هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و دوم بارداری (هفته ۲۲ حاملگی)

ورود به هفته بیست و دوم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن کودک شما در هفته ۲۲ بارداری حدود ۴۶۰ گرم و طول او از سر تا پا، حدود ۲۷ سانتی‌متر است که به این معنی است که در دستان شما جای می‌گیرد. برخی از قسمت‌های بدن جنین اکنون به طور کامل شکل گرفته است، از جمله گوش داخلی و شبکیه چشم جنین، اگر چه عنبیه هنوز فاقد رنگ است. چشم‌ها مژه دارند و ناخن‌ها تا انتهای انگشتان‌ او رشد کرده است. احتمالاً جنین روی شکم شما در حالت «عرضی» دراز کشیده است، اما آن‌ها همیشه در حال حرکت هستند و موقعیت خود را تغییر می‌دهند. حرکات جنین با بالغ شدن عضلاتش قوی‌تر و مشخص‌تر می‌شود. ممکن است طیف وسیعی از ناراحتی‌های بارداری از جمله نفخ و گاز، رگ‌های واریسی، کمردرد، خونریزی لثه و ترک‌های پوستی را داشته باشید. بسیاری از زنان در دوران بارداری دچار هموروئید می‌شوند. اگر یبوست دارید، این توده‌ها در اطراف مقعد ایجاد می‌شوند یا ممکن است به دلیل فشار روی جنین و رحم در حال رشد باشند. هموروئید می‌توانند خارش داشته باشند یا تخلیه مدفوع را دردناک کنند. برای جلوگیری از بواسیر، مطمئن شوید که مقدار زیادی میوه و سبزیجات که حاوی فیبر هستند، مصرف می‌کنید. هنگام تخلیه روده و دفع مدفوع از زور زدن و فشار آوردن خودداری کنید و در صورت امکان از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید. اگر به هر دلیلی بسیار استرس دارید و مضطرب هستید مهم است که با پزشک یا ماما خود صحبت کنید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۲ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و دوم بارداری (هفته 22 حاملگی)

هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری ممکن است احساس خوبی داشته باشید. علائم بارداری شما مانند برآمدگی شکم بیشتر شده و شمابرای آمدن کودک آماده می‌شوید. با توجه به اتفاقات زیادی که در حال حاضر در زندگی شما در حال وقوع است، ممکن است کمی احساس سردرگمی کنید، به همین دلیل است که پینو بیبی یک راهنمای مفید برای آن‌چه در هفته بیست و دوم بارداری اتفاق می‌افتد ایجاد کرده‌ است که شامل علائمی است که به احتمال زیاد تجربه می‌کنید. به روز رسانی در مورد رشد جنین و سوالات مربوط به جنین و بارداری در هفته بیست و دوم؛ همه در این مقاله جمع‌آوری شده است، پس استراحت کنید و به خواندن مقاله ادامه بدهید!

نکات ضروری در هفته بیست و دوم بارداری

در زیر چند نکته مهم از هفته بیست و دوم بارداری آورده شده است:

 • کوچولوی شما اکنون ابروهای ریزی دارد.
 • جنین در حدود هفته ۲۲ حاملگی به صداها واکنش بیشتری نشان می‌دهد و حتی ممکن است شما متوجه واکنش جنین به صدا در طول سونوگرافی باشید.
 • در هفته بیست و دوم بارداری، حس لامسه جنین شما رشد کرده است.
 • به زودی می‌توانید احساسات خفیف مانند انقباض را در شکم خود تجربه کنید (این انقباضات ممکن است انقباضات براکستون هیکس باشد که کاملاً طبیعی است و در واقع انقباض واقعی مربوط به زایمان نیست!).
 • در هفته بیست و دوم بارداری، ممکن است با رشد برآمدگی شکم و افزایش وزن، تغییرات زیادی در بدن خود تجربه کنید. اگر نگران افزایش وزن هستید، مراقب رژیم بارداری خود باشید و به یاد داشته باشید، در حال حاضر یک انسان کوچک را در درون خود حمل می‌کنید! پزشک وزن شما را بررسی می‌کند و در صورت نیاز به شما توصیه‌های خواهد نمود. هم‌چنین می‌توانید از ابزارهای محاسبه‌گر شاخص توده بدنی و میزان کالری مصرفی در بخش ابزار پینو بیبی استفاده کنید تا در هفته بیست و دوم بارداری در مسیر درست تناسب اندام خود باقی بمانید.

هفته بیست و دوم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

هفته بیست و دوم در چند ماهه بارداری است؟ در هفته بیست و دوم، به پایان ماه پنجم بارداری خود نزدیک می‌شوید. اگر می‌پرسید ماه ۵ بارداری جز کدام سه ماهه است، شما هنوز در سه ماهه دوم باداری هستید.

هفته بیست و دوم بارداری: رشد کودک شما

کوچولوی شما در این دوره پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته است. برخی از تحولات داخل شکم شما در هفته بیست و دوم بارداری عبارت هستند از:

 • هنگامی ‌که در هفته ۲۲ بارداری هستید، پلک‌های جنین شما هم‌چنان بسته است، اما چشم‌ها شروع به حرکت می‌کنند. مجاری اشک نیز در حال شکل‌گیری هستند و جنین شما اکنون ابروهایی دارد (دسته‌های کوچک موهای سفید)، آن ابروهای ریز ممکن است چهره جنین را درهم و عنق نشان دهد.
 • جنین بیشتر و بیشتر به محرک‌های خارجی پاسخ می‌دهد. اگر قرار است در هفته ۲۲ حاملگی سونوگرافی انجام دهید و صدای بلندی در طول اسکن شنیده شود، ممکن است واکنش جنین خود را به صدا ببینید. به عنوان مثال، جنین شما ممکن است در پاسخ به صدا، دست‌ها و پاهای خود را به هم نزدیک کند.
 • مغز جنین به سرعت در حال رشد است و پایانه‌های عصبی در حال شکل‌گیری هستند. تقریباً در این زمان حس لامسه جنین در حال شکل‌گیری است، به این معنی که ممکن است با نوازش بخشی از بدن که اتفاقی به آن بخش دستش می‌رسد یا مکیدن انگشت شست خود، این حس جدید را آزمایش کند.
 • کودک شما اکنون شروع به تشکیل لایه‌هایی از چربی قهوه‌‌ای می‌کند که به گرم نگه داشتن او کمک می‌کند.

هفته بیست و دوم بارداری: اندازه جنین

آیا در مورد اندازه جنین خود در هفته بیست و دوم بارداری فکر می‌کنید؟ کوچولوی شما می‌تواند حدود ۴۶۰ گرم وزن داشته باشد و تقریباً ۲۷ سانتی‌متر طول داشته باشد و به اندزاه یک موز است.

هفته بیست و دوم بارداری: تغییرات بدن مادر

همان‌طور که برآمدگی شکم در حدود هفته ۲۲ حاملگی برجسته‌تر می‌شود، ممکن است متوجه شوید که افراد بیشتری متوجه بارداری شما می‌شوند و از شما درباره بارداری‌تان سوال می‌کنند.

همان‌طور که شکم شما بزرگ می‌شود، ممکن است با تصویر بدنی خود (مقایسه تصور قبلی از بدن خود با اکنون) مبارزه کنید. بعضی روزها ممکن است بدن باردار خود را دوست داشته باشید. روزهای دیگر ممکن است با این تغییرات فیزیکی احساس ناراحتی کنید و نگران باشید که دیگر هرگز مثل قبل به نظر نخواهید رسید.

داشتن این نوع احساسات طبیعی است و بد نیست با عزیزان یا پزشک خود در مورد آن‌چه که در ذهن‌تان می‌گذرد صحبت کنید. تغذیه سالم و ورزش منظم نیز ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

هفته بیست و دوم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و دوم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • سوزش سردل در هفته ۲۲ بارداری: این احساس سوزش در گلو و قفسه سینه در دوران بارداری می‌تواند سوزش سردل باشد. سوزش سر دل زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده به مری نشت می‌کند. این یک شکایت رایج در دوران بارداری است، زیرا هورمون‌های بارداری دریچه‌ای را که معمولاً اسیدهای معده را خارج می‌سازد، شل می‌کند. خوردن وعده‌های غذایی کوچک در طول روز، ایستادن بعد از صرف غذا و پرهیز از غذاهای تند و سرخ‌شده ممکن است به کاهش این عارضه کمک کند. اگر با سوزش سر دل دست و پنجه نرم می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • گرگرفتگی در هفته ۲۲ بارداری: تغییرات هورمونی و متابولیسم سریع‌تر احتمالاً مسئول احساس گرما و عرق کردن بیشتر از حد طبیعی است که به گرگرفتگی معروف است. بهترین راهکار برای تسکین گرگرفتگی این است که سعی کنید خنک بمانید، بنابراین لباس‌های گشاد بپوشید، مقدار زیادی آب بنوشید و از پنکه، کولر گازی یا سایر دستگاه‌های خنک کننده استفاده کنید.
 • ضربان قلب در هفته ۲۲ بارداری: آیا می‌دانستید که اکنون که باردار هستید قلب شما ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر خون پمپاژ می‌کند؟ این در واقع یک خبر خوب است – اکسیژن و مواد مغذی بیشتری از طریق جفت به کودک شما می‌رسد. به همین دلیل داشتن ضربان قلب در دوران بارداری طبیعی است. اگر شما نیز احساس تنگی نفس می‌کنید یا احساس می‌کنید قلبتان تند می‌زند و به همین شکل باقی می‌ماند، در اسرع وقت با ارائه‌دهنده خود تماس بگیرید.
 • درد لگن در هفته ۲۲ بارداری: هورمون‌های بارداری مفاصل شما را شل می‌کنند تا به انعطاف‌پذیری بیشتر آن‌ها کمک ‌کنند. اما این انعطاف ممکن است برای شما ایجاد درد و ناراحتی کند. برای کمک به تسکین درد لگن، سعی کنید اجسام سنگین را بلند نکنید و از ایستادن زیاد خودداری کنید. درباره درد لگن بیشتر بدانید.
 • درد یا گرفتگی شکم در هفته ۲۲ بارداری: علاوه بر کمردرد رایجی که ممکن است احساس کنید، ممکن است گرفتگی خفیف رحم، درد شکم یا انقباضات خفیف را در هفته ۲۲ بارداری یا در زمان دیگری در این سه ماهه تجربه کنید. این درد می‌تواند طبیعی باشد، برای مثال، ممکن است انقباضات تمرینی براکستون هیکس را تجربه کنید، که به بدن شما کمک می‌کند تا برای زایمان آماده شود، یا ممکن است احساس کنید عضلات و رباط‌های شکمی‌تان کشیده می‌شوند. این کشیدگی به شکم کمک می‌کند تا برای رشد بیشتر جنین آماده شود. با این حال، اگر درد یا گرفتگی شکمی دارید که از بین نمی‌رود یا بدتر می‌شود یا همراه با اسهال است، باید با پزشک خود تماس بگیرید. یا اگر فشار زیادی در ناحیه لگن احساس می‌کنید و یا خونریزی دارید و در صورت داشتن سوال یا نگرانی در مورد علائم در هفته ۲۲ بارداری با پزشک خود تماس بگیرید. توصیه می‌کنیم مقاله چگونه بفهمم که انقباضات واقعی یا کاذب دارم؟ و مقاله چگونه انقباضات براکستون هیکس را تسکین دهیم؟ را مطالعه کنید.

هفته بیست و دوم بارداری: اندازه شکم مادر

هر بارداری منحصر به فرد است، بنابراین ممکن است برآمدگی شکم شما در ۲۲ هفتگی بسیار واضح باشد یا شاید هنوز به راحتی بتوانید آن را پنهان کنید. در هر صورت با بزرگ شدن جنین و رحم، شکم شما به رشد خود ادامه می‌دهد. اگر اخیراً در هفته ۲۰ تا ۲۲ بارداری معاینه قبل از تولد (شاید شامل معاینه سونوگرافی) انجام داده‌اید، ممکن است پزشک، فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم شما را اندازه‌گیری کرده باشد تا اندازه شکم را ارزیابی کند.

هفته بیست و دوم بارداری: رژیم غذایی

در سه ماهه دوم نیاز جنین به کلسیم بیشتر می‌شود. چرا که بدن جنین در حال ساخت استخوان‌ها و دندان‌ها است از این رو باید به مصرف کافی کلسیم در رژیم غذایی دقت بیشتری داشته باشید. ممکن است حتی نیاز به صرف قرص و مکمل‌های کلسیم داشته باشید که تشخیص آن با پزشک متخصص شماست. توصیه می‌کنیم در هفته‌های میانی بارداری از غذاهای حاوی کلسیم مانند ماهی سالمون یا ساردین، سبزیجات با برگ سبز و تیره مانند کلم بروکلی و کلم‌پیچ، غذاهای غنی‌شده با کلسیم و آهن مانند غلات و آب‌ پرتقال و محصولات لبنی کم‌چرب مانند شیر، پنیر و ماست حتماً در جیره غذایی روزانه خود استفاده کنید.

هفته بیست و دوم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

از انتخاب نام نوزاد تا حفظ صمیمیت با شریک زندگی خود، هفته بیست و دوم بارداری موارد زیادی را به همراه دارد که باید در نظر بگیرید. در هفته ۲۲ حاملگی چند نکته و پیشنهادات مفید زیر را مد نظر داشته باشید:

 • برخی از روش‌های کاهش استرس را امتحان کنید. نگرانی در دوران بارداری طبیعی است. با این حال، اگر سعی کنید سطح استرس خود را تحت کنترل داشته باشید، هم برای شما و هم برای جنین بهتر است. گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است، اما استراتژی‌هایی مانند کاهش ساعات‌ کاری، واگذاری وظایف به دیگران، ورزش منظم و صحبت با کسی که به او اعتماد دارید در مورد ترس‌ها و اضطراب‌های‌تان واقعاً می‌تواند کمک کند.
 • رابطه جنسی در دوران بارداری در صورتی که بارداری سالم و طبیعی داشته باشید؛ در ضمن هم شما و هم شریک زندگی‌تان تمایل به انجام آن داشته باشید، عموماً بی‌خطر است. شما طی مقاربت به جنین خود آسیب نخواهید رساند، کیسه آمنیوتیک و ماهیچه‌های رحم از جنین شما محافظت می‌کنند. ممکن است متوجه شوید که میل جنسی شما در دوران بارداری کاهش می‌یابد در حالی که برخی از مادران آینده افزایش میل به رابطه جنسی را در این سه ماهه گزارش می‌کنند، زیرا سطح انرژی آن‌ها اکنون پس از مرحله اول بارداری بازگشته است؛ احساسات افراد در دوران بارداری با هم متفاوت است. دیدن لکه‌های خون یا گرفتگی خفیف بعد از رابطه جنسی می‌تواند طبیعی باشد، اما اگر خونریزی شدید یا گرفتگی مداوم دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر بارداری شما در زمره باداری‌های پرخطر است به عنوان مثال، اگر در معرض افزایش خطر زایمان زودرس هستید، ممکن است پزشک توصیه کند که در طول بارداری از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • به دنبال نام مناسب برای کودک آینده باشید! اگر در تلاش برای یافتن یک منبع الهام‌بخش هستید، لیست پینو بیبی را که از برترین نام‌های نوزادان دختر و پسر گردآوری شده است را بررسی کنید. اگر چند نام مورد علاقه‌تان هست و انتخاب برای شما مشکل است، یک مهمانی برای نام‌گذاری کودک برگزار کنید، شاید عزیزان‌تان بتوانند به شما کمک کنند تصمیم خود را بگیرید.
 • اگر فرزندان دیگری دارید، در نظر بگیرید که چگونه آن‌ها را از ورود عضو جدید خانواده مطلع خواهید کرد و به این فکر کنید که چگونه می‌خواهید آن‌ها را در بارداری خود مشارکت دهید.
 • برنامه‌ریزی برای اتاق کودک خود را شروع کنید و به این فکر کنید که چه تغییراتی باید در اتاق موجود، ایجاد شود تا اتاق برای کودک شما راحت و ایمن باشد. اگر جنین شما قرار است این فضا را با کودک نوپای‌تان به اشتراک بگذارد لازم است تا تمهیدات لازم را به کار ببندید.

هفته بیست و دوم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

اگر شما و شریک باردارتان در حال برنامه‌ریزی برای اتاق کودک خود هستید، فعال باشید و ایده‌‌های جالبی جهت عرضه به همسرتان را جستجو کنید. شما حتی می‌توانید به سازماندهی اتاق و خرید برخی از لوازم مورد نیاز اتاق کودک اقدام کنید. در عین حال مراقبت از همسرتان را فراموش نکنید. ممکن است او به دلیل بی‌حوصلی و یا حتی افسردگی نسبت به تغذیه و ورزش بی‌توجهی کند، اطمینان حاصل کنید که همسرتان ویتامین، ریزمغذی و املاح معدنی را به میزان کافی دریافت می‌کند. اگر او اشتیاقی به تحرک و فعالیت جسمی ندارد به او پیشنهاد قدم زدن در پارک یا قدم زدن در یک پاساژ را بدهید و اجازه ندهید همسرتان در لاک خود فرو برود. 

هفته بیست و دوم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در طول بارداری، پزشک برای حمایت از شما و پاسخگویی به سوالات‌تان در خدمت شماست. در اینجا به برخی از سوالات رایج در بیست و دوم هفته اشاره می‌کنیم:

 • با توجه به افزایش وزن در هفته بیست و دوم بارداری وضعیت تناسب اندام من چگونه است؟ اگر جایی نیستم که باید باشم، چه تغییراتی باید انجام دهم تا به مسیر درست برگردم؟ به خاطر داشته باشید که می‌توانید با ابزار محاسبه آنلاین شاخص توده بدنی پینو بیبی میزان افزایش وزن سالم و مناسب بارداری خود را محاسبه کنید.
 • آیا به واکسن آنفولانزا نیاز دارم؟ در صورت ابتلا به آنفولانزا چه کاری باید انجام بدهم؟
 • در صورت تماس با فردی که آبله مرغان دارد چه کار کنم؟
 • چه بیمارستان‌ها یا مراکز زایمان را پیشنهاد می‌کنید؟ برای وضع حمل چه زمانی باید کار بستری در بیمارستان و رزور اتاق زایمان را انجام دهم؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا در هفته بیست و دوم، در ماه ۶ بارداری هستم؟ اگر چه هفته‌های بارداری را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف به ماه‌ها دسته‌بندی کرد، اما در هفته ۲۲ شما احتمالاً ۵ ماهه باردار هستید.
 • آیا هفته بیست و دوم، ۵ ماهه بارداری محسوب می‌شود؟
 • آیا استفاده از جکوزی در هفته بیست و دوم بارداری بی‌خطر است؟
 • جنین در هفته ۲۲ بارداری باید در چه وضعیتی باشد؟

هفته بیست و دوم بارداری: چک لیست شما

تیم پینو بیبی لیست زیر در جهت کمک به شما برای داشتن یک هفته باداری سالم و موفق پیشنهاد می‌کند:

 • اگر اکنون جنسیت فرزند کوچک‌تان را می‌دانید و می‌خواهید یک افشاگری بزرگ برای خانواده و دوستان‌تان انجام دهید، جشن فاش کردن جنسیت را ترتیب دهید.
 • چند ماه تا موعد مقرر باقی مانده است، اکنون زمان خوبی جهت فکر کردن و تحقیق در مورد گزینه‌های انتخابی برای زایمان است. با پزشک خود مشورت کنید و دریابید که چه نوع روش وضع حمل برای شما مناسب‌تر است. ممکن است بخواهید در مورد تسکین درد و سایر اقدامات که ممکن است بتوانید از آن‌ها بهره ببرید، پرس‌وجو کنید.
 • به این فکر کنید که دوست دارید چه کسی در حین زایمان و بارداری با شما باشد. ممکن است همسرتان، یکی از اقوام یا یکی از دوستان شما باشد. برخی از مادران آینده یک دولا استخدام می‌کنند (کسی که آموزش‌های ویژه‌ای در زمینه حمایت از بارداری و زایمان دیده است). اگر می‌خواهید یک دولا استخدام کنید، از اطرافیان خود برای معرفی فرد مناسب درخواست کنید، می‌توانید از پزشک یا فردی که کلاس آمادگی زایمان شما را اداره می‌کند پرس‌وجو کنید. قرار ملاقات‌هایی را با دولاهای احتمالی تنظیم کنید تا کمی بهتر با آن‌ها آشنا شوید و فراموش نکنید که در مورد هزینه‌ها از آن‌ها بپرسید، زیرا ممکن است این هزینه توسط هیچ بیمه‌ای پوشش داده نشود.
 • اگر به شیردهی فکر می‌کنید، از پزشک یا سایر مادران راهنمایی‌هایی لازم را دریافت کنید. همچنین می‌توانید درباره شرایط ثبت‌نام در کلاس‌های راهنمای شیردهی تحقیقات خود را آغاز کنید. در ضمن می‌توانید با مطالعه مقاله‌های سایت پینو بیبی مانند فواید شیردهی برای مادر و نوزاد؛ علت دیده شدن شیر در خون مادر؛ نشانه‌های کافی بودن شیر؛ آیا شیری که در سینه می‌ماند، فاسد می‌شود؛ نگهداری شیر مادر در یخچال، شیردهی در دوران بارداری و … اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *