هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته یازدهم بارداری (هفته ۱۱ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته یازدهم بارداری (هفته 11 حاملگی)

ورود به هفته یازدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. اندازه جنین شما در حال حاضر حدود ۵/۴ سانتی‌متر می‌باشد و تقریباً به اندازه یک انجیر است. وزن او حدود ۸ گرم است. رشد مغز و سیستم عصبی تقریباً به پایان رسیده است. ماهیچه‌ها و اعصاب در حال حاضر هماهنگ با هم فعالیت می‌کنند، بنابراین کودک شروع به انجام حرکات کوچک و ناگهانی در اطراف رحم شما می‌کند. سر جنین اکنون تقریباً به اندازه طول بدن او است. استخوان‌ها شروع به سفت شدن می‌کنند، دست‌ها و پاهای جنین در جلوی بدن او قرار دارند و انگشتان دست و پا با ناخن‌های جداگانه و تخت هستند. پره‌های بینی باز است و زبان شکل گرفته است. ناخن‌ها در حال رشد هستند، قلب خون را پمپاژ می‌کند. دندان‌هایی در داخل لثه وجود دارد. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۱ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته یازدهم بارداری (هفته 11 حاملگی)

هفته یازدهم بارداری

شما به هفته یازدهم بارداری رسیده‌اید و تقریباً در پایان سه ماهه اول بارداری خود هستید. علائم بارداری مانند حالت تهوع صبحگاهی و هوس غذایی ممکن است برای شما جدید باشد یا شاید در حال فروکش کردن باشند و جای خود را به علائم جدیدی مانند حساسیت و رشد پستان بدهند. تیم متخصص ما اطلاعات بیشتری در مورد علائم و نشانه‌هایی که ممکن است در هفته ۱۱ بارداری تجربه کنید و پیشرفت کودک در حال رشد شما دارد با ادامه این مقاله همراه پینو بیبی باشید.

نکات برجسته در هفته یازدهم بارداری

در اینجا خلاصه‌ای سریع از آن‌ چه در هفته یازدهم بارداری می‌گذرد آورده شده است:

 • سر کوچولوی شما در حال رشد است، ویژگی‌ها در حال بلوغ هستند و جوانه‌های کوچک دندانی نیز مانند اندام تناسلی کودک شما در حال شکل‌گیری هستند.
 • ممکن است در این مدت متوجه بزرگ شدن پستان‌های خود شوید.
 • ممکن است در این هفته دچار گرفتگی در پاهای خود شوید. یکی از راه‌های مقابله با این موضوع، مصرف بیشتر کلسیم در غذاهایی مانند شیر، ماست و پنیر است. مطمئن شوید که به اندازه کافی ورزش می‌کنید؛ حدود ۳۰ دقیقه ورزش متوسط در روز ایده‌آل است.
 • برآمدگی شکم شما ممکن است اکنون و یا به زودی ظاهر شود و می‌توانید در هفته یازدهم بارداری و در هفته‌های آینده چند عکس از شکم خود بگیرید!
 • هم‌چنین ممکن است اکنون به غربالگری قبل از تولد برای بررسی سندرم داون و سایر ناهنجاری‌های ژنتیکی فکر کنید. شما مجبور نیستید تست غربالگری را انجام دهید؛ این به سن، سابقه و شرایط شخصی شما بستگی دارد. اکنون زمان خوبی است که با پزشک یا مشاور ژنتیک خود در مورد این‌ که آیا غربالگری برای شما مناسب است صحبت کنید. دلایلی که ممکن است تصمیم بگیرید با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید عبارت هستند از:
 • ناهنجاری‌های ژنتیکی در خانواده شما یا خانواده پدر فرزندتان وجود دارد.
 • شما یا همسرتان یک بیماری جدی دارید که می‌تواند به نوزاد منتقل شود.
 • هر دوی شما حامل یک ژن معیوب هستید.
 • شما بزرگتر از ۳۵ سال هستید.
 • در دوران بارداری خود در معرض مواد شیمیایی مضر یا محصولات خانگی قرار گرفته‌اید.
 • شما یک سونوگرافی یا آزمایش غربالگری دیگری انجام داده‌اید که نشان می‌دهد کودک شما در معرض خطر بیشتری است.
 • شما و شریک زندگی‌تان از یک نژاد یا قومیت خاصی هستید که مشکلات ژنتیکی در آن شایع‌تر است.

هفته یازدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

شما می‌دانید چند هفته باردار هستید، اما چگونه این بارداری را با تعداد ماه بیان کنید؟ در هفته یازدهم بارداری، شما در ماه سوم بارداری خود هستید، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید یا برآمدگی شکم شما زیاد نباشد.

هفته یازدهم بارداری: رشد کودک شما

رشد بسیار زیادی در این هفته برای جنین اتفاق می‌افتد و ممکن است از خود بپرسید «کودک من در هفته یازدهم بارداری چگونه به نظر می‌رسد؟» در اینجا اتفاقاتی که برای انجیر کوچک شما در حال وقوع است را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • ویژگی‌های صورت کودک شما به آرامی در حال تکامل است، گوش‌ها اکنون به سمت موقعیت نهایی خود در طرفین سر حرکت می‌کنند و چشم‌ها با پلک‌های بسته شده کاملاً از هم جدا می‌شوند.
 • اندام تناسلی نیز در حال شکل‌گیری است، اگر چه هنوز برای پزشک شما زود است که بگوید دختر دارید یا پسر. اما با وجود این‌ که هنوز جنسیت کودک خود را نمی‌دانید، چرا لیستی از نام‌های مورد علاقه دخترانه و پسرا‌نه برای خودتان تهیه نمی‌کنید؟ با ابزار نام‌گذاری کودک پینو بیبی کمی سرگرم شوید. معیارهای انتخاب نام مناسب را بررسی کنید.
 • جوانه‌های ریزی که در نهایت تبدیل به دندان می‌شوند در حال رشد هستند.
 • سر کودک شما در این مرحله نیمی از طول کل بدن را تشکیل می‌دهد، اگر چه در هفته‌های آینده بدن او به طور قابل توجهی رشد خواهد کرد. برای حمایت از این همه رشد و بالندگی، کودک شما اکنون به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد، بنابراین جفت رشد می‌کند و تعداد گلبول‌های قرمز خون آن برای رفع این نیاز افزایش می‌یابد.

هفته یازدهم بارداری: اندازه جنین

در هفته یازدهم، اندازه جنین به اندازه یک انجیر است. اندازه کودک شما ممکن است بیش از ۵/۴ سانتی‌متر می‌باشد. وزن جنین در این هفته ۸ گرم است.

هفته یازدهم بارداری: تغییرات بدن مادر

آیا این هفته هوس غذایی غیرعادی دارید؟ این هوس‌ها بسیار رایج هستند. تخمین زده می‌شود ۵۰ تا ۹۰ درصد از زنان این هوس‌ها را در مقطعی از بارداری تجربه می‌کنند.

هیچ کس به طور قطع نمی‌داند که چرا ویار بارداری رخ می‌دهد. برخی از متخصصان بر این باورند که ویار راهی است که به وسیله آن، بدن شما آنچه نیاز دارد را به شما یادآوری می‌کند، در حالی‌ که برخی دیگر عامل ایجاد ویار را مقصر همیشگی یعنی تغییر سطح ترشح هورمون‌ها می‌دانند. تا زمانی‌ که انتخاب‌های غذایی شما بخشی از یک رژیم غذایی سالم بارداری است، مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید آنچه میل دارید را بخورید.

یک نوع ولع وجود دارد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد: اگر هوس مواد غیرغذایی مانند خاک رس یا خاک دارید (پیکا)، با پزشک خود تماس بگیرید. این گونه هوس‌ها نشانه کمبود مواد معدنی مانند آهن، روی و کلسیم در بدن است.

هفته یازدهم بارداری: علائم مادر

هر بارداری علائم و شرایط متفاوتی دارد. آنچه شما در هفته یازدهم احساس می‌کنید ممکن است آن چیزی نباشد که فرد باردار دیگری در این هفته احساس می‌کند. برای کمک به کسب آمادگی بیشتر، برخی از علائم احتمالی که ممکن است در هفته ۱۱ بارداری تجربه کنید را فهرست کرده‌ایم:

 • رشد پستان‌ها در هفته ۱۱ بارداری: پستان‌های شما ممکن است در حال حاضر کمی بزرگ‌تر شده باشند و می‌توانید انتظار داشته باشید که با پیشرفت بارداری، رشد بیشتری داشته باشید. این بزرگ شدن می‌تواند به این دلیل باشد که غدد شیر برای آماده شدن برای شیردهی رشد می‌کنند. ممکن است در طول بارداری تا ۳۶/۱ کیلوگرم به بافت پستان شما اضافه شود.
 • افزایش ترشحات واژن در هفته ۱۱ بارداری: بدن شما ممکن است در حال حاضر ترشحات واژن بیشتری ترشح کند. در هفته یازدهم بارداری، تا زمانی که ترشحات بدون بو و شفاف یا سفید رنگ باشد؛ این طبیعی است. اگر در دوران بارداری متوجه ترشحات غیرعادی قهوه‌ای، خون، خارش، درد شکم یا بوی بد در ترشحات شدید، با پزشک خود تماس بگیرید تا مشکلات را رفع کنید.
 • خط تیره شکم در هفته ۱۱ بارداری: ممکن است یک خط عمودی تیره روی بدن‌تان ایجاد شده باشد که از مرکز شکم شما می‌گذرد. این خط، خط سیاه یا «خط بارداری» نامیده می‌شود و تصور می‌شود که با تغییرات هورمونی مرتبط باشد. این خط احتمالاً پس از تولد کودک شما محو خواهد شد.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۱۱ بارداری: ممکن است در هفته یازدهم بارداری، گرفتگی شدید و دردناک پا، به خصوص در شب، باعث ناراحتی شما شود. این گرفتگی و کرامپ می‌تواند در استراحت و خواب شبانه شما اختلال ایجاد کند. حرکات کششی و ورزش می‌توانند به رفع گرفتگی عضلات پا کمک کنند. در برخی موارد، کمبود مواد معدنی ممکن است در ایجاد گرفتگی عضلات پا نقش داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که رژیم غذایی شما به اندازه کافی حاوی کلسیم و منیزیم هست. در ضمن مراقب باشید که هیدراته بمانید.
 • احساس خستگی در هفته ۱۱ بارداری: در حال حاضر، سطح هورمون پروژسترون بارداری شما در حال افزایش است. گاهی اوقات زمانی ‌که لازم است تا هوشیار باشید، این افزایش پروژسترون می‌تواند باعث خواب آلودگی شما شود. اگر برای ادرار کردن از خواب بیدار شده‌اید یا در طول شب دچار گرفتگی عضلات پا یا سوزش سر دل شده‌اید، ممکن است خواب شما نیز دچار مشکل شود. حذف کافئین و پیروی از یک مقدمات آرامش بخش قبل از خواب می‌تواند به مبارزه با خستگی بارداری کمک کند.
 • نوسانات خلقی در هفته ۱۱ بارداری: اگر اخیراً با نوسانات خلقی یا بدخلقی مواجه بوده‌اید، می‌توانید از تغییرات در سطوح هورمونی خود تشکر کنید! سعی کنید از استرس دوری کنید و مطمئن شوید که آهن کافی در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید. تمرین یوگا، انجام مدیتیشن‌های ساده یا استراحت در حین گوش دادن به موسیقی ملایم ممکن است به شما کمک کند، کمی بهتر شوید. هم‌چنین می‌توانید از پزشک خود برای مقابله با نوسانات خلقی راهنمایی بخواهید، به خصوص اگر این تغییرات زندگی روزمره شما را مختل کرده است.
 • بیماری صبحگاهی‌ در هفته ۱۱ بارداری: ممکن است در هفته یازدهم تهوع صبحگاهی را تجربه کنید که ممکن است شامل حالت تهوع و حتی استفراغ باشد و در هر زمانی از روز رخ دهد. با این حال، تهوع صبحگاهی اغلب در سه ماهه دوم کاهش می‌یابد، و شما تقریباً به این زمان نزدیک هستید!

هفته یازدهم بارداری: اندازه شکم مادر

در هفته ۱۱ بارداری، تشخیص برآمدگی شکم بارداری از نفخ شکم ممکن است دشوار باشد. ممکن است در هفته یازدهم تفاوت زیادی در اندازه شکم باردار خود مشاهده نکنید، اما ممکن است با رشد جنین، رحم و پستان‌ها مقداری وزن اضافه کنید. حتی اگر در هفته یازدهم دو قلو باردار هستید، برآمدگی شکم معمولاً تا حدود هفته‌های ۱۲ تا ۱۶ خود را نشان نمی‌دهد. این زمانی است ‌که رحم شما شروع به حرکت در خارج از ناحیه لگن می‌کند.

آیا می‌توان حرکت جنین خود را در هفته یازدهم احساس کرد؟ اگر چه کودک کوچک شما احتمالاً در داخل رحم شما حرکت می‌کند، اما احتمالاً انقدر کوچک و کم است که شما حرکات او را احساس نخواهید کرد. اگر به این فکر می‌کنید که چه زمانی می‌توانید حرکت کودک را برای اولین بار احساس کنید، در حدود هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری این اتفاق خجسته به وقوع خواهد افتاد.

هفته یازدهم بارداری: رژیم غذایی

در حالی‌ که باردار هستید، روزانه به ۸۰ تا ۸۵ میلی‌گرم ویتامین C نیاز دارید تا به رشد استخوان‌ها و دندان‌های کودک‌تان کمک کند. سعی کنید پرتقال و سایر مرکبات را به همراه توت فرنگی، گوجه فرنگی و کلم بروکلی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید. اگر در مورد دریافت ویتامین C کافی شک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. برای نکات بیشتر، مقالات پینو بیبی در مورد رژیم غذایی دوران بارداری و چه ویتامین‌های برای رشد کودک لازم است را مطالعه کنید.

ممکن است به دلیل ویار حاملگی شما تمایل خود را برای خوردن برخی مواد غذایی مفید از دست داده باشید. سعی کنید مواد غذایی سالم دیگری را جایگزین این مواد خوراکی کنید که از خوردن آن‌ها انزجار دارید. در مقابله هوس‌های مضر خود ایستادگی کنید. کودک درون شما در حال نظاره است مراقب باشید از همین الان مادر خوب بودن را تمرین کنید و به جای خوردن چیپس، پفک، آب‌نبات، بستنی و …. از سیب‌زمینی تنوری، اسنک‌های خانگی، میوه یخ‌زده و سالاد استفاده کنید.

هفته یازدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

در هفته ۱۱ بارداری و در تمام طول دوران بارداری، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. لیست و نکات پینو بیبی را در زیر بررسی کنید و به این فکر کنید که در هفته یازدهم با یک رژیم غذایی سالم به بدن خود عشق بورزید و هم‌چنین بارداری خود را به دوستان و خانواده اعلام کنید.

 • ورزش کردن را فراموش نکنید. دوش ولرم بگیرید و اگر استفاده از وان حمام برای شما آرامش‌بخش می‌توانید از وان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که درجه حرارت آب وان نباید زیاد باشد و بهتر است مدت طولانی در وان نمانید.
 • محل زایمان خود را در نظر بگیرید. شما هنوز مجبور نیستید تصمیمی بگیرید، اما ممکن است بخواهید در مورد گزینه‌های موجود شروع به تحقیق کنید و زایشگاه‌های مختلف را از نزدیک ببینید. از پزشک خود برای مشاوره کمک بخواهید و از سایر مادران و دوستان باردار خود نیز نظرسنجی کنید.

هفته یازدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

ممکن است رفته رفته با جدی شدن شرایط بارداری همسرتان به این فکر کنید که آیا شما واجد شرایط پدر شدن هستید. ممکن است ترس و اضطراب وجود شما را فرا بگیرد، مقاله پینو بیبی را در مورد ترس از پدر شدن مطالعه کنید. اگر شما از پدر شدن ترس دارید همسرتان هزاران بار استرس بیشتری را تجربه می‌کند. نحوه حمایت از همسر باردار خود با خواندن مطالب مرتبط کامل کنید تا همسرتان، دوران بارداری کم خطرتر و شادتری را سپری کند.

به دنبال مراکز مهم زایمان و هم‌چنین شرایط استفاده از خدمات بیمه درمانی باشید. برنامه بودجه‌بندی مالی خود را تنظیم کنید.

ممکن است کرامپ و گرفتگی عضلات همسرتان را به شدت آزرده کرده باشد. با یک روغن گیاهی مانند روغن زیتون به آرامی عضلات پا، کمر و حتی شانه‌های همسر خود را ماساژ دهید. می‌توانید این کار را زیر دوش آب گرم انجام دهید تا هم خستگی همسر شما برطرف شود و هم به برطرف شدن اسپاسم عضلانی او کمک کنید.

یادتان باشد در سرتاسر دوران بارداری ممکن است همسر شما به شدت تحریک‌پذیر، عصبی، افسرده و یا مضطرب باشد اگر چنین حالت‌هایی را مشاده کردید، آرامش خود را حفظ کنید و در نظر داشته باشید که همسر شما به خاطر شرایط بارداری دچار این نوسانات خلقی شده است. با او صحبت کنید و به او اطمینان بدهید که همواره در کنارش هستید. ذهن او را معطوف به اتفاقات مثبتی بکنید که قرار است در آینده به وقوع بپیوندد. مقاله چه صفاتی از والدین به کودک به ارث می‌رسد را مطالعه کنید و با هم درباره خصوصیات فرزندتان گمانه‌زنی کنید. از همسرتان بخواهید تا درباره احساساتش با شما سخن بگویید، ممکن است ترس‌های بارداری همسر شما را مضطرب و پریشان کرده باشد، سعی کنید به او آرامش بدهید و اگر احساس می‌کنید در این کار ناتوان هستید از یک دوست صمیمی یا یکی از بستگان خود کمک بگیرید.

یادتان باشد درجات بالای ترس که منجر به فوبیا می‌شوند و همچنین درجات بالای استرس که منجر به اختلال اضطراب می‌شوند نیاز به مداخله پزشکی و مشاوره با روانپزشک دارند.

هفته یازدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

طبیعی است که در طول سفر بارداری خود سوالات و نگرانی‌های زیادی داشته باشید، بنابراین در هر زمان در خصوص نگرانی‌های خود با پزشک‌تان مشورت کنید. در اینجا چند سوال وجود دارد که اغلب در هفته یازدهم بارداری مطرح می‌شود:

سوالات متداول در یک نگاه

در هفته یازدهم بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟ هر کسی تجربه خودش را از بارداری دارد. در هفته ۱۱ بارداری، ممکن است یکی از موارد زیر را مشاهده یا احساس کنید: رشد پستان، افزایش ترشحات واژن، خستگی و بی‌حالی، گرفتگی عضلات پا و تهوع صبحگاهی.

 • شکم بانوی باردار در هفته یازدهم چه میزان برآمده است؟
 • آیا می‌توانم کودک خود را در هفته یازدهم احساس کنم؟
 • آیا مراقبت و یا مصرف دارویی خاص در این هفته نیاز است؟

هفته یازدهم بارداری: چک لیست شما

همان‌طور که هفته یازدهم بارداری خود را طی می‌کنید و خود را برای هفته‌های آینده آماده می‌کنید، ممکن است کارهای زیر برای شما مفید باشد:

 • ورزش‌های مفید در دوران بارداری، به خصوص ورزش‌های سه ماهه اول بارداری را در سایت پینو بیبی مطالعه بفرمایید.
 • از هفته ۱۱ بارداری، می‌توانید یک سونوگرافی برای بررسی نحوه رشد جنین انجام دهید. هفته ۱۱ حاملگی اغلب زمانی است که برای اولین بار تصویری از کودک خود می‌بینید. از سونوگرافی می‌توان برای بررسی تاریخ زایمان و هم‌چنین این‌ که آیا جنین شما در خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سندرم داون است یا خیر، استفاده کرد.
 • طرح بیمه خود را بررسی کنید تا اگر از قبل باید اقداماتی را انجام بدهید هم‌اکنون شروع کنید.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوشش بیمه دوران بارداری خود با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر به برگزاری جشن فاش کردن جنسیت جنین فکر می‌کنید، می‌توانید همین الان یا به زودی برای آن برنامه‌ریزی کنید، حتی اگر در اواسط بارداری متوجه شوید که جنسیت فرزندان‌تان دختر است یا پسر؛ فکر کردن و برنامه‌ریزی برای این جشن از هفته یازدهم کار معقولی است.

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته یازدهم بارداری (هفته ۱۱ حاملگی)

 1. باران گفت:

  ببخشید یبار روگام کافی هست یا باز هم باید روگام بزنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *