بارداری, چکاپ پزشکی

عدد بتا در بارداری چیست و چطور تعیین می شود؟

عدد بتا در بارداری

بارداری یکی از مهم‌ترین و بهترین دوران زندگی زنان است که با خود فراز و نشیب‌هایی نظیر تحمل سختی‌ها، تغییرات جسمی و روحی، تغذیه، نوزادی‌که در حال رشد در داخل رحم قرار دارد، مشکلات جدی بارداری و… همراه است. در این دوران آزمایش بارداری یکی از اولین اقدامات پیشگیری و مراقبتی است که به‌منظور تشخیص سریع بارداری و مشخص کردن وضعیت سلامتی مادر و جنین صورت می‌گیرد. یکی از شاخص‌های مهم در آزمایش بارداری، عدد بتا است که در ادامه به توضیح آن و ارتباط آن با یک بارداری سالم می‌پردازیم.

طبیعتا داشتن اطلاعات دقیق در مورد عدد بتا در بارداری می­تواند تاثیر بسیار زیادی روی آرامش خاطر شما داشته باشد. در این مقاله می­خواهیم مهم­ترین نکات در مورد این عدد و شاخص مهم را بررسی کنیم. میزان بالا یا پایین بودن عدد بتا می­تواند مفاهیم مهمی را به ما برساند. پس اگر می­خواهید همه­چیز را در مورد عدد بتا در بارداری بدانید، فقط کافی است چند دقیقه دیگر با ما همراه باشید.

در مورد عدد Beta در بارداری چه می­دانید؟

عدد بتا (Beta-hCG) یک هورمون پروگسترون است که توسط تخمدان‌ها در زنان و توسط پلاسنتا در دوران بارداری تولید می‌شود. این هورمون به عنوان یک معیار اولیه برای تشخیص بارداری استفاده می‌شود.

در ابتدای بارداری، سطح عدد بتا در خون بسیار پایین است، اما با گذر زمان و رشد جنین، سطح این هورمون در بدن زن افزایش می‌یابد. برای اندازه‌گیری سطح عدد بتا در خون، یک آزمایش خون انجام می‌شود. در مواردی که سطح عدد بتا در خون بالا باشد، این می‌تواند نشانه بارداری باشد.

در طول بارداری، سطح عدد بتا در خون به صورت منظم افزایش می‌یابد. در صورتی که سطح این هورمون در مدت زمان بارداری نرمال نباشد، ممکن است نشانه مشکلاتی مانند بیماری‌های پلاسنتایی، خارج شدن زودرس جنین (آب نَرَم) یا خارج شدن ناقص جنین باشد.

همچنین سطح عدد بتا در خون ممکن است نشان دهنده مسائل دیگری نظیر بیماری‌های تخمدان و سرطان‌هایی مانند سرطان تخمدان و بعضی از سایر انواع سرطان باشد. به همین دلیل در صورتی که سطح عدد بتا در خون افزایش یافته باشد، لازم است که توسط یک پزشک متخصص بررسی شود تا علت آن مشخص شود.

عدد بتا در بارداری

عدد بتا در بارداری چگونه تعیین می­شود؟

تعیین سطح عدد بتا در بارداری، از طریق یک آزمایش خون انجام می‌شود که به آن آزمایش بتا‌های خونی هم گفته می‌شود. در این آزمایش، نمونه خون بیمار گرفته شده و سپس سطح عدد بتا در این نمونه خون با استفاده از روش‌های شیمیایی و روش‌های ایمونوشیمیایی اندازه‌گیری می‌شود.

معمولاً برای تعیین سطح عدد بتا در بارداری، زنان باردار در هفته‌های اول و آخر بارداری به شکل منظم آزمایش بتا‌های خونی انجام می‌دهند تا سطح این هورمون در خونشان را کنترل کنند و هر گونه مشکلی را به زودی تشخیص دهند.

برای تشخیص اختلالاتی که با سطح عدد بتا در خون مرتبط هستند، پزشکان معمولاً سطح این هورمون را با سایر تست‌ها مانند سونوگرافی، ایماجینگ مغز و اعصاب، سی تی اسکن، ماموگرافی و آزمایش‌های دیگر ترکیب می‌کنند. این تست‌ها به پزشکان کمک می‌کنند تا مشکلات مرتبط با بارداری مانند خارج شدن زودرس جنین، بیماری‌های پلاسنتایی و سایر اختلالات را به بهترین شکل تشخیص دهند و درمان کنند.

علاوه بر این، سطح عدد بتا در خون می‌تواند در بیماری‌های دیگر نیز تغییر کند. برای مثال، بیماری‌های تخمدانی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و توده‌های خوش‌خیم و یا بدخیم مانند فیبروم‌ها و تومورهای تخمدان نیز می‌توانند باعث افزایش سطح عدد بتا در خون شوند.

در برخی موارد سطح عدد بتا نیز ممکن است در حالت‌های پیچیده‌تری مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، کیست‌های ریه و کبد، بیماری‌های کبدی و کلیوی و حتی بیماری‌های روانی و روانپزشکی نیز تحت تأثیر قرار گیرد. در نتیجه برای تشخیص هرگونه مشکل در بارداری یا بیماری‌هایی که می‌توانند سطح عدد بتا را تحت تأثیر قرار دهند، توصیه می‌شود که برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

عدد بتا در هفته ­های مختلف بارداری چگونه است؟

سطح عدد بتا در هفته‌های مختلف بارداری تغییر می‌کند. در زیر می‌توانید جدولی را مشاهده کنید که نشان می‌دهد سطح متوسط عدد بتا در هفته‌های مختلف بارداری چگونه است:

هفته‌های ۳-۴: ۹-۱۳۰ (mIU/mL)

هفته‌های ۴-۵: ۷۵-۲۶۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۵-۶: ۸۵۰-۲۰۸۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۶-۷: ۴۰۰۰-۱۰۰۰۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۷-۸: ۱۱۵۰۰-۲۸۹۰۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۸-۱۲: ۱۷۰۰۰-۲۱۰۰۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۱۲-۱۶: ۴۹۰۰-۹۶۰۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۱۶-۲۹: ۱۴۰۰-۵۳۰۰۰ mIU/mL

هفته‌های ۲۹-۴۱: ۹۴۰-۶۰۰۰۰ mIU/mL

لازم به ذکر است که این مقادیر تقریبی هستند و می‌توانند در هر فرد متفاوت باشند. همچنین، افزایش یا کاهش غیر طبیعی در سطح عدد بتا در هفته‌های مختلف بارداری می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی مانند توقف رشد جنین، خارج شدن خون از رحم (خونریزی) و یا بیماری‌های مربوط به بارداری باشد. بنابراین در صورت بروز هرگونه علائم نگران کننده، به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین ممکن است در برخی موارد سطح عدد بتا در هفته‌های مختلف بارداری با مقادیر معمول مطابقت نداشته باشد. به‌عنوان مثال در بارداری‌های چندقلو و یا در بارداری‌هایی که در آن‌ها جنین درون لوله فالوپی قرار دارد، سطح عدد بتا با مقادیر معمولی متفاوت خواهد بود.

همچنین اگر در بارداری‌هایی که بعد از باروری مصنوعی و یا درمان ناباروری با روش‌هایی مانند جراحی یا هورمون درمانی انجام شده‌اند، سطح عدد بتا افزایش یافته باشد، می‌تواند نشان دهنده بارداری چندقلو یا ارتباط آن با درمان ناباروری باشد.

بنابراین برای تعیین تغییرات سطح عدد بتا در هفته‌های مختلف بارداری و همچنین تشخیص هرگونه مشکل در بارداری، پزشکان معمولاً تعداد دوباره آزمایش عدد بتا را در فواصل زمانی مشخص می‌کنند. به‌طور کلی، آزمایش عدد بتا در کنار سایر آزمایش‌ها و بررسی‌های بارداری، یکی از روش‌های مهم تشخیصی برای تعیین سلامتی جنین و بارداری است.

عدد بتا در هفته­های مختلف بارداری

پایین­ بودن عدد بتا در بارداری نشان ­دهنده چیست؟

عدد بتا یا هورمون بتا در بارداری، یکی از نشانگرهای مهم بارداری است که در تشخیص وضعیت بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر عدد بتا پایین باشد، ممکن است بارداری تهدید شده باشد یا خود بارداری ناموفق باشد.

در بارداری، سطح هورمون بتا به مرور زمان افزایش می‌یابد و در حدود دو هفته بعد از تخمک گذاری به حداکثر می‌رسد. در صورتی که سطح هورمون بتا پایین باشد، ممکن است بارداری غیرقابل تشخیص باشد و یا در موارد دیگر ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند خارج شدن جنین از رحم (آب‌کم‌کردگی) یا احتمال ابتلا به سقط جنینی باشد.

بنابراین در صورتی که سطح هورمون بتا پایین باشد، پزشک شما ممکن است برای بررسی وضعیت بارداری اقدام به انجام آزمایشات و تست‌های دیگر کند تا دلیل پایین بودن سطح هورمون بتا را مشخص کند.

در مواردی که عدد بتا پایین باشد، پزشک شما ممکن است برای بررسی وضعیت بارداری، تست‌های دیگری را نیز در نظر بگیرد که شامل آزمایش‌های خون، سونوگرافی و آزمایش ادرار باشد. این تست‌ها به کمک دستگاه‌های پزشکی حساس، میزان هورمون بتا در خون و تصویر سونوگرافی را نمایش می‌دهند و به پزشک کمک می‌کنند تا وضعیت بارداری را بررسی کند.

در صورتی که علائم دیگری همچون خونریزی، درد شدید در پهلوی پایین و یا تب داشته باشید، باید به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا این علائم ممکن است به مشکلات جدی‌تری نظیر سقط جنینی، بیماری‌های تناسلی و یا عفونت‌های ناشی از بارداری اشاره داشته باشند.

در نهایت باید به یاد داشت که پایین بودن عدد بتا به تنهایی نشان‌دهنده مشکل در بارداری نیست و ممکن است بدون هیچ مشکلی باشد. بنابراین برای تشخیص دقیق وضعیت بارداری، تنها روش قطعی مراجعه به پزشک و انجام تست‌های مختلف است.

بالا بودن عدد بتا در بارداری به چه معنا است؟

بالا بودن عدد بتا یا هورمون بتا در بارداری ممکن است نشان دهنده وجود بارداری باشد. هورمون بتا در بارداری توسط تخمدان ساخته می‌شود و پس از تخمک گذاری، سطح آن در خون افزایش می‌یابد. در حقیقت، سطح هورمون بتا در بارداری به عنوان یک نشانگر حساس برای تشخیص بارداری استفاده می‌شود و در طول هفته‌های اول بارداری به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

در برخی موارد بالا بودن سطح هورمون بتا همچنین می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی مانند بیضه خارج از رحم (ectopic pregnancy)، بیماری‌های تناسلی و یا سرطان باشد. بنابراین در صورت بالا بودن عدد بتا، پزشک شما ممکن است برای تأیید بارداری و بررسی وضعیت سلامت جنین، تست‌های دیگری را نیز در نظر بگیرد.

اگر شما در حال بارداری هستید، پزشک شما باید تصمیم بگیرد که آیا بارداری شما در خطر است یا خیر و ممکن است نیاز به تست‌های تکمیلی داشته باشید. به عنوان مثال، اگر عدد بتا بسیار بالا باشد، پزشک شما ممکن است برای بررسی بیشتر به شما سونوگرافی، آزمایش خون، یا آزمایش ادرار پیشنهاد دهد. در نهایت بالا بودن عدد بتا نشان‌دهنده بارداری است، اما برای تایید بارداری و تشخیص دقیق وضعیت سلامت جنین، بهتر است به پزشک خود مراجعه کرده و تست‌های مورد نیاز را انجام دهید.

بالا بودن عدد بتا در بارداری

چرا دانستن عدد بتا در بارداری مهم است؟

دانستن و چک کردن سطح هورمون بتا در بارداری بسیار مهم است، زیرا می‌تواند در تشخیص بارداری و همچنین پیگیری وضعیت سلامت جنین و نشان دادن هر گونه مشکل در بارداری کمک کند.

در صورتی که سطح هورمون بتا در بارداری به طور مداوم کاهش یابد، ممکن است بارداری شما در خطر باشد و نشان‌دهنده مشکلات مختلفی باشد. به علاوه در صورتی که سطح هورمون بتا بسیار بالا باشد، این می‌تواند به نشانه‌هایی مانند وجود بیش از یک جنین در رحم یا بیماری‌هایی مانند مولار هیپرپلازیا باشد که به طور جدی باید پیگیری شود.

بنابراین دانستن سطح هورمون بتا در بارداری به پزشک شما کمک می‌کند تا بررسی‌های لازم را انجام دهد و در صورت لزوم، تدابیر درمانی لازم را تجویز کند تا سلامت شما و جنینتان حفظ شود.

همچنین بررسی سطح هورمون بتا در بارداری برای تعیین تاریخچه‌ی بارداری و پیگیری روند رشد جنین در طول زمان بسیار مهم است. این اطلاعات به پزشک شما کمک می‌کند تا تاریخچه‌ی بارداری شما را پیگیری کند و در صورت لزوم تدابیر درمانی مناسب را برای شما تجویز کند. همچنین این اطلاعات برای پیش‌بینی تاریخچه‌ی بارداری در آینده نیز مفید هستند.

با توجه به اهمیت بالای بررسی سطح هورمون بتا در بارداری، در صورتی که شما باردار هستید، بهتر است به زودی با پزشک خود تماس بگیرید تا بررسی‌های لازم را انجام دهید. در صورتی که شما دچار علائم خاصی مانند خونریزی و یا درد شدید شکمی شوید، بهتر است به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

تفاوت­ عدد بتا در بارداری طبیعی و بارداری غیرطبیعی

عدد بتا در بارداری‌های طبیعی و غیرطبیعی ممکن است تفاوت داشته باشد. در بارداری‌های طبیعی، سطح هورمون بتا به طور مداوم افزایش می‌یابد. این افزایش طبیعی به عنوان نشانه‌ی رشد جنین است و با گذر زمان، سطح هورمون بتا به سطح استوایی می‌رسد.

از طرفی در بارداری‌های غیرطبیعی، سطح هورمون بتا به نحوی که در بارداری‌های طبیعی نیست تغییر می‌کند. برای مثال در مواردی مانند مولار هیپرپلازیا، سطح هورمون بتا به طور نامتعارف و بسیار بالا است و در مواردی مانند بارداری خارج از رحم، سطح هورمون بتا به طور مداوم کاهش می‌یابد.

بنابراین، اگر شما باردار هستید و سطح هورمون بتا شما به نحوی است که در بارداری‌های طبیعی نیست، پزشک شما ممکن است تشخیص بارداری غیرطبیعی را بدهد و تدابیر درمانی لازم را تجویز کند. به علاوه در بعضی موارد، ممکن است شما نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی مانند سونوگرافی و یا آمنیوسنتز داشته باشید تا وضعیت جنین و سلامت شما بررسی شود.

در بعضی موارد افزایش غیرطبیعی سطح هورمون بتا ممکن است نشانه‌ی وجود مشکلات جدی مانند خطر بروز سقط، عفونت یا سایر مشکلات در بارداری باشد. در این صورت، پزشک شما ممکن است توصیه کند تا شما دوره‌ی نظارت بیشتری روی بارداری خود داشته باشید تا بررسی وضعیت جنین و سلامت شما به طور دقیق‌تر صورت پذیرد.

همچنین، عدد بتا در بارداری‌های بعضی از زنان به طور طبیعی پایین است. برای مثال، اگر بتا هورمون در بارداری‌های چندقلویی کمی پایین باشد، این ممکن است به خاطر تقسیم بیشتر سلول‌های جنینی باشد. در این موارد پزشک شما ممکن است برای بررسی دقیق‌تر وضعیت، آزمایش‌های دیگری مانند سونوگرافی یا آزمایش خون تجویز کند.

بنابراین برای تشخیص درست وضعیت بارداری و تصمیم‌گیری درباره‌ی تدابیر درمانی لازم، دانستن و چک کردن سطح هورمون بتا در بارداری بسیار مهم است. همچنین پیگیری دقیق‌تر وضعیت بارداری در صورت نیاز می‌تواند به جلوگیری از مشکلات جدی کمک کند.

تفاوت­ عدد بتا در بارداری طبیعی و بارداری­های غیرطبیعی

عوامل موثر در تعیین عدد Beta

عوامل متعددی می‌توانند بر سطح هورمون بتا در بارداری تأثیر بگذارند. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنم:

مدت زمان بارداری: سطح هورمون بتا در برخی بارداری‌ها ممکن است کمی پایین‌تر از بارداری‌هایی باشد که بیشتر از ۶ هفته است که در جریان­ هستند.

تعداد جنین‌ها: در بارداری‌های چندقلویی، سطح هورمون بتا معمولاً بیشتر است. این ممکن است به دلیل تولید بیشتر توسط جنین‌های بیشتر یا به دلیل تولید بیشتر توسط بافت پلاسنتای بیشتر باشد.

محل قرارگیری جنین: در بعضی موارد، سطح هورمون بتا در بارداری‌های خارج از رحم (که به عنوان بارداری خارج از رحم یا بارداری خارج از محل طبیعی شناخته می‌شوند) کمی پایین‌تر است.

وضعیت سلامتی مادر: بیماری‌هایی مانند دیابت، پرفشاری خون، بیماری‌های کبدی و اختلالات تیروئید می‌توانند باعث افزایش یا کاهش سطح هورمون بتا شوند.

استفاده از داروها: برخی داروها مانند داروهای درمانی برای مشکلات تخمدانی و برخی داروهای ضد سرطان می‌توانند باعث کاهش سطح هورمون بتا شوند.

استفاده از تکنولوژی بارداری: در بعضی موارد، استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند پره‌ای‌نتزیومی (تزریق مایع پره‌یود)، ممکن است باعث افزایش سطح هورمون بتا شود.

در نتیجه برای تفسیر درست سطح هورمون بتا و اطمینان حاصل کردن از دقت نتیجه، بهتر است همیشه با پزشک خود مشورت کنید و همه جنبه‌های بارداری و سلامتی خود را با او بررسی کنید. پزشک شما بر اساس سوابق پزشکی شما، نوع بارداری و ویژگی‌های دیگری که شاید در شرایط دیگر تأثیر داشته باشند، می‌تواند بهترین توصیه‌هایی را برای شما ارائه کند.

اگر عدد بتا در بارداری شما بسیار کم است، پزشک شما ممکن است آزمایش دوباره‌ای را برای تأیید نتایج توصیه کند. در صورتی که عدد بتا در بارداری شما بسیار بالا است، پزشک شما ممکن است برای بررسی بیشتر وضعیت، آزمایش‌های دیگری نظیر سونوگرافی و آزمایش خون دیگر را نیز توصیه کند.

در نهایت، نباید این را فراموش کنید که سطح هورمون بتا تنها نشان‌دهنده مشکلات بارداری نیست و نتایج تشخیصی این آزمایش نیز ممکن است با دیگر علائم و نشانه‌های بارداری که شما دارید، متفاوت باشد. بنابراین همیشه با پزشک خود در ارتباط باشید و روش‌های درست تشخیصی را برای ارزیابی سلامتی خود انتخاب کنید.

اصلی­ترین شاخص بارداری سالم

آزمایش بارداری شامل چند شاخص مهم است که هر کدام نشانگری مهم از وضعیت بارداری شما هستند. این شاخص‌ها عبارتند از:

سطح هورمون بتا: همان­طور که گفتیم سطح هورمون بتا در خون مادر در سه مرحله مختلف بارداری بررسی می‌شود و نشان دهنده ترکیب هورمونی تخمک‌گذاری و جنین‌زایی است. این شاخص معمولا در یک هفته اول پس از بارداری به سطح بالاتری نسبت به سطح پیش از بارداری می‌رسد. سطح هورمون بتا در برخی موارد می‌تواند نشان دهنده وجود مشکل در بارداری باشد.

نتایج سونوگرافی: سونوگرافی نشان می‌دهد جنین در رحم مادر چه وضعیتی دارد و آیا جنین به درستی رشد می‌کند یا خیر. همچنین سونوگرافی بررسی می‌کند که آیا جنین در محل درست خود قرار دارد یا نه.

آزمایش‌های خون: آزمایش خون شامل بررسی شاخص‌های مختلفی است که نشان می‌دهند که جنین و مادر در شرایط سلامتی مناسبی هستند یا خیر. این آزمایش‌ها شامل آزمایش‌های هموگلوبین، گلوکز، تیروئید و غیره می‌شوند.

نتایج آزمایش ادرار: آزمایش ادرار شامل بررسی شاخص‌های مختلفی است که نشان می‌دهند که کلیه و سیستم ادراری مادر در شرایط سلامتی مناسبی هستند یا خیر. به طور معمول، آزمایش ادرار در زمان­های مختلف بارداری بررسی می‌شود.

تمامی این شاخص‌ها برای تشخیص درست وضعیت بارداری بسیار مهم هستند و به کمک این شاخص‌ها، پزشک می‌تواند بررسی کند که بارداری شما در چه مرحله‌ای است و آیا جنین به درستی رشد می‌کند یا نه. این اطلاعات به پزشک کمک می‌کنند تا برای شما برنامه درمانی مناسبی تدوین کند.

همچنین برای زنانی که به شکل متمرکزی در حال تلاش برای بارداری هستند، بررسی شاخص‌های بارداری بسیار مهم است. با بررسی این شاخص‌ها، زنان می‌توانند بفهمند که آیا مشکلی در بارداری شان وجود دارد یا خیر و در صورت وجود مشکل، پزشکان می‌توانند برای آن‌ها برنامه درمانی مناسبی تدوین کنند.

در کل آزمایش بارداری شامل چند شاخص مهم است که هر کدام به ما کمک می‌کنند تا به درستی وضعیت بارداری را تشخیص دهیم و در صورت وجود مشکل، برای آن برنامه درمانی مناسبی تدوین کنیم. بنابراین برای همه زنانی که به دنبال بارداری هستند، بررسی شاخص‌های بارداری بسیار مهم است.

اصلی­ترین شاخص­ها بارداری

اقدامات قبل از آزمایش در بارداری

برای بهترین نتیجه‌گیری از آزمایش بتا در بارداری، باید قبل از انجام آن، به موارد زیر توجه کنید:

تاریخ آزمایش: برای دقیق‌ترین نتیجه‌گیری، باید در زمانی که قرار است آزمایش بتا در بارداری انجام شود، به صورت صائب الذکر حضور داشته باشید.

اطلاع از داروها: برخی داروها ممکن است تأثیری بر نتایج آزمایش بتا در بارداری داشته باشند. لذا در صورت مصرف هرگونه داروی تجویز شده، باید پزشک خود را مطلع سازید.

رعایت رژیم غذایی: مصرف غذاهای سنگین قبل از آزمایش ممکن است باعث افزایش چربی و قند خون شود و نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است قبل از آزمایش، از مصرف غذاهای سنگین خودداری کنید.

نوع آزمایش: برای انجام آزمایش بتا در بارداری، باید به یک مرکز آزمایشگاهی معتبر مراجعه کرد و از نوع و دقت آزمایش اطلاع داشته باشید.

تاریخ آخرین قاعدگی: برای تعیین بهتر زمان انجام آزمایش بتا در بارداری، باید تاریخ آخرین قاعدگی خود را دقیقاً مشخص کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

اعتیاد به مواد مخدر: اعتیاد به مواد مخدر ممکن است تأثیری بر نتایج آزمایش بتا در بارداری داشته باشد. لذا در صورت اعتیاد به مواد مخدر، باید پزشک خود را مطلع سازید.

علاوه بر این موارد، برخی از اقدامات دیگری هم وجود دارد که ممکن است تاثیر مستقیم یا غیرمستقیمی بر روی نتیجه آزمایش بتا در بارداری داشته باشند. برای مثال:

مصرف داروهایی که ممکن است تاثیر مثبت یا منفی بر روی آزمایش بتا داشته باشند، مانند هورمون های تخمدان، کورتیکواستروئیدها و آنتی هیستامین ها.

استفاده از داروهایی که ممکن است باعث ایجاد خطا در آزمایش بتا شوند، مانند داروهای حاوی آلفا-فتوپروتئین (مانند رونتوژن)، داروهای ضد اسید معده، داروهای حاوی متفورمین، و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs).

انجام تمرین شدید یا فعالیت جنسی قبل از آزمایش بتا که ممکن است باعث افزایش سطح استرس در بدن شود و نتیجه آزمایش بتا را تحت تاثیر قرار دهد.

افزایش وزن بیش از حد یا چاقی که ممکن است باعث افزایش سطح هورمون های تخمدانی شود و نتیجه آزمایش بتا را تحت تاثیر قرار دهد.

در هر صورت بهتر است قبل از انجام آزمایش بتا در بارداری با پزشک خود درباره تمامی داروها، مکمل ها، و تغییراتی که در زندگی روزمره خود ایجاد می کنید، مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *