هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و چهارم بارداری (هفته ۲۴ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و چهارم بارداری (هفته 24 حاملگی)

ورود به هفته بیست و چهارم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین اکنون حدود ۳۰ سانتی‌متر طول دارد، تقریباً به اندازه یک کدو سبز است. وزن در حدود ۶۰۰ گرم است. مغز جنین شما به سرعت در حال رشد است و حواس و اعصاب به رشد خود ادامه می‌دهد. جوانه‌های چشایی زبان جنین در حال رشد و حساس شدن هستند. چشمان او به نور پاسخ می‌دهند و او می‌تواند صداهایی را از خارج رحم بشنود. ریه‌های او نیز در حال رشد هستند. ریه‌های جنین در هفته ۲۴ حاملگی در حال رشد انشعابات هستند و برای تولید سورفکتانت آماده می‌شوند، ماده‌ای که باعث می‌شود ریه‌ها در هنگام تنفس جنین شما منبسط شوند. نوزادان نارس متولد شده در ۲۴ هفتگی، اگر در بیمارستان به دنیا بیایند و در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان تحت مراقبت‌های تخصصی قرار می‌گیرند، تقریباً از هر ۲ نوزادی که در این هفته به دنیا می‌آیند، یکی شانس زنده ماندن دارند. با این حال، اگر جنین زودتر متولد شود و با احتمال بالا دارای ناتوانی‌هایی مانند فلج مغزی یا نابینایی خواهند داشت. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۴ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و چهارم بارداری (هفته 24 حاملگی)

هفته بیست و چهارم بارداری

هنگامی‌ که در هفته ۲۴ بارداری هستید، با بزرگتر شدن و قوی‌تر شدن جنین‌تان، ضربات جنین و حرکات کوچک درون رحم شما مشخص‌تر می‌شود. در این مقاله، ما به برخی از وقایعی که ممکن است در هفته بیست و چهارم بارداری با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید، از جنین در حال رشد تا بدن در حال تغییر شما، نگاهی می‌اندازیم. هم‌چنین در مورد آنچه که می‌توانید برای سالم ماندن و راحتی بیشتر در این مدت انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

نکات برجسته در بیست و چهارم هفته بارداری

در هفته ۲۴ بارداری، جنین در حال حاضر به اندازه یک بلال کامل است. جنین قوی‌تر می‌شود، به این معنی که شما ممکن است در حال حاضر بیشتر حرکات جنین را احساس کنید.

اکنون ممکن است زمان آن باشد که در مورد برنامه زایمان خود فکر کنید، از این هفته به بعد لازم است که همیشه آماده باشید.

جنین در حال بزرگتر شدن است و افزایش وزن بارداری در حدود هفته بیست و چهارم طبیعی است. ممکن است برای راحتی بیشتر، چند شلوار کشدار و تاپ‌های گشاد بپوشید. پزشک به شما کمک می‌کند وزن خود را در مسیر درست تناسب اندام و افزایش وزن سالم بارداری حفظ کنید، اما می‌توانید از محاسبه‌گر شاخص توده بدنی سایت پینو بیبی نیز استفاده کنید.

هفته بیست و چهارم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

معمولاً سوال اینجاست که در هفته بیست و چهارم بارداری چقدر تا زایمان فاصله دارید. در هفته بیست و چهارم، به احتمال زیاد شما در ماه ششم بارداری خود هستید، اگر چه روش‌های مختلفی برای گروه‌بندی ۴۰ هفته‌ بارداری به ما‌ه وجود دارد. بنابراین، اگر پزشک شما به چیزی متفاوت اشاره می‌کند، نگران نباشید.

هفته بیست و چهارم بارداری: رشد جنین شما

جنین در هفته بیست و چهارم بارداری به رشد خود ادامه می‌دهد و برای دنیای بیرون از شکم‌تان آماده می‌شود. در اینجا برخی از تحولات جنینی که در هفته ۲۴ اتفاق می‌افتد آورده شده است:

 • حرکات طبیعی جنین در هفته بیست و چهارم چیست؟ هنگامی‌ که در هفته بیست و چهارم بارداری هستید، حرکات جنین ممکن است کمی قوی‌تر و قابل توجه‌تر به نظر برسند و ضربات و لگد زدن‌ها بیشتر می‌شود. کوچولوی شما در حال به دست آوردن کنترل و قدرت عضلانی است.
 • تا هفته بیست و چهارم، گوش داخلی جنین شما کاملاً رشد کرده است. این اندام حس تعادل او را کنترل می‌کند و به جنین کمک می‌کند تا بفهمد که سمت راست به سمت بالا یا رو به پایین در رحم است. در هفته بیست و چهارم بارداری، ممکن است زمان‌هایی را حس کنید که به نظر می‌رسد، میزان حرکت جنین افزایش می‌یابد، مانند قبل از خواب و زمان‌هایی که به نظر می‌رسد کمتر حرکت می‌کنند، که ممکن است مربوط به زمانی باشد که جنین خواب است. پزشک می‌تواند به شما در مورد این ‌که آیا باید حرکات جنین خود را زیر نظر داشته باشید، شما را راهنمایی کند.
 • اگر چه ریه‌های جنین شما تا این هفته تشکیل شده‌اند، اما تا زمانی‌که شروع به تولید ماده‌ای به نام سورفکتانت نکنند، آماده عملکرد طبیعی در دنیای بیرون از رحم نیستند. تولید سورفکتانت در هفته‌های آینده شروع می‌شود (اغلب حدود هفته ۲۶ بارداری).
 • اگر در هفته بیست و چهارم بارداری دو قلو هستید، مقاله علائم اولیه بارداری دو قلو را مطالعه نمایید.

هفته بیست و چهارم بارداری: اندازه جنین

ممکن است از خود بپرسید: جنین در بیست و چهار هفتگی چقدر است؟ در هفته بیست و چهارم بارداری، جنین به اندازه یک کدو سبز است، وزن او بیش از ۶۰۰ گرم است و طول او از سر تا پا حدود ۳۰ سانتی‌متر است.

هفته بیست و چهارم بارداری: تغییرات بدن مادر

افزایش وزن شما در بارداری طبیعی و سالم است. در هفته بیست و چهارم بارداری، ممکن است حدود ۵/۴ تا ۸/۶ کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید. داشتن یک رژیم غذایی مغذی و ورزش منظم به شما کمک می‌کند تا در دوران بارداری هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی، احساس بهتری داشته باشید. به علاوه، اضافه وزن سالم و نرمال در دوران بارداری به شما در رسیدن به تناسب اندام و از دست دادن وزن اضافی دوران بارداری پس از زایمان کمک زیادی خواهد کرد.

هفته بیست و چهارم بارداری: علائم مادر

برخی از علائمی که ممکن است در هفته بیست و چهارم بارداری تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • اکنون جنین بالای رحم شما درست بالای ناف شما قرار دارد. همان‌طور که حرکات جنین قوی‌تر می‌شود، ممکن است بتوانید با گذاشتن دست خود روی شکم، آن‌ها را احساس کنید. ممکن است افراد دیگری در مورد بارداری شما اظهار نظر کنند یا حتی سعی کنند شکم شما را لمس کنند، که ممکن است باعث ناراحتی شما شود. احتمال دارد از این به بعد انقباضات براکستون هیکس را احساس کنید. براکستون هیکس نوعی انقباض است که ماهیچه‌های رحم شما سفت می‌شوند و طی آن برآمدگی شکم سخت می‌شود. شما می‌توانید تفاوت بین انقباضات برکستون هیکس و انقباضات زایمان را تشخیص دهید، زیرا آن‌ها منظم نیستند و احتمالاً در صورت تغییر وضعیت بدن متوقف می‌شوند. اگر تجربه بارداری قبلی را ندارید همیشه به دنبال این نشانه‌ها باشید: انقباضاتی که قوی‌تر و مکررتر می‌شوند یا طولانی‌تر هستند، درد یا فشار مداوم در شکم، پشت یا لگن شما، خونریزی واژینال و کند شدن یا متوقف شدن حرکات جنین؛ این‌ها علائم هشدار دهنده‌ای هستند که باید نسبت به آن‌ها هوشیار باشید.
 • تغییرات پوستی در هفته ۲۴ بارداری: ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی، لکه‌های تیره‌ای روی پوست بدن و صورت خود مشاهده کنید. این لکه‌ها به دلیل بروز می‌کنند که سلول‌های حامل رنگدانه به نام ملانین تحریک می‌شوند. لکه‌های قهوه‌ای روی صورت شما کلواسما (ملاسما) و خط تیره پایین شکم خط سیاه نامیده می‌شود. رنگدانه این نواحی معمولاً پس از تولد نوزاد محو می‌شوند. کارشناسان معتقدند، اجتناب از قرار گرفتن در معرض شدید آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند به کاهش کلواسما (ملاسما) کمک کند.
 • علائم کشش در هفته ۲۴ بارداری: همان‌طور که بدن شما رشد می‌کند، ممکن است متوجه رگه‌های قرمز رنگ در جایی‌ که پوست کشیده می‌شود، شوید. نشانه‌های کشش در دوران بارداری به احتمال زیاد در نواحی مانند شکم، باسن و سینه شما ایجاد می‌شود. علائم کشش قابل پیشگیری نیستند، اما می‌توانند به مرور زمان پس از تولد نوزاد محو شوند. هم‌چنین ممکن است با کشش پوست خود خارش را تجربه کنید. استفاده از مرطوب کننده ممکن است به کاهش احساس خارش کمک کند.
 • درد رباط گرد در هفته ۲۴ بارداری: این امکان وجود دارد که در یک یا هر دو طرف شکم یا ناحیه لگن خود درد داشته باشید. این درد می‌تواند درد رباط گرد باشد که در دوران بارداری بسیار رایج است. بروز این درد به این دلیل است که رباط‌هایی که رحم شما را در جای خود نگه می‌دارند دچار فشردگی و کشیدگی می‌شوند. کشش ملایم و تغییر وضعیت ممکن است به کاهش درد کمک کند. اگر درد در هفته بیست و چهارم بارداری (یا هر هفته دیگر) خیلی شدید شود و اگر با علائم دیگری مانند تب، خونریزی یا اسهال همراه باشد با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مشکل خواب در هفته ۲۴ بارداری: اندازه برآمدگی شکم شما در هفته ۲۴ بارداری ممکن است پیدا کردن یک موقعیت خواب راحت را دشوار کند. اگر در هفته بیست و چهارم بارداری نمی‌توانید بخوابید، چند بالش مناسب می‌تواند به شما کمک کند. سعی کنید به پهلو بخوابید در حالی ‌که زانوهایتان خم شده و یک بالش بین پاها و بالش دیگری را برای حمایت زیر شکم قرار دهید. مقاله پینو بیبی را در مورد راهنمای انتخاب بهترین پوزیشن خواب در بارداری مطالعه کنید و یا شاید تمایل دارید بدانید که اصلاً چرا کم خواب یا پر خواب شده‌اید. در هر صورت توصیه می‌کنیم مقالات راهکارهای کاهش مشکلات خواب در بارداری و مزیت استفاده از بالش بارداری را نیز مطالعه کنید.
 • از دست دادن تعادل و سرگیجه در هفته ۲۴ بارداری: شکم در حال رشد شما بر نحوه توزیع وزن شما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود کمی در حفظ تعادل مشکل داشته باشید. علاوه بر این، تغییرات در گردش خون می‌تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه یا سبکی سر شود. بهتر است چند توصیه ارائه شده را انجام دهید، به آرامی حرکت کنید (مخصوصاً زمانی‌ که از جای خود بلند می‌شوید یا موقعیت بدنی خود را تغییر می‌دهید)، نوشیدن مقدار زیادی آب و خنک ماندن بسیار کمک کننده است. زمانی که احساس سرگیجه دارید، اگر می‌توانید به پهلو دراز بکشید. اگر نگران هستید، از پزشک خود در این خصوص سوال کنید و راهنمایی بخواهید.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۲۴ بارداری: آیا اخیراً انقباضات دردناک ماهیچه ساق پا (کرامپ) یا تمام بخش‌های پا را تجربه کرده‌اید؟ احساس گرفتگی عضلات در هفته ۲۴ بارداری غیرعادی نیست. در واقع، ممکن است هر از گاهی تا روز تولد نوزادتان با این علامت مواجه شوید. اگر چه متخصصان علت دقیق گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری را نمی‌دانند، اما در مورد کاهش این درد و این که چه کاری باید انجام دهند توافق دارند: قبل از خواب شبانه عضلات ساق پا را کشش دهید، از طریق ورزش منظم در دوران بارداری، تناسب اندام خود را حفظ کنید و برای کمک به کاهش گرفتگی، مقدار زیادی آب بنوشید.

هفته بیست و چهارم بارداری: اندازه شکم مادر

در هفته بیست و چهارم بارداری، ممکن است حدود ۵/۴ کیلوگرم یا ۸/۶ کیلوگرم اضافه کرده باشید و اندازه برآمدگی شکم شما هم‌چنان روز به روز در حال افزایش است. تقریباً در این زمان، قد پایه شما بر حسب سانتی‌متر معمولاً با تعداد هفته‌های بارداری شما مطابقت دارد. بنابراین در هفته بیست و چهارم بارداری، فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم حدود بیست و چهار سانتی‌متر (به اضافه یا منهای ۲ سانتی‌متر) خواهد بود.

همان‌طور که شکم شما بزرگ می‌شود، ممکن است بخواهید از کمربند بارداری یا شکم بند استفاده کنید تا شکم خود را به خوبی در هنگام فعالیت بدنی نگه دارید.

هفته بیست و چهارم: رژیم غذایی

هیدراته ماندن مهم است، اما بسیاری از مردم در تلاش هستند تا روزانه به اندازه کافی نوشیدنی بنوشند. به عنوان یک والدین آینده، برای سالم ماندن و حمایت از جنین در حال رشد خود به آب زیادی نیاز دارید. متخصصان توصیه می‌کنند روزانه حدود ۱۰ فنجان مایعات بنوشید که بیشتر آن آب است. اگر در طول روز پرمشغله خود نوشیدن را فراموش می‌کنید، یک یادآوری تلفنی تنظیم کنید که از شما می‌خواهد هر چند ساعت یک بار یک لیوان آب بنوشید. در ابتدای هر روز بطری‌های پر آب در جای جای خانه بچینید تا از هر زمان چشم‌تان به بطری‌ها خورد، آب بنوشید.

در این هفته و کل دوران بارداری برای کاهش مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل از مصرف غذاهای تند، چرب و اسیدی اجتناب کنید. سعی کنید وعده‌های غذایی خود را کوچک کنید و در تعداد دفعات بیشتری غذا میل کنید. لقمه‌های کوچک بردارید و غذا را به خوبی بجوید تا مشکلی در هضم غذا نداشته باشید. سعی کنید تنقلات سالم مانند بیسکویت کم‌قند، آجیل خام، برگه میوه و میوه خشک همیشه در دسترس‌تان باشد تا اگر احساس گرسنگی کردید به جای خوردن تنقلات پرکالری و بی‌ارزش، از این مواد خوراکی مغذی استفاده کنید.

هفته بیست و چهارم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

در هفته بیست و چهارم بارداری، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • همان‌طور که شکم شما بزرگ می‌شود ممکن است برای شما و همسرتان این سوال پیش بیاید که آیا رابطه جنسی هنوز بی‌خطر است یا خیر؟! اگر بارداری شما به طور طبیعی پیش می‌رود، داشتن رابطه جنسی احتمالاً بی‌خطر است، اما اگر با عوارض بارداری مواجه هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از مقاربت و نزدیکی خودداری کنید. از آنجایی ‌که موقعیت همه افراد منحصر به فرد است، پزشک شما بهترین کسی است که می‌توانید از او در این باره سوالات خود را بپرسید. برای اطلاعات بیشتر مقاله «رابطه جنسی در بارداری» را مطالعه کنید و احساسات خود را با همسرتان نیز در میان بگذارید.
 • آزمایش غربالگری گلوکز معمولاً بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می‌شود. این آزمایش به پزشک شما کمک می‌کند تا خطر ابتلا به دیابت بارداری را ارزیابی کند. در صورت نیاز به این آزمایش، پزشک‌تان انجام این آزمایش را به شما توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله پینو بیبی در مورد غربالگری را مطالعه کنید. به این آزمایش تحمل گلوکز (GTT) می‌گویند. تحمل گلوکز، آزمایش خونی است که پس از ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا بودن انجام می‌دهید. سپس یک نوشیدنی حاوی گلوکز می‌خورید و ۱ تا ۲ ساعت بعد دوباره آزمایش خون می‌دهید. اگر GTT نشان دهد که شما دیابت بارداری دارید، می‌توانید با نظارت بر قند خون، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، ورزش و گاهی اوقات مصرف دارو، این وضعیت را مدیریت کنید. اگر مبتلا به دیابت بارداری باشید در بقیه دوران بارداری به مراقبت بیشتری نیاز خواهید داشت.
 • همان‌طور که شکم شما بزرگتر می‌شود، باید برنامه روزانه خود را تنظیم کنید، مانند نحوه بستن کمربند ایمنی برای محافظت ایمن از شما و جنین درون شکم‌تان، بند کمربند ایمنی باید زیر شکم شما قرار گیرد و به خوبی روی استخوان‌های لگن قرار گیرد. بند شانه را به جای زیر بازو، در وسط قفسه سینه خود قرار دهید. هرگز قسمتی از کمربند ایمنی را از روی شکم خود رد نکنید.
 • ممکن است ایده خوبی باشد که در مورد ترجیحات خود برای زایمان با پزشک و همسرتان صحبت کنید. همراه زایمان شما می‌تواند همسر شما و یا یکی دیگر از دوستان یا عزیزان مورد اعتماد شما باشد. هر چه بیشتر همسر شما و پزشک در مورد ترجیحات شخصی شما و نوع زایمانی که می‌خواهید داشته باشید بدانند، بهتر می‌توانند در زمان مناسب از شما حمایت کنند. همسر شما می‌تواند با انجام برخی اقدامات برای راحتی زایمان مانند ماساژ و تشویق و حمایت عاطفی از شما پشتیبانی کند. هنوز زمان زیادی برای انجام این بحث‌ها و نوشتن برنامه تولد وجود دارد، اما اکنون زمان خوبی برای شروع این گفتگوها است.
 • اگر چه هنوز چند ماه دیگر به تولد نوزاد شما باقی مانده است، سه ماهه دوم زمان بسیار خوبی برای شروع مراقبت از کودک آینده است. ممکن است اکنون مقداری انرژی اضافی داشته باشید؛ هنگامی که نوزاد شما به دنیا آمد، گزینه‌های کاری زیادی روی میز خواهید داشت. نکات ایمنی منزل خود را در مورد چگونگی محافظت از نوزاد و کودک بررسی کنید. بررسی کنید که چه چیزهایی را می‌توانید از سر راه بردارید و به فکر مرتفع ساختن موارد چالش‌برانگیز باشید مانند محکم کردن کابل‌های برق و اضافه کردن قفل‌های ضد کودک به کمد، درپوش گذاشتن برای پریزهای برق و … محافظت از کودک یک کار مداوم است و قبل از این ‌که کودک‌تان بتواند بخزد، باید دوباره آن را بررسی کنید.
 • ممکن است گاهی حس‌های عجیبی را تجربه کنید مثل این که نمی‌توانید کارها را مانند قبل انجام دهید. شاید شما افکار عجیبی را تجربه کنید و یا شاید مدام در تلاش هستید تا تمرکز خود را حفظ کنید، نگران نباشید این سردرگمی و کمی احساس گیجی طبیعی است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «مه مغز بارداری و یا مه مغز نوزادی» را مطالعه فرمایید.

هفته بیست و چهارم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

اگر همسر باردار شما در هفته بیست و چهارم در مورد گزینه‌های زایمان با شما گفتگو کرد، می‌توانید به او در برنامه‌ریزی زایمان کمک کنید. اگر قرار است در فرایند زایمان همراه او باشید، بهتر است یاد بگیرید که چگونه در طول زایمان می‌توانید از همسر خود حمایت کنید (شرکت در کلاس‌های زایمان نکات و اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد). آماده بودن برای اتفاقات آینده به نفع هر دوی شما خواهد بود.

هفته بیست و چهارم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در طول دوران بارداری، شما همیشه این فرصت را دارید که در مورد هر گونه سوال و نگرانی با پزشک خود مشورت کنید. در اینجا به چند سوال رایج در هفته بیست و چهارم بارداری اشاره کرده‌ایم:

 • آیا غربالگری یا آزمایش بارداری وجود دارد که باید در بقیه این سه ماهه برنامه‌ریزی کنم؟
 • آیا باید آب لوله‌کشی تصفیه شده بنوشم؟
 • آیا غذاهایی وجود دارد که باید بیشتر بخورم؟ آیا لازم است از برخی مواد خوراکی اجتناب کنم؟
 • آیا در دوران بارداری باید واکسنی بزنم؟ بهترین زمان برای واکسن زدن و برای اطمینان از دریافت بهترین محافظت از خودم و فرزند کوچکم چه زمانی است؟
 • اگر در دوران بارداری احساس ناراحتی کنم، چه کمکی در دسترس است؟
 • علائم زایمان زودرس چیست؟ (اگر در هفته ۲۴ بارداری متوجه درد لگن، فشار پایین شکم، گرفتگی عضلات شکم، انقباضات مکرر (۸ بار در ساعت) یا پارگی کیسه آب پاره شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.)

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا هفته بیست و چهارم بارداری ماه ۶ محسوب می‌شود؟ اگر چه چهل هفته بارداری را می‌توان به روش‌های مختلف به ماه تقسیم کرد، اما در هفته بیست و چهارم بارداری، معمولاً در نظر گرفته می‌شود که شما به پایان ماه ششم بارداری خود نزدیک شده‌اید.
 • رشد جنین در ۲۴ هفتگی چقدر است؟
 • آیا هفته بیست و چهام بارداری، سه ماهه سوم است؟

هفته بیست و چهارم بارداری: چک لیست شما

در هفته بیست و چهارم بارداری و در هفته‌های آینده، کارهای زیر را در نظر بگیرید تا شما را در مسیر بارداری سالم و موفق راهنمایی کند:

 • احساس استرس می‌کنید؟ خود را با یک ماساژ تسکین دهید. از خدمات متخصص ماساژوری استفاده کنید که برای ماساژتراپی افراد باردار آموزش دیده باشد.
 • چند هفته آینده می‌تواند فرصت خوبی برای سفر قبل از تولد نوزاد شما باشد. پس از حدود هفته ۲۸ بارداری، معمولاً سفر کردن دشوارتر است، زیرا پیاده‌روی زیاد می‌تواند خسته کننده و نشستن طولانی مدت می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اگر به فکر سفر هستید، ایده بدی نیست که در مورد برنامه‌های سفر خود با پزشک‌تان مشورت کنید.
 • کمی لذت ببرید! موسیقی دلخواه‌تان را گوش کنید. رنگ چشم نوزادتان را پیش‌بینی کنید. بد نیست در مورد سلول‌های بنیادی و نحوه نگهداری آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید. فیلم کمدی ببنید و اگر دوست دارید با استفاده از استعداد هنری‌تان برای نوزاد آینده چیزی خلق کنید مثلاً‌ دیوار اتاقش را نقاشی کنید، برای او یک بلوز بدوزید، یک پاپوش برایش ببافید، با خمیر گل چینی برای او مجسمه درست کنید و …. هر کاری که به شما احساس خوبی می‌دهد و برای شما و جنین‌تان ایمن هست را در اولویت لیست قرار دهید.
 • در سه ماهه سوم، گزینه‌های زیادی برای انجام روی میز دارید، بنابراین اکنون برای انجام چند مورد از این امور وقت بگذارید، مانند تهیه وسایل ضروری نوزاد، تحقیق در مورد روش‌های زایمان راحت، پوزیشن‌های زایمان، مراقبت‌های پس از زایمان و …

1 دیدگاه در “آشنایی با رخدادهای هفته بیست و چهارم بارداری (هفته ۲۴ حاملگی)

 1. بیگی گفت:

  خیلی کامل بود مرسی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *