هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیستم بارداری (هفته ۲۰ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیستم بارداری (هفته 20 حاملگی)

ورود به هفته بیستم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. شما اکنون در نیمه راه بارداری خود هستید. جنین اکنون بسیار فعال است زیرا ماهیچه‌های او بالغ‌تر می‌شوند. احتمالاً تا الان خواهید توانست حرکات او را حس کنید. وزن او حدود ۳۲۰ گرم است و اندازه او حدود ۱۹ سانتی‌متر می‌باشد. جنین در هفته بیستم حاملگی به اندازه آووکادو است. رشد گوش‌های جنین هنوز به پایان نرسیده است، اما می‌توانند صداهایی را از خارج از رحم بشنوند. بدن او پوشیده از ماده سفید رنگی به نام ورنیکس است که از پوست او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می‌کند. بالای رحم شما (فوندوس) اکنون تقریباً با ناف شما همسطح است. پزشک یا ماما زمانی ‌که روی شکم شما فشار می‌آورد، می‌تواند آن را احساس کند. پزشک به طور منظم اندازه رحم شما را بررسی می‌کند. هم‌چنین ممکن است متوجه شوید که اکنون کاملاً دست و پا چلفتی هستید. بسیاری از زنان در زمان بارداری دچار «مه مغز بارداری» می‌شوند، حافظه و عملکرد مغز آن‌ها نسبت به قبل از بارداری ضعیف‌تر است. این حالت در سه ماهه سوم بدتر می‌شود، اما جای نگرانی نیست و کاملاً طبیعی است. باید با پزشک یا مامای خود در مورد هر آزمایشی که در دوران بارداری خود نیاز دارید صحبت کنید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۰ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیستم بارداری (هفته 20 حاملگی)

هفته بیستم بارداری

در هفته بیستم بارداری، شما به نیمه راه رسیده‌اید! این زمان هیجان‌انگیز نه تنها پیشرفت‌های قابل ‌توجهی را برای جنین به همراه دارد، بلکه ممکن است زمانی باشد که واقعاً احساس می‌کنید جنین در درون شما می‌چرخد. تیم پینو بیبی برخی از  اطلاعات کلیدی در مورد آنچه در هفته بیستم بارداری اتفاق می‌افتد، از جمله نقاط عطف رشد جنین و علائمی که ممکن است تجربه کنید، را جمع‌آوری کرده‌ است، بنابراین به خواندن این مقاله ادامه دهید تا همه چیز را در مورد این هفته و اتفاقات آینده بدانید.

نکات برجسته در هفته بیستم بارداری

در اینجا نگاهی گذرا به برخی از نکات برجسته در هفته بیستم بارداری داریم:

 • ممکن است این هفته احساس کنید که کوچولوی شما بیشتر و بیشتر در درون شما حرکت می‌کند.
 • رفلکس مکیدن جنین شما در حال رشد است، حتی ممکن است انگشت شست خود را بمکد.
 • ناخن‌های ریز روی انگشتان دست و پاهای کوچولوی شما رشد می‌کنند.
 • اگر در این هفته معاینه داشته باشید، ممکن است شامل یک اسکن اولتراسوند برای بررسی رشد جنین شما باشد. احتمالاً در سونوگرافی می‌توانید از جنسیت جنین خود مطلع شوید.
 • در این نیمه راه بارداری، تصمیم‌گیری برای نام نوزاد ممکن است بخشی از دغدغه ذهنی شما باشد؛ برای کمک به شما در پیدا کردن نام مناسب، ابزار انتخاب نام کودک سایت پینو بیبی را امتحان کنید.

هفته بیستم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

اگر چه بیشتر برای اشاره به بارداری از زمان‌بندی هفتگی استفاده می‌شود، ممکن است سوال کنید که هفته بیستم به چندمین ماه بارداری ترجمه می‌شود. ۴۰ هفته بارداری را می‌توان به روش‌های مختلف به ماه‌ها تقسیم کرد. با این حال، در هفته بیستم، به احتمال زیاد در ماه پنجم بارداری خود هستید.

هفته بیستم جز کدام سه ماهه‌ حاملگی است؟ در هفته بیستم بارداری، شما در سه ماهه دوم بارداری خود هستید و شاید برخی از علائم دردسرساز مانند حالت تهوع و خستگی شدید از بین رفته باشند.

هفته بیستم بارداری: رشد کودک شما

در هفته بیستم بارداری، پیشرفت‌های زیادی در جنین وجود دارد که باید درباره آ‌ن‌ها یاد بگیرید و از بروز آن‌ها خوشحال باشید. در زیر فقط تعدادی از آن‌ها آورده شده است:

 • نوزاد شما بیشتر از همیشه شبیه یک انسان در سرزمین لی‌لی پوت‌ها به نظر می‌رسد، زیرا ویژگی‌های صورت از جمله بینی شکل می‌گیرد و او الان یک انسان کوچولوست.
 • رفلکس مکیدن او در راه است و ممکن است این هفته یا به زودی انگشت شست خود را بمکند.
 • کودک شما به رشد ناخن‌های کوچک روی نوک انگشتان دست و انگشتان پا که اخیراً شکل گرفته است، ادامه می‌دهد.
 • رشد سریع مغز، به ویژه در مراکز عصبی اختصاص یافته به حواس، ادامه دارد.
 • کودک شما در حال ایجاد یک چرخه خواب و بیداری مشخص است.
 • به صداهای موجود در محیط پاسخ می‌دهد. گاهی اوقات، صداهای بلند حتی ممکن است او را از خواب بیدار کند.
 • جنین دارای اثر انگشت، دندان‌های دائمی در لثه‌ها (زیر دندان‌های شیری) است و اگر دختر باشد، تخمک‌هایی در تخمدان‌ها وجود دارد. غضروف در سراسر بدن او به استخوان تبدیل می‌شود و مغز استخوان شروع به ساخت سلول‌های خونی می‌کند.
 • تقریباً در این زمان پوست کودک شما ضخیم می‌شود و لایه‌های پوست نیز تشکیل می‌شود. پوست توسط یک پوشش مومی به نام ورنیکس در برابر تماس با مایع آمنیوتیک محافظت می‌شود.
 • هنگامی ‌که شما در هفته بیستم بارداری هستید، سیستم گوارشی جنین شما شروع به تولید یک ماده چسبناک سبز مایل به سیاه و سفید به نام مکونیوم (مامیزه) می‌کند که در بقیه دوران بارداری، در روده او جمع می‌شود. به طور معمول، جنین ‌شما پس از تولد این ماده را دفع می‌کند و شما مامیزه را در اولین پوشک کودک خود خواهید دید.
 • آیا شما در هفته بیستم دو قلو باردار هستید و به این فکر می‌کنید که بچه‌های کوچک شما ممکن است چه کار کنند؟ در مورد آنچه در بارداری دوقلوی اتفاق می‌افتد بیشتر بدانید.

هفته بیستم بارداری: اندازه جنین

در هفته بیستم بارداری، جنین شما به اندازه یک آووکادو است. کوچولوی شما نزدیک به ۳۲۰ گرم وزن دارد و طول آن از سر تا انتهای بدنش بیش از ۱۹ سانتی‌متر است. در هفته ۲۰ حاملگی می‌توانید کوچولوی خود را در کف دستان خود مانند یک فنجان نگه دارید.

هفته بیستم بارداری: تغییرات بدن مادر

اکنون یا خیلی زود، سریع شدن حرکات جنین را تجربه خواهید کرد، یعنی زمانی‌ که برای اولین بار احساس می‌کنید جنین حرکت می‌کند. توجه داشته باشید نوع این حرکات جنین هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ احساس از بانوی به بانوی دیگر متفاوت است و برای همین است که هر بارداری منحصر به ‌فرد است.

اما ممکن است لرزش‌های کوچک یا غرش‌هایی را در شکم خود احساس کنید. در چند هفته آینده، ممکن است تکان‌های ریتمیک مانند سکسکه جنین را نیز تشخیص دهید.

در این هفته ممکن است برای پوشیدن لباس‌های معمولی خود مشکل داشته باشید. اما، لازم نیست پول زیادی را برای خرید لباس‌های بارداری خرج کنید، در کمد لباس خود به دنبال تاپ‌های گشاد باشید، یا از دوستان خود قرض بگیرید. توصیه می‌کنیم لباس‌های بپوشید که قابلیت تنظیم‌شوندگی دارند مانند لباس‌های کش‌دار و یا لباس‌های دارای بند تنظیم سایز. در دوران بارداری نیازی به پوشیدن سوتین مخصوص ندارید، اگر چه استفاده از سوتین کش پهن و فنردار در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. بسیاری از خانم‌ها به جای سوتین از سینه‌بند بارداری استفاده می‌کنند که راحت‌تر است.

هفته بیستم بارداری: علائم مادر

در هفته بیستم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • یبوست در هفته ۲۰ بارداری: فعالیت هورمونی و فشار دادن کودک در حال رشد به روده شما می‌تواند منجر به یبوست شود. اگر چه این وضعیت می‌تواند ناراحت کننده باشد، نوشیدن آب بیشتر و خوردن فیبر بیشتر می‌تواند به حرکت مواد در روده‌تان کمک کند.
 • احتقان و خون دماغ در هفته ۲۰ بارداری: افزایش سطح هورمون‌ها و حجم خون اضافی در دوران بارداری می‌تواند غشاهای مخاطی بینی را متورم و خشک کند. این امر می‌تواند هم به احتقان و هم به خونریزی بینی منجر شود. برخی از راه‌های کاهش احتقان و خونریزی در هفته بیستم بارداری شامل استفاده از مرطوب‌کننده برای مرطوب کردن هوا و نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن است.
 • کمردرد در هفته ۲۰ بارداری: در هفته بیستم بارداری، از آنجایی که شکم شما به رشد خود ادامه می‌دهد و وزن بارداری افزایش می‌یابد، ممکن است کمرتان درد بگیرد، به خصوص در اواخر روز. چند راهکار ساده برای پیشگیری یا کاهش این کمردرد در هفته بیستم بارداری وجود دارد، به عنوان مثال از جمله پوشیدن کفش‌های پاشنه کوتاه (نه کفش‌های پاشنه بلند و نه کفش‌هایی با کفی کاملاً صاف)، انجام ورزش‌های ملایم که به کشش و تقویت ماهیچه‌های کمر کمک می‌کنند و استفاده از شکم بند می‌توانند کمک کننده باشند.
 • مه مغز بارداری در هفته ۲۰ بارداری: فراموشی ممکن است سبب شود نتوانید مانند گذشته تمرکز کنید و متمرکز شدن روی کارها برای شما دشوار می‌شود. به سختی برخی چیزها را به یاد می‌آورید و یا چیزهای کوچک را فراموش می‌کنید. ممکن است ایجاد چک لیست، یادآوری بر روی تلفن همراه، استفاده از کاغذهای یادداشت چسب‌دار و استراحت اضافی در حین انجام کارهایی که به تمرکز شما نیاز دارند کمک کننده باشند.
 • پاهای متورم در هفته ۲۰ بارداری: این وضعیت می‌تواند به دلیل افزایش وزن و احتباس مایعات منجر شود، اما هورمونی به نام ریلکسین نیز در این امر نقش دارد. این هورمون رباط‌ها و مفاصل را شل می‌کند تا به آسان‌تر شدن عبور جنین از لگن در حین تولد کمک کند، اما ریلکسین هم‌چنین رباط‌ها را در سایر نقاط بدن شما نیز شل می‌کند، از جمله رباط‌های موجود در پاها و باعث گسترش آن‌ها می‌شود. برای کمک به احساس راحتی بیشتر و بهبود تورم پاها، ممکن است لازم باشد سایز کفش خود را بالا ببرید. هم‌چنین سعی کنید تا جایی‌ که می‌توانید پاهای خود را روی بالش یا زیرپایی قرار دهید و آن‌ها را بالاتر از سطح بدن‌تان نگه دارید.
 • همان‌طور که رحم شما فضای بیشتری را اشغال می‌کند، فضای کمتری برای سایر اندام‌های شما از جمله قلب و ریه‌ها وجود دارد. این مسئله ممکن است گاهی اوقات احساس تنگی نفس به شما بدهد، به خصوص زمانی‌ که به پشت دراز کشیده‌اید. هم‌چنین، ممکن است متوجه شوید که کمر و باسن شما درد می‌کند. قرار دادن یک بالش بین پاهای خود زمانی که به پهلو دراز می‌کشید به شما کمک زیادی خواهد کرد.

هفته بیستم بارداری: اندازه شکم مادر

اگر در هفته بیستم معاینه شوید، پزشک ممکن است اندازه رحم شما را با اندازه‌گیری فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم که فوندوس نامیده می‌شود، بررسی کند.

این اندازه‌گیری قد پایه اطلاعاتی در مورد رشد جنین به پزشک شما می‌دهد. آیا نمی‌دانید رحم در هفته بیستم کجاست؟ در حدود هفته بیستم بارداری، قسمت بالای رحم به ناف شکم شما می‌رسد و ارتفاع پایه شما حدود ۱۸ تا ۲۲ سانتی‌متر خواهد بود.

در اینجا یک واقعیت جالب در مورد اندازه‌گیری قد فوندال وجود دارد: قد پایه شما بر حسب سانتی‌متر تقریباً برابر با هفته‌هایی است که باردار هستید!

اگر در هفته بیستم بارداری دو قلو هستید، ممکن است متوجه شوید که برجستگی شکم شما سریع‌تر از رشد یک جنین تنها است.

هفته بیستم بارداری: رژیم غذایی

برای بیستمین بار تاکید می‌کنیم که رژیم غذایی خود را سالم، متنوع و مقوی کنید. با توجه به این که وارد سه ماهه دوم بارداری شدید نسبت به خوردن داروها، دمنوش‌ها و حتی ادویه‌ها محتاط‌تر باشید. پرخوری نکنید و حواس‌تان به کالری دریافتی‌تان باشد.

هفته بیستم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

با گذشت هر هفته، شما به ملاقات با کوچولوی خود نزدیک‌تر می‌شوید و این بدان معناست که اکنون و در هفته‌های آینده باید چیزهای زیادی را در نظر بگیرید. از سونوگرافی گرفته تا آماده‌سازی خانه برای عضو جدید الورود، برخی از مواردی را که باید در هفته بیستم بارداری در نظر بگیرید شامل موارد زیر هستند:

 • پزشک شما ممکن است آزمایش سونوگرافی را در حدود هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری توصیه کند. این سونوگرافی به پزشک شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می‌رود، همچنین اندازه و موقعیت جنین شما در رحم در هفته بیستم بارداری را بررسی ‌می‌کند. این تصویربرداری استخوان‌ها و اندام‌هایی که قابل مشاهده هستند را ارزیابی می‌کند تا بررسی شود که آیا به خوبی رشد می‌کنند. علاوه بر این، در طول این اسکن، پزشک شما می‌تواند تخمینی از سن بارداری و وزن جنین شما در بیست هفتگی داشته باشد. پزشک می‌تواند حرکات و ضربان قلب جنین را تشخیص دهد، موقعیت جفت را ببیند و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی کند.
 • هم‌چنین ممکن است بتوانید جنسیت جنین خود را طی انجام سونوگرافی بدانید (یا ممکن است انتخاب کنید که منتظر بمانید تا در زمان تولد غافلگیر شوید). اگر سوالی در مورد سونوگرافی در هفته بیستم بارداری دارید، از پزشک خود بخواهید که شما را راهنمایی کند. به هر حال، اگر هنوز جنسیت جنین خود را نمی‌دانید و می‌خواهید کمی تفریح داشته باشید، مقالات افسانه‌های بارداری و یا باورهای غلطی که باید آن‌ها را باور نکنید و شکل شکم بارداری در تعیین جنسیت را مطالعه کنید.
 • سه ماهه دوم می‌تواند زمان خوبی برای سفر باشد، زیرا علائم بارداری شما ممکن است در هفته بیستم بارداری کمی کمتر باشد و احتمالاً شکم شما هنوز آنقدر بزرگ نشده است که برای رفت و آمد و تحرک شما دردسرساز و ناراحت کننده باشد. با این حال، اگر قصد سفر دارید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. خودتان را به یک برنامه فشرده و سخت متعهد نکنید، فعالیت‌های زیادی را برنامه‌ریزی نکنید و آماده باشید تا برنامه سفر خود را در آخرین لحظه بر اساس شرایط جسمی و روحی خود تغییر دهید. اگر به فکر پرواز هستید، با پزشک خود و شرکت هواپیمایی مشورت کنید. اگر چه بسیاری از خطوط هوایی به زنان باردار اجازه پرواز تا حدود ۳۶ هفتگی را می‌دهند ولی باز هم برای اطمینان سوال کنید. چه با اتوبوس، قطار، ماشین یا هواپیما سفر کنید، لازم است تا استراحت‌های مکرر داشته باشید، بلند شوید و راه بروید، هیدراته بمانید، به طور منظم غذا بخورید تا انرژی خود را افزایش دهید و یک کپی از سوابق سلامتی خود را همراه داشته باشید. این ایده خوبی است که قبل از سفر یک ملاقات با پزشک‌تان داشته باشید تا مطمئن شوید که همه چیز روبه‌راه است.
 • کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا به همسرتان کمک کنید تا طی دوران بارداری کنار شما باشد. به عنوان مثال، با هم برای انجام معاینات و سونوگرافی بروید. با همفکری و کمک یکدیگر اتاق کودک را چیدمان و تزئین کنید. این ایده خوبی است که با هم به کلاس‌های آمادگی زایمان بروید تا شریک زندگی شما درباره آنچه در طول حاملگی و زایمان تجربه خواهید کرد و این ‌که چگونه می‌توانید هر دوی شما برای روز مهم زایمان آماده شوید، بیشتر بداند. این کلاس‌ها فرصتی برای ملاقات با والدین دیگر را نیز فراهم می‌کند و شما می‌توانید از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید. لازم نیست نگران باشید اما باید بگوییم که مردان نیز ممکن است طی دوران بارداری ترس‌ها و نگرانی‌های خاص خود را داشته باشند پس در مواقعی که حال روحی و جسمی‌تان مساعد است کمی بیشتر به همسرتان توجه کنید.
 • به این فکر کنید که چه نوع رنگ یا تمی برای اتاق کودک خود می‌خواهید. مقاله مربوط به دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک را در مجله پینو بیبی مطالعه کنید تا با ایده‌های جذاب طراحی اتاق کودک آشنا شوید و همچنین از اصول اساسی و ایمنی در چیدمان اتاق کودک مطلع شوید. 
 • تهیه عکس یا نوشتن یادداشت در مورد آنچه دوست دارید کار سرگرم کننده‌ای است. ممکن است قصد داشته باشید دیوار اتاق کودک را رنگ کنید یا از رنگ خنثی استفاده کنید و به جای آن از تزئیناتی مانند تابلو و مجسمه دیواری استفاده کنید تا اتاق کودک خود را منحصر به فرد کنید، ممکن است دوست داشته باشید که از کاغذ دیواری‌های کودکانه استفاده کنید. گزینه دیگر استفاده از اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها و وسایل کودک‌تان است تا به جای عناصر و ادوات دکوراتیو از آن‌ها استفاده کنید.
 • با وجود بسیاری از محصولات موجود در بازار، تشخیص این که چه نوع تخت، کالسکه یا صندلی ماشین را انتخاب کنید، دشوار است. مقالات مربوط به لیست لوازم خرید سیسمونی و راهنمای خرید این وسایل را مطالعه نمایید.
 • اگر هنوز سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری خود را انجام نداده‌اید (ناهنجاری جنین یا اسکن مورفولوژی)، اکنون زمان آن است که آن را انجام دهید.

هفته بیستم بارداری: چک لیست شما

اگر پاهای همسر باردار شما در حال حاضر متورم شده است او را تشویق کنید که پاهای خود را بالا بگذارد و در فرصت‌های مقتضی پاهای همسرتان را ماساژ دهید. یک بالش خوب برای نگه داشتن پاهای او پیدا کنید و در پایان روز در یک تشت یا وان حمام یک ماساژ پای آرامش بخش را به او هدیه بدهید تا تورم پاهایش کاهش یابد. راهکارهای مجله پینو بیبی را در مقاله جلوگیری از ورم بارداری مطالعه کنید تا به همسرتان بیشتر کمک کنید.

هفته بیستم بارداری: از پرشک خود بپرسید

اگر در هفته بیستم بارداری یا در هر زمانی از بارداری خود سؤال یا نگرانی دارید، از برقرای تماس با پزشک خود تردید نکنید. در اینجا به چند سوال رایج که ممکن است در بیست هفتگی در ذهن‌تان نقش ببندد اشاره می‌کنیم:

 • آیا با افزایش وزن در هفته بیستم بارداری در مسیر درستی هستم؟ در غیر این صورت چه کاری باید انجام دهم؟ پزشک در این مورد شما را راهنمایی و پشتیبانی می‌کند و هم‌چنین می‌توانید از ابزارهای محاسبه‌گر آنلاین میزان کالری و شاخص توده بدنی سایت پینو بیبی استفاده کنید.
 • اگر در حال برنامه‌ریزی برای ماهگرد یا سفر هستم، آیا توصیه پزشکی خاصی در مورد مقصدی که از آن بازدید می‌کنم وجود دارد؟
 • بهترین راه برای پیدا کردن یک متخصص اطفال یا پرستار برای کودک چیست؟
 • وقتی صحبت از حرکت جنین در هفته بیستم بارداری به میان می‌آید چه انتظاری باید داشته باشم؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • هر چند وقت یک بار باید در هفته بیستم لگدهای جنین را احساس کنم؟
 • چگونه بفهمم جنین در هفته بیستم وضعیت عمومی خوبی دارد؟
 • در هفته بیستم چه کاری «باید» انجام دهم؟
 • آیا آزمایش و سنجش خاصی برای این هفته لازم است که انجام شود؟

هفته بیستم بارداری: چک لیست شما

یک لیست کوتاه از کارهایی که باید انجام دهید را آماده کنید تا در طول سفر بارداری به شما کمک کند:

 • جشن بگیرید، شما در نیمه راه هستید!. برای مشخص کردن این نقطه عطف با همسرتان قرار جشن بگذارید و به آنچه بدن شما تاکنون به دست آورده است، بیاندیشید و از لحظه اکنون لذت ببرید. به آنچه در نیمه دوم بارداری شما در راه است فکر نکنید.
 • اگر هنوز جنسیت جنین خود را متوجه نشده‌اید، ممکن است بخواهید با استفاده از مقاله شکل شکم در بارداری جنسیت جنین را حدس بزنید. البته مقاله‌های علمی جهت تشخیص جنسیت جنین نیز در سایت پینو بیبی وجود دارد مانند مقالات علائم دختر بودن جنین و علائم پسر بودن جنین.
 • اگر اکنون جنسیت جنین خود را می‌دانید، ممکن است بخواهید یک مهمانی برای افشای جنسیت کودک‌تان ترتیب دهید. می‌توانید این جشن را به بعد از تولد نوزاد موکول کنید انتخاب با شماست. حتی می‌توانید مراسم انتخاب نام نوازد و برملا کردن جنسیت جنین را با هم برگزار کنید.
 • سونوگرافی در هفته بیستم ممکن است اولین نگاه شما به کودک‌تان باشد و این می‌تواند باعث شود که احساس والدین بودن واقعی‌تر به نظر برسد. از تصویر سونوگرافی پرینت بگیرید تا بتوانید اولین آلبوم عکس کودک خود را شروع کنید. در عرض چند ماه آینده، هنگامی که کودک شما متولد می‌شود، می‌توانید آلبوم را با عکس‌های چاپ‌ شده بسیار بیشتری پر کنید.

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته بیستم بارداری (هفته ۲۰ حاملگی)

 1. زهرا گفت:

  خیلی مطالب هفته های بارداری تون کامل هست ممنون بخصوص اون قسمت ها که می گید جنین شما الان اندازه مثلا یک شلیل است یا اندازه توت فرنگی حس خوبی به ادم منتقل میشه
  ممنون از تولید محتوا خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *