دسته‌بندی نشده

بهداشت پس از رابطه جنسی (مقاربت)

بهداشت پس از رابطه جنسی (مقاربت)

نکات مهم بهداشتی پس از برقراری رابطه جنسی

کشش و علاقه عاطفی و احساسی نسبت به جنس مخالف باعث برقراری رابطه جنسی می‌شود. نزدیکی و مقاربت یک غریزه ذاتی در وجود همه انسان‌هاست و اساساً بدو ن این احساس نسل بشر منقرض خواهد شد. برقراری رابطه جنسی نیز مانند هر فعالیت طبیعی دیگر مانند غذا خوردن و خوابیدن نیازمند رعایت یکسری اصول و قواعد است تا سلامت و بهره‌وری آن را تضمین کند. یکی از اصول مهم در برقراری رابطه جنسی رعایت نکات بهداشتی به خصوص بهداشت دستگاه تناسلی است. گاهی افراد نسبت به این موضوع غافل هستند و از طرفی گروهی دیگر ممکن است بیش از حد در این زمینه وسواس به خرج دهند که هر دو هم سهل‌انگاری و هم توجه بیش از حد می‌تواند بر کیفیت رابطه جنسی تاثیر منفی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات مراقبتی و بهداشتی پس از برقراری رابطه جنسی آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله مفید با پینو بیبی همراه باشید تا رابطه جنسی سالم‌تر، فعال‌تر و عمیق‌تری را تجربه کنید.

بهداشت پس از رابطه جنسی (مقاربت)

بهداشت پس از رابطه جنسی (مقاربت)

نزدیک و مقاربت یکی از فعالیت‌های ذاتی و طبیعی است که موجب کشش بین زن و مرد و بقای نسل می‌شود. این رابطه علاوه بر جنبه عاطفی آن، جنبه فیزیکی و جسمی آن نیز بسیار حائز اهمیت است. برقراری رابطه جنسی با فعالیت‌هایی مانند بوسیدن، تعریق شدید، ترشح مایعات از دستگاه تناسلی، ترشح بزاق دهان و … همراه است که به نوعی می‌توان اذعان داشت که برقراری رابطه جنسی ذاتاً فرایند تمیزی نیست. احتمال این که خودتان، شریک زندگی‌تان و تخت‌تان یا هر جای دیگری که تصمیم به برقراری رابطه جنسی دارید، خیس یا لکه‌دار شود، زیاد است. چنین شرایطی ممکن است در اثر سهل‌انگاری منجر به بروز بیماری شود.

پس از رابطه جنسی، اولین فکر شما ممکن است این باشد که فوراً از رختخواب بیرون بیایید تا همه چیز به خصوص خودتان را تمیز کنید. اما امروزه مشخص شده است که این باور تا حدودی نادرست است. هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که چرا کسی بعد از برقراری رابطه جنسی به یک روال بهداشتی ویژه نیاز دارد. البته، این به اتفاقاتی که در طول برقراری رابطه جنسی به وقوع می‌پیوندد، ترجیحات بهداشتی شما و خطر انتقال عفونت نیز بستگی دارد. بنابراین، در حالی ‌که ظاهراً هیچ دلیل پزشکی ضروری برای دوش گرفتن پس از رابطه جنسی وجود ندارد، اما حمام کردن بعد از برقراری رابطه به نظر گزینه مناسبی است.

در ادامه تیم متخصص پینو بیبی شما را از بایدها و نبایدهای بعد از برقراری رابطه جنسی آگاه خواهد کرد.

چگونه باید آلت تناسلی را بعد از رابطه جنسی تمیز کنم؟

اگر جز افرادی هستید که آشفتگی شما را آزار می‌دهد و این آشفتگی و احساس کثیف بودن مانع از دریافت نوازش‌های بعد از رابطه جنسی می‌شود، قطعاً راه‌هایی برای دور زدن این آشفتگی وجود دارد. از قبل تدابیری بیندیشید تا بعد از اتمام رابطه جنسی، دچار هراس و آشفتگی نشوید.

برای داشتن رابطه جنسی آسان و بدون دردسر، این وسایل را در اتاق خواب خود نگه دارید:

  • حوله: آن‌ها را روی تخت (یا هر سطحی که روی آن رابطه جنسی دارید) پهن کنید تا مطمئن شوید که عرق یا سایر مایعات بدن لکه بر جای نمی‌گذارد.
  • دستمال مرطوب بچه بدون عطر: استفاده از دستمال مرطوب برای پاک کردن بدن بعد از رابطه جنسی و خلاص شدن از شر هر گونه مایعات بدن عالی است.
  • محافظ تشک: اگر نگران تراوش عرق یا سایر مایعات بدن از میان ملحفه‌ها و داخل تشک خود هستید، یک محافظ تشک می‌تواند مانعی ایجاد کند تا ترشحات به داخل تشک نفوذ نکند.
  • دئودورانت یا اسپری بدن: اگر نگران عرق و بوی تند آن هستید، نگه داشتن دئودورانت یا اسپری بدن می‌تواند به از بین بردن بوی بعد از رابطه جنسی کمک کند. از این دئودورانت‌ها بر روی اندام تناسلی خود استفاده نکنید.
  • یک لیوان آب: برای هیدراته نگه داشتن بدن فراموش نکنید که یک لیوان آب را در نزدیکی خود نگه دارید. این همه تعریق و از دست دادن مایعات در طول رابطه جنسی می‌تواند فرد را تشنه کند و برای افرادی که عاشق در آغوش گرفتن فوری بعد از اتمام رابطه هستند، این عمل باعث می‌شود دلیل کمتری برای بلند شدن از تخت‌خواب داشته باشند.
بهداشت پس از رابطه جنسی (مقاربت)

خشک کردن و پاک کردن ناحیه تناسلی

لازم نیست فوراً از تخت‌خواب بیرون بیایید و وارد حمام شوید. اما تمیز کردن آرام ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی می‌تواند از مردان و زنان در برابر عفونت‌ها، مانند عفونت دستگاه ادراری (UTIs) محافظت کند. اطراف و نه داخل اندام تناسلی را با آب گرم خالی بشویید. می‌توانید صابون‌های ملایم را امتحان کنید، اما اگر پوست حساسی دارید یا قبلاً عفونت داشتید، ممکن است ناحیه تناسلی شما را بیش از حد خشک یا تحریک کند. مردانی که پوست ختنه‌گاه دارند باید آن را به آرامی عقب بکشند و زیر آن را بشویید.

به خاطر داشته باشید بانوان نیاز نیست تا واژن خود را تمیز کنند و صحبت از تمیز کردن واژن یک بارو غلط است. واژن قادر است بعد از رابطه جنسی خود را کاملاً تمیز کند. حتی اگر اسپرم داخل آن باشد. به علاوه، تلاش برای در دست گرفتن امور در دستان خود، در واقع می‌تواند بیشتر از این‌که فایده داشته باشد، ضرر داشته باشد.

هرگز از محصولاتی که ادعا می‌کنند واژن یا فرج را تمیز می‌کنند، استفاده نکنید، به خصوص محصولاتی که ادعا دارند بعد از آن استفاده از آن‌ها نیاز به دوش گرفتن نیست. واژن یک ماشین بیولوژیکی زیبا است و هیچ دلیلی وجود ندارد که فرآیند (یا میکروبیوم داخل واژن) را با صابون‌ها، اسپری‌ها یا سایر محصولات مختل کنید.

یک حوله را در نزدیکی خود نگه دارید و قبل از این ‌که همه چیز خیلی داغ و جدی شود، آن را زیر خود قرار دهید. همان‌طور که گفته شد، اگر فردی هستید که مستعد تحریک، عفونت‌های مجاری ادراری (UTIs) یا عفونت‌های قارچی هستید و تمیز کردن بعد از رابطه جنسی به شما آرامش می‌دهد، شستشوی ملایم خوب است در این شرایط شستن آرام فرج با آب گرم ضرری ندارد. باید فقط به شستن فرج اکتفا کنید و اجازه دهید واژن تمیز کردن خود را مدیریت کند. دوش واژن می‌تواند منجر به عفونت‌های بیشتری شود. این به این دلیل است که تعادل طبیعی باکتری‌هایی که از واژن شما محافظت می‌کنند را به هم می‌زند.

اما اگر لکه‌ها شما را آزار می‌دهند، دستمال مرطوب نوزاد بدون عطر را در دسترس داشته باشید. برخی از زنان فکر می‌کنند که باید بعد از رابطه جنسی، داخل واژن خود را با آب یا مایعات از پیش بسته‌بندی شده تمیز کنند. داروخانه‌ها همراه با دوش‌ها، دستمال‌های مرطوب، کرم‌ها و اسپری‌های زیادی را ارائه می‌کنند که ادعا می‌کنند به شما کمک می‌کنند تا نواحی شخصی‌تان را تازه کنید. برخی از این شوینده‌های بهداشتی و مراقبتی دارای ترکیبات شیمیایی مضری هستند که می‌توانند pH طبیعی ناحیه تناسلی را برهم بزنند و به پوست شما آسیب برسانند. لذا بعد از برقراری رابطه جنسی نیازی به استفاده از صابون‌های معطر، شوینده‌ها، شامپوها، عطرها یا لوسیون‌ها نیست. فقط کافی است بعد از برقراری رابطه جنسی، ناحیه تناسلی را به آرامی با آب گرم بشویید. از تامپون‌ها، پدها، پودرها و اسپری‌های معطر استفاده نکنید، به خصوص اگر مستعد به عفونت هستید.

در مورد آلت تناسلی مردانه چطور؟

قانون کلی واژن در مورد آلت تناسلی مرد نیز صدق می‌کند. لازم نیست فوراً به حمام بروید، می‌توانید بخوابید و بعد از بیدار شدن، ناحیه تناسلی خود را به آرامی شستشو دهید. با این حال، اگر پوست ختنه‌گاه هنوز دست نخورده است، بهتر است ناحیه مورد نظر را با آب گرم شستشو دهید تا از تجمع مایع منی یا خطر عفونت جلوگیری کنید. دستمال مرطوب کودک بدون عطر نیز می‌تواند تا بیدار شدن از خواب این کار را انجام دهد.

آیا بلافاصله بعد از رابطه جنسی نیاز به ادرار کردن دارید؟

مثانه خود را خالی کنید

اگر چه مطالعات در مورد این روش کم است و شواهد قابل توجهی در دسترس نیست، اما بسیاری از مردم به ادرار کردن بعد از آمیزش بسیار معتقد هستند. همانطور که دوش گرفتن بعد از برقراری رابطه جنسی کارآمد است ادرار کردن نیز می‌تواند راه دیگری برای کمک به کاهش احتمال عفونت واژن یا عفونت دستگاه ادراری باشد. تئوری مرتبط با این مسئله این است که وقتی بدن خود را از شر مایعات خلاص می‌کند، هر باکتری که ممکن است در حین رابطه جنسی به مجرای ادرار وارد شده باشد نیز ممکن است خارج شود. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی ضرری ندارد، به خصوص اگر خیال شما از بابت عدم ابتلا به عفونت راحت می‌کند.

در طول رابطه جنسی، باکتری‌ها می‌توانند وارد مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از بدن شما خارج می‌کند) شما شوند و می‌توانند منجر به بروز عفونت شوند. وقتی ادرار می‌کنید، ادرار سبب می‌شود، میکروب‌ها را دور بریزید و آن‌ها را از بین ببرید. بنابراین از زمان در آغوش گرفتن با همسرتان لذت ببرید، سپس به حمام بروید. اگر شما یک زن هستید، هنگام پاک کردن، این کار را از جلو به عقب انجام دهید تا از گسترش باکتری به سمت واژن، جلوگیری کنید.

با این حال، مجبور نیستید بلافاصله بعد از اتمام رابطه این که کار را انجام دهید. هیچ محدودیت مشخصی وجود ندارد، اما ۳۰ دقیقه تقریباً زمان مناسبی است. نگران نباشید بعد از ۳۰ دقیقه همچنان حال شما و مجرای ادرارتان خوب خواهد بود.

یک لیوان آب بنوشید

از آنجایی که ادرار کردن پس از غلتیدن در تختخواب ایده خوبی است، نوشیدن آب را فراموش نکنید. وقتی هیدراته بمانید و آب کافی به بدن‌تان برسد، بیشتر ادرار می‌کنید، به این معنی که باکتری‌های بیشتری قبل از برانگیخته شدن عفونت‌ها از بدن شما خارج می‌شوند.

یک لیوان آب در کنار تخت نگه دارید. قبل، حین یا بعد از رابطه جنسی، هر زمان که بدن به آن نیاز داشت، آن را بنوشید. این نوشیدن آب می‌تواند به تخلیه مثانه بعد از برقراری رابطه جنسی کمک کند.

لباس‌های گشاد و نخی بپوشید

مکان‌های خیلی گرم و عرق‌ریز، مکان‌های مناسبی برای رشد باکتری‌ها و مخمرها هستند. بنابراین لباس‌های زیر نخی با االیاف طبیعی بپوشید و از لباس‌هایی استفاده کنید که هوا از آن عبور کند. خانم‌ها باید از پوشیدن جوراب شلواری، کمربند و شورت‌های خیلی تنگ خودداری کنند. لباس‌های نخی برای مردان و زنان بهترین گزینه است؛ این البسه قابلیت تنفس دارند و رطوبت را جذب می‌کنند. شما می‌توانید وقتی به رختخواب می‌روید لباس زیر را به طور کلی حذف کنید اما اگر قبل از برقراری رابطه و در هنگام معاشقه لباس بهتن دارید بهتر است در انتخاب این لباس، راحت بودن و نخی بودن آن دقت کنید.

دست‌هایتان را بشویید

شستن دست‌ها بهترین راه برای خلاص شدن از شر باکتری‌هایی است که ممکن است از دست زدن به اندام تناسلی خود یا شریک زندگی‌تان پیدا کنید. این شستشو دست‌ها کلیدی برای جلوگیری از گسترش عفونت است. دستان خود را با آب و صابون بشویید و آن را بخشی از برنامه پاکسازی بعد از برقراری رابطه جنسی خود قرار دهید.

اسباب‌بازی و وسایل جنسی خود را تمیز کنید

پس از اتمام کار با وسایل و اسباب‌بازی‌های جنسی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌توانند بر روی این وسایل باقی بمانند. این بدان معناست که این وسایل می‌توانند بیماری‌های مقاربتی و سایر عفونت‌ها را گسترش دهند. هر وسیله را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. دستورالعمل‌های تمیز کردن که در بسته‌بندی وسایل گذاشته شده را کامل مطالعه کنید و به همان شیوه آن‌ها را تمیز کنید. هرگز وسایل را همزمان در رابطه معقدی و واژنی با هم استفاده نکنید. این عمل می‌تواند میکروب‌ها را از عقب (معقد) و جلو (واژن) بفرستد. اگر قصد استفاده دو طرفه را دارید، سعی کنید هر بار که از آن استفاده می‌کنید، آن را با یک کاندوم جدید بپوشانید. هر محصول جنسی که از تمیز بودن آن مطمئن نیستید یا دستورالعمل‌های تمیز کردن روی برچسب آن وجود ندارد، قسمتی از محصول را که با مایعات بدن یا پوست بدن تماس پیدا کرده است، با صابون ضد باکتری مایع و یک دستمال شستشوی آغشته به آب داغ بشویید.

محصولات سیلیکونی پخته شده با پلاتین که بدون موتور هستند را می‌توانید با شوینده بشویید و سپس آن را بجوشانید تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. محصولاتی که دارای برچسب ۱۰۰ درصد ضد آب هستند را می‌توان با صابون ضد باکتری مایع و آب گرم شستشو داد.

مراقب هر گونه عفونت مخمری باشید

شرکای جنسی می‌توانند این عفونت را در طول برقراری رابطه جنسی از عقب (معقد) به جلو (واژن) منتقل کنند. به خاطر داشته باشید که حتی کودکان نیز به عفونت‌های قارچی مبتلا می‌شوند بنابراین اگر متوجه علائمی مثل خارش، سوزش، یا ترشح غلیظ و سفید از واژن یا آلت تناسلی شدید، قبل از انجام برقراری رابطه بعدی اقدام به درمان کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

به انجام آزمایشات مقاربتی فکر کنید

اگر از نظر جنسی فردی فعال هستید، به خصوص اگر با یک شریک جدید بوده‌اید، ایده خوبی است که آزمایش بیماری‌های مقاربتی بدهید. در بیشتر مواقع، این عفونت‌ها هیچ علامتی ندارند، بنابراین آزمایش تنها راه برای اطمینان از وجود آن است. هم‌چنین می‌توانید مراقب علائمی مانند ترشح، درد، تاول، زخم، لکه یا توده در اطراف اندام تناسلی خود باشید.

اگر باردار هستید، بیشتر مراقب باشید

معمولاً برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری بی‌خطر است، اما احتمال ابتلا به عفونت‌هایی مانند عفونت دستگاه ادراری در این دوران بیشتر است. بنابراین مراقبت از اصول اولیه بعد از برقراری رابطه جنسی مهمتر است. بعد از ادرار کردن، دور واژن خود را بشویید و آب بنوشید. شریک زندگی خود را هم به انجام همین کار تشویق کنید.

بهداشت بعد از رابطه مقعدی

رابطه مقعدی می‌تواند باعث پارگی میکروسکوپی اسفنکتر شود و اگر باکتری از مقعد (از جمله مدفوع) وارد این بخش شود، می‌تواند باعث عفونت شود. اگر رابطه مقعدی داشته‌اید، حتماً بعد از آن دوش بگیرید. هم‌چنین ناحیه تناسلی خود را بشویید تا از شر باکتری‌ها خلاص شوید.

مردانی که پوست ختنه گاه آلت تناسلی دارند، حتماً پوست را به عقب بکشید تا بتوانید کل سر آلت تناسلی را تمیز کنید. خشک شدن منی در زیر پوست یا گیر افتادن باکتری در زیر پوست آلت مردانه معمول است.

برای بانوان که دارای کلیتوریس هستند، واژن را به آرامی به سمت عقب بکشید و کلاهک کلیتورال را به سمت ناف خود بلند کنید تا تمیز شود. از آب گرم و یک صابون ملایم یا دستمال‌های پاک‌کننده استفاده کنید. بهتر است صابون را در ناحیه واژن قرار ندهید.

سلامت روانی بعد از برقراری رابطه جنسی

لحظات بعد از برقراری رابطه جنسی زمان بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با شریک زندگی خود و لذت بردن از هجوم اندورفین‌های است که در بدن شما ضربان دارد، بنابراین درگیر تمیز کردن همه چیز نباشید و خود را از لحظه لحظه این روند دور نکنید و از آن نهایت لذت را ببرید.

خوابیدن در حالت طبیعی و بعد از برقراری رابطه جنسی، تامین مایعات بدن و رعایت بهداشت بسیار خوب است. چه کسی خبر دارد شاید این شما را برای نوبت بعدی رابطه بعد از بیدار شدن از خواب بیشتر ترغیب کند! بدین ترتیب شما خیلی زود رابطه جدیدی را تجربه می‌کنید.

در نهایت بهتر از بعد از برقراری رابطه جنسی با شریک خود صحبت کنید، از شریک زندگی خود در مورد ترجیحات نقاط تحریک‌پذیر، کارهای که در حین رابطه دوست دارد، حرف‌های که دوست دارد بشنود سوالاتی بپرسید. رابطه جنسی مدت‌هاست که موضوعی تابو بوده است، بنابراین تعجبی ندارد که کسی در بیان عادت‌های خود، نحوه رابطه، تمیز کردن خود احساس ناراحتی کند اما فرامش نکنید که داشتن رابطه جنسی یک غریزه ذاتی است و نیازی نیست از برقراری رابطه و صحبت درباره آن با شریک‌تان شرمسار شوید. گاهی بی‌توجهی به احساسات طرف مقابل موجب دلسردی و کاهش میل جنسی در فرد خواهد شد. این موضوع به خصوص در مورد بانوان که روحیه حساس‌تری دارند بسیار حائز اهیمت است.

به واکنش‌های طرف مقابل دقت کنید، از او درباره ترجیحاتش سوال کنید، ممکن است یک موسیقی هنگام برقراری رابطه به تعمق و احساسی شدن رابطه کمک کند. خوردن یک خوراکی مقوی ساعاتی قبل از برقراری رابطه نیز می‌تواند به تامین انرژی شما کمک کند. در برقراری رابطه تنوع به خرج دهید، ساعات و مکان‌های مختلف را امتحان کنید. پوشیدن لباس مناسب و آراستگی می‌تواند در تحریک و تهییج طرف مقابل بسیار موثر باشد. فراموش نکنید که آنچه طی رابطه جنسی رخ می‌دهد ناشی از احساسات تند و آنی است و این به آن مفهوم نیست که در بقیه ساعات با هم بودن نیز باید از الفاظ و اقدامات اینچنینی استفاده کنید. شاید برخی از افراد استفاده از کلمات تند و یا رفتارهای خشن حین رابطه جنسی را تحریک کننده قلمداد کند اما این رفتارهای فقط در طول رابطه جنسی با موافقت قلبی طرف مقابل مجاز است و در بقیه ایام باید احترام طرف مقابل را حفظ کنید.

رابطه جنسی شما یک موضوع خصوصی است و نیازی نیست شما درباره نوع و کیفیت رابطه خود با دیگران صحبت کنید و یا رابطه خود را با دیگران به خصوص فیلم‌های پورن مقایسه کنید. شما تنها در صورتی مجاز هستید که درباره رابطه خصوصی خود با شخص دیگری گفتگو کنید که آن شخص یک درمانگر، سکس‌تراپیست، روانشناس یا متخصص زنان باشد و شما برای مشاوره گرفتن و درمان به آن‌ها مراجعه کرده باشید.

از تمسخر کردن یا به کار بردن الفاظ رکیک اجتناب کنید. گاهی رفتار تمسخرآمیز شما در خصوص اندام جنسی شریک‌تان و یا به کار بردن یک کلمه ناپسند ممکن است کل رابطه را مخدوش کند و شاید تمایل شریک جنسی‌تان را برای برقراری رابطه جنسی کم کند.

پیش‌نوازی و پس‌نوازی از اقدامات مهم در طول برقراری یک رابطه جنسی است. تحقیقات نشان داده است که زوج‌هایی که قبل از نزدیکی و پس از آن مدتی را در آغوش هم می‌گذارند روابط عاطفی مستحکم‌تری دارند بنابراین همانطور که در این مقاله نیز بارها اشاره شد بلافاصله بعد از اتمام رابطه جنسی، تخت را به بهانه نظافت و رعایت بهداشت ترک نکنید، هم‌آغوشی بخشی از فرآیند یک رابطه جنسی موثر و عمیق است. شما می‌توانید با رعایت بهداشت دستگاه تناسلی در طول زندگی از بروز عفونت و بیماری جلوگیری کنید پس به راحتی می‌توانید از نیم ساعت بعد از برقراری رابطه جنسی صرفه نظر کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *