بارداری, زندگی روزانه

نکات عکاسی در ماهگرد بارداری

ثبت لحاظات خاص زندگی یکی از بهترین پیشنهادات به هر کسی است زیرا هیچکس قادر نیست به عقب برگردد و برخی تجربه‌های زندگی منحصر به فرد و تکرارنشدنی هستند بنابراین ثبت این لحظات می‌تواند به نوعی آن لحظات خاص را برای همیشه جاودانه کند به نحوی که گویی فرد دوباره آن لحاظات را زندگی می‌کند. اختراع دوربین یکی از بهترین و جالب‌ترین اختراعات بشر است زیرا بدون وجود عکس‌ها و تصاویر دنیایی ما حتماً چیزی کم داشت. به لحظاتی که پیوند عاشقانه خود را با شریک زندگی‌تان ثبت کردید، فکر کنید و در برخی عکس‌های آن دوران جذاب و زیبا بودید و در برخی خنده‌دار. شاید هم آن عکس‌ها را از همه پنهان کرده‌اید و یا شاید در خفا خودتان هم از دیدن آن‌ها به خنده می‌افتید. در هر صورت مهم نیست که در عکس‌ها چطور افتاده‌اید مهم این است که امروز با دیدن عکس‌های از گذشته خاطرات شیرینی برای‌تان زنده می‌شود. چه چیزی بهتر از این که اکنون که موجود دیگری را در درون خود حمل می‌کنید، عکسی یادگاری برای خودتان و او ثبت کنید. بهانه نیاورید تهوع صبحگاهی یا دست و پای ورم کرده، آن لکه و پیس‌ها یا آکنه‌ها همگی زیبا هستند؛ اکنون شما زیباتر از همیشه هستید. شما که یک زندگی را با خود حمل می‌کنید تا فرشته‌ای را به جهان هدیه بدهید تا ثابت کنید هنوز جهان زیباست تا زمانی که فرشته‌ای کوچک پا به کره خاکی ما می‌گذارد، جهان زیبایی‌های خودش را دارد. با پینو بیبی همراه باشید تا بیشتر در مورد عکاسی در دوران بارداری و ایده‌های عکاس برای ماهگرد با هم صحبت کنیم.

چرا ماهگرد مهم است؟

بعد از تولد نوزاد زندگی به عنوان والدین کاملاً متفاوت از قبل خواهد شد، شما روی این انسان کوچک متمرکز خواهید شد و زمان کمتری برای خود خواهید داشت. ماهگرد یا ماه کودک (بیبی مون)، مانند ماه عسل است، زمانی است که شما و همسرتان قبل از تبدیل شدن به یک خانواده، خاطرات زیبایی با هم رقم زده‌اید. با این بارداری و بعد آمدن عضو جدید، مسلماً وقت کمی خواهید داشت پس چه بهتر که زمانی را در این میان به ماهگرد اختصاص بدهید و دوباره تجدید قوا کنید. بانوان اکثراً در هفته‌های آخر بارداری خسته هستند و احتمالاً انقباضات گاه و بیگاه (بریکستون هیکس) و نخوابیدن‌ یا کم خوابیدن آن‌ها را کلافه و خسته می‌کند بعد از آن نیز نوزاد تمام وقت به یک مراقبت نیاز دارد. پس چه فرصتی بهتر از این زمان که دوباره با شریک زندگی‌تان لحظاتی را به خوشی بگذرانید. چند عکس هم از این دوران ماه عسل جدید (ماهگرد) برای خود ثبت کنید. حتی بد نیست یک دوره سفر ماهگرد بارداری را برنامه‌ریزی کنید. مقاله پینو بیبی درباره ایده‌های سفر ماهگرد بارداری را مطالعه بفرمایید.

ماهگرد بارداری یا بیبی مون چیست؟

عبارت Babymoon در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی توسط نویسنده بارداری و زایمان شیلا کیتزینگر ابداع شد که آن را به عنوان یک دوره زمانی آرام و رمانتیک مورد نیاز والدین قبل از تولد نوزاد توصیف کرد. به این ترتیب والدین می‌توانند قبل از ورود عضو جدید به خانواده با هم وقت بگذرانند. عبارت Babymoons اکنون به ‌عنوان یک واژه آشنا در میان زوج‌های جوان و در بین آهنگ رمانتیک رواج یافته است. در ایران به جای ماه بچه یا بیبی مون از واژه ماهگرد بارداری استفاده می‌شود. کلمه ماهگرد بیشتر اشاره به این دارد که چند ماه از بارداری گذشته است. در ایران امروزه زوج‌های زیادی در دوران بارداری اقدام به سفر ماهگرد و عکاسی ماهگرد می‌کنند. شاید بتوان ریشه کلمه ماهگرد در ایران را به گذشته‌های باستان نسبت داد. ماه معمولاً مظهر نیروی مونث (بانو) است و به عنوان ایزد بانوی مادر (الهه مادر) شناخته می‌شود. الهه مادر و الهه‌های وابسته به او همیشه به ماه مربوط می‌شوند. ماه با حاصل‌خیزی و رویش گیاهان و درختان در ارتباط است. مراحل تغییرات ماه درآسمان نماد تولد و مرگ است، از این رو جاودانگی و تجدید حیات را تداعی می‌کند. در واقع ماه صورت‌های مختلفی به خود می‌گیرد؛ اولین ربع، ماه نیمه، ماه تمام و آخرین ربع، دائماً این از قرص ماه کاسته و به آن افزوده می‌شود، می‌میرد و ولادت می‌یابد. ماه هم مثل آب تجدید حیات و دگردیسی دارد. ماه بخشنده، باران است و از همین رو با باروری در ارتباط است. عقیده بر این است که باروری جانوران مثل حاصل‌خیزی گیاهان، تابع ماه است. ماه با مرگ هم بی‌ارتباط نیست. زیرا سه شب در آسمان دیده نمی‌شود، نوعی پنهان شدن، نبودن و یا مرگ، و یا شاید نوع دیگری از زندگی.

در اساطیر ایرانی، ماه خاصیت تطهیر کنندگی هم دارد. در اوستا، هفتمین یشت به ماه نسبت داده شده است. معمولاً مراحل ماه با دوره قاعدگی زنان در ارتباط است و به عقیده مردم بر اثر حرکات ماه، قاعدگی پیش می‌آمده است. بنا به افسانه‌های عامیانه چینی، هنگامی که شکوفه ماه بر زمین بیفتد، هر زنی که آن را ببلعد، آبستن می‌شود. کسی چه می‌داند شاید در دوران باستان نیز واژه‌ای شبیه ماهگرد داشته‌ایم. در هر صورت کلمات زیبا بهتر است همیشه در هر فرهنگی ماندگار شوند.

چه زمانی برای عکاسی ماهگرد خوب است؟

هیچ قانون خاصی وجود ندارد که چه وقت، چطور و کجا می‌توان برای ماهگرد دوران بارداری عکس گرفت. به خصوص امروزه که همه یک گوشی موبایل دارند تا با آن هر زمان، هر وقت و از هر سوژه‌ای عکس بگیرند. البته تا حدودی هم این دوربین‌های موبایل حریم خصوصی افراد را نیز دست خوش تغییر قرار داده است. بگذریم برویم سراغ زمان مناسب برای عکاسی، همانطور که گفتیم زمان خاصی برای عکاسی ماهگرد بارداری وجود ندارد منتهی برخی دوست دارند که عکس‌های حرفه‌ای نیز از این دوران داشته باشند. بهتر است بدانید با وجود این که می‌خواهید عکس‌های فوق حرفه‌ای داشته باشید، اما خودتان هم بد نیست با کمک همسرتان در لحظات خاص و خودمانی عکس‌های به یادگار بگیرید (ضرری ندارد و بدون هزینه است).

اگر مایل هستید که از یک عکاس حرفه‌ای استفاده کنید بهتر است این کار را در سه ماهه دوم بارداری انجام بدهید زیرا این دوران به دوران ماه عسل بارداری معروف است و تهوع و دل بهم‌خوردگی صبحگاهی تا حدود زیادی فروکش کرده است، سطح انرژی شما به خاطر تغییرات هورمونی تا حدودی بالاتر است و هنوز شکم‌تان انقدر بزرگ نشده است که مانع حرکت آسان شما بشود و لباس‌های زیادی هست که بتوانید هنوز استفاده کنید.

چه مکانی برای عکاسی ماهگرد بارداری خوب است؟

خوشبختانه این هم قانون خاصی ندارد هر کجا که مایل بودید می‌توانید لحظات شادی را ثبت کنید. گویی هر آن چه متعلق به کودکان است مثل خود کودکان آزاد و رها است و فاقد هیچ قید و بندی نیز نیست. هر کجا که خواستید می‌توانید عکس بگیرید؛ بامزه و مسخره، یا جدی و رسمی. اگر قصد گرفتن عکس‌های حرفه‌ای دارید تصمیم بگیرید که کجا می‌خواهید عکس از شما گرفته شود، در منزل، آتلیه یا طبیعت. ابتدا هزینه‌ها را برآورد کنید. در برنامه‌ریزی نرمش داشته باشید و از قبل با عکاس هماهنگ باشید شاید روزی که شما برای عکاسی هماهنگ کردید یکی از آن روزهای کلافه کننده دوران بارداری باشد پس مطمئن شوید که عکاس با شما و شرایط شما کنار می‌آید. اگر عکاس‌تان حرفه‌ای است که دیگر از بابت آکنه، کلوسما خیالات راحت باشد آن‌ها بلد هستند که چطور عکس‌ها را روتوش کنند.

اگر به سفر ماهگردی می‌روید چطور است که در آنجا نیز چند عکس یادگاری بگیرید. فقط از قبل با عکاس حرفه‌ای هماهنگ باشید. بررسی کنید که آیا قرار است در آنجا عکاس انتخاب کنید یا از محل زندگی خود عکاس انتخاب کرده و با خود به محل عکاسی و فیلم‌برداری می‌برید. اگر عکاس را از همان‌جا که به سفر ماهگردی رفته‌اید، انتخاب می‌کنید؛ خوب است که از افراد بومی آنجا راجع به عکاس‌های آن منطقه و محل‌های مناسب عکاسی در آنجا اطلاعاتی جمع‌آوری کنید و دریابید که کدام‌شان با شرایط شما راه می‌آیند، هزینه‌های دریافتی چگونه است و چه تعداد عکس و چه مدت زمان برای شما وقت خواهند گذاشت. بهتر است از قبل همه این موارد را هماهنگ کنید تا بعداً به مشکل برخورد نکنید. اما اگر عکاس خودتان را به سفر ماهگردی می‎‌برید توجه داشته باشید که هزینه رفت و آمد، اسکان و خورد و خوراک عکاس و همراهان عکاس را نیز در نظر بگیرید.

در هر صورت به این نکته توجه کنید برای گرفتن چند عکس خودتان را با چالش‌ها و هزینه‌های زیادی رو به رو نکنید. شاید همسرتان و یا حتی رهگذران عادی نیز بتوانند چند عکس زیبا و به یاد ماندی از شما بگیرند بدون آن‌ که هزینه کرده باشید. خوب است بدانید عکس‌های خودمانی، خاطرات بیشتری را برای شما ثبت می‌کند چون خودتان هستید بدون هیچ نقاب اضافی و این خود بودن زیباست.

اگر قصد عکاسی در سفر ماهگرد را دارید نکات مربوط به سفر ماهگردی را حتماً مطالعه کنید و اگر مشکلی نبود و اماکن سفر داشتید بعد برای عکاسی و ایده‌های عکاسی تصمیم بگیرید. اول و مهمتر از همه چیز ایمنی و راحتی شما است، بنابراین قبل از رزرو سفر حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

چند ایده برای عکاسی ماهگرد بارداری

اول تعیین کنید که در عکاسی ماهگرد خود می‌خواهید چطور ژستی بگیرد، قرار است عکس‌‌های تکی یا دو نفره بگیرد. اگر به سفر می‌روید و قصد دارید آنجا عکس بگیرد لباس مناسب بردارید. منطقه گرم است یا سرد، جنگلی است یا ساحلی، کوهستانی است یا کویری از قبل این نکات را در نظر بگیرید و امکان این که شاید بخواهید با لباس‌های محلی و بومی آن منطقه عکس بگیرید را نیز مد نظر قرار دهید.

  • عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه کویری

ایران عزیزمان پر از جذابه‌های گردشگری است به خصوص که تورهای کویرگردی نیز وجود دارد و می‌توانید از این تورها نیز استفاده کنید. برخی از تورهای مسافرتی عکاس هم دارند. در دل کویر سه زمان برای عکس گرفتن زیباست صبح زمان طلوع آفتاب، غروب آفتاب و شب‌های پر ستاره و خنک کویر. اگر در منطقه کویر شنی هستید شاید بد نباشد چند عکس با ماشین‌ها آفرود بگیرید البته زیاد ماجراجویی نکنید و با آفرود خاموش عکس بگیرید. معمولاً یک لباس سفید و نخی برای عکس در دل کویر زیباست. عکس با کلاه آفتابی و یک تیپ اسپرت نیز خوب است در حالی که آن شکم گرد و توپ مانند شما در دل کویر می‌درخشد.

عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه کویری
  • عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه ساحلی

عکس گرفتن و رفتن به مناظق ساحای علاوه بر زیبایی یک چالش بزرگ هم دارد ممکن است یدفعه آب و هوا تغییر کند یا دریا مواج شود. بنابراین این مووضع را در نظر داشته باشید و آرام باشید و به یاد داشته باشید شما برای استراحت آمده‌اید و اصلا مهم نیست که طبق برنامه پیش نرود و خونسرد باشید از هر لحظه ان لذت ببرید. در عوض در منطقه ساحلی می‌توانید عکس هم در باردان و هم در آفتاب داشته باشید، یا وقتی منظره پشت عکس دریایی آرام است و یا دریایی مواج.

فقط مراقب فاصله خود از دریا باشید و به هشدارهای هواشناسی حتما دقت کنید و آن را جدی بگیرید.

اگر کشتی تفریحی یا قایق تفریحی نیز گرفته‌اید چه خوب که با انها هم یک عکس یادگاری بگیرید.

کنار دریا هستید چرا از عناصر و المان‌های دریا استفاده نمی‌کنید مثلا صدف‌ها، لاکپشت‌ها، صخره‌های مرجانی.

اگر به دریایی کاسپین سفر کرده‌اید با لباس‌ها یمحلی آنجا عکس بگیرید و یادگاری متفاوتی از این دوران برای خود ثبت کنید. اگر به سواحل زیبایی خلیج تا ابد فارس و دریایی عمان رفتید. با یک بورقه روی صورت چطور است یک عکس بگیرید یا یک آرایش خلیجی، کنار نخل‌ها نیز زیباست. اگر به ساحل زیبایی چابهار رفتید چظور است با عکسی بگیرید که کوه‌های مریخی در پس زمینه عکس پیدا باشد. ساحل زیبایی درک و دریاچه صورتی لیپار نیز واقعا برای عکس گرفتند عالی هستند.

عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه ساحلی
  • عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه کوهستانی

قبل از سفر به منطقه کوهستانی حتما با پزشک خود مشورت کنید. لباس مناسب با خود داسته باشید. هرگز بدون همراه در منطقه کوهستانی قدم زنی نکنید. اگر قصد دارید استواری خود را در دوران بارداری نشان دهید و یک عکس بگیرید که بعدا بع فرزندتان نشان دهید که چه مادر شجاعی هستید نیاز نیست قله را فتح کنید. شما همین که کودکی را با خود حمل می‌کنید و مراقب او هستید با اندازه کافی شجاع هستید. اگر کوهستانی که شما در انجا اقامت کرده‌اید دامنه‌ای سبز دارد چظور است یک کلاه حصیری یک پیراهن گلدار بپوشید در دشت سبز ژست بگیرد و عکس بگیرد.

اگر کوهستان برفی است، ملکه‌ای باشید میان سفیدی برف یک رنگ متضاد چطور است مثلا قرمز. شاید سفر ماهگردی شما به یلدا و یا مراسم کریسمس نزدیک است خوب است از تم‌ها این مراسم‌ها نیز در عکس خود استفاده کنید.

عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه کوهستانی
  • عکاسی ماهگرد بارداری در منطقه شهری

شاید برای سفر ماهگرد خود به زادگاه خود رفته‌اید و دلتان می‌خواهد این لحظات را برای خود و فرزند آینده‌تان ثبت کنید. مکان مناسب در زادگان شما که عکسی مانا را برای‌تان به جا بگذارد می‌تواند خانه اجدادی شما باشد یا یک ابنیه تاریخی در شهر یا روستا زادگاه‌تان. مثلاً کنار تخت جمشید فارس یا سی‌پل اصفهان، یا پل شیشه‌ای در مشکین شهر، پل ورسک، یا روستای کندوان، یا آبشارهای سیاه بیشه. برای هر کجای ایران که باشید حتماً یک جاذبه گردشگری طبیعی یا ابنیه تاریخی و یا یک میراث هنری وجود دارد.

عکاسی بارداری در منطقه شهری

عکس ماهگرد بارداری در آتلیه

اگر قصد گرفتن عکس در آتلیه را دارید معمولاً آتلیه‌ها خودشان پیشنهاداتی برای عکاسی دارند. بهتر است پینشهادات آن‌ها را گوش کنید و اگر خودتان نیز نظرری دارید حتماً ایده‌های خودتان را مطرح کنید زیرا این لحظات قرار است برای شما خاطره انگیز باشد. پس راحت باشید خواسته و نظرات خود و یا همسرتان را به آن‌ها انتقال دهید. این ‌که چه تعداد عکس می‌خواهید چه سبک عکس‌هایی را دوست دارید و یا چه لباس‌هایی دارید. عکسی از لباس‌ها و رنگ‌شان را به عکاس نشان دهید و اگر امکان دارد آن را با خود به عکاسی ببرید شاید ایده بهتری را به شما پیشنهاد کردند. در مورد آرایش صورت و جواهرات یا هر چیزی که مد نظرتان هست با آن‌ها صحبت کنید.

عکس بارداری در آتلیه

عکس ماهگرد بارداری در منزل

اگر قصد صرفه جویی در هزینه‌ها را دارید عکس در منزل بسیار عالی است. مزیت این عکاسی در این است که هر وقت حوصله داشتید، هر کجای خانه که خواستید و هر طور که خواستید عکس می‌گیرید اگر عکسی را دوست نداشتید سریع آن را پاک می‌کنید. برای انجام ایده‌های عکاسی بی‌پروا باشید و خجالت نکشید یادتان باشد اگر عکسی را دوست نداشتید می‌توانید به راحتی آن را کنار بگذارید.

  • عکس‌های مرحله‌ای: عکاسی در منزل برای گرفتن عکس‌های مرحله به مرحله بارداری عالی است. برای مثال یک موقعیت در خانه را انتخاب می‌کنید مثلاً کنار پنجره یا کنار شومینه، سپس هر هفته یک عکس در همان موقعیت می‌گیرید و عکس‌های را با هم چاپ می‌کنید و یک جا قرار می‌دهید مثل یک فیلم سینمایی.
  • عکس‌های خودمانی: یا شاید خواستید در موقعیت‌های مختلف عکس داشته باشید تا بعدها به فرزندتان نشان دهید چه شرایطی را پشت سر گذاشتید تا او به دنیا بیایید. در مورد این عکاسی نیاز است تا یک نفر دیگر از شما در هر موقعیتی عکس بگیرد مثلاً از همسرتان یا دوستان و افراد خانواده بخواهید در هر موقعیتی که شد عکس بگیرند و عکس‌ها را به شما بدهند. مثلاً زمانی که تهوع صبحگاهی دارید یا زمانی که با کلی بالش دور برتان بلاخره بخواب رفتید، یا با سختی تمام با شکم بزرگتان در حال بستن بند کفش خود هستید یا حتی وقتی رو تخت سونوگرافی هستید و … .
  • عکس‌های مناسبتی: شاید با همسرتان تصمیم دارید تمام مناسبت‌های ملی موجود در تقویم را نیز در کنار کوچولو درون شکم‌تان باشید و حضور فرشته دورن شکم‌تان را در عکس‌ها اعلام کنید. برای مثال در مراسم شب یلدا، عید نوزوز، جشن تیرگان و جشن‌های دیگر و مایل باشید که به جای کودک به دنیا نیامده مثلاً سیب یا انار و یا یک کدو حلوایی در دستان شما و همسرتان باشد.
  • عکس قبل و بعد بگیرید: این جور عکس‌ها بیشتر به فضایی خانه می‌آید. مثلاً زمانی که یک لباس تن‌تان است و شکم بزرگتان از آن بیرون زده است، یک عکس بگیرید و وقتی کودک به دنیا می‌آید و اکنون با همین لباس و شکم تو رفته با یک نوزاد در بغل عکس بگیرید.
  • عکس‌های داستان‌دار بگیرید: شاید با همسرتان تصمیم دارید یک سناریو بچیندید یک سری عکس‌های داستان‌دار بگیرید مثلاً شبیه داستان این که بچه‌ها را لک لک‌ها می‌آورند، یا داستان نقاشی نارنجک روی شکم و مرحله بعدی انفجار و ورود نوزاد جدید، ایده‌ها در این زمینه بسیار زیاد هستند و شما هم می‌توانید با خلاقیت خود ایده‌های منحصر به فرد خود را بسازید.
  • عکس ماهگرد با سایر اعضا خانواده بگیرید: اگر فرزند دیگری نیز دارید خوب است آن‌ها را نیز در عکس‌های که می‌گیرید مشارکت دهید. معمولاً این طور عکس‌ها را بیشتر می‌توان در خانه گرفت زیرا هماهنگی با تعداد افراد زیاد برای عکاسی در آتلیه سخت است. می‌توانید یک برنامه عکاسی با خانواده ترتیب دهید و با سایر فرزندان یا پدر و مادر خود عکس بگیرید.
عکس ماهگرد بارداری در منزل

عکس ماهگرد بارداری برای افشا جنسیت جنین

شاید بخواهید یک تیر و دو نشان بزنید علاوه بر گرفتن عکس ماهگرد، جوری عکس بگیرید که جنسیت جنین را نیز برای خانواده‌های‌تان افشا کنید و شاید دوست داشته باشید عکس‌ها را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید؛ مثلاً لباس صورتی بپوشید که نشان دهنده جنسیت نوزاد دختر است یا از دود آبی استفاده کنید که نشان دهنده نوزاد پسر است یا یک عالمه بادکنک صورتی در اتاق خواب نوزاد دختر، یا حین آماده کردن اتاق کودک وقتی در حال رنگ آمیزی یکی از دیوارها به رنگ آبی هستید، عکاسی را انجام دهید. به زودی مقاله روش‌های افشای جنسیت جنین و آشکارسازی جنیست نوزاد را در مجله اینترنتی پینو بیبی در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

 افشا جنسیت جنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *