هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هشتم بارداری (هفته ۲۸ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هشتم بارداری (هفته 28 حاملگی)

ورود به هفته بیست و هشتم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. ورود شما را به سه ماهه سوم خوشامد می‌گوییم. اندازه جنین شما از بالای سر تا انگشتان پا حدود ۵/۳۷ سانتی‌متر است و وزن او حدود ۹۵۰ گرم است. اکنون اندازه بدن جنین با سرش تناسب بیشتری دارد و صورتشن پُرتر شده است، بنابراین بیشتر شبیه یک نوزاد به نظر می‌رسند. ضربان قلب جنین شما از طریق گوشی پزشکی قابل شنیدن است و حتی ممکن است همسرتان با قرار دادن گوش خود روی شکم شما بتواند آن را بشنود، اگر چه یافتن مکان مناسب برای شنیدن صدای ضربان قلب جنین کار ساده‌ای نیست. در این هفته ریه‌های جنین به اندازه کافی رشد کرده است که بتوانند در خارج از رحم نفس بکشند، اگر چه احتمالاً به کمک نیاز دارند. اگر جنین اکنون به دنیا می‌آمد، نوزاد شما شانس زیادی برای زنده ماندن داشت، اگر چه هم‌چنان خطر ناتوانی و نقص بالا است. با نزدیک‌تر شدن زایمان، احتمالاً هر ۲ هفته یک‌بار قرار ملاقات با پزشک یا مامای خود خواهید داشت. بسیاری از زنان در سه ماهه سوم بارداری احساس می‌کنند که اوضاع بحرانی و غیرقابل کنترل است اما نگران نباشید تا چشم بر هم بزنید این ماه‌ها نیز سپری شده است. ممکن است کمردرد و گرفتگی عضلات پا، سوء هاضمه و سوزش سردل داشته باشید و دست‌ها و پاهایتان کاملاً متورم شوند؛ از این رو ایده خوبی است که جواهرات تنگ را در بیاورید و پاهای خود را تا جایی که می‌توانید در سطح بالاتری از بدن‌تان قرار دهید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۸ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هشتم بارداری (هفته 28 حاملگی)

هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری شما رسماً در سه ماهه سوم بارداری هستید و کودک شما به سرعت به رشد و تکامل خود ادامه می‌دهد. این مقاله اطلاعاتی در مورد آن‌ چه در هفته ۲۸ بارداری اتفاق می‌افتد، از جمله علائمی که ممکن است تجربه کنید، رشد جنین و نکات و توصیه‌هایی در مورد چگونگی آماده شدن برای زایمان در اختیار شما قرار می‌دهد. آنچه را که برای آماده شدن جهت ورود فرزند کوچک‌تان باید بدانید، را در ادامه بخوانید و بیاموزید.

نکات ضروری در هفته بیست و هشتم بارداری

آنچه ممکن است در هفته بیست و هشتم بارداری برای شما و جنین اتفاق بیفتد به شرح زیر است:

 • کوچولوی شما نه تنها اکنون می‌تواند چشمان خود را باز و بسته کند، بلکه مژه‌های کوچکی نیز دارد.
 • جنین شما در هفته ۲۸ بارداری و در چند هفته آینده در حال حرکت است و موقعیت خود را تغییر می‌دهد، پس برای چند سالتو بارانداز کوچک آماده شوید. اکنون ممکن است زمان خوبی برای شروع شمارش ضربه‌های کوچک  جنین باشد.
 • جنین در حال رشد و برآمدگی شکم شما ممکن است سبب شود که احساس سنگینی داشته باشید و باعث ایجاد درد و خستگی در حدود هفته بیست و هشتم بارداری شود. به یاد داشته باشید که اکنون زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهید.
 • ممکن است در نظر داشته باشید که یک لیست نام کودک با همه موارد دلخواه خود ایجاد کنید. اگر به ایده‌های بیشتری نیاز دارید مقاله تیم متخصص پینو بیبی در خصوص انتخاب نام نوزاد را بررسی بفرمایید.

هفته بیست و هشتم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

هفته بیست و هشتم بارداری ماه چندم بارداری است؟ طبیعی است که در هفته ۲۸ بارداری تعجب کنید که در چه ماهی هستید. ۴۰ هفته بارداری دقیقاً در ۹ ماه نمی‌گنجد. با این حال، در هفته ۲۸ بارداری شما اغلب در آغاز ماه هفتم خود در نظر گرفته می‌شوید.

بنابراین، چه زمانی سه ماهه سوم بارداری شروع می‌شود، در هفته ۲۷ یا ۲۸ بارداری؟ اگر چه هیچ نقطه شروع استانداردی وجود ندارد، هفته بیست و هشتم به طور کلی به عنوان هفته اول سه ماهه سوم پذیرفته می‌شود.

هفته بیست و هشتم بارداری: رشد کودک شما

به سه ماهه سوم خوش آمدید! در هفته بیست و هشتم بارداری، شما پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در جنین دارید، که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوچولوی شما اکنون می‌تواند چشمان خود را باز و بسته کند. حتی ممکن است مژه‌هایی هم داشته باشد.
 • مغز جنین شما هنوز در حال رشد است، اما سیستم عصبی مرکزی به اندازه کافی رشد کرده است که به جنین شما اجازه می‌دهد دمای بدن خود را کنترل کند.
 • جنین به سرعت وزن اضافه می‌کنند و فضای کمتری برای حرکت دارند. جنین ممکن است در این مرحله در وضعیت بریچ باشند، سرش بالا و پاهایش پایین باشد. با این حال نگران نباشید بیشتر جنین‌ها تا زمان تولد به حالت سر به پایین حرکت می‌کنند.
 • هنگامی ‌که در هفته بیست و هشتم بارداری هستید، موقعیت جنین شما در رحم می‌تواند به صورتی باشد که سر او رو به پایین باشد، یا باسن، پاها یا هر دو به سمت پایین باشد که این وضعیت به عنوان جنین بریچ معرفی می‌شود.
 • اگر در هفته بیست و هشتم بارداری یا در نوبت بعدی، سونوگرافی انجام دهید، ممکن است پزشک شما بتواند به شما بگوید که جنین شما به کدام سمت می‌رود، اما اگر جنین کوچک شما وضعیت بریچ یا موقعیت غیرعادی دیگری را به خود گرفته است، نگران نباشید در طی چند هفته آینده، او احتمالاً موقعیت خود را تغییر خواهد داد.
 • ممکن است تصمیم بگیرید که ردیابی حرکات جنین خود را در هفته بیست و هشتم بارداری شروع کنید. ممکن است متوجه شوید که او هنگام استراحت یا بعد از غذا فعال‌تر هست. به شمارش ضربه‌های کوچک او به عنوان یکی از اولین تجربه‌های پیوند بین مادر و فرزند فکر کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری: اندازه جنین

اندازه جنین در هفته بیست و هشتم چقدر است؟ در هفته ۲۸ بارداری، جنین شما تقریباً به اندازه یک نارگیل است، وزن جنین حدود ۹۵۰ گرم و طول او حدود ۵/۳۷ سانتی‌متر ست.

هفته بیست و هشتم بارداری: تغییرات بدن مادر

با شروع سه ماهه سوم بارداری، به خاطر داشته باشید که شما و جنین‌تان هنوز مراحل رشدی در پیش دارید:

 • برآمدگی شکم در حال گسترش شما در هفته ۲۸ بارداری ممکن است در برخی مواقع مانع انجام برخی فعالیت‌های روزمره‌تان شود و در طول هفته‌های باقیمانده ممکن است بیشتر خسته شوید. بدن شما در حال انجام یک کار عالی و سخت برای فراهم کردن خانه برای جنین است، زیرا در این ماه‌ها و هفته‌های آخر، رشد و توسعه جنین با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.
 • با خوردن وعده‌های غذایی و میان وعده‌های سالم و مغذی به رژیم غذایی خود توجه کنید. اگر احساس فرسودگی کرده‌اید، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متنوع ممکن است به حفظ سطح انرژی شما کمک کند. اگر پزشک شما اجازه می‌دهد، از ویتامین‌ها یا مکمل‌های دوران بارداری استفاده کنید تا مطمئن شوید که کلسیم و آهن کافی دریافت می‌کنید. در نهایت، ادامه ورزش (در حد متوسط و همان‌طور که پزشک شما پیشنهاد می‌کند) به افزایش سطح انرژی‌تان کمک می‌کند. اگر نگران افزایش وزن خود در هفته بیست و هشتم بارداری هستید، با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که وزن شما به میزان مناسبی افزایش می‌یابد.

هفته بیست و هشتم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و هشتم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • کمر درد در هفته ۲۸ بارداری: کمر خود را مهار کنید، زیرا کمردرد برای بسیاری از افراد باردار، به خصوص در سه ماهه آخر بارداری، بسیار شایع است. جهت آماده شدن برای ایجاد فضا برای رشد جنین و فرایند زایمان، مفاصل و رباط‌های لگن شروع به شل شدن می‌کنند که گاهی باعث درد در ناحیه کمر و درد لگن می‌شود. ممکن است هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا سوار یا پیاده شدن از ماشین خود متوجه این دردها شوید. همان‌طور که بدن شما منبسط می‌شود، مرکز ثقل شما نیز تغییر می‌کند و وضعیت بدن شما هم تغییر می‌کند، که اغلب عضلات پشت شما را تحت فشار قرار می‌دهد. اگر نگران درد کمر و درد لگن هستید، با پزشک خود گفتگو کنید. سعی کنید از کفش‌های پاشنه کوتاه و حمایت کننده استفاده کنید. هنگام نشستن روی صندلی نیز یک بالش را پشت سر خود قرار دهید. می‌توانید با این واقعیت که این علائم معمولاً پس از زایمان کاهش می‌یابد، کمی احساس آرامش کنید.
 • تنگی نفس در هفته ۲۸ بارداری: با بزرگ شدن رحم، اندام‌های درون شکم شما کمی فشرده می‌شوند. معده و دیافراگم شما می‌توانند به ریه‌های شما فشار وارد کنند و تنفس عمیق را دشوارتر کنند. نگران نباشید جنین شما هوای زیادی دریافت می‌کند، حتی اگر شما تنگی نفس داشته باشید. اگر دچار تنگی نفس شده‌اید راهکارهای بهبود تنگی نفس را که در مقاله مربوطه ارائه شده است، مطالعه بفرمایید. صاف ایستادن می‌تواند به ریه‌های شما فضای بیشتری برای انبساط بدهد و ممکن است تنفس شما را بهتر و راحت‌تر کند.
 • هموروئید در هفته ۲۸ بارداری: رحم در حال رشد شما هم‌چنین به وریدهای‌تان فشار وارد کند که گاهی اوقات می‌تواند منجر به ایجاد رگ‌های واریسی دردناک همراه با خارش‌ در ناحیه رکتوم شما شود که به آن هموروئید می‌گویند. اگر شما از یبوست رنج می‌برید، فشار روی روده شما می‌تواند هموروئید را بدتر کند. برای جلوگیری از ابتلای به هموروئید، هیدراته بمانید و مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی خود بگنجانید. غذاهای مملو از فیبر مانند میوه‌ها، حبوبات، سبزیجات و نان یا غلات سبوس‌دار را انتخاب کنید. اگر بواسیر اتفاق بیفتد، قرار گرفتن در حمام گرم ممکن است مقداری از ناراحتی و درد را تسکین دهد. از پزشک خود برای توصیه‌های درمانی بیشتر راهنمایی بخواهید.
 • انقباضات براکستون هیکس در هفته ۲۸ بارداری: این انقباضات به اصطلاح تمرینی، یکی از راه‌هایی است که بدن شما را برای زایمان آماده می‌کند و می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. با این حال، این انقباضات دهانه رحم شما را باز نمی‌کنند، بنابراین شما در واقع زایمان نمی‌کنید. ممکن است احساساتی از سفتی خفیف در شکم یا درد را تجربه کنید. این انقباضات بیشتر در عصر یا بعد از فعالیت بدنی مانند ورزش یا رابطه جنسی ایجاد می‌شوند. انقباضات براکستون هیکس می‌توانند با پیشرفت بارداری شما قوی‌تر شوند و گاهی اوقات تشخیص این‌ که آیا براکستون هیکس را تجربه می‌کنید یا انقباضات واقعی زایمان می‌تواند دشوار باشد. اگر در مورد چیزی که تجربه می‌کنید نگرانی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • تکرر ادرار در هفته ۲۸ بارداری: ممکن است در اوایل بارداری با این علامت مزاحم مواجه شده باشید و ممکن است در سه ماهه سوم بارداری این عارضه دوباره عود کند. در هفته‌های اولیه بارداری، تمایل شما به ادرار کردن به دلیل افزایش خون در بدن شما ایجاد می‌شد و باعث می‌شد کلیه‌های شما اضافه کاری کنند. تکرر ادرار در سه ماهه سوم احتمالاً به این دلیل است که جنین در حال رشد شما به مثانه‌تان فشار می‌آورد. مصرف آب و مایعات دیگر را کاهش ندهید، اما اگر با نشت مثانه مواجه هستید، می‌توانید از آستر شورت و یا پد بهداشتی استفاده کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری: اندازه شکم مادر

جنین شما با ورود به سه ماهه سوم به سرعت در حال رشد است و این باعث افزایش اندازه و وزن رحم شما در هفته بیست و هشتم بارداری و هفته‌های بعدی می‌شود. ممکن است در حال حاضر برخی از عوارض جانبی این رشد، مانند بدن درد و گرفتگی، بیشتر قابل توجه باشد.

اگر پزشک قد پایه شما (فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) را در این هفته اندازه‌گیری کند، احتمالاً اندازه شکم شما حدود ۲۸ سانتی‌متر است (منهای و به علاوه یک یا دو سانتی‌متر).

هفته بیست و هشتم بارداری: رژیم غذایی

در این هفته سعی کنید مقادیر بیشتری امگا ۳ مصرف کنید. اسید چرب امگا ۳ به رشد و تقویت قلب، سیستم ایمنی بدن، مغز و چشم جنین در سه ماهه سوم حاملگی کمک می‌کند. مصرف امگا ۳ در دوران بارداری به پیشگیری از افسردگی پس از زایمان کمک می‌کند و همچنین در کاهش عوارض روحی بارداری مانند نوسانات خلقی موثر است. مصرف امگا ۳ خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌وزن را کاهش می‌دهد. برای تامین امگا ۳ در دوران بارداری می‌توانید مواد خوراکی مانند ماهی سالمون، ماهی قزل‌‌آلا، گردو، ساردین، میگو، گوشت گاو، مرغ و …. را در جیره غذایی خود بگنجانید.  

هفته بیست و هشتم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

در اینجا مواردی وجود دارد که توصیه می‌کنیم در هفته بیست و هشتم بارداری ن‌ها را مد نظر قرار دهید:

 • پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که هفته ۲۸ بارداری زمان خوبی برای شروع «شمارش ضربات» است. یک راه برای انجام این کار وجود دارد: در جایی راحت بنشینید و دستان خود را روی شکم خود قرار دهید. زمان شروع را بررسی کنید و سپس منتظر بمانید تا ۱۰ ضربه، غلت زدن یا سایر حرکات را احساس کنید. مطمئن شوید که حرکات خوب و قوی جنین را در نظر می‌گیرید و مثلاً سکسکه را در نظر نمی‌گیرید. در هفته بیست و هشتم بارداری، اگر حداقل ۱۰ حرکت جنین را در دو ساعت احساس نکردید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر تحرک زیادی احساس نمی‌کنید، جنین شما ممکن است خواب باشد. معمولاً انتخاب زمانی از روز که جنین شما تحرک بیشتری دارد، مانند بعد از غذا، مفید است.
 • اگر عامل Rh (رزوس) خون شما منفی است، برای محافظت از جنین‌تان در برابر بیماری رزوس باید همین الان آمپول روگام تزریق کنید. اگر Rh شما منفی و Rh جنین شما مثبت است، می‌توانید آنتی‌بادی‌هایی تولید کنید که به خون جنین حمله می‌کنند. این تفاوت فاکتور رزوس می‌تواند برای جنین مشکل‌ساز شده و سبب بروز بیماری در او شود. با تزریق آمپول حاوی آنتی‌ دی  (anti-D)می‌توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد. در معاینه هفته ۳۴ تا ۳۶ بارداری به این تزریق نیاز دارید.
 • ممکن است آزمایش تحمل گلوکز نیز به شما پیشنهاد شود تا بررسی شود که آیا در هفته ۲۸ بارداری دیابت بارداری دارید یا خیر. در این مقاله آزمایشات دوران بارداری و غربالگری‌های ژنتیکی آمده است.
 • آیا تمرینات کگل (Kegels) خود را انجام می‌دهید؟ هیچ وقت برای شروع دیر نیست. اگر با نشت مثانه دست و پنجه نرم می‌کنید، یک راه عالی برای تقویت عضلات کف لگن و بهبود کنترل مثانه انجام تمرینات کگل است. برخی از افراد باردار پس از زایمان متوجه نشت ادرار می‌شوند و تمرینات کگل می‌تواند به تقویت عضلات لگن کمک کند و سبب شود که اوضاع زودتر به حالت عادی برگردد. در مورد تمرینات کگل و فواید آن مقاله مربوط به فواید ورزش در دوران بارداری را مطالعه بفرمایید.
 • در مورد نوع پیشگیری از بارداری که ممکن است بخواهید بعد از تولد نوزادتان از آن استفاده کنید فکر کنید و گزینه‌های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری ممکن است برای استفاده در دوران شیردهی مناسب نباشند، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی ‌کند.
 • همان‌طور که برآمدگی شکم شما بزرگتر می‌شود، لازم است تا از پزشک خود در مورد موقعیت‌های خواب راحت و ایمن سوال کنید. هم‌چنین ممکن است بخواهید یک بالش بارداری بخرید، بالش‌های بارداری متناسب با ارگونومی و فرم بدن بانوان باردار طراحی شده‌اند و می‌توانند از قسمت‌های حساس بدن شما طی خواب حمایت کنند. با پیشرفت بارداری، به خصوص از هفته بیست و هشتم، باید به پهلو بخوابید. خوابیدن به پشت به رگ‌های خونی اصلی فشار وارد می‌کند و می‌تواند جریان خون به رحم شما را کاهش دهد و اکسیژن رسانی به جنین را محدود کند. تحقیقات نشان داده است که خوابیدن به پهلو می‌تواند خطر مرده‌زایی را به نصف کاهش دهد.
 • اگر در حال حاضر و یا در هفته‌های آینده میل شدید غیرمعمولی برای تمیز کردن یا سازماندهی خانه خود دارید، این می‌تواند همان غریزه «لانه‌سازی» باشد که برخی در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجربه می‌کنند. اگر آن را تجربه کردید، خوب است که تسلیم شوید. این غریزه می‌تواند سبب شود که شما مجموعه‌ای از انوع غذاها را بپزید و منجمد کنید، خانه را تمیز کنید و همه چیز را برای اتاق کودک خود آماده کنید. یادتان باشد زیاده‌روی نکنید. زمانی را هم برای استراحت خود اختصاص دهید و مطمئن شوید که انرژی خود را برای همه چیزهایی که در راه است حفظ می‌کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

اکنون زمان بسیار خوبی برای لذت بردن از اوقات با همسر باردارتان قبل از رسیدن بسته شادی (نوزادتان) است. وقتی پای یک کودک در میان باشد، زندگی می‌تواند تغییر کند، بنابراین با تعیین یک قرار ملاقات عاشقانه، تماشای فیلم، سفرهای کوتاه و غیره از این لحظات ارزشمند و آرام لذت ببرید.

هفته بیست و هشتم بارداری: از پرشک خود بپرسید

از مطرح کردن هر گونه سؤالی که ممکن است داشته باشید یا در هفته بیست و هشتم بارداری و در طول کل سفر بارداری خود برای دریافت مشاوره دریغ نکنید، پزشک همیشه در کنار شما است. در اینجا چند سوال وجود دارد که باید در قرار ملاقات هفته‌ای بیست و هشتم خود بپرسید:

 • آیا من در خطر ابتلا به دیابت بارداری هستم؟
 • آیا کاهش حرکات جنین در هفته ۲۸ بارداری طبیعی است؟ چه چیزی باعث می‌شود جنین کمتر حرکت کند؟
 • چه چیزی را باید در برنامه زایمانم لحاظ کنم؟
 • اگر در اوایل بارداری تشخیص داده شد که جفت سرراهی دارم، آیا موردی وجود دارد که باید در هفته‌ها و ماه‌های آینده مراقب آن باشم؟
 • آیا کاری وجود دارد که بتوانم برای جلوگیری از ترک‌های پوستی کنم؟
 • آیا الان که در سه ماهه سوم بارداری هستم باید در محل کارم تغییراتی ایجاد کنم؟ چه زمانی باید کار را متوقف کنم؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • در هفته ۲۸ بارداری چه کارهایی را نباید انجام داد؟ برای حفظ یک بارداری سالم و کمک به رشد و تکامل جنین، توصیه می‌شود عادات ناسالم مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و کشیدن قلیان را ترک کنید.
 • پزشک شما هم‌چنین توصیه‌های شخصی به شما می‌دهد تا به شما و جنین کمک کند سالم و ایمن بمانید.
 • چرا هفته بیست و هشتم بارداری مهم است؟
 • جنین در هفته بیست و هشتم در رحم چه می‌کند؟

هفته بیست و هشتم بارداری: چک لیست شما

لیست کوتاهی از کارهایی که باید برای هفته بیست و هشتم بارداری انجام دهید را بررسی کنید:

 • مطمئن شوید که شما و همسرتان اطلاعات تماس پزشک خود (از جمله شماره تلفن‌های بعد از ساعت کاری) را در دسترس دارید، آن را در گوشی خود ذخیره کنید و روی یخچال بچسبانید.
 • دریابید که متخصص جایگزین پزشک شما کیست و مطمئن شوید که شماره تماس آن شخص را نیز دارید.
 • اگر قبلاً در کلاس آمادگی زایمان یا شیردهی ثبت نام نکرده‌اید، اکنون ثبت نام کنید. پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره آنچه ممکن است در محل سکونت شما در دسترس باشد را در اختیارتان قرار دهد.
 • همان‌طور که چک لیست لوازم کودک را مرور می‌کنید، متوجه خواهید شد که گزینه‌های زیادی پیش روی شماست. توصیه می‌کنیم برای انتخاب مناسب از مقالات راهنمای خرید لوازم مختلف نوزاد در سایت پینو بیبی استفاده کنید.  

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته بیست و هشتم بارداری (هفته ۲۸ حاملگی)

 1. شیدا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید هفته ۲۹ ننوشتید یا من پیداش نمی کنیم تو اسیت تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *