هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته دوازدهم بارداری (هفته ۱۲ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته دوازدهم بارداری (هفته 12 حاملگی)

ورود به هفته دوازدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین شما حدود ۶ سانتی‌متر طول دارد و تقریباً به اندازه یک لیمو ترش است. جنین در این هفته ۱۵ گرم وزن دارد. اندازه جنین در ۴ هفته گذشته تقریباً دو برابر شده است و اکنون کاملاً شکل گرفته است و همه اندام‌ها، ماهیچه‌ها، بافت‌ها و استخوان‌ها در جای خود قرار دارند. در این مرحله، جنین تمام رحم شما را پر می‌کند. طول سر تقریباً نصف طول بدن است. طول بازوها طبیعی‌تر به نظر می‌رسند، گر چه پاها هنوز کوتاه هستند. کلیه‌ها کار می‌کنند و کودک مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و ادرار می‌کند. جنین در حال تمرین حرکات تنفسی است و سیستم گوارشی او نیز شروع به فعالیت می‌کند. هر حالت تهوع صبحگاهی باید در حال حاضر کاهش یابد. رحم شما جابه جا شده است بنابراین فشار کمتری روی مثانه شما وارد می‌شود و تکرر ادرار باید بتدریج کم شود. هم‌چنین باید کمتر احساس خستگی کنید و حتی ممکن است انرژی بیشتری داشته باشید. هفته ۱۲ حاملگی زمانی است که بسیاری از زنان ویزیت‌های معمول دوران بارداری خود را آغاز می‌کنند. این ملاقات‌ها می‌تواند با پزشک، ماما یا متخصص زنان و زایمان باشد. این‌ که چند وقت یکبار ویزیت شوید به نحوه بارداری و هم‌چنین شرایط شما بستگی دارد. برخی از زنان ممکن است زمانی که در انتظار بچه‌دار شدن هستند احساس ترس یا اضطراب کنند. این بسیار طبیعی است، اما اگر این احساسات بیش از ۲ هفته طول بکشد، توصیه می‌کنیم که این موضوع را با پزشک یا مامای خود مطرح کنید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۲ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.  

آشنایی با رخدادهای هفته دوازدهم بارداری (هفته 12 حاملگی)

هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری، سه ماهه اول حاملگی خود را به پایان می‌رسانید و به استقبال سه ماهه دوم می‌روید، که برای بسیاری از مادران آینده لذت بخش‌ترین مرحله بارداری است. به این دلیل است که علائم بارداری مانند حالت تهوع صبحگاهی ممکن است شروع به کاهش کند و ممکن است کمی احساس بهتری داشته باشید. سه ماهه دوم را «ماه عسل بارداری» می‌گویند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ چه در هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتد، مانند علائم و نشانه‌های معمول و اطلاعات بیشتر در مورد رشد کودک خود در این مرحله با پینو بیبی همراه باشید.

نکات برجسته در دوازدهم هفته بارداری

در اینجا چند اتفاق هیجان‌انگیز که ممکن است در هفته ۱۲ حاملگی رخ دهد را برای شما گردآوری کردیم:

 • شما در شرف خداحافظی با سه ماهه اول خود هستید و وارد سه ماهه دوم می‌شوید، یعنی زمانی‌ که علائمی مانند حالت تهوع و خستگی معمولاً بهبود می‌یابند. پس لطفاً لبخند بزنید.
 • اکنون یا زمانی به زودی ممکن است برآمدگی شکم شما برای اولین بار ظاهر شود، بنابراین در این هفته و در هفته‌های آینده مراقب شکم خود باشید.
 • جنین دائماً در حال حرکت است (کشش، خمیازه کشیدن و چرخیدن). ضربان قلب او شدید است و با مانیتور قلب شنیده می‌شود.
 • بد نیست انجام تمرینات کگل را آغاز کنید تا به تقویت عضلات کف لگن برای بارداری و زایمان به شما کمک کند.
 • اگر به فصل آنفولانزا نزدیک می‌شود (معمولاً از مهر تا اسفند)، از پزشک خود در مورد تزریق واکسن آنفولانزا سوال کنید. در فصول سرد سال مراقب سرماخوردگی باشید و در فصول گرم سال مراقب گرمازدگی باشید.
 • برخی از زنان متوجه لکه‌های تیره روی صورت یا گردن خود می‌شوند که به آن ماسک بارداری یا کلواسما می‌گویند. هم‌چنین ممکن است یک خط تیره از ناف تا ناحیه شرمگاهی ایجاد شود که خط سیاه نامیده می‌شود. این هر دو ناشی از تغییرات هورمونی است که در بدن شما اتفاق می‌افتد.
 • با توجه به این که قرار است وارد سه ماهه دوم بارداری شوید ممکن است پزشک تست غربالگری ترکیبی سه ماهه اول را برای شما تجویز و درخواست کند. آزمایش خون مادر و سونوگرافی در هفته دوازدهم بارداری ممکن است جهت غربالگری سندرم تریزومی ۱۸ (سندرم ادواردز) و تریزومی ۲۱ (سندرم داون) توصیه شود.
 • ممکن است در دوران بارداری به افسردگی یا اضطراب قبل از زایمان مبتلا شوید، به خصوص اگر در گذشته از یک بیماری روحی رنج می‌بردید. اگر این اتفاق افتاد، مهم است که در اسرع وقت از یک مشاور روانشناس کمک بگیرید.

هفته دوازدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

 • ممکن است بدانید چند هفته باردار هستید، اما چگونه باید آن را به ماه تبدیل کرد؟ در هفته دوازدهم بارداری، شما به پایان ماه سوم بارداری خود نزدیک می شوید، حتی اگر متوجه برآمدگی شکمی یا علائمی نشده باشید!
 • اندازه یک نوزاد در هفته دوازدهم بارداری چقدر است؟
 • در حال حاضر، کودک شما به اندازه یک لیمو ترش است و تقریباً ۶ سانتی‌متر طول دارد.
 • در بارداری هفته دوازدهم کودک شما چگونه است؟

هفته دوازدهم بارداری: رشد کودک شما

در هفته ۱۲ بارداری، شما تقریباً به پایان سه ماهه اول رسیده‌اید و رشد جنین شما با سرعتی سریع به پیشرفت خود ادامه می‌دهد. ممکن است لازم باشد برای دیدن جنین خود منتظر سونوگرافی اواسط بارداری باشید، اما بدانید که در هفته دوازدهم، اندام‌های اصلی و قسمت‌های مختلف بدن کودک شما در حال رشد است.

 • تمام اعضای حیاتی و اعضای بدن جنین شما در این هفته در جای خود قرار خواهند گرفت. حتی اندام‌های جنسی نیز رشد کرده‌اند. البته بعید است که در این مرحله جنسیت بیولوژیکی جنین خود را تشخیص دهید، اما منتظر سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری خود باشید.
 • در هفته دوازدهم، احتمالاً در حال حاضر فعالیت قلبی جنین شما با دستگاه داپلر خارجی قابل شنیدن است و اگر در این هفته معاینه شوید، ممکن است این فرصت را داشته باشید تا نخستین ضربان قلب او را بشنوید.
 • در این زمان، جنین شما پلک‌های خود را به طور کامل تشکیل داده است. پلک‌ها فقط محکم بسته نیستند، آن‌ها در واقع با هم ترکیب شده‌اند و تا اواخر سه ماهه دوم به همین شکل باقی می‌مانند.
 • دست‌های کودک شما کمی رشد یافته‌تر از پاها هستند و بازوها بلندتر از پاها هستند. ناخن‌های کوچکی که اخیراً ایجاد شده‌اند این ناخن‌ها شروع به جوانه زدن روی نوک دست و پا کرده‌اند که در طول سه ماهه بعدی به رشد خود ادامه می‌دهند.
 • جنین شما نیز کمی شروع به حرکت کرده است، اما هنوز برای شما زود است که این حرکات را احساس کنید.
 • در هفته‌های آینده، اندام‌ها و ماهیچه‌های جنین شما به رشد خود ادامه خواهند داد.

هفته دوازدهم بارداری: اندازه جنین

جنین شما به اندازه یک لیمو ترش است اما به سرعت در حال رشد و تکامل است! در این هفته جنین شما در حدود ۶ سانتی‌متر طول و در حدود ۱۵ گرم وزن دارد.

هفته دوازدهم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته ۱۲ بارداری، با کاهش تهوع و ناراحتی در اوایل بارداری، ممکن است متوجه شوید که اشتهای خود را باز یافته‌اید. مطمئن شوید که به اندازه کافی غذا می‌خورید و یک رژیم غذایی سالم را حفظ می‌کنید، اما واقعاً نیازی نیست که به اندازه دو نفر غذا میل کنید.

متخصصان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری به طور متوسط روزانه حدود ۳۰۰ کالری اضافی برای شما کافی است. پزشک می‌تواند به شما توصیه‌های انحصاری و شخصی درباره آنچه برای شما و جنین‌تان مناسب است ارائه دهد.

برای محاسبه وزن سالم و ایده‌آل و محاسبه میزان کالری روزانه از ابزار محاسباتی BMI و BMR پینو بیبی استفاده کنید.

هفته دوازدهم بارداری: علائم مادر

در هفته دوازدهم بارداری چه احساسی باید داشته باشم؟ بسیاری از افراد باردار هنگام بررسی علائم بارداری در مورد این موضوع متعجب هستند، اما باید به یاد داشته باشید هر حاملگی منحصر به فرد است، در اینجا برخی از علائمی که ممکن است در این هفته تجربه کنید آورده شده است:

 • لثه‌ها حساس می‌شوند و خونریزی می‌کنند: با افزایش حجم خون و تغییر سطح هورمون، ممکن است متوجه شوید که لثه‌هایتان متورم و حساس‌ شده‌اند. حتی ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی کنند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به طور منظم ادامه دهید و در صورت نیاز با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بررسی کنید که آیا همه چیز روبه‌راه است. استفاده از مسواک نرم‌تر و شستشو با آب نمک (یک قاشق چای خوری نمک حل شده در یک فنجان آب گرم) می‌تواند مفید باشد.
 • احساس سبکی سر در هفته ۱۲ بارداری: تغییرات در گردش خون می‌تواند گاهی در هفته ۱۲ بارداری و در زمان‌های دیگر در دوران بارداری احساس سبکی سر، خستگی یا سرگیجه در شما ایجاد کند. پوشیدن لباس‌های گشاد، هیدراته ماندن، پرهیز از ایستادن طولانی مدت و غذا خوردن به طور منظم می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. اگر هم‌چنین درد شکمی یا خونریزی واژینال دارید یا اگر احساس سبکی سر شما ادامه دارد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 • حساسیت به بوها در هفته ۱۲ بارداری: اگر چه تهوع صبحگاهی ممکن است به تدریج فروکش کند، حس بویایی شما می‌تواند در این مرحله از بارداری حساس و قوی باشد. اگر در هفته دوازدهم بارداری هستید ممکن است احساس تهوع داشته باشید و یا نتوانید چیزی را به دلیل استشمام بو در معده خود نگه دارید، ممکن است بوهای خاصی شما را آزار دهند. سعی کنید غذاهای سرد یا با دمای اتاق بخورید تا از بوهای شدید جلوگیری کنید، هنگام پخت و پز از هود یا هواکش استفاده کنید و از افراد دیگری در خانه خود بخواهید زباله‌ها را بیرون بیاورند.
 • نفخ در هفته ۱۲ بارداری: تغییرات هورمونی و رشد رحم شما ممکن است باعث ایجاد احساس نفخ یا مشکلات گوارشی مانند یبوست یا اسهال در هفته دوازدهم بارداری (یا در طول بارداری) شود. آهسته غذا خوردن از بلعیدن هوا جلوگیری می‌کند و این ممکن است به کاهش مقداری نفخ کمک کند.
 • لکه بینی یا خونریزی در هفته ۱۲ بارداری: ممکن است در هفته دوازدهم بارداری یا هر زمانی در طول بارداری، متوجه خونریزی خفیف به نام لکه بینی شوید. لکه بینی احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست، اما اگر خونریزی شدیدتر و یا همراه با گرفتگی، درد معده یا کمردرد باشد (چه در هفته دوازدهم بارداری و چه در هفته های دیگر)، ایده خوبی است که با پزشک خود تماس بگیرید.

هفته دوازدهم بارداری: اندازه شکم مادر

در هفته ۱۲ بارداری، ممکن است برآمدگی شکم شما نمایان باشد یا نباشد. ممکن است به شکم خود نگاه کنید و به این فکر کنید که چه زمانی برآمدگی مشخص‌تر می‌شود‌ یا این ‌که اندازه آن برای هفته دوازدهم بارداری مناسب است. سعی کنید برآمدگی شکم خود را با برآمدگی شکم دیگر بانوان حامله مقایسه نکنید. هر بارداری منحصر به فرد است و زمانی‌ که این برآمدگی شروع به نمایان شدن می‌کند به عوامل زیادی مانند هیکل شما، این‌ که آیا شما دو قلو باردار هستید، وزن قبل از بارداری شما و این ‌که آیا این اولین نوزاد شما است یا خیر؟! بستگی دارد.

این امکان وجود دارد که در هفته دوازدهم متوجه تفاوت در اندازه شکم باردار خود یا حتی برآمدگی جنین، به خصوص زمانی ‌که دو قلو باردار هستید، شوید. این هفته (یا چند هفته بعد) زمانی است که رحم شما شروع به حرکت در خارج از ناحیه لگن می‌کند، اما به یاد داشته باشید که کوچولوی شما در حال حاضر به اندازه یک میوه لیمو ترش است، بنابراین ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا شروع به برآمدگی کند.

آیا می‌توانید حرکت کودک خود را در ۱۲ هفتگی احساس کنید؟ احتمالاً نه، زیرا حرکات جنین برای شما کوچک‌تر از آن هستند که بتوانید چیزی را احساس کنید. اگر می‌پرسید چه زمانی می‌توانید برای اولین بار حرکت جنین را احساس کنید، این اتفاق فرخنده معمولاً در هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری رخ می‌دهد و به عنوان تسریع یا حرکات تند شناخته می‌شود.

هفته دوازدهم بارداری: رژیم غذایی

در ۱۲ هفتگی ممکن است شما در اجابت مزاج مشکل داشته باشید و دچار یبوست شوید. ورزش کردن، مصرف مایعات به ویژه آب و همچنین مصرف حبوبات می‌تواند برای شما مفید باشد و از بروز علائم شدیدتر پیشگیری کند.

برای پیروی از یک رژیم غذایی متعادل بارداری که شامل پروتئین است، برنامه‌ریزی کنید. پروتئین در مواد غذایی مانند گوشت یا جایگزین‌های گیاهی مانند سویا یافت می‌شود. شما می‌خواهید هر روز طیف گسترده‌ای از سبزیجات و میوه‌ها را به دلیل ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر موجود در خود بگنجانید و غذاهای غنی از کلسیم مانند لبنیات کم‌چرب، لوبیا، آجیل و توفو را فراموش نکنید.

هفته دوازدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

همان‌طور که سه ماهه اول خود را به پایان می‌رسانید و برای سه ماهه دوم آماده می‌شوید، چیزهای زیادی برای فکر کردن و برنامه‌ریزی باید در نظر داشته باشید.

 • شروع به انجام تمرینات کگل کنید. تمرینات کگل به تقویت عضلات کف لگن که از رحم و مثانه شما حمایت می‌کنند، کمک می‌کند. این تمرینات فواید زیادی دارند، از جمله به جلوگیری از ادرار تصادفی (بی‌اختیاری ادرار) در طول حاملگی و بعد از آن کمک خواهند کرد. انجام تمرینات کگل آسان است: شما به سادگی می‌توانید در دفعات مشخص ماهیچه‌های کف لگن خود را منقبض کنید. ماهیچه‌های لگن همان عضلاتی هستند که اگر بخواهید جریان ادرار را متوقف کنید یا از دفع گاز جلوگیری ‌کنید، آن‌ها را منقبض می‌کنید. این عضات را چند ثانیه نگه دارید (منقبض کنید) و سپس رها کنید.
هفته دوازدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها
 • شروع به درست کردن مجله بارداری خود کنید. ممکن است بخواهید آن چه را که انجام می‌دهید و احساس خود را بنویسید تا بتوانید پس از تولد فرزندتان به سفر بارداری خود نگاه کنید. گرفتن عکس‌های هفتگی شکم را در نظر بگیرید (هفته دوازدهم زمان خوبی برای شروع است). هنگامی ‌که اسکن اولتراسوند انجام دادید، حتی می‌توانید یک نسخه چاپی از این سونوگرافی را به ژورنال بارداری خود اضافه کنید.
 • آیا تا به حال به نام نوزادتان فکر کرده‌اید؟ ابزار انتخاب نام کودک پینو بیبی را امتحان کنید. این ابزار هیجان‌انگیز به شما کمک می‌کند نام مناسب و شایسته‌ای را برای دلبندتان انتخاب کنید.
 • به این فکر کنید که چگونه بارداری خود را به همکاران خود اعلام می‌کنید. اگر والدین شاغل هستید، ممکن است بخواهید حاملگی خود را در اوایل سه ماهه دوم اعلام کنید.
 • آن چه را که در راه است طی هفته دوازدهم و وقایع احتمالی سه ماهه دوم را بررسی کنید، این دوراندیشی به شما کمک می‌کند که بدانید چه چیزی را باید انتظار داشته باشید و چگونه برای مرحله بزرگ بعدی آماده شوید!
 • اگر در این هفته سونوگرافی انجام می‌دهید که نشان می‌دهد بارداری دو قلو دارید یا سه قلو (یا بیشتر) باردار هستید. اگر دو قلو باردار هستید دو بار به شما تبریک می‌گوییم! یادتان باشد دو نوع دو قلو داریم، ناهمسان و همسان که تولدشان دو برابر لذت را به همراه دارند. اگر دو قلو باردار هستید در مقاله مربوط به انتخاب نام نوزاد توضیحاتی جهت انتخاب نام مناسب برای دو قلوها ارائه شده است. در ضمن خواندن مقاله مربوط به بررسی وقایع هفته یه هفته بارداری دو قلویی مجله اینترنتی پینو بیبی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

هفته دوازدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

حالت تهوع خانم باردار شما ممکن است در این زمان فروکش کرده و ممکن است اشتهای خود را دوباره به دست آورده باشد. پس دست به کار شوید و در یک روز تعطیل همسرتان را با پخت یک غذای سالم و مقوی سوپرایز کنید. اگر آشپزی شما خوب نیست نگران نباشید یک غذای سالم و مقوی سفارش دهید و با چیدن یک میز شاعرانه و عاشقانه هفته دوازدهم بارداری را برای همسر خود به یک هفته رویایی بدل کنید. وعده‌های غذایی غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی برای سلامت و حفظ تناسب اندام شما و همسرتان و هم‌چنین کودک‌تان که در حال رشد در شکم مادرش است، بسیار مفید هستند.

بهتر است مقالاتی نظیر ماساژ زایمان و بارداری را مطالعه کنید تا دریابید چگونه دردهای بارداری و زایمان همسرتان را تسکین و کاهش دهید. اگر همسرتان دچار اضطراب و ترس از بارداری است، این مقاله را مطالعه کنید و به او برای غلبه بر ترسش کمک کنید.

مراقب خودتان نیز باشید، پینو بیبی به شما هم فکر می‌کند؛ مقاله ترس از پدر شدن را مطالعه کنید.

هفته دوازدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

پزشک شما همیشه در کنار شماست و آماده پاسخگویی به هر سوال یا نگرانی شما می‌باشد. هر نگرانی یا ابهامی در مورد هفته ۱۲ بارداری و سه ماهه دوم بارداری دارید با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از سوالات رایج در هفته دوازدهم حاملگی عبارت هستند از:

 • چه زمانی و در کجا واکسن آنفولانزا در دسترس خواهد بود؟ متخصصان به کسانی که باردار هستند توصیه می‌کنند واکسن را یک یا دو ماه قبل از شروع «فصل آنفولانزا» است، تزریق کنند. فصل آنفولانزا از مهر تا اسفند ادامه دارد.
 • چه زمانی می‌توان خبر بارداری را با دوستان و همکاران به اشتراک گذاشت؟
 • آیا می‌توان از ایجاد ترک‌های پوستی جلوگیری کرد؟
 • آیا مصرف داروهای پوستی در این دوران خالی از اشکال است؟
 • آیا نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی توصیه می‌شود؟
 • آیا سونوگرافی نیمه شفاف توصیه می‌شود؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا هفته دوازدهم برای اعلام بارداری زود است؟ زمانی که قرار است حاملگی خود را اعلام کنید کاملاً به شما بستگی دارد، اما از آنجا که خطر سقط جنین در سه ماهه دوم به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، بهتر است تا آن زمان صبر کنند.
 • نوزاد در دوازده هفتگی کجاست؟
 • آیا می‌توان جنسیت جنین را در ۱۲ هفتگی فهمید؟
 • آیا هفته دوازدهم برای اعلام بارداری بی‌خطر است و اگر بله، چرا؟
 • اندازه رحم در هفته دوازدهم چقدر است؟
 • آیا ممکن است در هفته ۱۲ بارداری سردرد یا درد زیر دنده‌ها داشته باشم؟
 • آیا ممکن است در هفته دوازدهم نتیجه آزمایش بارداری منفی باشد؟

هفته دوازدهم بارداری: چک لیست شما

اکنون که سه ماهه اول شما تقریباً به پایان رسیده است و احتمالاً به برخی از علائم روحی و جسمی عادت کرده‌اید، انجام کارهای زیر ممکن است مفید باشد:

 • اقدام به برنامه‌ریزی کنید که چه زمانی کارفرمای خود را در جریان بارداری‌تان قرار دهید.
 • برنامه‌ریزی کنید که چگونه این خبر مسرت‌بخش و مهم را با خانواده و دوستان در میان بگذارید. می‌توانید یک مهمانی سرگرم‌کننده برای اعلام بارداری ترتیب دهید، یا می‌توانید به نزدیک‌ترین دوستان و بستگان خود یک کارت مخصوص اعلام بارداری بدهید. مهم نیست که چگونه این کار را انجام دهید، عزیزان شما این لحظه خاص را گرامی خواهند داشت.
 • برای معاینه دهان و دندان حتماً برنامه‌ریزی کنید.
 • برای کلاس آمادگی برای زایمان ثبت نام کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله کلاس‌های آمادگی برای زایمان را مطالعه بفرمایید.
 • اکنون زمان سازماندهی آزمایش‌های تشخیصی یا غربالگری است، اگر قرار است آن‌ها را انجام دهید. تست‌های غربالگری که از ۱۲ هفتگی قابل انجام هستند، عبارت هستند از:
 • تست غربالگری ترکیبی سه ماهه اول: ترکیبی از یک اسکن شفافیت نوکال (سونوگرافی) و یک آزمایش خون
 • آزمایش غیرتهاجمی قبل از تولد (NIPT): یک آزمایش خون قابل اعتماد اما گران قیمت برای غربالگری سندرم داون است.
 • نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی (CVS): آزمایشی که با گرفتن نمونه‌ای از سلول‌ها از جفت، سندرم داون یا سایر اختلالات را تشخیص می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *