بارداری, علائم بارداری

علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری می‌تواند از فردی به فرد دیگر و از فرد بارداری به فرد باردار دیگر متفاوت باشد. ممکن است قبل از اینکه بفهمید باردار هستید تغییراتی را در بدن خود احساس کنید یا اصلاً متوجه علائمی نشوید. علائم اولیه بارداری می‌تواند شامل عقب افتادن قاعدگی، نیاز به دفع بیشتر ادرار، حساس شدن سینه‌ها، احساس خستگی و تهوع صبحگاهی باشد.

علائم اولیه بارداری چیست؟

ممکن است هرکسی علائم متفاوت بارداری را در زمان‌های مختلفی تجربه کند. مهم است که بارداری خود را با بارداری دیگری مقایسه نکنید، زیرا علائم بارداری می‌تواند بسیار متفاوت باشد. چندین نشانه از بارداری اولیه وجود دارد که ممکن است آن‌ها را داشته باشید یا نداشته باشید. با مطالعه این مقاله همراه ما باشید تا شایع‌ترین علائم را بررسی کنیم:

عقب افتادن قاعدگی به عنوان علائم اولیه بارداری

 شایع‌ترین و بارزترین علامت بارداری، پریود نشدن است. هنگامی که لقاح اتفاق می‌افتد، بدن شما هورمون‌هایی تولید می‌کند که تخمک‌گذاری و ریزش پوشش داخلی رحم را متوقف می‌کند. این به این معنی است که چرخه قاعدگی شما متوقف شده است و تا زمانی که نوزادتان به دنیا بیاید دیگر پریود نخواهید شد.

 اما پریود نشدن همیشه نشانه بارداری نیست. همچنین ممکن است به دلیل استرس، ورزش زیاد، رژیم غذایی، عدم تعادل هورمونی و سایر عواملی که ممکن است باعث پریودهای نامنظم شوند، پریود خود را از دست بدهید.

مکرر به دستشویی رفتن یکی از علائم اولیه بارداری

حتی قبل از اینکه دوران پریودتان به خاطر بارداری متوقف شود، ممکن است متوجه شوید که مجبور هستید بیشتر ادرار کنید. این به این دلیل است که شما خون بیشتری نسبت به قبل دارید. در دوران بارداری، خون‌رسانی بدن شما افزایش می‌یابد. کلیه‌های شما خون را فیلتر می‌کنند و مواد زائد اضافی را از بین می‌برند. این مواد زائد بدن شما را به صورت ادرار ترک می‌کنند. هر چه خون بیشتر در بدن شما باشد، بیشتر باید ادرار کنید.

احساس خستگی از نشانه‌های اولیه بارداری

 بسیاری از افراد در اوایل بارداری احساس خستگی شدید می‌کنند. این علامت بارداری به دلیل سطح بالای هورمون پروژسترون رخ می‌دهد. مانند سایر علائم اولیه بارداری، خستگی در سه ماهه دوم (پس از هفته ۱۳ بارداری) بهتر می‌شود. با این حال، برای بسیاری از افراد این خستگی در سه ماهه سوم رخ می‌دهد.

تهوع صبح و ظهر و شب

 این علامت بارداری می‌تواند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق بیفتد. حالت تهوع در شما می‌تواند در دو هفته اول بارداری رخ دهد. همه افراد حالت تهوع را تجربه نمی‌کنند و درجات مختلفی از حالت تهوع وجود دارد.

 شما می‌توانید حالت تهوع را احساس کنید اما هرگز استفراغ نکنید. حدود نیمی از افراد باردار به دلیل حالت تهوع استفراغ می‌کنند. اگرچه حالت تهوع در دوران بارداری نسبتاً طبیعی است، اما در صورت کم آبی بدن می‌تواند مشکل ساز شود.

 افرادی که به دلیل حالت تهوع شدید نمی‌توانند غذا و مایعات مصرف کنند، ممکن است به وضعیتی به نام هایپرامسیس گراویداروم مبتلا شوند. اگر دچار حالت تهوع و کم آبی شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

احساس درد در ناحیه سینه‌ و تورم در آن

 سینه‌های شما ممکن است در هنگام بارداری حساس شوند. دردی که ممکن است احساس کنید شبیه احساس درد سینه‌ها قبل از شروع پریود باشد، فقط اندکی بیشتر از این دوران. آرئول‌ها (ناحیه اطراف نوک پستان) نیز ممکن است شروع به تیره شدن و بزرگ شدن کنند. این درد موقتی است و زمانی که بدن شما به هورمون‌های افزایش یافته عادت کند از بین می‌رود.

 همچنین ممکن است متوجه شوید که سینه‌هایتان بزرگ‌تر شده و سینه‌بندتان از حالت عادی سفت‌تر شده است. به یاد داشته باشید، تنها راه برای اطمینان از اینکه باردار هستید، انجام آزمایش بارداری یا انجام سونوگرافی توسط پزشک است.

برخی از علائم اولیه کمتر شایع بارداری چیست؟

برخی علائم اضافی در اوایل بارداری وجود دارد که ممکن است به نسبت مواردی که در بالا توضیح دادیم رایج نباشد. درست مانند رایج‌ترین علائم بارداری، این علائم ممکن است اتفاق بیفتد یا خیر. به یاد داشته باشید علائم بارداری را متفاوت تجربه می‌کنند. علائم کمتر شایع بارداری اولیه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

لکه بینی و یا خونریزی لانه گزینی

 اگرچه ممکن است نشانه بدی به نظر برسد، اما خونریزی خفیف (لکه بینی) می‌تواند نشانه‌ای از کاشت جنین در پوشش داخلی رحم شما باشد. کاشت حدود ۱۰ روز پس از لقاح انجام می‌شود. خونریزی لانه گزینی مانند قطرات کوچک خون یا ترشحات قهوه‌ای رنگ از واژن هستند.

 لکه بینی و یا خونریزی لانه گزینی می‌تواند تقریباً در زمان عادت ماهانه شما شروع شود و از چند روز تا چند هفته ادامه یابد. لکه بینی ممکن است باعث شود برخی افراد فکر کنند که به تازگی پریود شده‌اند و باردار نیستند.

هوس غذایی، گرسنگی مداوم و بیزاری از غذا

بحث مصرف غذا و خوراکی‌ها می‌تواند در اوایل بارداری پیچیده باشد. برخی از افراد شروع به هوس خوردن غذاهای خاص کرده و یا دائماً احساس گرسنگی می‌کنند. در حالی که برخی از غذاها و طعم‌ها ممکن است در اوایل بارداری فوق العاده به نظر برسند، برخی دیگر ممکن است ناگهان طعم ناخوشایندی پیدا کنند. بیزاری از غذا ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد و باعث شود از چیزهایی که قبلاً از آن لذت می‌بردید بیزار شوید.

احساس طعم فلزی در دهان

 بسیاری از زنان باردار می‌گویند که در مراحل اولیه بارداری طعم فلز را در دهان خود تجربه می‌کنند. ممکن است مزه‌ای مانند انبوهی از سکه در دهان داشته باشد. این مسئله می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که غذاهای خاصی را در طول روز بخورید.

سردرد و سرگیجه

 سردرد و احساس سبکی سر و سرگیجه در اوایل بارداری شایع است. این به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و افزایش حجم خون شما اتفاق می‌افتد.

گرفتگی عضلات بدن

 همچنین می‌توانید گرفتگی‌های خفیف و شبیه پریود را تجربه کنید که طی چند روز می‌آیند و از بین می‌روند. اگر این گرفتگی‌ها عمدتاً در یک طرف بدن شما احساس می‌شوند یا شدید هستند، مهم است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است این مشکل نشانه حاملگی خارج از رحم یا بروز سایر عوارض باشد.

نوسانات خلقی

 همان‌طور که هورمون‌های شما به تغییر ادامه می‌دهند، می‌توانید نوسانات خلقی را تجربه کنید. نوسان خلقی در دوران بارداری طبیعی است و ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد. با این حال، اگر زمانی احساس اضطراب، افسردگی و یا افکار آسیب رساندن به خود دارید، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

احتقان بینی و تنفس سخت

یکی دیگر از  علائم اولیه بارداری گرفتگی بینی و تنفس سخت است. برخی افراد در اوایل بارداری به دلیل افزایش سطح هورمون و خون، دچار گرفتگی بینی می‌شوند. غشاهای مخاطی بینی شما خشک شده و احتمال خون دماغ شدن می‌تواند وجود داشته باشد.

نفخ

 در حالی که ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا یک برآمدگی قابل توجه در نوزاد ایجاد شود، اما افزایش هورمون‌ها می‌تواند باعث شود معده شما نفخ کرده و منجر به دفع گاز بیش از حد معمول شود.

آکنه یا تغییرات پوستی

 افزایش هورمون‌ها و حجم خون شما مقصر هر گونه تغییر پوستی است که در اوایل بارداری تجربه می‌کنید. در حالی که برخی از افراد در دوران بارداری پوست شفاف‌تری دارند، برخی دیگر ممکن است جوش‌های بیشتری داشته باشند.

ریزش مو

یکی دیگر از نشانه‌های اولیه بارداری ریزش مو است. افزایش هورمون‌ها می‌تواند به بدن شوک وارد کند که باعث نازک شدن موها و افزایش ریزش مو شود. اگر این مورد را تجربه کردید، ممکن است بخواهید یک آزمایش تیروئید نیز انجام دهید تا تأیید کنید که هیچ دلیل زمینه‌ای دیگری برای این موضوع وجود ندارد.

گرفتگی عضلات پا

علائم اولیه بارداری به معده یا رحم محدود نمی‌شود. به دلیل افزایش خون‌رسانی و انبساط رحم، برخی از زنان ممکن است در دوران بارداری به خصوص در شب، دچار گرفتگی عضلات پا شوند.

علائم اولیه بارداری چه زمانی شروع می‌شود؟

علائم اولیه بارداری در خانم‌ها متفاوت است. برخی از افراد در عرض چند روز پس از لقاح احساس بارداری می‌کنند، در حالی که افراد دیگر تا هفته‌ها پس از مثبت شدن تست بارداری، احساس بارداری نمی‌کنند.

آیا ممکن است علائم اوایل بارداری را داشته باشم و باردار نباشم؟

بسیاری از علائم اولیه بارداری با سایر شرایط پزشکی و همچنین چرخه قاعدگی معمولی شما، همپوشانی دارند. علائم قبل از قاعدگی می‌تواند بسیار شبیه به علائم بارداری باشد. همین‌طور این مسئله می‌تواند تشخیص را دشوار کند.

 همچنین می‌توانید دوره پریود را از دست بدهید اما باردار نباشید. این موضوع می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما وزن زیادی را کم یا اضافه کرده‌اید و یا استرس دارید. همین‌طور شیردهی نیز می‌تواند باعث توقف پریود شود. بهترین راه برای اطلاع از بارداری انجام تست بارداری است. تست‌های بارداری بدون نسخه در داروخانه موجود هستند.

چه زمانی بهتر است تست بارداری بدهم؟

تست‌های بارداری با تشخیص سطح مشخصی از گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار شما کار می‌کنند. به محض اینکه پریود نشدید می‌توانید تست بارداری بدهید.

 همین‌طور حداقل یک هفته پس از اتمام پریود صبر کنید تا دقیق‌ترین نتایج را به دست آورید. در حالی که برخی از آزمایش‌ها ادعا می‌کنند که نتایج دقیق را قبل از عقب افتادن قاعدگی به شما می‌دهند، انجام آزمایش زود هنگام می‌تواند منجر به نشان دادن نتیجه اشتباه شود. یعنی آزمایش نشان می‌دهد که باردار نیستید، اما هستید.

همچنین پزشک مربوطه می‌تواند برای آزمایش بارداری، یک هفته قبل از قاعدگی از دست رفته، نمونه خون بگیرد.

چه زمانی باید در مورد بارداری با پزشک تماس بگیرم؟

اگر قاعدگی خود را از دست داده‌اید و آزمایش بارداری مثبت دریافت کرده‌اید، قدم بعدی شما این است که با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید. ویتامین‌های دوران بارداری در اوایل بارداری مهم هستند زیرا به رشد لوله عصبی جنین کمک می‌کنند. لوله عصبی به مغز و ستون فقرات کودک شما تبدیل خواهد شد.

سخن آخر

هر شخص علائم اولیه بارداری را متفاوت تجربه می‌کند. مواردی مانند پریود نشدن، درد یا حساس شدن سینه‌ها، احساس خستگی بیشتر و حالت تهوع (تهوع صبحگاهی) از علائم شایع اوایل بارداری هستند. برخی از افراد قبل از اینکه دوره پریود خود را از دست بدهند، علائم بارداری را دارند. اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید یک تست بارداری در خانه انجام دهید. آن‌ها در داروخانه‌ها موجود هستند و در صورت استفاده صحیح دقت خوبی خواهند داشت. در صورت دریافت نتیجه مثبت ابتدا با پزشک خود تماس بگیرید. مراقبت‌های اولیه دوران بارداری مهم است و سلامت شما و جنین را تضمین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *