه سوم بارداری ۲۲۷ تا تا ۴۵۳ گرم در هفته وزن اضافه خواهید کرد.

شکم در حال رشد شما ممکن است این روزها مانع از خوب شبانه (و حرکت عادی) شود، اما پایان این زجر شبانه اکنون در افق دید شماست و شما به وعد زایمان نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش وزن تخمینی خود در این چند هفته آخر، به ماشین حساب افزایش وزن بارداری پینو بیبی نگاهی بیندازید.

برخی از مادران آینده متوجه می‌شوند که ورزش منظم در این مرحله دشوارتر است. اگر این مورد برای شما صادق است، ممکن است بخواهید روی تمرینات تنفسی تمرکز کنید تا به شما کمک کند برای زایمان آماده شوید. این تمرینات نه تنها به آرامش و کاهش استرس شما کمک می‌کنند، بلکه برای کمک به مدیریت درد و ناراحتی زایمان نیز مفید هستند.

احتمالاً احساس خستگی و ناراحتی می‌کنید، اما برخی از زنان در چند هفته آخر بارداری انرژی زیادی دارند. ممکن است احساس کنید که باید خانه را برای جنین آماده کنید. فقط مواظب باشید از لحاظ فیزیکی به خودتان فشار نیاورید.

وضع حمل در افراد مختلف، متفاوت است. فرایند زایمان بسیار کند است و می‌تواند ساعت‌ها یا روزها طول بکشد اما گاهی اوقات، همه چیز می‌تواند خیلی سریع پیش برود.

ایده خوبی است که برنامه‌ای داشته باشید که در هنگام شروع زایمان چه کاری باید انجام دهید. پزشک یا مامای شما در مورد زمان رفتن به بیمارستان با شما صحبت خواهند کرد. مطمئن شوید که می‌دانید وقتی زمانش رسید چگونه به بیمارستان خواهید رساند. خودتان رانندگی نکنید. اگر به دلایلی نمی‌توانید با شریک یا پشتیبان خود تماس بگیرید، مطمئن شوید که راه دیگری برای رسیدن به بیمارستان دارید.

هفته سی و هشتم بارداری: علائم شما

در هفته سی و هشتم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • تکرر ادرار در هفته ۳۸ بارداری: همان‌طور که جنین و رحم شما رشد می‌کنند، فشار بیشتری بر مثانه شما وارد می‌کنند، بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر به دستشویی بروید. حتی اگر رفتن و آمد اضافی به سرویس بهداشتی دردسرساز باشد، به نوشیدن آب زیاد ادامه دهید تا به خوبی هیدراته بمانید.
 • فشار لگن در هفته ۳۸ بارداری: شما و کودک‌تان به طرق مختلف برای زایمان آماده می‌شوید و ممکن است این را در ناحیه لگن نیز احساس کنید. هنگامی ‌که جنین‌تان به بخش پایین‌تر لگن شما می‌افتد، ممکن است فشار بیشتری را روی لگن، مثانه و باسن خود احساس کنید. از آنجایی ‌که بدن شما هورمونی به نام ریلکسین تولید می‌کند که رباط‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل را برای آماده شدن برای زایمان نرم و شل می‌کند، ممکن است کمردرد یا درد لگنی را نیز تجربه کنید، مخصوصاً وقتی به موعد زایمان نزدیک‌تر می‌شوید. سعی کنید تا حد امکان زیاد سرپا نایستید، به آرامی و با احتیاط حرکت کنید و اگر احساس ناراحتی می‌کنید در حمام آب گرم غوطه‌ور شوید.
 • در هفته ۳۸ بارداری مچ پا و پاهای شما متورم شده است: بدن شما بیش از حد معمول مایع تولید می‌کند و در خود نگه می‌دارد. در نتیجه، ممکن است متوجه تورم (معروف به اِدم) در دست‌ها و پاهای خود شوید. برای مبارزه با تورم، سعی کنید به پاهای خود استراحت دهید، آب بیشتری بنوشید تا مایعات اضافی خارج شود. لباس‌ها و کفش‌های گشاد بپوشید تا کمی احساس راحتی کنید. برخی از مادران آینده متوجه می‌شوند که پوشیدن لگ تنگ یا جوراب ساق بلند نیز می‌تواند به کاهش تورم و ناراحتی کمک کند. اگر متوجه تورم ناگهانی در صورت یا دست‌های خود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری فشار خون به نام پره اکلامپسی باشد.
 • حالت تهوع در هفته ۳۸ بارداری: تهوع خفیف می‌تواند در هفته سی و هشتم بارداری یا در هفته‌های بعد دوباره ظاهر شود و گاهی اوقات می‌تواند نشانه شروع زایمان باشد. اگر احساس خستگی می‌کنید، سعی کنید چندین وعده غذایی اندک در طول روز بخورید و از غذاهای ملین مانند موز، برنج یا نان تست استفاده کنید.
 • انقباضات در هفته ۳۸ بارداری: ممکن است قبلاً انقباضات براکستون هیکس را احساس کرده باشید. این انقباضات تمرینی معمولاً به طور نامنظم رخ می‌دهند و اغلب با حرکت یا تغییر موقعیت بدنی شما متوقف می‌شوند. از سوی دیگر، انقباضات واقعی زایمان در فواصل زمانی منظم اتفاق می‌افتد و به مرور زمان به هم نزدیک‌تر می‌شوند. قدرت و شدت آن‌ها افزایش می‌یابد و اغلب از پشت شروع می‌شوند و به سمت جلوی شکم شما حرکت می‌کنند. زمان‌بندی انقباضات به شما اطلاعات بیشتری در مورد این‌ که آیا انقباضات واقعی را تجربه می‌کنید یا فقط در حال تجربه کردن انقباضات براکستون هیکس بیشتری هستید، می‌دهد.

هفته سی و هشتم بارداری: رژیم غذایی

در هفته ۳۸ بارداری ممکن است حالت تهوع شما را آزار دهد پس از مصرف مواد خوراکی محرک مانند غذاهای چرب و تند اجتناب کنید. مصرف غذاهای حیم و نفاخ نیز ممکن است شما را آزار دهد پس وعدهای غذایی خود را بیشتر و کوچک‌تر کنید. از امگا ۳ طبیعی استفاده کنید. در ابتدای مقاله گفتیم که بیشتر اندام‎‌های بدن جنین رشد و توسعه یافته‌اند اما مغز همچنان در حال رشد است؛ پس خوراک مناسب به مغز در حال رشد کودک خود برسانید. مصرف امگا ۳ می‌تواند به رشد و عملکرد بهینه مغز جنین شما کمک کند. همچنین مصرف امگا ۳ برای رشد پوست و مو، استخوان، سیستم تولید مثلی و تنظیم متابولیسم جنین بسیار مفید است. امگا ۳ در مواد خوراکی مانند گردو، دانه کنجد، دانه‌های کاج، تخم کدو تنبل و بادام یافت می‌شود.

هفته سی و هشتم بارداری: خودمراقبتی؛ بایدها ونبایدها

در این هفته‌ها و هفته‌های آتی با انجام تمرینات ورزشی خود را برای زایمان آماده کنید. یوگا و تمرینات پیلاتس به ویژه تمرینات کگل را با کمک همسر یا یکی از دوستان و بستگان‌تان هر روز انجام دهید. ضمن انجام این تمرینات ممکن است پوزیشن‌های مختلف زایمان را نیز امتحان کنید. مقاله ۹ تمرین پیلاتس در بارداری را مطالعه کنید و تمرینات آن را هر روز انجام دهید.

به علائم بدنی خود توجه کنید و نسبت به تغییرات جنین و تغییرات بدن خود حساس و هوشیار باشید. هر لحظه ممکن است کوچولوی شما برای ورود به دنیای خارج از رحم اعلام آمادگی کند.

اگر بیماری خاصی دارید حتماً با پزشک خود در مورد بیماری و داروهایی که مصرف می‌کنید مشورت کنید. گر چه به احتمال زیاد قبلاً پزشک‌تان را در جریان بیماری خود قرار داده‌اید اما همچنان ایده خوبی است که بیماری خود را به او یادآوری کنید.

اگر ماما یا دولا استخدام کرده‌اید حتماً درباره دغدغه‌های ذهنی خود با او مشورت کنید. اگر ترس یا اضطراب دارید لازم است تا با دولا، همسر یا یک دوست صمیمی صحبت کنید و خود را هر چه سریع‌تر تخلیه روانی کنید تا تمرکز بیشتری روی مسائل مهم‌تر داشته باشید.

هفته سی و هشتم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

در هفته سی و هفتم بارداری از شما خواستیم تا ساک زایمان و ساک بیمارستان مادر و نوزاد را آماده کنید ممکن است به دلیل مشغله‌های کاری و ذهنی فراموش کرده باشید که این کار را انجام دهید، توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر دست به اقدام بزنید و چک لیست لوازم ساک بیمارستان را تیک بزنید. اگر قبلاً این کار را کرده‌اید بد نیست تا لوازم را با همسر خود چک کنید و جای هر کدام از وسایل را مجدد بررسی کنید. لوازم برقی مانند دوربین، ضبط صوت، موبایل و هر چیز الکترونیکی دیگر را شارژ کنید.

بار دیگر مسیرهای دسترسی به بیمارستان را چک کنید. از یکی از دوستان یا بستگان درخواست کنید که این روزهای پایانی و سرنوشت‌ساز را کنار همسرتان باشند. اگر کسی را ندارید سعی کنید خودتان ساعات بیشتری را در منزل و در کنار همسرتان باشید.

همچنان توصیه می‌کنیم مقاله ترس از پدر شدن و آمادگی روز قبل از زایمان را مطالعه کنید. روش‌های ماساژ زایمان را یاد بگیرید و در منزل در ساعاتی که همسرتان از انقباضات برکستون هیکس کلافه شده است او را ماساژ دهید.

آگاهی‌های خود را در خصوص فرآیند زایمان بالا ببرید و اگر سوال یا ابهامی دارید آن را از همسر یا پزشک همسرتان بپرسید. مواظب باشید استرس و نگرانی خود را به همسرتان منتقل نکنید.

اگر تا به حال این کار را نکرده‌اید بد نیست تا لیست نام انتخابی کودک‌تان را محدود کنید. حتی اگر جنسیت کودک‌تان را نمی‌دانید می‌توانید دو لیست اسامی پسرانه یا دخترانه تهیه کنید و با همسرتان در خصوص بهترین اسامی ممکن همفکری کنید. شما می‌توانید به راحتی از سامانه انتخاب نام نوزاد پینو بیبی استفاده کنید و به طیف وسیعی از اسامی دست پیدا کنید. بد نیست تا نسبت به نام‌های انتخابی خود جستجو بکنید و مطمئن شوید که ثبت احوال اجازه انتخاب چنین نامی را به شما می‌دهد.

هفته سی و هشتم بارداری: از پزشک خود بپرسید

 • آیا کاری وجود دارد که از اینجا به بعد برای آماده شدن برای زایمان انجام دهید؟
 • آیا داشتن رابطه جنسی در هفته‌‌ای آخر بارداری بی‌خطر است؟
 • اگر کودک شما در وضعیت بریچ قرار دارد چه چیزی توصیه می‌شود؟
 • در چه شرایطی ممکن است القای زایمان ضروری باشد و القای زایمان در هفته ۳۸ بارداری چقدر شایع است؟
 • اگر فکر می‌کنید در حال زایمان هستید با چه کسی باید تماس بگیرید؟ آیا باید فوراً تماس بگیرید یا منتظر نشانه خاصی باشید؟
 • اگر پروتز پستان یا سایر جراحی‌های سینه را انجام داده‌اید، آیا هنوز هم می‌توانید به نوزادتان شیر بدهید؟
 • چه مدت بعد از زایمان می‌توان شیردهی را شروع کرد؟
 • اگر اوضاع خوب پیش برود، چه مدت بعد از زایمان احتمال دارد از بیمارستان مرخص شوید؟

هفته سی و هشتم بارداری: چک لیست شما

اگر قبلاً چک لیست تهیه کرده‌اید، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی آزمایش استرپتوکوک گروه B را انجام می‌دهید. این آزمایش روتین بررسی می‌کند که آیا شما حامل باکتری GBS هستید یا خیر؟ تا اگر نتیجه آزمایش مثبت بود و قصد زایمان طبیعی دارید، پزشک‌تان بتواند دوره درمانی مناسب را برای شما شروع کند که شما تجویز آنتی‌بیوتیک است.

ممکن است قبلاً بسته‌بندی کیف بیمارستان خود را شروع کرده باشید، اما ممکن است نتوانید وسایلی را که هنوز استفاده می‌کنید، مانند شارژر تلفن و مسواک خود، بسته‌بندی کنید. فهرستی از این اقلام تهیه کنید یا چک لیست کیف بیمارستانی پینو بیبی را مرور کنید، تا شما یا شریک زندگی‌تان بتوانید قبل از رفتن به بیمارستان، چند مورد آخر را در کیف بگذارید.

اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، صندلی ماشین کودک خود را نصب کنید تا آماده باشد و بتوانید کودک‌تان را سالم و سلامت به خانه بیاورد.

با نزدیک شدن به موعد مقرر زایمان، ممکن است بخواهید کلاس‌های آموزش آنلاین زایمان را بررسی کنید.

اگر قصد تغذیه نوزادتان با شیر مادر را دارید، در مورد روش‌های مناسب شیردهی و مشکلات مربوط به آن مانند علل دیده شده خون در شیر مادر، عرق کردن نوزاد هنگام خوردن شیر، نگهداری از شیر دوشیده شده مادر در یخچال و نشانه‌های کافی بودن شیر مادر تحقیق و مطالعه کنید. یا اگر قصد دارید نوزادتان را شیر خشک تغذیه کنید بد نیست درباره نحوه انتخاب شیرخشک مناسب، طرز تهیه شیر خشک، انتخاب بهترین شیشه شیر، استفاده از شیرهای گیاهی، نحوه شستن و استریل کردن شیشه شیر و … مطالعه و تحقیق کنید.

زمانی را به نوازش و مراقبت از خود اختصاص دهید. ممکن است پس از تولد فرزندتان، مدتی از این نوع «اوقات فراغت» نداشته باشید. برای مثال، ممکن است دوست داشته باشید کارهایی مانند کوتاه کردن مو یا بهره بردن از خدمات پدیکور دلپذیر را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *