هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته دهم بارداری (هفته ۱۰ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته دهم بارداری (هفته 10 حاملگی)

ورود به هفته دهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. طول جنین در هفته ۱۰ بارداری در حدود ۳ سانتی‌متر می‌باشد و او به اندازه یک توت فرنگی است. وزن جنین در هفته دهم حاملگی حدود ۵ گرم است. دم قورباغه مانند ناپدید شده است. همه اندام‌ها شکل گرفته‌اند اما هنوز کار نمی‌کنند. گوش‌ها در حال رشد هستند و سوراخ‌های بینی در بالای لب بالایی قرار دارند. استخوان‌های فک در حال حاضر شامل تمام دندان‌های شیری می‌شود. جنین اندام‌های جنسی داخلی، تخمدان‌ها یا بیضه‌هایش را دارد، اما اندام‌های جنسی خارجی هنوز رشد نکرده‌اند. مغز فعال است و دارای امواج مغزی است. قلب دارای ۴ حفره مجزا است و با ۱۸۰ ضربه در دقیقه، ۳ برابر سریع‌تر از قلب بزرگسالان، می‌تپد. دست‌ها و پاها بلندتر شده‌اند و جنین انگشتان دست و پاهای کوچکی دارد. مچ پا، مچ دست، زانو و آرنج جنین در حال شکل‌گیری است. رحم شما اکنون به اندازه یک پرتقال است. ممکن است متوجه شوید که لباس‌هایتان تنگ‌تر است و شکم‌تان بیرون زده است، اما این می‌تواند به دلیل تغییرات در روده‌تان باشد تا بارداری. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۰ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته دهم بارداری (هفته 10 حاملگی)

هفته دهم بارداری

شما به هفته دهم بارداری رسیده‌اید و این بدان معناست که تقریباً در پایان سه ماهه اول خود هستید، زمان به سرعت می‌گذرد! برخی از علائم بارداری شما ممکن است در حال فروکش کردن باشند، در حالی‌ که برخی دیگر ممکن است جسته و گریخته شما را آزار دهند. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در هفته دهم بارداری باید از نظر علائم و نشانه‌ها انتظار داشته باشید، به علاوه چیزهایی که باید در مورد آن‌ها فکر کنید و سؤالاتی که پزشک شما می‌تواند پاسخ دهد، را با شما در میان خواهیم گذاشت.

نکات برجسته در هفته دهم بارداری

در زیر به برخی از تغییرات و روند رشد کودک شما و این‌ که در هفته ۱۰ بارداری ممکن است چه احساسی داشته باشید، اشاره کرده‌ایم:

 • کوچولوی شما بیشتر و بیشتر شبیه یک نوزاد می‌شود با سر گردتر و پیشرفت‌های رشدی کوچک زیاد مانند رشد چشم‌ها، انگشتان دست، انگشتان پا و جوانه‌های دندان.
 • با قرارگیری اندام‌های داخلی در جای خود، کودک شما فقط حدود ۳ سانتی‌متر طول دارد.
 • اگر چه علائم بارداری ممکن است در این هفته در بدترین حالت خود باشد، اما بدانید که به زودی شروع به کاهش خواهند کرد.
 • از آنجایی که برآمدگی شکم شما ممکن است در هفته‌های آینده ظاهر شود، اکنون زمان خوبی است که سری عکس‌های برآمدگی شکم را شروع کنید! عکس‌های ماهگرد برای خودتان درست نمایید.
 • بسیاری از زنان در دوران بارداری احساس آسیب‌پذیری و افسردگی می‌کنند. این کاملاً طبیعی است. هم‌چنین ممکن است بیشتر از حد معمول گرسنه باشید. سعی کنید خود را با غذاهای ناسالم سیر نکنید، در دوران بارداری، میان وعده‌های مغذی را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید.

هفته دهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

هفته‌ها یا ماه‌ها؟ احتمالاً شرح بارداری خود را به هر دو صورت می‌شنوید، اگر چه واژه هفته‌های بارداری شایع‌تر هستند. گر چه روش‌های مختلفی برای تقسیم‌بندی چهل هفته بارداری به ماه وجود دارد، اما در هفته دهم بارداری احتمالاً در سه ماه اول بارداری خود هستید، حتی اگر متوجه برآمدگی شکم یا علائمی نشده باشید!

شاید این سوال ذهن‌تان را به خود مشغول ساخته که اگر در هفته دهم بارداری هستم، تاریخ زایمان من چه زمانی است؟ فکر کردن به روزی که نوزاد جدیدتان را ملاقات خواهید کرد، هیجان‌انگیز است! پزشک به شما کمک می‌کند تا این تاریخ را محاسبه کنید. اما این تاریخ یک تاریخ تقریبی است. شما برای محاسبه موعد روز زایمان خود می‌توانید از ابزار محاسبه آنلاین تاریخ زایمان پینو بیبی استفاده کنید و تقویم بارداری خود را تنظیم و کامل کنید.  

هفته دهم بارداری: رشد کودک شما

کودک شما در این هفته پیشرفت‌های بزرگی خواهد داشت! در اینجا برخی از مراحل رشد هیجان‌انگیزی که در شکم شما اتفاق می‌افتد را با هم بررسی می‌کنیم:

 • سر کوچک کودک شما در حال شکل‌گیری است و گردتر و شبیه‌تر به چهره انسان شده است. تا به حال ممکن است همه اندام‌های داخلی در جای خود قرار گرفته و شروع به کار کنند.
 • جوانه‌های ریز دندانی نیز شروع به رشد کرده‌اند.
 • انگشتان دست و پاهای کودک شما در حال رشد هستند و تارهایی که بین هر انگشت و پا وجود داشته‌اند شروع به ناپدید شدن می‌کنند.
 • در حال حاضر چشم‌ها، پلک‌ها و گوش‌های کودک شما به رشد خود ادامه می‌دهند، اما هنوز به طور کامل شکل نگرفته‌اند و باید هنوز رشد کنند.

هفته دهم بارداری: اندازه جنین

کوچولوی شما خیلی سریع در حال رشد است! در هفته دهم، اندازه جنین به طور متوسط به اندازه یک توت فرنگی است و جنین شما احتمالاً حدود ۳ سانتی‌متر طول خواهد داشت. در هفته ۱۰ حاملگی جنین در حدود ۵ گرم وزن دارد.

هفته دهم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته ۱۰ بارداری، اندازه رحم شما به اندازه یک پرتقال بزرگ است، در حالی‌ که قبل از بارداری اندازه یک گلابی کوچک بود. احتمالاً در این زمان، قرار ملاقاتی با پزشک خود داشته‌اید یا به زودی خواهید داشت که شامل معاینه داخلی و خارجی شکم برای تعیین اندازه و موقعیت جنین شما می‌شود.

پزشک شما هم‌چنین ممکن است آزمایش‌های خونی را انجام دهد تا متوجه شود آیا عفونت دارید، گروه خون و فاکتور Rh شما را تعیین کند و بررسی کند که آیا واکسیناسیون‌های شما به‌روز هستند یا خیر؟ کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما پزشک می‌تواند شما را در جزئیات راهنمایی کند و قرار ملاقات‌ها و آزمایش‌های آینده را برای شما برنامه‌ریزی کند.

هفته دهم بارداری: علائم مادر

«چرا هفته دهم بارداری بدترین هفته حاملگی است؟» ممکن است این سوالی باشد که در ذهن شما وجود داشته باشد یا نباشد، اما غیرعادی نیست چون علائم بارداری در این زمان به اوج خود می‌رسد، به خصوص حالت تهوع. خبر خوب این است که تهوع صبحگاهی و برخی علائم دیگر پس از سه ماهه اول کاهش می‌یابد و جای خود را به سه ماهه دوم راحت‌تر و دلپذیرتر می‌دهد. در هفته ۱۰ حاملگی، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • بیماری صبحگاهی در هفته ۱۰ بارداری: اگر در هفته دهم بارداری هستید و هم‌چنان درد معده، حالت تهوع و سایر علائم تهوع صبحگاهی را دارید، تنها نیستید. به یاد داشته باشید، نور در انتهای تونل وجود دارد و شما پس از گذران این دوره سخت قرار است ثمره زندگی‌تان را در آغوش بکشید، کمی صبور باشید روزهای هفته دهم بارداری شما هم مانند همه روزهای دیگر ۲۴ ساعت دارند و بلاخره تمام می‌شوند. اما اگر یک نوع شدیدتر از حالت تهوع صبحگاهی به نام هایپرامسیس گراویداروم (استفراغ‌های شدید بارداری) را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • درد رباط گرد در هفته ۱۰ بارداری: این یکی از ناراحت کننده‌ترین علائم بارداری است. رباط‌های گرد نوارهای بافتی هستند که رحم را حمایت می‌کنند و با رشد جنین در دوران حاملگی، آن‌ها کشیده می‌شوند. در هفته ۱۰ بارداری، ممکن است هنگام سفت شدن این رباط‌ها، مانند هنگام تغییر وضعیت در خواب، کمردرد یا درد در پهلو را احساس کنید. کشش سبک و حرکات ملایم ممکن است به تسکین ناراحتی کمک کند. انجام یوگا ترمیمی نیز می‌تواند به تسکین این درد کمک کند. اما اگر این درد به خودی خود از بین نرفت، یا اگر تب نیز دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • حداقل افزایش وزن در هفته ۱۰ بارداری: حتی اگر لباس‌هایتان تنگ‌تر باشد، ممکن است وزن زیادی اضافه نکرده باشید و یا اگر با حالت تهوع صبحگاهی دست و پنجه نرم کرده‌اید، ممکن است حتی کمی وزن کم کرده باشید. در مورد افزایش وزن بارداری مطالعه کنید و اگر نگران هستید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید. هم‌چنین می‌توانید از ابزار محاسبه‌ آنلاین BMI پینو بیبی برای تخمین افزایش وزن سالم بر اساس وزن قبل از بارداری خود استفاده کنید.
 • خستگی و فرسودگی در هفته ۱۰ بارداری: ممکن است مدام احساس خواب‌آلودگی کنید. این احساس می‌تواند به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون در بدن شما باشد. با این حال، خوابیدن در دوران بارداری همیشه آسان نیست، بنابراین در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. فراموش نکنید خواب باکیفیت و آرام در دوران بارداری بسیار مهم است!
 • سردرد در هفته ۱۰ بارداری: حاملگی می‌تواند باعث سردرد گاه به گاه شود. اگر این علامت را تجربه می‌کنید، سعی کنید در یک اتاق تاریک استراحت کنید و یک کیسه یخ را روی سر یا گردن خود بمالید تا به تسکین درد کمک کند. اگر سردرد ادامه یافت یا شدید بود با پزشک خود تماس بگیرید.
 • نوسانات خلقی در هفته ۱۰ بارداری: تغییرات هورمونی ممکن است در بالا و پایین‌ رفتن مود شما در هفته دهم بارداری نقش داشته باشد. ممکن است گپ زدن با دوستان برای شما مفید باشد، تماشای برنامه‌های تلویزیونی خنده‌دار یا فیلم‌های کمدی، یا ماساژ دادن، حواس شما را پرت کند و کمتر درگیر این گرفتاری‌های خلقی شوید. در مورد ماساژ خیلی دقیق باشید و حتماً یک ماساژور حرفه‌ای و آموزش دیده را انتخاب کنید که در مورد تکنیک‌های ماساژ ایمن برای زنان باردار اطلاعات کافی داشته باشد. روش‌های ماساژ پستان را می‌توانید در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید.
 • ترشحات واژن در هفته ۱۰ بارداری: ممکن است ترشحات واژن بیشتری نسبت به قبل مشاهده کنید که ناشی از افزایش خون‌رسانی و سطح ترشح زیاد هورمون‌ها است. این ترشحات معمولی شفاف تا شیری رنگ، تقریباً بی‌بو است و ممکن است کمی مایل به زرد روی لباس زیر شما ظاهر شود. در هفته ۱۰ بارداری یا بعد از آن، اگر متوجه بوی شدید یا تغییر رنگ در ترشحات شدید و غیرمعمول، یا اگر لکه بینی، خونریزی یا خارش در ناحیه واژن داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • آکنه در هفته ۱۰ بارداری: اگر اکنون آکنه دارید و قبل از باردار شدن تجربه نکرده‌اید، یا اگر آکنه شما در حال حاضر بدتر از قبل شده است، ممکن است یکی از علائم بارداری شما باشد. آکنه بارداری یک علامت مرتبط با هورمون است و احتمالاً به زودی پس از تولد کودک شما برطرف می‌شود. مقاله مصرف داروهای پوستی در دوران بارداری، لکه‌های پوستی در بارداری، چگونه در بارداری زیبا باشیم و هم‌چنین مصرف ماش در بارداری به شما برای بهبود آکنه روش‌های موثری را پیشنهاد می‌کنند.

هفته دهم بارداری: اندازه شکم مادر

ممکن است بپرسید که در هفته ۱۰ بارداری، شکم بزرگ شده است و یا فقط نفخ دارید؟ این امکان وجود دارد که اندازه شکم شما در هفته دهم افزایش یابد، اما برآمدگی شکم معمولاً تا حدود هفته‌های ۱۲ تا ۱۶ حاملگی خود را نشان نمی‌دهد، حتی اگر دو قلو باردار باشید. هفته‌های ۱۲ تا ۱۶ بارداری، زمانی است که رحم شما شروع به حرکت در خارج از ناحیه لگن می‌کند. به خاطر داشته باشید که در حال حاضر، کوچولوی شما فقط به اندازه یک توت فرنگی است! ممکن است کنجکاو باشید که بدانید آیا می‌توانید حرکت جنین خود را در ۱۰ هفتگی احساس کنید. اگر چه فرزند کوچک شما احتمالاً در داخل رحم شما حرکت می‌کند، اما به احتمال زیاد کوچک‌تر از آن است که حرکتی را احساس کنید. در حدود ۱۸ تا ۲۰ هفتگی ممکن است چیزی را تجربه کنید که به عنوان حرکت سریع شناخته می‌شود، به این معنی که برای اولین بار احساس می‌کنید جنین درون شکم‌تان (کودک آینده) حرکت می‌کند.

هفته دهم بارداری: رژیم غذایی

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، مصرف کافئین خود را کاهش دهید. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که مصرف کافئین را در رژیم غذایی خود کاهش دهید یا آن را به طور کامل حذف کنید (بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف نکنید). قطع کافئین نیز می‌تواند به خواب بهتر شما کمک کند.

اگر در ۱۰ هفتگی بارداری از مشکلات گوارشی رنج می‌برید، اسهال می‌شوید و بیرون‌روی دارید یا نفخ و باد معده شما را کلافه کرده است؛ بهتر است مصرف حبوبات را در این هفته کم کنید. در مقاله مربوط به مصرف ماش در دوران بارداری اشاره کردیم که خوردن ماش و حبوبات می‌تواند حالت تهوع صبحگاهی و اسهال شما را زیاد کند.

فراموش نکنید جنین شما در حال شکل‌گیری است و نیاز به مواد مغذی دارد، رژیم غذایی خود را متنوع و سالم نگه دارید و سعی کنید از مواد غذایی حاوی کلسیم، امگا ۳، آهن، ویتامین D و سایر ویتامین‌های مفید بیشتر بهره ببرید.

هفته دهم بارداری: خودمراقبتی؛ بایدها و نبایدها

همان‌طور که راه خود را در دوران بارداری طی می‌کنید، نکات مهم زیادی وجود دارد، از تنظیم رژیم غذایی تا مراقبت از بدن که لازم است آن‌ها را در نظر داشته باشید:

 • همان‌طور که حاملگی شما پیشرفت می‌کند، وزن رحم در حال رشد شما می‌تواند مانع از جریان خون به قسمت‌های پایین بدن شما شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، رگ‌های پاهای شما می‌توانند متورم، دردناک و آبی شوند که به آن رگ‌های واریسی می‌گویند. واریس در بارداری قابل پیشگیری نیست، اما می‌توانید برای کاهش ناراحتی و جلوگیری از بدتر شدن تورم و درد در پاها اقداماتی انجام دهید.
  • پاهای خود را روی هم نیندازید. برای مدت طولانی ننشینید و یکجا ثابت نمانید.سعی کنید برای کمک به بهبود جریان خون، هر زمان‌ که می‌توانید از جوراب واریس استفاده کنید و پاهای خود را بالا نگه دارید.
  • فعال بمانید، حرکت کنید و در صورت تایید پزشک، ورزش‌های بارداری ایمن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.
 • همانطور که انتظار دارید شکم شما خودنمایی کند، هفته دهم زمان خوبی برای شروع عکس گرفتن و شروع جمع‌آوری مجموعه عکس‌های پیشرفت برآمدگی شکم در اثر رشد جنین داخل آن است، البته اگر این کاری است که ممکن است دوست داشته باشید انجام دهید. می‌توانید به محض شروع نمایش شکم و یا حتی کمی زودتر شروع به عکاسی کنید. تهیه این مجموعه عکس آسان است، برای مثال:
  • یک روز از هفته را انتخاب کنید، جایی‌ که می‌خواهید بایستید و یک تاپ تنگ بپوشید و یا در حالی ‌که تاپ خود را از روی شکم برآمده‌تان بالا کشیده‌اید، عکس بگیرد.
  • شریک زندگی‌تان می‌تواند شکم شما را با دست بگیرید.
  • گوشه‌ای بایستید و سلفی بگیرید یا از کسی بخواهید که از شما عکس تمام قد بگیرد.
  • پس از تولد نوزاد، حتی می‌توانید بعد از زایمان در حالی ‌که نوزاد خود در آغوش دارید عکس بگیرید. این عکس را کنار عکس شکم برآمده‌تان به عنوان ثمره یک تلاش سخت قرار دهید. نتیجه این تلاش طاقت‌فرسا آن توت فرنگی است که اکنون در آغوش دارید.

هفته دهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

تهوع صبحگاهی ممکن است در حال حاضر برای همسر باردار شما بسیار آزاردهنده باشد. اگر این‌طور است، صبح‌ها برای همسرتان یک فنجان چای زنجبیل بیاورید تا معده او آرام شود. زنجبیل یک درمان عالی برای حالت تهوع است! حتی می‌توانید زنجبیل تازه را رنده کنید تا به غذا اضافه کنید، یا شیرینی زنجبیلی بخرید تا همسر باردارتان آن را میل کند. بد نیست شما هم یک دفترچه خاطرات الکترونیکی تهیه کنید و خاطرات دوران بارداری همسرتان را در آن ثبت کنید. 

هفته دهم بارداری: آنچه باید از پزشک بپرسید

به یاد داشته باشید که پزشک شما همیشه در کنار شماست، بنابراین در مورد هر گونه سوال یا نگرانی در حال حاضر و هفته‌های آینده با او مشورت کنید. برخی از سوالات رایج در هفته ۱۰ بارداری عبارت هستند از:

 • چه زمانی می‌توانم ضربان قلب کودکم را بشنوم، اگر در هفته دهم نمی‌توام پس چه زمانی می‌توانم؟
 • چه زمانی می‌توانم بفهمم که آیا دو قلو باردار هستم؟
 • آیا آزمایش‌های غربالگری ژنتیکی توصیه می‌شود؟ اگر چنین است، چه زمانی این آزمایشات باید انجام شود؟ به خاطر داشته باشید که آزمایش ژنتیک کاملاً اختیاری است و پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه عوامل خطر یا سابقه خانوادگی ممکن است بر کودک شما تأثیر بگذارد.
 • نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی چیست و آیا توصیه می‌شود؟
 • آیا سونوگرافی نیمه شفاف توصیه می‌شود؟

سوالات متداول در یک نگاه

در هفته دهم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟

بانوان باردار با هم متفاوت هستند، بنابراین هیچ راه خاصی وجود ندارد که احساس شما را در هفته دهم حاملگی احساس به طور دقیق تشریح کند. با این حال، علائم زیادی وجود دارد که ممکن است در حال حاضر و در طول بارداری خود تجربه کنید، مانند تهوع صبحگاهی، خستگی، کمردرد، بدخلقی، آکنه و غیره.

 • آیا می‌توان در ۱۰ هفتگی برآمدگی شکم داشته باشید؟
 • کودک شما در هفته دهم در رحم چه می‌کند؟
 • آیا می‌توانید در هفته دهم بارداری باشید و تست بارداری منفی دریافت کنید؟
 • آیا صدای ضربان قلب جنین را در هفته دهم بارداری را می‌توان شنید؟
 • آیا اسهال و تنگی نفس در هفته دهم بارداری طبیعی است؟

هفته دهم بارداری: چک لیست شما

همان‌طور که شروع به پذیرش بارداری و شرایط دوران حاملگی خود می‌کنید و به علائم مختلف احساسی و جسمی عادت می‌کنید، کارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • ممکن است قبلاً برای تأیید تاریخ زایمان سونوگرافی انجام داده باشید، اما معمولاً این کار در حدود ۱۰ هفتگی انجام می‌شود. از ۱۰ هفتگی می‌توانید به غربالگری فکر کنید. یکی از آزمایشات غربالگری که اکنون می‌توانید انجام دهید، آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد یا NIPT است که برای غربالگری سندرم داون و برخی ناهنجاری‌های دیگر در جنین انجام می‌شود. این یک آزمایش خون ساده و بسیار دقیق است، اما بسیار گران است و برای همه مناسب نیست. اکثر زنانی که می‌خواهند برای نشانگان داون غربالگری کنند، غربالگری سه ماهه اول را کمی بعدتر انجام می‌دهند. همه نیاز نیست تا غربالگری را انجام دهند. این بستگی به سن، سابقه و شرایط منحصر به فرد شما دارد. با پزشک یا مشاور ژنتیک خود در مورد بهترین آزمایش‌های غربالگری مناسب و ضروری برای شما صحبت کنید.
 • یک سینه بند مناسب تهیه کنید و در صورت نیاز لباس زیر راحت و سوتین مناسب بخرید.
 • شروع به برنامه‌ریزی برای سه ماهه دوم کنید، شما تقریباً در شرف ورود به سه ماهه‌ای هستید که گاهی به آن دوره «ماه عسل» بارداری می‌گویند، زمانی ‌که ممکن است سطح انرژی خود را بازیابی کنید، بنابراین این زمان می‌تواند زمان مناسبی برای استراحتی کوتاه باشد. علاوه بر این، پس از سه ماهه دوم، ممکن است برای مدتی فرصتی برای سر خاراندن نداشته باشید، بنابراین این زمان ممکن است بهترین زمان برای رزرو یک سفر آرام باشد.
 • لیستی از مواد غذایی لازم برای این دوران را فراهم کنید.
 • لیستی از ورزش‌های مناسب و تفریحات سرگرم کننده را برای خود جمع‌آوری کنید.

2 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته دهم بارداری (هفته ۱۰ حاملگی)

 1. سمانه گفت:

  چه خوب ه تو bmi دول افزایش وزن را برای هر هفته بارداری گذاشتید مرسییییی

 2. سمانه گفت:

  چه خوب که تو BMI جدول افزایش وزن بارداری رو هفته به هفته گذاشتید مرسیییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *