آمادگی بارداری, اقدام به بارداری, تعیین جنسیت, تغذیه

رژیم غذایی مناسب برای دختر شدن جنین چیست؟

رژیم غذایی برای دختر شدن جنین و دختر دار شدن

بیش‌تر افراد اهمیت داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل را به خصوص زمانی که قصد باردار شدن دارند، درک می‌کنند. خوردن غذاهای سالم باعث می‌شود تا وزن سالمی داشته باشید، انرژی شما بیش‌تر شود و خطر ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات سلامت در شما کاهش پیدا کند. تغذیه مناسب باعث داشتن بارداری سالم می‌شود. اما آیا رژیم غذایی برای دختر شدن جنین وجود دارد؟ 

پاسخ این است که با این که روش قطعی برای دختر دار شدن وجود ندارد، اما مصرف برخی از غذاها احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که علم در این باره چه می‌گوید و بهترین غذاها برای دختر دار شدن چه چیزهایی هستند.

مرتبط: آیا می‌توان جنسیت جنین را با تغذیه تعیین کرد

علت دختر شدن جنین چیست؟

این که نوزاد شما دختر شود یا پسر توسط کروموزم‌هایی که از پدر خود دریافت می‌کند، تعیین می‌شود. تخمکی که در بدن مادر وجود دارد همیشه دارای یک کروموزوم X (مونث) است. اما اسپرم ممکن است کروموزوم X و یا کروموزوم Y (مذکر) داشته باشد. زمانی که تخمک به وسیله اسپرم بارور می‌شود، این دو کروموزوم کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در صورتی که ترکیب کروموزوم‌ها XY باشد، نوزاد شما پسر خواهد بود و اگر ترکیب آن‌ها XX باشد، نوزاد شما دختر خواهد بود. 

آیا رژیم غذایی بر دختر شدن جنین تاثیر گذار است؟

به دلیل عدم وجود تحقیقات کافی بر روی انسان، هنوز از نظر علمی ارتباط قطعی بین رژیم غذایی مادر و دختر شدن جنین وجود ندارد. چرا که به دلایل اخلاقی، بسیاری از تحقیقات کنونی بر روی پستاندارانی مانند گاو یا موش انجام شده است.

اما بر اساس اطلاعاتی که در دسترس است، داشتن رژیم غذایی سرشار از کلسیم و منیزیم توسط مادر و همزمان رعایت کردن زمان بندی مناسب برای ارتباط جنسی، احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهد. 

مادرانی که کالری بیش‌تری از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنند، به احتمال زیاد پسر دار می‌شوند. بنابراین دانشمندان حدس می‌زنند که بالا بودن گلوکز خون باعث پسر شدن جنین می‌شود. 

بنابراین در صورتی که می‌خواهید دختر دار شوید، بهتر است کلسیم و منیزیم بیش‌تری از رژیم غذایی خود دریافت کنید و غذاهای اسیدی بیش‌تری بخورید. چرا که این مواد غذایی احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهند. همچنین از مصرف غذاهای حاوی شکر خودداری کنید و فیبر، پروتئین و چربی زیادی مصرف کنید.

چه رژیم غذایی احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهد؟

همانطور که گفته شد منیزیم و کلسیم احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهند. بنابراین مصرف مواد غذایی مانند شیر و سبزیجات سبز برگ دار که سرشار از این دو مواد معدنی می‌باشند، مفید است. اضافه کردن مواد غذایی مانند غلات کامل، ماهی سالمون و انواع میوه‌ها و سبزیجات به رژیم غذایی خود ممکن است تضمین کننده این نباشد که حتما دختر دار می‌شوید، اما این غذاهای سالم در زمانی که برای باردار شدن تلاش می‌کنید، انتخاب خوبی محسوب می‌شوند و بسیار مقوی هستند. 

همچنین بر طبق تجربه گفته می‌شود که خوردن غذاهای اسیدی و خودداری از مصرف غذاهایی که خاصیت قلیایی دارند و PH بدن مادر را تغییر می‌دهند، احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهند. اگر این گفته درست باشد، بهتر است میوه‌هایی مانند لیمو، آلو، انگور، گریپ فروت و بلوبری بخورید و از خوردن موز، سیب زمینی و هندوانه خودداری کنید. غذاهایی که احتمالا دختر دار شدن را افزایش می‌دهند، شامل موارد زیر می‌باشند:

آیا مصرف رازیانه در رژیم غذایی برای دختر شدن جنین مفید است؟

در طب سنتی توصیه می‌شود که برای دختردار شدن غذاهایی با طبع سرد بخورید. اما رازیانه طبع گرم و خشکی دارد. با این حال، بسیاری از افراد در طب سنتی مصرف رازیانه را برای دختر شدن جنین توصیه می‌کنند. 

از نظر علمی، رازیانه دارای منیزیم و کلسیم می‌باشد که احتمال دختر دار شدن را افزایش می‌دهد. همچنین دانه‌های رازیانه حاوی آنتول (یک فیتواستروژن) و سایر موادی هستند که در زمان شیردهی شیر مادر را افزایش می‌دهند. بنابراین تصور می‌شود که مصرف رازیانه به مقدار متعادل، احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهد. 

مصرف رازیانه در مقداری که به غذا اضافه می‌شود، بی خطر است. اما در صورتی که قصد دارید رازیانه را در مقدار دارویی استفاده کنید، ابتدا لازم است در مورد مقدار بی خطر آن با پزشک مشورت نمایید. در مطالعات تحقیقاتی در مورد خواص رازیانه معمولا مقدار متغیری از ۳۰ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم رازیانه به کار می‌رود. 

آیا مصرف قهوه در رژیم غذایی برای دختر شدن جنین مفید است؟

قهوه حاوی ۰.۱ میلی گرم منگنز می‌باشد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، ایم ماده احتمال دختر دار شدن را افزایش می‌دهد. با این که قهوه ۱۱۸ میلی گرم پتاسیم دارد (پتاسیم برای پسر دار شدن مفید است)، اما به اسیدی شدن محیط رحم کمک می‌کند. به همین دلیل در طب سنتی مصرف قهوه برای دختر دار شدن توصیه می‌شود.

البته به خاطر داشته باشید که در مصرف قهوه زیاده روی نکنید، چرا که مصرف بیش از حد کافئین حتی پیش از باردار شدن نیز می‌تواند برای سلامت شما مضر باشد. با این که اطلاعات در این زمینه هنوز نهایی نیست، اما گفته می‌شود که مصرف بیش از حد قهوه می‌تواند شانس باردار شدن را کاهش دهد و احتمال بروز عوارضی مانند زایمان زودرس را در دوران بارداری بالا ببرد. 

چه ویتامین‌هایی در رژیم غذایی احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهند؟

به طور کلی مهم است زمانی که اقدام به باردار شدن می‌کنید، خوردن مولتی ویتامین‌های بارداری که حاوی حداقل ۴۰۰ mcg فولیک اسید باشد را شروع کنید. اما برای دختر شدن باید مکمل‌های حاوی منیزیم، کلسیم و ویتامین D را نیز علاوه بر مولتی ویتامین بارداری مصرف نمایید. 

تحقیقات نشان می‌دهند که دریافت این ویتامین‌ها به علاوه رعایت زمانبندی مناسب برای رابطه جنسی، احتمال دختر شدن جنین را افزایش می‌دهد.  

غذاهای ممنوع برای دختر دار شدن

در دوران بارداری از مصرف غذاهای قلیایی و غذاهایی که فاقد منیزیم و کلسیم و در عوض، پتاسیم بالا هستند خودداری کنید. چرا که این مصرف این غذاها احتمال دختر دار شدن را کاهش می‌دهند.

از جمله غذاهای قلیایی می‌توان سبزیجات فاقد نشاسته مانند هویج و میوه‌هایی مانند موز را نام برد. 

آیا رژیم غذایی پدر برای دختر شدن جنین مهم است؟

در حال حاضر در تحقیقات علمی، ارتباطی بین رژیم غذایی پدر و دختر شدن جنین مشاهده نشده است. به احتمال زیاد رژیم غذایی مادر باردار بیش‌تر تاثیر را بر دختر شدن جنین دارد. 

البته می‌دانیم که سلامت اسپرم، احتمال بارداری را افزایش می‌دهد و رژیم غذایی بر سلامت اسپرم موثر است. بنابراین نیاز است که پدر هم رژیم غذایی سالمی داشته باشد. 

رژیم غذایی برای دختر شدن جنین و دختر دار شدن

سایر روش‌های دختر شدن جنین

لازم است به خاطر داشته باشید که تغییر رژیم غذایی یا رعایت زمان بندی لقاح به طور قطعی باعث دختر دار شدن نمی‌شوند و فقط احتمال آن را افزایش می‌دهند. 

تنها یک راه قطعی برای دختر شدن جنین وجود دارد که انتخاب جنسیت جنین (Sex Selection) نام دارد. این روش لقاح آزمایشی (IVF) می‌باشد که نطفه دختر در رحم مادر قرار داده می‌شود. اما این روش گران قیمت است و حتی در برخی از کشورها غیر قانونی محسوب می‌شود. 

با این حال، بسیاری از افراد علاوه بر رژیم غذایی مناسب دختر دار شدن، روش‌های دیگری را به کار می‌برند تا احتمال دختر شدن جنین را افزایش دهند. در ادامه این روش‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

روش تعیین جنسیت شتلز (Shettles)

روش شتلز توسط فردی به نام دکتر لاندروم شتلز در سال ۱۹۵۰ ابداع شد. در این روش لازم است حدود ۲ تا ۴ روز پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید تا احتمال دختر شدن جنین افزایش پیدا کند. 

این روش بر پایه این نظریه بنا شده است که اسپرم مونث مقاوم‌تر از اسپرم مذکر است و در مقایسه با اسپرم مذکر، به مدت طولانی‌‌تری در محیط های اسیدی دوام می‌آورد. به همین دلیل در حالت ایده آل در زمانی که تخمک گذاری اتفاق می‌افتد، تنها اسپرم‌های مونث باقی می‌مانند. 

شتلز همچنین توصیه می‌کند که رابطه جنسی را در عمق کم‌تر و نزدیک دهانه واژن انجام دهید تا احتمال دختر دار شدن بالا برود. زیرا در این حالت، اسپرم نزدیک دهانه واژن وارد بدن مادر می‌شود که محیط آن اسیدی‌تر است. این کار کمک می‌کند تا احتمال زنده ماندن اسپرم مونث بیش‌تر شود. بر اساس خود شتلز، موفقیت این روش حدود ۷۵ درصد است. اما هنوز تحقیقاتی انجام نشده است تا میزان تاثیر این روش را ارزیابی کند. 

روش ویلان (Whelan)

روش ویلان به وسیله فردی به نام الیزابت ویلان ابداع شد. این روش از این نظر شبیه به روش شتلز است که هر دو به تاثیر زمان بندی رابطه جنسی و لقاح بر دختر شدن جنین تاکید می‌کنند. 

در روش ویلان، توصیه می‌شود که ۲ یا ۳ روز پیش از تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید تا دختر دار شوید. ایده پشت این روش این است که عملکرد اسپرم‌های مونث و مذکر در زمان‌های مختلف چرخه قاعدگی با یکدیگر متفاوت است. 

از نظر ویلان، در این زمان از چرخه قاعدگی احتمال بیش‌تری وجود دارد که اسپرم مونث تخمک را باردار کند. بنابراین وقتی نزدیک به تاریخ تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید، احتمال زنده ماندن اسپرم مونث بیش‌تر خواهد بود. 

بر اساس ویلان، احتمال موفقیت این روش حدود ۵۷ درصد است.

روش بیبی داست (Babydust)

روش بیبی داست به وسیله شخصی به نام کاترین تیلور ابداع شد. او نیز بر زمان بندی و تعداد رابطه جنسی تاکید داشت تا احتمال دختر دار شدن را افزایش دهد. 

در این روش، هورمون لوتئینه کننده (LH) دو بار در روز، یک بار در صبح و یک بار در عصر به مدت ۳ ماه پیش از تلاش برای باردار شدن بررسی می‌شود. 

از آنجایی که افزایش این هورمون نشان دهنده این است که تخمک گذاری در طی ۱۲ تا ۴۸ روز آینده اتفاق می‌افتد، با بررسی آن قادر خواهید بود که الگوهای موجود در چرخه قاعدگی خود را بفهمید. با این کار، می‌توانید بهتر تخمک گذاری را پیش بینی کنید. 

بر اساس تیلور، آزمایش این هورمون حداقل دو بار در روز بسیار مهم است. زیرا اگر فقط یک بار آن را بررسی کنید، امکان این وجود دارد که  بسیار دیرتر از آنچه که واقعا اتفاق افتاده است متوجه افزایش هورمون LH شوید یا به کل متوجه افزایش آن نشوید. 

طبق روش بیبی داست، پس از بررسی هورمون LH به مدت ۳ ماه می‌توانید ۲ تا ۳ روز پیش از تخمک گذاری دقیق خود رابطه جنسی برقرار کنید تا احتمال زنده ماندن اسپرم مونث و دختر دار شدن بیش‌تر شود. بدین ترتیب زمانی که تخمک بارور می‌شود، دیگر اسپرم مذکری وجود ندارد. 

چند روز قبل از تخمک گذاری جنین دختر می‌شود؟

تخمک گذاری فرآیندی است که در تخمدان‌ها اتفاق می‌افتد و تخمدان‌ها تخمک آزاد می‌کنند. این حالت معمولا حدود روز ۱۴ ام چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد و به وسیله هورمون‌ لوتئین کننده و هورمون محرک فولیکولی کنترل می‌شود. تخمک حداکثر ۲ تا ۳ روز در بدن باقی می‌ماند و سپس از بین می‌رود. بنابراین در صورتی که رابطه جنسی پیش از تخمک گذاری انجام شود، احتمال لقاح بالاتر خواهد بود. زمان نقش مهمی در لقاح ایفا می‌کند.

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، دو نوع اسپرم داریم: اسپرم X (مونث) و اسپرم Y (مذکر). بر اساس تحقیقات دکتر شتلز، اسپرم‌های Y کوچک‌تر و ضعیف‌تر، اما سریع‌تر از اسپرم‌های X می‌باشند. اسپرم‌های X بزرگ‌تر و مقاوم‌تر، ولی آهسته‌تر هستند.

بر همین اساس، مهم‌ترین جنبه دختر شدن جنین، زمانی از چرخه قاعدگی ماهانه است که در آن رابطه جنسی برقرار می‌کنید. 

اگر ۲ تا ۴ روز پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید، احتمال دختر شدن جنین بیش‌تر خواهد بود. زیرا اسپرم‌ Y ضعیف‌تر است و زودتر از بین می‌رود و مقدار اسپرم X در زمان تخمک گذاری بیش‌تر خواهد بود. به همین دلیل محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری بسیار مهم است. 

محاسبه زمان تخمک گذاری برای دختر دار شدن

برای محاسبه زمان تخمک گذاری، شما باید طول چرخه قاعدگی خود را بدانید. چرخه قاعدگی معمولا از ۲۳ تا ۳۵ روز متغیر است. طول چرخه قاعدگی به تعداد روزها از اولین روز عادت ماهانه تا آخرین پریود شما گفته می‌شود. ۱۴ روز پایانی چرخه قاعدگی کنونی خود را از این عدد کسر کنید تا روز تقریبی تخمک گذاری شما مشخص شود. 

همچنین می‌توانید از محاسبه گرهای آنلاین استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید تاریخ شما دقیق باشد، نیاز است به مدت سه ماه، دو بار در روز از کیت‌های تخمک گذاری (OPK) استفاده کنید تا زمان دقیق تخمک گذاری مشخص شود.

چند روز بعد از پریود جنین دختر می‌شود؟

همانطور که گفته شد، بر اساس روش شتلز نیاز است با استفاده از کیت تخمک گذاری زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص کنید و ۲ تا ۴ روز پیش از این زمان رابطه جنسی برقرار کنید. این زمان تقریبا ۶ یا ۷ روز بعد از پریود می‌باشد. 

طب سنتی: رژیم غذایی برای دختر شدن جنین

بر اساس طب سنتی، برای دختر دار شدن مزاج شما باید سرد باشد و اسیدی بودن محیط رحم مطلوب‌تر است. بنابراین در صورتی که مزاج گرم دارید، بهتر است غذاهایی با مزاج سرد از جمله سرکه سیب، رازیانه، لیمو شیرین و سبزیجات بخورید. 

همچنین در طب سنتی نیز بر زمان بندی رابطه جنسی نسبت به تاریخ تخمک گذاری تاکید دارد و توصیه می‌کند که ۶ یا ۷ روز بعد از اتمام پریود (حدودا ۳ روز پیش از زمان تخمک گذاری) رابطه جنسی برقرار کنید. 

آیا مصرف سرکه در رژیم غذایی برای دختر دار شدن مفید است؟

بر اساس روش شتلز، هرچه محیط رحم اسیدی‌تر باشد، احتمال زنده ماندن اسپرم‌های X بیش‌تر خواهد بود و این احتمال دختر دار شدن را افزایش می‌دهد. احتمالا به همین دلیل مصرف سرکه به عنوان یک ماده غذایی اسیدی در طب سنتی توصیه می‌شود. 

برخی افراد توصیه می‌کنند که واژن را با سرکه شستشو دهید تا محیط آن را اسیدی‌تر کند. اما بر اساس اطلاعات علمی کنونی، این روش علمی و صحیح نیست. چنین کاری تاثیر خاصی بر دختر شدن جنین نخواهد داشت و برای شما مضر است. بنابراین توصیه نمی‌کنیم که این کار را انجام بدهید.

آیا وزن مادر ارتباطی با دختر دار شدن دارد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، در صورت افزایش وزن کم‌تر مادر، احتمال دختر شدن جنین بیش‌تر است و در صورت افزایش وزن بیش‌تر مادر باردار، احتمال پسر شدن جنین بیش‌تر خواهد بود. 

البته این تحقیقات قطعی نیستند، ولی به صورت مشاهدات علمی می‌توانند لحاظ شوند.

چه نوع ویار نشانه دختر دار شدن است؟

با این که گفته می‌شود که ویار به غذاهای شیرین به معنی دختر دار شدن است، اما این حقیقت ندارد و از نظر علمی صحیح نیست. ویار بارداری معمولا نشانه نیاز بدن شما به برخی از مواد غذایی است و ارتباطی به دختر بودن جنین ندارد. برای مثال، ویار جویدن یخ می‌تواند نشانه کمبود آهن باشد.

سوالات متداول

آیا رژیم غذایی مناسب برای دختر دار شدن وجود دارد؟

بله، مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم و غذاهایی که به اسیدی شدن محیط رحم کمک می‌کنند برای دختر شدن مفید هستند. 

آیا ورزش به دختر دار شدن کمک می‌کند؟

ورزش کردن به سلامت کلی شما کمک می‌کند و به دلیل فوایدی که دارد، باردار شدن را تبدیل به فرآیند آسان‌تری می‌نماید. اما تاثیری بر دختر دار شدن ندارد.

آیا رژیم غذایی دختر شدن جنین بی خطر است؟

در صورتی که مواد غذایی مناسب را در حد اعتدال و با تنوع مناسب مصرف کنید، رژیم غذایی دختر شدن جنین بی خطر است.

تا چه مدتی رژیم غذایی دختر شدن جنین را رعایت کنیم؟

گفته می‌شود که رعایت و داشتن رژیم غذایی مناسب پیش از تلاش برای باردار شدن تا زمان لقاح به دختر شدن جنین کمک می‌کند. اما از نظر علمی زمان مشخصی برای آن وجود ندارد. بهترین کار این است که چندین ماه پیش از تلاش برای بارداری آن را شروع کنید.

سخن آخر

هر چقدر هم که نوزاد دختر بخواهید، واقعیت این است که هیچ روشی برای دختر شدن جنین صد در صد نیست. البته ضرری ندارد که روش‌های فعلی را امتحان کنید و رژیم غذایی مناسب برای دختر دار شدن داشته باشید. اما باید به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیش‌تری برای اثبات میزان تاثیر این روش‌ها مورد نیاز است. 

صرف نظر از این که نوزاد شما دختر خواهد بود یا پسر، مهم‌ این است که بارداری سالمی داشته باشید و نوزاد سالمی به دنیا بیاورید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *