هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سیزدهم بارداری (هفته ۱۳ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته سیزدهم بارداری (هفته 13 حاملگی)

ورود به هفته سیزدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. در هفته سیزدهم، شما رسماً وارد سه ماهه دوم بارداری شده‌اید. جنین شما اکنون کاملاً شکل گرفته است و بسیار بیشتر شبیه یک انسان میناتوری است. طول جنین حدود ۵/۷ سانتی‌متر و تقریباً به اندازه یک زردآلو؛ وزن جنین حدود ۲۳ تا ۲۵ گرم است. جنین به شدت در رحم شما حرکت می‌کند و می‌تواند دست‌ها و پاهای خود را حرکت دهند، شست خود را بمکند و انگشتان را مشت کند. اندام‌های جنین از جمله کبد و لوزالمعده شروع به کار می‌کنند. تارهای صوتی در حال رشد هستند و موهای نرمی روی ابروها و سر خود دارد. آلت تناسلی یا کلیتوریس در حال رشد هستند، اما آلت تناسلی هنوز خیلی کوچک است که در طی سونوگرافی دیده شود. کلیه‌ها ادرار تولید می‌کنند که به مایع آمنیوتیک تبدیل می‌شود. جنین تنفس و قورت دادن مایعات را تمرین می‌کند. اگر تهوع صبحگاهی دارید، با پزشک خود در مورد نحوه مدیریت آن مشورت کنید. برآمدگی شکم شما ممکن است شروع به نمایان شدن کند و ممکن است احساس کنید رباط‌ها در شکم و کشاله ران شما کشیده می‌شود. متوجه رگ‌های قابل مشاهده‌تر، به‌ویژه در پستان‌های خود می‌شوید. هم‌چنین ممکن است خسته باشید، هوس غذا یا بیزاری از غذا داشته باشید، یا سوزش سردل، سوءهاضمه یا یبوست داشته باشید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۳ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سیزدهم بارداری (هفته 13 حاملگی)

هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری، شما در شرف آغاز دوره‌ای هستید که به آن سه ماهه دوم حاملگی یا دوره «ماه عسل بارداری» می‌گویند. برآمدگی شکم شما ممکن است در هفته سیزدهم شروع شود و تهوع صبحگاهی ممکن است شروع به کاهش کند. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بیشتر در مورد آنچه در هفته ۱۳ بارداری اتفاق می‌افتد، از جمله بینش‌هایی در مورد رشد و تکامل کودک، علائم و نشانه‌هایی که ممکن است تجربه کنید، اطلاعات کسب کنید.

نکات مهم در سیزدهم هفته بارداری

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در هفته سیزدهم بارداری بدانید و منتظر آن‌ها باشید:

 • کوچولوی شما اکنون به سرعت در حال رشد است و اندام‌های او کاملاً شکل گرفته است.
 • جنین شما شروع به حرکت کرده و دست‌ها و پاهای خود را خم می‌کند.
 • علائم بارداری مانند حالت تهوع صبحگاهی و خستگی ممکن است در هفته سیزدهم کاهش یابد.
 • ممکن است در این مدت متوجه نشت مقداری آغوز از پستان خود شوید. این مایع غلیظ و زرد رنگ اولین شیر شما در چند روز اول پس از تولد نوزاد است.
 • برآمدگی شکم شما ممکن است اکنون خود را نشان دهد یا به زودی خود را به نمایش بگذارد، بنابراین می‌توانید در هفته سیزدهم بارداری و در هفته‌های آینده چند عکس از شکم خود بگیرید تا این تغییرات را در عمل ببینید.
 • آیا می‌توان جنسیت جنین خود را در سیزده هفتگی تشخیص داد؟ هنوز خیلی زود است که جنسیت کودک آینده‌تان را از طریق سونوگرافی بفهمید.

هفته سیزدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

شما در هفته ۱۳ بارداری هستید، اما این چندین ماه بارداری است؟ در هفته سیزدهم بارداری، شما در پایان ماه سوم اول بارداری و یا شروع سه ماهه دوم بارداری خود هستید.

هفته سیزدهم بارداری: رشد کودک شما

با پیشرفت رشد و نمو جنین خود همراه باشید و دریابید که در هفته سیزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می‌دهد:

 • این هفته، اندام‌های کوچولوی شما کاملاً شکل گرفته و سخت مشغول کار هستند.
 • کلیه‌ها شروع به تولید ادرار و رهاسازی آن در مایع آمنیوتیک می‌کنند و طحال مشغول تولید گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می‌کنند.
 • روده‌های جنین شما از بند ناف به داخل شکم برگشته‌اند، اکنون فضای کافی برای قرارگیری و جانمایی روده‌ها وجود دارد.
 • برخی از استخوان‌های بزرگتر، از جمله استخوان‌های جمجمه، شروع به سخت شدن می‌کنند.
 • حتی اگر تا بعد از زایمان، نوزاد صداها و گریه‌ها را نشنود، تارهای صوتی جنین شما شروع به رشد کرده است.
 • اگر در هفته سیزدهم دو قلو باردار هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله علائم اولیه حاملگی دو قلوها و مراحل هفته به هفته بارداری دو قلویی را مطالعه کنید.

هفته سیزدهم بارداری: اندازه جنین

در هفته سیزدهم، جنین شما به اندازه یک زردآلو بزرگ است. زردآلوی خوشمزه شما می‌تواند بیش از ۲۳ تا ۲۵ گرم وزن داشته باشد و در حدود ۵/۷ سانتی‌متر طول داشته باشد.

هفته سیزدهم بارداری: بدن مادر

شما تقریباً به سه ماهه دوم خود رسیده‌اید، که بسیاری از مادران آینده آن را دوره «ماه عسل بارداری» توصیف می‌کنند. ناراحتی‌هایی که ممکن است در سه ماهه اول تجربه کرده باشید؛ خستگی، حالت تهوع و تکرر ادرار اغلب کاهش می‌یابد و حتی ممکن است در این سه ماهه احساس انرژی بیشتری داشته باشید.

 • در این مرحله، ارتباط خونی و جریان خون بین جنین و شما به طور کامل از طریق جفت انجام می‌شود، و جفت با پیشرفت بارداری شما به رشد خود ادامه می‌دهد. در زمان زایمان، جفت ممکن است حدود ۶۸۰ گرم وزن داشته باشد.
 • در عرض چند هفته، پزشک شما ممکن است شروع به نظارت بر ارتفاع فوندال شما کند، فوندال در واقع فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم (فندوس) است. ارزیابی و سنجش اندازه رحم در حال رشد به پزشک کمک می‌کند تا وضعیت جنین شما را تعیین کند.
 • حساسیت پستان ممکن است ادامه پیدا کند و یا از بین برود. سایر مسائل مانند یبوست، نفخ و سوزش سر دل نیز در این مرحله طبیعی است، زیرا افزایش سطح هورمون شما می‌تواند فرآیند هضم را کُند نماید.
 • درباره سلامت دوران بارداری، تناسب اندام، تغذیه و موارد دیگر مقالات مرتبط در مجله پینو بیبی را مطالعه نمایید.

هفته سیزدهم بارداری: علائم مادر

هر بارداری منحصر به فرد است. پیش‌بینی این‌ که چه چیزی در هفته سیزدهم بارداری باید انتظار داشته باشید دشوار است، اما در اینجا برخی از علائمی که ممکن است در حال حاضر یا در هفته‌های آینده تجربه کنید آورده شده است:

 • ترشحات واژن در هفته ۱۳ بارداری: ترشحات شفاف تا شیری رنگ معروف به لکوره ممکن است در این هفته از بارداری شما افزایش یابد. ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که این ترشحات هدف منحصر به فردی دارند: ترشحات لکوره کمک می‌کنند واژن و کانال زایمان شما از تحریک و عفونت پاک شوند. اگر این ترشحات زیاد هستند، استفاده از پد بهداشتی یا آستر شورت می‌تواند کمک بزرگی به شما باشد. اگر ترشحات واژن غیرطبیعی باشد؛ قهوه‌ای یا بدبو است و یا اگر در هفته سیزدهم بارداری متوجه لکه بینی یا خونریزی شدید، برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید.
 • تغییر میل جنسی در هفته ۱۳ بارداری: این کاملاً طبیعی است که شما و همسرتان در زمان‌های مختلف بارداری احساس افزایش یا کاهش میل جنسی داشته باشید. اگر بارداری شما طبیعی است و هر دوی شما احساس نیاز دارید، برقراری رابطه جنسی در بارداری بلامانع است؛ از صمیمیت و رابطه عاشقانه‌تان لذت ببرید. نگران نباشید (کودک شما در امان خواهد بود!) رحم شما و کیسه آمنیوتیک از جنین شما محافظت می‌کند. اگر در این مورد یا هر چیز دیگری نگران هستید یا سؤالی دارید با پزشک خود صحبت کنید. توجه داشته باشید که اگر عوارضی از جمله سابقه سقط جنین دارید یا در معرض خطر زایمان زودرس هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند از رابطه جنسی خودداری کنید. اگر مشکل پزشکی ندارید شاید این دو مقاله روش‌های درمان کاهش میل جنسی و خودارضایی بتواند تا حدودی به فعالیت جنسی شما در این دوران کمک کند.
 • سوزش سردل در هفته ۱۳ بارداری: سوزش سر دل و سوء هاضمه می‌توانند در طول بارداری شما بیایند و از بین بروند، زیرا جنین شما از یک موقعیت به موقعیت بعدی حرکت می‌کند و رحم در حال رشد شما، به معده‌تان فشار می‌آورد. هورمون‌های بارداری هم‌چنین باعث شل شدن ماهیچه‌های بالای معده می‌شوند و به اسید معده اجازه می‌دهند تا به سمت مری پیش بروند که باعث سوزش سر دل می‌شود. اگر بعد از صرف یک وعده غذایی زیاد، دراز بکشید، این احتمال بیشتر است. می‌توانید با صاف نشستن بعد از غذا خوردن و اجتناب از محرک‌های احتمالی مانند شکلات، مرکبات و غذاهای سرخ شده یا تند، ناراحتی را کاهش دهید.
 • یبوست در هفته ۱۳ بارداری: هورمون‌ها دوباره حمله خود را شروع کرده‌اند! پروژسترون و استروژن نقش مهمی در بارداری دارند، اما در حال حاضر ممکن است باعث شوند که سیستم گوارش شما کندتر از حد معمول کار کند. این بدان معنی است که ممکن است در هفته سیزدهم بارداری تا حدودی احساس بهبودی و کمی گرفتگی عضلات داشته باشید. افزودن میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای سبوس‌دار به رژیم غذایی‌تان، مصرف فیبر را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند تا همه چیز در حرکت باشد و دل و روده شما روان‌تر کار کند. نوشیدن آب آلو نیز ممکن است مانند نوشیدن مقدار زیادی آب و انجام ورزش منظم کمک کننده باشد. خواندن مقالات یبوست در بارداری و درمان آن، مصرف حبوبات در بارداری و پیگشیری از یبوست و هموریید در بارداری و باورهای غلط در مورد بارداری در این زمینه خالی از لطف نیست.
 • نشتی آغوز در هفته ۱۳ بارداری: ممکن است همین الان متوجه نشت مایع غلیظ و زرد رنگی از پستان خود شوید. به این مایع آغوز می‌گویند و این شیری است که در چند روز اول پس از زایمان ظاهر می‌شود. نشت آغوز کاملاً طبیعی است، اما ممکن است بخواهید از پدهای سینه یکبار مصرف یا پنبه‌ای (بدون آستر پلاستیکی) برای کمک به جذب مایعات نشت شده استفاده کنید.

هفته سیزدهم بارداری: اندازه شکم مادر

در هفته ۱۳ بارداری، کودک شما به سرعت در حال رشد است و تغییرات در بدن شما ممکن است تسریع شود، به این معنی که برجستگی شکم شما ممکن است در این دوران برای دیگران آشکارتر شود. در هفته سیزدهم بارداری، رحم شما ممکن است به سمت بالا و جلو حرکت کند و هم‌چنین اندازه آن افزایش یابد. رحم در حال انبساط شما ممکن است باعث ایجاد درد و گرفتگی در عضلات و رباط‌های اطراف آن شود.

ممکن است سوال کنید که آیا قادر خواهید بود که حرکت جنین را در هفته سیزدهم بارداری احساس کنید؟ اگر چه رویان در داخل رحم شما حرکت می‌کند و شروع به خم کردن دست‌ها و پاهای خود می‌کند، اما احتمالاً هنوز برای شما کوچک‌تر از آن است که آن حرکات را احساس کنید. اگر می‌پرسید چه زمانی می‌توانید حرکت کودک خود را احساس کنید، این اتفاق در حدود هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری رخ می‌دهد و به آن تسریع یا حرکات تند می‌گویند.

هفته سیزدهم بارداری: رژیم غذایی

جهت کاهش یبوست علاوه بر نوشیدن آب، غذاهای حاوی فیبر نظیر سبزیجات و میوه‌جات تازه را در جیره غذایی خود بگنجانید زیرا یبوست ادامه‌دار و مزمن باعث بروز هموریید می‌شود. بنابراین با خوردن مواد خوراکی حاوی فیبر مانع ابتلا به همورویید می‌شوید همچنین برخی از فیبرهای محلول در آب به کاهش کلسترول و تنظیم قند خون کمک می‌کنند در نتیجه کاهش احتمال ابتلا به دیابت بارداری را نیز به دنبال دارند. مواد خوراکی مانند جو، کینوا، برنج قهوه‌ای و غلات سبوس‌دار، میوه‌های نظیر گلابی، توت سیاه و سبزیجاتی نظیر کلم بروکلی، آووکادو و کدو حلوایی نیز مفید هستند.

ووکادو و کدو حلوایی نز مفید هستندنیز

هفته سیزدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

در هفته ۱۳ بارداری، چیزهای زیادی برای فکر کردن دارید، از به اشتراک گذاشتن خبر بارداری تا ورزش منظم در این دوران. برای توجه به برخی موارد به ادامه مطلب را مطالعه کنید:

آیا خبر بارداری خود را با خانواده و دوستان در میان گذاشته‌اید؟ شروع سه ماهه دوم بارداری زمان بسیار خوبی برای انجام این کار است، زیرا خطر سقط جنین بعد از سه ماه اول کمتر است. البته، تصمیم‌گیری در مورد زمان شروع انتشار این خبر کاملاً به شما بستگی دارد. شما می‌توانید از ایده‌های خلاقانه اعلام بارداری الهام بگیرید.

 • اگر کار می‌کنید، برنامه‌ریزی کنید که چه زمانی به رئیس‌تان اطلاع دهید تا بتوانید به مرخصی زایمان بروید. بد نیست کارفرما و همکاران خود را در جریان بارداری خود بگذارید تا بتوانند برای جبران غیبت شما در طول مرخصی زایمان برنامه‌ریزی کنند. حتی ممکن است دوست داشته باشید با اعلام بارداری خود به همکاران جشن کوچکی بگیرید.
 • ورزش می‌کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، احسنت به شما به همین روند ادامه دهید! اگر ورزش نمی‌کنید، با پزشک خود در مورد شروع یک برنامه تناسب اندام اولیه مشورت کنید. اگر پزشک به شما اجازه بدهد، می‌توانید مواردی مانند پیاده‌روی، شنا و یوگا را در برنامه تناسب اندام خود قرار دهید. بدن و ذهن‌تان از شما به خاطر ورزش کردن تشکر خواهد کرد؛ هم در شش ماه آخر بارداری و هم در ماه‌های اول تولد نوزاد، افزایش سطح انرژی و تناسب اندام به شما کمک می‌کند تا با تمام استرس‌های اضافی که بر بدن شما وارد می‌شود مقابله کنید.
 • اگر تمرینات شکمی را انجام می‌دهید که به صورت صاف به پشت دراز کشیده‌اید، ممکن است بخواهید در طول بارداری به دنبال راه‌های جایگزین باشید، زیرا وزن رحم شما می‌تواند باعث شود وقتی در آن وضعیت هستید، خون کمتری به قلب شما برگردد. پینو بیبی یوگا ترمیمی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
 • توجه به عضلات کف لگن نیز ارزشمند است. از مزایای تقویت این عضلات می‌توان به بهبود کنترل مثانه و افزایش حمایت از اندام‌های لگنی اشاره کرد. ارگان های لگنی شامل مثانه، رحم، روده کوچک و راست روده هستند. می‌توانید با انجام تمرینات ورزشی مانند کگل، عضلات کف لگن را تقویت کنید. تمرینات کگل شامل فشار دادن و شل کردن عضلات در ناحیه لگن و ناحیه تناسلی است.
 • ممکن است در بارداری احساس فراموشی کنید و تمرکز کردن برای شما مشکل باشد. هم‌چنین ممکن است در وضعیت رویا و اوهام شدیدتری نسبت به قبل باشید. نگران نباشید شما تنها نیستید. در مورد این موضوع مقاله «مه مغز بارداری» را بخوانید.
 • اگر قبلاً غربالگری یا آزمایش‌های تشخیصی را انجام نداده‌اید، اکنون زمان آن است که در صورت تمایل برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. در ۱۳ هفتگی، در صورت وجود هرگونه نگرانی مبنی بر داشتن سندرم داون یا برخی اختلالات ژنتیکی دیگر، می‌توانید یک اسکن شفافیت نوکال (سونوگرافی) یا نمونه‌ برداری از پرزهای کوریونی (CVS) انجام دهید.

هفته سیزدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

اگر چه داشتن رابطه جنسی با همسر باردارتان به طور کلی بی‌خطر است، اما تمایل بانوان باردار به رابطه جنسی ممکن است در برخی مواقع متفاوت باشد، همان‌طور که میل شما برای برقراری رابطه ممکن است در موقعیت‌های مختلف، متفاوت باشد. راه‌های دیگری برای وارد کردن عشق و صمیمیت به زندگی خود بیابید، مانند تماشایی فیلم با یکدیگر، قدم زدن در غروب آفتاب، یا یک شام عاشقانه زیر نور شمع، یا گذارندن یک بعد از ظهر دل‌انگیز زیر نور خورشید.

با ورود به سه ماهه دوم، احتمال سقط جنین کاهش می‌یابد؛ بنابراین بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند در این زمان خبر بارداری خود را به اشتراک بگذارند. الان وقت خوبی است که با همسر خود اوقات خوشی را صرف کنید و در مورد این که چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید گپ بزنید.

هفته سیزدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

 • چرا گاهی اوقات در ناحیه لگنم احساس درد می‌کنم؟ برخی دردهای کمر یا لگن در هفته سیزدهم بارداری ممکن است با درد رباط گرد ناشی از مواردی مانند رشد رحم شما همراه باشد، اما در مورد این‌ که چه چیزی طبیعی است و چه چیزی طبیعی نیست، با پزشک خود مشورت کنید.
 • آیا به اندازه مناسب وزن اضافه می‌کنم؟ اگر چنین نیست، چه تغییراتی می‌توانم ایجاد کنم تا در مسیر درست قرار بگیرم؟
 • آیا نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی توصیه می‌شود؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا می‌توانم جنین را در هفته سیزدهم احساس کنم؟ ممکن است کودک شما در سیزده هفتگی در حال حرکت باشد و شروع به خم کردن دست‌ها و پاهای کوچک خود کند، اما احتمالاً هنوز شما از این حرکات کوچک آگاه نخواهید شد. احساس حرکت کودک برای اولین بار معمولاً بین ۱۶ تا ۲۰ هفتگی اتفاق می‌افتد.
 • در هفته سیزدهم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟
 • آیا هفته سیزدهم؛ سه ماهه دوم بارداری محسوب می‌شود؟
 • آیا در هفته سیزدهم برآمدگی شکم خود را نشان می‌دهد؟

هفته سیزدهم بارداری: چک لیست شما

برخی از کارهایی را که در طول سفر بارداری به شما کمک می‌کند را بررسی کنید:

 • شروع به تحقیق در مورد گزینه‌های مراقبت از کودک خود کنید. می‌توانید از دوستان، همسایگان یا همکاران خود جهت نگهداری و پرورش کودک در خانه یا استفاده از مراکز مراقبت از کودک توصیه‌هایی بخواهید.
 • در مورد انتخاب متخصص زنان، ماما و یا دولا در دوران بارداری تحقیق کنید. خواندن مقاله انتخاب متخصص یا ماما خالی از لطف نیست، به تفاوت کارها و وظایف آن‌ها دقت کنید و متناسب با نیاز خود آن‌ها را انتخاب کنید.
 • اگر کار می‌کنید، از حقوق و گزینه‌های مرخصی زایمان خود مطلع شوید، از جمله چند هفته ممکن است مرخصی زایمان داشته باشید و برای چه مقدار از آن زمان ممکن است حقوق پرداخت شود. هم‌چنین می‌توانید تحقیق کنید که آیا کارفرمای شما مزایای اضافی ارائه می‌دهد یا خیر.
 • برنامه‌ریزی کنید که چگونه خبر مهم حاملگی خود را با خانواده و دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.
 • با کمک ابزار انتخاب نام کودک پینو بیبی، لیست کوتاهی از نام‌های انتخابی برای کودک خود تهیه کنید.
 • همان‌طور که وارد سه ماهه دوم بارداری می‌شوید، مقاله ورزش‌های سه ماهه دوم بارداری را مطالعه کنید تا کم‌کم به ورزش کردن عادت کنید و آن را جدی‌تر شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *