زندگی روزانه, مراقبت‌های بارداری

راهکارهای ساده برای شاد بودن در دوران بارداری

اولویت دادن به سلامت روان خود در این مرحله از زندگی (دوران بارداری) ضروری است. حاملگی مرحله خاصی است که در آن رفاه عاطفی شما مستقیماً بر رشد ذهنی و فیزیولوژیکی کودک شما تأثیر می‌گذارد. از این رو، باید سعی کنید در طول بارداری شاد باشید. با این حال، حتماً از خود می‌پرسید که اگر در دوران بارداری احساس ضعف و خستگی دارید، چگونه می‌توانید شاد باشید. با پینو بیبی همراه باشید تا راهکارهای شاد بودن در بارداری را بدانید.

راهکارهای ساده برای شاد بودن در دوران بارداری

روش موثر برای شاد بودن در دوران بارداری

هر بارداری متفاوت است و تجربیات هر بانویی حتی با بارداری‌های قبلی خودش نیز متفاوت خواهد بود. هر بارداری یک سفر متفاوت است. همه روزهای دوران بارداری شما شاد نخواهد بود. برخی از روزها ممکن است کسل کننده و یا پر از اضطراب و دلهره باشد و یا عدم اطمینان و قطعیت برای آینده را به دنبال داشته باشند اما این اشکالی ندارد، احساس ضعف در برخی مواقع طبیعی است. با این حال، باید یاد بگیرید که با بلوز بارداری (افسردگی) مبارزه کنید و شاد باشید. دوستان و خانواده، سیستم پشتیبانی شما هستند اما این فقط خود شما هستید که می‌توانید خود را راضی و خوشنود نگه دارید. برای کمک به شما در این سفر، روش‌های ساده‌ای را گردآوری کرده‌ایم که می‌توانید برای شاد ماندن از آنها پیروی کنید.

خوشبختی همیشه در درون خود شما نهفته است. همان طور که برای زایمان پیش رو آماده می‌شوید، هر سه ماهه بارداری انواع مختلفی از موقعیت‌ها را برای شما به وجود می‌آورد که باید با آنها کنار بیایید. از آن تهوع آزار دهنده صبحگاهی گرفته تا نوسانات خلقی غیرقابل تحملی که بر سلامت روانی شما تأثیر می‌گذارد، تعدادی چالش پیش پا افتاده برای مقابله با آنها خواهید داشت. در ادامه چند استراتژی مقابله‌ای مطمئن وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند در دوران بارداری خوشحال بمانید، این راهکارها می‌تواند به شما کمک کند از سایر مسائل جلوتر بمانید و بدون قید و شرط خوشحال باشید.

خودت باش

بارداری یک پدیده خاص است. مهم نیست چقدر درگیر افکار دیگر هستید، مهم این است که فقط خودتان باشید. قرار گرفتن در موقعیت و برقراری ارتباط با کودک به شما کمک می‌کند تا به طور موثرتری با مشکلات دیگر مقابله کنید. از آن جایی که مهم‌ترین چیز برای شما، فرزندتان است، همه چیز ارزش مبارزه برای آن را دارد. استفاده از قدردانی و ذاتاً شاد بودن در حین پرداختن به مسائل کوچک‌تر به طور طبیعی زمانی به وجود می‌آید که خودتان باشید.

سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

یک روال سالم زندگی تأثیر مثبتی بر بارداری شما خواهد داشت. سبک زندگی بر خلق و خو و نحوه عملکرد شما در زندگی روزمره تأثیر می‌گذارد. یک سبک زندگی فعال که سالم و سازنده باشد همیشه مفید خواهد بود. هنگامی که باردار هستید، موقعیت‌های وجود دارد که به نظر دست و پا چلفتی به نظر می‌رسید در نظر داشته باشید که با توجه به رشد شکم شما و تغییر مرکز ثقل بدن این امر طبیعی است. منتهی اگر فعال باشید استخوان و عضلات قوی می‌توانند از شما و جنین درون رحم‌تان بیشتر حمایت کند.

با افزایش وزن به خاطر رشد جنین درون رحم‌تان، احساس بی‌حالی و تنبلی بیشتری نسبت به قبل خواهید داشت. مسلماً یک تلاش آگاهانه برای پیروی از یک روال سالم روزانه تا حد زیادی بر این تفکر منفی غالب خواهد شد. هر چه تغذیه و تناسب اندام را در اولویت خود قرار دهید، افکار سالم و شادتری را نیز تجربه خواهید کرد. یک زندگی سالم راه را برای یک ذهن سالم باز می‌کند. از طرفی ورزش مناسب و سالم باعث می‌شود شما بعد از زایمان نیز سریع‌تر به زندگی معمولی خود برگردید. غذایی مغذی و سالم را انتخاب کنید و میان وعده‌های سالم را در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال، چیپس سیب زمینی را با لوبیا و یا نخود پخته شده عوض کنید و یا به جای بستنی، اسموتی میوه را انتخاب کنید.

سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

از افراد منفی دوری کنید.

برخی از افراد و موقعیت‌ها به دلیل احساسی که در شما ایجاد می‌کنند، اغلب به عنوان «افراد سمی» شناخته می‌شوند. اگر باردار باشید، معاشرت با افرادی که بدبین هستند و زنده ماندن در محیطی که مملو از ناامیدی است، فاجعه بزرگی است. از کلمات، افکار و اعمال منفی و مهمتر از همه از افرادی که این خصوصیات را نشان می‌دهند دوری کنید. اکنون زمان مناسبی برای درگیر شدن در استرس اضافی و تحت فشار قرار دادن ذهن و قلب خود نیست و اهمیت مدیریت استرس را نادیده نگیرد. در عوض با آدم‌های مثبت‌نگر و شاد و فعال معاشرت کنید.

یوگا و مدیتیشن

ثابت شده است که یوگا و مدیتیشن برای زنان باردار یک مزیت است. توصیه می‌کنیم که مقاله یوگا در بارداری را مطالعه کنید. برای چندین دهه، انجام تکنیک‌های آرام‌سازی مانند یوگا و مدیتیشن برای زنان باردار مفید بوده است. به عنوان بخشی از کلاس‌های دوران بارداری خود، یک جلسه یوگا خوب را با یک مربی متخصص آموزش دیده انجام دهید تا به آگاهی و آرامش ذهن مورد نیاز دست یابید. یوگا به شما احساس جوانی، قوی بودن و شادی خواهید داد. گفته می‌شود که تمرینات تنفسی سموم عاطفی را آزاد می‌کند و الگوی تفکر شما را بازسازی می‌کند. سعی کنید هر روز حداقل ۳۰ دقیقه را به انجام یوگا و مدیتیشن اختصاص دهید. بعد از انجام یوگا شما تفاوت زیادی در احساس خود خواهید یافت. کلاس‌های یوگای قبل از تولد را انتخاب کنید که ژست‌های اصلاح ‌شده را آموزش می‌دهند، که برای تطبیق تعادل در حال تغییر زن باردار طراحی شده‌اند.

یوگا و مدیتیشن

ثبت احساسات و آن چه در دوران بارداری تجربه می‌کنید هیجان انگیز خواهد بود. این خاطرات ثبت شده در فرم‌های متنی و ویدئویی به خاطرات مادام العمر شما تبدیل می‌شوند. زمان بیشتری را صرف نوشتن اولین تجربیات باداری خود کنید. اولین ضربه، اولین انقباض، اولین بیبی شاور، اولین خرید سیسمونی، اولین روز آماده‌سازی خانه برای عضو جدید، اولین عکس سونوگرافی و غیره. فیلم‌های مورد علاقه خود را بگیرید، عکس‌های ماهگرد بارداری (بیبی مون)، عکاسی به مناسبت‌های خاص مثل شب یلدا، نوروز، عکاسی در پاییز، عکاسی در ماه عسل بارداری، عکاسی در آتلیه را فراموش نکنید. ممکن است بخواهید همه این خاطرات را سال‌ها پس از ورود فرزندتان به او نشان دهید. ثبت خاطرات مربوط به اعلام خبر بارداری (یک، دو ) و یا روزی که جشن تعیین جنسیت نوزاد (یک، دو و سه) را می‌گیرید.

با دیگران مهربانانه رفتار کنید

سعی کنید تکانه‌های رفتاری خود را کنترل کنید. به دلیل تغییرات هورمونی وحشتناکی که در بارداری رخ می‌دهد این تغییرات بر احساسات بارداری شما تأثیر می‌گذارد و ممکن است مهربانانه با دیگران رفتار نکنید. در طی چند مرحله در دوران بارداری به راحتی عصبانی و یا هیجانی خواهید شد. درک کنید که این تقصیر شما نیست. در عین حال، آن روی (چهره) عصبانی خود را به اطرافیان نشان ندهید. سعی کنید تکانه‌های عصبی خود را کنترل کنید. ممکن است انجام این کار سخت باشد، اما بدرفتاری با دیگران در نهایت باعث می‌شود که شما احساس گناه و ناراحتی کنید.

از همه آمادگی‌های قبل از تولد کودک، لذت ببرید

قبل از تولد نوزاد، شما مشغول برنامه‌ریزی برای کارهای گوناگون خواهید بود. از چیدمان اتاق کودک گرفته تا خرید برای بارداری و نوزادتان، هنگام برنامه‌ریزی و مرتب کردن کارها سرشار از هیجان خواهید بود. از تمام مراحل آماده‌سازی برای ورود کودک نهایت لذت را ببرید. برنامه‌ریزی برای معاینات بارداری، کلاس‌های آمادگی بارداری و زایمان همه کارهای هستند در جهت این که یک بارداری سالم و موفق داشته باشید. وقتی نیازهای خود و کودک‌تان را بیشتر رفع می‌کنید، از تمام لحظات شاد لذت ببرید. قبل از خرید هر محصول جدید اتاق کودک، تحقیق کاملی انجام دهید. به دنبال به روزترین توصیه‌های سازمان‌های مورد اعتماد باشید و بررسی‌های محصول را بخوانید. در مجله اینترنتی راهنمای خرید بسیاری از وسایل نوزاد آورده شده مانند صندلی خودرو کودک، وسایل حمام، لوازم ضروری نوزاد، بالش شیردهی، اسباب‌بازی، روروک، لباس کودک و …

خود را نوازش کنید

خود را نوازش کنید و با خود مهربان باشید، شما قرار است یک مادر باشید پس به خودتان نیز محبت کنید. اگر از دسته افرادی هستید که دچار افسردگی فصلی می‌شوید، پس مستعد ابتلا به این نوع افسردگی فصلی در بارداری به ویژه در پاییز و زمستان هستید. به شما توصیه می‌کنیم مقاله سرگرمی‌های پاییزی و زمستانی پینو بیبی را مطالعه نمایید. در فصل‌های بهار و تابستان از گرما و نور خورشید استفاده کنید و علاوه بر جذب ویتامین D، انرژی لازم را کسب کنید. از ملاقات‌های با دوستانتان در باشگاه، کلاس‌های ماساژ بدن استقبال کنید. برای خودتان زمان‌های برای حمام نمک اسپوم و تونینگ بدن و پدیکور طولانی مدت اختصاص بدهید. مراقبت از پوست‌تان را فراموش نکنید اما خودتان را درگیر ترک‌های استریا و کلوآسما بارداری نکنید آنها طبیعی هستند و بخشی از روند بارداری هستند. هنگامی که کودک شما به دنیا بیاید، مانند اکنون زمان کافی برای گذران اوقات فراغت نخواهید داشت. از نوع لذت و آرامشی که با برخی از درمان‌های زیبایی به همراه دارد شگفت زده خواهید شد.

روش موثر برای شاد بودن در دوران بارداری

واگذاری کارها به دیگران

اغلب اوقات، زنان باردار احساس می‌کنند که جنگجویانی تنها هستند که قرار است وظیفه مادر شدن را به تنهایی بر دوش بکشند. این نوع بارگذاری اضافه بر دوش خودتان هیچ فایده‌ای ندارد، جز این که شما را از نظر جسمی و روحی تحت فشار قرار دهد. خوب است که در این مسیر بخشی از کارها را به همسرتان، دوستان، خانواده واگذار کنید و به راحتی از آنها درخواست کمک کنید. حتی اگر کودک دیگری دارید می‌توانید از او نیز درخواست کمک کنید و حس مسئولیت پذیری و مهم بودن او برای خانواده را به او یادآوری کنید. به خصوص اگر شاغل نیز هستید، دوران بارداری به اندازه کافی انرژی از شما می‌گیرد. پس واگذاری کمی کار به دیگران به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر استراحت کنید و همچنین در زمانی که کودک به دنیا می‌آید نیز باعث می‌شود تا زمان بیشتری را با کودک خود بگذرانید و دچار فرسودگی شغلی نشوید.

نفس بکشید

تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تا در دوران بارداری آرامش داشته باشید و شاد باشید. هر چه بیشتر روی نفس خود تمرکز کنید و آرام شوید، در زمان زایمان نیز آرامش بیشتری خواهید داشت. علاوه بر این، تنفس به شما کمک می‌کند تا از شر افکار منفی و چالش‌هایی مانند افسردگی پس از زایمان خلاص شوید. این نکات ساده در غنی‌سازی شما با احساسات شاد و طرز فکر مثبت کاملاً مؤثر است. خود را در مورد امکانات زایمان خود آموزش دهید، از غذاهای لذیذ سالم (رژیم غذایی هفته به هفته سه ماهه اول، سه ماه دوم و سه ماهه سوم را مطالعه بفرمائید) لذت ببرید، با همکارنتان که مادر هستند، معاشرت کنید و برای لذت بردن از بارداری آرام (در صورت نیاز) به دنبال حمایت باشید. ممکن است در این دوران دچار مه مغز مادری شوید که این یک فرایند طبیعی و از عوارض بارداری است. آرام باشید و نفس عمیق بکشید و برای مقابله با ابری شدن مغز در بارداری مقاله راهکارهای مقابله با مه مغز بارداری را مطالعه بفرمائید.

وقتی بانویی در باردار غمگین است چه اتفاقی برای جنین او می‌افتد؟

احساساتی مانند غم و اندوه یا استرس در دوران بارداری منجر به تغییرات هورمونی خاصی در بدن مادر می‌شود که ممکن است بر رشد مغز و بدن جنین تأثیر بگذارد. این احساسات هم چنین می‌تواند خطر افسردگی را در مادر افزایش دهد که به نوبه خود ممکن است منجر به زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، نوزاد نارس، کوچک بودن برای سن حاملگی و محدودیت رشد داخل رحمی جنین یا سقط جنین شود.

شکست دادن بلوز بارداری (افسردگی) ساده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که خلق و خوی شما ممکن است بر رشد کودک تأثیر بگذارد، می‌تواند به شما کمک کند تا تلاش آگاهانه داشته باشید و در دوران بارداری شاد باشید. سعی کنید یک روال برای شاد بودن ایجاد کنید و آن را بر اساس امکان سنجی خود اجرا کنید. هم چنین اگر بتوانید در فعالیت‌های مورد علاقه خود پس از در نظر گرفتن جنبه‌های ایمنی آنها در بارداری خود شرکت کنید، ممکن است کمک کننده باشد. درک کنید که طبیعی است که گاهی اوقات احساس ضعف کنید. در صورت نیاز، از مشورت با یک درمانگر و استفاده از کمک آنها دریغ نکنید. برای بهبود شادی خود در دوران بارداری، مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید. این شامل خوردن وعده‌های غذایی مغذی و سالم، دوری از غذاهای ممنوعه در بارداری، نوشیدن آب کافی، ورزش منظم و خواب کافی است. البته اگر شرایط خاصی دارید که پزشک شما را از انجام ورزش منع کرده است حتماً به توصیه پزشک عمل کنید.

 شاد بودن در بارداری

سوالات متداول در مورد حس شادی در بارداری

آیا بارداری باعث افزایش شادی می‌شود؟

طبق یک مطالعه، سطح شادی در زنان باردار در مقایسه با زنان غیر باردار بیشتر است. بنابراین اثبات شده است که بارداری در افزایش شادی نقش دارد.

آیا نوزادان می‌توانند احساسات مادر خود را در رحم احساس کنند؟

چندین مطالعه تحقیقاتی نشان داده است که نوزادان احساسات مادر خود را به ادراک می‌کنند، یعنی اگر مادر خوشحال باشد، نوزاد نیز احساس خوشحالی می‌کند و اگر مادر غمگین باشد، نوزاد نیز غمگین است. پژوهش‌ها نشان داد که افسردگی مادر باعث می‌شود که پیوندهای ماده سفید مغز در این نوزادان کمتر شکل بگیرید و این نواحی مربوط به پردازش احساسات و عواطف هستند.

چرا شاد بودن در دوران بارداری مهم است؟

مهم است که در دوران بارداری مراقب سلامت عاطفی خود باشید زیرا کودک شما هر احساسی را که شما تجربه می‌کنید، تجربه می‌کند. بنابراین، اگر هنگام بارداری آرام و شاد باشید، احتمالاً به رشد سالم کودک نیز کمک می‌کند.

سخن آخر

برای مادر و کودک بسیار مهم است که در دوران بارداری خوشحال باشند. با نکات و توصیه‌های موجود در این مقاله مفید، نحوه مدیریت استرس را بیاموزید. سلامت عاطفی بر رشد و تکامل جنین در دوران بارداری تأثیر می‌گذارد. بارداری می‌تواند باعث احساس غم و اندوه و اضطراب شود. حفظ یک سبک زندگی سالم و دوری از منفی گرایی می‌تواند باعث افزایش شادی در دوران بارداری شود. تمرین یوگا، پیلاتس (تمرینات پیلاتس در بارداری در مجله پینو بیبی را مطالعه کنید)، مدیتیشن و ایجاد یک ژورنال؛ روش‌های دیگری برای افزایش شادی و رفاه بارداری هستند. رفتار مهربانانه با دیگران، آماده شدن برای تولد نوزاد و مراقبت از خود نیز به شادی در دوران بارداری کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *