هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته پانزدهم بارداری (هفته ۱۵ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته پانزدهم بارداری (هفته 15 حاملگی)

ورود به هفته پانزدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. اکنون کودک شما به سرعت وزن اضافه می‌کند و بدن او سریع‌تر از سرش رشد می‌کند. وزن او حدود ۷۵ گرم و از سر تا پایین بدنش حدود ۹ تا ۱۰ سانتی‌متر است و در هفته ۱۵ بارداری تقریباً به اندازه یک نارنگی است. استخوان‌های گوش جنین در حال رشد هستند، به این معنی که جنین شما برای اولین بار شروع به شنیدن می‌کنند. او قادر خواهند بود به صدای ضربان قلب، دستگاه گوارش و صدای شما گوش دهند. موهای نازکی که لانوگو نامیده می‌شوند، در سراسر بدن شروع به رشد می‌کنند. اکنون خون بیشتری در اطراف بدن شما جریان دارد که ممکن است به شما «درخشش بارداری» بدهد. هم‌چنین می‌تواند عوارض جانبی از جمله تغییر در فشار خون، خونریزی لثه یا بینی و سردرد ایجاد کند. حالت تهوع سه ماهه اول باید تا الان برطرف شده باشد، اما اگر هنوز احساس بیماری یا استفراغ دارید با پزشک خود صحبت کنید. شما در حال افزایش وزن خواهید بود و ممکن است بدن‌تان در حال تغییر باشد. در صورت نیاز به انجام آمنیوسنتز، این کار را می‌توان از هفته ۱۵ انجام داد. آمنیوسنتز یک آزمایش معمول در بارداری نیست؛ این آزمایش جهت تشخیص هر گونه مشکل یا شرایط جدی سلامتی که بر کودک شما تأثیر می‌گذارد استفاده می‌شود. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۵ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته پانزدهم بارداری (هفته 15 حاملگی)

هفته پانزدهم بارداری

اکنون که به پانزده هفتگی رسیده‌اید، ممکن است با افزایش انرژی، وارد دوره «ماه عسل» بارداری خود شوید. در اینجا، تیم پینو بیبی برخی از اطلاعات در مورد رشد جنین شما و علائمی که ممکن است تجربه کنید، همراه با برخی از بینش‌ها، نکات و سوالاتی که باید در هفته پانزدهم بارداری در نظر بگیرید، جمع‌آوری کرده ‌است. پینو بیبی همراه شماست، پس از بارداری خود لذت ببرید.

هفته پانزدهم بارداری و تایید بارداری

کوچولوی شما هر روز در حال رشد و تکامل است و تغییراتی در ظاهر و احساس شما در هفته پانزدهم بارداری اتفاق می‌افتد. در اینجا برخی از نکات برجسته را گردآوری کردیم:

 • الگوی موی جنین با رشد اولیه مو در حال شکل‌گیری است، یعنی الان مشخص می‌شود که کوچولوی شما مو فرفری است یا موهای صاف دارد، تار موهای زیبایش نازک است و یا ضخیم.
 • کوچولوی شما هر هفته فعال‌تر می‌شود، حتی اگر هنوز حرکات او را احساس نکنید.
 • ممکن است افزایش انرژی و کاهش برخی علائم بارداری را تجربه کنید.
 • در هفته پانزدهم بارداری، برآمدگی شکم شما ممکن است شروع به نمایان شدن کند. ممکن است به این فکر کنید که آن را به نوعی نشان دهید یا از برآمدگی شکم در هفته پانزدهم بارداری خود عکس بگیرید!

هفته پانزدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

هفته‌ها یا ماه‌ها؟ بارداری شما ممکن است به هر دو صورت توصیف شود، اگر چه بیان بر اساس هفته شایع‌تر است. ۴۰ هفته بارداری را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف به ماه تقسیم کرد. با این حال، در هفته پانزدهم بارداری احتمالاً در ماه چهارم بارداری خود هستید و ممکن است متوجه برآمدگی شکم و برخی علائم دیگر شده باشید!

«اگر من در هفته پانزدهم بارداری هستم، تاریخ زایمان من چه زمانی است؟» فکر کردن به روزی که نوزاد جدیدتان را ملاقات خواهید کرد، هیجان‌انگیز است! پزشک به شما کمک می‌کند تا به این تاریخ برسید. همچنین شما می‌توانید از ابزار محاسبه آنلاین تعیین تاریخ زایمان پینو بیبی برای محاسبه این روز شگفت‌انگیز استفاده کنید.

هفته پانزدهم بارداری: رشد کودک شما

البته رشد هر نوزادی متفاوت است، اما در اینجا برخی از تحولات جنینی که ممکن است جنین شما در هفته پانزدهم بارداری انجام دهد آورده شده است:

 • ویژگی‌های صورت جنین‌ شما هم‌چنان به رشد خود ادامه می‌دهد و گوش‌های کوچک او در هر طرف سر در جایگاه خود مستقر می‌شوند.
 • چشمان جنین هم‌چنان بسته است، اما می‌توانند به نور پاسخ دهند. جنین ممکن است بتواند انگشت شست خود را بمکد، با انگشتان خود چنگ بزند و حتی اخم کنند. بنابراین جنین فرایند مکیدن را که باعث ایجاد احساس آرامش در او می‌شود را از هفته ۱۵ حاملگی شروع کرده است.
 • الگوی موی کوچولوی شما نیز همراه با مقداری رشد زودرس مو در حال شکل‌گیری است.
 • برخی از نوزادان با موهای پر به دنیا می‌آیند و برخی دیگر در چند ماه اول زندگی خود طاس هستند. همه نوزادان لایه‌ای از موهای نرم و پرزدار به نام لانوگو ایجاد می‌کنند که ممکن است در این هفته رشد کند و به زودی بدن جنین شما را می‌پوشاند. در بیشتر نوزادان لانوگو همان ابتدای تولد شروع به ریزش می‌کند.
 • در پانزده هفتگی پوست نازک و شفاف رگ‌های خونی را می‌پوشاند. ضربان قلب جنین در حال رشد، نبض حیات اوست. روزانه ۱۰۰ میلی‌لیتر حجم خون، در بدن جنین در حال حرکت است.
 • ممکن است هنوز حرکات جنین را احساس نکنید، اما او تلنگر می‌زند و در درون شما می‌غلتد. در این هفته او فعال‌تر می‌شود. حرکت می‌کند و در کیسه آمنیوتیک چرخ می‌زند.

هفته پانزدهم بارداری: اندازه جنین

اکنون که در هفته پانزدهم بارداری هستید، جنین شما تقریباً به اندازه یک نارنگی است و طول او حدود ۹ تا ۱۰ سانتی‌متر می‌باشد و ۷۵ گرم وزن دارد.

هفته پانزدهم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته ۱۵ حاملگی پوست اطراف نیپل‌ پستان‌ها ممکن است تیره‌تر شود و متوجه شوید که موها و ناخن‌های‌تان سریع‌تر رشد می‌کنند. ممکن است کمی احساس درد و سوزن سوزن شدن در دست یا پا داشته باشید، اما این طبیعی است.

اگر چه هر بانوی باردار منحصر به فرد است، اما به طور معمول برآمدگی شکم بین هفته‌های ۱۳ تا ۱۶ بارداری ظاهر شود. بسیاری از مادران آینده اذعان می‌کنند که در این مرحله از بارداری که گاهی به آن «دوره ماه عسل» می‌گویند، احساس خستگی کمتر و انرژی بیشتری دارند. اگر این انرژی اضافی را تجربه می‌کنید، از آن لذت ببرید! کمی ورزش کنید، کلاس‌های آمادگی زایمان را بررسی کنید، برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی مراقبت از نوزاد را پیدا کنید یا شروع به برنامه‌ریزی جهت آماده‌سازی اتاق کودک خود کنید. از مقاله دکوراسیون اتاق کودک پینو بیبی استفاده کنید و اتاق کودک‌تان را بر اساس استانداردهای ایمنی و شاخص‌های روانشناسی چیدمان کنید.

همچنین برای اطلاع از نحوه مراقبت از نوزاد توصیه می‌کنیم مقاله‌های مرتبط را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید. فقط کافی است وارد سایت پینو بیبی شوید در منوی گزینه‌های موجود، گزینه مجله را انتخاب کنید و حالا طیف وسیعی از مقالات مختلف پیش روی شماست. هر مقاله‌ای را که مد نظر دارید مطالعه کنید و یا از قسمت جستجو موضوع مورد علاقه خود را پیدا کنید. با اشتراک‌گذاری نظرات خود با سایر مادران و بانوان دیگر وارد تعامل شوید.

هفته پانزدهم بارداری: علائم مادر

در هفته پانزدهم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید عبارت هستند از:

 • پاهای متورم در هفته ۱۵ بارداری: یکی از شرایطی که ممکن است ایجاد شود، ادم است. اِدم، نوعی تورم است که ممکن است در ران و ساق‌های پا یا حتی در دست‌ها و بازوهای شما رخ دهد. تورم ساق و مچ پا جزو شایع‌ترین علائم در سه ماهه دوم بارداری است. ادم زمانی اتفاق می‌افتد که بدن مایعات را در خود نگه می‌دارد، همانطور که گفتیم ادم می‌تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد. هم‌چنین ممکن است ورم پاها به دلیل هورمون ریلکسین باشد که باعث شل و سست شدن رباط‌های پا می‌شود. برای کمک به کاهش تورم، می‌توانید پاهای خود را در یک تشت آب خنک ماساژ دهید و پاهای‌تان را روی سطحی بالاتر از بدن خود قرار دهید.
 • لثه‌های متورم و دارای خونریزی‌ در هفته ۱۵ بارداری: لثه‌های قرمز و متورم که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حساس هستند و تمایل به خونریزی دارند، ممکن است ناشی از هورمون‌های بارداری باشند که احتمال التهاب و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهند. چنین بیماری‌های لثه‌ای با افزایش خطر زایمان زودرس مرتبط هستند. خبر خوب این است که شما می‌توانید با شستشو با آب نمک و مسواک زدن با مسواک نرم، ناراحتی و تحریک را کاهش دهید. هم‌چنین می‌توانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا در مورد این‌ که چه کاری باید انجام دهید، مشاوره تخصصی بگیرید. بهر تقدیر روال منظم مراقبت از دندان خود یعنی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و مراجعه به دندانپزشک خود هر شش ماه یکبار را رها نکنید.
 • گرفتگی بینی در هفته ۱۵ بارداری: اگر احساس می‌کنید که بینی شما دائماً گرفتگی دارد یا از خونریزی بینی رنج می‌برید، احتمالاً‌ پای مقصر همیشگی یعنی تغییرات ترشح هورمون‌ها در میان است. چه در هفته پانزدهم بارداری باشید و چه در طول بارداری، این هورمون‌ به ظاهر مزاحم ممکن است باعث تورم و خشک شدن غشاهای مخاطی بینی شوند. مطمئن شوید که بدن‌تان را هیدراته نگه داشته‌اید و قطره‌های بینی نمکی را برای تسکین امتحان کنید.
 • درد پایین کمر در هفته ۱۵ بارداری: اگر در هفته پانزدهم بارداری احساس کمردرد می‌کنید، شما تنها نیستید؛ بسیاری از زنان باردار این مشکل را دارند. قرار گرفتن در وضعیت بدنی مناسب و در پوزیشن صحیح می‌تواند به شما کمک کند. هم‌چنین پوشیدن کفش‌های پاشنه کوتاه می‌تواند کمک کننده باشد. تمرینات ورزشی که عضلات پشت شما را تقویت می‌کند نیز می‌تواند به پیشگیری یا کاهش کمردرد کمک کند.
 • افزایش وزن در هفته ۱۵ بارداری: خوشبختانه، تهوع صبحگاهی را اکنون پشت سر گذاشته‌اید. اشتهای شما ممکن است برگشته باشد و ممکن است در هفته ۱۵ بارداری متوجه افزایش وزن شوید. کوچولوی شما در حال رشد است و در هفته پانزدهم بارداری شکم شما ممکن است برجسته‌تر به نظر برسد.
 • مه مغز بارداری در هفته ۱۵ بارداری: اخیراً احساس فراموشی بیشتری می‌کنید؟ این می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی، کمبود خواب یا حتی استرس باشد. کارشناسان هنوز نمی‌دانند که آیا بارداری تأثیر واقعی بر حافظه و وضوح ذهنی شما دارد یا خیر؟! اما اگر بیش از حد معمول احساس حواس‌پرتی می‌کنید، فقط بدانید که بسیاری از مادران آینده نیز همین احساس را دارند. سعی کنید از تبلت یا تلفن هوشمند خود استفاده کنید تا فهرستی از کارهای مهم خود را با استفاده از آلارم گوشی همراه‌تان برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید موارد روزمره را روی کاغذ یاداشت و روی درب یخچال بزنید. در مورد این‌ که آیا مه مغز بارداری واقعیت است یا خیالی و این ‌که برای سازماندهی این وضعیت چه کاری می‌توانید انجام دهید، مقاله مربوط به مه مغزی در بارداری یا ابری شدن هوشیاری در حاملگی را مطالعه کنید.
 • واریس (رگ‌های عنکبوتی) در هفته ۱۵ بارداری: از آنجایی ‌که بارداری منجر به تغییراتی در گردش خون و افزایش حجم خون می‌شود، ممکن است متوجه رگ‌های نازک و قرمز رنگ زیر پوست صورت یا پاهای خود شوید. ورزش منظم و در صورت امکان بالا نگه داشتن پاها می‌تواند به بهبود گردش خون و کاهش شانس ابتلا به رگ‌های عنکبوتی که معمولاً پس از زایمان محو می‌شوند، کمک می‌کنند.
 • عفونت‌های دستگاه ادراری در هفته ۱۵ بارداری: بارداری می‌تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت دستگاه ادراری (UTI) کند. اگر هنگام ادرار کردن دچار درد شدید، میل شدید برای ادرار کردن فوری، تب یا کمردرد دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را برای کمک به جلوگیری از عفونت جدی مثانه یا کلیه تجویز کند.

هفته پانزدهم بارداری: اندازه شکم مادر

همان‌طور که در بالا ذکر شد، برآمدگی شکم هر بانوی حامله‌ای با دیگری متفاوت است و با سرعت خاص خود رشد می‌کند. ممکن است در حال حاضر این برآمدگی ظاهر نشود. این امکان وجود دارد که اندازه شکم بارداری شما در حدود پانزده هفتگی آشکارتر شود، زیرا برآمدگی شکم بارداری معمولاً در حدود هفته‌های ۱۲ تا ۱۶ بارداری شروع می‌شود و‌ همان‌طور که جنین رشد می‌کند شکم هم بزرگتر می‌شود.

ممکن است کنجکاو باشید که بدانید آیا می‌توانید حرکت جنین خود را در هفته پانزدهم احساس کنید. کوچولوی شما فعال‌تر می‌شود و در داخل رحم شما حرکت می‌کند. با این حال، ممکن است شما آن حرکات را هنوز در هفته پانزدهم احساس نکرده باشید. این احتمال وجود دارد که در حدود ۱۸ تا ۲۰ هفتگی برای اولین بار حرکت کودک خود را احساس کنید که به عنوان حرکات تند یا تسریع شناخته می‌شود.

هفته پانزدهم بارداری: رژیم غذایی

همچنان به مصرف مقادیر کافی ویتامین C ادامه دهید چرا که ممکن است لثه‌های شما حساس شده‌ باشند و خونریزی داشته باشند. اگر واریس بارداری شما شدید است و یا ظاهر ناخوشایندی ایجاد کرده است، مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان را در برنامه غذایی خود جای دهید به تناسب فصل می‌توانید از میوه‌های مانند توت فرنگی، زغال اخته و انگور استفاده کنید. غذاهای غنی از ویتامینE،B  و Cنیز برای بهبود عوارض بارداری مانند تورم بدن و کم شدن اثرات واریس موثر هستند. مواد غذایی غنی از فیبر مانند سبزیجات و میوه‌های تازه، غذاهای غنی از منیزیوم مانند موز و آووکادو؛ سرکه سیب، زنجبیل و امگا ۳ در درمان واریس بارداری موثر هستند. برنامه غذایی خود را با مواد خوراکی سالم و متنوع، مغذی کنید و در مصرف هر گونه ماده غذایی اعتدال را رعایت کنید.

هفته پانزدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

تیم پینو بیبی اینجاست تا به شما در سفر بارداری‌تان کمک کند. لیست مفید پینو بیبی از نکات مهمی که در هفته پانزدهم بارداری باید در مورد آن‌ها فکر کنید را بررسی کنید:

 • بهترین راه برای بالا نگه داشتن سطح انرژی و کمک به تقویت عضلات از طریق ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی، شنا یا یوگا است. قبل از برنامه‌ریزی برای انجام هر گونه تمرین ورزشی، مطمئن شوید که پزشک به شما اجازه انجام آن ورزش را می‌دهد. پیاده‌روی یک انتخاب عالی است، زیرا خطر کمی دارد. می‌توانید با قدم زدن با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده به عنوان یک گردش مفرح، به خودتان انگیزه دهید و بدن‌تان را سالم نگه دارید.
 • آیا به این فکر کرده‌اید که کجا زایمان خواهید کرد؟ کارشناسان، بیمارستان‌ها و زایشگاه‌ها را ایمن‌ترین مکان برای وضع حمل می‌دانند و شما می‌توانید در مورد گزینه‌های انتخابی خود از پزشک‌تان اطلاعات بیشتری کسب کنید. پس از تعیین مکان، ممکن است بتوانید قبل از زایمان یک تور در بیمارستان یا مرکز مورد ترتیب دهید. هم‌چنین می‌توانید از سه ماهه دوم بارداری استفاده کنید تا دریابید که چه گزینه‌های دیگری برای زایمان طبیعی و یا زایمان سزارین در دسترس شما است. بد نیست به آمادگی برای زایمان و این که چه کسی می‌تواند در حین زایمان همراه شما باشد، فکر کنید لازم نیست تصمیم‌گیری کند اما اگر فرصت دارید بد نیست تحقیقات خود را شروع کنید. امروزه روش‌های زایمان بسیار متنوع هستند. زایمان در آب یکی از گزینه‌های پرطرفدار امروزی است. همچنین می‌توانید مقاله رازهای زایمان راحت‌تر را مطالعه کنید تا با اقدامات لازم جهت داشتن یک زایمان طبیعی موفق آشنا شوید. البته قبل از همه این‌ها لازم است که مقایسه‌ای بین زایمان طبیعی و زایمان سزارین انجام دهید و تصمیم بگیرید که کدام روش زایمان را انتخاب می‌کنید. درباره معایب و مزایایی هر دو مطالعه کنید و در جلسه بعدی مشاوره با پزشک متخصص‌تان از او نیز نظرخواهی کنید.
 • خیلی زود، کودک شما قادر به شنیدن صداها خواهد بود و ممکن است سرگرم کننده باشد که هر روز کمی وقت خود را به صحبت کردن با جنین‌تان اختصاص دهید و یا موسیقی مورد علاقه خود را با جنین‌تان گوش کنید. گوش دادن به موسیقی نیز یکی از راه‌های بسیار موثرجهت کسب آرامش و کاهش سطح استرس در دوران بارداری است. برخی از مطالعات نشان داده است که گوش دادن مادر به برخی آهنگ‌های خاص ممکن است بر هوش و استعداد کودک آینده شما موثر باشند. مقاله جذاب تاثیر موسیقی بر رشد جنین را از دست ندهید.
 • برای اکثر مادران آینده، رابطه جنسی در دوران بارداری می‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد. خطوط ارتباطی با شریک زندگی خود را باز نگه دارید و اگر در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری سؤالی دارید با پزشک خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که در طول بارداری طبیعی است که میل جنسی شما یا همسرتان متفاوت باشد و حتی ممکن است میل جنسی شما در طول بارداری کاهش یابد. کاهش میل جنسی شما به عنوان مادر آینده، می‌تواند تحت تأثیر عواملی مانند سطح ترشح هورمون‌های بارداری، شکم در حال رشد، احساسات و خلقیات شما در مورد تمام تغییراتی که در حال وقوع است و یا سایر عوارض و علائم بارداری باشد که ممکن است در هفته پانزدهم بارداری و یا در طول بارداری خود تجربه کنید. باورها و اعتقادات غلط در زمینه داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری از کنار بگذارید و واقع‌بین باشید.
 • اگر مشتاق هستید در سونوگرافی اواسط بارداری از جنسیت کودک خود مطلع شوید، این زمان خیلی دور نیست. این سونوگرافی معمولاً بین هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود، بنابراین در هفته پانزدهم، تقریباً به آن رسیده‌اید.

هفته پانزدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

شریک باردار شما ممکن است در این دوره انرژی بیشتری داشته باشد، بنابراین می‌توانید یک فعالیت سرگرم کننده‌ی دو نفره ترتیب دهید. شاید رفتن به کلاس یوگا یا شنا از انرژی همسرتان بکاهد اما قطعاً او پیشنهاد یک سفر کوتاه یک روزه را رد نخواهد کرد. در سه ماهه دوم بارداری تا می‌توانید از اوقات خوش با هم بودن لذت ببرید. کوچولوی شما از این هفته قادر است تا صدای شما را بشنود بد نیست هر روز دقایقی را با نارنگی شیرین زندگی‌تان گپ بزنید.

هفته پانزدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

پزشک شما در طول بارداری در کنار شماست، بنابراین در مورد هر گونه سوال یا نگرانی در حال حاضر و هفته‌های آینده با او مشورت کنید. برخی از سوالات رایج در هفته پانزدهم بارداری عبارت هستند از:

 • آیا سرگیجه طبیعی است؟ در مورد آن چه اقدامی کنیم؟
 • خطرات و مزایای هر آزمایش ژنتیکی  که ممکن است در سه ماهه دوم ارائه شود، چیست؟
 • آیا شما آمنیوسنتز را توصیه می‌کنید؟
 • آیا گرفتن اشعه ایکس در نوبت بعدی دندانپزشکی بی‌خطر است؟
 • آیا نکاتی برای کمک به مدیریت استرس دارید؟

سوالات متداول در یک نگاه

آیا هفته پانزدهم، ماه چهارم بارداری محسوب می‌شود؟ اگر می‌پرسید هفته پانزدهم بارداری در ماه چندم است، دیگر به دنبال آن نباشید؛ اگر چه روش‌های مختلفی برای تقسیم هفته‌های بارداری به ماه‌ها وجود دارد، اما در هفته پانزدهم معمولاً شما را حدوداً ۴ ماهه باردار در نظر می‌گیرند.

 • آیا می‌توان جنین را در هفته پانزدهم بارداری احساس کرد؟
 • کودک من در هفته پانزدهم کجای شکم من است؟
 • در هفته پانزدهم بارداری چه انتظاری باید داشته باشم؟
 • آیا در هفته پانزدهم بارداری باید برآمدگی شکم داشته باشم؟

هفته پانزدهم بارداری: چک لیست شما

کارهای زیر ممکن است در طول بارداری به شما کمک کند:

 • از هفته ۱۵ ممکن است آزمایش خون و سونوگرافی دقیق انجام دهید که به عنوان غربالگری سرم مادر شناخته می‌شود. تست غربالگری معمولاً در صورتی انجام می‌شود که غربالگری ترکیبی سه ماهه اول را انجام نداده باشید. غربالگری سرم مادر نشان می‌دهد که آیا کودک شما در معرض خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های جسمی یا ذهنی مانند سندرم داون است یا خیر، اما این آزمایش صددرصد قابل اطمینان نیست. در حالی ‌که غربالگری ممکن است نشان دهد که از هر ۱۰۰ نوزاد حدود ۵ نفر در معرض خطر بیشتر قرار دارند، اما بیشتر آن‌ها مشکلی را تجربه نمی‌کنند.
 • هم‌چنین اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید، اگر سابقه اختلالات ژنتیکی در خانواده شما وجود دارد، یا اگر آزمایش‌های غربالگری که در اوایل بارداری انجام داده‌اید نشان داد که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به آمنیوسنتز داشته باشید. آمنیوسنتز به شما تشخیص واضحی می‌دهد.
 • شروع به تحقیق در مورد ملزومات نوزاد و سیسمونی نوزاد خود کنید. چک لیست ضروری نوزادی سایت پینو بیبی را مشاهده کنید.
 • اگر بیمه درمانی ندارید، از الان به مدیریت هزینه‌ها فکر کنید و برنامه‌ریزی کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که گزینه‌های شما برای زایشگاه‌ها و بیمارستان‌های مختلف جهت زایمان کدامند؟ انتخاب‌های شما ممکن است به آنچه در منطقه شما موجود است و بیمه درمانی شما (در صورت داشتن) و مواردی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، محدود شوند.
 • اگر شاغل هستید، گزینه‌های مرخصی زایمان خود را بررسی کنید، از جمله این‌ که چقدر زمان در اختیار دارید و چه مقدار از آن مرخصی با حقوق و با احتساب سنوات است. شما هنوز چندین ماه برای گرفتن مرخصی زایمان فرصت دارید، اما برنامه‌ریزی از قبل می‌تواند چالش‌های ذهنی و شغلی شما را کم کند بنابراین مفید است که از هم‌کنون دوراندیشی کنید.

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته پانزدهم بارداری (هفته ۱۵ حاملگی)

 1. گرامی گفت:

  خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *