اقدام به بارداری, نکات اقدام صحیح به بارداری

انواع روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری و پیشگیری از بارداری

تخمک‌گذاری در زمان مشخصی انجام می‌شود. داشتن یک تخمک سالم به شما کمک می‌کند که بارداری سریع و ساده‌ای داشته باشید. یکی از روش‌های بارداری سریع رابطه جنسی در زمان تخمک‌گذاری است. به همین دلیل مشخص کردن زمان تخمک‌گذاری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در مورد روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری هستید، پیشنهاد می‌دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

تخمک‌گذاری چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

قبل از اینکه در مورد روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری مطالبی را توضیح بدهیم، می‌خواهیم در مورد تخمک‌گذاری اطلاعات بیشتری را ارائه بدهیم. احتمالاً شما هم این موضوع را میدانید که تخمک سلول جنسی خانم‌ها است. برای بارداری یک تخمک بالغ باید با یک اسپرم ادغام شده یا به‌اصطلاح لقاح انجام گیرد. در این حالت جنین تشکیل شده و خانم باردار خواهد شد.

هنگامی‌که نوزادی به دنیا می‌آید، اگر دختر باشد، به‌طورکلی ۱ تا ۲ میلیون تخمک خواهد داشت. البته باید دقت داشته باشید که این تخمک‌ها نابالغ هستند و توانایی بارور شدن هم ندارند. به‌مرورزمان و بعد از رسیدن به سن بلوغ این سلول‌های جنسی هم بالغ شده و توانایی بارداری خواهند داشت.

به این نکته هم توجه داشته باشید که معمولاً خانم‌ها به این مقدار تخمک نیاز نخواهند داشت. یک خانم به‌طور متوسط از زمان بلوغ تا یائسگی، ۳۰۰ یا نهایتاً ۴۰۰ سلول تخمک را آزاد خواهد کرد. به روش‌های آزادسازی تخمک هم تخمک‌گذاری گفته می‌شود.

حالا می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلاً تخمک‌گذاری چطور انجام می‌شود. برای توضیح در مورد روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری به این اطلاعات نیاز خواهیم داشت. در ابتدا باید در مورد زمان تخمک‌گذاری مطالبی را بیان کنیم.

به‌طورمعمول دو هفته بعد از عادت ماهیانه تخمک‌گذاری شروع می‌شود. حالا ازآنجایی‌که زمان اتمام عادت ماهیانه برای هرکسی با دیگری متفاوت است، زمان شروع تخمک‌گذاری هم برای هر کسی متفاوت خواهد بود. مثلاً ممکن است که عادت ماهیانه شخصی سه روزه باشد و شخص دیگری یک هفته کامل را در عادت ماهیانه بگذراند.

رحم از چند قسمت تشکیل شده است. رحم،لوله‌های فالوپ و دهانه رحم این قسمت‌ها هستند. حالا بعد از خوب در ابتدا تخمک مسیر خود را از لوله فالوپ شروع می‌کند. در این حالت اگر اسپرمی در این لوله وجود داشته باشد، خوب جنین تشکیل خواهد شد.

این سلول اولیه جنین به سمت رحم حرکت کرده و خود را به دیواره رحم می‌چسباند. به‌مرورزمان این سلول بزرگ شده و جنین را تشکیل می‌دهد. حالا اگر در لوله فالوپ، اسپرمی وجود نداشته باشد، تخمک به‌تنهایی وارد رحم شده و بعدازآن از طریق دهانه رحم خارج خواهد شد.

حالا در مورد همین نحوه تخمک‌گذاری باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید. در ابتدا باید بگوییم که اسپرم فقط می‌تواند ۲ تا نهایتاً ۳ روز در لوله فالوپ باقی بماند و بعدازاین مدت، اسپرم از بین خواهد رفت. نکته بعدی این است که اسپرم برای لقاح با تخمک به حداقل ۱۲ تا ۲۴ ساعت زمان نیاز خواهد داشت.

نکته نهایی هم این است که اگر تخمک با هیچ اسپرمی ادغام نشود، دیواره رحم که در زمان تخمک‌گذاری ضخیم شده، فرو می‌ریزد. همین فرو ریختن دیواره رحم سبب شروع عادت ماهیانه نوبت بعدی خواهد شد. به همین دلیل است که میگویند اولین نشانه بارداری، پریود نشدن خواهد بود.

تخمک‌گذاری چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

مراحل تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی

باز هم برای اینکه بتوانیم به روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری اشاره کنیم، نیاز به اطلاعات مهمی خواهیم داشت که یکی از آن‌ها مراحل تخمک‌گذاری است. به‌طورکلی باید بگوییم که تخمک‌گذاری قسمتی از چرخه قاعدگی به‌حساب می‌آید. هنگامی‌که تخمک آزاد می‌شود، اگر اسپرمی وجود داشته باشد که خب برای بارداری و دیگر مراحل تخمک آماده است.

درصورتی‌که اسپرمی وجود نداشته باشد و تخمک بخواهد از رحم خارج شود، شاهد قاعدگی و عادت ماهیانه خواهیم بود. حالا همین مواردی که در بالا به‌صورت خلاصه بیان کردیم، یک چرخه و چند مرحله دارد. در این قسمت می‌خواهیم این مراحل و چرخه را شرح خواهیم داد.

  • فولیکولار

در این مرحله شاهد این هستیم که دیواره داخلی رحم یا همان پوشش رحم ضخیم می‌شوند. علاوه بر این شاهد رشد سلول‌هایی در اطراف تخمک هم هستیم. این مرحله را به نام دور تخمک‌گذاری هم می‌شناسیم.

  • تخمک‌گذاری

این دوره دقیقاً همانی است که در قسمت قبل به‌طور کامل توضیح دادیم، یعنی تخمک در لوله فالوپ آزاد شده و مابقی مواردی که کاملاً شرح دادیم اتفاق می‌افتد.

  • لوتئال

این دوره را با نام پس از تخمک‌گذاری هم می‌شناسیم. علت نام‌گذاری هم این است که در این مرحله بدن هورمون‌های لوتئین‌کننده تولید و ترشح می‌کنند. این هورمون‌ها زمانی تولید می‌شوند که تخمک باردار شده باشد. در صورت عدم بارداری، هورمونی ترشح نخواهد شد.

  • قاعدگی

در مراحل قبلی گفتیم که دیواره داخلی رحم یا همان پوشش رحم ضخیم می‌شود. حالا اگر بارداری اتفاق نیافتد، شاهد ریختن این پوشش خواهیم بود. هم‌زمان با ریختن این پوشش، شاهد خونریزی هم هستیم. در واقع این مرحله همان قاعدگی یا عادت ماهیانه است.

به‌طورکلی باید به این موضوع اشاره کنیم که تخمک‌گذاری می‌تواند قسمتی از چرخه قاعدگی باشد. حالا اگر تخمک بارور شود، دیگر قاعدگی انجام نخواهد شد. در این حالت رحم برای نگهداری از جنین آماده شده است. درصورتی‌که باروری رخ ندهد، شاهد قاعدگی هستیم. ماه بعد دوباره همین مراحل و همین چرخه اتفاق می‌افتد. یعنی هر ماه یک‌بار رحم برای بارداری آماده خواهد شد.

مراحل تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی

زمان تخمک‌گذاری چطور مشخص می‌شود؟

یکی از نکاتی که در مورد روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری باید به آن توجه داشته باشید، زمان انجام این کار است. اطلاع از این زمان به شما کمک می‌کند که بتوانید برای بارداری بهتر و سریع‌تر اقدام کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که زمان تخمک‌گذاری برای همه یکسان نیست.

دلیل این موضوع هم کاملاً ساده است. ما در مطالب بالا توضیح دادیم که تخمک‌گذاری قسمتی از چرخه قاعدگی است. حالا ازآنجایی‌که مدت زمان چرخه قاعدگی برای هرکسی با دیگری متفاوت است و زمان عادت ماهیانه هم همین‌طور، پس نمی‌توان مان تخمک‌گذاری هم به‌طور دقیق مشخص کرد.

حالا اجازه بدهید که این موضوع را بیشتر و بهتر توضیح بدهیم. مثلاً تصور کنید که شخص شماره ۱ هر ۳۱ روز پریود می‌شود و مدت زمان عادت ماهیانه او هم یک هفته است. حالا شخص شماره ۲ هر ۲۱ روز پریود می‌شود و این دوره برای او ۳ روزه است.

با توجه به مطالب بالا به‌سادگی می‌توان به این موضوع پی برد که زمان تخمک‌گذاری برای این دو شخص، یکسان نخواهد بود. بنابراین برای به دست آوردن زمان تخمک‌گذاری باید از یک فرمول خاص استفاده کرد. هرکسی با توجه به این فرمول می‌تواند زمان تخمک‌گذاری خود را مشخص کند.

قبل از هر چیزی به این موضوع هم توجه داشته باشید که تخمک‌گذاری در یک روز و یک ساعت اتفاق نمی‌افتد. معمولاً بین ۳ تا ۴ روز را برای تخمک‌گذاری در نظر می‌گیرند. بعد از آزاد شدن تخمک، در لوله فالوپ قرار می‌گیرد  باز هم احتمال بارور شدن آن وجود خواهد داشت.

به‌طورکلی ۱۴ روز یا دو هفته قبل از عادت ماهیانه بعدی، زمانی است که تخمک‌گذاری شروع می‌شود. مثلاً اگر همان شخص شماره ۱ را در نظر بگیریم، شاهد این خواهیم بود که ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از عادت ماهیانه بعدی، تخمک‌گذاری انجام خواهد شد.

برای مشخص کردن زمان تخمک‌گذاری بهترین کار استفاده از تقویم قاعدگی است. با توجه به این تقویم می‌توانید زمان عادت ماهیانه خود، زمان تخمک‌گذاری و… را مشخص کنید. البته در مورد تقویم قاعدگی لازم میدانیم به نکته مهمی اشاره کنیم. این تقویم در اکثر موارد اطلاعات صحیحی را در اختیار شما می‌گذارد.

ازآنجایی‌که ترشح بعضی از هورمون‌ها، حالات روحی خاص و… می‌تواند بر روی زمان و چرخه قاعدگی تأثیر بگذارند، در بعضی از موارد خاص شاهد تغییر در اطلاعات این تقویم خواهیم بود. البته این خطا و اشتباه فقط در صورتی است که ترشح هورمون‌ها کم یا زیاد شده باشد.

زمان تخمک‌گذاری چطور مشخص می‌شود؟

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری و بارداری سریع

اطلاع از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری اهمیت زیادی دارد و یکی از مواردی که این موضوع را مهم می‌کند، بارداری سریع و ساده است. همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، تخمک سه تا چهار روز در لوله فالوپ باقی می‌ماند و بعدازآن خارج خواهد شد.

حالا اگر در این زمان اسپرمی وجود داشته باشد که باروری تخمک و بارداری خانم اتفاق می‌افتد. درصورتی‌که اسپرمی وجود نداشته باشد، تخمک خارج می‌شود. حالا اگر زوج قصد بچه‌دار شدن دارند، باید در این مدت سه تا چهار روزه رابطه جنسی داشته باشند.

به همین دلیل هنگامی‌که زوجی برای بارداری به پزشک معالجه می‌کنند، اولین سؤالی که از آن‌ها پرسیده می‌شود، مربوط به چرخه قاعدگی و همین‌طور زمان رابطه جنسی آن‌ها است. در بعضی از موارد شاهد این هستیم که زوجی کاملاً سالم هستند و فقط به دلیل رعایت نکردن این موضوع به ظاهر ساده، نمی‌توانند بچه‌دار شوند.

همان‌طور که در مطالب بالا هم گفتیم یکی از بهترین روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری استفاده از تقویم قاعدگی است. این تقویم به شما کمک بسیار بزرگی خواهد کرد. موضوع مهم این است که تنظیم این تقویم هیچ هزینه خاصی را برای شما به دنبال نخواهد داشت. یعنی یک روش کاربردی و کاملاً کم هزینه به‌حساب می‌آید.

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری و بارداری سریع

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری و پیشگیری از بارداری

اطلاع از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری اهمیت بسیار زیادی دارد. تصور نکنید که فقط برای بارداری سریع‌تر به این روش‌ها نیاز دارید. حالت کاملاً برعکس آن هم وجود دارد. یعنی اگر زوجی بخواهند از بارداری جلوگیری کنند هم باید از این زمان و روش‌ها مطلع باشند، ولی کار برعکس را انجام بدهند.

همان‌طور که گفتیم برای باردار شدن باید در مدت زمان تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید، برای پیشگیری از بارداری باید در این مدت رابطه جنسی نداشته باشید. البته به این موضوع دقت کنید که برای پیشگیری از بارداری فقط نباید این یک موضوع را رعایت کنید.

عوامل بسیار زیادی در بارداری دخیل هستند که برای جلوگیری از بارداری باید به تمام آن‌ها توجه داشته باشید. البته در بین این عوامل باید به زمان تخمک‌گذاری توجه خاصی داشته باشید. این زمان اگرچه در ظاهر ساده است، اما اهمیت بسیار زیادی هم دارد.

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری و پیشگیری از بارداری

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری

بعد از مطالب بالا حالا نوبت به آن رسیده که در مورد روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری مطالبی را بیان کنیم. در مطالب بالا گفتیم که شما می‌توانید از تقویم قاعدگی استفاده کرده و زمان تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید. در این به دیگر روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری اشاره خواهیم کرد. پیشنهاد می‌دهیم که ادامه این مطالب را هم از دست نداده و با ما همراه باشید.

  • تست تخمک‌گذاری

در این روش با استفاده از آزمایش‌هایی، مانیتورها و کیت‌ها می‌توانید زمان تخمک‌گذاری خود را به‌طور دقیق مشخص کنید. برای انجام آزمایش میزان هورمون پروژسترون و همچنین LH خون را اندازه می‌گیرند. درصورتی‌که این هورمون به مقدار خاصی رسیده باشد، می‌توان فهمید که زمان تخمک‌گذاری رسیده است.

استفاده از کیت‌ها و مانیتورها هم به شما کمک می‌کنند که اطلاعات تخمک‌گذاری را به‌طور دقیق داشته باشید. لازم به ذکر است که کیت‌ها اطلاعات کلی‌تری نسبت به مانیتورها در اختیار شما می‌گذارند. همین موضوع سبب شده که هزینه استفاده از کیت، نسبت به مانیتور کمتر باشد. توجه کنید که مانیتورها می‌توانند اطلاعات دوره‌های قبلی تخمک‌گذاری هم ذخیره کنند.

  • کیت تخمک‌گذاری

همان‌طور که در مطالب بالا هم گفتیم، استفاده از کیت‌ها یکی از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری است. این کیت‌ها شکلی شبیه چوب دارند. خانم بر روی این چوب ادرار می‌کند و با توجه به خط‌های ظاهر شده، می‌تواند به نتیجه برسد که تخمک‌گذاری انجام می‌شود یا نه!

  • نمودار قاعدگی

استفاده از نمودار شباهت بسیار زیادی به استفاده از تقویم قاعدگی دارد. در مطالب بالا به‌طور کامل شرح دادیم که چطور می‌توان از تقویم قاعدگی استفاده کرد. در این روش به‌جای نوشتن و استفاده از تقویم، اطلاعات بر روی نمودار مشخص می‌شود. مابقی مراحل دقیقاً همان چیزی است که در تقویم قاعدگی شرح دادیم.

  • دمای بدن

معمولاً این مورد از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری به‌طور دقیق عمل نخواهد کرد اما باز هم باید از آن اطلاع داشته باشید. معمولاً در زمان تخمک‌گذاری شاهد این هستیم که دمای بدن کاهش پیدا کرده و سپس به شدت افزایش پیدا می‌کند.

حالا چرا میگوییم این روش دقیق نیست، چون عوامل بسیاری در کاهش و افزایش دمای بدن نقش دارند. مورد دیگر هم اینکه شما نمی‌توانید در هر زمان یک دماسنج در دست داشته باشید تا دمای بدنتان را اندازه‌گیری کنید. به همین دلیل معمولاً این روش کاربرد چندانی نخواهد داشت و از آن استفاده نمی‌شود.

به این موضوع دقت کنید که اصلاً مهم نیست شما کدام یک از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری را انتخاب می‌کنیم. مهم این است که روش شما دقیق باشد و درنهایت به نتیجه درستی هم دست پیدا کنید. معمولاً استفاده از نمودار قاعدگی یا تقویم قاعدگی هم هزینه بسیار کمی را دارد و هم نتیجه رضایت‌بخش است.

البته استفاده از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری آزمایشی، مانند مانیتور، کیت و… اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهند، ولی هزینه انجام آن‌ها هم بالا است و هرکسی نمی‌تواند هر ماه این هزینه‌ها را بپردازد. به همین دلیل برای همه مناسب نیست.

روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری

تخمک‌گذاری نامنظم و روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری را بیان کنیم. حالا باید به این موضوع توجه داشته باشید که این روش‌ها زمانی کاربردی هستند که تخمک‌گذاری شما منظم باشد. احتمالاً بپرسید که چطور می‌شود یک تخمک‌گذاری نامنظم باشد. پاسخ بسیار ساده است.

همان‌طور که در مطالب بالا توضیح دادیم، تخمک‌گذاری قسمتی از چرخه قاعدگی است. حالا اگر قاعدگی شما منظم باشد، یعنی دقیقاً در یک تاریخ خاص پریود شوید، خوب طبیعتاً شما تخمک‌گذاری منظمی هم خواهید داشت.

حالا اگر قاعدگی شما هم منظم نباشد، نباید انتظار تخمک‌گذاری منظمی هم داشته باشید. در این حالت روش‌هایی که در مطالب بالا توضیح دادیم، هیچ‌کدام قابلیت انجام شدن را ندارند و نتیجه هیچ‌کدام هم معتبر و مطمئن نیست.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری مطالبی را بیان کنیم. در ابتدا به این موضوع پرداختیم که اصلاً تخمک‌گذاری به چه معنی است و به چه چیزی گفته می‌شود. در ادامه این موضوع را توضیح دادیم که تخمک‌گذاری چگونه انجام می‌شود. این اطلاعات به شما کمک می‌کند که روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری را بهتر درک کنید.

در ادامه مطالب به این موضوع پرداختیم که اصلاً چرخه قاعدگی و همچنین تخمک‌گذاری چه مراحلی دارند. توضیح در مورد این مراحل به شما اطلاعات بسیار مفیدی را می‌دهد. درصورتی‌که قصد بارداری دارید، باید در مورد این مطالب گفته شده، اطلاعات کامل و جامعی داشته باشید. ما در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که این اطلاعات را در اختیار شما قرار بدهیم.

در ادامه این موضوع را توضیح دادیم که اطلاع از روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری چه اهمیتی در بارداری خانم دارد. همان‌طور که گفتیم و با توجه به اطلاعات قبلی، به این نتیجه رسیدیم که برای بارداری، رابطه جنسی باید در روزهای تخمک‌گذاری انجام شود.

اسپرم وارد شده به رحم خانم فقط چند ساعت یا نهایت یک روز می‌تواند زنده و سالم باقی بماند. تخمک خانم هم فقط چند روز در لوله فالوپ باقی می‌ماند. ازآنجایی‌که برای بارداری اسپرم و تخمک باید لقاح انجام بدهند، پس زمان ورود اسپرم باید با زمان حضور تخمک، هماهنگ باشد.

در ادامه مطالب به ارتباط بین روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری و پیشگیری از بارداری هم اشاره داشتیم. درنهایت هم روش‌های ردیابی تخمک‌گذاری را توضیح دادیم. گفتیم که کدام یک از این روش‌ها کاربردی هستند و کدام یک هزینه کمتری را برای شما به دنبال خواهند داشت.

اطلاع از این مطالب می‌تواند کمک بسیار بزرگی به شما کند. اگر هر سؤال دیگری در مورد این موضوع دارید، یا قسمتی از مطالب برای شما گنگ و نامفهوم بوده، پیشنهاد می‌دهیم که در قسمت نظرات، سؤال خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *