راهنمای خرید برای کودک

نکات لازم برای خرید صندلی ماشین کودک

ایمنی همیشه حرف اول را می‌زند. صندلی ماشین کودک بدون شک یکی از مهم‌ترین (و گران‌ترین) خریدهایی است که تا به حال برای کودک خود انجام داده‌اید. به دلیل جثه کوچک‌تر و به ‌خاطر ارتفاع کمربند، نوزادان و کودکان خردسال نمی‌توانند از کمربند ایمنی ماشین، استفاده کنند. کمربند ایمنی ماشین‌ها برای مهار بزرگسالان در هنگام تصادف اتومبیل است، کمربندهای ایمنی به‌ طور ایمن در صندلی‌های اندازه بزرگسالان، شما را مهار می‌کنند. بزرگسالان ماهیچه‌ها و مفاصل کاملاً شکل گرفته‌اند که توسط کمربند ایمنی در جای خود ثابت می‌شوند، در حالی که بچه‌ها هنوز در حال رشد و تکامل هستند. اگر فرزند دارید و قصد دارید خودتان رانندگی کنید و کودک در ماشین با شما تنها باشد لازم است که در ماشین صندلی کودک باشد. پینو بیبی در این مقاله به بررسی ضرورت تهیه صندلی ماشین برای کودک می‌پردازد.

نکات لازم برای خرید صندلی ماشین کودک

مهم‌ترین فاکتورهایی که در انتخاب صندلی ماشین باید در نظر بگیریم چیست؟

تناسب اولین چیزی است که هنگام خرید صندلی ماشین (Baby Car Seat) باید در نظر گرفت. آیا صندلی ماشین متناسب با کودک، ماشین و بودجه شما است؟ نکته بعدی که باید در نظر بگیرید این است که کودک شما در کدام مرحله از رشد قرار دارد. سه نوع صندلی ماشین وجود دارد. صندلی‌های رو به عقب، جلو و صندلی‌های تقویت کننده که هر کدام در مرحله خاصی از زندگی کودک شما بر اساس قد، وزن و سن آن‌ها استفاده می‌شوند. وقتی فرزند شما به قد، وزن یا محدودیت سنی مشخص شده برسد، بچه از صندلی ماشین خود بزرگ‌تر شده است و ادامه استفاده از صندلی پس از آن خطرناک است.

چرا صندلی ماشین کودک مهم است؟

تهیه صندلی‌های نوزاد یک انتخاب اختیاری هستند، اما استفاده از آن برای بسیاری از والدین ایمن‌تر و آسان‌تر است. شما می‌توانید برای اولین سال زندگی کودک از صندلی کودک استفاده کنید. صندلی ماشین می‌تواند خطر مرگ کودک را در تصادف تا ۷۱ درصد کاهش دهد و می‌تواند خطر بستری شدن در بیمارستان را تا ۶۹ درصد کاهش دهد. در آفریقای جنوبی، سفر با خودرو با کودک زیر سه سال غیرقانونی است، مگر این که در خودرو صندلی ایمنی کودک مورد تایید بسته شود. دستورالعمل‌های ایمنی توصیه می‌کنند که کودکان تا سنین ۱۲ سالگی از نوعی صندلی ماشین استفاده کنند و یا زمانی که قد آنها به ۱،۵ متر برسد.

قیمت یک صندلی ماشین چقدر است؟

یکی از سوالاتی که در مورد خرید صندلی ماشین برای کودک مطرح می‌شود این است: «بهترین و ایمن‌ترین صندلی ماشین که ارزان قیمت هم باشد، چیست؟» پاسخ این است که همیشه باید بهترین صندلی ماشینی را که می‌توانید بخرید، خریداری کنید و بهنیازهای خاص کودک خود واقف باشید.

آیا صندلی در ماشین شما جا می‌شود؟

قبل از خرید صندلی ماشین، صندلی عقب ماشین خود را اندازه بگیرید تا بدانید دقیقاً با چه ابعادی باید کار کنید. هم چنین در نظر بگیرید که چند کودک دارید که به صندلی ماشین نیاز دارند، چه کسانی روی صندلی عقب می‌نشینند. دستورالعمل‌های ایمنی توصیه می‌کنند که کودکان زیر ۱۳ سال همیشه در عقب خودرو بنشینند.

انواع صندلی خودرو کودک از لحاظ کاربرد

صندلی‌های خودرو معمولاً در سه پیکربندی مختلف ارائه می‌شوند:

 • صندلی ماشین رو به عقب: این مجموعه از گردن و نخاع شکننده کودکان محافظت می‌کند. همه نوزادان باید در صندلی‌های رو به عقب بنشینند و اکثر کودکان کوچک‌تر نیز برای مدتی در این صندلی خواهند ماند.
 • صندلی ماشین رو به جلو: این صندلی‌ها باید دارای مهار و بند باشند تا از حرکت بیش از حد به جلو در هنگام تصادف جلوگیری شود.
 • صندلی تقویت‌کننده: این سبک از صندلی‌های ماشین، کودک بزرگ‌تر را بالا می‌برد تا بتوانند با خیال راحت از کمربند ایمنی خودرو استفاده کند. شما می‌توانید یک تقویت کننده دارای پشتی یا یک تقویت کننده بدون پشتی بخرید.

برخی از والدین یک صندلی قابل تبدیل را انتخاب می‌کنند که وقتی فرزندشان بزرگتر شد بتوانند صندلی را از عقب به رو به جلو تبدیل کنند. صندلی‌های ماشین تبدیل‌شونده اغلب برای بچه‌هایی که بزرگ‌تر هستند بهترین انتخاب هستند، زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا زمانی که نیاز است رو به عقب بمانند.

انواع صندلی خودرو کودک

انواع صندلی ماشین بر اساس جثه کودک

نوع صندلی ماشینی که انتخاب می‌کنید به سن، وزن و قد کودک بستگی دارد. شما به احتمال زیاد نیاز خواهید داشت:

 • صندلی نوزاد: این یک صندلی ماشین رو به عقب است که از بدو تولد تا ۱۵ ماهگی یا وزن ۱۳ کیلوگرم برای کودک شما مناسب است.
 • صندلی کودک نوپا: این یک صندلی ماشین رو به جلو برای کودکانی است که حداقل ۹ کیلوگرم و حداکثر ۱۸ کیلوگرم وزن دارند یا از زمانی که کودک حدوداً ۱۵ ماهه است تا وقتی چهار ساله هست،  مناسب است. اگر چه کودک با وزن بیش از ۹ کیلوگرم از نظر قانونی مجاز است در صندلی رو به جلو قرار گیرد، صندلی‌های رو به عقب ایمن‌تر در نظر گرفته می‌شوند بنابراین به والدین توصیه می‌شود تا زمانی که ممکن است کودکان را رو به عقب نگه دارند.
 • صندلی کودک بزرگسال: این یک صندلی ماشین رو به جلو است که کودک از سن چهار سالگی تا رسیدن به حداقل ۱،۵ متر قد از آن استفاده می‌کند که معمولاً در حدود ۱۲ سالگی اتفاق می‌افتد.

برخی از صندلی‌های خودرو هستند که طیفی از سنین و وزن‌ها را پوشش می‌دهند، مثلاً از بدو تولد تا وزن ۲۵ کیلوگرم، اما همیشه وزن، قد و محدودیت سنی هر صندلی را قبل از خرید آن بررسی کنید. به لطف پیشرفت علم، می‌دانیم که نگه داشتن کودک تا حد امکان رو به عقب (به حداکثر رساندن این محدودیت‌ها!) برای ایمن نگه داشتن آن‌ها در هنگام تصادف بسیار مهم است. صندلی‌های ترکیبی از رو به جلو به صندلی‌های تقویت کننده تبدیل می‌شوند. صندلی‌های همه کاره از رو به عقب به رو به جلو به تقویت کننده تبدیل می‌شوند.

صندلی ماشین بر اساس جثه کودک

چگونه متوجه شویم که صندلی ماشین با اندازه کودک متناسب است؟

برای بررسی این که آیا کودک شما در صندلی ماشین با اندازه صحیح قرار دارد یا خیر، به محل قرار گرفتن دسته و کمربند ایمنی توجه داشته باشید. در صندلی‌های رو به عقب، بند کمربند باید روی شانه کودک یا درست زیر آن قرار گیرد. در صندلی‌های ماشین رو به جلو، دسته باید روی شانه کودک یا درست بالای آن قرار گیرد. تسمه یا کمربند ایمنی نباید پیچ خورده باشد و باید کاملاً جا بیفتد، اگر چه هنوز باید بتوانید دست خود را بین شکم کودک و سگک صندلی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که کودک از صندلی ماشین خود بزرگ‌تر شده ‌است یا خیر، از این قانون اساسی استفاده کنید «بالای گوش کودک شما هرگز نباید از بالای تکیه گاه سر صندلی ماشین قابل مشاهده باشد».

نصب درست صندلی ماشین کودک

صندلی ماشین را طبق دستورالعمل‌های تعیین شده در دفترچه راهنما به درستی نصب و استفاده کنید. مهم نیست که درجه ایمنی روی صندلی ماشین چقدر باشد، اگر اشتباه نصب شده باشد، ایمن نیست.

نکاتی برای خرید صندلی ماشین کودک

تناسب اولین چیزی است که هنگام خرید صندلی ماشین باید در نظر بگیرید. آیا صندلی ماشین متناسب با کودک، ماشین و بودجه شما است؟

 • هنگام خرید صندلی ماشین، بهتر است قبل از تصمیم‌گیری، چند عدد را در ماشین خود امتحان کنید. سعی کنید یک خرده فروش پیدا کنید که مایل باشد در این زمینه به شما کمک کند. بپرسید که آیا کارکنان برای نصب صندلی ماشین آموزش دیده‌اند یا خیر.
 • بررسی کنید که آیا خودروی شما دارای کانکتورهای ایزوفیکس است یا خیر. اینها برای ساده‌تر کردن نصب صندلی ماشین کودک طراحی شده‌اند. اکثر خودروهای خانوادگی مدرن دارای آنها هستند. آنها ممکن است در شکاف‌های بین لایه‌های صندلی ماشین شما پنهان شده باشند. اگر احتمال دارد کودک مرتباً با ماشین دیگری سفر کند (مثلاً با سایر اعضای خانواده) صندلی ماشین را نیز بررسی کنید که با ماشین دیگر نیز متناسب باشد. برخی از تولیدکنندگان صندلی خودرو دارای راهنمای آنلاین هستند که نشان می‌دهد صندلی‌های برند آنها در کدام خودروها به چه شکل قرار می‌گیرد.
 • کودک شما در کدام مرحله از رشد قرار دارد. سه نوع صندلی ماشین وجود دارد )صندلی‌های رو به عقب، رو به جلو و تقویت کننده( و هر کدام در مرحله خاصی از زندگی کودک شما استفاده می‌شوند. بر اساس قد، وزن و سن آنها. وقتی فرزند شما به قد، وزن یا محدودیت سنی مشخص شده برسد، از صندلی ماشین خود بزرگتر شده است و ادامه استفاده از صندلی پس از آن خطرناک است.
 • صندلی ماشین دست دوم نخرید. صندلی دست دوم ممکن است در یک تصادف آسیب دیده باشد و ممکن است تمام قطعات آن از جمله دستورالعمل‌ها را نداشته باشد. هم‌چنین ممکن است ایمن‌ترین و کاربرپسندترین مدل نباشد، به علاوه ممکن است به درستی با خودروی شما مطابقت نداشته باشد. فقط در صورتی که از تاریخچه آن اطلاع داشته باشید، صندلی ماشین را از دوستان یا خانواده خود بپذیرید. دقت کنید صندلی خیلی قدیمی نباشد و دستورالعمل و دفترچه راهنمایی استفاده داشته باشد.
 • به نحوه استفاده از صندلی ماشین فکر کنید. برای مثال، اگر کودکتان را زیاد از ماشین بیرون می‌برید و از ماشین خارج می‌کنید، بهتر است یک صندلی سبک وزن داشته باشید که پایه صندلی در ماشین بماند.

سیستم ایزوفیکس یا لانچ چیست؟

سیستم استاندارد ایزوفیکس ISOFIX و یا لانچ LANCH یک استاندارد جهانی برای نحوه اتصال صندلی ماشین کودک در خودروها می‌باشد. بر اساس این شاخص استاندارد برخی خودروها قلاب‌های برای اتصال و تعبیه صندلی کودک دارند. این قلاب‌ها باعث می‌شود تا هنگام حرکت اتومبیلِ صندلی کودک ثابت بماند. علاوه بر امنیت سیستم ایزوفیکس، نصب آسان صندلی نیز مزیت این سیستم است.

اتصالات صندلی ماشین کودک

حمل نوزاد در صندلی کودک رو به عقب در صندلی سرنشین جلو که دارای ایربگ فعال است خطرناک و غیرقانونی است. صندلی‌های رو به جلو در یک موقعیت، اگر چه غیرقانونی نیستند اما ایده‌آل هم نیستند. تردد در عقب ماشین برای کودکان همیشه امن‌تر است. اطمینان حاصل کنید که صندلی به درستی در خودرو نصب شده است، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید. نکات ایمنی را رعایت کنید و به توضیحات کارشناسان جهت نحوه قرار دادن ایمن صندلی ماشین کودک دقت نمایید.

نحوه استفاده از صندلی ماشین کودک

اطمینان حاصل کنید که همیشه کودک خود را از سمت پیاده‌رو (خلاف جهت خیابان و مسیری که اتومبیل‌ها حرکت می‌کنند) روی صندلی ماشینش بگذارید و یا خارج کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما طبق دستورالعمل سازنده محکم بسته شده است. هنگامی که صندلی ماشین خود را می‌خرید، از کارکنان خرده فروشی بخواهید که نحوه بستن بند و تسمه صندلی را به شما نشان دهند.

نحوه استفاده از صندلی ماشین کودک

دستورالعمل‌های کارشناسانه صندلی ماشین کودک

 در اینجا چند دستورالعمل با پشتوانه کارشناسان برای مواردی که هنگام خرید صندلی ماشین باید در نظر بگیرید، آورده شده است.

 • صندلی ماشین برای ایمنی تصادف تست شده باشد. سگک ایمنی روی صندلی ماشین کودک تست شده باشد. طبق گزارش سازمان ترافیک بزرگراه‌ها، علت اصلی مرگ کودکان یک تا ۶ ساله در تصادفات رانندگی ناایمن بودن سگک صندلی ایمنی است. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید دو انگشت خود را بین مهار قفسه سینه و بدن کودک قرار دهید و گیره سینه را در وسط جناغ یا استخوان سینه قرار دهید. کودک باید یک بند شانه در هر طرف بدن خود و یک بند بین پاهای خود داشته باشد. البته صندلی با سگک و قلاب مهاری از ایمنی بالاتری برخوردار است؛ دو تا چفت برای شانه و دو تا در قسمت ران پا و یکی هم از بین پاها به سمت کمر بسته می‌شود.
 • صندلی ماشین باید به راحتی نصب ‌شود. نصب صندلی ماشین باید یک فرآیند آسان باشد. اندازه ماشین خود را در نظر بگیرید؛ اگر چند کودک در یک ردیف نشسته‌اند ممکن است به صندلی باریک‌تری نیاز داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که صندلی ماشین با سیستم کمربند ایمنی ماشین شما نیز سازگار است. بسیاری از خودروهای قدیمی ‌سیستم ضامن ندارند و به کمربند و شانه وابسته هستند که تعیین می‌کند چه نوع صندلی ماشینی را می‌توانید بخرید. سیستم نصب باید برای هر کسی آسان باشد، به خصوص اگر قصد دارید مرتباً صندلی را به خودروهای مختلف تغییر دهید.
 • تمیز کردن آن آسان باشد. غذا و کثیفی می‌توانند در شکاف‌های صندلی ماشین پنهان شوند، مهم است که بتوانید صندلی ماشین را به طور موثر تمیز کنید. اگر در حال حاضر فرزند دارید، این حقیقت را درک کرده‌اید، اگر نتوانید صندلی‌های ماشین را تمیز کنید منظره منزجر کننده‌ی پیدا خواهد کرد. شما باید کالایی را انتخاب کنید که پارچه‌ای با قابلیت تمیز کردن آسان، قطعات جداشدنی (یا روکش) قابل شستشو در ماشین لباسشویی و سخت افزاری که قابل تمیز کردن باشد را انتخاب کنید. شکاف‌های بیشتر مساوی است با تجمع خرده‌ها و آلودگی بیشتر، بنابراین طراحی نیز مهم است.
 • صندلی ماشین قابل حمل باشد. داشتن یک صندلی ماشین قابل حمل هنگام مسافرت عالی است. هر کسی که مجبور است هر روز صندلی ماشین نوزاد را به مهدکودک ببرد، می‌داند که چرا توجه به حمل و نقل آسان اینقدر مهم است. در حالت ایده‌آل، صندلی نباید خیلی سنگین باشد. حمل آن، نصب در ماشین مادربزرگ یا گذاشتن آن در صندوق عقب آسان باشد.
 • پیکربندی مناسبی برای فرزند شما داشه باشد. برخی از والدین فوراً یک صندلی قابل تبدیل را انتخاب می‌کنند که می‌توانند آن را به سایر حالت‌ها تغییر دهند و وقتی فرزندشان بزرگتر شد، از رو به عقب به رو به جلو قابل تبدیل باشد. مسافرت ایمن با یک صندلی ماشین یک سفر طولانی است. یک کودک تا سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی در صندلی ایمنی ماشین خواهد بود. شما باید مطمئن شوید که یک کودک قبل از تغییر به صندلی ماشین بعدی، از حد مجاز صندلی ماشین خود استفاده می‌کند. این به معنای تغییر قد، قد سر یا محدودیت وزن آنهاست و به معنای بزرگ شدن کودک است. صندلی که متناسب با سن و قد و وزن کودک نباشد ایمن نخواهد بود چه برای او بزرگ باشد و چه کوچک باشد.
 • صندلی ماشین باید راحت باشد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که صندلی ماشین برای کودک شما راحت است، نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل. برای جلوگیری از ناراحتی کودک، یک صندلی ماشین با بند شانه و فاق پوشیده شده انتخاب کنید. داشتن یک لایه اضافی برای زیر کفل کودک نیز مفید خواهد بود. تسمه مهار کننده باید محکم باشد اما نه خیلی سفت. صندلی ماشین کودک باید دارای بالشتک راحتی و مهاری باشد و همچنین باید موقع خرید به بالشتک پشت و سری که صندلی دارد، توجه کرد. نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا صندلی را می‌توانید برای زمانی که نوزاد یا کودک خواب است و یا در سفر طولانی هستید، بکشید تا به صورت صاف یا یک حالت نیمه تخت در بیاورید.
 • باید مدت زیادی دوام بیاورد. صندلی‌های ماشین کودک می‌توانند گران باشند، بنابراین انتخاب صندلی‌ای که برای مدتی دوام داشته باشد بهترین گزینه است. عمر بیشتر صندلی‌های خودرو بین ۶ تا ۱۰ سال است. در حالت ایده‌آل، اگر چند فرزند دارید، می‌توانید تا تاریخ انقضا (تعیین شده توسط سازنده) از هر صندلی برای دفعات متعدد استفاده کنید.
 • صندلی ماشین دست دوم نخرید. صندلی ماشین کودک برای ایمنی است. اگر دیگر به صندلی ماشین خود نیاز ندارید یا از آن استفاده نمی‌کنید، باید آن را بازیافت کنید. قبل از خرید صندلی دست دوم، اطلاعات مربوط به صندلی را بررسی کنید. اگر خراب شده باشد (حتی اگر ظاهر خوبی داشته باشد) یا قطعات داخلی آن آسیب دیده باشد، نباید آن را بخرید. هر زمان که صندلی آسیب ببیند یا منقضی شود، قطعاً نباید از آن استفاده کرد. اگر صندلی ماشین کودک برای آشنایان هست، خواهر یا برادر بزرگ‌تر، یکی از اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک شما از آن استفاده می‌کردند، دانستن تاریخ انقضا آن صندلی بسیار مهم است. هر قطعه شکسته یا گم شده یا تعمیر شده و یا سابقه تصادف خودرو همه یک علامت بزرگ برای ناایمن بودن صندلی است.

سخن آخر

حتی با وجود صندلی ایمنی کودک باز هم باید با دقت و احتیاط رانندگی کنید. شما برای رانندگی قانونی با فرزندتان در ماشین به یک صندلی ماشین نیاز دارید و باید برنامه‌ریزی کنید که اندازه صندلی ماشین را حداقل دو بار و احتمالاً سه بار در طول زندگی استفاده کودک، افزایش دهید. سعی کنید تا زمانی که ممکن است کودکان را در صندلی‌های با پوزیشن رو به عقب نگه دارید و اگر می‌توانید، صندلی بخرید که با رشد فرزندتان بتوانید آن را تغییر دهید.

2 دیدگاه در “نکات لازم برای خرید صندلی ماشین کودک

 1. مامان محدثه گفت:

  تو ایران اصلا رعایت نمیشه
  بچه تا کمر از سان روف ماشین بیرونه
  نصفه هیکل بچه از شیشه ماشین افتاده بیرون
  بعد به والدینشون که میگی یا با خنده و شوخی موضوع رو رد میکنن
  یا قیافه حق به جانب میگیرن
  کاش این موضوعات بیشتز فرهنگ سازی شه ممنون از مقاله تون

  1. سیروان گفت:

   موافق هستم مامان محدثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *