نگهداری از نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

توصیه‌هایی در مورد آماده سازی اتاق نوزاد

توصیه‌هایی در مورد آماده سازی اتاق نوزاد

هر شخصی نیاز به یک حریم خصوصی دارد، فضایی که در آن وسایل شخصی‌اش را بگذارد، در آن استراحت کند، فعالیت‌های روزمره‌اش را انجام دهد و در صورتی که از شلوغی خانه خسته بود به آنجا پناه ببرد. شاید انتخاب یک حریم خصوصی برای نوزاد عجیب به نظر برسد اما نوزادان نیز مانند هر رده سنی دیگری نیازمند داشتن فضای امن و راحت برای زندگی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادانی که محل خواب مشخصی دارند، خواب باکیفیت‌تر و کامل‌تری دارند. اختصاص یک اتاق به نوزاد ایده عاقلانه‌ای است چرا که شما دیگر نگران ریخت و پاش‌های نوزاد نیستید شاید در ماه‌های اولیه تولد این نیاز خیلی محسوس نباشد اما به مرور زمان وقتی کودک نوپای شما شروع به گشت و گذار در خانه می‌کند اهمیت داشتن اتاق برای نوزاد ملموس‌تر می‌شود. تیم متخصص پینو بیبی در این مقاله به نحوه چیدمان اتاق نوزاد پرداخته است آنچه در این مقاله ارائه شده است نه تنها برای نوزادان بلکه برای کودکان نیز قابل استفاده است اما پینو بیبی در مقاله‌ای جداگانه به چیدمان و طراحی اتاق کودک نیز خواهد پرداخت. همچنین به زودی مقاله چگونگی ایمن‌سازی اتاق نوزاد و کودک نیز در این مجله ارائه خواهد شد؛ پس همچنان با پینو بیبی همراه باشید.

د اتاق نوزاد

چگونه اتاق نوزاد خود را آماده کنیم؟

آماده کردن اتاق کودک می‌تواند سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد و حتی گاهی اوقات کمی استرس‌زا باشد. ممکن است سوالات زیادی داشته باشید، مانند این که تخت کودک را کجا قرار دهید؟ آیا به یک بخش برای تعویض پوشک نیاز دارید؟ یا شاید از خود می‌پرسید که چگونه یک اتاق کودک را مقاوم و ایمن کنید؟ اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، در این مقاله پینو بیبی لیستی از نکات و توصیه‌های مربوط به چیدمان اتاق کودک را را ارائه می‌کند و به شما ایده‌هایی در مورد چیدمان و طراحی اتاق کودک عرضه می‌کند. توصیه فعلی مجله پینو بیبی این است که کودک خود را تا شش ماهگی در تخت جداگانه و در اتاق‌تان نزدیک خود نگه دارید پس عجله نکنید، با حوصله و صبر اتاق کودک را آماده کنید و از لحظات سرگرم کننده آن لذت ببرید.

کدام اتاق برای نوزاد بهتر است؟

اگر تعدادی اتاق دارید و چند گزینه برای انتخابی دارید، در نظر بگیرید که کدام اتاق برای اتاق نوزاد مناسب است. در مورد عوامل حواس پرتی که ممکن است آرامش کودک را به هم بزنند فکر کنید: نور زیاد یا ترافیک و سر و صدای خیابان و صداهای دیگر. بررسی کنید که کدام اتاق تهویه مناسب‌تری دارد. اتاق مورد نظر به اندازه کافی به اتاق خواب شما نزدیک باشد که در صورت گریه نوزاد بتوانید صدای او را بشنوید. همچنین می‌توانید یک جایگاه کوچک موقتی را به عنوان اتاق نوزاد در اتاق خواب خودتان ایجاد کنید، به این ترتیب نوزاد نزدیک شما است. از یک دماسنج برای اطمینان از دمای مناسب اتاق (حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد) استفاده کنید. حتی می‌توانید دماسنج‌های طراحی شده‌ای را تهیه کنید که دارای چراغ هستند و با تغییرات دما نور آن‌ها نیز تغییر می‌کند.

تبدیل اتاق قدیمی به اتاق نوزاد

اگر یک اتاق قدیمی را به یک اتاق نوزاد تبدیل می‌کنید، باید چند نکته را در نظر بگیرید:

بسیاری از خانه‌های قدیمی با رنگ‌های حاوی سرب رنگ‌آمیزی شده‌اند، بنابراین ارزش آن را دارد که رنگ قدیمی را به طور کامل پاک کنید و سپس به اتاق یک رنگ کاملاً جدید بدهید. شاید بهتر باشد اتاق را به طور کامل از رنگ قدیمی پاک‌سازی کنید و آن را تمیز کنید زیرا گرد و غبار حاوی سرب در رنگ می‌تواند مضر باشد. اگر کف پارکت است و تخته‌های کف قدیمی هستند نیز محلی برای حشرات موذی و ریز است که این برای نوزاد که قادر به دفاع از خود نیست یک امر خطرناک است، از طرفی این کف پوش‌ها موقع عبور شما جیر جیر می‌کنند و تولید صدا می‌کنند، بهتر است کاملاً تعویض شود. بهتر است بعد از تعویض کف اتاق از یک فرش برای پوشاندن کف اتاق استفاده کرد تا هم هنگام راه رفتن شما کمتر صدا کند و هم کودک هنگامی که بر روی زمین قرار می‌گیرد، زیرش نرم و گرم باشد. در ضمن فرش یا موکت به اتاق رنگ و بافت می‌افزاید. فعلاً از خرید فرش‌های اصیل و با کیفیت خودداری کنید زیرا کودک به محض این که شروع به خزیدن و راه رفتن بکند تازه اول ماجراجویی‌هایش است.

تبدیل اتاق قدیمی به اتاق فرزندتان

نحوه انتخاب سبک برای اتاق نوزاد

بیشتر والدین قبل از تزیین اتاق کودک، کمی برای گرفتن ایده‌ها تحقیق می‌کنند؛ سایت‌های طراحی و رسانه‌های اجتماعی را مرور کنید، مجلات را ورق بزنید و گاهی از متخصصین طراحی داخلی و یا دیزاینرهای اتاق کودک استفاده می‌کنند. اکثر والدین ترجیح می‌دهند خود این کار را انجام بدهند که هم با سلیقه و بودجه آن‌ها جور در بیاید و هم ذوق چیدمان اتاق برای لحظه ورود این مهمان کوچولو را از دست ندهند.

چیدمان ظاهری اتاق نوزاد

برای تزیین و چیدمان اتاق کودک چندین چالش وجود دارد که اول بهتر است به این سوالات پاسخ بدهید و سپس متناسب با پاسخ‌هایتان سبک چیدمان اتاق کودک را انتخاب کنید.

 • آیا می‌خواهید سبک اتاق کودک با بقیه خانه شما هماهنگ باشد؟
 • آیا فرزند شما وقتی بزرگتر شد در این اتاق می‌خوابد؟ ممکن است بخواهید از برگردان‌ها یا برچسب‌های قابل جابجایی و یا پوستر استفاده کنید.
 • آیا تم خنثی می‌خواهید که در سنین بالا همچنان کارکرد خود را داشته باشد. اگر این‌ گونه است یک تم با استفاده از لوازم جانبی با مبلمان، اسباب بازی‌ها و کتاب‌های رنگارنگ را فراهم کنید این سبک به شما اجازه می‌دهد تا لوازم اتاق را در حین رشد کودک با لوازم دیگر عوض کنید.
 • آیا نیاز دارید که این اتاق در مواقع لزوم به عنوان یک اتاق یدکی برای مهمانان نیز استفاده شود؟ آیا می‌توانید کاناپه راحتی را به عنوان بخشی از مبلمان اتاق در نظر بگیرید؟
 • آیا اتاق باید مانند یک مکان آرام برای کمک به خواب کودک باشد یا اتاقی که روشن و سرگرم کننده باشد؟
 • آیا جنسیت جنین خود را می‌دانید دختر است یا پسر و آیا این تغییری در استایل اتاق کودک شما ایجاد می‌کند؟
 • شاید می‌خواهید اتاق کودک از نظر جنسیتی بی‌طرف (خنثی) باشد؟ بنابراین ترکیب رنگی برای بازی و استراحت کودک انتخاب کنید و مجبور نیستید که به سراغ رنگ صورتی پرنسسی یا آبی روشن بروید؟
 • آیا اتاق کودک به مبلمان نیاز دارد؟ اگر بله چه نوع مبلمانی برای اتاق کودک نیاز است؟
 • اگر قصد تهیه مبلمان دارید، اندازه و رنگ مبلمان مهم است. رنگ مبلمان را قبل از رنگ کردن یا کاغذ دیواری انتخاب کنید. اگر فضای اتاق کوچک است، مبلمان چند منظوره یا تاشو را در نظر بگیرید. نیمکت‌های که دارای باکس برای جایگاه اسباب‌بازی باشند و یا به عنوان سینی و میز غذا خوری کودک باشند مناسب است، عالی هستند. در صورت امکان در اتاق جا برای تعویض لباس و پوشک کودک، گهواره (بانوج و یا ننو) ایجاد کنید. تخت نوزاد نیز می‌تواند دارای باکس یا کشو باشد تا برخی از وسایل در آن قرار گیرد و از فضا بیشتر استفاده شود، بدین ترتیب در فضا صرفه جویی می‌شود.
 • اگر یک تخت اتاق کودک جدید می‌خرید، مطمئن شوید که با استانداردهای ایمنی مطابقت داشته باشند. این استاندارد تضمین می‌کند که تختخواب به اندازه کافی عمیق است که برای کودک شما ایمن باشد و لت‌های تخت (لبه‌های کناری تخت) با عرض مناسب از هم فاصله داشته باشند. تشک تخت خیلی نرم نباشد تا خطر مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را به حداقل برساند.
چیدمان ظاهری اتاق

تعیین لوازم جانبی اتاق نوزاد

چگونگی چیدمان لوازم جانبی در اتاق کودک، می‌توانند یک اتاق ساده را به یک پناهگاه زیبا و ایمن تبدیل کنند.

یک ترفند ساده این است که تمرکز بر لوازم اصلی داشته باشید و زیاده‌روی نکنید (لوازم جانبی به زودی اضافه می‌شوند و می‌توانند اتاق را به هم ریخته و شلوغ کنند). در اینجا چند ایده برای دکوراسیون اتاق کودک آورده شده است:

 • چراغ‌های شب (چراغ خواب): تعجب خواهید کرد که چقدر گزینه عالی در مورد چراغ و سبک نورافشانی اتاق کودک وجود دارد. برخی چراغ‌ها می‌توانند یک اتاق را به یک کهکشان جادویی تبدیل کنند. اگر یک چراغ یا لوستر دارید که می‌خواهید از آن استفاده کنید و هزینه خرید یک چراغ جدید را ندهید، می‌‎توانید به راحتی با تعویض لامپ معمولی با لامپ‌های شبانه آن را به یک چراغ شب زیبا بدل کنید که کاربردی هم باشد با نوری ملایم و مصرف کم انرژی.
 • از ذوق هنری خود استفاده کنید، از قاب عکس‌ها استفاده کنید، قاب‌ها واقعاً می‌توانند تفاوت بصری ایجاد کنند و لازم نیست قاب‌ها دارای تم بچه‌گانه باشند. چیزی با حس غریب یا جادویی می‌تواند برای همه و همیشه کارساز باشد و یا با قاب‌بندی متریال یا کاغذ دیواری، که با تم اتاق سازگار است. حتی می‌توانید عکس‌های ماهگرد و سونوگرافی و لحظه تولد کودک را چاپ و داخل قاب عکس‌ها بگذارید.
 • بر روی قطعات کلیدی تمرکز کنید: یک صندلی راحتی که در هنگام تغذیه کودک به کار می‌آید، یک فرش طرح‌دار برجسته یا یک آباژور و ساعت فانتزی به شکل مثلاً حیوانات. هنگام انتخاب رنگ‌ها وسایل، به دو نکته توجه کنید تضاد رنگ بین اشیا و هماهنگی رنگ بین اشیاء. شاید بخواهید ترکیب رنگی سرد و گرم را با هم داشته باشید و یا ترکیبی از رنگ‌های خنثی، … در هر صورت به میزان نور اتاق توجه کنید اگر اتاق کودک پر نور است، پرده‌های اتاق ضخیم نیست و اتاق به اندازه کافی گرم است بهتر است ترکیب رنگ کمی خنثی و یا سرد باشد و اگر اتاق کوچک است رنگ‌های خنثی اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد.
 • شاید دوست دارید که اتاق کودک منحصر به فرد باشد. شرکت‌های زیادی وجود دارند که لوازم جانبی شخصی‌سازی شده را برای اتاق کودک ارائه می‌دهند، مانند تخت خواب‌های شبیه موبایل، ماشین و هواپیما، تابلوهای درب، بنرهای نام نوزاد، نورپردازی ویژه، اسباب‌بازی‌های دست ساز. اما راه ارزان‌تر و کاملاً شخصی‌سازی شده می‌تواند عکس‌های خانوادگی و یا یادگاری‌های مادربزرگ، پدربزرگ و سایر اعضای خانواده باشد. مثلاً یک پتو دست بافت مادر بزرگ، یک رومیزی قلاب بافی شده توسط خاله کودک.
تعیین لوازم جانبی اتاق کودک

انتخاب تم و رنگ صورتی، آبی یا سبز؟

 • اگر صورتی دخترانه یا آبی پسرانه برای اتاق کودک شما مناسب نیست، یک اتاق کودک سبز رنگ چطور است؟ اگر می‌خواهید سبک انتخابتان با محیط زیست نیز سازگار باشد که هم کودک و هم محیط زیست هر دو سالم بمانند، در اینجا چند توصیه برای‌تان آماده کرده‌ایم:
 • اول این که رنگ‌های غیرسمی را انتخاب کنید. رنگ مملو از VOC ها است که مواد شیمیایی هستند که به مرور زمان تبخیر می‌شوند و دود سمی ساطع می‌کنند. اگر تم سیاره و کهکشان را انتخاب کردید بهتر است از رنگ‌های بدون VOC یا درصد پایین VOC استفاده کنید(روی برچسب‌های قوطی رنگ را بررسی کنید).
 • جنس‌های پلاستیکی گزینه مناسبی نیستند. اسباب‌بازی‌های پلاستیکی ارزان هستند اما دوامی ندارند و به راحتی قابل بازیافت نیستند زیرا اکثراً حاوی مواد شیمیایی مانند بیس فنل (BPA) می‌باشند که برای محیط زیست مضر هستند. به سراغ جایگزین‌های چوبی شیک بروید و به مارک‌های ارگانیک یا سازگار با محیط زیست توجه کنید.
 • برای تهیه اسباب بازی، بهتر است اسباب بازی‌ها از مواد طبیعی و بی‌خطر برای کودک باشد. اسباب بازی‌های وسایلی هستند که کودک زیاد با آن برخورد دارد، چه بهتر که از همین ابتدا اسباب‌بازی‌های کودک علاوه بر بازی و سرگرمی جهت آموزش مفاهیم اولیه نیز باشد. پیشنهاد می‌کنیم که سری مقالات بازی‌های مونته‌سوری (۱و ۲ و ۳ و ۴ و ۵) را نیز مطالعه کنید و متوجه شوید که الزاماً برای آموزش و سرگرمی کودک نیازی به صرف هزینه بالا نیست.
 • مبلمان چرخشی، مبلمان تولید انبوه ساخته شده از تخته سه لا حاوی فرمالدئید است که با بروز سردرد، آسم و تحریک پوست مرتبط است. خرید مبلمان دست دوم یا تغییر و تعمیر مبلمان قدیمی راهی عالی برای صرفه‌جویی در پول و کمک به تولید کمتر زباله در سیاره سبزمان زمین است. کمی رنگ زیست تخریب پذیر تهیه کنید. می‌توانید یک تنه قدیمی درخت را به جعبه اسباب‌بازی رنگی روشن یا یک صندوق قدیمی را به جایگاه تعویض پوشک تبدیل کنید. فقط مطمئن شوید که ابتدا به ایمنی وسایل فکر کرده‌اید (بدون ترکش، میخ بیرون زده، لاشه چوب یا لبه‌های تیز باشند). همچنین بهتر است از خرید گهواره‌های مستعمل و تشک‌های تخت دست دوم خودداری کنید که به مرور زمان خراب می‌شوند به خصوص تشک قدیمی که بهداشتی نیست و پوست کودک ممکن است به آن حساسیت داشته باشد.
انتخاب تم و رنگ صورتی، آبی یا سبز؟

اول و مهمتر از همه چیز، یک برقکار حرفه‌ای و تایید شده را جهت بررسی پریزها و سیم کشی‌ها اتاق، استخدام کنید تا ایمنی پریزها و وسایل برقی را بررسی کند. بهتر است که پریزها و سیم کشی‌ها دور از پنجره‌ها، بخاری، لامپ‌ها و تزئینات دیواری باشد. یک منطقه امن در اطراف تخت‌خواب کودک ایجاد کنید.

اثاثیه‌ای را که کودک‌تان می‌تواند روی آن‌ها برود را نیز دور از تخت کودک قرار دهید. اگر در اتاق کودک پرده وجود دارد، مطمئن شوید که پرده‌ها محکم وصل شده‌اند و بهتر است بلند نباشند تا کودک به راحتی به آن‌ها دسترسی نداشته باشد.  

از همین اکنون سعی کنید تا خانه را برای کودک نوپا امن و ایمن نمایید. با مجله پینو بیبی همراه باشید تا در یک مقاله جداگانه به بررسی نکات ایمن‌سازی خانه برای کودکان نوپا بپردازیم. زیرا تا چشم بر هم بزنید کودک از تخت خواب جدا شده و شروع به راه رفتن می‌کند، زندگی شما به یک باره تبدیل به لحظات پر استرس می‌شود، کودک نوپا سعی می‌کند به همه جا سرک بکشد، بینی و انگشتان خود را در همه چیز فرو می‌کنند و همه چیز را به دهان می‌برد، از این رو ایمن‌سازی اتاق جزو اولویت‌های شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *