هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی و پنجم بارداری (هفته ۳۵ حاملگی)

ورود به هفته سی و پنجم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن کودک شما در حال حاضر بیش از ۳۰۰/۲ کیلوگرم است و از سر تا پای او حدود ۴۶ سانتی‌متر است. او در رحم مچاله شده و پاهایش را در سمت قفسه سینه خم کرده است، اما همچنان می‌تواند موقعیت خود را تغییر دهد و به شما لگد بزند. او می‌تواند هر روز حدود یک لیتر مایع آمنیوتیک را ببلعد که به صورت ادرار دفع می‌شود. اگر کودک شما هنوز در وضعیت بریچ است (سر بالا، پاها پایین) نگران نباشید اکثر نوزادان در ماه آینده به تدریج به حالت سر به پایین تغییر وضعیت می‌دهند. اگر کودک شما در طی یک یا دو هفته آینده هم‌چنان در وضعیت بریچ قرار دارد، پزشک یا ماما ممکن است سعی کند او را با استفاده از روشی به نام نسخه خارجی سفالیک (ECV) بچرخاند. ممکن است در حال حاضر انقباضات براکستون هیکس زیادی داشته باشید. اگر در این هفته زایمان ‌کنید، وضع حمل شما زایمان زودرس محسوب می‌شود و فوراً به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارید. اگر بارداری شما پرخطر باشد، پزشک یا مامای شما احتمالاً از این به بعد بیشتر می‌خواهد شما را ویزیت کند. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۵ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی و پنجم بارداری (هفته 35 حاملگی)

هفته سی و پنجم بارداری: رشد کودک شما

در این هفته، دست‌ها و پاهای کودک شما تپل‌تر می‌شوند و پوست او صورتی و صاف می‌شود. پوست لطیف او برای نوازش‌های شما آماده می‌شود.

ورنیکس، پوششی روی پوست کودک شما که از مایع آمنیوتیک محافظت می‌کند، نسبت به هفته‌های گذشته ضخیم‌تر می‌شود. با این حال، موهای ظریفی به نام لانوگو که زمانی بدن او را پوشانده بود، تقریباً در این زمان از بین رفته است.

ریه‌های کودک شما به رشد خود ادامه می‌دهند و سورفکتانت تولید می‌کنند. سورفکتانت ماده‌ای است که به ریه‌های کودک شما کمک می‌کند تا زمانی‌ که خارج از رحم شما است، هوا را جذب کند و بتواند به تنهایی نفس بکشد.

مغز و سیستم عصبی کودک شما هنوز در حال رشد است. در این زمان، مغز کودک شما تقریباً دو سوم وزنی است که در هفته‌های ۳۹ یا ۴۰، زمانی ‌که نوزاد شما کامل در نظر گرفته می‌شود، وزن دارد.

در ۳۵ هفتگی، سیستم گردش خون و سیستم اسکلتی عضلانی هر دو به طور کامل توسعه یافته‌اند و احتمالاً جنین برای آماده شدن جهت تولد به وضعیت سر به پایین تغییر وضعیت می‌دهد.

اگر در هفته سی و پنجم بارداری دو قلو یا چند قلو حامله هستید، بهتر است علائم زایمان زودرس را بدانید، زیرا در بارداری دو قلویی، احتمال زایمان زودرس حدود ۵۰ درصد بیشتر است. اگر سه قلو باردار هستید، حدود ۹۰ درصد احتمال بیشتری برای زایمان زودرس وجود دارد.

برخی از علائم زایمان زودرس عبارت هستند از: گرفتگی عضلات (دردی سبیه گرفتگی قاعدگی)، فشار پایین کمر، اسهال و افزایش ترشحات واژن. در صورت مشاهده هر یک از علائم زایمان زودرس فوراً با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید.

هفته سی و پنجم بارداری: اندازه جنین

در سی و پنج هفتگی، اندازه جنین به طور متوسط به اندازه یک کلم بروکلی است. طبیعی است که تعجب کنید که کوچولوی در حال رشد شما دقیقاً چگونه در داخل شکم شما قرار گرفته است. اما کلم بروکلی شما در این هفته در حدود ۴۶ سانتی‌متر طول دارد و وزن او در حدود ۳۰۰/۲ گرم است.

هفته سی و پنجم بارداری: تعییرات بدن مادر

آیا می‌دانید چند هفته از بارداری شما باقی مانده است؟ در هفته ۳۵ حاملگی، شما حدود ۴ یا ۵ هفته تا پایان بارداری فاصله دارید. بارداری از ابتدای هفته سی و نهم تا پایان هفته چهلم به عنوان یک ترم کامل در نظر گرفته می‌شود. شما به روز بزرگ و تولد نوزادتان نزدیک‌تر می‌شوید.

یکی از عوارض جدی که می‌تواند در اواخر بارداری ایجاد شود پره اکلامپسی است. این عارضه معمولاً در صورتی تشخیص داده می‌شود که پزشک متوجه فشار خون بالا یا دفع پروتئین در ادرار شما شود. در صورت بروز موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید: سردرد شدید، درد در شکم، تاری دید و تورم ناگهانی دست یا پا.

ممکن است در حال حاضر انقباضات براکستون هیکس زیادی داشته باشید. این انقباضات احساس سفت شدن یا گرفتگی در شکم شما ایجاد می‌کنند و ممکن است هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در اواخر بارداری رخ دهند. همانطور که بارها گفتیم این انقباضات روش تمرینی بدن شما برای آماده شدن جهت زایمان هستند و جای نگرانی ندارند. شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا این انقباضات، براکستون هیکس هستند یا انقباضات واقعی، زیرا معمولاً با حرکت کردن از بین می‌روند. اگر انقباضات قوی‌تر یا نزدیک‌تر به هم باشد و با گذشت زمان بیشتر دوام می‌آورند یا وقتی راه می‌روید قوی‌تر می‌شوند و در لگن، شکم یا کمر احساس درد یا فشار می‌کنید ممکن است انقباضات واقعی باشند.

از نظر این ‌که در چندمین ماه بارداری هستید باید بگوییم شما اکنون در آغاز نه ماهگی بارداری هستید. فقط به خاطر داشته باشید، هفته‌های بارداری به طور مساوی به ۹ ماه تقسیم نمی‌شود، بنابراین می‌توانیم بگوییم که در انتهای ماه هشتم بارداری یا ابتدای ماه نهم قرار دارید.

با نزدیک شدن به موعد زایمان، ممکن است در مورد احتمال نیاز به زایمان سزارین کنجکاو باشید. سزارین عملی است که نوزاد از طریق برش‌هایی در شکم مادر به دنیا می‌آید.

اگر چه بیشتر نوزادان از طریق واژینال به دنیا می‌آیند، اما زایمان سزارین غیرمعمول نیست. شرایطی وجود دارد که ممکن است زایمان سزارین انتخاب ایمن‌تری نسبت به زایمان طبیعی برای مادر یا نوزاد در نظر گرفته شود.

وقتی که زایمان کند می‌شود یا متوقف می‌شود، انجام سزارین منطقی است یا اگر انقباضات آنقدر ضعیف یا نادر باشد که دهانه رحم را به اندازه کافی گشاد کند که کودک بتواند از آن عبور کند، سزارین انجام می‌شود. یکی دیگر از شرایطی که سزارین را محتمل می‌کند، ضربان قلب غیرطبیعی برای نوزاد، یا بند ناف فشرده یا گره خورده است، که ممکن است از دریافت اکسیژن کافی برای نوزاد جلوگیری کند.

زایمان سزارین برنامه‌ریزی شده ممکن است توسط پزشک شما قبل از شروع زایمان توصیه شود. برخی از دلایلی که ممکن است برای زایمان سزارین برنامه‌ریزی شده توصیه شود عبارت هستند از:

کودک شما در حالت بریچ یا در وضعیت غیرطبیعی قرار دارد.

شما جفت سرراهی دارید، وضعیتی است که در آن جفت مانع از خروج ایمن کودک از رحم می‌شود.

کودک شما به طور بالقوه بیش از حد بزرگ است که از لگن و واژن شما عبور کند.

شما یک سزارین قبلی داشته‌اید، که ممکن است به این معنی باشد که انجام یک سزارین دیگر ایمن‌تر است. به خاطر داشته باشید، زایمان طبیعی پس از سزارین اغلب امکان‌پذیر است. اطلاعات بیشتر در مورد VBAC را در مقاله مربوطه در مجله اینترنتی پینو بیبی بخوانید.

در طی یک قرار ملاقات آینده با پزشک خود، ممکن است در مورد احتمال نیاز به سزارین بپرسید. اگر سزارین انتخاب شما است بد نیست در ویزیت بارداری در این هفته یا هفته آینده در خصوص نحوه انجام آن با پزشک متخصص خود گفتگو کنید و درباره تمهیدات قبل و بعد از عمل سزارین اطلاعات لازم را کسب کنید.

هفته سی و پنجم بارداری: علائم مادر

در هفته سی و پنجم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • تکرر ادرار در هفته ۳۵ بارداری: یکی از علائم پایین افتادن نوزاد در لگن در هنگام آمادگی برای تولد این است که ممکن است هنگام خنده، سرفه یا عطسه یا حتی زمانی‌ که خم می‌شوید، مقداری ادرار نشت کند. این نشت ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که کودک شما اکنون روی مثانه شما فشار می‌آورد. یکی از راه‌های مدیریت این موضوع این است که بیشتر به دستشویی بروید و آستر شورت بپوشید. راه دیگری برای جلوگیری از این لحظات ناراحت کننده این است که تمرینات کگل را به طور منظم انجام دهید تا به تقویت عضلات ناحیه اطراف دهانه واژن نیز کمک کنید. این تمرینات ممکن است به بهبود کنترل مثانه شما کمک کند و شما را قادر می‌سازد در صورت نیاز آن ماهیچه‌ها را منقبض و محکم کنید تا ادرار نشت نکند.
 • مشکل خواب در هفته ۳۵ بارداری: تجربه بی‌خوابی در چند هفته آخر بارداری غیرعادی نیست زیرا یافتن یک موقعیت خواب راحت برای قرار دادن شکم حاوی جنین دشوار است. اجازه ندهید این موضوع بیش از حد به شما استرس وارد کند. اتاق خواب‌تان را تا آنجا که می‌توانید راحت و مجهز کنید. هم‌چنین خوابیدن به پهلو با بالش بین زانو می‌تواند کمک کننده باشد. بالش‌ها را آزمایش کنید تا ببینید چگونه می‌توانند بهترین پوزیشن خواب را داشته باشید یا اگر راحت‌تر هستید، در اتاق نشیمن یا هر جا که راحت هستید، بخوابید. هر چه که لازم است را برای خواب باکیفیت خود فراهم کنید و هر زمان که می‌توانید استراحت کنید، حتی اگر فقط یک چرت زدن کوتاه در طول روز باشد.
 • تورم و درد پا در هفته ۳۵ بارداری: اکثر زنان باردار ورم در ساق پاها و پاهای خود را تجربه می‌کنند. تورم ممکن است به این دلیل رخ دهد که بدن شما مایعات بیشتری را در دوران بارداری حفظ می‌کند. علاوه بر این، رحم شما به رگ‌های شما فشار وارد می‌کند که بازگشت خون به قلب شما را مختل می‌کند و باعث تورم می‌شود. تغییرات در سطح هورمون نیز باعث تورم می‌شود. برای کمک به کاهش تورم، سعی کنید از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. هنگامی‌که نشسته‌اید، پاهای خود را روی یک زیرپایی یا بالش قرار دهید. پوشیدن لباس‌های گشاد و کفش‌های حمایت کننده نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.
 • بی‌حسی در دست و پا در هفته ۳۵ بارداری: گاهی اوقات تورم در بدن به اعصاب فشار می‌آورد و می‌تواند باعث بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاهای شما شود. اگر این موضوع اغلب شما را آزار می‌دهد یا باعث درد می‌شود، از ذکر این مسئله با پزشک خود دریغ نکنید. آتل مچ دست ممکن است به کاهش سوزن سوزن شدن دست شما کمک کند. استراحت در موقعیت‌هایی که فشار را از روی دست‌ها و پاهای شما کم می‌کند، مانند نگه داشتن دست‌ها و پاها روی بالش، می‌تواند کمک کننده باشد. خبر خوب این است که بی‌حسی و سوزن سوزن شدن معمولاً پس از زایمان از بین می‌رود و تورم فروکش می‌کند.
 • سوزش سردل در هفته ۳۵ بارداری: سوزش سر دل یک احساس سوزش در سینه و گلو است. هورمون‌ها در دوران بارداری دریچه بین معده و مری را شل می‌کنند. این به اسید معده اجازه می‌دهد تا به مری شما برسد که به نوبه خود باعث سوزش سر دل می‌شود. برای کمک به جلوگیری از سوزش سر دل، سعی کنید از غذاهای سرخ شده یا تند، مرکبات و شکلات اجتناب کنید. هم‌چنین ممکن است خوردن مکرر وعده‌های غذایی کوچک به جای سیری بیش از حد در وعده‌های غذایی بزرگ به شما در مدیریت این عارضه کمک کند.

هفته سی و پنجم بارداری: رژیم غذایی

در هفته ۳۵ بارداری مصرف مولیبدن را فراموش نکنید. کمبود این ماده معدنی اختلالات گوارشی را بیشتر می‌کند. در مصرف این ماده معدنی اعتدال را رعایت کنید و از مصرف بیش از ۵۰ میکروگرم در روز تجاوز نکنید. مولیبدن در منابع غذایی مانند عدس، نخود فرنگی، لوبیا قرمز، سویا، جو دو سر، خیار، تخم مرغ و ماهی یافت می‌شود.

در ماه‌های آخر بارداری وعده‌های غذایی خود را کوچک کنید تا هم سطح انرژی‌تان را در طول روز حفظ کنید و هم از عوارض گوارشی در ماه‌های پایانی بارداری در امان بمانید. توصیه می‌کنیم مقداری آجیل و میوه خشک همیشه در دسترس خود قرار دهید تا در صورت سوزش سردل و یا احساس ضعف مقداری از این تنقلات مفید را میل کنید.

هفته سی و پنجم بارداری: خودمراقبتی؛ بایدها و نبایدها

زمانی‌که کودک‌تان در شکم شما رشد می‌کند، زمان زیادی را با او سپری کرده‌اید، اما زمانی ‌که او را در آغوش خود بگیرید، پیوند شما قوی‌تر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که پیوند یک رویداد یکباره و بزرگ نیست. با گذشت زمان و با شناختن کودک خود این رابطه عاطفی به آرامی توسعه می‌یابد. این ارتباط ممکن است بلافاصله پس از تولد نوزادتان آنقدر قوی نباشد که انتظار داشتید. شما چیزهای زیادی در ذهن خود دارید و سازگاری با شرایط جدید همیشه آسان نیست. با گذشت زمان، پیوند بین شما و کودک‌تان به ایجاد احساس امنیت در کودک‌تان کمک می‌کند و باعث می‌شود بخواهید از او محافظت کنید و او را در عشق و محبت خود غرق کنید. اگر سؤالی در مورد احساس خود دارید، چه در حال حاضر یا پس از تولد نوزاد، با پزشک و عزیزان مورد اعتماد خود درباره آن صحبت کنید.

در این مرحله از بارداری، احتمالاً یک هفته در میان قرار ملاقات‌های با پزشک دارید. پزشک شما موارد معمول را بررسی می‌کند، اما از الان تا هفته سی و هفتم، پزشک شما ممکن است:

 • شما را برای احتمال وجود باکتری استرپتوکوک گروه B (GBS) نیز آزمایش کند. GBS معمولاً برای بزرگسالان بی‌ضرر است، اما اگر جنین در حین زایمان آلوده شود، می‌تواند باعث بیماری در تعداد کمی از نوزادان شود. برای آزمایش GBS، پزشک از یک سواب برای نمونه‌برداری از واژن و رکتوم شما استفاده می‌کند. اگر آزمایش GBS مثبت باشد، احتمالاً در حین زایمان به شما آنتی بیوتیک داده می‌شود تا احتمال ابتلای نوزاد شما در حین زایمان کاهش یابد.
 • پره اکلامپسی یک اختلال فشار خون جدی است که می‌تواند بعد از هفته بیستم بارداری، یا در سه ماهه سوم بارداری یا بعد از زایمان رخ دهد. برخی از نشانه‌های پره اکلامپسی عبارت هستند از سردردی که از بین نمی‌رود، تغییر در بینایی یا دیدن لکه‌ها در مرکز دید، مشکل در تنفس و یا درد در قسمت بالای شکم یا شانه‌ها. درباره علائم و نشانه‌های پره اکلامپسی بیشتر بیاموزید تا دریابید که چه زمانی لازم است تا با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر قصد دارید از طریق واژینال زایمان کنید (زایمان طبیعی)، اکنون زمان خوبی است که در مورد موقعیت‌هایی که ممکن است در حین زایمان و پیش از زایمان داشته باشید، فکر کنید. برای برخی از موقعیت‌ها فقط به یک صندلی یا چهارپایه نیاز دارید. برخی دیگر به وسایل اضافی مانند توپ زایمان یا استخر نیاز دارند. از پزشک خود بپرسید که چه چیزی برای استفاده در دسترس شما خواهد بود و آیا باید امکانات لازم از قبل رزرو شود. کمی وقت بگذارید و در مورد گزینه‌های خود و آنچه ممکن است ترجیح دهید فکر کنید. به خاطر داشته باشید که پس از رسیدن به مرکز زایمان یا بیمارستان، یا حتی زمانی‌ که زایمان در حال انجام است، تغییر نظر اشکالی ندارد. نکته کلیدی در این مرحله این است که بدانید چه گزینه‌های پیش روی شما است.

تنها چند هفته تا تولد نوزاد باقی مانده است، این ممکن است آخرین فرصت شما برای لذت بردن از «اوقات فراغت خود» (حداقل برای مدتی پس از تولد نوزاد) باشد. از این فرصت برای لذت بردن از انجام هر کاری که به شما کمک می‌کند احساس مثبت و شادابی کنید، استفاده کنید. این امور می‌تواند وقت گذاشتن برای خودتان، یک ملاقات خاص با شریک زندگی‌تان، خرید کردن، پیدا کردن یک متخصص اطفال برای کودک و مواردی از این دست باشد. از پزشک یا مامای خود در مورد چگونگی پیدا کردن یک متخصص اطفال خوب راهنمایی بخواهید. سایر والدین در منطقه شما نیز ممکن است بتوانند مورد مناسبی را به شما توصیه کنند.

هفته سی و پنجم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

هر چه به موعد زایمان نزدیک می‌شوید، استرس و ترس همسر شما ممکن است بیشتر شود. ممکن است همسر شما برای غلبه بر ترس، خودش را با حجم زیادی کار خسته کند. رفتارهای همسر خود را زیرنظر بگیرید در صورتی که حس کردید مضطرب و پریشان است او را در آغوش بکشید و از او بخواهید درباره احساسات و دغدغه‌های ذهنی‌اش با شما صحبت کند. سعی کنید با متانت به درد و دل‌هایش گوش کنید و او را با کلمات محبت‌آمیز آرام کنید. گاهی حین گشت و گذار در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مسائل مربوط به تربیت و نگهداری از فرزند را برای او ارسال کنید تا او حس کند شما مسئولیت خود در قبال کودک را پذیرفته‌اید و در حال آماده‌سازی خود برای ورود عضو جدید هستید. اگر ترس و اضطراب شما زیاد است خودتان را سرزنش نکنید مقاله ترس از پدر شدن را مطالعه کنید و راهکارهای ذکر شده در مقاله را به کار ببندید. اگر گمان می‌کنید در مدیریت شرایط استرس‌زا مهارت کافی ندارید بد نیست همین الان یک وقت مشاوره از یک روانشناس یا مشاوره خانواده را رزرو کنید. اگر دوست یا بستگان قابل اعتماد و صمیمی دارید با آن‌ها درباره احساسات و نگرانی‌های خود صحبت کنید، هیچکس قرار نیست شما را قضاوت کند و یا اَنگ ترسو بودن به شما بزند، این احساسات و اضطراب‌ها طبیعی است و اتفاقاً نشانه حس مسئولیت‌پذیری و عشق شما به خانواده‌تان است.

هفته سی و پنجم بارداری: از پزشک خود بپرسید

 • گزینه‌های تسکین درد در حین زایمان چیست؟
 • اگر نوک پستان (نیپل) فرو رفته دارید، هنوز هم می‌توانید شیر بدهید؟
 • اگر لحظاتی که سرفه و عطسه می‌کنید یا حتی می‌خندید، کمی ادرار از بدن شما خارج می‌شود، ممکن است بپرسید: آیا راه‌هایی وجود دارد که وقتی به دستشویی می‌روید، بتوانید بنشینید تا به تخلیه کامل مثانه کمک کنید.
 • در چه شرایطی ممکن است نیاز به زایمان سزارین داشته باشید؟ اگر نیاز است، چه انتظاری باید داشته باشید؟
 • آیا عکاس یا فیلم‌بردار اجازه دارد در حین زایمان همراه شما باشد؟ برخی بیمارستان‌ها این خدمات را خودشان ارائه می‌کنند.
 • در طول بستری شدن در بیمارستان پس از تولد نوزاد چه اتفاقی می‌افتد؟ مدت زمان بستری شدن در بیمارستان چقدر است؟

هفته سی و پنجم بارداری: چک لیست شما

در صورت زایمان طبیعی، با تهیه نوارهای بهداشتی، یا در مورد زایمان سزارین، با استفاده از پانسمان‌های برش مانند پد گاز استریل، برای مراقبت‌های پس از زایمان آماده شوید. پزشک شما می‌تواند دقیقاً به شما بگوید که به چه چیزی نیاز دارید. در مورد مراقبت و درمان پس از زایمان (ورزش‌ها و توان بخش پس از زایمان و مقابله با افسردگی پس از زایمان) در مجله پینو بیبی بیشتر بخوانید تا در مورد نحوه آماده‌سازی و آنچه باید انتظار داشته باشید مطلع شوید.

پرس و جو آیا پزشک، بیمارستان یا مرکز زایمان، خدمات مشاوره شیردهی را ارائه می‌کنند یا خیر.

اگر در کلاس‌های آمادگی زایمان شرکت کرده‌اید، یادداشت‌های خود را مرور کنید و تکنیک‌های تنفس خود را تمرین کنید. اگر کمی وقت دارید، مقاله یوگا بارداری را در مجله پینو بیبی مطالعه نماید.

هر وسیله کودکی را که از قبل خریداری کرده‌اید از جعبه خارج کرده و مونتاژ کنید. تمام وسایلی که کودک شما با آن‌ها تماس پیدا می‌کند را بشویید و ضدعفونی کنید.

با نزدیک شدن به موعد مقرر زایمان، ممکن است به دنبال این باشید که چه اقلامی از وسایل کودک را باید قبل از آمدن نوزادتان تهیه کنید. مجموعه پینو بیبی نیز برخی از محصولات کودک را بر پایه شاخص‌های کیفیت، استفاده آسان، ضد حساسیت بودن و بسیاری از فاکتورهای استاندارد عرضه می‌کند.

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته سی و پنجم بارداری (هفته ۳۵ حاملگی)

 1. حدیث گفت:

  ممنون اون بخش سوالات از پزشکمون بپرسیم چقپر خوب هست چون من همیشه می مونم از دکترم چی بپرسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *