بارداری, تغذیه در بارداری

مصرف عرق کاسنی در بارداری و اثرات آن

عوارض مصرف کاسنی در دوران بارداری

کاسنی یک گیاه مدیترانه ای است که برای استفاده در آشپزی و تهیه  سالاد و سایر کاربردهای دارویی دیگر کشت می‌شود.این گیاه چند‌ساله زیبا با نام‌های دیزی، علف قهوه و اندوی وحشی نیز شناخته می‌شود. کاسنی معمولاً دارای گل‌های آبی روشن است، اما گاهی‌اوقات می‌‌تواند گل‌های سفید هم داشته باشد.

این گیاه بومی اروپا است، اما در سراسر جهان کشت می‌شود. همچنین به‌عنوان جایگزین قهوه در برخی از نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. کاسنی صدها سال است که به عنوان یک داروی گیاهی برای بسیاری از بیماری‌ها استفاده می شود و امروزه نیز ارزش و مزایای بی‌شمار خود را ثابت می‌کند.

عرق کاسنی همچنین به‌عنوان طعم‌دهنده فوق‌العاده در بسیاری از مواد‌غذایی استفاده می‌شود. از دیگر مزایای مصرف عرق کاسنی در بارداری به‌عنوان مثال این است که هضم غذا و سلامت کلیه‌ها را بهبود می‌بخشد و درد آرتریت را کاهش می‌دهد.

در کل باید گفت مصرف عرق کاسنی در زمان بارداری بی‌خطر تلقی می‌شود، با این‌حال، مصرف آن در مقادیر زیاد در دوران بارداری خطرناک است. از این رو، توصیه می‌شود اگر قصد مصرف عرق کاسنی را در دوره بارداری دارید با پزشک معالج خود مشورت کنید تا بدانید که آیا می‌توانید کاسنی را در دوران بارداری به مقدار کم مصرف کنید.

 پزشک سلامت شما و جنین داخل رحمتان را ارزیابی می‌کند و بر این اساس مقدار مطمئنی از مصرف عرق کاسنی در بارداری توصیه می‌کند. چندین قسمت مختلف کاسنی، مانند برگ، گل، ریشه و جوانه، فواید دارویی زیادی دارند. همچنین، این گیاه دارای ارزش غذایی بالایی است، بنابراین مقدار مناسب عرق کاسنی می‌تواند برای شما مفید باشد‌.

مصرف عرق کاسنی در بارداری

فواید مصرف عرق کاسنی

مصرف عرق کاسنی در بارداری به علت اهمیت آن در کنترل مشکلات گوارشی و تقویت سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. با این‌حال، مانند بسیاری از غذاها و گیاهان دارویی، عرق کاسنی نیز ممکن است مزایا و معایبی در بارداری داشته باشد. در ادامه فواید و خطرات عرق کاسنی را برای زنان باردار بیاموزید.

بهتر است بدانید محتوای غذایی بالای کاسنی می‌تواند فواید سلامتی و دارویی زیادی را در دوران بارداری برای شما به ارمغان آورد، حتی اگر این گیاه را در مقادیر بسیار کم مصرف کنید.

رفع مشکلات گوارشی

کاسنی حاوی اینولین است که یک پروبیوتیک قوی به حساب بیاید. بنابراین خوردن عرق کاسنی به شما کمک می‌کند تا با چندین مشکل گوارشی و روده مانند سوءهاضمه، یبوست، سوزش سر دل، رفلاکس اسید و اسیدیته در دوران بارداری مبارزه کنید.

این گیاه برای حل مشکلات گوارشی و روده شناخته شده است. به‌یاد داشته باشید که ما استفاده از آن را فقط به این دلیل توصیه نمی‌کنیم، بنابراین ابتدا باید با متخصص خود مشورت کنید.

ممکن  است سلامت قلب را بهبود ببخشد

اینولین نه تنها برای سیستم گوارشی مفید است، بلکه ثابت شده است که سطح کلسترول LDL (همچنین به‌عنوان کلسترول بد) در بدن کاهش می‌یابد. این نوع کلسترول یکی از دلایل اصلی تصلب شرایین و فشار خون بالا است، زیرا جریان خون را هنگام اتصال به شریان‌ها و وریدها مسدود می‌کند.

همچنین، مصرف عرق کاسنی در بارداری می‌تواند به احتمال حملات قلبی و سکته کمک کند. مسیر شیمیایی که اینولین در آن برای کاهش حضور کلسترول LDL عمل می‌کند، خیلی‌کم فعال است، مگر اینکه فرد سطح بالایی از کربوهیدرات‌ها را مصرف کند، بنابراین این مزیت اثرات کمتری دارد.

تحقیقات بیشتری در حال بررسی این موضوع است که چگونه مصرف عرق کاسنی در بارداری می‌تواند  به سلامت قلب کمک کند و در نهایت از بیماری قلبی جلوگیری شود. علاوه بر این، کاسنی همچنین مملو از فنول‌های گیاهی است که به‌طور گسترده به‌عنوان عوامل ضدترومبوتیک و ضدآریتمی موردمطالعه قرار گرفته است.

آنها به‌عنوان آنتی‌اکسیدان در نظر گرفته می‌شوند و مطالعات نشان داده است که قهوه مبتنی بر کاسنی به جای یک قهوه معمولی می‌تواند تعادل خون و پلاسما را در بدن به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد.

 کنترل قند خون

همچنین مصرف عرق کاسنی در بارداری، می‌تواند برای سیستم خون مفید باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از این گیاه به‌عنوان نوشیدنی می‌تواند قند خون شما را متعادل کند.

ضد‌التهاب بودن

همانطور که از نام آن پیداست، عرق کاسنی می‌تواند به التهاب نیز کمک کند، اما همانطور که گفتیم، اطمینان حاصل کنید که قبل از مصرف با پزشک معالج مشورت کنید.

از سرطان جلوگیری می‌کند

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف عرق کاسنی در بارداری رشد تومور را به حداقل می‌رساند و از خطر ابتلا به چندین نوع سرطان در دوران بارداری جلوگیری می‌کند. این گیاه حاوی فروکتان‌هایی است که خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدتوموری آن را فراهم می‌کند. همچنین، فیتوکمیکال‌ها و پلی‌فنول‌های i موجود در این گیاه به پیشگیری از خطر ابتلا به سرطان کولورکتال و سینه در زمان انتظار کمک می‌کنند.

باعث ارتقا سلامت کلیه می‌شود

همچنین شما می‌توانید با مصرف عرق کاسنی در بارداری  به‌عنوان یک ادرارآور موثر در دوران بارداری استفاده کنید. این گیاه ادرار را تقویت می‌کند و به دفع سموم از کلیه و کبد شما کمک می‌کند. بنابراین عرق کاسنی از خطر تجمع آب در بدن شماجلوگیری می‌کند.

از عرق کاسنی اغلب به‌عنوان، یک ماده ادرار‌آور استفاده می‌شود که حجم ادرار را افزایش می‌دهد. تکرر ادرار می‌تواند به دفع سمومی که بدن در کبد و کلیه‌ها ذخیره کرده کمک کند و در نتیجه از شرایط خطرناکی که هنگام باقی ماندن سموم در بدن رخ می‌دهد، جلوگیری کند.

همچنین، تکرر ادرار می‌تواند وزن اضافی آب را از بین ببرد و حتی چربی را کاهش دهد، زیرا ۴ درصد ادرار معمولاً رسوبات چربی است که در غیر این صورت در جای دیگری در بدن ذخیره می‌شود.

فواید مصرف عرق کاسنی در بارداری

تقویت ایمنی بدن

مصرف عرق کاسنی در بارداری، به‌عنوان یک تقویت‌کننده سیستم ایمنی در دوران بارداری عمل می‌کند. خواص ضدباکتریایی که این گیاه دارد می‌‌تواند از شما در برابر انواع عفونت‌های باکتریایی محافظت ‌کند. فیتوکمیکال‌ها، یک نوع آنتی‌اکسیدان‌ هستند که مانند مواد مغذی برای بدن عمل می‌کند‌.

افزایش جذب کلسیم

اگر به‌دنبال راهی برای افزایش جذب کلسیم خود هستید، مصرف عرق کاسنی در بارداری ارزش امتحان کردن را دارد. اینولین ممکن است به جذب کلسیم در بدن کمک کند و از این طریق تراکم مواد معدنی استخوان را بهبود بخشد. دریافت کلسیم کافی در دوران بارداری، هم برای سلامتی و هم برای رشد جنین مهم است.

مصرف عرق کاسنی به کاهش وزن کمک می‌کند

عرق کاسنی احتمالا منبع خوبی از اولیگو فروکتوز است و اینولین خود نوعی فیبر غذایی طبیعی است که به کاهش وزن افراد کمک می‌کند.

 هر دوی اینها به تنظیم گرلین کمک می‌کنند، اسید آمینه ای که در درجه اول با احساس گرسنگی و رفتار جستجوی غذا مرتبط است. گزارشی که در سال ۲۰۱۲ در بنر تحقیقات چاقی منتشر شد، به تحقیقی اشاره کرد که موش‌ها را برای مطالعه تأثیر کاسنی در کل روند کاهش وزن مورد بررسی قرار داد. در نهایت، نتیجه‌گیری شد که با کاهش میزان هورمون گرلین، کاسنی می‌تواند شانس پرخوری را کاهش دهد و باعث سیری یا احساس سیری شود و در نتیجه به کاهش وزن کمک کند.

ممکن است عرق کاسنی یبوست را درمان کند

 نقش اینولین به‌عنوان یک فیبر طبیعی در کاسنی وجود دارد و این امتیاز بزرگی برای افرادی است که خوردن عرق کاسنی را در برنامه روزانه خود دارند. فیبر به حجیم شدن حرکات روده و تقویت حرکات پریستالتیک و ترشح شیره معده کمک می‌کند.

 اساساً این بدان معنی است که هضم به‌طور کلی بهتر می‌شود و یبوست نیز به میزان زیادی کاهش می‌یابد. با حفظ یک روند گوارشی صاف و منظم، مصرف عرق کاسنی در بارداری، شانس ابتلا به تعدادی از بیماری‌های گوارشی را کاهش می‌دهد.

عرق کاسنی ممکن است ایمنی بدن را تقویت کند

عرق کاسنی دارای تعدادی ویژگی مفید است که آن را به تقویت‌کننده قدرتمندی برای سیستم ایمنی بدن شما تبدیل می‌کند. این اثرات ضدباکتریایی واضحی را بر روی تعدادی از گونه‌های خطرناک باکتری نشان می‌دهد، ما قبلاً به فواید ترکیبات پلی‌فنولیک موجود در کاسنی از نظر تقویت سیستم ایمنی اشاره کرده‌ایم.

 مواد شیمیایی گیاهی وجود دارند که به عنوان آنتی اکسیدان‌های بالقوه عمل می‌کنند و رادیکال‌های آزاد را از جریان خون بیشتر خارج می‌کنند. این امر احتمال ابتلا به تعدادی از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

ممکن است مصرف عرق کاسنی اضطراب را تسکین دهد

عرق کاسنی دارای خواص آرام‌بخش است که تصور می‌شود مصرف آن در دوره بارداری اضطراب را کاهش می‌دهد و ذهن را آرام می‌کند و در نتیجه استرس و اثرات خطرناکی که می‌تواند بر بدن داشته باشد را تسکین می‌دهد. 

مطالعات، نشان داده است که عرق کاسنی به دلیل داشتن این خاصیت آرام‌بخش می‌تواند به عنوان خواب‌آور نیز استفاده شود و بسیار سالم‌تر از بسیاری از قرص‌های خواب‌آور است. همچنین، عرق کاسنی می‌تواند به کاهش احتمال بیماری قلبی، عدم‌تعادل هورمونی، بی‌خوابی، زوال شناختی و پیری زودرس کمک کند.

درد اتریت را به حداقل می‌رساند

خواص ضد‌التهابی عرق کاسنی به کاهش درد ناشی از آرتروز در دوران بارداری کمک می‌کند. این گیاه به شما کمک می‌کند تا به‌طور موثری از درد مفاصل، درد و دردهای عضلانی تسکین پیدا کنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰، ۷۰ درصد از افراد مورد آزمایش که عرق کاسنی را دریافت کردند، بهبود قابل‌توجهی در درد مرتبط با شرایط استئوآرتریت خود گزارش کردند. مصرف عرق کاسنی در بارداری همچنین می‌تواند به عنوان یک عامل ضد‌التهاب عمومی برای دردهای عضلانی و درد مفاصل استفاده شود.

عوارض مصرف کاسنی در دوران بارداری

عوارض مصرف کاسنی در دوران بارداری

اگرچه مصرف عرق کاسنی در بارداری فواید متعددی برای سلامتی دارد، اما مصرف بیش از حد این گیاه می‌تواند عوارض جانبی برای شما داشته باشد.  برخی از عوارض جانبی رایج مصرف عرق کاسنی در بارداری عبارتند از:

 • انقباضات ناگهانی رحم در دوران بارداری
 • قاعدگی در دوران بارداری
 • سقط جنین
 • التهاب پوست
 • خارش
 • کمبود اشتها
 • کاهش وزن قابل‌توجه
 • مشکل در تنفس
 • خس‌خس سینه
 • خستگی
 • نفخ و گاز
 • درد شکم
 • خواب آلودگی

چه کسانی نباید در دوران بارداری عرق کاسنی مصرف کنند؟

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی ممکن است باعث ایجاد یک واکنش نامطلوب ناشی از خوردن عرق کاسنی شود. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که به گرده، کاهو حساس هستند یا مستعد ابتلا به بیماری‌های پوستی مانند درماتیت آتوپیک هستند، در مواجهه با مقادیر زیاد کاسنی احتمال بیشتری دارد که واکنش آلرژیک داشته باشند.

 آیا عرق کاسنی سمی است؟

کاسنی، مدت زمان زیادی است که مورداستفاده قرار می‌گیرد و غیر‌سمی محسوب می‌شود. با این‌حال، چند مطالعه نشان می‌دهد که وقتی کاسنی به شکل‌های بسیار غلیظ مصرف شود، ممکن است واکنش‌های سمی ایجاد کند.

آیا عرق کاسنی باعث زایمان زودرس می‌شود؟

نشان داده شده است که کاسنی اثرات مضری بر بارداری دارد. این گیاه هم قاعدگی است و هم سقط‌بخش. یکی دیگر از نگرانی‌های مصرف عرق کاسنی در بارداری اثر کاسنی در طول زایمان است. همانطور که می‌دانید، زایمان می‌تواند یکی از دردناک‌ترین احساسات باشد. همانطور که اشاره کردیم خوردن عرق کاسنی جریان خون را صاف‌تر می‌کند و بر این اساس; باید نوشیدنی‌های کاسنی و حتی غذاهای مرتبط با آن را قبل از ساعت مقرر زایمان قطع کنید. اگر فقط یک هفته تا زایمان و تاریخ تولد باقی‌مانده است، بهتر است از عرق کاسنی در بارداری استفاده نکنید.

سخن پایانی

کاسنی پسر عموی گیاه قاصدک است و هم ریشه و هم گل آن به دلایل مختلف دارویی و خوراکی استفاده می شود. اگر به هر دلیلی از کاسنی بوداده استفاده می‌کنید و اخیراً متوجه شده‌اید که در انتظار بچه‌دار شدن هستید، ممکن است عاقلانه باشد که مصرف آن را تا زمان تولد فرزندتان متوقف کنید. درباره تاثیراتی که کاسنی می‌تواند برای شما و نوزاد متولد نشده‌تان داشته باشد بیشتر بدانید و با پزشک خود صحبت کنید تا هوشمندانه‌ترین و مطمئن‌ترین تصمیم را برای شما اتخاذ کند.

کاسنی یکی از گیاهانی است که فواید زیادی برای بدن دارد، اما زمانی که باردار هستید، سیستم بدن شما متفاوت است، یعنی نیازهای شما نیز تغییر خواهد کرد.

در این مقاله استفاده از عرق کاسنی در بارداری و برخی از شرایط خاص که باید در مورد آنها بدانید بحث شده است.  در ادامه در مورد عوارض و بی‌خطر بودن این گیاه برای خانم‌های باردار صحبت کردیم.

به‌خاطر داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در این مقاله بر اساس تحقیقات انجام شده است و باید قبل از مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. همانطور که ممکن است تا کنون متوجه شده‌اید، دوز مصرفی هنگام بحث در مورد کاسنی در دوران بارداری ضروری است.

منابع:

https://www-momjunction-com.translate.goog/articles/chicory-during-pregnancy_00378793/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www.healthline.com/health/pregnancy/chicory-pregnancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *