تعیین جنسیت, علائم بارداری

علائم دختر بودن جنین در بارداری

بارداری به عنوان یکی از مهم­ترین دوران­‌های زندگی بانوان شناخته می­شود که شور و هیجان در این دوره بسیار زیاد است. انتظار برای متولد شدن یک نوزاد و ورود فرد جدید به خانواده، آن­قدر می­تواند شیرین و لذت بخش باشد که وصف آن با کلمات غیرممکن است. دختر داشتن شیرین‌­ترین حس دنیا به شمار می‌­آید که بسیاری از خانواده‌­ها منتظر وقوع این لحظه هستند؛ برای همین هم علائم دختر بودن جنین در بارداری به عنوان یکی از مهم­ترین دغدغه­ها در دوران بارداری به حساب می ­آید.

با وجود اینکه مطمئین­ترین روش برای تعیین جنسیت جنین، انجام آزمایش پزشکی است، با این حال برخی از علائم و نشانه­ها در مادر مشاهده می­شوند که می­توان از طریق آن­ها به چیستی جنسیت جنین پی برد. حتما تا به حال دیده یا شنیده­اید که افراد بزرگسال یا خانم­های مسن از روی ظاهر یا رفتار یک بانوی باردار جنسیت جنین در بطن او را حدس زده­اند. احتمال اینکه این حدس­ها یا به عبارتی این پیش بینی­ها درست باشند، در اغلب موارد بسیار زیاد است. نمی­توان به صورت کلی یک در صد عددی یا داده علمی به منظور اثبات این ادعا ارائه کرد؛ اما با این حال بر اساس تجربیات و نظریه­های به دست آمده می­توان بر این مبنا تکیه کرد که توجه به یکی سری از علائم و رفتارهای بانوی باردار می­تواند به عنوان یک مشخصه برای تعیین جنسیت جنین شناسایی شود. با توجه به اینکه موضوع مورد بحث ما در رابطه با علائم دختر بودن جنین است، در ادامه می­خواهیم به نقد و بررسی نشانه ­هایی که به سبب وجود آن­ها می­توان گفت که یک جنین دختر است، بپردازیم.

علائم دختر بودن جنین در بارداری

تعیین جنسیت جنین

همان­طور که پیش از این ذکر کردیم، بارداری یک بانو به عنوان یکی از شیرین‌­ترین مراحل زندگی خانوادگی آن فرد محسوب می­شود. در اکثر مواقع افراد عجله دارند که حتما پیش از رسیدن زمان موعد، جنسیت جنین را شناسایی کنند. بالطبع می­دانیم که دو حالت کلی یعنی پسر یا دختر بودن پیشه رو است. علائم دختر بودن جنین می­‌تواند نشانه‌­های مختلفی را شامل شود که همگی بر اساس تجربه و چاشنی علم به مرحله اثبات می­رسند.

جالب است بدانید که جنسیت جنین از همان لحظه لقاح مشخص است و اینکه چند ماه پس از بارداری می­توان از نظر پزشکی جنسیت را تعیین کرد، به این معنا نیست که حتما جنسیت در ماه­‌های چندم بارداری مشخص می­شود. ژن‌­های کودک جنسیت او را تعیین می­کنند. کروموزم X متعلق به همه تخمک‌­ها است؛ این در حالی است که اسپرم‌­ها می­توانند به دو صورت X و Y موجود باشند. در ابتدای راه همه جنین‌­ها مشابه یکدیگر هستند و معمولا تا هفته پنجم بارداری نمی­توان جنسیت آن­ها را مشخص نمود. چرا که از هفته پنجم به بعد ساختار و برآمدگی ناحیه تناسلی بدن جنین قابل رویت است. به طوری که تا هفته هفتم اندام‌­های جنسی به صورت کامل توسعه پیدا می­کنند.

تولید هورمو‌ن‌­هایی از سوی جنین در طول پنج هفته آینده، سبب تحریک رشد اندام‌­های جنسی خواهد شد. دقیقا در همین دوران است که می­توان جنسیت دختر یا پسر بودن جنین را مشخص کرد.

با وجود تمام داده­‌های پزشکی که ارائه می­شوند، باز هم این ذهنیت کلی که جنسیت جنین از همان ابتدای راه مشخص است، وجود دارد. برای همین عده زیادی به سبب شوق مضاعف یا نداشتن صبر خواهان این هستند که هرچه سریع‌­تر از جنسیت جنین اطلاع پیدا کنند یا حداقل حدس قوی در این باره داشته باشند. از همین رو می­خواهیم در ادامه این مطلب به ارائه علائم دختر بودن جنین در بارداری بپردازیم.

تعیین جنسیت جنین

علائم دختر بودن جنین و آشنایی با آن­ها

طبق چیزی که پیش از این گفتیم، این امکان وجود دارد که بر اساس علائم و نشانه­های موجود بتوان جنسیت جنین را مشخص نمود. علائم دختر بودن جنین به این صورت هستند.

تغییرات خلق و خو

عمدتا این نظریه وجود دارد که اگر مادر دچار تغییرات خلق و خو شود، جنین دختر است. بر اساس شواهد علمی این نظریه به اثبات می­رسد. عده زیادی اینگونه تصور می­کنند که تولید استروژن از سوی جنین دختر می­تواند منجر به تغییرات خلق و خو و رفتار مادر شود. اما در واقع تغییرات هورمونی که مادران تجربه می­کنند، ممکن است این عامل را رقم بزنند. در حقیقت علم این نشانه را برای دختر بودن جنین تایید نمی­کند، اما طبق تجربیات و نظراتی که در سال­های اخیر به عنوان علائم دختر بودن جنین ارائه شده است، تغییرات خلق و خو و رفتار بانوی باردار می­تواند از دختر بودن جنین خبر بدهد. بنابراین اگر مادر عادات و رفتار گذشته خود را در پیش نگرفت، می­توان حدس زد که شاید جنین دختر باشد.

استفراغ و حالت تهوع شدید

اکثر مادران باردار در هنگام صبح احساس حالت تهوع شدیدی دارند. در صورتی که برخی از بانوان باردار به نسبت دیگران بیشتر این احساس را تجربه می­کنند. طبق مطالعاتی که انجام شده است، داشتن حالت تهوع و استفراغ بسیار شدید می­تواند از علائم دختر بودن جنین باشد. بر اساس مطالعات و پژوهش­های انجام شده جنین دختر بیشتر از جنین پسر هورمون HCG تولید می­کند و تولید این هورمون در بدن می­تواند منجر به حالات شدید استفراغ و تهوع در مادر شود. قابل توجه است که احساس تهوع بسیار شدید در هنگام صبح نیز یکی دیگر از علائم دختر بودن جنین است که با دیگر زمان­های احساس تهوع می­تواند متفاوت باشد.

استرس بسیار زیاد

داشتن استرس و اضطراب در دوران بارداری یکی از عارضه­های طبیعی است که با توجه به شرایط جسمی و عاطفی مادر می­تواند بسیار طبیعی باشد. اما با این حال بروز احساس استرس برای برخی از مادران باردار به شدت بیشتر از یگر بانوان است. احتمال اینکه در این حالت جنسیت جنین دختر باشد بسیار زیاد است. در سال ۲۰۱۹ میلادی یک پژوهش علمی انجام شد که بر اساس آن اگر مادران باردار استرس و اضطراب زیادی را تجربه کنند، به احتمال زیاد بچه دختر است. این پژوهش نشان داده است که بیشتر مادرانی که استرس و اضطراب جسمانی و روانی زیادی را تجربه می­کنند، فرزند دختر به دنیا می­آورند.

فراموش و کم حافظه شدن

نتیجه برخی از تحقیقات نشان می­دهد که فراموش کار و کم حافظه شدن مادر، نشان از این دارد که جنسیت جنین دختر است. در واقع هیچ دلیل علمی­ای برای این ادعا وجود ندارد اما بر مبنای تحقیقات میدانی و تجربیات به دست آمده، تداخل در حافظه بانوی باردار می­تواند به عنوان یکی از علائم دختر بودن جنین شناخته شود. تست حافظه به صورت مهارت گوش دادن، انجام محاسبات و تجسم برای مادرانی که پیش بینی می­شود فرزند آن­ها دختر است، مقدار کمی را نشان می­دهد. در حالت کلی مادرانی که در حال پرورش جنین دختر در بطن خود هستند، به لحاظ هوشی و قدرت حافظه، عملکرد ضعیف­تری دارند.

قرار گرفتن کودک در حالت بریچ

یکی دیگر از علائم دختر بودن جنین در بارداری این است که در صورتی که هفته ۳۲ بارداری گذشته باشد و کودک همچنان در حالت بریچ قرار گرفته باشد، جنسیت جنین پسر نخواهد بود. مطالعات انجام شده نشان می­دهند که بسیاری از نوزادانی که در این حالت قرار داشته­اند، دارای جنسیت پسر بوده­اند. البته انجام آزمایشات پزشکی و سونوگرافی در هفته سی و دوم به راحتی جنسیت جنین را مشخص می­کند. این مورد صرفا برای کسانی است که دوست دارند بدون انجام این دست از آزمایش­ها از جنسیت جنین اطلاع پیدا کنند و یا در این باره اطلاعات کافی داشته باشند.

ضربان قلب

این مورد برای هر دو جنسیت قابل بیان است. در واقع می­توان با استفاده از ضربان قلب به جنسیت هر دو مورد پسر و دختر پی برد. در حالتی که اگر تعداد ضربان قلب مادر کمتر از ۱۴۰ عدد بر دقیقه باشد، جنین پسر است و در مقابل اگر تعداد ضربان قلب مادر بیشتر از ۱۴۰ عدد بر دقیقه باشد، به احتمال زیاد جنسیت جنین دختر است.

این نظریه از سوی علم پزشکی رد می­شود و قابل اثبات نیست. اما با این حال مطالعه و پژوهش­هایی وجود دارند که در سال ۲۰۱۸ انجام شده­اند. این مطالعات نشان می­دهند که در این سال به طور تقریبی ۱۰۰۰۰ خانم باردار بر اساس همین موضوع ضربان قلب، فرزند پسر به دنیا آورده­اند. ضربان قلب طبیعی جنین در حالت کلی ۱۲۰ الی ۱۶۰ ضربه در دقیقه است. البته بدیهی است که نتایج مختلفی از تعداد آزمایش­های مختلف به دست خواهد آمد که شما می­توانید میانگین را به منظور پیدا کردن نتیجه نهایی در نظر بگیرید.

البته ناگفته نماند که تفاوت واقعی و درست بین ضربان قلب دختر و پسر تنها زمانی مشخص خواهد شد که زایمان صورت بگیرد. این فرآیند نیز همچنان از جهت علم ثابت شده نشده و مبنای پزشکی ندارند. اما به صورت کلی این مورد مشاهده می­شود که ضربان قلب جنین دختر در زمان زایمان تندتر از جنین پسر است.

وزن زیاد

یکی دیگر علائم دختر بودن جنین بر اساس باروهای قدیمی مطرح می­شود. افراد مسن بر این باور هستند که اگر شکم مادر سنگین­تر باشد و یا بالاتر و بزرگ­تر باشد، جنین دختر است. البته نحوه حمل یک خانم باردار به موارد زیادی وابسته است. این موارد شامل وزن کودک، رحم در حال رشد، محل جفت و مایع آمنیوتیک می­شود. البته باز هم لازم است اشاره کنیم که علم این نظریه را رد می­کند و تنها یک باور قدیمی در پشت این جریان قرار دارد.

علائم دختر بودن جنین و آشنایی با آن­ها

پهن بودن شکم مادر

از لحاظ عقلانی هر نوع نشانه­ای که به معنای پسر بودن جنین باشد و در یک بانوی باردار آن نشانه یا علامت مشاهده نشود، می­توان به این نتیجه رسید که جنسیت جنین دختر است. اعتقادات کلی و باورهای قدیمی چنین می­گویند که اگر شک مادر به صورت نوک تیز و رو به جلو باشد، پس جنین پسر است. به راحتی می­توان دریافت که عکس این مورد نشان از دختر بودن جنین دارد. البته به صورت کلی اینکه شکم مادر پهن و بزرگ باشد، خود به عنوان یکی دیگر از علائم دختر بودن جنین به حساب می­آید.

تغییرات پوست و مو

در صورتی که پوست مادر چرب باشد و موهای او کدر شوند، جنسیت بچه احتمالا دختر است. البته می­دانیم که این بحث هم در علم جایی ندارد و صرفا باورهای مردمی هستند که این نظریه را رتویج می­کنند. عده­ای هم می­گویند که دختران زیبایی مادر را می­دزدند و برای همین دخترها بسیار خوشگل­تر و زیباتر هستند. البته برای این مورد حتی شواهد حکایتی هم وجود ندارد. با این حساب لازم است بدانید که پایه و اساس تغییرات پوست و مو در مسیر تغییرات هورمونی رخ می­دهند و برای همین هم این تغییرات از یک مادر به مادر دیگر متفاوت جلوه می­کنند.

اندازه پستان مادر

یکی از افسانه­ها درباره علائم دختر بودن جنین چنین می­گوید که اگر پستان چپ مادر بزرگ­تر از پستان راست باشد، در این صورت جنسیت جنین به احتمال متوسط دختر است. با توجه به اینکه تغییرات پستان خود به عنوان یکی از علائم بارداری شناسایی می­شود که از تغییرات هورمونی نشأت می­گیرد، می­توان دریافت که این افسانه می­تواند تا حد زیادی درست باشد.

رنگ ادرار

درست است که رنگ ادرار مادر در دوران بارداری خبر از سلامتی می­دهد و خوب نسیت که تغییرات آن را به فال نیک تعیین جنسیت بگیرید. اما با این حال می­گویند اگر رنک ادرار زرد باشد، نوزاد دختر متولد خواهد شد. این در صورتی است که ادرار شفاف می­تواند نشانه­ای برای هیدراتاسیون به شمار آید و در مقابل ادرار زرد رنگ نیز به علت کم آبی رخ می­دهد.

در نهایت خوب است اشاره کنیم که داشتن هوس شیرینی، عدم وجود تعادل و تمایل به یک طرف خوابیدن نیز می­توانند به عنوان دلایلی برای دختر بودن جنین شنایایی شوند. با این حال توجه داشته باشید که تمام این موارد به هیچ وجه از سوی علم پذیرفته نمی­شوند و هیچگونه مبنای پزشکی ندارند. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده­ باشند. قطعا سلامت جنین نسبت به جنسیت او در اولویت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *