هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی و نهم بارداری (هفته ۳۹ حاملگی)

ورود به هفته سی و نهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. افزایش وزن جنین شما احتمالاً اکنون کند می‌شود زیرا او تقریباً آماده تولد است. جنین احتمالاً حدود ۷۰۰/۲ تا ۵/۳ کیلوگرم وزن و طول جنین در حدود ۵۰ سانتی‌متر خواهند بود. اگر چه نوزادان ممکن است در هر شکل و اندازه‌ای به دنیا بیایند. او اکنون شبیه یک نوزاد تازه متولد شده هستند. جنین چربی زیادی در زیر پوست خود دارند و با ورنیکس سفید کرمی پوشانده می‌شوند. دهانه رحم شما جهت آمادگی برای زایمان نازک‌تر و کم‌کم نرم می‌شود و تا ۱۰ سانتی‌متر باز می‌شود. ممکن است ترشحات واژینال زیادی داشته باشید و ممکن است این ترشحات زمانی که پلاک مخاطی را که دهانه رحم شما را بسته نگه می‌داشت تخلیه می‌کنید، مشاهده نمایید. همه این‌ها بخشی از مرحله اول زایمان است. ممکن است مقدار کمی خون مخلوط با مخاط از دست بدهید، اما اگر متوجه شدید خونریزی دارید، مهم است که فوراً با پزشک یا ماما تماس بگیرید، زیرا ممکن است نشانه یک موضوع جدی‌تر باشد. پس از شروع زایمان باید تا زمانی که می‌توانید در خانه بمانید، مگر این که پزشک یا ماما چیز دیگری به شما گفته باشد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید استراحت کنید. وقتی درد شدیدتر می‌شود و بین هر انقباض کمتر از ۳ تا ۵ دقیقه فاصله وجود دارد، زمان زایمان فرا رسیده است. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۹ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی و نهم بارداری (هفته 39 حاملگی)

هفته سی و نهم بارداری: رشد کودک شما

شما تا اینجا پیشرفت کرده‌اید و اکنون که در هفته سی و نهم بارداری هستید، بارداری شما کامل محسوب می‌شود. پایان سه ماهه سوم بارداری است و بارداری شما در حال حاضر کاملاً مشهود است.

ریه‌ها و مغز کودک شما هنوز در حال رشد هستند و پس از تولد او به رشد خود ادامه می‌دهند. در واقع، مغز او تا حدود دو سال دیگر به اندازه کامل خود نمی‌رسد. ریه‌ها ممکن است تا حدود ۳ سالگی بالغ نشوند. در حال حاضر، ریه‌ها مشغول تولید سورفکتانت هستند تا کیسه‌های هوا به هم نچسبند. جنین شما اولین نفس خود را می‌کشد.

اگر جنین پسر باشند، بیضه‌ها به طور کامل به داخل کیسه بیضه فرو می‌روند. کوچولوی شما اکنون فضای زیادی برای حرکت در رحم شما ندارد، بنابراین اگر متوجه تغییراتی در حرکات او شده‌اید، احتمالاً به این دلیل است. اگر حرکت کمتر از حد معمول احساس می‌کنید، همیشه می‌توانید برای اطمینان خاطر با پزشک خود مشورت کنید.

هفته سی و نهم بارداری: اندازه جنین

در هفته ۳۹ بارداری، اندازه جنین به طور متوسط تقریباً به اندازه یک کدو تنبل است، اما به یاد داشته باشید که نوزادان سالم و شاد در اندازه‌های مختلف هستند. این هفته فضا در داخل شکم شما بسیار عالی است! و جنین ۵۰ سانتی‌متری شما با وزنی در حدود ۷۰۰/۲ تا ۵/۳ کیلوگرم به دنیای خارج از رحم می‌اندیشد.

هفته سی و نهم بارداری: تغییرات بدن مادر 

در این مرحله، احتمالاً برای تولد فرزندتان آمادگی بیشتری دارید. برخی از مادران آینده، راه رفتن و به طور کلی حرکت کردن به خاطر وزن نوزاد و بزرگی شکم، برای‌شان سخت است. سعی کنید آهسته و با احتیاط حرکت کنید و تا جایی‌که می‌توانید استراحت کنید. خواب ممکن است در این هفته‌های پایانی برای شما چالش‌برانگیز باشد، بنابراین در صورت امکان سعی کنید انرژی خود را با استراحت کردن یا یک چرت زدن کوتاه در طول روز ذخیره کنید.

هفته سی و نهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

اگر می‌پرسید در هفته سی و نهم بارداری چند ماهه هستید، در ماه نهم بارداری یا در ماه دهم بارداری هستید، زیرا هفته‌های بارداری به طور مساوی با ماه‌های کامل مطابقت ندارد.

جفت به وسعت ۱۷ یا ۱۸ سانتی‌متر رشد کرده است و می‌تواند تا یک کیلوگرم وزن داشته باشد. در صورتی که زایمان طبیعی داشته باشید جفت بعد از زایمان از بدن شما دفع می‌شود.

رحم در طول دوران بارداری شما بزرگ شده است و وزن آن که قبل از بارداری حدود ۵۷ گرم بود و اکنون در حدود ۱,۵۰۰ کیلوگرم است. پس از زایمان، رحم شما به اندازه قبل از بارداری کوچک شده و در زیر استخوان شرمگاهی شما قرار می‌گیرد. رحم پس از حدود شش هفته، باید به اندازه طبیعی خود بازگردد.

هفته سی و نهم بارداری: علائم شما

در هفته سی و نهم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • مشکل خواب در هفته ۳۹ بارداری: ممکن است در اواخر بارداری خواب راحت شبانه دشوارتر باشد. اندازه شکم شما ممکن است پیدا کردن یک موقعیت راحت را سخت کند و استرس و اضطراب نیز می‌تواند شما را بیدار نگه دارد. سعی کنید تخت و اتاق خواب خود را تا حد امکان راحت کنید، تعداد زیادی بالش اضافی در اطراف خود بگذارید تا به حفظ بدن شما و تحمل وزن‌تان کمک کنند و باعث شوند شما احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 • از دست دادن پلاگین مخاطی در هفته ۳۹ بارداری: از دست دادن پلاک مخاطی می‌تواند یکی از نشانه‌های طبیعی نزدیک شدن به زایمان باشد و ممکن است از چند ساعت تا چند هفته قبل از شروع واقعی زایمان اتفاق بیفتد. ترشحات شفاف، صورتی یا کمی خونی واژن ممکن است با مخاط همراه باشند، اما همه مادران آینده متوجه آن نمی‌شوند. این پلاگین، دهانه رحم را در دوران بارداری می‌بندد و باکتری‌ها را از رحم دور نگه می‌دارد. وقتی پلاگین جدا می‌شود، ممکن است بعد از پاک کردن ناحیه تناسلی، آن را به صورت یک یا چند لکه روی شورت یا روی کاغذ توالت ببینید. اگر متوجه چیزی بیش از این ترشحات خونی شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • پاره شدن کیسه آب در هفته ۳۹ بارداری: همه ما آن را در فیلم‌ها دیده‌ایم که وقتی ‌که کیسه آب پاره می‌شود، می‌دانید که بچه به زودی متولد می‌شود. این ترشحات می‌تواند مانند چکه یا فوران مایع باشد و به این معنی است که کیسه آمنیوتیک اطراف کودک شما پاره شده است، مایع آمنیوتیک نشت می‌کند و زایمان شما شروع می‌شود. اگر کیسه آب شما پاره شود، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید، او به شما اطلاع می‌دهد که چه کاری باید انجام دهید. اگر مایع آمنیوتیک نشت ‌شده، بوی بدی دارد یا اگر وقتی آب شما می‌ریزد تب دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از عفونتی به نام کوریوآمنیونیت باشد.
 • پره اکلامپسی در هفته ۳۹ بارداری: برخی از مادران آینده در هفته‌های آخر بارداری به این اختلال فشار خون مبتلا می‌شوند. چند علامت احتمالی در هفته سی و نهم بارداری شامل تورم صورت و دست‌ها، سردرد، حالت تهوع و استفراغ، افزایش وزن ناگهانی، تنگی نفس و اختلالات بینایی است. پزشک شما احتمالاً فشار خون شما را به طور مرتب چک می‌کند و ممکن است در چند هفته آخر این کار را در صورت نیاز ادامه دهد، اما اگر متوجه هر یک از علائم ذکر شده در بالا شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

هفته سی و نهم بارداری: رژیم غذایی

در این هفته‌های پایانی بارداری بهتر است وعده‌های غذایی را کوچک‌تر کنید و تا جایی که ممکن است از خوردن غذاهای نفاخ و حجیم خودداری کنید. هر زمان ممکن است شما وارد فاز زایمان شوید، معده پُر و سنگین فرایند زایمان را سخت‌تر می‌کند. البته این به این معنا نیست که غذای کمتری بخورید بلکه با کوچک‌تر وعده‌های غذایی فرصت کافی به دستگاه گوارش برای هضم مواد غذایی می‌دهید بنابراین معده شما حجیم و سنگین نمی‌شود. مراقب مصرف کافی و وافی مواد معدنی، ویتامین‎ها و شبه ویتامین‌ها باشید، تصور نکنید که رشد جنین در هفته‌های آخر به اتمام می‌رسد، مغز و ریه‌های جنین شما و بخشی از حواس پنج‌گانه کودک‌تان هنوز در حال رشد و توسعه هستند و لذا نیازمند دریافت مواد مغذی هستند. همچنین تغذیه سالم و متنوع می‌تواند انرژی شما را بیشتر کند و شما را برای فرایند سخت و طاقت‌فرسای زایمان آماده کند.  

هفته سی و نهم بارداری: خودمراقبتی؛ بایدها و نبایدها

هنگامی ‌که فکر می‌کنید ممکن است در حال زایمان باشید، در مراحل اولیه زایمان، انقباضات شما ممکن است در فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه‌ای رخ دهد و هر انقباض ممکن است بین ۶۰ تا ۹۰ ثانیه طول بکشد. زمانی‌ که انقباضات شما در فواصل منظم رخ نمی‌دهد، این انقباضات طبیعی زایمان ترم نیست، بلکه می‌تواند انقباضات کاذب براکستون هیکس باشد. این انقباضات هنگامی ‌که موقعیت خود را تغییر می‌دهید متوقف شوید، احتمالاً زمان آن رسیده است که با پزشک خود تماس بگیرید. با پیشرفت زایمان، احتمالاً متوجه خواهید شد که انقباضات شما بیشتر اتفاق می‌افتد و هم‌چنین ممکن است شدیدتر شوند.

توجه داشته باشید که در برخی موارد، پزشک شما ممکن است القای زایمان را توصیه کند. این ممکن است به این دلیل باشد که شما یا کودک‌تان شرایط پزشکی خاصی دارید، زایمان شما آن‌طور که باید پیشرفت نمی‌کند یا تاریخ زایمان خود را پشت سر گذاشته‌اید. اگر این دقیقاً آن چیزی نباشد که شما برنامه‌ریزی کرده بودید، پزشک شما می‌تواند در مورد این روش، خطرات و مزایای آن برای موقعیت خاص شما برای‌تان توضیح دهد.

هنگامی ‌که در حال زایمان هستید، ممکن است برخی از موقعیت‌ها را راحت‌تر از سایر موقعیت‌ها (پوزیشن) بیابید. به عنوان مثال، برخی از مادران آینده در حالی‌ که پاهای خود را در رکاب قرار داده‌اند، در تخت بیمارستان زایمان می‌کنند و برخی دیگر بسته به سیاست‌ها و امکانات موجود در بیمارستان یا مرکز زایمان محلی، ممکن است از صندلی یا توالت فرنگی زایمان استفاده کنند. در صورت وجود، ممکن است بتوانید از یک توپ زایمان استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد در هنگام بروز انقباضات به جلو و عقب آن را تکان دهید. هم‌چنین ممکن است بخواهید در حین زایمان چمباتمه زدن، ایستادن یا زانو زدن را امتحان کنید، البته اگر کارکنان بیمارستان به شما اجازه انجام این کار را بدهند. ممکن است برنامه‌ای برای زایمان داشته باشید که نحوه انجام زایمان و برخی از تکنیک‌های آسایش احتمالی را مشخص کند، اما به خاطر داشته باشید که ترجیحات شما ممکن است زمانی‌ که واقعاً در حال زایمان هستید تغییر کند و زمانی ‌که زمان آن فرا رسید باید منعطف باشد و سرسختانه به دنبال ترجیحات قبلی خود نباشید. برای نمونه‌هایی از موقعیت‌های که ممکن است بخواهید امتحان کنید، مقاله پوزیشن‌های مختلف بارداری را در سایت پینو بیبی مطالعه کنید.

اکثر زنان اکنون به اسکن بیشتری نیاز نخواهند داشت. اما اگر عوارضی مانند دیابت بارداری یا پره اکلامپسی دارید، یا اگر چند جنین در شکم دارید، پزشک ممکن است بخواهد سونوگرافی انجام دهد تا بررسی کند که همه چیز درست است. پزشک به دقت شما را تحت نظر خواهند گرفت که آیا کودک شما در وضعیت بریچ قرار دارد و این که جفت کجاست.

مطمئن شوید که همه چیز را برای رفتن به بیمارستان بسته‌بندی کرده‌اید: لباس، لوازم بهداشتی و نوار بهداشتی برای شما و لباس و پوشک برای جنین. هم‌چنین ایده خوبی است که یخچال را برای زمانی که برگشتید پُر کنید، بنابراین مجبور نیستید به آشپزی با یک نوزاد تازه متولد شده در خانه فکر کنید.

اگر قصد دارید نوزاد را در خانه به دنیا بیاورید، مطمئن شوید که تعداد زیادی حوله و ملحفه تمیز، یک ورقه پلاستیکی بزرگ برای پوشاندن محل زایمان و نوشیدنی و تنقلات کافی برای خود و فرد پشتیبان‌تان تهیه کرده‌اید. ماما بیشتر وسایل مورد نیاز برای زایمان را با خود خواهد آورد.

هفته سی و نهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

روش‌های زایمان راحت را بررسی کنید و آن‌ها را برای همسرتان تشریح کنید. سعی کنید این روزهای پایان بارداری زمان بیشتری را در کنار همسر خود سپری کنید. همسرتان را تشویق کنید که بیشتر استراحت کند، حتی می‌توانید برخی وعده‌های غذایی مانند صبحانه را در اتاق خواب برای او سرو کنید تا اگر خواست بعد از صرف صبحانه کمی در تخت خواب غلت بزند. برای او فیلم‌های کمدی پخش کنید و تا جایی ممکن سعی کنید او را از شنیدن اخبار بد و دیدن فیلم‌های درماتیک و غم‌انگیز بر حذر کنید. لوازم مورد نیاز بیمارستان را چک کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید. اگر شما توکوفوبیا یا ترس از زایمان دارید مقاله مربوط به ترس از زایمان را بخوانید و مطمئن باشید قرار نیست برای همسر و فرزند دلبند شما مشکلی پیش بیایید. اگر جنین شما در وضعیت بریچ قرار دارد با صحبت کردن با جنین، نوازش شکم همسرتان، پخش موسیقی و تشویق همسرتان به تحرک سعی کنید تا جنین را وادار به تغییر وضعیت کنید.

هفته سی و نهم بارداری: از پزشک خود بپرسید

 • جنین شما در این چند هفته آخر بارداری چقدر باید حرکت کند؟
 • اگر کودک شما در وضعیت بریچ قرار دارد، آیا سعی می‌شود او را به حالت سر به پایین تغییر داد؟
 • در چه شرایطی باید زایمان القا شود؟
 • زایمان طبیعی چیست؟ آیا این چیزی است که ممکن است توصیه شود؟
 • اگر زایمان طبیعی داشته باشید، آیا پیش از زایمان و هنگام وضع حمل در اتاق‌های مختلف خواهد بود؟
 • آیا همسر یا فرزندان بزرگتر شما اجازه خواهند داشت هنگام زایمان در اتاق زایمان حضور داشته باشند؟
 • آیا عکاسی یا فیلم‌برداری در اتاق زایمان مجاز است؟
 • انتظار دارید در چند ساعت اول پس از زایمان چه اتفاقی بیفتد؟
 • آیا تماس پوست به پوست بلافاصله پس از تولد نوزاد مجاز است؟
 • ساعات ملاقاتی که اشخاص می‌توانند شما و نوزادتان را ببینند چه ساعتی است؟

سی و نهم هفته بارداری: چک لیست شما

لحظه‌ای اینجا و آنجا وقت بگذارید و از آن ضربات کوچک و چند روز یا هفته آخر بارداری خود لذت ببرید. شما راه درازی را پیموده‌اید و به زودی نوزاد خود را ملاقات خواهید کرد، اما چه بارداری را طاقت‌فرسا یا جادویی بدانید و یا ترکیبی از هر دو، یک لحظه غرق شدن در احساس حاملگی ارزش دارد که این کار را انجام دهید. دوره زمانی ‌که برای همیشه به یاد خواهید آورد.

 • اگر هنوز سر کار می‎‌روید، شروع به جمع و جور کردن کارها کنید و یادداشت‌هایی کاربردی و راهنمایی‌های لازم را برای همکاران خود که قرار است در مرخصی زایمان، مسئولیت کاری شما را بر عهده بگیرند، تنظیم کنید.
 • اگر قصد دارید کودک خود را با شیشه شیر تغذیه کنید، از قبل شیر خشک تهیه کنید.
 • اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، برنامه‌ریزی کنید که چه کسی از حیوانات خانگی و کودکان بزرگ‌تر شما در هنگام زایمان و در طول مدت اقامت در بیمارستان مراقبت می‌کند.
 • یک کیت کمک‌های اولیه کودک تهیه کنید و آن را در محل مناسبی قرار دهید.
 • تشک خود را با یک ملحفه یا روکش ضد آب در صورتی که کیسه آب در طول شب ریزش دارد، محافظت کنید.
 • انتخاب خود را برای متخصص اطفال کودک‌تان نهایی کنید.
 • با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا در مورد امکاناتی و تجهیزاتی که برای زایمان و مراقبت از کودک ارائه می‌کنند، اطلاعات کافی کسب کنید.
 • مطمئن شوید که پوشک مناسب برای نوزاد خود تهیه کرده‌اید.
 • برای تهیه لوازم نوزاد به مقاله چک لیست نوزادی موجود در سایت پینو بیبی سری بزنید و کمبودها را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *