هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و سوم بارداری (هفته ۲۳ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و سوم بارداری (هفته 23 حاملگی)

ورود به هفته بیست و سوم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن کودک شما در حال حاضر حدود ۵۴۰ گرم است و از سر تا پای او حدود ۲۸ سانتی‌متر طول دارد. جنین در هفته ۲۳ بارداری تقریباً به اندازه یک میوه گریپ فورت می‌باشد. پوست بدن جنین در حال تیره شدن است. موهای سر و ابروهایش در حال رنگ گفتن هستند و ممکن است در سونوگرافی‌ قابل مشاهده باشند. ریه‌ها شروع به تولید سورفکتانت کرده‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند تا زمانی ‌که جنین پس از تولد، هوا تنفس می‌کند و ریه‌هایش باز باقی بماند (عدم ترشح سورفکتانت باعث ایجاد سندرم زجر تنفسی می‌شود). جنین در حال تمرین تنفس در رحم شما است، اما هنوز تمام اکسیژن مورد نیاز خود را از جفت دریافت می‌کند. مغز و سیستم عصبی او به سرعت در حال توسعه است. او اکنون می‌تواند نور، صدا و درد را تشخیص دهد. بینایی او در حال بهبود است و صدای ضربان قلب شما را حس می‌کند. در هفته ۲۳ حاملگی پانکراس جنین، ‌انسولین تولید می‌کند. رحم در حال رشد شما ممکن است به مثانه فشار بیاورد و باعث نشت مایعات شود، به خصوص هنگام سرفه، خنده یا عطسه. این بی‌اختیاری ممکن است موقتی باشد، اما مهم است که عضلات کف لگن خود را با انجام تمرینات منظم تقویت کنید. شما باید این تمرینات را هر روز در طول بارداری انجام دهید و آن‌ها را پس از زایمان نیز ادامه دهید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۳ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و سوم بارداری (هفته 23 حاملگی)

نایی با رخدادهای هفته بیست و سوم بارداری

وقتی نیمه دوم بارداری خود را طی می‌کنید، هیجان و انتظار شما هفته به هفته در حال افزایش است. به ویزیت‌های مراقبتی دوران بارداری خود ادامه دهید و در صورت نیاز از پزشک خود مشاوره بگیرید. در هفته بیست و سوم بارداری، جنین شما به طور پیوسته در حال رشد است و به طرق مختلف رشد می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد سیر تحولات جنین در این مرحله، همراه با نکاتی در مورد علائم و توصیه‌های کلی برای هفته ۲۳ بارداری، به خواندن مقاله ادامه دهید.

نکات برجسته در هفته بیست و سوم بارداری

در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که بهتر است در هفته بیست و سوم بارداری از آن‌ها مطلع باشید و آن‌ها را به کار ببندید:

 • برجستگی‌های کوچکی روی دست و پای کوچولوی شما شکل می‌گیرد که به زودی به اثر انگشت و انگشتان تبدیل می‌شود.
 • سعی کنید در هفته ۲۳ حاملگی برای جنین خود آواز بخوانید، به زودی ممکن است حتی با حرکات کمی به صدای شما پاسخ دهند.
 • اگر در هفته بیست و سوم بارداری دچار درد و گرفتگی می‌شوید، کمی زمان بگذارید تا آرام شوید و عضلات خود را ماساژ دهید.
 • شما در حال حاضر وزن اضافه می‌کنید که با توجه به رشد جنین و بزرگ شدن رحم، این افزایش وزن کاملاً طبیعی است. پزشک می‌تواند به شما کمک کند با نکات رژیم غذایی و ورزش در مسیر تناسب اندام خود باقی بمانید. برای پیگیری افزایش وزن خود در هفته بیست و سوم، از ابزار محاسبه آنلاین شاخص توده بدنی را در سایت پینو بیبی استفاده کنید.

هفته بیست و سوم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

ممکن است در این بین بشنوید که پزشک برای اشاره به بارداری شما به جای هفته از واژه ماه استفاده کند، ممکن است برای‌تان سوال پیش بیایید که چگونه هفته بیست و سوم بارداری را به ماه ترجمه می‌کند. روش‌های مختلفی برای گروه‌بندی ۴۰ هفته‌ بارداری به ماه‌ وجود دارد و در هفته ۲۳ حاملگی، احتمالاً شما در ماه ششم بارداری خود هستید. بنابراین، اگر بپرسید هفته بیست و سوم در چه سه ماهه‌ای از بارداری قرار دارد؟ باید بگوییم شما هنوز در سه ماهه دوم بارداری خود هستید و برای چند هفته آینده در این سه ماهه باقی خواهید بود.

هفته بیست و سوم بارداری: رشد کودک شما

تحولات هیجان انگیز جنین را بررسی کنید و دریابید که در هفته بیست و سوم بارداری چه وقایعی در حال رخ دادن هستند:

 • شاید تعجب کنید که بدانید جنین شما می‌تواند صداهای آشنا مانند صدای شما را به لطف رشد اخیر گوشش تشخیص دهد. با موسیقی، صحبت کردن و یا آواز خواندن به آن‌ها خوراک صوتی روزانه بدهید. همسر شما، دوستان و یا عزیزان شما نیز می‌توانند همین کار را انجام دهند.
 • اگر می‌توانستید انگشتان دست و پاهای جنین درون رحم را ببینید، برجستگی‌های ریزی را مشاهده خواهید کرد. این‌ها آغاز رشد انگشتان دست و پا هستند.
 • هنگامی‌ که در هفته بیست و سوم بارداری هستید، احتمالاً جنین شما مدت زمان‌های زیادی چشمانش بسته است، بیشتر در حال چرت زدن هست (در واقع حدود ۸۰ درصد مواقع چشمانش بسته است) و در خوابی که حرکت سریع چشم (REM) نامیده می‌شود، به سر می‌برد. در طول خواب REM چشمان جنین حرکت می‌کند و مغز او بسیار فعال است.
 • شاید شما زیاد به مایعی که در کیسه آمنیوتیک جنین شما را احاطه کرده است فکر نکرده باشید، اما در واقع این کیسه و مایع درون آن نقش بسیار مهمی ایفا می‎کند. این مایع محیط مناسبی برای رشد جنین و تبدیل شدن به یک نوزاد سالم را فراهم می‌کند ، به او کمک می‌کند گرم بماند و در حین رشد از او محافظت می‌کند. کارشناسان نوشیدن آب فراوان در دوران بارداری را توصیه می‌کنند. نوشیدن آب نه تنها برای سلامت کلی شما توصیه می‌شود، بلکه به این دلیل است که آبی که می‌نوشید به تشکیل مایع آمنیوتیک کمک می‌کند.
 • اگر در هفته بیست و سوم دو قلو باردار هستید، مقاله‌های ما را در ارتباط با اولین علائم حاملگی دو قلویی و سندرم انتقال خون دو قلوها (TTTS) مطالعه کنید و دانش خود را در این زمینه بالا ببرید.

هفته بیست و سوم بارداری: اندازه جنین

اندازه نوزاد در هفته ۲۳ بارداری چقدر است؟ در هفته بیست و سوم بارداری، جنین شما به اندازه یک پاپایا است. حدود ۵۴۰ گرم وزن دارد و طول جنین در حدود ۲۰ سانتی‌متر است.

هفته بیست و سوم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته بیست و سوم بارداری، ممکن است شما حدود ۵/۴ تا ۶ کیلوگرم وزن به خاطر رشد جنین اضافه کرده باشید. در هفته بیست و سوم و یا در هر زمانی از بارداری خود، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که افزایش وزن بارداری شما سالم و متناسب با وضعیت شما است. همچنین می‌توانید حقایق و توصیه‌های مربوط به افزایش وزن سالم بارداری را در مقاله مربوطه در سایت پینو بیبی مطالعه کنید.

اگر پزشک تشخیص دهد که وزن شما بیش از حد افزایش می‌یابد یا وزن کافی ندارید، می‌تواند توصیه‌هایی را برای کمک به شما ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر در هفته ۲۳ بارداری بیش از حد وزن اضافه می‌کنید، ممکن است پزشک توصیه کند رژیم غذایی خود را تنظیم کرده و بیشتر ورزش کنید. افزایش وزن مناسب در دوران بارداری، کاهش تدریجی این کیلوگرم‌های اضافی را پس از زایمان آسان‌تر می‌کند.

در هفته بیست و سوم بارداری، احتمالاً می‌توانید حرکت جنین خود را احساس کنید، اگر چه در برخی از بانوان ممکن است، نیاز باشد تا مدت بیشتری صبر کنند. در چند ماه آینده، پزشک ممکن است از شما بخواهد که حرکات جنین خود را با انجام مجموعه‌ای از «شمارش ضربات» هر روز تحت نظر داشته باشید.

برای انجام این کار، زمانی از روز را انتخاب ‌کنید که کودک شما معمولاً فعال است و مدت زمان لازم برای شمارش ۱۰ حرکتی را که کودک شما انجام می‌دهد را در نظر داشته باشید. اگر بیش از ۲ ساعت از احساس کردن این ۱۰ حرکت گذشت، یا اگر در هفته بیست و سوم متوجه کاهش حرکت جنین شدید یا هرگونه تغییر کلی در حرکت کودک خود را تشخیص دادید با پزشک خود تماس بگیرید.

وقتی نیمه دوم بارداری خود را طی می‌کنید، هیجان و انتظار شما هفته به هفته در حال افزایش است. به قرار ملاقات‌های مراقبت‌های دوران بارداری خود ادامه دهید و در صورت نیاز از پزشک خود مشاوره بگیرید. در هفته بیست و سوم بارداری، جنین شما به طور پیوسته در حال رشد است و به طرق مختلف رشد می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحولات رایج جنین در این مرحله، همراه با نکاتی در مورد علائم و توصیه‌های کلی برای هفته ۲۳ بارداری، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

هفته بیست و سوم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و سوم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • دردها در هفته ۲۳ بارداری: آیا داشتن درد در هفته بیست و سوم بارداری «طبیعی» است؟ بله، همان‌طور که شکم شما بزرگ می‌شود و وزن شما افزایش می‌یابد، طبیعی است که درد و گرفتگی احساس کنید، چه در حین حرکت و چه زمانی که سعی می‌کنید استراحت کنید. در حدود هفته ۲۳ بارداری، ممکن است گاهی اوقات درد عضلانی یا سردرد خفیف داشته باشید.
  • برای کمک به تسکین دردهای عضلانی، اقداماتی مانند حمام آب گرم، ماساژ ناحیه دردناک یا استفاده از یک پد گرم کننده روی محل درد را امتحان کنید.
  • جهت تسکین سردرد، دراز بکشید و یک پک خنک (کیسه یخ) را روی سر خود بمالید. برای دردهای شدید و برای سردردهایی که از بین نمی‌روند، با پزشک خود تماس بگیرید. هم‌چنین باید قبل از مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) و حتی برای داروهایی که قبل از بارداری مصرف می‌کردید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۲۳ بارداری: گرفتگی در پاها در سه ماهه دوم و سوم بسیار شایع است. اگر این علامت در هفته بیست و سوم بارداری شما را آزار می‌دهد، سعی کنید ساق پا را با حرکات طولانی به سمت پایین ماساژ دهید و پای خود را خم و راست کنید،‎ این‌ها ممکن است به رفع گرفتگی کمک کند.
 • سوزش سردل در هفته ۲۳ بارداری: یکی از علائم رایج در دوران بارداری، سوزش سر دل به دلیل شل شدن دریچه بین مری و معده توسط هورمون‌های بارداری و هم‌چنین فشار رحم در حال رشد به معده شما ایجاد می‌شود. خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر در طول روز، پرهیز از غذا خوردن درست قبل از خواب و محدود کردن غذاهای چرب و تند چند راه برای مدیریت سوزش سردل در هفته بیست و سوم بارداری است.
 • گرگرفتگی در هفته ۲۳ بارداری: بسیاری از زنان در سه ماهه دوم احساس گرما و گرگرفتگی می‌کنند. این احساس به دلیل حجم خون اضافی در بدن شما است. اگر تابستان است، می‌توانید با پوشیدن لباس‌های نخی گشاد خنک بمانید. حفظ آب بدن نیز در دوران بارداری بسیار مهم است. هم‌چنین ممکن است متوجه دردی مانند درد بخیه در کنار شکم خود شوید، احساس این درد به این دلیل است که رباط‌ها با رشد رحم شما کشیده می‌شوند. استراحت و یا حرکت به طور معمول به کاهش درد کمک می‌کند. اگر درد از بین نرفت، بدتر شد، یا اگر همراه با درد، خونریزی یا ترشح از واژن بود، در اسرع وقت به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

هفته بیست و سوم بارداری: اندازه شکم مادر

اکنون که در هفته بیست و سوم بارداری هستید، اندازه برآمدگی شکم شما ممکن است بیشتر و بیشتر آشکار شود. پس از هفته بیستم، پزشک اقدام به اندازه‌گیری قد پایه شما (فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) می‌کند. اکنون و در هفته‌های بعد، اندازه پایه شما برحسب سانتی‌متر تقریباً با تعداد هفته‌هایی که باردار هستید، مثلاً حدوداً ۲۳ سانتی‌متر در هفته ۲۳ خواهد بود (  سانتی‌متر کمتر یا بیشتر).

هفته بیست و سوم بارداری: رژیم غذایی

در سه ماهه دوم و بعد از نیمه بارداری وزن شما رو به افزایش است، کنترل وزن و حفظ ناسب اندام یک چالش بزرگ برای شما محسوب می‌شود؛ اگر الان مراقب اضافه وزن خود نباشید پس از زایمان با چالش بزرگتری برای خلاص شدن از شر این وزن و چربی‌های اضافه مواجه خواهید شد. از خوردن غذاهای بی‌ارزش و پرکالری مانند تنقلاتی نظیر چیپس، پفک، کیک خامه‌ای، غذاهای فست‌فود و شکلات اجتناب کنید. در مقاله ویار حاملگی روش‌های مناسب برای جایگزین کردن این تنقلات با مواد خوراکی مغذی و مفید را ارائه کردیم؛ در اینجا برخی از این نکات را مجدداً برای شما یادآوری می‌کنیم:

از آبمیوه‌های طبیعی به ‌جای نوشابه‌های گازدار و قندی و آبمیوه‌های صنعتی استفاده کنید.

از ماست کم‌چرب با مخلوط میوه به جای کیک خامه‌ای استفاده کنید.

همبرگر خانگی را جایگزین چیزبرگر کنید و اگر هوس فست‌فود کردید از سوسیس و کالباس خانگی استفاده کنید.

به جای تنقلات مضری مانند چیپس و پفک از میوه خشک و آجیل استفاده کنید.

به جای بستنی از میوه‌ها و آبمیوه‌های طبیعی یخ‌زده استفاده کنید.

هفته بیست و سوم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

ممکن است به نظر برسد که تا موعد زایمان هنوز خیلی زمان باقی است، اما اکنون زمان آن است که برای پدر و مادر شدن آماده شوید. بچه‌دار شدن زندگی شما را تغییر می‌دهد. در صورت امکان، برنامه‌ریزی کنید که در چند ماه اول پس از تولد نوزاد، تغییراتی مانند تغییر شغل، بازسازی یا تغییر خانه نداشته باشید.

شما در هفته بیست و سوم بارداری کارهای زیادی دارید و باید به آن‌ها فکر کنید، از خوب غذا خوردن و سالم ماندن تا انتخاب کردن نام نوزاد، برای انتخاب نام نوزاد، نگاهی به ابزار انتخاب نام نوزاد پینو بیبی بیاندازید و سرگرم هم بشوید.

ایده خوبی است که با شریک زندگی خود در مورد این‌ که چه کسی در طول زایمان از شما حمایت خواهد کرد، چه کسی برای مراقبت از کودک مرخصی خواهد گرفت و این‌ که چگونه کارهای خانه و مراقبت از سایر کودکان را در هفته‌های اول به اشتراک خواهید گذاشت، صحبت کنید. به این فکر کنید که چه کمک عملی می‌توانید از خانواده و دوستان بخواهید، چه خدماتی در منطقه شما موجود است و چگونه می‌توانید برای ایجاد یک شبکه پشتیبانی با والدین دیگر گفتگو کنید. پزشک یا مامای شما می‌تواند شما را در مسیر درست راهنمایی کند و به شما اطلاعات لازم را بدهد.

به مقدار نمک در رژیم غذایی خود نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که غذاهای شور را در حد اعتدال می‌خورید. کارشناسان توصیه می‌کنند که نباید بیش از ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم در روز مصرف کنید، یعنی معادل یک قاشق چای‌خوری نمک خوراکی، بنابراین از غذاهای پُر سدیم مانند غذاهای فرآوری‌شده منجمد، سوپ‌ها و خوراک‌های کنسرو شده و فست‌فودها اجتناب کنید.

در هفته بیست و سوم بارداری و در طول بارداری، مهم است که برای جلوگیری از مسمومیت غذایی و تشخیص زودهنگام علائم آن، هر کاری که می‌توانید انجام دهید، زیرا ابتلا به این نوع بیماری می‌تواند برای جنین شما خطرناک باشد. علائم مسمومیت غذایی شامل استفراغ، اسهال، تب، لرز، درد و گرفتگی شکم است. اگر فکر می‌کنید دچار مسمومیت غذایی شده‌اید، فوراً برای درمان با پزشک خود تماس بگیرید. البته، بهترین استراتژی پیشگیری از ابتلا به مسمویت است. در اینجا چند نکته در مورد نحوه پیشگیری از مسمومیت ارائه می‌شود:

 • غذاهای دریایی و تخم‌ مرغ را خام یا نیم پز نخورید.
 • میوه‌ها و سبزیجات خام را قبل از مصرف بشویید.
 • دست‌های خود را به خوبی با آب گرم و صابون بشویید، به خصوص بعد از تهیه غذا و قبل از صرف غذا.
 • بعد از پخت سطوح آشپزخانه را ضدعفونی کنید و بشویید.
 • سعی کنید مواد خوراکی را بخار پز کنید.
 • از مصرف غذاهای سرد، گوشت‌های منجمد شده، ماهی دودی و مواد خوراکی غیرپاستوریزه پرهیز کنید.

در مورد آنچه در دوران بارداری نباید بخورید؛ مقاله میوه و سبزیجات ممنوع در بارداری بخوانید.

اگر فشار خون شما خیلی بالا باشد، پزشک ممکن است توصیه‌هایی را در زمینه پیشگیری از پره اکلامپسی ارائه کند. پره اکلامپسی عارضه بارداری که با فشار خون بالا، ادم (تورم) و دفع پروتئین در ادرار همراه است. اگر چه این وضعیت در سه ماهه سوم شایع‌تر است، اما می‌تواند در هر زمانی پس از هفته ۲۰ بارداری رخ دهد و تشخیص زودهنگام آن بسیار مهم است.

فشار خون: پزشک شما می‌تواند با بررسی فشار خون و آزمایش ادرار جهت بررسی میزان پروتئین، پره اکلامپسی را تشخیص دهد. اگر متوجه هر یک از علائم پره اکلامپسی، از جمله مشکلات بینایی مانند تاربینی، سردرد مداوم، تورم ناگهانی در پاها و دست‌ها، احساس تهوع، افزایش ناگهانی وزن یا مشکل تنفس شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت عدم درمان، پره اکلامپسی می‌تواند باعث کاهش جریان خون به جفت شود و بر کلیه، کبد، مغز و چشم شما تأثیر بگذارد.

 • با علائم زایمان زودرس در هر صورت آشنا شوید. زایمان زودرس زمانی است که زایمان قبل از پایان هفته سی و هفتم بارداری رخ دهد.

زایمان زودرس: در هفته ۲۳ بارداری، مراقب این علائم باشید: کمردرد مداوم و آزار دهنده؛ ترشحات واژن که آبکی، مخاط مانند یا خونی هستند، فشار در لگن؛ گرفتگی شکم همراه با یا بدون اسهال؛ انقباضات منظم یا مکرر که می‌تواند موجب پارگی کیسه آب شما شود.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم زایمان فوراً با ارائه دهنده خود تماس بگیرید. اگر پزشک شما علائم را زود تشخیص دهد ممکن است بتواند زایمان را به تعویق بیندازد و به کودک شما زمان بیشتری برای ماندن در رحم جهت رشد و تکامل بدهد.

وجود فرزند یا فرزندان دیگر: آیا فرزندان بزرگتری دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، اکنون زمان خوبی برای شروع آماده‌سازی آن‌ها برای ورود خواهر و یا برادر جدیدشان است. آن‌ها ممکن است سوالات زیادی در مورد این‌ که نوزادان از کجا می‌آیند داشته باشند، بنابراین برای سوالات غیرمنتظره آماده باشید. وقتی بچه‌های کوچک‌تر درباره بدن در حال تغییر شما سؤال می‌پرسند، بهتر است به آن‌ها بگویید که منتظر تولد فرد جدیدی هستید.

هفته بیست و سوم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

کوچولوی شما ممکن است اکنون به صداهای آشنا از جمله صدای شما پاسخ دهد. سعی کنید هر روز با او صحبت کنید و یا برایش آواز بخوانید. علاوه بر تقویت احساس پدر شدن، این کار ممکن است لحظات عاطفی و پیوند خاصی بین شما، جنین و همسر باردارتان ایجاد کند. حتی ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که در پاسخ، حرکات و لگدهای کوچکی را که جنین به شکم همسرتان می‌زند را شما نیز احساس کنید.

هفته بیست و سوم بارداری: از پرشک خود بپرسید

مهم نیست که در چه هفته‌ای از بارداری خود هستید، ممکن است سوالات و نگرانی‌هایی داشته باشید که باید با پزشک خود مطرح کنید. در اینجا چند سوال متداول در هفته ۲۳ بارداری ذکر شده است:

 • آیا صدای بلند بر رشد شنوایی جنین من تأثیر می‌گذارد؟
 • چگونه می‌توانم بفهمم که تمرینات کگل را به درستی انجام می‌دهم؟
 • خواندن یا نواختن موسیقی چه فوایدی برای کودک من دارد؟
 • سنگین‌ترین مقداری که می‌توانم با خیال راحت در این مرحله از بارداری خود بلند کنم، چقدر است؟ و ایمن‌ترین راه برای بلند کردن یک جسم چیست؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا در هفته بیست و سوم بارداری، ۶ ماهه باردار هستم؟ اگر چه ۴۰ هفته‌ بارداری را می‌توان به روش‌های مختلف به ماه‌ها تقسیم کرد، اما در هفته ۲۳ بارداری شما معمولاً ۶ ماهه باردار در نظر گرفته می‌شوید.
 • در هفته ۲۳ بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟ هر بارداری منحصر به فرد است، بنابراین هیچ «باید»ی در مورد احساس شما در طول بارداری وجود ندارد. با این حال، در اینجا به برخی از علائم رایج وجود دارد که ممکن است در هفته ۲۳ بارداری تجربه کنید؛ اشاره می‌کنیم: سوزش سردل، درد در نواحی مختلف بدن به ویژ کمر و لگن، گرفتگی عضلات پا و گرگرفتگی (مقاله مشکلات شایع بارداری را مطالعه نمایید و با راهکارهای درمان هر یک از علائم آشنا شوید).
 • نوزاد در هفته بیست و سوم رحم چگونه به نظر می‌رسد؟ در هفته ۲۳ بارداری، اندازه جنین به اندازه یک گریپ فورت است. او در حال حاضر بسیار شبیه یک نوزاد هستند، با کمی چربی روی بدنش و پوست شفاف. ‌هم‌چنین ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید جنین ممکن است شروع به واکنش به صداهای آشنا کند و ممکن است حرکت او در واکنش به صدای خود را متوجه شوید.

هفته بیست و سوم بارداری: چک لیست شما

در اینجا چند نکته مفید برای هفته ۲۳ بارداری آورده شده است، پس چک لیست خود را با پینو بیبی کامل کنید:

 • نمی‌دانید چگونه برای خود و کودک‌تان بیمه درمانی دریافت کنید؟ از کارگذار بیمه خود در این باره پرس‌وجو کنید.
 • دوست دارید این لحظلات را به عنوان خاطراتی برای آینده ثبت کنید، بنابراین با برنامه‌ریزی یک عکاسی بارداری خاطرات ماندگاری بسازید. می‌توانید یک عکاس حرفه‌ای استخدام کنید یا از دوستی که در این زمینه تبحر دارد درخواست کنید تا عکس‌های دوست‌داشتنی از شما بگیرد. می‌توانید عکاسی را در یک مکان زیبا در فضای باز یا در اتاق کودک، اگر آماده است، انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید عکس‌های جداگانه و چند عکس با همسر یا عزیزان خود داشته باشید. برای الهام بیشتر و کسب ایده‌های بهتر، مقاله ما را در مورد عکاسی بارداری مطالعه نمایید.
 • اگر در این هفته وقت دارید، مقاله درباره علائم هشدار دهنده و خطرناک بارداری که نباید نادیده بگیرید را بخوانید. همیشه عاقلانه است که آمادگی هر اتفاقی را داشته باشید و اطلاعات خود را در خصوص حوادث احتمالی بالا ببرید.
 • نمی‌دانید چقدر برای آمدن نوزادتان آماده هستید؟ بهتر است یک چک لیست آماده کنید و موارد را که باید برای آمدن نوزاد در نظر داشته باشید یادداشت کنید و سپس هر کدام از موارد را که به سرانجام رساندید تیک بزنید و باقی موارد را با کمک همسر و یا نزدیکان برنامه‌ریزی نمایید، تا چک لیست‌تان کامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *