دسته‌بندی نشده

پرمویی در نوزادان دختر نشانه چیست؟

چه زمانی باید نگران پرمویی نوزادان دختر باشیم

حتما دیده‌اید که برخی از نوزادان پوشیده از مو به دنیا می‌آیند، اما این بدان معنا نیست که آنها در آینده پرمو رشد کنند. پرمویی در نوزادان دختر با موهای نرم و ظریفی روی شانه‌ها و پشت مشاهده می‌شود که لانوگو نام دارد. تحقیقات نشان داده است که این امر باعث می‌شود کودک شما در دوره جنینی قبل از اینکه چربی کافی را داشته باشد، گرم نگه داشته شود. در ادامه مطلب با تعریف لانوگو و مزایای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

پرمویی در نوزادان دختر نشانه چیست؟

لانوگو چیست؟

وقتی صحبت از نوزاد می‌شود، می‌بینیم که بسیاری از نوزادان بدون هیچ مویی به دنیا می‌آیند، برخی با چند تار پراکنده متولده شده و برخی دیگر با انبوهی از مو به دنیا می‌آیند.

lanugo که “la-NOO-go” تلفظ می‌شود، موهای نرم و پرزکی بدن است که حدود یک‌سوم نوزادان با آن متولد می‌شوند. این ماده توسط فولیکول‌های موی جنین در سه‌ماهه دوم، بین هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ تولید می‌شود و نوزاد را در داخل رحم گرم نگه می‌دارد.

اکثر نوزادان لانوگوی خود را در رحم مادر از دست می‌دهند ( حدود ۳۲ تا ۳۶ هفتگی )، جایی که در مایع آمنیوتیک ریخته می‌شود.

سایر نوزادان، به‌ویژه نوزادان نارس، با لانوگوی خود به دنیا می‌آیند که معمولاً در چند هفته اول می‌ریزد و با موهای زائد که ظریف‌تر و سخت‌تر دیده می‌شود، جایگزین می‌شوند.

لانوگو ممکن است شبیه موهای سفید یا تیره به نظر برسد یا اصلاً رنگدانه یا رنگی نداشته باشد. ممکن است بتوانید لانوگو را در پشت، شانه‌ها، بازوها، پیشانی و گونه‌های کودک خود ببینید و احساس کنید. موها ممکن است کم‌پشت یا گسترده باشند. این امر می‌تواند فقط در چند نقطه رخ دهد یا بیشتر بدن را پوشش دهد.

پرمویی در نوزادان دختر را می‌توان در هر جایی از بدن یافت، به جز قسمت‌هایی که فولیکول مو ندارند، مانند لب‌ها، کف دست‌ها، کف پاها، کناره‌های انگشتان دست و پا، اندام تناسلی و ناخن می‌توان موها را مشاهده کرد.

تنوع ظاهری

لانوگو در نوزادان مختلف، متفاوت ظاهر می‌شود. بسته به طول بارداری شما ممکن است لانوگو وجود نداشته باشد یا خیلی زیاد باشد، همچنین، ژنتیک خانواده شما نیز در روشن شدن یا تیره‌شدن موها نقش دارد.

عوامل ژنتیکی

در نوزادانی که پوست روشن‌تری دارند، لانوگو ممکن است روشن یا بدون رنگ باشد. نوزادانی که پوست تیره‌تر دارند، موهای تیره‌تری دارند و بنابراین، لانوگوی تیره‌تری دارند. رنگ تیره مو ممکن است آن را بیشتر به چشم بیاورد.

اهمیت لانوگو

Lanugo بخشی از یک مرحله مهم رشد برای کودک شما است. واژه lanugo از کلمه لاتین “lana” به معنای پشم گرفته شده است.

به نظر می‌رسد این موی بدن، عملکردهای زیادی دارد و هنوز محققان به مطالعه آن و کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارهایی که انجام می‌دهد ادامه می‌دهند.

لانوگو اولین مویی است که از فولیکول‌های موی کودک شما در حالی که هنوز در رحم است رشد می‌کند.

آنچه که تحقیقات ثابت کرده است این است که نوزادان در حالی که هنوز در رحم هستند یا مدت کوتاهی پس از آن لانوگوی خود را از دست می‌دهند و داخل مایع آمنیوتیک می‌ریزد.

Lanugo همچنین به رشد کودک شما کمک می‌کند. این به این دلیل است که موی لانوگو هنگام حرکت، ارتعاشاتی را به گیرنده‌های حسی کودک شما ارسال می‌کند. این گیرنده‌ها رشد کودک شما را تحریک می‌کنند. وقتی lanugo می‌افتد، تحریک متوقف می‌شود و رشد کودک شما کند می‌شود. کارشناسان کاملاً مطمئن نیستند که چگونه این اتفاق می‌افتد، اما به مطالعه سایر اثرات هورمونی لانوگو ادامه می‌دهند.

محافظت از پوست

در رحم، یک ماده غلیظ، سفید و چرب به نام ورنیکس کازئوزا، پوست کودک شما را می‌پوشاند و مانعی برای محافظت از او در برابر مایع آمنیوتیکی که آنها را در رحم احاطه کرده است، ایجاد می‌کند.

لانوگو به ورنیکس می‌چسبد تا به آن کمک کند روی پوست بماند. اگر ورنیکس مویی نداشت که به آن بچسبد، از بدن نوزاد سر می‌خورد.

با نزدیک شدن به موعد زایمان ( هفته ۴۰ ) کودک شما کمتر لانوگو، ورنیکس کمتر و محافظت کمتری در برابر اثرات شناور شدن در مایع آمنیوتیک خواهد داشت.

تنظیم دما

کودک شما تا چند ماه آخر بارداری شروع به افزایش وزن یا تشکیل لایه‌ای از چربی برای گرم نگه داشتن او می‌کند. اعتقاد بر این است که رشد لانوگو در تنظیم دما، حفظ گرما و گرم نگه داشتن آن در داخل رحم نقش دارد. 

تنظیم هورمونی

تئوری دیگر این است که پرمویی در نوزادان دختر در دوره جنینی در ترشح هورمون‌هایی که استرس را کاهش داده و رشد آن‌ها را در داخل رحم تحریک می‌کنند، نقش داشته باشد.

نکات مهم درباره پرمویی نوزادان دختر

برای درمان لانوگو در نوزاد نارس لازم نیست کار خاصی انجام دهید، اما نکات زیر به شما کمک می‌کند تا بهترین کار ممکن را انجام دهید‌

 • صبور باشید

گذشت زمان بهترین درمان برای لانوگوی نوزاد است. موهای زاید کودک خود را به حال خود رها کنید تا در نهایت از بین بروند. در چند روز یا چند هفته، نوزاد شما باید لانوگو را از دست می‌دهد اما اگر زمان طولانی‌تر شود، باز هم می‌تواند طبیعی باشد.

 • از پاک‌کننده‌های مو استفاده نکنید

برای از بین بردن لانوگوی کودک خود از اپیلاسیون، اصلاح و یا استفاده از پاک‌کننده موهای بدن خودداری کنید. این محصولات برای نوزادان بی‌خطر نیستند و می‌توانند به پوست ظریف آنها آسیب برسانند.

 • ماساژ ملایم را امتحان کنید

ماساژ دادن ناحیه پوست به آرامی با روغن ملایم کودک ممکن است به تسریع ریزش لانوگو کمک کند، بنابراین برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست کودک خود مراقب باشید. فقط از محصولاتی استفاده کنید که پوست یا چشم کودک شما را تحریک نکنند.

چه زمانی باید نگران پرمویی نوزادان دختر باشیم

گفتیم مشاهده لانوگو در نوزادان معمول است، اما زمانی که در هفته‌ها یا ماه‌های پس از تولد از بین رفت، نباید دوباره رشد کند. ایجاد لانوگو پس از دوره نوزادی یا بعد از آن می‌تواند نشانه‌ای از چندین بیماری باشد، از جمله موارد زیر:

 • سوء تغذیه شدید

پرمویی در نوزادان دختر، می‌تواند نشان‌دهنده تغذیه نامناسب باشد، این حالت ممکن است ناشی از اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی یا سایر شرایطی باشد که باعث کاهش شدید وزن می‌شود.

لانوگو زمانی ایجاد می‌شود که جنین چربی بدن کافی برای گرم نگه داشتن بدنش را نداشته باشد.

لایه‌ای از موهای نرم و پرزدار برای محافظت و عایق کردن بدن رشد می‌کند. هنگامی که وضعیت تغذیه فرد بهبود یافت، لانوگو باید از بین برود.

 • اختلال ژنتیکی

پرمویی در نوزادان دختر، یک اختلال ژنتیکی نادر است که باعث رشد بیش از حد موهای لانوگو یا لانوگو مانند می‌شود.

نوزاد ممکن است با این عارضه متولد شود یا بعداً این مشکل در نوزاد ایجاد شود. این اختلال نادر گاهی اوقات “مرد گرگ” یا “سندرم گرگینه” نامیده می‌شود. هنگامی که این اختلال در مراحل بعدی زندگی ایجاد می‌شود، گاهی‌اوقات با یک وضعیت سلامتی، اختلال خوردن یا عوارض جانبی یک دارو ایجاد می‌شود.

چه زمانی باید نگران پرمویی نوزادان دختر باشیم

سایر مشکلات سلامتی

مطالعات نشان داده‌اند که اگرچه لانوگو نادر است، اما لانوگو می‌تواند نشانه‌ای از برخی بیماری‌ها از جمله سرطان، اختلالات غدد درون‌ریز یا اختلالات متابولیک باشد.

لانوگو چه مدت پس از تولد باقی می‌ماند؟

حدود ۳۰ درصد از نوزادان هنگام تولد هنوز لانوگو دارند، این چیز مهمی نیست. حتی ممکن است متوجه آن نشوید زیرا زیر ورنیکس پنهان می‌شود.

اگر بدن نوزاد تازه متولد شده هنوز وجود دارد، نگران نباشید. معمولاً در چند هفته اول بعد از به دنیا آمدن از بین می‌رود. با این‌حال، برخی از نوزادان ممکن است آن را تا چند ماه نگه دارد. توصیه‌های متناقضی در حذف لانوگو در صورت تداوم وجود دارد.

آیا لانوگو می‌تواند بعداً دوباره رشد کند؟

لانوگو گهگاه می‌تواند در کودکان بزرگتر یا افراد بزرگسال دوباره رشد کند. با این‌حال، ممکن است این نشانه یک مشکل بزرگتر باشد و نشان‌دهنده یک مشکل جدی برای سلامتی باشد‌.

رشد مو در نزدیکی ستون فقرات

بعضی از مادران ممکن است متوجه شوند که نوزاد تازه متولد شده یک تکه مو در نزدیکی ستون فقرات خود، در قسمت پایین کمر خود دارد. این لانوگو نیست و ممکن است ناشی از بیماری به نام اسپینا بیفیدا باشد.

اسپینا بیفیدا چیست؟

اسپینا بیفیدا یک ناتوانی مادرزادی است که ستون فقرات را درگیر می‌کند. زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات کودک به درستی رشد نمی‌کند. این ممکن است باعث آسیب نخاع و اعصاب مجاور شود و باعث ناتوانی‌های مختلف شود.

اسپینا بیفیدا به معنای ستون فقرات «باز» است، زیرا گاهی‌اوقات این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد شکاف در پشت شود. این وضعیت در ماه اول بارداری و با رشد ستون فقرات نوزاد و اعصاب مجاورش رخ می‌دهد.

علل اسپینا بیفدا

اسپینا بیفیدا معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما در ماه اول بارداری اسید فولیک کافی نباشد. اسید فولیک برای تشکیل بافت، رشد و رشد سلولی حیاتی است. سطح پایین این ویتامین، چه قبل از بارداری و چه در هفته‌های اولیه، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

با این‌وجود، توصیه کلی این است که اجازه دهید موها به‌طور طبیعی ریزش کنند. پوست کودک حساس است و درمان آن می‌تواند باعث تحریک شود، هر چند محصول استفاده شده ملایم باشد. اگر نگران طولانی شدن آن هستید، برای مشاوره با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

گفتیم که پرمویی در نوزادان دختر نشانه طبیعی از رشد جنین است و اگر نوزاد شما با موهای نرم بدن متولد شود، کاملا طبیعی است. اگر لانوگو در یک کودک بزرگتر، نوجوان یا بزرگسال ایجاد شد، با پزشک خود صحبت کنید، این پرمویی می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل جدی سلامتی باشد که نیاز به درمان جدی دارد.

2 دیدگاه در “پرمویی در نوزادان دختر نشانه چیست؟

 1. ناشناس گفت:

  دختر من وقتی به دنیا اومد دقیقا همین جور پر مو بود روی شونه‌ها دست ها کمر
  اما متاسفانه نخواست باما بمونه و رفت پیش خدا وقتی ۱۸ روزش بود و دکترا گفتن متابولیک هست اما جوابش دقیقا یک روز بعد از فوتش اومد که نشون میداد متابولیک نیست
  الانم افسرده‌ایم هم من هم همسرم.
  اگه پیشنهادی دارین بفرمایید

  1. سیدمحسن گفت:

   خدا رحمت کنه و صبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *