هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته نهم بارداری (هفته ۹ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته نهم بارداری (هفته 9 حاملگی)

ورود به هفته نهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. کودک شما خیلی سریع رشد می‌کند، در حال حاضر حدود ۵/۲ سانتی‌متر طول دارد و تقریباً به اندازه یک گیلاس است. ماهیچه‌های کوچک او به اندازه کافی رشد کرده‌اند که بتوانند به اطراف حرکت کنند. پوست او شفاف است و دست‌ها و پاهایش خمیده به نظر می‌رسد گویی خودش را در آغوش گرفته ‌است. اکنون شکل جنین بیشتر قابل تشخیص است. سر او هنوز بزرگ است و ویژگی‌های صورت در حال شکل‌گیری است، با چشمان بسته، دهان و زبان، از جمله جوانه‌های چشایی ریز. گوش داخلی در حال شکل‌گیری است، اما جنین تا حدود ۲۴ هفتگی قادر به شنیدن نخواهد بود. کبد در حال ساخت سلول‌های خونی است و رگ‌های خونی در زیر پوست وجود دارد. استخوان‌های اسکلت کودک شما در حال شکل‌گیری هستند و انگشتان دست و پا شفاف هستند. برآمدگی شکم شما احتمالاً هنوز قابل مشاهده نخواهد بود. ممکن است هنوز احساس تهوع زیادی داشته باشید، اما حالت تهوع صبحگاهی طی چند هفته آینده کاهش می‌یابد. به دلیل هورمون‌های بارداری، ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر از حد معمول به توالت بروید. اگر احساس ‌سوزش دارید، یا اگر نیاز به دفع مکرر ادرار دارید، به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید زیرا این علائم می‌تواند نشانه عفونت باشد. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۹ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته نهم بارداری (هفته 9 حاملگی)

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری، به پایان سه ماهه اول بارداری خود نزدیک می‌شوید. در طول این زمان هیجان انگیز، ممکن است علائمی مانند نفخ، گرفتگی یا لکه بینی را تجربه کنید یا ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید. با ادامه این مقاله با تیم پینو بیبی همراه باشید تا در مورد آنچه در هفته نهم حاملگی باید انتظار داشته باشید، از جمله علائم جدید، موارد چک لیست و رشد کودک در هفته ۹ بارداری، بیشتر بدانید.

نکات برجسته در هفته نهم بارداری

در اینجا خلاصه‌ای سریع از برخی نکات مهم و پیشرفت‌هایی که باید در هفته نهم بارداری منتظر آن‌ها باشید، آورده شده است:

جنین درون شما شروع به شکل گرفتن کرده است و هر روز بیشتر از قبل شبیه یک کودک کامل خواهد شد. انگشتان پا و ویژگی‌های صورت بیشتر به چهره انسان شبیه شده است و جنین همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. هر حالت تهوعی به ویژه حالت تهوع صبحگاهی ممکن است به تدریج از بین برود و کاهش یابد، اما تغییرات هورمونی ممکن است علائم دیگری مانند بدخلقی، خستگی یا آکنه را ایجاد کند.

پوست شما ممکن است به دلیل هورمون‌های بارداری چربی بیشتری تولید کند. این ممکن است به شما درخشش بارداری دوست داشتنی بدهد؛ اما ممکن است باعث ایجاد جوش نیز شود. برخی از بانوان متوجه می‌شوند که پوستشان خشک‌تر از حد معمول است. نوشیدن آب زیاد (۶ تا ۸ لیوان در روز) به جلوگیری از خشک شدن پوست شما کمک می‌کند.

برای راحت ماندن، ممکن است بخواهید چند لباس گشاد بپوشید و یک سینه‌بند مناسب برای خود خریداری کنید، زیرا پستان‌های شما هم‌چنان سنگین‌تر و پرتر می‌شوند و بیشتر حساس خواند شد.

بسیاری از زنان در هفته ۹ بارداری دچار سردرد می‌شوند. مصرف پاراستامول در دوران بارداری اشکالی ندارد، اما کمترین دوز را برای کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف کنید. اگر میگرن دارید، با پزشک خود در مورد مصرف داروهای بی‌خطر صحبت کنید.

می‌توانید با پزشک خود در مورد راه‌های ایمن برای ورزش و فعال ماندن مشورت کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، اکنون زمان خوبی برای انجام یوگای بارداری است. ورزش‌های مناسب سه ماهه اول حاملگی را در مجله پینو بیبی مطالعه بفرمایید.

هفته نهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

معمولاً از هفته‌ها برای سنجش مرحله بارداری شما استفاده می‌شود، اما شاید شما هم کنجکاو باشید که بدانید در چه ماهی هستید. اگر چه روش‌های مختلفی برای گروه‌بندی ۴۰ هفته بارداری به ماه‌ها وجود دارد، اما در هفته نهم بارداری، به نظر می‌رسد شما در ماه سوم بارداری خود باشید، حتی اگر هیچ گونه برآمدگی شکمی یا علائمی را مشاهده نکرده باشید!

هفته نهم بارداری: رشد کودک شما

در هفته ۹ بارداری، کوچولوی شما شروع به شکل‌گیری می‌کند و بیشتر شبیه یک نوزاد کوچک به نظر می‌رسد. حتی دُمی که در هفته‌های قبل وجود داشت تقریباً ناپدید شده است. سایر تغییرات مهم توسعه این هفته شامل موارد زیر است:

 • ویژگی‌های ریز صورت در این هفته هم‌چنان در حال رشد هستند، از جمله پلک‌ها و بینی برجسته‌تر می‌شود.
 • سر کودک شما در مقایسه با بدن او بزرگ است، در حالی‌ که در قسمت پایین بدن، انگشتان کوچک و انگشتان پا قابل مشاهده هستند.
 • اندام‌های داخلی نیز در حال شکل‌گیری هستند، از جمله دستگاه گوارش و تولید مثل، به این معنی که روده‌ها و اندام‌های تناسلی در حال رشد هستند.

اکنون که در هفته نهم بارداری هستید، ممکن است تعجب کنید که می‌توانید حرکت کودک خود را احساس کنید، این احساس شامل لرزش‌های کوچک یا حرکات ملایم است. کوچولوی شما به لطف رشد عضلانی اخیر مطمئناً در حال حرکت است، اما باید تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید تا واقعاً این حرکات را احساس کنید.

هفته نهم بارداری: اندازه جنین

در ۹ هفتگی، کودک شما به اندازه یک گیلاس است. کوچولوی شما اکنون ممکن است نزدیک به ۵/۲ سانتی‌متر طول داشته باشد و ممکن است حدود ۲ گرم وزن داشته باشد.

هفته نهم بارداری: تغییرات بدن مادر

از آنجایی‌ که بدن شما به تغییرات طبیعی بارداری ادامه می‌دهد، اکنون زمان بسیار خوبی است تا در مورد ورزش در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. اگر در حال حاضر فعال هستید، ممکن است لازم باشد برخی از تنظیمات را در برنامه تناسب اندام خود اعمال کنید. اگر به اندازه کافی فعال نبوده‌اید، می‌توانید با حرکات ورزشی امن و سبک، کار را شروع کنید تا شما را به حرکت وادار کند و کم کم برنامه ورزشی خود را منظم کنید. دوچرخه ثابت و شنا ورزش‌های خوبی هستند که در این هفته می‌توانید به برنامه ورزشی خود اضافه کنید.

ورزش متوسط به شما کمک می‌کند قدرت و استقامتی را که در طول حاملگی و زایمان به آن نیاز دارید، توسعه دهید. پیاده‌روی، یوگای قبل از تولد، شنا و ایروبیک در آب همگی انتخاب‌های عالی هستند زیرا روی مفاصل نرم و سست شما فشار زیادی وارد نمی‌شود و باعث افزایش استقامت بدن شما می‌شود. به طور کلی، سعی کنید از فعالیت‌هایی که شامل جهش یا تغییر جهت ناگهانی است که می‌تواند فشار زیادی بر مفاصل شما وارد کند، اجتناب کنید. برای مشاوره در مورد این‌ که چه نوع ورزشی برای شما مناسب است، با پزشک خود مشورت کنید.

نهم هفته بارداری: علائم مادر

در هفته نهم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟ این یک سوال طبیعی است، به خصوص اگر با علائمی روبرو هستید که در هفته ۹ بارداری ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند. در اینجا برخی از علائمی است که ممکن است در این زمان تجربه کنید:

 • رشد دور کمر و شکم شما در هفته نهم بارداری ممکن است ظاهری برجسته و گرد نداشته باشد، اما لباس‌های قبل از بارداری شما احتمالاً به خاطر افزایش دور کمر و مقداری نفخ ناشی از هورمون‌های بارداری، کمی تنگ می‌شود. علاوه بر نفخ، هورمون‌ها ممکن است باعث ایجاد سایر مشکلات گوارشی در هفته نهم حاملگی مانند اسهال یا سوزش سر دل شوند.
 • لکه بینی در هفته ۹ بارداری: ممکن است در هفته نهم بارداری و در طول سه ماهه اول مقداری لکه بینی یا خونریزی خفیف مشاهده کنید. اگر در هفته نهم بارداری (یا در هر زمانی در دوران بارداری) بیش از چند قطره خون مشاهده کردید یا متوجه رنگ عجیبی از ترشحات مانند زرد یا سبز شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • گرفتگی خفیف رحم درهفته ۹ بارداری: در این زمان تغییرات سریع در بدن شما در حال وقوع است و ممکن است با بزرگ شدن اندازه رحم (و رباط‌های اطراف آن) در هفته ۹ بارداری، گرفتگی خفیف مانند درد پریود (بدون خونریزی) و کمردرد را تجربه کنید. اگر گرفتگی شدید است یا همراه با درد دیگری است، با پزشک خود صحبت کنید تا هرگونه مشکل را خیلی زود برطرف کنید.
 • بیماری صبحگاهی در هفته ۹ بارداری‌: اگر تا به حال تهوع صبحگاهی را تجربه نکرده‌اید، می‌توانید یکی از افراد خوش شانسی باشید که این عارضه رایج را تجربه نکرده‌اید! اما در هفته نهم بارداری، ممکن است شانس شما رو به اتمام باشد و ممکن است حالت تهوع را تجربه کنید، اگر چه این علامت نیز ممکن است در این هفته بعد شروع به کاهش کند.
 • احساس گرسنگی در هفته ۹ بارداری: ممکن است بیشتر از حد معمول احساس گرسنگی کنید، بنابراین چند تنقلات اضافی در دسترس داشته باشید. غذاهایی مانند میوه، غلات و ماست انتخاب‌های خوبی هستند. برای راهنمایی‌های مفیدتر، مقالات رژیم بارداری، میوه و سبزیجات ممنوعه دوران بارداری را مطالعه نمایید.
 • ویار و بیزاری‌های غذایی در هفته ۹ بارداری: حس بویایی شما در حال حاضر افزایش یافته است و غذاها و بوهایی که زمانی از آن لذت می‌بردید ممکن است اکنون ناخوشایند به نظر برسند. از طرف دیگر، اکنون ممکن است متوجه شوید که هوس غذاهای خاصی را دارید. شما می‌توانید هر از گاهی کمی ناپرهیزی کنید و غذای بیشتری مصرف کنید اما پرخوری نکنید. مطمئن شوید که از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می‌کنید. اگر میل به مواد غیرغذایی مانند خاک یا گچ دارید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.
 • احساس خستگی در هفته ۹ بارداری: به لطف افزایش سطح هورمون پروژسترون در هفته نهم بارداری (و در طول سه ماهه اول حاملگی)، ممکن است احساس خواب آلودگی بیشتری نسبت به معمول داشته باشید یا به دلیل خستگی دچار سردرد شوید. در طول روز تا جایی ‌که می‌توانید استراحت کنید، به خصوص اگر مشکل خواب شبانه دارید.
 • احساس بد خلقی در هفته ۹ بارداری: اگر یک دقیقه احساس می‌کنید در اوج دنیا هستید و لحظه‌ای دیگر محکوم به فنا هستید، می‌توانید مقصر این نوسانات خلقی را تغییرات هورمونی در بارداری بدانید. در مورد احساس خود با عزیزان‌تان صحبت کنید، این امر ممکن است به شما کمک کند کمی بهتر شوید و اگر نوسانات خلقی شما شدید است از پزشک خود کمک بگیرید.
 • تکرر ادرار در هفته ۹ بارداری: بله، این رفت و آمدهای اضافی به سرویس بهداشتی ممکن است هم‌چنان بخشی از فعالیت روزانه شما باشد، زیرا کودک شما رشد می‌کند و رحم به مثانه شما فشار می‌آورد. نیاز به ادرار کردن بیشتر ممکن است به دلیل افزایش حجم خون در بدن شما باشد که باعث می‌شود کلیه‌ها اضافه کاری کنند. دفعات مکرر تخلیه مثانه نباید باعث شود که شما آب کمتری بنوشید، زیرا هیدراته ماندن بدن شما بسیار مهم است. اگر هنگام دفع ادرار متوجه احساس سوزش یا درد شدید، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این می‌تواند نشانه عفونت دستگاه ادراری باشد. مقاله مزیت نوشیدن آب در بارداری را مطالعه کنید.
 • آکنه در هفته ۹ بارداری: اگر اکنون آکنه دارید و قبل از باردار شدن آن را تجربه نکرده‌اید، یا اگر آکنه شما در حال حاضر بدتر از قبل شده است، ممکن است یکی از علائم حاملگی شما باشد. آکنه بارداری یکی دیگر از علائم مرتبط با هورمون بارداری است که پس از تولد کودک شما برطرف خواهد شد. برای درمان لکه‌های پوستی و آکنه از مصرف خودسرانه داروهای پوستی پرهیز کنید.
 • حساسیت پستان در هفته ۹ بارداری: علائم در هفته نهم بارداری ممکن است شامل تغییراتی در پستان شما باشد. آن‌ها احتمالاً به دلیل بزرگ شدن غدد شیر و افزایش بافت چربی، پُرتر، سنگین‌تر و حساس‌تر می‌شوند. اگر چه پستان‌های شما احتمالاً در طول بارداری به رشد خود ادامه می‌دهند، اما این حساسیت معمولاً زمانی کاهش می‌یابد که بدن شما با افزایش هورمون‌های حاملگی سازگار شود. چنانچه درد و حساسیت پستان زیاد است مقاله ماساژ پستان می‌توانند کمک کننده باشد.

هفته نهم بارداری: اندازه شکم مادر

به احتمال زیاد، در هفته نهم هیچ تفاوتی در اندازه شکم خود احساس نمی‌کنید یا متوجه آن نمی‌شوید، به خصوص اگر این اولین نوزاد شما باشد یا اگر اضافه وزن دارید یا دو قلو باردار هستید. علائم و نحوه تغییر بدن شما در بارداری دوم می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، به یاد داشته باشید، کوچولوی شما فقط به اندازه یک گیلاس است! افزایش دور شکم در همه افراد متفاوت هستند، اما معمولاً برآمدگی شکم تا حدود هفته‌های ۱۲ تا ۱۶ بارداری زمانی ‌که رحم شما شروع به حرکت در خارج از ناحیه لگن می‌کند، ظاهر نمی‌شود.

برآمدگی شکم شما احتمالاً هنوز قابل مشاهده نخواهد بود، اما ممکن است شروع به افزایش وزن کنید. به یاد داشته باشید، شما نیازی به غذا خوردن برای دو نفر ندارید، بنابراین در این مرحله از بارداری به کالری اضافی نیاز ندارید. فقط باید مطمئن شوید که غذاهای مناسب و مواد مغذی کافی برای شما و جنین‌تان در جیره غذایی روزانه وجود دارد. پیروی از یک رژیم غذایی سالم در طول بارداری بسیار مهم است.

هفته نهم بارداری: رژیم غذایی

بهترین شیوه برای حفظ سلامت شما و جنین، داشتن رژیم غذایی سالم و تحرک است. در این هفته ممکن است اشتها شما زیاد شود و دوست داشته باشید مدام خوراکی‌های مختلف را ببلعید. به خودتان سخت نگیرید اما پرخوری هم نکنید. پرخوری باعث افزایش وزن، بالا رفتن فشار خون، افزایش ریسک ابتلا به دیابت بارداری و حتی باعث کسل شدن شما می‌شود. توجه داشته باشید که سه ماهه اول، فرصت مناسبی برای مدیریت افزایش وزن بارداری است. باورهای غلط را کنار بگذارید و برای پرخوری خود بهانه‌تراشی نکنید. هیچ تاییدیه علمی وجود ندارد که به شما این مجوز را بدهد چون باردار هستید باید به اندازه دو نفر غذا بخورید. مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های ضروری را زیر نظر پزشک متخصص ادامه دهید. شاید بد نباشد یک آزمایش خون ساده بدهید و میزان ویتامین‌ها و املاح معدنی بدن خود را بسنجید تا در صورت نیاز دوز دریافت ویتامین و ریزمغذی‌ها را زیر نظر پزشک افزایش دهید.

در دوران حاملگی، متخصصان توصیه می‌کنند مراقب میزان مصرف کافئین خود باشید. کافئین از منابع مختلفی مانند قهوه، چای، نوشابه و شکلات به دست می‌آید، بنابراین سعی کنید مصرف روزانه خود را به ۲۰۰ میلی‌گرم محدود کنید (تقریباً مقدار آن در یک فنجان قهوه ۳۴۰ گرم است)، توصیه می‌کنیم به مقاله رژیم باداری رجوع کنید و سلامت خود و جنین درون شکم‌تان را در اولویت قرار دهید. خواندن مقالات مربوطه به مصرف دمنوش‌ها و بایدها و نبایدهای مصرف انواع نوشیدنی در دوران حاملگی نیز به شما در تنظیم میزان مصرف انواع نوشیدنی کمک خواهد کرد.

هفته نهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

اکنون که در ماه سوم بارداری خود هستید، احتمالاً چیزهای زیادی در ذهن شما وجود دارد و موارد زیادی را باید در نظر بگیرید. از شروع تحقیق در مورد وسایل کودک تا تنظیم رژیم غذایی خود، لیست پینو بیبی را در زیر بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که سوتین سایز مناسب برای پستان‌های که در حال آمادگی برای شیردهی هستند، را در اختیار دارید. ممکن است اکنون یا در هفته‌های آینده نیاز به گرفتن سوتین‌های حمایتی برای حاملگی داشته باشید.

در ماه آینده در مرحله دوم، ممکن است چند هزینه اضافی مرتبط با بارداری و هم‌چنین برخی از هزینه‌های مربوط به خرید لوازم کودک را داشته باشید. البته، ممکن است مقدار زیادی از چیزهایی را که نیاز دارید از والدین دیگر دریافت کنید و یا از وسایل فرزند قبلی خود استفاده کنید که ممکن است به ایجاد بودجه برای این هزینه‌های اضافی کمک کند. تماس با خانواده، دوستان و سایر والدین شروع خوبی برای برنامه‌ریزی خرید بارداری است.

هفته نهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

به همسر باردار خود در انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی بپیوندید و یا او را ترغیب به شرکت در کلاس‌های یوگای دوران بارداری کنید. انجام فعالیت‌های ورزشی سبک راه خوبی برای هر دوی شما است تا نشاط و رابطه صمیمی خود را تقویت کنید. هم‌چنین ممکن است به بهبود خلق و خوی شریک زندگی شما کمک کند و راهی عالی برای گذراندن زمان باکیفیتی با یکدیگر باشد. در نظر داشته باشید که از این هفته ممکن است خریدهای بارداری شروع شوند. همسر شما ممکن است به لباس بارداری و سینه‌بند مناسب نیاز داشته باشد. در ضمن به تدریج باید خود را برای خرید وسایل ضروری نوزاد آماده کنید. ترس به دل راه ندهید با کمی درایت می‌توانید بودجه لازم را تامین کنید. هیچ کس منکر این نیست که پدر شدن هم دغدغه‌های خاص خود را دارد اما در کنار این دل‌مشغولی‌ها و نگرانی لذت پدر شدن چیز دیگری است.

هفته نهم بارداری: از پزشک خود بپرسید

حتی اگر به تازگی متوجه شده‌اید که باردار هستید، ممکن است بخواهید در مورد هر گونه سوال یا نگرانی در این هفته‌های اولیه با پزشک خود مشورت کنید. برخی از سوالات رایج در این زمان عبارت هستند از:

سوالات متداول در یک نگاه

 • در هفته نهم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟

در بانوان مختلف، احساسات متفاوت هستند، بنابراین مشخص کردن این‌ که احساس یک فرد در هفته نهم حاملگی باید چگونه باشد، دشوار است. علائم مختلفی وجود دارد که ممکن است در این زمان تجربه کنید، از جمله حالت تهوع صبحگاهی، خستگی و نوسانات خلقی که همگی می‌توانند بر روحیه شما تأثیر بگذارند.

 • آیا در هفته نهم بارداری برآمدگی شکم دارید؟

ممکن است در هفته نهم بارداری متوجه نفخ شوید، اما احتمالاً یک برآمدگی رسمی حاملگی نیست. توجه داشته باشید که شروع نمایش برآمدگی شکم در حدود ۱۲ تا ۱۶ هفتگی معمول است، بنابراین نیاز به گذر زمان است!

 • بدن مادر در هفته نهم بارداری چه می‌کند؟

در هفته نهم بارداری چیزهای زیادی در بدن شما رخ می‌دهد! کودک شما شروع به رشد سیستم گوارشی و تولید مثلی خود به همراه چشم‌ها، انگشتان دست و پا کرده است. سطوح هورمون شما نیز در حال تغییر است، بنابراین می‌توانید هوس غذایی، تهوع صبحگاهی، خستگی و آکنه را تجربه کنید.

 • آیا تهوع صبحگاهی در ۹ هفتگی برطرف می‌شود؟

تهوع صبحگاهی می‌تواند یک تجربه کاملاً متمایز باشد. اگر حالت تهوع صبحگاهی را تجربه کرده‌اید، ممکن است با رسیدن به پایان سه ماهه اول، زمانی ‌که حالت تهوع شروع به کاهش می‌کند، این وضعیت ناخوشایند نیز به تدریج از بین برود.

نهم هفته بارداری: چک لیست شما

همان‌طور که در طول این هفته از بارداری به سر می‌برید و هفته‌های آینده را پیش‌بینی می‌کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • دریابید که بیمه درمانی شما چه مواردی را پوشش می‌دهد، یا اگر بیمه ندارید، چگونه باید هزینه‌ها را مدیریت کنید. مطب پزشک شما مکان خوبی برای شروع این ارزیابی است.
 • اگر قبلاً ورزش نمی‌کردید، از پزشک خود بخواهید که برای شروع یک روال تناسب اندام یا فعالیت ساده به شما ارائه کند تا به تدریج بدن‌تان را برای تحرک بیشتر آماده کنید. شاید حرکات کششی و نرمشی ساده برای شروع بد نباشد.
 • با ابزار انتخاب نام کودک سایت پینو بیبی کمی سرگرم شوید. شما زمان زیادی دارید تا نامی را که دوست دارید انتخاب کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *