هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و پنجم بارداری (هفته ۲۵ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و پنجم بارداری (هفته 25 حاملگی)

ورود به هفته بیست و پنجم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. در هفته ۲۵ بارداری جنین به سرعت در حال افزایش وزن است. در ۲۵ هفتگی وزن جنین حدود ۶۹۰ گرم است و قلب او با ۱۴۰ ضربه در دقیقه، بسیار سریع‌تر از ضربان بعد از تولد در حال فعالیت است. این هفته پلک‌های جنین برای اولین بار باز می‌شود. امواج مغزی او آنچه را که می‌بیند و می‌شنود تنظیم می‌کند و حواس او همگی در حال ارتقا هستند. مغز، ریه‌ها و سیستم گوارشی تشکیل شده‌اند اما هنوز رشدشان به پایان نرسیده است. ریه‌ها هنوز بالغ نشده‌اند، اما به سرعت در حال رشد هستند. اگر نوزاد شما در این هفته متولد شود، تقریباً ۸۰ درصد شانس زنده ماندن او در بخش مراقبت‌های ویژه وجود دارد، اما هنوز برای مدتی طولانی به کمک نیاز دارد. در این هفته همان‌طور که رحم به سمت بالا منبسط می‌شود، ممکن است در اطراف دنده‌های خود احساس ناراحتی کنید. هم‌چنین ممکن است دچار سوء هاضمه و سوزش سردل شوید. شما می‌توانید این علائم را با خوردن وعده‌های غذایی کم حجم و پرهیز از برخی غذاها و نوشیدنی‌ها کنترل کنید. اگر سوء هاضمه و سوزش سردل شما را آزار می‌دهد، به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات این عارضه می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر مانند پره اکلامپسی باشند. یکی دیگر از مشکلات رایجی که ممکن است متوجه آن شوید، گرفتگی عضلات پا است، به خصوص زمانی ‌که به تختخواب می‌روید. این گرفتگی‌ها جدی نیستند اما ممکن است کاملاً آزار دهنده باشند. می‌توانید با کشش پا و کشیدن انگشتان پا به سمت عقب به سمت زانو یا با ایستادن و قرار دادن وزن روی پای خود، گرفتگی عضلات را کاهش دهید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۵ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و پنجم بارداری (هفته 25 حاملگی)

رخدادهای هفته بیست و پنجم بارداری

به هفته ۲۵ بارداری خود خوش آمدید. شما و نوزادتان به سه ماهه آخر نزدیک می‌شوید و برای رسیدن به روز موعود آماده می‌شوید. در این مرحله، کودک شما به رشد خود ادامه می‌دهد و بدن شما با تغییرات سازگار می‌شود. برای مروری بر علائم خود، بینش در مورد رشد جنین، نکاتی برای آمادگی برای زایمان و توصیه‌هایی در مورد چگونگی سالم ماندن در هفته بیست و پنجم بارداری به خواندن این مقاله ادامه دهید.

نکات برجسته در بیست و پنجم هفته بارداری

در اینجا به چند نکته مهم در هفته بیست و پنجم بارداری اشاره می‌کنیم:

کوچولوی شما در این هفته چربی بیشتری اضافه می‌کند و باعث می‌شود کمتر چروکیده به نظر برسد. مغز جنین و سایر قسمت‌های سیستم عصبی به رشد خود ادامه می‌دهند. پیروی از برنامه ورزشی در هفته ۲۵ بارداری ممکن است به کاهش دردهای بارداری و گرفتگی‌ها عضلات کمک کند. همان‌طور که بدن شما تغییر می‌کند، شکم شما در هفته بیست و پنجم بارداری به رشد خود ادامه می‌دهد.

هفته بیستم و پنجم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

در هفته بیست و پنجم بارداری، در چه ماهی از بارداری هستید؟ چهل هفته بارداری را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف به ماه تقسیم کرد. در هفته بیست و پنجم، شما در ماه ششم بارداری خود هستید. در هفته بیست و پنجم در چه سه ماهه‌ای هستید؟ شما در هفته ۲۵ بارداری هنوز در سه ماهه دوم خود هستید و در هفته بیست و هشتم بارداری به سه ماهه سوم خواهید رسید.

هفته بیست و پنجم بارداری: رشد کودک شما

در اینجا برخی از تحولات جنینی که در هفته بیست و پنجم بارداری اتفاق می‌افتد آورده شده است:

 • در هفته بیست و پنجم بارداری، کوچولوی شما شروع به چاق شدن می‌کند. او هر روز چربی اضافه می‌کنند که این افزایش چربی به صاف کردن چین و چروک‌های پوست او کمک می‌کند.
 • در مغز جنین، قشر مخ در حال تشکیل لایه‌هایی است اما بیشتر فعالیت‌ها هنوز توسط سایر نواحی مغز که خیلی زودتر توسعه یافته‌اند کنترل می‌شود. علاوه بر مغز، سایر بخش‌های سیستم عصبی نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. رشد سیستم عصبی مهم است زیرا به جنین شما کمک می‌کند تا اطلاعات را از دنیای بیرون دریافت کند، آن‌ها را پردازش کند و واکنش نشان دهد.
 • آیا از خود پرسیده‌اید که آیا کودک شما می‌تواند صدای شما را بشنود؟ شنوایی او به سرعت در حال رشد است و در هفته بیست و پنجم بارداری، جنین شما حتی ممکن است با حرکت یا تغییر موقعیت خود به صداهای آشنا مانند صدای شما پاسخ دهد. بد نیست این قضیه را امتحان کنید!
 • ممکن است متوجه ساعات خاصی از روز شوید که جنین شما بسیار فعال است یا زمان‌هایی که حرکات جنین کمی کاهش یافته است. با این حال، به طور کلی، در هفته بیست و پنجم بارداری، به احتمال زیاد حرکات او را زمانی‌که ساکن هستید و فعالیت ندارید، احساس خواهید کرد.
 • آیا می‌خواهید از پیشرفت خود و فرزندتان در هفته‌های آخر سه ماهه دوم مطلع شوید؟ شما به سرعت به سه ماهه سوم نزدیک می‌شوید و جنین شما هر روز بزرگ‌تر می‌شود، به این معنی که شکم شما نیز همین‌طور در حال بزرگ شدن است.
 • در هفته بیست و پنجم، رحم در حال رشد شما ممکن است فشار بیشتری بر معده و سایر اندام‌های شما وارد کند که می‌تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی و حتی یبوست شود.

هفته بیست و پنجم بارداری: اندازه جنین

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم بارداری چقدر است؟ در ۲۵ هفتگی، جنین شما به اندازه یک ذرت (بلال) است! در ۲۵ هفتگی وزن جنین حدود ۶۹۰ گرم است و در حدود ۳۴ سانتی‌متر طول دارد.

هفته بیست و پنجم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و پنجم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • درد سیاتیک در هفته ۲۵ بارداری: در این هفته از بارداری و با رشد رحم، فشار بیشتری بر روی عصب سیاتیک وارد می‌شود که می‌تواند باعث درد لگن و کمردرد شود. برای تسکین هر گونه دردی می‌توانید از کیسه یخ یا کمپرس سرد روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از پزشک خود در مورد تمرینات کششی که ممکن است کمک کننده باشد، سوال کنید. قبل از مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، از پزشک خود بپرسید که آیا این مصرف این دارو بی‌خطر است یا خیر؟ اما خبر خوب این است که این دردها معمولاً پس از به دنیا آمدن کودک شما کاهش می‌یابد. تا آن زمان، اگر هر گونه بی‌حسی در پاها خود را تجربه کردید و یا اگر هر تلاشی کردید به تسکین درد کمک نکرد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • یبوست در هفته ۲۵ بارداری: در این مرحله از بارداری، ممکن است یبوست را تجربه کنید. چند دلیل و راه حل برای این موضوع وجود دارد. رحم در حال رشد شما می‌تواند بر رکتوم (راست روده) شما فشار اعمال کند. این فشار، همراه با سطوح بالاتر هورمون پروژسترون، که می‌تواند حرکات روده را کند و دشوار کند که نتیجه آن بروز یبوست در بارداری خواهد بود. اگر مکمل‌های آهن مصرف می‌کنید، این مکمل‌ها نیز می‌توانند منجر به بروز یبوست شوند. برای کمک به پیشگیری از یبوست یا برای کاهش ناراحتی، هیدراته بمانید و مطمئن شوید که فیبر کافی به شکل میوه، سبزیجات و نان یا غلات سبوس دار دریافت می‌کنید. پیاده‌روی و سایر اشکال ورزش نیز می‌تواند به سیستم هاضمه شما کمک کند. قبل از شروع یک برنامه ورزشی در هفته ۲۵ بارداری با پزشک خود تماس بگیرید و اگر در حین ورزش دچار درد یا تنگی نفس شدید، فعالیت را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.
 • رفلکس اسید در هفته ۲۵ بارداری: هورمون‌های بارداری (پروژسترون) می‌توانند دریچه‌ای را که از ورودی معده محافظت می‌کند، شل کرده و به محتویات معده‌تان اجازه می‌دهند تا به سمت مری حرکت کنند، که باعث سوزش سر دل می‌شود. اگر این وضعیت را تجربه می‌کنید، سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک‌تر و مکررتر میل کنید و غذاهای تند یا سایر غذاهایی که به نظر شما باعث سوزش سر دل می‌شوند را جیره غذایی خود حذف کنید. بد نیست در مورد چیزهایی که در هفته ۲۵ بارداری باید از آن‌ها اجتناب کنید، مانند آن‌چه در دوران بارداری نباید خورد با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.
 • درد لگن در هفته ۲۵ بارداری: زمانی ‌که باردار هستید، هورمون ریلکسین مفاصل لگن را شل می‌کند. افزایش انعطاف‌پذیری در این ناحیه در هفته بیست و پنجم بارداری و حتی پس از بارداری می‌تواند منجر به درد لگن شود.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۲۵ بارداری: برخی از افراد باردار در طول سه ماهه دوم از گرفتگی عضلات پا رنج می‌برند و بروز این گرفتگی‌ها در شب محتمل‌تر است. سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب، ورزش متوسط را انجام دهید و عضلات ساق پا را کشش دهید، این کار ممکن است به کاهش هر گونه ناراحتی کمک کند. اگر در هفته بیست و پنجم بارداری دچار گرفتگی عضلات پا شوید،حمام آب گرم یا کیسه یخ نیز می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.
 • براکستون هیکس در هفته ۲۵ بارداری: ممکن است در هفته بیست و پنجم بارداری، انقباضات براکستون هیکس را تجربه کنید. این انقباضات، در واقع انقباضات تمرینی هستند و به بدن شما کمک می‌کنند تا برای زایمان آماده شود. آن‌ها ممکن است مانند یک سفتی خفیف در شکم شما احساس کنند و می‌توانند از خفیف تا دردناک متغیر باشند. اگر نگرانی یا سوالی در مورد احساس خود و این گونه انقباضات دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

هفته بیست و پنجم بارداری: اندازه شکم مادر

در هفته بیست و پنجم بارداری، پزشک اندازه شکم را با قد پایه شما اندازه‌گیری می‌کند، که فاصله بین استخوان شرمگاهی و بالای رحم شما است (احتمالاً در حال حاضر حدود ۲۵ سانتی‌متر است). پزشک قد پایه شما را در ویزیت بعدی نیز اندازه‌گیری می‌کند.

هفته بیست و پنجم بارداری: رژیم غذایی

اگر در هفته ۲۵ بارداری یبوست دارید بد نیست تا کمی خوراکی‌های مسهل میل کنید و از مصرف مواد غذایی که شکمتان را سفت می‌کند اجتناب کنید. مصرف حبوبات برای پیشگیری از یبوست بارداری می‌تواند کمک کننده باشد اما در مصرف حبوبات زیاده‌روی نکنید و حتماً نفخ حبوبات را قبل از مصرف بگیرید. با خوردن سبزیجات و انواع میوه‌های تازه فصل فیبر بیشتری به بدن‌تان برسانید تا حرکات روده شما را تسهیل کنند. آب بیشتری بنوشید اگر نوشیدن آب برای شما ممکن است و یا حتی تهوع‌آور است می‌توانید از دتاکس استفاده کنید. دتاکس آب معمولی است که به وسیله قطعات میوه کمی طعم‌دار و البته مغذی‌تر شده است. آبمیوه‌های طبیعی نیز در کنار آب و دتاکس واتر گزینه مناسبی هستند. مصرف کافئین را محدود کنید و هیچ ماده غذایی خام یا نیم‌پز را میل نکنید. سعی کنید از مواد خوراکی پاستوریزه استفاده کنید و ار خوردن خوراکی‌های باز و فله‌ای خودداری کنید. همچنان سعی کنید رژیم غذایی خود را با مصرف لبنیات، حبوبات، ماهی، میوه‌ها و سبزیجات، غلات سبوس‌دار، تخم مرغ و گوشت کاملاً پخته شده متنوع و مغذی نگه دارید. وعده‌های غذایی خود را کوچک کنید و همیشه مقداری تنقلات سالم مانند میوه خشک و آجیل همراه خود داشته باشید.

هفته بیست و پنجم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

موارد زیر را در هفته بیست و پنجم بارداری در نظر داشته باشید:

 • با نزدیک شدن به پایان سه ماهه دوم بارداری، ایده خوبی است که با همسر خود یا یکی از اعضا خود در مورد رفتن به بیمارستان در زمان مناسب صحبت کنید. به این فکر کنید که چگونه به آنجا خواهید رسید (خودتان رانندگی نکنید) و اگر کسی نباشد که شما را هنگام زایمان همراهی کند، چه خواهید کرد! به یاد داشته باشید، ممکن است همه چیز سریع‌تر از آنچه انتظار دارید اتفاق بیفتد، بنابراین داشتن یک برنامه به شما کمک می‌کند تا غافلگیر نشوید و بتوانید تصمیمات درست و منطقی اتخاذ کنید.
 • آیا به مدیریت درد در حین زایمان فکر کرده‌اید؟ گزینه‌های زیادی وجود دارد، از داروهای تسکین دهنده درد و بیهوشی تا اقدامات راحتی مانند استفاده از داروهای بدون نسخه (OTC). از پزشک خود در مورد گزینه‌های مدیریت درد بپرسید، و این را بدانید که همیشه می‌توانید نظر خود را در خصوص انتخاب‌های خود تغییر دهید. اگر علاقه‌مند هستید مقالات پینو بیبی در خصوص رازهای زایمان راحت‌تر و زایمان در آب را مطالعه کنید.
 • ممکن است متوجه شوید که برآمدگی شکم در حال رشد شما، نظر دیگران را به خود جلب کرده است و آن‌ها در خصوص بارداری شما اظهارنظرهایی می‌کنند. جزئیات سلامت بارداری شما، از جمله اندازه برآمدگی شکم در هفته بیست و پنجم بارداری، افزایش وزن و عادات غذایی و ورزش، بین شما و پزشک محفوظ است، بنابراین برای پاسخ دادن به آن‌ها خودتان را نارحت نکنید. اگر سؤالات یا نظرات ناخواسته باعث ناراحتی شما می‌شود، اشکالی ندارد که آن‌ها را با یک «متشکرم از نگرانی‌تان» و یا «ممنون به آن فکر می‌کنم» ساده کنار بگذارید.
 • اگر درد و گرفتگی‌ شما را اذیت می‌کند، برنامه تمرینی خود را تنظیم کنید. یک توپ بارداری یا توپ زایمان ابزاری عالی برای انجام تمرینات ورزشی بارداری است. توپ تولد به شما کمک می‌کند تا کمر، بازوها و شانه‌های خود را کشش دهید و عضلات خود را تقویت کنید. از پزشک خود در مورد تمرینات آسان و ایمنی که می‌توانید با توپ پیلاتس بارداری انجام دهید، راهنمایی بخواهید. برخی از افراد باردار ممکن است با انجام تمرینات یوگای ملایم نیز درد خود را تسکین دهند.
 • اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، در یک کلاس پرورش کودک ثبت نام کنید تا مراقبت از نوزاد را فرابگیرید. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید یاد بگیرید این است که چگونه کودک خود را بخوابانید تا خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش دهید. برای شروع، باید بدانید که کودک شما باید همیشه به پشت، روی یک سطح صاف و محکم و بدون پتو یا اسباب بازی در گهواره قرار گیرد. درباره چگونگی کاهش خطر SIDS بیشتر بدانید.
 • اگر در حال برنامه‌ریزی برای چیدمان اتاق کودک خود هستید، فهرست کردن همه موارد ضروری که نیاز دارید ممکن است برای شما مفید باشد. اگر برای تزئین اتاق کودک خود به کمی الهام نیاز دارید، با مقاله مربوط به چیدمان و دکوراسیون اتاق کودک را در سایت پینو بیبی مطالعه کنید

هفته بیست و پنجم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

به همسر خود در طول انجام تمرینات ورزشی بارداری بپیوندید (چه در خانه و چه در پارک)، می‌توانید در حالی ‌که از توپ تولد (توپ پیلاتس بارداری) استفاده می‌کند یا یوگای بارداری انجام می‌دهد به او بپیوندید. حمایت و تشویق شما ممکن است به او کمک کند تا به فعالیت مستمر خود ادامه دهد و احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشد. در ضمن شما می‌توانید مراقب و پشتیبان او در انجام حرکات ورزشی باشید. تنبلی نکنید ورزش برای سلامتی و تناسب اندام شما هم مفید خواهد بود!

هفته بیست و پنجم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در هفته ۲۵ بارداری و در طول سفر بارداری، پزشک برای حمایت از شما و پاسخ به سوالات‌تان در خدمت شماست. چند سوال رایج که ممکن است در این هفته در ذهن داشته باشید در اینجا ذکر شده است:

 • آیا به آزمایش گلوکز نیاز دارم؟ اگر قبلاً در بارداری خود این آزمایش را انجام نداده‌اید، ممکن است پزشک آزمایش تست گلوکز (GTT) را از الان تا هفته ۲۸ برای ارزیابی خطر ابتلا به دیابت بارداری به شما پیشنهاد کند.
 • آیا خونریزی اندک از واژن طبیعی است؟ خونریزی و لکه بینی در هفته ۲۵ بارداری ممکن است به دلیل عارضه نسبتاً جزئی مانند التهاب دهانه رحم باشد، اما در صورت بروز هرگونه خونریزی، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.
 • چه چیزی باید در مورد زایمان زودرس بدانم؟ پزشک شما می‌تواند علائمی را که باید به آن‌ها توجه کنید را تکمیل کرده و در صورت مشاهده هر یک از علائم، توصیه می‌کند که چه کاری انجام دهید.
 • آیا سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی را در هفته بیست و پنجم توصیه می‌کنید؟ تا کی می‌توانم این سونوگرافی‌ها را انجام دهم؟

سوالات متداول در یک نگاه

آیا در هفته ۲۵ بارداری، شش ماهه باردار هستید؟ هفته ۴۰ بارداری را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف به ماه تقسیم کرد، بنابراین هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. با این حال، شما احتمالاً در ماه ششم خود در هفته ۲۵ بارداری هستید.

 • رشد نوزاد در بیست و پنج هفتگی چقدر است؟
 • در هفته بیست و پنجم بارداری چه اقداماتی «باید» انجام دهید؟
 • آیا هفته بیست و پنجم، سه ماهه سوم است؟

هفته بیست و پنجم بارداری: چک لیست شما

 • اگر شما و نوزادتان به بیمه درمانی نیاز دارید برای آن اقدام کنید.
 • گزینه‌های زایمان خود را بررسی کنید و با پزشک خود در مورد احتمالات تسکین درد در حین زایمان صحبت کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، در کلاس آمادگی زایمان ثبت نام کنید، در صورت امکان همسرتان را نیز با خود همراه سازید. این کلاس‌ها شما را برای اتفاقات در حین بارداری و زایمان آماده می‌کند و برای شریک زندگی شما نیز مفید خواهد بود.
 • برنامه‌ریزی مرخصی زایمان خود را شروع کنید.
 • درباره بانک خون بند ناف بیشتر بیاموزید و اگر به نگهداری سلول‌های بنیادی نوزادتان علاقه‌مند باشید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر می‌پرسید «کودک من در ۲۵ هفتگی چند بار باید حرکت کند؟» به سادگی زمان شروع و پایان حرکت جنین خود را یادداشت کنید و هر حرکتی را که احساس می‌کنید یادداشت کنید، پزشک شما در این خصوص اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *