هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و یکم بارداری (هفته ۲۱ حاملگی)

ورود به هفته بیست و یکم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن جنین در حال حاضر حدود ۳۹۰ گرم و از سر تا پای او حدوداً ۲۱ سانتی‌متر است. جنین در هفته ۲۱ بارداری تقریباً به اندازه یک به است. او توسط مایع آمنیوتیک احاطه شده و فضای زیادی برای حرکت در داخل رحم دارد. رحم در حال رشد شما ممکن است به معده شما فشار وارد کند و منجر به سوزش سر دل یا سوء هاضمه شود که این عوارض در بارداری بسیار رایج هستند. می‌توانید با خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر، اجتناب از غذاهایی که می‌دانید علائم شما را تحریک می‌کنند و با بالا بردن سر خود در هنگام دراز کشیدن، احساس خود را بهبود بخشید. سایر مشکلات رایج بارداری که ممکن است در این زمان داشته باشید شامل نفخ و گاز معده و تغییر در اشتهاست. سعی کنید زیاد غذا نخورید، وعده‌های غذایی کم حجم و مغذی را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. سه ماهه دوم زمان خوبی برای سفر است زیرا ممکن است در اواخر بارداری نتوانید این کار را انجام دهید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۱ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و یکم بارداری (هفته 21 حاملگی)

هفته بیست و یکم بارداری

زمان خیلی زود می‌گذرد و قبل از این ‌که متوجه شوید، وارد نیمه دوم بارداری می‌شوید! بدن شما در حال تغییر است و جنین شما هر هفته در حال رشد و تکامل است و برای روز خاص هنگام زایمان آماده می‌شود. به خواندن این مقاله مفید ادامه دهید تا در مورد تحولاتی که در هفته بیست و یکم در داخل شکم شما رخ می‌دهد و علائمی را که ممکن است تجربه کنید؛ مطلع شوید. تیم متخصص پینو بیبی در این مقاله نکات مفیدی را که باید در این مرحله از بارداری در نظر بگیرید جمع‌آوری کرده است.

هفته بیست و یکم بارداری: نکات برجسته

در زیر به برخی از روندهای رشد و تغییر جنین شما در هفته ۲۱ حاملگی و احساس شما در هفته بیست و یکم بارداری اشاره کرده‌ایم:

 • چرخه خواب و بیداری جنین شما منظم‌تر می‌شود.
 • حرکات کوچک جنین در داخل شکم شما ممکن است در حال حاضر قوی‌تر شوند.
 • ممکن است در هفته بیست و یکم بارداری علائم ناخوشایندی داشته باشید، اما خوشبختانه در سه ماهه دوم بارداری افزایش انرژی را نیز تجربه می‌کنید.
 • به دنبال نام مناسب برای کودک خود هستید؟ جستجوی خود را با کمک ابزار انتخاب نام کودک سایت پینو بیبی شروع کنید.

هفته بیست و یکم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

اکنون که در هفته بیست و یکم بارداری هستید، چقدر فاصله با زمان زایمان دارید؟ اگر چه بارداری را می‌توان به روش‌های مختلفی اندازه‌گیری کرد، اما در هفته ۲۱ بارداری، اغلب شما پنج ماهه باردار در نظر گرفته می‌شوید.

هم‌چنین ممکن است که بپرسید «هفته بیست و یکم در کدام سه ماهه بارداری است؟» در هفته بیست و یکم، شما هنوز در سه ماهه دوم بارداری خود هستید.

هفته بیست و یکم بارداری: رشد کودک شما

در اینجا برخی از مراحل رشد هیجان‌انگیز جنین شما در این هفته آورده شده است:

 • جنین شما در حال حاضر شروع به خوابیدن و بیدار شدن در چرخه‌های دقیق‌تری کرده است. در حدود هفته بیست و یکم، سونوگرافی‌ها نشان می‌دهد که جنین متولد نشده حتی ممکن است در موقعیت خواب مورد علاقه خود در رحم قرار گیرند.
 • در حدود هفته بیست و یکم، اگر بخواهید سونوگرافی انجام دهید، ممکن است جنین خود را در حال مکیدن انگشت شست مشاهده کنید.
 • مغز او به سرعت در حال توسعه است. بازوها و پاهای جنین بزرگ شده‌اند و اکنون متناسب با بقیه بدن او به نظر می‌رسند. موهای نرم روی سر جنین وجود دارد. جنین صاحب ابرو شده است و بدن او پوشیده از موهای نازک (Lanugo) است. در دختران رحم و در پسران بیضه تشکیل می‌شود.
 • در حال حاضر، سیستم گوارشی جنین شما در حال رشد است و او اکنون می‌تواند مقادیر کمی مایع آمنیوتیک را ببلعد که توسط روده‌های او جذب خواهند شد.
 • کبد و طحال جنین شما در حال ساخت سلول‌های خونی بوده‌اند و اکنون مغز استخوان نیز که در تشکیل سلول‌های خونی نقش دارد و به زودی این کار را بر عهده خواهد گرفت نیز در حال شکل‌گیری است. هم کبد و هم طحال تولید این سلول‌های خونی را قبل از تولد متوقف می‌کنند.

هفته بیست و یکم بارداری: اندازه جنین

وقتی در هفته بیست و یکم بارداری هستید، اندازه جنین شما تقریباً به اندازه به بزرگ است که به سرعت در حال رشد است! طول جنین حدود ۲۱ سانتی‌متر و وزن جنین حدود ۳۵۰ گرم می‌باشد.

هفته بیست و یکم بارداری: تغییرات بدن مادر

ممکن است در اوایل سه ماهه اول کمی سوزش سردل و سوء هاضمه داشته باشید، اما در حدود هفته بیست و یکم بارداری، با رشد جنین، رحم شما بزرگتر می‌شود و ممکن است به معده شما فشار وارد کند. این فشار مضاعف می‌تواند باعث سوزش بیشتر سردل شود.

در هفته ۲۱ حاملگی، هورمون‌های بارداری شما ممکن است باعث گرگرفتگی شوند. همچنین افزایش وزن می‌تواند در این هفته و در هفته‌های آینده می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی و درد در عضلات شما شود.

هفته بیست و یکم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و یکم بارداری، ممکن است برخی از علائم زیر را تجربه کنید:

نقاط دردناکی در کمر، به خصوص درد درناحیه پایین کمر، در دوران بارداری بسیار شایع است. هنگامی ‌که در هفته ۲۱ بارداری هستید، شکم در حال رشد شما مرکز ثقل شما را تغییر می‌دهد و کمر شما را به سمت جلو می‌کشد، که می‌تواند منجر به گرفتگی و درد شود. در همین حال، هورمون ریلکسین در حال شل شدن مفاصل و رباط‌ها در ناحیه لگن است که به لگن شما اجازه می‌دهد در زمان زایمان منبسط شود.

 • سوزش سردل در هفته ۲۱ بارداری: یکی دیگر از علائم رایج سوزش سردل است. علاوه بر فشار دادن رحم به معده، هورمون‌های بارداری دریچه بین مری و معده را شل می‌کنند و باعث نشت مقداری اسید معده به مری می‌شوند. اگر سوزش سردل شما بسیار آزار دهنده است و با تغییر شیوه زندگی یا داروهای داروخانه کمکی به آن نمی‌شود، آن را به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید. این می‌تواند نشانه عارضه جدی‌تری مانند پره‌اکلامپسی باشد.
 • گرگرفتگی هفته ۲۱ بارداری: هورمون‌های بارداری و افزایش سرعت متابولیسم شما می‌توانند احساس گرما و تعریق در شما ایجاد کنند. با پوشیدن لباس‌های گشاد و نوشیدن آب فراوان، خنک بمانید. یک فن یا تهویه مطبوع را روشن کنید و سعی کنید تا حد امکان در فضای خنک بمانید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهکاهای مقابله با گرگرفتگی در مجله پینو بیبی مطالعه نمایید.
 • علائم کشیدگی در پوست هفته ۲۱ بارداری: همان‌طور که شکم شما در دوران بارداری رشد می‌کند، ممکن است متوجه خطوط قهوه‌ای مایل به قرمز، صورتی یا بنفش روی پوست خود شوید. نشانه‌های کشش زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما در مدت زمان کوتاهی کشیده می‌شود؛ این کشیدگی می‌تواند در امتداد شکم، باسن، ران‌ها و پستان‌ها ظاهر شود. پوست شما نیز ممکن است شروع به احساس خارش کند. استفاده از مرطوب کننده می‌تواند موثر و کمک کننده باشد. ماساژ پستان به خصوص ماساژ با روغن بادام تلخ نیز می‌تواند به کاهش این کشش کمک کند.
 • گرفتگی عضلات پا هفته ۲۱ بارداری: در هفته بیست و یکم بارداری، اگر احساس گرفتگی در پاهای خود دارید، نگران نباشید. این یک شکایت رایج در بین بانوان حامله در سه ماهه دوم بارداری است. ممکن است متوجه شوید که گرفتگی عضلات در شب بیشتر رخ می‌دهد. سعی کنید برای بهبود این گرفتگی، عضلات ساق پا را قبل از خواب بکشید، مقدار زیادی آب بنوشید یا یک حمام یا دوش آب گرم بگیرید تا به کاهش ناراحتی کمک کنید و از گرفتگی جلوگیری کنید.
 • براکستون هیکس هفته ۲۱ بارداری: مهم است که در هفته بیست و یکم بارداری، درباره انقباضات براکستون هیکس بدانید. این انقباضات طبیعی ولی کاذب و تمرینی هستند که در سه ماهه دوم یا سوم رخ دهد و راهی برای آماده‌سازی بدن شما برای زایمان می‌باشند. اگر متوجه سفت شدن جزئی در جلوی شکم خود شدید، ممکن است این انقباض براکستون هیکس باشد. دردهای شدید در ناحیه پایین شکم در حدود هفته بیست و یکم معمولاً نشانه چیز دیگری است، مانند درد رباط گرد که ناشی از رشد رحم می‌باشد. در صورت احساس درد یا هر گونه نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید.
 • ممکن است در این زمان رگ‌های واریسی و کمردرد و خونریزی لثه را نیز تجربه ‌کنید.

هفته بیست و یکم بارداری: اندازه شکم مادر

هر بارداری منحصر به فرد است، اما در هفته بیست و یکم بارداری، برآمدگی شکم شما ممکن است کاملاً قابل توجه باشد، زیرا جنین و رحم شما به رشد خود ادامه می‌دهند. رحم شما ممکن است در حال حاضر به ناف شما برسد و هم‌چنین ممکن است به معده شما فشار وارد کند.

با پشت سر گذاشتن حرکات تسریع (اولین حرکات جنین)، احساس قوی‌تر شدن این حرکات جنین در هفته بیست و یکم بارداری و در هفته‌های آینده هیجان انگیز خواهد بود. برای احساس کردن ضربات و لگد‌های کوچک جنین آماده شوید.

هفته بیست و یکم بارداری: رژیم غذایی

 • ویتامین‌های B، از جمله B1، B2 و B6، مواد مغذی کلیدی هستند زیرا انرژی لازم برای رشد جنین را تامین می‌کنند. این ویتامین‌ها هم‌چنین به تقویت بینایی کمک می‌کنند. ویتامین‌های گروه B به ساخت جفت همراه با سایر بافت‌های بدن کمک می‌کنند. اگر از مکمل‌های قبل از باردار استفاده می‌کنید، باید مقدار دریافت ویتامین B را از قبل بیشتر کنید، همچنین می‌توانید آن‌ها را از منابع غذایی مانند جگر، مرغ، موز و لوبیا نیز دریافت کنید.
 • کولین یکی دیگر از مواد مغذی است که ممکن است در دوران بارداری به آن نیاز بیشتری داشته باشید. حتی اگر بدن شما می‌تواند کولین را به طور طبیعی تولید کند، اما زمانی که باردار هستید، این میزان کولین برای شما و جنین درون شکم‌تان کافی نیست. کولین را می‌توانید به راحتی با یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنید، بنابراین سعی کنید مرغ، گوشت گاو، تخم مرغ، شیر و بادام زمینی بیشتری میل کنید، همه این‌ها مواد غذایی به افزایش سطح کولین در بدن شما کمک می‌کنند. مقالات مصرف ویتامین‌ها، ریزمغذی‌ها (شبه ویتامین‌ها) و مواد معدنی ضروری در بارداری، رژیم غذایی در دوران باردری، میوه و سبزیجات ممنوعه در دوران بارداری و بهترین نوشیدنی‌ها در دوران بارداری در سایت پینو بیبی مطالعه کنید تا راهنمایی لازم برای تنظیم یک رژیم سالم و متعادل را دریافت کنید.

هفته بیست و یکم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

سفر بارداری شما تغییرات زیادی در سبک زندگی در طول مسیر به همراه خواهد داشت. نکات مفیدی را که در هفته بیست و یکم بارداری باید در نظر بگیرید را بررسی کنید:

 • برای کمک به کاهش کمردرد، این تنظیمات را در برنامه روزانه خود انجام دهید. هر زمان‌ که می‌نشینید، از زیرپایی استفاده کنید تا پاهای خود را کمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید. اگر نیاز دارید برای مدت طولانی بایستید، یک پای خود را روی یک چهارپایه کوچک قرار دهید تا کمی فشار از کمر شما کم شود. برای تسکین بیشتر خود را به یک حمام آب گرم مهمان کنید. اگر کمردرد شما برطرف نشد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • همان‌طور که رحم شما بزرگتر می‌شود، ممکن است متوجه تغییر مرکز ثقل خود شوید و ممکن است کمی احساس عدم تعادل کنید. مراقب خود باشید و با پوشیدن کفش‌های طبی و یا پاشنه کوتاه، احتیاط در راه پله‌ها و اجتناب از راه رفتن روی سطوح لغزنده، خطر سقوط خود را کاهش دهید. اگر در هفته بیست و یکم یا هر زمانی در طول بارداری خود به زمین می‌افتید و نگران هستید، خونریزی دارید یا شروع به انقباض می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

دو ماه آینده زمان خوبی برای انجام برخی کارهاست، به خصوص که سطح انرژی شما ممکن است در سه ماهه سوم کاهش یابد. کارهایی مانند آماده کردن اتاق کودک، تهیه فهرستی از وسایل مورد نیاز کودک و ایجاد بودجه برای نوزاد، همه کارهایی هستند که می‌توانید اکنون شروع کنید، البته اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید.

اگر تصمیم دارید، مسافرت کنید، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. اگر بارداری طبیعی و سالمی دارید، دلیلی وجود ندارد که تا هفته ۳۲ بارداری نتوانید پرواز کنید. همیشه قبل از سفر با شرکت هواپیمایی و بیمه مسافرتی خود چک کنید. زمانی‌ که باردار هستید بیشتر در معرض خطر ترومبوز ورید عمقی (DVT) هستید، بنابراین مهم است که به راه رفتن در اطراف هواپیما ادامه دهید و در پروازهای طولانی از جوراب‌های واریس استفاده کنید. اگر رانندگی می‌کنید، بستن کمربند ایمنی در ماشین بسیار مهم است و طبق قانون الزامی است.

در دوران بارداری همیشه مراقب آنچه می‌خورید و می‌نوشید باشید، به خصوص اگر در خارج از کشور هستید. اگر نسبت به سلامت آب شرب شک دارید، همیشه یک بطری آب معدنی همراه داشته باشید و مطمئن شوید که در آب و هوای گرم به خوبی هیدراته می‌شوید. اگر مریض شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

حتی با پیشرفت بارداری، فعال ماندن برای بدن شما مهم است و می‌تواند به احساس بهتر شما نیز کمک کند. اگر مطمئن نیستید که در این مرحله چه ورزشی برای شما بی‌خطر است، با پزشک خود صحبت کنید. به طور معمول، ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، یوگای قبل از تولد و شنا هم‌چنان می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

اگر در هفته بیست و یکم بارداری دو قلو هستید، مقاله‌های سایت پینو بیبی در مورد اولین علائم بارداری دو قلو و سندرم انتقال خون دو قلوها TTS را مطالعه نمایید.

هفته بیست و یکم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

از طرق مختلف به دنبال جلب توجه و صمیمت بیشتر با همسر باردار خود باشید. بسیاری از جنبه‌های بارداری، مانند افزایش وزن، تغییرات هورمونی و نگرانی در مورد آنچه ممکن است طی بارداری و زایمان پیش بیاید، ممکن است تمایل شریک زندگی شما به رابطه جنسی را کاهش دهد. این طبیعی است. به خلق و خوی آن‌ها توجه داشته باشید و راه‌های دیگری برای ابراز صمیمیت به جز رابطه جنسی پیدا کنید، از ماساژ تا بوسیدن، در آغوش گرفتن و لمس کردن می‌تواند کمک کننده باشد. در اکثر حاملگی‌های طبیعی، برقراری رابطه جنسی مانعی ندارد، البته اگر هر دو طرف تمایل به انجام آن داشته باشند، اما حتماً پیش از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

هفته بیست و یکم بارداری: از پرشک خود بپرسید

با بارداری سوالات و نگرانی‌های زیادی به وجود می‌آید. به یاد داشته باشید که پزشک شما همیشه برای راهنمایی شما در این راه در خدمت شماست. در اینجا چند سوال رایج در هفته بیست و یکم بارداری ممکن است به ذهن‌تان خطور کند را آورده‌ایم:

 • علائم دیابت بارداری چیست و آیا من در معرض خطر هستم؟
 • آیا کمربند بارداری می‌تواند به درمان کمردرد کمک کند؟
 • آیا باید مصرف مواد مغذی مانند کولین و ویتامین‌های B را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود افزایش دهم؟
 • دولا کیست و آیا باید به استخدام یک ماما یا دولا برای بارداری و زایمان فکر کنم؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا در هفته بیست و یکم یعنی ۶ ماهه باردار هستید؟ اگر چه روش‌های مختلفی برای گروه‌بندی هفته‌های ۴۰ بارداری به ماه‌ وجود دارد، اما در هفته ۲۱ بارداری احتمالاً هنوز در ماه پنجم بارداری هستید.
 • هفته بیست و یکم آیا نیاز به آزمایش خاصی هست؟
 • در هفته ۲۱ بارداری چه احساسی باید داشته باشم؟

هفته بیست و یکم بارداری: چک لیست شما

همان‌طور که به نیمه راه بارداری خود رسیدید، برخی از کارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • یک زیرپایی بگیرید تا هر زمان‌ که می نشینید، پاهایتان را کمی بالاتر از سطح زمین نگه دارید.
 • برای کمک به تسکین کمردرد، از حمام آب گرم و ماساژ تراپی استفاده کنید.
 • اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، در کلاس آمادگی زایمان ثبت نام کنید.
 • ممکن است وقت آن رسیده باشد که شما شروع به بررسی مرخصی زایمان کنید، البته اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *