هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و ششم بارداری (هفته ۲۶ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و ششم بارداری (هفته 26 حاملگی)

ورود به هفته بیست و ششم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. اندازه جنین شما در حال حاضر بیش از ۳۶ سانتی‌متر و وزن او حدود ۷۶۰ گرم است. جنین از این به بعد شروع به اضافه کردن مقدار زیادی چربی و عضله خواهند کرد که باعث می‌شود بیشتر شبیه یک نوزاد تازه متولد شده به نظر برسند. در هفته بیست و ششم حاملگی، جنین شما می‌تواند بهتر به دنیای اطراف خود پاسخ دهد. او قادر است بمکند، ببینند، بشنوند و بچشند. ممکن است در پاسخ به این که شما دست خود را محکم روی شکم‌تان می‌گذارید حرکت کنند. ریه‌ها هنوز بالغ نشده‌اند، اما به سرعت در حال رشد هستند. اگر نوزاد در حال حاضر به دنیا می‌آمد، حدود ۸۰ درصد شانس زنده ماندن در بخش مراقبت‌های ویژه را داشت، اما هنوز برای مدتی طولانی به کمک نیاز داشت. همان‌طور که جنین شما رشد می‌کند، مرکز ثقل شما تغییر می‌کند. این بدان معناست که ممکن است راه رفتن شما مشکل شود و کمی دست و پا چلفتی به نظر برسید. مراقب باشید که زمین نخورید. از هم اکنون و تا سه ماهه سوم، ممکن است شروع به دیدن رویاهای واضح کنید. این به دلیل هورمون‌های بارداری است و خواب شما را بیشتر مختل می‌شود. هم‌چنین ممکن است متوجه شوید که به ‌عنوان مثال، برای رفتن به سرویس بهداشتی باید از خواب برخیزید. احتمالاً انقباضات براکستون هیکس، گرفتگی عضلات پا و کمردرد را تجربه خواهید کرد. شما هم‌چنین ممکن است دچار سوء هاضمه و سوزش سردل شوید زیرا برآمدگی جنین در زیر قفسه سینه شما بالاتر می‌رود. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۶ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و ششم بارداری (هفته 26 حاملگی)

هفته بیست و ششم بارداری

هنگامی‌ که در هفته بیست و ششم بارداری هستید، جنین شما با سرعت ثابتی در حال رشد و تکامل است و برای مرحله تولد آماده می‌شود. احتمالاً در طول دو سه ماهه اول تغییرات فیزیکی و عاطفی خود را تجربه کرده‌اید و به زودی تغییرات بیشتری در انتظار شما خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد هفته ۲۶ بارداری، از رشد جنین گرفته تا علائم و کسب اطلاعات و آمادگی جهت گذران باقیمانده دوره بارداری و زایمان، ادامه مطلب را بخوانید.

نکات ضروری در هفته بیست و ششم بارداری

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در هفته ۲۶ بارداری به خاطر داشته باشید:

 • ریه‌های جنین شما با تولید سورفکتانت خود را برای دنیای بیرون آماده می‌کنند.
 • بدن شما ممکن است در این دوره با انقباضات براکستون هیکس شروع به تمرین برای زایمان کند.
 • با نزدیک شدن به موعد زایمان شما، تصمیم‌گیری در مورد نام کودک به یک اولویت تبدیل می‌شود.

هفته بیست و ششم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

بارداری اغلب بر اساس هفته‌ها اندازه‌گیری می‌شود، بنابراین وقتی صحبت از ماه‌ها می‌شود، ممکن است بپرسید که «هفته بیست و ششم چقدر در کدام ماه بارداری هست؟» در هفته ۲۶ بارداری، به احتمال زیاد شما در ماه ششم بارداری خود هستید، اگر چه ۴۰ هفته بارداری را می‌توان به روش‌های مختلف به ماه تقسیم کرد.

هفته بیست و ششم در کدام سه ماهه بارداری است؟ شما به سرعت به پایان سه ماهه دوم بارداری نزدیک می‌شود. تنها در دو هفته یا از هفته ۲۸ به بعد، سه ماهه سوم بارداری خود را آغاز خواهید کرد.

هفته بیست و ششم بارداری: رشد کودک شما

در این‌جا آنچه در مورد رشد جنین در هفته بیست و ششم بارداری اتفاق می‌افتد آورده شده است:

 • در هفته ۲۶ بارداری، ریه‌های کودک شما به سختی کار می‌کنند و آماده می‌شوند تا اولین نفس‌ها را پس از تولد بکشند. ریه‌ها اکنون شروع به تولید سورفکتانت می‌کنند، ماده‌ای که به ریه‌ها کمک می‌کند در هر نفس به درستی عمل کنند.
 • در حال حاضر، رفلکس مکیدن جنین شما به قدری قوی است که اگر دستش روی صورتش شناور باشد، ممکن است شست یا انگشتانش را بمکد. سونوگرافی در حدود هفته ۲۶ بارداری اغلب نشان می‌دهد که نوزادان شست خود را می‌مکند.
 • در جنین‌های پسر اکنون بیضه‌ها به طور کامل نزول کرده‌اند.
 • پوست جنین به رنگ مایل به قرمز در حال تغییر رنگ است، اگر چه هنوز کمی شفاف است.
 • موها روی سر آن‌ها رشد می‌کنند و مژه‌ها نیز شروع به جوانه زدن می‌کنند.
 • اگر مشتاقانه منتظر روزی هستید که بتوانید به چشمان نوزاد خود نگاه کنید، کمی صبر کنید، بیشتر از نیمه راه را پشت سر گذاشته‌اید. همه اجزای چشم در حال حاضر رشد کرده‌اند و اگر چه چشم‌های او تا این مرحله بسته هستند، اما در عرض یک یا دو هفته، پلک‌ها می‌توانند باز شوند و جنین شما می‌تواند پلک زدن را تمرین کند.
 • هنگامی ‌که در هفته بیست و ششم بارداری هستید، ممکن است بخواهید در صورت تایید پزشک، حرکات جنین خود را ردیابی کنید. همه لگدها، تلنگرها و ضربه‌های کوچک را شمارش کنید. هنگامی ‌که در هفته بیست و ششم بارداری هستید، موقعیت جنین شما ممکن است هر از گاهی تغییر کند و در هفته‌های آینده توجه به دفعات حرکات و کاهش سرعت آن‌ها بسیار مهم است. پزشک شما را در مورد نحوه انجام این کار راهنمایی خواهد کرد.

هفته بیست و ششم بارداری: اندازه جنین

اندازه جنین در هفته بیست و ششم حاملگی چقدر است؟ در هفته ۲۶ بارداری، اندازه جنین شما به اندازه یک بادمجان است. جنین در حدود ۳۶ سانتی‌متر طول دارد و وزن جنین شما در هفته بیست و ششم ممکن است نزدیک به ۷۶۰ گرم باشد.

هفته بیست و ششم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته بیست و ششم بارداری، با افزایش وزن و رشد جنین، شکم و پستان‌های شما به رشد خود ادامه می‌دهند، بنابراین باید مطمئن شوید که لباس راحتی می‌پوشید و از یک سوتین مناسب و حمایت‌کننده با تسمه‌های پهن و کاپ بزرگ استفاده می‌کنید.

ممکن است در حدود هفته بیست و ششم بارداری متوجه علائم کشش روی شکم، پستان‌ها و ران‌های خود شوید. متأسفانه، نمی‌توانید جلوی ظاهر شدن آن‌ها را بگیرید، اما می‌توانید با این واقعیت که معمولاً بعد از زایمان محو می‌شوند، کمی احساس آرامش کنید. اگر پوست در حال گسترش شما خارش دارد، سعی کنید با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده، لوسیون یا روغن‌های گیاهی، مانع از خشکی بیشتر پوست خود شوید.

اگر در حدود هفته ۲۶ بارداری هر گونه درد یا ناراحتی شکمی را تجربه کردید، پزشک ممکن است سونوگرافی را برای بررسی میزان مایع آمنیوتیک در رحم شما پیشنهاد کند.

هفته بیست و ششم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و ششم بارداری، در اینجا برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید آورده شده است:

 • درد لگن: ممکن است در این زمان رباط‌های لگن در حال شل شدن و انعطاف‌پذیری بیشتری برای آمادگی جهت بارداری و زایمان باشند. این می‌تواند باعث درد لگن و کمردرد در هفته بیست و ششم بارداری شود. ممکن است وقتی روی صندلی می‌نشینید یا بلند می‌شوید یا وقتی از پله‌ها بالا یا پایین می‌روید این احساس را داشته باشید. در مورد نحوه مدیریت این درد با پزشک خود صحبت کنید و با استفاده از ورزش، کشش و روش‌های دیگر که از فشار بیش از حد به این نواحی جلوگیری می‌کند، درد لگن و کمر را در هفته بیست و ششم بارداری کاهش دهید.
 • انقباضات براکستون هیکس: برخی این به اصطلاح انقباضات تمرینی را در سه ماهه دوم تجربه می‌کنند، اگر چه این انقباضات به طور معمول در سه ماهه سوم بارداری بیشتر به وقوع می‌پیوندد. انقباضات براکستون هیکس ممکن است مانند یک احساس گرفتگی و سفتی در شکم شما احساس شود یا ممکن است کمی دردناک‌تر باشد. توجه داشته باشید که احتمال طغیان این انقباضات در اواخر روز و بعد از ورزش یا فعالیت جنسی بیشتر است. هیدراته ماندن یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به جلوگیری از انقباضات براکستون هیکس کمک کنید. اگر مطمئن نیستید که در هفته بیست و ششم  براکستون هیکس یا انقباضات واقعی زایمان احساس می‌کنید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • استرس و اضطراب: استرس و اضطراب علائمی هستند که می‌توانند در هفته بیست و ششم بارداری و با شروع آماده شدن برای تولد نوزاد ظاهر شوند و طبیعی است که در مورد تغییرات زندگی که در راه است احساس نگرانی کنید. اگر سابقه افسردگی دارید و یا اگر بیش از حد معمول نگران یا مضطرب هستید، در مورد استرس در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. حفظ یک برنامه ورزشی معمولی نیز می‌تواند به شما در مدیریت استرس کمک کند. قرار گرفتن در جمع دوستان صمیمی و گپ و گفت با آن‌ها نیز می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند. هر از گاهی به خودتان استراحت دهید و به یاد داشته باشید که که کمتر از ۳ ماه دیگر ثمره زندگی‌تان را در آغوش خواهید کشید.
 • عفونت‌های دستگاه ادراری: در دوران بارداری، این عفونت‌ها غیرمعمول نیستند، زیرا گاهی اوقات باکتری‌ها می‌توانند از طریق مجرای ادرار به بدن راه پیدا کنند. عفونت‌های دستگاه ادراری در صورت عدم درمان می‌توانند منجر به عفونت‌های جدی‌تر مثانه یا کلیه شوند. برخی از علائمی که نباید در هفته بیست و ششم بارداری نادیده گرفت عبارتند از: دفع ادرار دردناک، میل شدید به ادرار کردن یا تب. اگر این علائم را داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید،‌ پزشک ممکن است برای رفع عفونت، داروهای آنتی بیوتیک تجویز کند.

هفته بیست و ششم بارداری: اندازه شکم مادر

با نزدیک شدن به سه ماهه سوم بارداری، ممکن است در هفته ۲۶ بارداری تفاوت زیادی در اندازه برآمدگی شکم خود مشاهده کنید. جنین شما در این دوره وزن زیادی اضافه می‌کند، بنابراین رحم شما در حال بزرگ شدن و سنگین‌تر شدن است. اگر قد پایه شما (فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) در این هفته اندازه‌گیری شود، حدود ۲۶ سانتی‌متر خواهد بود.

هفته بیست و ششم بارداری: رژیم غذایی

مراقب مصرف مایعات و فیبر خود باشید. نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز به شما کمک می‌کند هیدراته بمانید، هضم غذا را بهبود می‌بخشد و به پیشگیری از عفونت‌های ادراری و مثانه کمک می‌کند. هم‌چنین کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کودک در حال رشد شما مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. در همین حال، مصرف فیبر کافی (۲۵ گرم در روز) می‌تواند به شما در جلوگیری از یبوست کمک کند و هم‌چنین خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. اگر نیاز به افزایش مصرف فیبر دارید، غذاهایی مانند موز، ماکارونی گندم کامل، عدس و سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هفته بیست و ششم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

از ایجاد یک برنامه زایمان گرفته تا انتخاب نام نوزاد، با نزدیک شدن به سه ماهه سوم بارداری، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. لیست پینو بیبی را در زیر بررسی کنید:

 • برخی از والدین آینده از یک دولا کمک می‌گیرند، که می‌تواند به عنوان یک دستیار حرفه‌ای در حین بارداری و زایمان و در دوره پس از زایمان به آن‌ها کمک کند. اگر چه دولا جایگزینی برای پزشک آموزش دیده، متخصص زنان و زایمان و ماما نیست، اما می‌تواند حمایت عاطفی لازم را به شما ارائه دهد، به شما کمک کند تا با کارکنان بیمارستان ارتباط موثر داشته باشید و حتی به شما در شروع شیردهی پس از زایمان کمک کند. داشتن دولا چیزی است که به علاقه و ترجیحات شما ‌بستگی دارد. شما می‌توانید از پزشک یا مربی کلاس آمادگی زایمان خود و همکلاسی‌های‌تان نیز راهنمایی و مشاوره دریافت کنید. ممکن است بخواهید یک برنامه زایمان برای خودتان تدارک ببینید و درباره آنچه ترجیح می‌دهید در طول بارداری و زایمان برای شما رخ خواهد داد مطالب و توضیحاتی را در جایی یادداشت کنید. حتی ممکن است درباره همراه خود در هنگام زایمان، نوع زایمان و مداخلات احتمالی حین زایمان با دولا، ماما و یا پزشک خود مشورت کنید. در نهایت آنچه را که انتخاب می‌کنید به شما بستگی دارد، اما ایده خوبی است که در حین نوشتن ایده‌های‌تان با پزشک خود مشورت کنید، زیرا آن‌ها توصیه‌های ارزشمندی خواهند داشت و در مورد آنچه در دسترس و مناسب برای موقعیت خاص شما هستند اطلاعات بیشتری دارند. داشتن برنامه زایمان مطمئناً الزامی نیست و حتی اگر برنامه‌ای دارید، مهم است که انعطاف‌پذیر باشید. تولد نوزاد شما ممکن است دقیقاً طبق برنامه پیش نرود.
 • همان‌طور که برجستگی شکم شما بزرگ می‌شود، شما و همسرتان ممکن است تعجب کنید که آیا رابطه جنسی در دوران بارداری در هفته بیست و ششم بارداری بی‌خطر است یا خیر. همیشه مطمئن‌ترین کار این است که بر اساس وضعیت خاص خود با پزشک خود مشورت کنید، اما اگر بارداری شما به طور طبیعی پیش می‌رود و هم شما و هم همسرتان نسبت به آن احساس نگرانی می‌کنید، باید بگوییم داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری به طور کلی بی‌خطر تلقی می‌شود. همچنان می‌تواند برای هر دوی شما لذت‌بخش و راحت باشد، اگر چه ممکن است لازم باشد موقعیت‌های مختلفی را تجربه کنید.
 • جنین و شکم شما در حال رشد هستند. اکنون ممکن است زمان خوبی برای در نظر گرفتن یک سفر باشد. مسافرت در سه ماهه دوم معمولاً بهترین زمان است، زیرا علائم بارداری ممکن است در حال حاضر کمتر آزاردهنده باشند. اگر قصد سفر دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا همه چیز را روشن کنید. لیستی از تورهای یکروزه تهیه کنید و با همسرتان در خصوص یک مسافرت کوتاه تصمیم‌گیری کنید.
 • اگر گروه خونی رزوس (Rh) خود را نمی‌دانید، اکنون به آزمایش خون نیاز دارید تا بررسی کنید که آیا جنین شما به محافظت در برابر بیماری رزوس نیاز دارد یا خیر. بیماری رزوس به این دلیل است که باعث ناسازگاری خون بین مادر و جنین می‌شود، اگر Rh خون شما منفی باشد و Rh جنین شما مثبت باشد، ممکن است عوارض جدی برای جنین ایجاد شود. اگر Rh منفی دارید، در ویزیت بارداری ۲۶ تا ۲۸ هفته‌ای و دوباره در هفته ۳۴ تا ۳۶ بارداری به تزریق‌های آمپول روگام ویژه نیاز دارید. اگر گروه خونی خود را نمی‌دانید، با پزشک یا مامای خود در مورد انجام تست خون صحبت کنید.

هفته بیست و ششم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

همسر باردار شما ممکن است در حال حاضر علائم کششی روی برآمدگی شکم و سایر نواحی بدن خود داشته باشد و ممکن است باعث تحریک و آزار او شود. پیشنهاد دهید هر شب به آرامی لوسیون یا کرم را روی پوست او ماساژ دهید. این امر می‌تواند به تسکین هر گونه خارش کمک کند و هم‌چنین به شریک زندگی شما کمک می‌کند تا احساس آرامش کند و محبت شما را بیشتر لمس کند.

هفته بیست و ششم بارداری: از پرشک خود بپرسید

سوالات متداول در یک نگاه

 • رشد جنین در هفته بیست و ششم چقدر طول می‌کشد؟ جنین شما در هفته ۲۶ بارداری هم‌چنان در حال افزایش وزن و رشد است. در این مرحله، ریه‌های کودک شما شروع به تولید سورفکتانت می‌کنند که ریه‌ها را قادر می‌سازد تا پس از تولد فعالیت کنند. تولید سورفکتانت این در سه ماهه سوم ادامه خواهد داشت. اکثر فرایندهای اصلی رشد جنین در حدود هفته ۲۹ بارداری کامل می‌شود و جنین شما در هفته‌های آینده به رشد خود ادامه می‌دهد.
 • در هفته بیست و ششم نوزاد در رحم چگونه به نظر می‌رسد؟
 • آیا کودک شما می‌تواند احساس کند که شکم خود را در هفته ۲۶ حاملگی مالش می‌دهید؟
 • حرکت جنین در هفته بیست و ششم چقدر طبیعی است؟

هفته بیست و ششم بارداری: چک لیست شما

 • اگر علاقه دارید، در مورد دولاهای محلی تحقیق کنید تا به شما در کار و زایمان کمک کنند. می‌توانید از پزشک، دوستان و خانواده‌تان بخواهید که شخصی را به شما معرفی کنند، مقاله تفاوت متخصص زنان و زایمان و ماما را مطالعه کنید تا با تخصص و وظایف (متخصص، ماما، دولا، دایه و ….) بیشتر آشنا شوید.
 • اگر کار بر روی یک برنامه زایمان را شروع کرده‌اید، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید و نظر و راهنمایی او را بخواهید.
 • اقدام به جستجوی اطلاعات و منابع محلی برای کمک به شیردهی، مانند کلاس‌های شیردهی و مشاوران شیردهی کنید. اگر همین الان و قبل از تولد نوزادتان، این تحقیق را انجام دهید، ممکن است به شما کمک کند احساس آمادگی بیشتری داشته باشید.
 • اگر حیوان خانگی دارید، ممکن است بخواهید از دامپزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از آوردن نوزاد به خانه، آموزش یا آمادگی خاصی انجام شود. از دامپزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت سگ یا گربه خانگی خود را به کودک خود معرفی کنید و چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهید. به یاد داشته باشید، کارشناسان توصیه می‌کنند که حیوان خانگی را با نوزاد یا کودک خردسال تنها نگذارید.
 • اگر گربه خانگی دارید، حتماً نگهداری و تعویض خاک گربه را به دیگران بسپارید و تا حد امکان از او دوری کنید و به خصوص از دست زدن و تماس با مدفوع گربه اجتناب کنید زیرا احتمال ابتلا به عفونت توکسوپلاسموز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *