بارداری, زندگی روزانه

استفاده از عطر در دوران بارداری

اگر شما هم مانند بسیاری از زنان باشید، احتمالا استفاده از عطر در دوران بارداری برای ایجاد احساس جذابیت بیشتر را لازم می‌دانید. افزایش حس بویایی یک علامت بارداری برای بسیاری از زنان است.

استفاده از عطر در بارداری کمی متفاوت است. رایحه‌هایی که قبل از بارداری خوب بودند، اکنون ممکن است طاقت‌فرسا و ناخوشایند باشند. حتی قرار گرفتن در حضور بوی تند عطر می‌تواند باعث گیجی یا احساس ناخوشی در هنگام بارداری شود.

تغییرات هورمونی، به‌ویژه استروژن بالاتر، باعث بهبود حس بویایی در دوره بارداری است. اما آیا استفاده از عطر در دوران بارداری بی‌خطر است.

همان‌طور که اشاره شد زنان در دوران بارداری حس بویایی قوی‌تری دارند. اگر بوی نامطبوع زیربغل باعث ناراحتی افراد معمولی می‌شود، تصور کنید که چقدر بیشتر برای زنان باردار ناراحتی ایجاد می‌کند.

 ایمنی استفاده از عطر در دوران بارداری سوالی است که بسیاری از زنان باردار نگران آن هستند. تقریباً همه زنان باردار ایمنی کودک را بیش از هر چیز در طول بارداری در اولویت قرار می‌دهند. زنان باردار اغلب نگران این هستند که استفاده از عطرها و دئودورانت‌ها در دوران بارداری به رشد کودک آسیب برساند. “آیا عطر می‌تواند باعث سقط جنین شود؟”  برای دانستن جواب این سؤال این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

تشدید حس بویایی در بارداری

برای بسیاری از زنان، عطر بخشی از زندگی است. با این‌حال، با همه چیزهای مختلفی که زنان در دوران بارداری باید مراقب آن‌ها باشند، ممکن است از خود بپرسید که آیا عطر قابل قبول است یا خیر.

در حالی که اعتقاد بر این است که استفاده از عطر در دوران حاملگی ضرری ندارد، چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید. تشدید حس بویایی یکی از بزرگترین علائم بارداری داشتن حس بویایی شدید همراه با حساسیت به رایحه‌های خاص است. پوست شما همچنین می‌تواند در دوران بارداری حساس‌تر باشد و باعث می‌شود پوست شما به انواع خاصی از عطر واکنش نشان دهد.  به همین دلیل است که باید در انتخاب عطر در دوران بارداری دقت کنید.

هدف از استفاده از دئودورانتها و عطرها چیست؟

در واقع همه مواد و محصولات خوشبوکننده مانند ضدتعریق‌ها و دئودورانت‌ها در نهایت یک هدف را دنبال می‌کنند، یعنی برای از بین بردن بوی بدن استفاده می‌شود. برای جلوگیری از باکتری‌های مولد بو، دئودورانت از مواد ضد‌میکروبی استفاده می‌کند و بوی تعریق را با هدف قرار دادن باکتری‌های موجود در آن از بین می‌برد.

یک ضد‌تعریق با مسدود کردن، بستن یا مسدود کردن منافذ عرق عمل می‌کند تا مانعی بین غدد عرق و سطح پوست ایجاد کند. عرق نمی‌تواند از منافذ به سطح پوست آزاد شود. در حالی که دئودورانت‌ها منبع بوی بدن را از بین می‌برند.

آیا استفاده از عطر در دوران بارداری بیخطر است؟

با بارداری محدودیت‌هایی برای شما به وجود می‌آید. بیشتر چیزها از جمله دئودورانت‌ها و عطرها نیز باید محدود شوند. البته، ممکن است با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا استفاده از آنها برای شما بی‌خطر است یا خیر، اما وقتی متخصص اجازه می‌دهد، ممکن است بخواهید همچنان استفاده از آن را محدود کنید.

بدون بو بودن بخشی از حفظ بهداشت شخصی است. اما، عطرها و دئودورانت‌های تجاری معمولی ممکن است برای استفاده در بارداری کاملا مناسب نباشند. معمولاً حاوی سموم و مواد شیمیایی هستند که می‌توانند از طریق خراشیدگی‌های جزئی پوست به پوست نفوذ کنند یا هنگام استفاده در دوران بارداری جذب پوست می‌شوند که احتمالاً منجر به عوارض می‌شود.

عطرها و دئودورانت چ‌ها به‌طور گسترده‌ای برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند. تصور می‌شود که مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی مانند دئودورانت‌ها و عطرها به جای نفوذ روی سطح پوست می‌نشینند. همچنین، شیارهای کوچک روی پوست مادر ممکن است اجازه ندهد سموم کافی وارد بدن شود تا به نوزاد متولدنشده آسیب برساند.

درست است که بازار مملو از دئودورانت‌ها و ضد‌تعریق‌ها است، اما همه آنها در دوران بارداری بی‌خطر نیستند. به‌طور مثال اگر بریدگی وجود نداشته باشد، پوست می‌تواند برخی از مواد شیمیایی قوی را جذب کند.

بنابراین بهتر است در دوران بارداری به جای عطرهای حاوی مواد شیمیایی از عطرهای طبیعی استفاده کنید. استفاده از یک محصول دو‌منظوره (محصولی که هم کار دئودورانت و هم ضدتعریق را انجام می‌دهد) گزینه خوبی است.

چه مقدار عطر و دئورانت را می‌توان در بارداری استفاده کرد؟

 همیشه پیشنهاد داده می‌شود که در استفاده از عطر در دوران بارداری احتیاط کنید. محصولات معطر، به ویژه لوسیون‌ها و کرم‌های معطر، در دوران بارداری به دلیل محتوای شیمیایی ب‌لایی که دارند، منع می‌شوند.

هنگام استفاده از دئودورانت یا عطر در دوران بارداری باید به همین نکات توجه داشت. در دوران بارداری باید استفاده از عطر، دئودورانت و سایر محصولات مراقبت شخصی را به حداقل برسانید.

فراموش نکنید که امتحان کردن مواد شیمیایی جدید در دوره بارداری ایده خوبی نیست. بارداری دوران آسیب‌پذیری است. با استفاده از برندی که می‌شناسید و به آن اعتماد دارید، به جای امتحان کردن چیز جدید، از مشکلات احتمالی مانند واکنش آلرژیک اجتناب کنید.

آیا استفاده از عطرها و دئودورانتها در دوران بارداری خطراتی دارد؟

بسیاری از زنان در دوران بارداری به دئودورانت‌ها حساسیت دارند، چون مواد شیمیایی معطر می‌توانند باعث تهوع، سردرد و سوزش چشم، بینی و گلو شوند. از استشمام عطر در دوران بارداری باید خودداری کرد زیرا میتواند مشکلات تنفسی ایجاد کند.

همچنین، گاهی‌اوقات استفاده از عطر در دوران بارداری حملات آسم و سینوزیت تشدید می‌شوند زیرا بسیاری از اجزای عطر تحریک‌کننده و حساس‌کننده سیستم تنفسی هستند.

بسیاری از عطرها و دئودورانت‌ها شامل آلومینیوم هستند. این فلز نه تنها منافذ پوست را می‌بندد، بلکه ممکن است سیستم عصبی را نیز تحت تأثیر قرار دهد و با تعدادی از مسائل مهم سلامتی از جمله سرطان مرتبط باشد.

مطالعات اخیر به این احتمال پرداخته اند که قرار گرفتن در معرض فلزات خطرناک، به ویژه آلومینیوم، ممکن است منجر به سقط جنین شود. استفاده از دئودورانت آلومینیومی در دوران بارداری نیز خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.

آیا استفاده از عطرها و دئودورانت‌ها در دوران بارداری خطراتی دارد؟

عوارض استفاده از عطر در بارداری

برخی از کارشناسان بر این باورند که عطرها ممکن است حاوی دسته‌ای از مواد به نام فتالات باشند که می‌تواند برای کودک مضر باشد. فتالات‌ها اغلب در عطرهای قوی یافت می‌شوند، زیرا به ماندگاری عطر کمک می‌کنند.

اثرات مضر فتالات‌ها بر سلامت باروری در دو مطالعه جدید دانشکده بهداشت عمومی هاروارد بررسی شده است. در مطالعات نشان داده شده است که فتالات‌ها باعث افزایش خطر سقط جنین و افزایش عوامل خطر برای دیابت بارداری می‌شوند. فتالات‌ها مواد مصنوعی مختل‌کننده هورمون هستند که در پلاستیک‌ها، لوازم آرایشی و عطرها یافت می‌شوند. انواع مختلفی از فتالات‌ها وجود دارد که برخی از آنها ممکن است خطرناک‌تر از سایرین باشند‌.

مونواتیل فتالات زمانی تولید می‌شود که بدن شما در معرض دی اتیل فتالات (DEP) قرار می‌گیرد و متابولیزه می‌شود. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری با دیابت بارداری مرتبط است. دیابت بارداری خطر زایمان زودرس و سایر عوارض زایمان را افزایش می‌دهد. نکته نهایی این است که هیچ داده قطعی در مورد ایمنی فتالات‌ها، به هر طریقی، وجود ندارد. اگر نگران استفاده از عطر در دوران بارداری هستید، بهتر است قبل از استفاده از هر محصولی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید‌.

استفاده از عطر طبیعی در بارداری

در حالی که عطرها و دئودورانت‌های طبیعی ممکن است به اندازه عطرهای مصنوعی موثر نباشند، آنها گزینه بسیار مطمئن‌تری هستند. عطرهای طبیعی در اشکال مختلف موجود هستند. این بسته‌بندی در انواع مختلف و مناسب، از جمله رول و چوب، و شیشه و اسپری عرضه می‌شود.

عدم‌شفافیت و تحقیقات مداوم در مورد چگونگی تأثیر رایحه بر سیستم تولید‌مثل ما به این معنی است که بسیاری از زنان باردار ترجیح می‌دهند از عطرهای طبیعی استفاده کنند‌.

امروزه اسپری و لوسیون بدن معطر در دوران بارداری به‌طور چشمگیری محبوب شده است، زیرا سبک‌تر و حاوی الکل کمتری نسبت به عطر هستند. نعناع، ​​زنجبیل و هل تنها تعدادی از عطرهایی هستند که می‌توانند به رفع حالت تهوع کمک کنند. ادعا شده است که رایحه‌های مرکبات به زنان باردار کمک می‌کنند تا حالت تهوع را کاهش دهند. این عطرها با حس خوب خود حسی شاداب، پرانرژی و آرام را ایجاد می‌کنند.

پرتقال شیرین، از محبوب‌ترین بوی مرکبات در میان زنان باردار هستند و رایحه‌های ملایم‌تری که باید امتحان کنید عبارتند از: اسطوخودوس، گل رز و بابونه است.

چگونه از فتالاتها اجتناب کنیم؟

متأسفانه، به دلیل سیاست‌های تجاری و عدم وجود برچسب، تعیین اینکه آیا فتالات‌ها در محصولات مصرفی وجود دارد یا خیر، اغلب غیرممکن است. در نتیجه، بدون اطلاع یا توافق، زنان با این مواد شیمیایی مسموم می‌شوند که به نظر می‌رسد همانطور که مطالعات هاروارد نشان می‌دهد این ماده به توانایی ما برای داشتن بارداری سالم آسیب می‌زند.

حتی اگر حذف کامل فتالات‌ها غیرممکن باشد، راه‌هایی وجود دارد که زنان می‌توانند قرار گرفتن در معرض آنها را کاهش دهند.

دستورالعمل خرید دئودورانت در دوران بارداری

زنان باردار که به دنبال محصولات دئودورانت هستند باید مواد تشکیل‌دهنده و اجزای محصول را به دقت بررسی کنند تا بهترین محصول را ارزیابی و انتخاب کنند تا بتوانند دئودورانت‌های ایمن بارداری که هیچ مشکلی برای جنین ندارد را در بازار انتخاب کنید.

 • اقلامی را انتخاب کنید که دارای مواد و اجزای طبیعی هستند‌.
 • حتی اگر از عطر طبیعی استفاده می‌کنید، در دوران بارداری از دئودورانت‌های حاوی اسانس مریم گلی، کافور، انیسون، پنیر رویال و سبزی زمستانه دوری کنید.
 • اقلام و محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی آلومینیوم، یک عنصر سرطان‌زا نیستند‌
 • محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی موادی نباشد که ممکن است باعث تحریک شود و برای زنان باردار و جنین مضر باشد. این شامل پارابن‌ها، فتالات‌ها، تریکلوزان، مواد نگهدارنده و طعم‌دهنده‌های مصنوعی است.
 • به دنبال محصولات بدون فتالات از شرکت‌ها و تولیدکنندگان معتبر باشید.
 • یک دئودورانت رولی طبیعی با رایحه‌ای خوب و تازه مانند لیمو، نعناع یا دارچین انتخاب کنید. بوی این دئورانت، نه تنها باعث کاهش مؤثر بوی زیر بغل می‌شوند، بلکه حس آرامش و راحتی را برای زنان باردار فراهم می‌کنند تا تجربه خوبی از استفاده از عطر در دوران بارداری داشته باشید‌
دستورالعمل خرید دئودورانت در دوران بارداری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر پوست شما سالم است و مقدار معقولی از عطر استفاده می‌کنید، هیچ مشکلی برای شما و جنین پیش نمی‌آید. از سوی دیگر، ترک‌های پوستی، جوش‌ها، بثورات یا خارش‌هایی که در دوران بارداری ظاهر می‌شوند، نشانه‌های ضعیف شدن پوست هستند، بنابراین توصیه می‌شود که در این صورت باید استفاده از عطر در دوران بارداری را فراموش کنید یا به حداقل برسانید. اگر شرایط زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 •  سردرد
 • بثورات پوستی
 • یک واکنش الرژیک
 • مشکل در دید
 • خفگی

همچنین در مورد محرک‌ها یا آلرژی‌های احتمالی خود در صورت لزوم با پزشک معالج صحبت کنید و بر اساس سابقه پزشکی شما، پزشک می‌تواند توصیه‌هایی به شما بکند.

ایمن بودن عاقلانه است و همیشه، استفاده از عطرها و دئودورانت‌ها در میزان کم در دوران بارداری ممکن است ایده بهتری برای بانوان باردار باشد. همچنین به برچسب روی محصولات قبل از خرید بسیار مهم است. همچنین می‌توانید به جای عطرهای قوی، عطرهای ملایم را انتخاب کنید. علاوه بر این، در دوران بارداری، ممکن است به عطرهای طبیعی که فاقد مواد شیمیایی مضر هستند، روی بیاورید تا از مشکلات احتمالی سلامتی جلوگیری کنید.

سخن پایانی

مواد شیمیایی موجود در عطر می‌تواند هورمون‌های بدن را تغییر دهد که می تواند باعث حالت تهوع و سایر عوارض جانبی نامطلوب شود. با این کار، مطالعاتی بر روی موش‌هایی انجام شده است که مادرشان عطر استفاده می‌کرده است و نشان می‌دهد که پسرانی که به دنیا آمده‌اند مشکلاتی در باروری دارند. در حالی که به دلیل اخلاقیات پیرامون این نوع مطالعه، این مورد توسط مطالعات انسانی مورد حمایت قرار نگرفته است، اما هنوز هم محل تفکر است. راه حل این مشکل استفاده از عطری است که طبیعی یا بدون مواد شیمیایی باشد.

بهتر است در دوران بارداری به طور منظم از آئروسل‌ها و خوشبو‌کننده‌های هوا استفاده نکنید زیرا ممکن است روی کودک شما تأثیر منفی بگذارد. در اینجا نحوه ایمن‌سازی هنگام استفاده از عطر در دوران بارداری به طور کامل شرح داده شد.

استفاده از عطر در دوران بارداری به شما بستگی دارد، این که از اسپری بدن یا رایحه دیگری به دلخواه و سلیقه شماست. اگر در مورد هر گونه شرایط تخفیف‌دهنده این موضوع نگران هستید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. اگر تصمیم به استفاده از عطر دارید، پیدا کردن عطری که همان احساسی را که می‌خواهید در دوران بارداری خود داشته باشید می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد.

منابع:

https://www.google.com/amp/s/sg.theasianparent.com/is-perfume-safe-during-pregnancy/amp

https://www.google.com/amp/s/parenting.miniklub.in/using-deodorants-and-perfumes-during-pregnancy-is-it-safe/amp

https://www.babymed.com/pregnancy-safety/it-safe-wear-perfume-during-pregnancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *