بارداری, زندگی روزانه, سلامت در بارداری

آیا بنزین و بوی بنزین برای خانم باردار ضرر دارد؟

بوی رنگ و بنزین در بارداری

بی دلیل نیست که می‌گویند بهشت زیر پای مادران است. یک مادر از همان لحظه‌ای که متوجه می‌شود باردار است، نگرانی‌هایش برای فرزندش شروع می‌شوند. یکی از نگرانی‌های رایج که مادران باردار دارند، در مورد استشمام بوی بنزین در بارداری است. آیا شما هم می‌خواهید بدانید که بنزین و بوی بنزین برای خانم باردار ضرر داد یا نه؟ در این مطلب پاسخ این سؤال را به‌صورت علمی بررسی می‌کنیم. بعلاوه، به شما می‌گوییم که اگر هوس بوی بنزین کرده‌اید چه کار می‌توانید انجام دهید.

 در پایان این مطلب نیز پاسخ سؤالات متداولی که خانم‌های باردار در مورد بنزین و بوی بنزین در بارداری پرسیده‌اند را آورده‌ایم. مطمئن هستیم که شما هم می‌توانید پاسخ سؤالتان را در این صفحه پیدا کنید.

بوی رنگ و بنزین در بارداری

اگر در دوران بارداری بوی مواد شیمیایی را حس کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

ابتدا اجازه دهید بگوییم که منظور استشمام بوی شدید مواد شیمیایی است. بوی خفیف مواد شیمیایی که ممکن است در محیط روزمره شما باشد، جای نگرانی زیادی ندارد. اما بیایید ببینیم که اگر در دوران بارداری بوی شدید مواد شیمیایی را استشمام کنیم چه اتفاقی می‌افتد:

استشمام مواد شیمیایی شدید در دوران بارداری می‌تواند هم برای مادر و هم برای جنین در حال رشد مضر باشد. اثرات استشمام مواد شیمیایی با بوی شدید بستگی به دو چیز دارد:

 1. چه ماده شیمیایی استشمام شده است؟
 2. چقدر در معرض بوی آن ماده بوده‌اید؟

طبیعتاً هر چه ماده شیمیایی استشمام شده قوی‌تر باشد و مدت زمان طولانی‌تری در معرض آن بوده باشید، ریسک ماجرا بالاتر خواهد بود. با این حال، به طور کلی می‌توانیم بگوییم که اثرات استشمام مواد شیمیایی در بارداری شامل این موارد است: “مشکلات تنفسی، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و آسیب به سیستم عصبی.” قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح بالای برخی از مواد شیمیایی می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری برای سلامتی شود. از جمله: نقایص مادرزادی و مشکلات رشدی در جنین. اگر باردار هستید و باید حتماً به مواد شیمیایی قوی نزدیک شوید، حتماً از لباس محافظ و ماسک استفاده کنید. بعلاوه، اطمینان حاصل کنید که محیط مورد نظر از تهویه مناسب برخوردار است.

آیا بوی بنزین در بارداری به جنین من آسیب می‌زند؟ 

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بنزین می‌تواند هم برای مادر و هم برای جنین مضر باشد. استشمام دود بنزین می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه و حالت تهوع شود. اگر به مدت طولانی‌تری و از فاصله نزدیک‌تری بوی بنزین را استشمام کنید، ممکن است مشکلات جدی‌تری برایتان پیش بیاید. (از جمله آسیب به سیستم عصبی). به همین خاطر توصیه می‌شود از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود بنزین در دوران بارداری خودداری کنید. در صورتی که لازم است در محلی نزدیک به بنزین باشید، از تهویه مناسب آن محل اطمینان حاصل کنید.

آیا بوی بنزین می‌تواند باعث سقط جنین شود؟ 

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بوی بنزین در دوران بارداری می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. پس هیچ‌وقت بدون استفاده از ماسک و وجود تهویه مناسب در محل، وارد مکانی که بوی بنزین در آن شدید است نشوید. به خصوص اگر دود حاصله از بنزین در آن مکان شدید باشد. اگر در دوران بارداری در معرض بوی شدید بنزین بوده‌اید و از این بابت نگرانید، با پزشکتان در این مورد صحبت کنید.

آیا رفتن به پمپ بنزین برای خانم باردار خطر دارد؟

قرار گرفتن تصادفی یا گهگاهی در معرض بوی بنزین به جنین آسیب برساند. برای مثال، اگر گاه‌گاهی به پمپ بنزین بروید احتمالاً خطری جنین شما را تهدید نخواهد کرد. با این حال، همچنان مهم است که قرار گرفتن در معرض بوی بنزین در دوران بارداری را به حداقل برسانید. مثلاً توصیه می‌کنیم که اگر باید دائماً به پمپ بنزین بروید، از تهیه هوای خودرو برای ماشینتان استفاده کنید و پنجره‌ها را هم تا حد امکان باز نکنید.

آیا طبیعی است که در دوران بارداری هوس بوی بنزین کنیم؟

در دوران بارداری گاهی اوقات پیش می‌آید که میل به مواد غیرعادی مانند بنزین را حس کنید. به چنین هوس‌هایی “پیکا” می‌گویند. پیکا حالتی است که در آن فرد هوس مواد غیر خوراکی مانند یخ، خاک، گچ، بنزین و… را می‌کند.

باید بگوییم که این موضوع طبیعی تلقی نمی‌شود. در واقع چنین هوس‌هایی ممکن است نشان دهنده کمبود مواد مغذی، کم خونی و فقر آهن، یا یک مشکل روانی باشد. باید بدانید که استشمام بوی بنزین در بارداری می‌تواند به مادر و جنین در حال رشد آسیب برساند. (البته در صورتی که بوی بنزین شدید باشد و مدت طولانی در معرض آن باشید.)

 اگر هوس مصرف مواد غیر غذایی را دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا علت این موضوع مشخص شود و درمان مناسب دریافت کنید. گاهی هم ممکن است پزشک شما بتواند راه‌های جایگزینی را برای رفع هوس‌های شما توصیه کند.

پزشکان معتقدند که میل شما به بوی بنزین ممکن است ناشی از کمبود آهن در زنان باردار باشد. بنابراین، اگر میل شدید به بوییدن بنزین دارید، باید از کمک پزشکی استفاده کنید. پزشک شما تشخیص می‌دهد که کدام ویتامین یا مواد معدنی می‌تواند به این حالت شما کمک کند.

بوی بنزین برای خانم باردار

چرا در دوران بارداری هوس بوی بنزین می‌کنید؟

دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که چرا فردی در دوران بارداری هوس بوی بنزین می‌کند؛ از جمله:

 1. کمبودهای تغذیه‌ای: پیکا (ولع مصرف مواد غیر خوراکی یا بوییدن بنزین) گاهی اوقات نشانه‌ا‌ی از کمبود مواد مغذی است؛ مانند کم خونی ناشی از فقر آهن.
 2. عوامل روان‌شناختی: پیکا همچنین می‌تواند با عوامل روانی مانند استرس، اضطراب یا افسردگی مرتبط باشد. اگر فکر می‌کنید که پیکا برای شما ممکن است به این دلیل رخ داده باشد، حتماً در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید.
 3. تجربیات حسی: گاهی هم ممکن است برخی از افراد بوی بنزین را با تجربیات حسی مثبتی مرتبط بدانند. مثلاً شخصی که عاشق ماشین‌ها است ممکن است به بوییدن بنزین هم علاقه نشان دهد؛ زیرا این بو برای او یادآور ماشین‌ها است. اما ما به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم که در دوران بارداری به صورت عمدی بوی بنزین را استشمام کنید.

مضرات استشمام بوی بنزین در بارداری چه چیزهایی هستند؟

استشمام بوی بنزین در دوران بارداری می‌تواند مضرات مختلفی داشته باشد، از جمله:

 1. حالت تهوع و سردرد: قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض بوی بنزین می‌تواند در برخی افراد باعث تهوع و سردرد شود.
 2. سرگیجه: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود حاصل از بنزین می‌تواند باعث سرگیجه شود.
 3. آسیب به جنین در حال رشد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بوی بنزین می‌تواند منجر به آسیب به سیستم عصبی جنین شود.

نکاتی برای دوری از بنزین در دوران بارداری

بیایید چند توصیه مهم را با یکدیگر بخوانیم که هر خانم بارداری باید حتماً به آن‌ها عمل کند. عمل کردن به این توصیه‌ها باعث می‌شود که تا حد امکان از مضرات استشمام بوی بنزین در بارداری دور بمانید:

 1. تهویه مناسب: در صورتی که حتماً باید در محلی نزدیک به بنزین باشید، از تهویه مناسب آن منطقه اطمینان حاصل کنید. (مثلاً هنگام سوخت گیری خودرو یا استفاده از ماشین چمن زنی با موتور گاز.)
 2. از سوخت رسانی به خودروی خود بپرهیزید: از شخص دیگری بخواهید سوخت خودروی شما را تأمین کند.
 3. استفاده از دستکش: هنگام دست زدن به ظروف بنزین یا محصولات حاوی بنزین، حتماً از دستکش استفاده کنید.
 4. در گاراژها و کارگاه‌ها احتیاط کنید: اگر در گاراژ یا کارگاهی کار می‌کنید که در آن بنزین استفاده می‌شود، از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید. بعلاوه، از حضور در چنین مکان‌هایی به مدت طولانی اجتناب نمایید.
 5. از استفاده از وسایل بنزینی خودداری کنید: در صورت امکان از استفاده از وسایل بنزینی مانند ماشین چمن زنی در دوران بارداری خودداری کنید.
 6. به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید: آیا پس از قرار گرفتن در معرض بوی بنزین در بارداری دچار سردرد، سرگیجه یا حالت تهوع شدید؟ در این صورت فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر هوس بوی بنزین کنم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

فرض کنید در دوران بارداری هوس بوی بنزین را دارید. در این صورت، مهم است که برای رفع این مشکل اقداماتی را انجام دهید. زیرا استشمام دود بنزین می‌تواند برای شما و جنین در حال رشد شما خطرناک باشد.

در اینجا چند نکته برای کمک به غلبه بر این هوس را به شما می‌گوییم:

 1. جایگزینی پیدا کنید: سعی کنید جایگزینی برای هوس خود پیدا کنید، (مثلاً یک رایحه متفاوت) به‌عنوان‌مثال، بعضی از خانم‌های باردار که این مشکل را دارند، از یک روغن معطر یا یک شمع معطر به عنوان جایگزین استفاده می‌کنند.
 2. تنفس عمیق را تمرین کنید: روی تنفس عمیق و آهسته تمرکز کنید و سعی کنید ذهن خود را از هر گونه فکر یا نگرانی پاک کنید.
 3. حواس خود را پرت کنید: وقتی هوس بوی بنزین به سراغتان می‌آید به سراغ یک فعالیت متفاوت بروید. مانند خواندن، نوشتن، یا انجام پازل. به این صورت می‌توانید این هوس را از ذهن خود خارج کنید.
 4. به دنبال حمایت باشید: با پزشکتان، یک دوست مورد اعتماد یا یک مشاور در مورد هوس خود صحبت کنید. گاهی اوقات صحبت کردن با دیگران می‌تواند به ما دلگرمی دهد و باعث شود راحت‌تر بتوانیم بر این موضوع غلبه کنیم.

حتماً به این نکته‌ها توجه کنید و هیچ کدام از آن‌ها را از قلم نیندازید تا خودتان و فرزند عزیزتان در سلامت کامل بمانید.

بوی بنزین در دوران بارداری

سؤالات متداول در مورد استشمام بوی بنزین در بارداری

سؤال شماره ۱: من در هفته پنجم بارداری‌ هستم. هفته آینده نوبت دکتر دارم تا مرحله دقیق بارداری را تأیید کنم. شوهرم به طور تصادفی بنزین را در پمپ بنزین ریخت و ممکن است هنگام سوار شدن او بوی بنزین در ماشین جذب شده باشد. دو روز از این ماجرا می‌گذرد اما بوی بنزین در خودرو هنوز کاملاً از بین نرفته است. آیا باید نگران باشم؟

پاسخ پزشک: موادی که شما از بنزینی که ریخته شده است استشمام کرده‌اید، می‌توانند از راه ریه شما وارد جریان خون شود. اما این مواد نمی‌توانند از خون مادر به نوزاد منتقل شوند؛ زیرا جفت مانع انتقال مواد استشمام شده می‌شود. بنابراین، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که در مدت طولانی در معرض بنزین بوده باشید، احتمال خطراتی که در این مطلب گفتیم وجود دارد. اما چنین اتفاقی یک بار و به مدت کوتاه باعث خطر خاصی برای جنین نمی‌شود.

سؤال شماره ۲: من ۱۰ دقیقه در گاراژ بودم و تمام مدت بوی بنزین می‌آمد. آیا جای نگرانی هست؟

خیر. مدت زمانی که شما در معرض بنزین بوده‌اید کوتاه بوده است و جای نگرانی نیست.  بوییدن بنزین به تنهایی در مدت زمان بسیار کوتاه خطری برای جنین ایجاد نمی‌کند. اما اگر دود اگزوز را ببویید ممکن است بر جنین تأثیر بگذارد.

سؤال شماره ۳: به‌جز بوی بنزین، بوی چه مواد دیگری در بارداری مضر است؟

پاسخ پزشک: به طور کلی استشمام بوی بنزین، بوی قهوه و بوی سیگار در دوران بارداری برای جنین و مادر ضرر دارد.

سؤال شماره ۴: من باردار هستم و اخیراً به مسافرت رفتم. در طول راه، به مدت یک روز کامل در خودرویی بودم که بوی بنزین می‌داد. آیا جای نگرانی هست؟

پاسخ پزشک: اگر حال خودتان خوب است، جای نگرانی نیست. اما اگر حال خودتان خوب نیست بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر در اثر استشمام بوی بنزین دچار سرگیجه، سردرد و حالت تهوع شده‌اید، این موضوع را به پزشکتان بگویید.

سؤال شماره ۵: آیا قرار گرفتن در معرض بوی رنگ و بنزین در بارداری خطرناک است؟

قبل از هر چیز باید بگوییم که استشمام بوی رنگ با استشمام بوی بنزین متفاوت است. در مورد بوی بنزین در بارداری در این مطلب به طور مفصل توضیح دادیم. اما در مورد بوی رنگ باید بگوییم که بعید است که استشمام بوی رنگ در دوران بارداری به جنین شما آسیب برساند. زیرا بیشتر رنگ‌های خانگی مدرن خطر خاصی ندارند. اما اگر از رنگ‌های مبتنی بر حلال و رنگ‌های قدیمی که حاوی سرب هستند استفاده کنید، موضوع کمی فرق می‌کند. در این حالت ممکن است استشمام بوی رنگ در بارداری مضر باشد.

جمع‌بندی نهایی در مورد بوی بنزین در بارداری در یک کلام

نقص در جنین، لوسمی کودکان، و وزن کم هنگام تولد همگی با قرار گرفتن مادر در معرض بنزین در غلظت‌های بالا مرتبط هستند. مادرانی که باردار هستند ممکن است با قرار گرفتن در معرض بوی شدید بنزین، دچار آسیب کبد و کلیه شوند.

با توجه به این موضوع، توصیه می‌شود در دوران بارداری از استشمام بنزین خودداری کنید. اگر باردار هستید و میل به بوی بنزین دارید، حتماً در این مورد با پزشکتان صحبت کنید.

منابع:

https://littleduniya.com/is-the-smell-of-gasoline-harmful-during-pregnancy/

https://www.healthtap.com/questions/1465321-should-i-seek-help-i-m-18-weeks-pregnant-and-was-driving-in-a-camper-van-for-4-days-which-smelt-of-p/

https://www.motherread.net/encyclopedias/pregnancy/precautions-during-pregnancy/matters-needing-attention-in-pregnant-womens-daily-life/can-pregnant-women-smell-gasoline

1 دیدگاه در “آیا بنزین و بوی بنزین برای خانم باردار ضرر دارد؟

 1. موسوی گفت:

  سلام ما توی پارکینگمون موتور بود ک ازش بنزین میریخت وب محض اینکه در پذیرایی باز میشد بوی بنزین میومدالان من هفته ۲۰هستم ایا جای نگرانی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *