هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی و هفتم بارداری (هفته ۳۷ حاملگی)

ورود به هفته سی و هفتم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. در پایان هفته ۳۷، نوزاد شما کامل خواهد شد. جنین شبیه یک نوزاد تازه متولد شده به نظر می‌رسند و اندازه جنین از سر تا پا حدود ۴۸ سانتی‌متر است. وزن جنین حدود ۵۰۰/۲ کیلوگرم است و در حال آماده شدن برای تولد است. ریه‌های جنین کاملاً بالغ شده و می‌تواند با دست خود هر چیزی را محکم بگیرد. روده جنین حاوی مکونیوم سبز چسبنده است که اولین مدفوع او پس از تولد را تشکیل می‌دهد. ممکن است جنین شما در هر زمانی از این لحظه تا زمان تولد به داخل لگن شما حرکت کند. اگر اولین نوزاد شما باشد، این احتمال بیشتر است. وقتی کودک وارد لگن می‌شود، باید کمی احساس راحتی بیشتری داشته باشید. بسیاری از زنان در اواخر بارداری متوجه نشت آغوز (اولین شیر شما) در پستان‌هایشان می‌شوند. اگر این موضوع شما را آزار می‌دهد، می‌توانید پد سینه را از داروخانه خریداری کنید. همچنین ممکن است بیشتر از حد معمول متوجه ترشحات واژن شوید. این طبیعی است، اما اگر ترشحات بدبو، سبز یا قهوه‌ای است و باعث خارش یا درد شما می‌شود، با پزشک یا ماما درباره آن گفتگو کنید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید استراحت کنید. اگر قبلاً کار را متوقف نکرده‌اید، همین الان کار را متوقف کنید. از مرخصی زایمان استفاده کنید. در مقاله‌ای به طور مفصل درباره قوانین مرخصی زایمان در ایران توضیحاتی ارائه خواهیم کرد تا آن موقع بد نیست در خصوص شرایط کاری خود در دوران بارداری با کارفرمای خود گفتگو کنید برخی کارفرماها ممکن است خارج از قوانین رسمی امتیازات دیگری را نیز برای شما در نظر بگیرند. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۷ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی و هفتم بارداری (هفته 37 حاملگی)

هفته سی و هفتم بارداری: رشد کودک شما

شما به سرعت به خط پایان نزدیک می‌شوید، اما کوچولوی شما هنوز کارهای بیشتری برای انجام دادن دارد. این هفته، او احتمالاً هر روز حدود ۱۴ گرم اضافه می‌کند، قبل از تولد چربی اضافه می‌کند و چاق می‌شود.

به خاطر داشته باشید که اگر چه شما به موعد زایمان خود بسیار نزدیک هستید، اما در این مرحله هنوز بارداری شما در مرحله «اوایل ترم» در نظر گرفته می‌شود. «ترم کامل» بارداری شما در واقع ابتدای هفته ۳۹ در نظر گرفته می‌شود.

کودک شما اکنون بیشتر لانوگو، موهای ریز بدن را که بدن کوچک او را در رحم شما پوشانده بود، را از دست داده است. او اکنون می‌تواند با انگشتانش حرکاتی را انجام دهد. به علاوه، او هم‌چنین ممکن است با حرکت یا چرخش به سمت نور به نورهای شدید در دنیای بیرون پاسخ دهد.

اگر قبلاً این کار را نکرده است، ممکن است برای آماده شدن برای زایمان به حالت سر به پایین حرکت کند.

هفته سی و هفتم بارداری: اندازه جنین 

در ۳۷ هفتگی، اندازه جنین به طور متوسط به اندازه یک کرفس است. آیا نمی‌دانید که کودک شما در ۳۷ هفتگی چگونه قرار می‌گیرد؟ اگر چه نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم که کوچولوی شما در این هفته چگونه درون شکم شما جمع شده است اما احتمالاً در وضعیت سر به پایین است.

هفته سی و هفتم بارداری: تغییرات بدن مادر 

آیا نمی‌دانید در هفته سی و هفتم بارداری چند ماهه حامله هستید؟ از آنجایی‌که هفته‌های بارداری به طور منظم به ماه‌ها تقسیم نمی‌شود، ممکن است در این مرحله شما ۹ یا ۱۰ ماهه باردار باشید.

در هفته سی و هفتم بارداری، دهانه رحم شما ممکن است شروع به گشاد شدن کند. هنگامی‌ که این اتفاق می‌افتد، ممکن است مهر و مومی که رحم شما را در برابر عفونت در طول بارداری محافظت می‌کرد، از دست بدهید. این مهر و موم به پلاگ موکوس معروف است. اگر در هفته سی و هفتم بارداری متوجه ترشحات اضافی واژن شدید که شفاف، صورتی یا کمی خونی است، ممکن است این ترشحات مخاطی باشد. دیدن این ترشحات مخاطی نشان دهنده این است که زایمان در حال شروع است و دور نیست.

به خاطر داشته باشید، واژن شما می‌تواند ساعت‌ها، روزها یا حتی هفته‌ها قبل از شروع زایمان، پلاک مخاطی را ترشح کند البته ممکن است برخی از مادران آینده اصلاً متوجه آن نشوند.

در هفته سی و هفتم، اگر بعد از تمیز کردن ناحیه تناسلی، متوجه وجود پلاک مخاطی روی شورت یا دستمال توالت خود شدید، نگران نشوید اگر مطمئن نیستید که زایمان شما شروع شده است یا خیر، ممکن است بخواهید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد این‌ که چه کاری باید انجام دهید مشاوره کنید.‌

احتمالاً به دلیل وزن اضافی که حمل می‌کنید، احساس خستگی زیادی می‌کنید. اما خوابیدن نیز ممکن است سخت باشد. ممکن است غلت زدن در رختخواب برایتان سخت باشد و احتمالاً در طول شب نیاز به بلند شدن دارید تا به سرویس بهداشتی بروید.

احتمال این ‌که دو قلوها و سه قلوها زودتر از یک نوزاد مجرد به دنیا بیایند بیشتر است، بنابراین اگر در هفته سی و هفتم بارداری دو قلو یا بیشتر حامله هستید مراقب علائم زایمان باشید.

هفته سی و هفتم بارداری: علائم مادر

در هفته سی و هفتم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

درد یا فشار لگن در هفته ۳۷ بارداری: آیا کودک شما این روزها پایین‌تر از لگن شما قرار گرفته است؟ این نزول- که به آن روشن شدن یا درگیری نیز می‌گویند، می‌تواند چند هفته قبل از تولد نوزاد شما رخ دهد و اگر کمی فشار اضافی روی شکم خود وارد کنید ممکن است متوجه آن شوید. این درد لگن حتی می‌تواند راه رفتن را سخت کند. اگر فشار لگن باعث ناراحتی شما می‌شود، حمام آب گرم ممکن است کمی تسکین دهنده باشد. برای مشاوره بیشتر در مورد اقداماتی که برای تسکین درد لگن یا کمردرد باید انجام دهید، با پزشک خود تماس بگیرید.

تنگی نفس در هفته ۳۷ بارداری: اگر کودک شما هنوز وارد لگن نشده است، ممکن است به ریه‌های شما فشار بیاورد و تنفس را کمی دشوارتر کند. سعی کنید بیشتر استراحت کنید، به آرامی حرکت کنید و صاف بنشینید یا بایستید تا به ریه‌های‌تان فضای بیشتری برای انبساط در هر تنفس بدهید. هنگامی‌ که کودک شما به سمت لگن شما پایین می‌آید، ممکن است فشاری از روی ریه‌ها و دیافراگم شما برداشته شود و نفس کشیدن را برای شما آسان‌تر کند.

حالت تهوع در هفته ۳۷ بارداری: برخی از مادران در هفته سی و هفتم بارداری حالت تهوع را تجربه می‌کنند و این می‌تواند نشانه‌ای از شروع زایمان باشد. سعی کنید به جای سه وعده غذایی بزرگ، چهار یا پنج وعده غذایی کوچکتر بخورید. غذاهای مانند برنج، نان تست یا موز می‌توانند به شما کمک کنند تا این حالات تهوع را برطرف کنید.

خرناس کشیدن در هفته ۳۷ بارداری: این یکی ممکن است شما را به اندازه شریک زندگی‌تان ناراحت نکند. اکثر مادران آینده به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری دچار تغییراتی در تنفس می‌شوند و در ماه‌های پایانی بارداری، برخی از خروپف‌ها غیرمعمول نیست زیرا غشاهای مخاطی در مجاری بینی شما تمایل به خشک شدن دارند. مطمئن شوید که هیدراته هستید و اگر شریک زندگی‌تان از خروپف شما شکایت می‌کند، از یک مرطوب‌کننده برای مرطوب کردن بینی خود استفاده کنید.

در هفته ۳۷ بارداری پاهای شما ناپایدار است: در حال حاضر، افزایش وزن بارداری شما به این معنی است که مرکز ثقل شما تغییر کرده است و باعث می‌شود تعادل خود را از دست بدهید. این وزن اضافی از جنین، جفت، مایع آمنیوتیک و موارد دیگر می‌تواند حرکت کردن را دشوار کند. هنگامی‌ که کودک در لگن شما پایین می‌آید، توزیع وزن شما ممکن است دوباره تغییر کند، بنابراین هر زمان ‌که روی پاهای خود می‌ایستید بیشتر مراقب باشید. برای ثابت نگه داشتن خود، آرام بایستید و پاهای خود را در یک جهت قرار دهید و وزن خود را به طور مساوی روی هر دو پا متعادل کنید. سعی کنید لگن خود را به جلو یا عقب متمایل نکنید و از بلند کردن یا حمل وسایل سنگین یا حجیم خودداری کنید.

انقباضات در هفته ۳۷ بارداری: شما ممکن است شروع به احساس انقباضاتی کنید که ممکن است آن‌ها را شبیه به دردهای قاعدگی تفسیر و تشریح کنید. انقباضاتی که نامنظم هستند و با حرکت یا تغییر موقعیت از بین می‌روند، احتمالاً این انقباضات، انقباضات تمرینی براکستون هیکس هستند. اما اگر احساس می‌کنید که انقباضاتی که به طور منظم رخ می‌دهند، به تدریج قوی‌تر می‌شوند و در صورت جابه‌جایی یا تغییر موقعیت فروکش نمی‌کنند، باید برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید. زمان‌بندی انقباضات خود و داشتن این اطلاعات برای اطلاع دادن به پزشک ضروری است و اطلاعات مهمی را در اختیار پزشک شما قرار می‌دهد.

هفته سی و هفتم بارداری: رژیم غذایی

در هفته ۳۷ بارداری باید سعی کنید تا کلسیم بیشتری مصرف کنید گر چه کودک شما تقریباً مراحل رشد را سپری کرده است اما هنوز استخوان‌ها و دندان‌های کوچولوی شما برای رشد و تکامل نیازمند دریافت کلسیم هستند. اگر بدن شما کلسیم کافی نداشته باشد، سیستم هوشمند بدن برای پذیرایی از جنین سخاوتمندانه و مهمان‌نوازانه از ذخیره کلسیم بدن شما برداشته و آن را جهت رشد در اختیار نوزادتان قرار می‌دهد. بدین ترتیب ممکن است استخوان‌های شما ضعیف و پوک شوند. پوکی استخوان بعد از بارداری یکی از عوارض رایج در بین بانوان است. برای جلوگیری از این عارضه سعی کنید تا به اندازه کافی کلسیم در جیره غذایی روزانه خود بگنجانید. منابع غذایی حاوی شیر، ماست، پنیر، آب پرتقال غنی شده با کلسیم، ماهی قزل آلا، توفو و ساردین هستند.

هفته سی و هفتم بارداری: خودمراقبتی؛ بایدها و نبایدها

موقعیت‌های مختلف زایمان و اقداماتی وجود دارند که می‌توانند در حین زایمان و پیش از زایمان به شما کمک کنند. برخی از آن‌ها به تجهیزاتی مانند تخت زایمان، صندلی، استخر یا توپ نیاز دارند. ایده خوبی است که از قبل بپرسید چه چیزی در بیمارستان یا مرکز زایمان شما موجود است. هم‌چنین، سعی کنید ذهنی باز داشته باشید. هنگامی‌ که در حال زایمان هستید، ممکن است متوجه شوید که چیزی که واقعاً راحت می‌بینید با چیزی که انتظار داشتید با آن راحت باشید متفاوت است.

در مورد گزینه‌های خود برای تغذیه کودک تحقیق کنید. انتخاب تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک با شماست، اما ممکن است بخواهید در مورد هر کدام بیشتر بدانید. می‌توانید با پزشک یا ماما صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر قبلاً یکی از صندلی‌های کودک را خریداری نکرده‌اید، برای سفر کودک‌تان از بیمارستان به خانه به یک صندلی ماشین نیاز دارید که باید هر چه سریع‌تر روی صندلی عقب خودروری شما نصب شود. اطمینان حاصل کنید که صندلی ماشینی که خریداری می‌کنید تمام استانداردهای ایمنی را دارد. اگر از یکی از دوستان یا اعضای خانواده صندلی ماشینی را قرض گرفته‌اید یا از صندلی ماشینی که برای یکی از فرزندان بزرگ‌ترتان بوده است، استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که وضعیت خوبی دارد و تمام اجزای آن سالم هستند، به خصوص کمربندهای کشی را چک کنید. می‌توانید برندهای مختلف را در سایت‌های فروش آنلاین با هم مقایشه کنید و در نهایت آنچه که با بودجه و سلیقه شما هماهنگ‌تر است را انتخاب و خریداری کنید.

ممکن است بخواهید از برخی از دوستان، همسایگان یا اعضای خانواده مورد اعتماد بخواهید که در مواردی مانند خرید مواد غذایی، خشکشویی، یا مراقبت از فرزندان بزرگتر یا حیوانات خانگی در چند هفته اول تولد نوزادتان کمک بگیرید. فهرستی از مواردی که ممکن است در مورد آن‌ها به کمک نیاز داشته باشید تهیه کنید تا دوستان شما دقیقاً بدانند که چه کاری می‌توانند برای کاهش بار مسئولیت و کمک به شما انجام دهند.

تقریباً در این زمان، پزشک شما ممکن است آزمایش استرپتوکوک گروه B (که به عنوان استرپتوکوک گروه B یا GBS شناخته می‌شود) را دخواست دهد. این آزمایش روتین (که معمولاً توسط پزشک یا ماما شما با گرفتن سواب از واژن و راست روده شما انجام می‌شود) بررسی می‌کند که آیا شما حامل باکتری GBS هستید یا خیر. اگر نتیجه آزمایش شما مثبت باشد، پزشک شما می‌تواند به شما توصیه کند که در صورت زایمان واژینال، به چه درمانی نیاز دارید تا اطمینان حاصل شود که نوزادتان در طول زایمان با باکتری‌ها تماس پیدا نمی‌کند.

ممکن است از خود بپرسید که چه زمانی حاملگی شما کامل در نظر گرفته می‌شود. اساساً بارداری شما در شروع هفته ۳۹ ترم کامل در نظر گرفته می‌شود. از این زمان (هفته سی و هفتم) تا آن زمان (هفته ۳۹ به بعد)، کودک شما هنوز کارهای زیادی برای رشد دارد. زمان زیادی برای انتظار ندارید – فقط چند هفته تا ملاقات با نوزادتان فاصله دارید.

دانستن این ‌که چه چیزهایی ممکن است در چند دقیقه و چند ساعت اول پس از تولد نوزادتان در ذهن داشته باشید ممکن است به شما کمک کند اعتماد به نفس و کنترل بیشتری داشته باشید.

هفته سی و هفتم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

به روز موعود نزدیک می‌شوید. از همسرتان بپرسید که برای فرایند زایمان و لحظات قبل از زایمان به چه چیزهایی نیاز است. با کمک و همفکری همسرتان ساک بیمارستان را آماده کنید و لوازم مورد نیاز همسر، نوزاد و خودتان را داخل کیف قرار دهید. مدارک شناسایی و پزشکی را در یک کیف جدا قرار دهید تا به راحتی بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. یادتان باشد دوربین فیلمبرداری‌تان را شارژ کنید. نکات تکمیلی و مفید را در مقاله وسایل مورد نیاز مادر برای بیمارستان هنگام زایمان مطالعه کنید و حتماً در مورد نظرات و دیدگاه‌های همسرتان در خصوص مداخلات پزشکی حین زایمان با او گفتگو کنید. مسیر خانه تا بیمارستان را طی کنید و تصمیم بگیرید از کدام مسیر می‌خواهید خود را به بیمارستان برسانید. با استفاده از اپلیکیشن‌های مسیریاب در ساعات مختلف روز مسیر خانه تا بیمارستان را ردیابی کنید تا مدت زمان لازم برای رسیدن به بیمارستان و مسیر مناسب در ساعات مختلف شبانه روز را ارزیابی کنید. از این هفته به بعد همیشه ماشین خود را آماده نگه دارید، باک خودروی‌تان را پر کنید و ماشین خود را در محل مناسبی پارک کنید تا در صورت نیاز همسرتان به راحتی بتواند سوار خودرو شود. مقاله مربوط به آمادگی‌های لازم روز قبل از زایمان را با همسرتان بخوانید و در مورد مسائل مطرح شده در آن مقاله با همسر خود گفتگو کنید. اگر همسر شما بی‌حوصله است و یا درد دارد مقاله رازهای زایمان راحت‌تر را برای او بخوانید تا بتوانید به او کمک کنید تا گزینه‌های مناسب تسکین درد را ارزیابی و انتخاب کند. بد نیست پیلاتس و یوگای قبل از زایمان را با همسر خود انجام دهید و به تدریج او را برای وضع حمل آماده نمایید.  

هفته سی و هفتم بارداری: از پزشک خود بپرسید

  • اگر کودک شما سرش به سمت پایین نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟
  • در چه شرایطی ممکن است نیاز به سزارین داشته باشید؟
  • آیا شریک تولد شما اجازه دارد هنگام زایمان در کنار شما باشد؟ اگر سزارین می‌کنید چه؟
  • در طول زایمان چند نفر می‌توانید همراه خود داشته باشید؟
  • درست بعد از زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟
  • چه مدت پس از زایمان احتمال دارد در بیمارستان بمانید و در این مدت چه اتفاقی می‌افتد؟

هفته سی و هفتم بارداری: چک لیست شما

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، کیف بیمارستان خود را ببندید. روز بزرگ می‌تواند همین نزدیکی باشد!

فریزر خود را با غذاهایی که می‌توانید به سادگی گرم کنید، پُر کنید. بعد از به دنیا آمدن نوزاد، ممکن است وقت پختن غذا نداشته باشید.

مهد کودک انتخابی خود را نهایی کنید و هر گونه لوازم ضروری نوزاد را که هنوز نخریده‌اید زودتر خریداری نمایید. به خاطر داشته باشید که بیشتر نوزادان دقیقاً در موعد مقرر به دنیا نمی‌آیند و ممکن است نوزاد شما زودتر متولد شود.

در صورت شکستن آب هنگام خواب، یک ملحفه ضد آب برای محافظت از تشک خود در نظر بگیرید.

اگر در آینده قصد شیردهی یا پمپاژ شیر را دارید، چندین سوتین باکیفیت تهیه کنید.

اگر در این هفته انرژی کافی دارید، کمی از آن را صرف جستجوی برای یافتن بهترین لوازم کودک کنید. معیارهای انتخاب لوازم کودک را مطالعه کنید به خصوص در انتخاب محصولات مراقبتی و بهداشتی کودک حساس باشید و نهایت دقت را در انتخاب آن‌ها به خرج دهید. ممکن است دوست داشته باشید برخی از ضروریات تغذیه مانند بهترین شیشه شیرهای کودک و بهترین پستانک‌ها را بررسی کنید به سایت پینو بیبی سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *