هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هفتم بارداری (هفته ۲۷ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هفتم بارداری (هفته 27 حاملگی)

ورود به هفته بیست و هفتم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین شما به سرعت در حال رشد و بلوغ است. ماهیچه‌های جنین رشد کرده است و بدن او متناسب‌تر شده است، اما هنوز بسیار لاغر است. جنین در ماه آینده وزن زیادی خواهند داشت. پوست جنین دیگر شفاف نیست. پوست او قرمز، بسیار چروک است و با ورنیکس پوشانده شده است. ورنیکس یک پوشش مومی که از پوست جنین محافظت می‌کند. بانوان باردار معمولاً از الان تا ۳۶ هفتگی وزن زیادی اضافه می‌کنند. البته درجات اضافه وزن در بانوان باردار با هم متفاوت است پس لزومی ندارد خود را با دیگران مقایسه کنید. در ضمن به یاد داشته باشید، لازم نیست برای دو نفر غذا بخورید. داشتن یک رژیم غذایی سالم همراه با تغذیه مناسب برای شما و جنین مهمتر از مقدار غذایی است که می‌خورید. همان‌طور که برآمدگی شکم‌ بزرگ می‌شود، ممکن است علائم کشش را مشاهده کنید، خطوط صورتی یا بنفش که روی سطح پوست ایجاد می‌شوند. این خطوط ممکن است روی شکم، ران یا پستان شما ایجاد شوند. نگران نباشید  ترک‌های پوستی مضر نیستند و به مرور زمان محو می‌شوند. در چنین شرایطی پوست نیز می‌تواند حساس شود و خارش داشته باشد‌. هر بانوی بارداری دچار کشیدگی پوست نمی‌شود. هر چه وزن بیشتری اضافه کنید، احتمال بیشتری برای ایجاد این کشیدگی‌ها وجود خواهد داشت. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۷ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هفتم بارداری (هفته 27 حاملگی)

هفته بیست و هفتم بارداری

اگر در هفته ۲۷ بارداری هستید، ممکن است در حالی که برای ورود به سه ماهه سوم آماده می‌شوید و تاریخ زایمان شما نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، ترکیبی از هیجان و انتظار را احساس کنید. تیم پینو بیبی در این مقاله تغییرات فیزیکی، ذهنی و عاطفی و علائمی را که ممکن است در این مرحله از بارداری خود تجربه کنید و هم‌چنین رشد جنین را بررسی خواهد کرد. هم‌چنین نکات و توصیه‌های مفیدی در مورد این‌ که چگونه این دو ماه گذشته را تا حد امکان راحت و لذت بخش کنید، ارائه خواهد شد.

نکات ضروری در هفته بیست و هفتم بارداری

در هفته بیست و هفتم بارداری اتفاقات زیادی می‌افتد. در اینجا چند نکته مهم از این هفته آمده است:

ممکن است جنین شما اکنون صدای شما را تشخیص دهد، بنابراین به صحبت کردن و آواز خواندن با او ادامه دهید. ممکن است جنین شما در حال حاضر زیاد لگد بزند، حرکت کند و حتی ممکن است در هفته بیست و هفتم بارداری در داخل رحم شما تغییر وضعیت دهد. جنین می‌تواند چشمان خود را باز کند و اکنون به شدت به شما لگد می‌زند. شما و دیگران می‌توانید با گذاشتن دست روی شکم خود ضربات او را حس کنید.

همراه با رشد شکم، درد و گرفتگی در هفته ۲۷ بارداری طبیعی است، اما نسبت به درد یا گرفتگی غیرمعمول حساس باشید. یادگیری تفاوت بین انقباضات زایمان واقعی و انقباضات براکستون هیکس ممکن است مفید باشد.

شما تقریباً در سه ماهه سوم بارداری خود هستید. اکنون ممکن است زمان خوبی برای  محدود کردن لیست تعداد انتخاب نام کودک خود باشد.

هفته بیست و هفتم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

آیا هفته بیست و هفتم بارداری در سه ماهه سوم است؟ در هفته بیست و هفتم بارداری، به پایان سه ماهه دوم و تقریباً شروع سه ماهه سوم بارداری نزدیک می‌شوید. اگر چه ۴۰ هفته بارداری به خوبی در ۹ ماه مجزا نمی‌گنجند، اما اغلب در هفته بیست و هفتم بارداری شما در ماه ششم حاملگی‌تان خواهید بود.

هفته بیست و هفتم بارداری: رشد کودک شما

شما به هفته آخر سه ماهه دوم بارداری خود رسیده‌اید. جنین شما در هفته بیست و هفتم بارداری مشغول تحولات مختلف است.

 • پوست جنین شما ممکن است در حدود هفته بیست و هفتم صاف‌تر به نظر برسد، زیرا چربی بیشتری به دست می‌آورد، به سرعت در حال رشد هستند.
 • جنین شما روی لگدها زدن و کشش‌های خود کار می‌کند و شروع به انجام حرکات جدیدی مانند چنگ زدن می‌کند.
 • جنین هم‌چنین شروع به «لبخند زدن» می‌کنند، به خصوص زمانی ‌که در خواب به سر می‌برد.
 • پس از بسته شدن به مدت بیش از چهار ماه، پلک‌های جنین شما می‌توانند دوباره باز شوند. جنین شما می‌تواند نورها و سایه‌های اطراف خود را ببیند.
 • ممکن است جنین اکنون شروع به تشخیص صداهای آشنا، به ویژه صدای شما کند. با شنیدن صدای شما، او ممکن است با حرکت پاسخ دهند و ضربان قلب او نیز ممکن است کند شود؛ به این معنی که با شنیدن صدای مادرش، آرام و ریلکس است.
 • در هفته بیست و هفتم بارداری، جنین شما به فعالیت خود ادامه می‌دهد، به این معنی که موقعیت جنین در رحم شما می‌تواند تغییر کند. ممکن است جنین شما تا پایان بارداری به تغییر وضعیت خود ادامه دهد.
 • در مورد سه ماهه سوم بارداری و آنچه که در هفته‌های آخر بارداری در انتظار شما و جنین‌تان هست اطلاعات بیشتری کسب کنید. چیزی به روز موعد و تولد نوزادتان باقی نمانده است.

هفته بیست و هفتم بارداری: اندازه جنین

اندازه کودک شما در هفته بیست و هفتم بارداری چقدر است؟ در این زمان، کوچولوی شما به اندازه یک مارچوبه است. طول جنین ۳۷ سانتی‌متر و وزن جنین در حدود ۸۶۰ گرم است.

هفته بیست و هفتم بارداری: تغییرات بدن مادر

اکنون که به روز خاص تواد نوزاد نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شوید، کسب اطلاعات در خصوص برخی از موضوعات مانند نحوه مدیریت درد در حین زایمان و انقباضات برکستون هیکس در مقابل انقباضات واقعی زایمان ممکن است مفید باشد. با نزدیک شدن به موعد مقرر زایمان، یادگیری بیشتر در مورد اتفاقات و رخدادهایی که ممکن است به وقع بپیوندند، می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و شما را برای مواجه با این شرایط آماده‌تر سازد.

اکنون که در دوران بارداری خود هستید، ممکن است کمی اضطراب داشته باشید. می‌توانید با مطالعه مقالات مربوط به بارداری، زایمان و بعد از وضع حمل، ترس خود را کاهش دهید.

در طول مسیر بارداری برای خودتان کمی سرگرمی ایجاد کنید. این کار ممکن است به شما کمک کند تا هر گونه نگرانی را از خود دور کنید. تمرین یوگا و اطمینان از خواب کافی در شب نیز راهکارهای خوبی برای مبارزه با استرس و تقویت خلق و خوی شماست.

هفته بیست و هفتم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و هفتم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • درد استخوان لگن در هفته ۲۷ بارداری: در دوران بارداری، هورمون‌ها باعث شل شدن مفاصل و رباط‌های خاصی می‌شوند، بدن شما، خود را برای زایمان آماده می‌کند. مفصلی که دو نیمه لگن شما را به هم وصل می‌کند در این زمان انعطاف‌پذیرتر می‌شود و گاهی اوقات می‌تواند باعث درد لگن در هفته ۲۷ بارداری یا در هفته‌های آینده شود. سعی کنید از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید و از انجام کارهای سنگین بپرهیزید.
 • یبوست در هفته ۲۷ بارداری: اجابت مزاج دشوار و یا در دفعات کم نیز می‌تواند در این مرحله از بارداری شما ظاهر شود. هورمون پروژسترون می‌تواند هضم شما را کندتر کند و رحم در حال رشد نیز می‌تواند به راست روده (رکتوم) شما فشار وارد کند. برای پیشگیری یا کاهش این عارضه، هیدراته بمانید و غذاهای مملو از فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید. میوه‌ها و سبزیجات، نان سبوس‌دار و غلات همگی گزینه‌های خوبی هستند. هم‌چنین می‌توانید از پزشک خود در این مورد سوال کنید و یا استفاده از داروهای ایمن بدون نسخه (OTC) یا داروهای گیاهی استفاده کنید.
 • ترشحات واژن در هفته ۲۷ بارداری: ترشحات شفاف یا سفید رنگ واژن طبیعی است و حتی ممکن است در دوران بارداری افزایش یابد. با این حال، اگر متوجه تغییراتی در رنگ، قوام یا بوی آن شدید، ممکن است نشان دهنده عفونتی مانند واژینوز باکتریایی یا عفونت قارچی باشد. در صورت مشاهده چنین تغییراتی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک علائم شما را ارزیابی می‌کند و در صورت لزوم درمان را توصیه می‌کند.
 • ملاسما (کلواسما) در هفته ۲۷ بارداری: رنگدانه‌های پوست تغییر می‌کند. در طول بارداری، بدن شما تولید ملانین را افزایش می‌دهد، رنگدانه‌ای که می‌تواند پوست را تیره‌تر نشان دهد. ممکن است متوجه شوید که نوک پستان‌هایتان (نیپل) تیره‌تر است و ممکن است یک خط عمودی تیره به نام خط سیاه از ناف شما به سمت پایین ایجاد شده باشد. برخی از افراد باردار نیز لکه‌های قهوه‌ای به نام کلواسما روی گونه‌ها، بینی و پیشانی پیدا می‌کنند. این تغییرات در رنگ پوست معمولاً موقتی هستند و این لکه‌ها پس از زایمان محو می‌شوند. برای جلوگیری از بروز این لکه‌های پوستی سعی کنید تا از نور مستقیم آفتاب دوری کنید و اگر مجبور هستید در طول روز بیرون از منزل باشید تا حد امکان از خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند این لکه‌های تیره را تشدید کند.
 • رویاها و اوهام در هفته ۲۷ بارداری:‌ دیدن خواب‌های عجیب در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه سوم، غیرمعمول نیست. این‌ رویاها می‌توانند سرگرم کننده باشند، اما گاهی اوقات ممکن است در خواب خوب شبانه شما اختلال ایجاد کنند.
 • گرفتگی در هفته ۲۷ بارداری: اگر در این هفته از بارداری یا در هفته‌های آتی دچار گرفتگی شکم (با یا بدون اسهال)، درد یا فشار زیر شکم، کمردرد مبهم دائمی، خونریزی یا انقباضات مکرر شدید، این علائم می‌تواند نشانه زایمان زودرس باشند. در صورت مشاهده هرگونه گرفتگی مکرر یا طولانی شکمی که با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد، با پزشک خود تماس بگیرید.

هفته بیست و هفتم بارداری: اندازه شکم مادر

در حال حاضر، ارتفاع فندال شما (فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) احتمالاً حدود ۲۵ تا ۲۸ سانتی‌متر است. این فاصله معمولاً با تعداد هفته‌های بارداری شما مطابقت دارد، پزشک شما احتمالاً در هر ویزیت ارتفاع پایه را اندازه‌گیری می‌کند تا اندازه رحم و پیشرفت رشد جنین شما را بررسی کند.

در هفته بیست و هفتم بارداری، احتمالاً هنوز در حال تطبیق با تغییر اندازه برآمدگی شکم و افزایش وزن بارداری خود هستید و ممکن است با بزرگ شدن شکم خود متوجه چند درد جدید شوید.

هفته بیست و هفتم بارداری: رژیم غذایی

اگر در هفته ۲۷ بارداری از مشکلات گوارشی مانند یبوست رنج می‌برید لازم است تا مصرف فیبر، میوه و سبزیجات تازه را در جیره غذایی روزانه‌تان بیشتر کنید. نه تنها در این هفته بلکه در هفته‌های آتی سعی کنید با مصرف ماهی خوردن ماهی اسید چرب امگا ۳ بدن‌تان را تأمین کنید. امگا ۳ برای تقویت مغز جنین و بهبود خلق‌وخوی شما بسیار مفید است. همچنین مصرف امگا ۳ باعث افزایش هوش جنین می‌شود و بر سلامت چشم جنین نیز موثر است. ممکن است شما در سه ماهه اول و دوم به دلایل مختلف وزن‌گیری مطلوبی نداشتید ممکن است ویار بارداری و حالت تهوع، اسهال و استفراغ مانع وزن‌گیری مطلوب شما شده باشد بنابراین لازم است تا در سه ماهه سوم کمبود وزن خود را جبران کنید. متخصصان توصیه می‌کنند در سه ماهه سوم بارداری علاوه بر کالری پایه روزانه، ۴۵۰ واحد کالری بیشتر در روز مصرف کنید و این بدان معناست که شما تقریباً هر ماه باید در حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم وزن اضافه کنید. این افزایش وزن روی سلامت جنین تاثیر بسزایی دارد.

نه تنها در هفته ۲۷ بارداری بلکه در طول دوره بارداری به میزان مصرف مواد غذایی و خوراکی بر اساس هرم غذایی توجه کنید. اگر می‌خواهید کودک‌تان زیبا باشد و پوست، مو و ناخن‌های سالمی داشته باشد از مصرف بیوتن یا همان ویتامین B7 نیز غافل نشوید. علاوه بر این بیوتین می‌تواند علائم حاملگی مانند خستگی، تهوع و مشکلات پوستی را نیز کاهش دهد. بنابراین سعی کنید از مواد خوراکی حاوی بیوتن مانند گل کلم، ماهی آزاد، هویج، موز، سویا، غلات کامل، نان گندم، تخم مرغ، محصولات لبنی، آجیل، چغندر قند و … در جیره غذایی خود استفاده کنید.  

هفته بیست و هفتم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

طبیعی است که در هفته بیست و هفتم بارداری چیزهای زیادی از ذهن شما بگذرد. تهیه لیست کارها و درخواست کمک می‌تواند کمک زیادی به شما در سه ماهه آخر بارداری کند. در این‌جا مواردی وجود دارد که باید در این دوره در نظر بگیرید.

 • برنامه تمرینی شما چگونه پیش می‌رود؟ اگر به دنبال راه دیگری برای تحرک هستید، شنا را بخشی از فعالیت‌های تناسب اندام منظم خود قرار دهید، به خصوص در هفته ۲۷ بارداری که شکم شما هم‌چنان در حال رشد است. شنا یک تمرین عالی است و نسبت به سایر اشکال ورزش برای مفاصل شما ایمن‌تر است و ممکن است به کاهش دردی که ممکن است احساس کنید کمک کند. اگر در ماه‌های گرم تابستان باردار هستید، شنا کردن می‌تواند راهی عالی برای خنک ماندن باشد.
 • فکری برای آینده: اکنون زمان آن است که به پزشک خود اطلاع دهید که آیا می‌خواهید خون بند ناف نوزاد خود را جمع‌آوری و ذخیره کنید. خون بند ناف پس از تولد نوزاد از بند ناف و جفت جمع‌آوری می‌شود و حاوی سلول‌های بنیادی است که ممکن است برای درمان بیماری‌های خاص مورد استفاده قرار گیرد. شما ممکن است واجد شرایط اهدای خون به یک بانک عمومی خون بند ناف باشید، در این صورت، خون بند ناف نوزاد شما برای استفاده توسط هر کسی که مشابه بانک خون شما محسوب می‌شود، در دسترس خواهد بود. یا ممکن است بخواهید خون بند ناف نوزاد خود را در یک بانک خصوصی ذخیره کنید، این مراکز برای جمع‌آوری و ذخیره‌سازی هزینه دریافت می‌کنند. توجه داشته باشید که احتمال بسیار کمی وجود دارد که خون بند ناف کودک شما در درمان بیماری‌ها یا شرایطی که ممکن است او یا سایر اعضای نزدیک خانواده با آن مواجه شوند، موثر باشد. پزشک شما می‌تواند در مورد بانک خون بند ناف و گزینه‌هایی که ممکن است در دسترس شما باشد اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهد.
 • تست خون: اگر آزمایشات اولیه خون نشان داد که Rh شما منفی است، ممکن است در صورت مثبت بودن Rh جنین، در هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری، به شما گلوبولین Rh تزریق کنند. این باعث می‌شود بدن شما از تولید آنتی‌بادی برای هر یک از سلول‌های خونی جنین که ممکن است به گردش خون شما نفوذ کرده باشد جلوگیری کند. از نوزاد شما بلافاصله پس از تولد آزمایش تشخیص نوع Rh گرفته می‌شود. اگر نوزاد دارای عامل ار هاش (Rh) مثبت باشند، برای محافظت از بارداری‌های آینده، یک واکسن دیگری از گلوبولین ایمنی Rh به شما داده می‌شود.
 • از این زمان برای فکر کردن به برخی از جزئیات دقیق برنامه زایمان خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر دوست دارید همسر شما تجربه بریدن بند ناف را داشته باشد، از قبل با پزشک خود در این مورد مشورت کنید، زیرا احتمالاً در لحظه زایمان زمانی برای بحث در مورد این موضوع وجود نخواهد داشت. با همسر خود در مورد اولویت‌های زایمان صحبت کنید، مطمئن شوید که با خواسته‌های شما موافق است. به خاطر داشته باشید که هیچ زایمانی کاملاً قابل پیش‌بینی نیست، اما پزشک شما هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد تا از رعایت اولویت‌های شما تا زمانی که ایمنی شما به مخاطره نیفتاده است، اطمینان حاصل کند.
 • هر زمان که لگدپراکنی‌های جنین شروع می‌شود ایده بدی نیست تا در این زمان برای انجام برخی کارها در خانه استفاده کنید، خواه این کار مرتب کردن کمد لباس باشد یا نوشتن لیستی از وسایلی که در خانه نیاز به تعمیر دارند و یا حتی رسیدگی به سایر فرزندان‌تان، باشد. با این حال زیاده‌روی نکنید. همیشه برای استراحت وقت بگذارید و برای انجام هر کاری که ممکن است در حال حاضر برای شما خطرناک باشد، مانند بالا رفتن از یک نردبان، پرهیز کنید و برای انجام این امور از دیگران کمک بخواهید.
 • اکنون ممکن است زمان خوبی برای رفتن به سفر ماهگردی قبل از آمدن نوازد کوچک‌تان باشد. اگر قصد پرواز دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
 • شاید در منطقه زندگی شما سه بیماری دیفتری، سیاه سرفه و کزاز شایع نباشد ولی از آنجایی که احتمال تلفیق علائم این بیماری نظیر تب وجود دارد بد نیست تا برای کاهش احتمال کاشک (تلفیق عوارض چند بیماری عفونی) در برابر این بیماری‌ها واکسینه شوید. واکسن این سه بیماری عفونی معروف به (TDAP) است. اگر تا به حال واکسن سیاه سرفه، دیفتری و کزاز را تزریق نکرده‌اید، اکنون زمان آن رسیده است. این بیماری‌ها می‌توانند عوارض بسیار جدی برای نوزادان تازه متولد شده به همراه داشته باشند. اگر واکسینه شده باشید، آنتی‌بادی‌های خود را به نوزاد منتقل می‌کنید و از او در زمانی که هنوز سن کمی دارد و نمی‌توان به او واکسن تزریق کرد، محافظت می‌کند.

هفته بیست و هفتم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

هر یک از کارهای فیزیکی را که ممکن است برای همسر باردارتان سخت یا ناراحت کننده باشد، انجام دهید به عنوان مثال: بلند کردن اجسام بزرگ یا سنگین یا بالا رفتن از نردبان. شاید هر دوی شما قبل از ورود عضو جدید در حال سازماندهی کارهای روزمره در خانه هستید؛ اگر این‌طور است، مطمئن شوید که شریک باردارتان زیاده روی نمی‌کند و به خودش فشار نمی‌آورد.

هفته بیست و هفتم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در اینجا چند سؤال وجود دارد که ممکن است اکنون یا در هفته‌های آینده از پزشک خود بپرسید:

 • آیا من در خطر دیابت بارداری هستم؟
 • آیا نیاز به آزمایش گلوکز دارم؟
 • از کجا می‌توانم اطلاعات بیشتری در مورد آموزش CPR نوزادان (احیای قلبی و عروقی نوزاد) دریافت کنم؟
 • آیا منابعی وجود دارد که به من کمک کند تا یک پزشک اطفال مناسب یا متخصص دیگری را برای کودکم پیدا کنم؟
 • افزایش وزن من در هفته بیست و هفتم بارداری چگونه است؟ اگر در مسیر درست نباشم، چگونه می‌توانم به افزایش وزن سالم بارداری برسم؟
 • آیا من در معرض خطر بالای زایمان زودرس هستم؟ (اطلاعات مربوط به علائم زایمان زودرس را اینجا بخوانید.)
 • آیا سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی را در هفته ۲۷ بارداری یا در هر مقطعی از بارداری من توصیه می‌کنید؟
 • جنین من در هفته بیست و هفتم بارداری چند بار باید حرکت کند؟ آیا باید حرکات جنین را بشمارم؟
 • آیا به واکسن TDAP نیاز دارم؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا در هفته ۲۷ بارداری، ۶ ماهه باردار هستید؟ اگر چه روش‌های مختلفی برای گروه‌بندی هفته‌های بارداری به ماه‌ها وجود دارد، اما در هفته ۲۷ بارداری معمولاً به پایان ماه ششم حاملگی خود می‌رسید.
 • آیا هفته بیست و هفتم بارداری، سه ماهه سوم است؟
 • علائم بارداری سالم در هفته بیست و هفتم چیست؟
 • جنین در ۲۷ هفتگی در چه وضعیتی است؟
 • آیا اگر شکم خود را در هفته بیست و هفتم حاملگی مالش دهم جنین می‌تواند آن را احساس کند؟

هفته بیست و هفتم بارداری: چک لیست شما

در اینجا چند نکته برای شما آورده شده است که باید در هفته بیست و هفتم بارداری در نظر بگیرید:

 • اگر بیمه درمانی ندارید، از اکنون به فکر مدیریت هزینه‌های زایمان باشید.
 • اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، ممکن است بخواهید یک دفتر جهت نوشتن چک لیست نوزاد داشته باشید، این چک لیست را تهیه کنید تا مطمئن شوید قبل از آمدن نوزادتان هر چیز که لازم است را تهیه کرده‌اید.
 • شاید تمایل داشته باشید یک مهمانی افشا جنسیت نوزاد ترتیب دهید، پس چک لیست مهمانی را آماده کنید که دچار استرس نشوید. این چک لیست می‌تواند شامل محل برگزاری جشن، نوع پذیرایی، تعداد مهمان‌ها، کسانی‌که دوست دارید دعوت کنید و یا حتی نطق و متن بیان جنسیت نوزاد در جشن، نوع آهنگ و … جزئیات را یادداشت کنید و به فکر تدارک آن‌ها باشید تا کمتر دچار استرس و اضطراب ‌شوید. انعطاف پذیر باشید اگر بخشی از مراسم آنطور که دوست داشتید، پیش نرفت؛ مهم نیست، مهم آن است که شما یک فرشته کوچولو رو حمل می‌کنید و باید مراقب سلامت خود و جنین‌تان باشید، پس شاد و خونسرد باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که وسایل کودک و مبلمانی که قصد استفاده از آن را دارید، مانند تخت خواب، میز تعویض لباس و صندلی کودک برای ماشین و … از استانداردهای ایمنی برخوردار باشند.
 • اگر علاقه‌مند به استخدام یک مربی آموزش دیده، که به عنوان دولا  Doula، یا مامای همراه نیز شناخته می‌شود، برای کمک به زایمان خود هستید، در این زمینه از پزشک‌تان، توصیه‌های بخواهید. در مورد استخدام دولا با همسر خود مشورت کنید. دولا می‌تواند حمایت عاطفی و مشاوره ارزشمندی را در حین و بعد از زایمان ارائه دهد. حتماً بابت هزینه‌ها نیز با دولا و همسر خود صحبت کنید.
 • چک لیست وسایل ضروری در ساک زایمان را نیز بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *