بارداری, سلامت در بارداری

فواید استفاده از بالش بارداری برای سلامتی

بالش حاملگی (بارداری) و کارایی و مزیت‌های استفاده از آن

بالش حاملگی یا بالش بارداری یا تشک حاملگی وسیله‌ای است که در دوران بارداری برای کمک به وضعیت بهتر بدن بانوی باردار استفاده می‌شود. از آنجا که فرم بدن در بارداری تغییرات زیادی متحمل می‌شود؛ قرار گرفتن در حالت خوابیده چالش‌های زیادی را برای خانم‌های حامله ایجاد می‌کند. اضافه وزن، قوس شدید کمر و تورم دست و پا باعث می‌شود که بانوی باردار به هنگام خواب نتواند در وضعیت مناسب و مطلوبی قرار گیرد. از آنجا که خواب آرام و باکیفیت مستقیماً بر سلامت مادر و جنین مؤثر است، متخصصان برای رفع این مشکل استفاده از بالش‌های حاملگی را پیشنهاد می‌کنند. بالش‌های بارداری انواع مختلفی دارند که در این مقاله ضمن معرفی انواع مختلف بالش‌های حاملگی، مزایای استفاده از این تجهیزات را نیز ارائه کرده‌ایم.

فواید استفاده از بالش بارداری برای سلامتی

مشهودترین علامت بارداری بزرگ شدن تدریجی شکم است. بزرگ شدن شکم چالش‌های زیادی را برای بانوان باردار به وجود می‌آورد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها خوابیدن به نحوی است که وضعیت جنین به خطر نیفتد. قرار گرفتن در وضعیتی که هم مادر احساس آرامش بکند و هم جنین تحت فشار نباشد معضل بزرگی برای خانم‌های حامله است. یک راهکار مناسب و منطقی برای حل این چالش استفاده از بالش‌های بارداری است. این بالش‌ها انواع مختلفی دارند و به شکل‌های متنوعی متناسب با الگوی خواب بانوان باردار در بازار عرضه می‌شوند. اگر جزو آن دسته از بانوان بارداری هستید که برای خوابیدن دچار مشکل هستید استفاده از بالش بارداری را به شما توصیه می‌کنیم. شاید خرید چنین تجهیزاتی چندان ضروری به نظر نرسد اما از آنجا که خوابیدن و استراحت مادر بر سلامت او و جنین موثر است، صرف هزینه و خرید چنین تجهیزاتی معقول خواهد بود.

چه تفاوت‌های بین بالش بارداری و بالش معمولی وجود دارد؟

بالش‌های بارداری عموماً بزرگتر از سایز بالش‌های معمولی هستند این بالش‌ها دارای شکل‌های خاص با انحناهای ویژه‌ای هستند که متناسب با ارگونومی و شکل بدن بانوان باردار طراحی شده‌اند. ساختار آن به نحوی است که برای پشتیبانی از بدن در حال تغییر بانوان مناسب است. بالش‌های بارداری طوری طراحی شده‌اند که به هنگام استفاده و غلت زدن جابه‌جا نشوند اما بالش‌های معمولی ممکن است سر بخورند و موجب احساس درد در بانوان حامله شوند.  

بالش بارداری چیست؟

از بالش بارداری به عنوان بالشت حاملگی، تشک حاملگی و تشک بارداری نیز نام برده می‌شود. همانطور که از نامشان پیداست این بالش‌ها برای استفاده بانوان در دوران حساس بارداری طراحی شده‌اند. این بالش‌ها در واقع یک ابزار طبی برای کمک به بانوان باردار هستند. بالش‌های بارداری با فرم گرفتن به صورت بدن بانوی باردار در حالت خوابیده از وضعیت بدن او محافظت می‌کنند و باعث می‌شوند که خانم حامله در وضعیتی ریلکس و بدون درد، خواب آرام‌تری را تجربه کند. این بالش‌ها به خصوص در ماه‌های آخر بارداری که شکم بزرگ شده است و در برخی اندام‌های بدن تورم ایجاد می‌شود، می‌تواند وسیله کمکی خوبی برای آسایش بانوی باردار باشد. بالش بارداری به خانم حامله کمک می‌کند تا در بهترین وضعیت بدنی برای حفظ سلامت جنین قرار بگیرد. بالش‌های بارداری انواع متنوعی دارند و به طور کلی از گردن، کمر، شکم و زانوهای بانوی باردار در هنگام خواب پشتیبانی می‌کنند. این بالش‌ها برای تحمل وزن اضافه و تورم دوران بارداری ابزار مناسبی هستند. طراحی این بالش‌ها به گونه‌ای است که گودی کمر را پر می‌کنند و برآمدگی شکم و تحمل وزن آن را تا حدودی برای بانوان باردار کاهش می‌دهند.

انواع مختلف بالش بارداری

بالش‌های بارداری انواع متنوعی دارند. ممکن است یک نوع بالش بارداری برای یک بانوی باردار بسیار کاربردی باشد اما برای شخص دیگری کاربرد چندانی نداشته باشد. متاسفانه انتخاب بالش بارداری تا حدودی با آزمون و خطا همراه است و بانوی باردار تا از یک نوع بالش استفاده نکند نمی‌تواند قضاوت درستی از کارایی آن داشته باشد. در ضمن بدن بانوی باردار دائماً در حال تغییر است و ممکن است بالش بارداری که در ماه‌های اول بسیار کارایی داشت در ماه‌های آخر به خواب راحت خانم حامله کمک چندانی نکند. بالش‌های بارداری بر اساس شکل و فرم ظاهری‌شان در ۵ دسته کلی تقسیم می‌شوند. علاوه بر شکل ظاهری الیاف داخل بالش نیز می‌تواند متفاوت باشد که رایج‌ترین آن‌ها الیاف بامبو و مموری فوم است. در ادامه انواع مختلف بالش‌های بارداری و کارایی و کاربرد آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

بالش بارداری مدل C شکل

این نوع بالش شبیه یک هلال ماه است. بالش مدل C از کمر و شکم محافظت می‌کند. اگر بالش بارداری نوع C را در وضعیت مناسبی قرار دهید باسن و پاهای شما را تراز می‌کند. وضعیت گردن را در حالت مطلوبی قرار می‌دهد تا گردن در راستای کمر قرار گیرد و مانع از گردن درد می‌شود. اگر جزو افرادی هستید که عادت دارید به پهلو بخوابید این نوع بالش گزینه مناسبی برای شماست.

بالش بارداری مدل U شکل

بالش بارداری مدل U تقریباً از تمام بخش‌های بدن محافظت می‌کند. بالش U سبب می‌شود تا باسن و پاها تراز شوند. گردن را در راستای کمر نگه می‌دارد و از کمر و گردن محافظت می‌کند. اگر عادت دارید دمر بخوابید این نوع بالش وسیله خوبی برای شماست چرا که شکل U مانند آن به خوبی شکم بزرگ شما را در خود جای می‌دهد و از آن محافظت می‌کند.

بالش بارداری مدل I شکل

این بالش شبیه به حرف I انگلیسی است. در واقع همان بالش معمولی است منتها طول بیشتری دارد و طوری طراحی شده است تا به هنگام استفاده از زیر شکم سر نخورد. این نوع بالش‌ها انعطاف‌پذیری بالای دارند و می‌توان آن را دور دست‌ها و پاها قلاب کرد. انعطاف‌پذیری آن باعث شده تا بانوان باردار بتوانند به هنگام خواب آن را به راحتی بغل کنند.

بالش بارداری مدل J شکل

بالش حاملگی J تقریباً شبیه بالش مدل U است با این تفاوت که یک بازوی آن کوتاه‌تر است و نمی‌تواند به طور کامل از عضلات ناحیه شکم، لگن و زانوها محافظت کند. این بالش مانع از خوابیدن بانوی باردار به پشت می‌شود. اگر خوابیدن به پشت موجب کمردرد شما شده است استفاده از این نوع بالش گزینه مناسبی برای شماست.

بالش بارداری مدل گوه‌ای یا کوسن بارداری

از این نوع بالش به عنوان کوسن بارداری هم نام برده می‌شود. در بین انواع مختلف بالش حاملگی این نوع بالش از لحاظ سایز از همه کوچکتر است. این بالش به دو شکل گرد و مثلثی در بازار وجود دارد و حتی بعد از زایمان نیز می‌توان از آن استفاده کرد. از آنجا که این بالش‌ها کوچک هستند می‌توانید آن‌ها را همه جا با خود همراه داشته باشید. بالش گوه‌ای را می‌توانید زیر شکم بگذارید تا وزن شکم را تحمل کند. از نوع مثلثی آن می‌توانید برای پر کردن قوس کمر استفاده کنید. همچنین این بالش برای قرار گرفتن بین دو زانو و همترازی پاها با وضعیت کمر و باسن هم مناسب هستند. بالش‌های بارداری عموماً بزرگ هستند و بغل کردن آن موجب گرم شدن بدن بانوی باردار می‌شود اگر در بارداری دچار گرگرفتگی می‌شوید بهتر است از بالش گوه‌ای استفاده کنید که سطح تماس کمتری با بدن شما دارد.

مزیت‌های استفاده از بالش بارداری و بالش حاملگی

 • یک خواب آرام و باکیفیت

داشتن یک خواب آرام و باکیفیت از رموز یک بارداری مطمئن و موفق است. مادر برای تجدید قوا و آرامش بیش از پیش نیاز به خوابیدن و استراحت کردن دارد. اما معضل بزرگ بانوان عدم سازگاری با تغییرات فرم بدن‌شان است. بسیاری از بانوان چون نمی‌توانند در وضعیت همیشگی که به آن عادت دارند قرار بگیرند، خواب خوبی را تجربه نمی‌کنند. خوابیدن به پهلو به خصوص در ماه‌های آخر بارداری گاهی به یک حسرت برای بانوان باردار بدل می‌شود. استفاده از بالش‌های حاملگی مناسب تا حدود زیادی این چالش‌ها را مرتفع می‌سازد. بالش‌های بارداری به بانوان کمک می‌کنند تا در وضعیتی که راحت هستند و دوست دارند قرار بگیرند و استراحت کنند. استفاده از بالش حاملگی سبب می‌شود بانوی باردار خواب طولانی‌تر و آسوده‌تری داشته باشد.

 • تسهیل و تقویت جریان خون

بالش‌های حاملگی وضعیت بدن مادر را در حالت نرمال قرار می‌دهند. همترازی و همراستایی اعضای مختلف بدن به گردش خون مناسب در بدن بانوی باردار کمک شایانی می‌کند. وقتی بدن مادر در وضعیت متعادل و مطلوبی باشد، خون‌رسانی به جنین نیز با سهولت و سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. خوابیدن به پهلو گردش خون را بهبود می‌بخشد از اینرو به بانوان باردار توصیه می‌شود به پهلو دراز بکشند اما خوابیدن به پهلو با یک شکم بزرگ و پاهای متورم کار ساده‌ای نیست اینجاست که بالش‌های طبی حاملگی به کمک بانوان باردار می‌آیند تا خوابیدن به پهلو را برای آن‌ها تسهیل کنند. طرح‌های مختلف بالش‌های طبی بارداری با بررسی دقیق ارگونومی بدن خانم حامله در وضعیت خواب، طراحی شده‌اند تا سلامت مادر و جنین را تضمین کنند.

 • کاهش دردهای عمومی بدن

درد جزو لاینفک دوران بارداری است و مادارن باردار هر کدام به نحوی و با شدت مختلفی آن را تجربه خواهند کرد. بدن درد زمانی که رشد جنین شدت می‌گیرد بیشتر خواهد شد. گاهی مادران با صبوری درد را تحمل می‌کنند اما گاهی شدت این دردها به گونه‌ای است که زندگی روزمره آن‌ها را دچار اختلال می‌کند. بیشتر این دردها به هنگام خواب به سراغ بانوان باردار می‌آیند. آویزان شدن شکم، فاصله بین پاها و قوس کمر سبب می‌شود تا جای جای بدن دچار درد و ناراحتی شود. بالش‌های بارداری به نحوی طراحی شده‌اند تا بدن در حالت نرمال قرار گیرد و دردهای ناشی از فشار بر بدن کاسته شود. همانطور که گفته شد بالش‌های بارداری به داشتن یک خواب مناسب و آرام کمک شایانی می‌کنند، خواب خود یک مسکن برای تسکین دردهای عمومی بدن خواهد بود.

 • کاهش کمردردهای شدید

بین دردهای مختلفی که بانوان در دوران بارداری تجربه می‌کنند، کمردرد یکی از حادترین آن‌هاست. بالش‌های حاملگی برای جلوگیری از کمردرد طراحی شده‌اند. قرار گرفتن بالش بین زانوها و هم راستا شدن پاها با کمر، تا حدود زیادی از کمردردهای شدید دوران بارداری جلوگیری می‌کند.

 • کاهش فشار وارده به جنین

واضح است که وضعیت بدنی مناسب مادر بر وضعیت مطلوب و مناسب جنین نیز تاثیر می‌گذارد. انتخاب بهترین حالت و پوزیشن خواب برای مادر علاوه بر خون‌رسانی مطلوب به جنین، باعث برداشتن فشار از روی کیسه جنینی می‌شود. گاهی عدم توجه به این مسئله منجر به بروز مشکلات متعددی برای جنین می‌شود و حتی سلامت جنین را به مخاطره می‌اندازد. استفاده از بالش‌های بارداری می‌تواند فشار را از روی جنین بردارد و جنین را در وضعیت نرمال و مطلوب قرار دهد.

 • به راحتی مطالعه کنید

بالش بارداری فقط برای استفاده به هنگام خواب نیست و از بالش بارداری می‌توانید به هنگام مطالعه هم استفاده کنید تا در بدن شما در وضعیت مناسبی قرار گیرد. همچنین موقع تماشای تلویزیون و یا کار با لپ‌تاپ نیز می‌توان از مزایای استفاده از بالش بارداری بهره ببرید.

بهترین زمان برای استفاده از بالش بارداری

با خواندن این مقاله شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که بهترین زمان برای استفاده از بالش بارداری چه موقع است؟ واقعیت این است که پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد چرا که وضعیت بدنی و جسمی افراد با هم متفاوت است. اما در پاسخ می‌توان گفت در دوران بارداری هر زمان که برای به خواب رفتن دچار ناراحتی و سختی شدید می‌توانید یک بالش بارداری تهیه کنید. شکم بانوان باردار از هفته بیستم بارداری به تدریج بزرگ می‌شود تا جایی که تحمل وزن اضافه برای بانوی باردار سخت می‌شود. افزایش وزن، درد و ناراحتی در عضلات مختلف را به همراه دارد. بنابراین شاید بتوان گفت استفاده از بالش بارداری از هفته بیستم بارداری به بعد جایز است هر چند که اگر در ماه‌های اول نیز استفاده از این تجهیزات به شما در داشتن یک خواب باکیفیت و آرام کمک می‌کند و استفاده از آن را به شما توصیه می‌کنیم. واقعیت این است که هدف راحتی و آسایش مادر و جنین است بنابراین هر کس با توجه به شرایط جسمی خود باید در این مورد تصمیم‌گیری کند.

توصیه‌هایی در خصوص استفاده از بالش حاملگی

 • همانطور که پیشتر هم گفته شد هر زمان احساس نیاز کردید بالش بارداری را تهیه و استفاده کنید. استفاده از بالش بارداری حتی در روزهای اول بارداری نیز توصیه می‌شود. عادت کردن و خو گرفتن با این وسیله باعث ‌می‌شود در هفته‌های بعدی بارداری که تغییرات بدن محسوس است، سازگاری و انطباق بدن با شرایط جدید بیشتر شود و بانوی باردار خواب بهتری داشته باشد.
 • شاید استفاده از بالش بارداری کار ساده‌ای به نظر برسد اما باید گفت بهره‌برداری بهینه از این وسیله چالش‌هایی را در پی دارد. بانوان باردار عموماً با آزمون و خطا شیوه دلخواه استفاده از بالش حاملگی را کشف می‌کنند. باید توجه داشت که به گونه‌ای از بالش‌های حاملگی استفاده شود تا کمترین فشار به بدن و اندام‌ها وارد شود. در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف طریقه صحیح استفاده از انواع بالش‌های طبی بارداری وجود دارد.
 • اگر قصد بارداری دارید پیش از اقدام الگوی خواب خود را تنظیم کنید و فرم خوابیدن خود را اصلاح کنید. سعی کنید عادت‌های بد خوابیدن را کنار بگذارید.
 • بالش‌های بارداری نه تنها برای دوره بارداری مفید هستند بلکه برای بعد از زایمان نیز کاربرد دارند و می‌توانید از آن‌ها به عنوان بالش شیردهی استفاده کنید تا وضعیت نوزاد برای مکیدن سینه مطلوب باشد.

راهنمای خرید بالش بارداری

 • برای انتخاب نوع درست بالش بارداری متناسب با وضعیت بدن خود با پزشک مشورت کنید. بالش‌ها انواع مختلفی دارند و کارایی آن‌ها با هم متفاوت است. باید نیاز خود را در نظر بگیرید و بر اساس نیاز خود برای خرید این وسیله هزینه کنید. فراموش نکنید لزوماً بالش بزرگتر و گران‌تر پاسخگوی نیاز شما نیست. گاهی استفاده از یک کوسن باداری مشکل شما را به طور کل برطرف می‌کند. برای انتخاب بالش بارداری مناسب به پوزیشن خوای خود توجه کنید و بررسی کنید که فشار بیشتر روی کدام نواحی بدن شماست.
 • کیفیت بالش‌های بارداری متفاوت است. الیافی که برای پر کردن داخل آن‌ها نیز به کار می‌رود درجات کیفی متفاوتی دارند. بهتر است بالشی انتخاب کنید که قابلیت ارتجاعی بالایی داشته باشد. قابل شست‌وشو بودن بالش نیز یکی دیگر از آپشن‌هایی است که به هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است یک رنگ آرامش‌بخش و روشن انتخاب کنید تا اگر لکه‌ای روی آن افتاد متوجه شوید و سریعاً آن را بشویید تا بهداشت و سلامت‌تان به خطر نیفتد. استفاده از رنگ‌های تیره باعث افزایش درجه حرارت بدن می‌شود پس موقع خرید به این نکته نیز توجه داشته باشید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *