پیش از بارداری, سلامت زنان

استفاده از دستمال کاغذی در ناحیه تناسلی

استفاده از دستمال کاغذی در ناحیه تناسلی

بایدها و نبایدهای استفاده از دستمال کاغذی برای بانوان

یکی از اصول بهداشتی برای بانوان خشک کردن ناحیه تناسلی است. مرطوب ماندن ناحیه تناسلی منجر به بروز عفونت خواهد شد؛ از اینرو بسیاری از بانوان برای خشک کردن ناحیه تناسلی از دستمال کاغذی استفاده می‌کنند. دستمال‌های کاغذی دارای مواد شیمیایی آسیب‌رسان هستند که یکی از مضرترین آن‌ها کلر است. متاسفانه امروزه استفاده از دستمال کاغذی معطر و رنگی نیز باب شده است. دستمال‌های کاغذی معطر و رنگی خیلی بیشتر از دستمال کاغذی سفید و معمولی دارای مواد شیمیایی و آلرژن هستند. خشک کردن ناحیه تناسلی با دستمال کاغذی عوارضی را در پی دارد و به طور کلی توصیه نمی‌شود. استفاده از حوله و گاز استریل می‌تواند جایگزین مناسبی برای دستمال کاغذی باشد.

یک محیط گرم و مرطوب مکان خوبی برای رشد باکتری و قارچ است از این رو پزشکان همواره توصیه می‌کنند که بانوان ناحیه تناسلی خود را همواره خشک نگه دارند. آلت تناسلی بانوان با توجه به ساختار فیزیولوژیکی که دارد از دستگاه تناسلی آقایان حساس‌تر است و بیشتر در معرض عفونت قرار دارد. علاوه بر شست‌وشوهای روزانه، بانوان به طور طبیعی حداقل سه روز در ماه دچار عادت ماهانه می‌شوند و خونریزی در عادت ماهانه باعث مرطوب شدن ناحیه تناسلی می‌شود این مرطوب ماندن در بسیاری از موارد، عوارض زیادی برای بانوان به همراه خواهد داشت. متخصصان توصیه می‌کنند که بانوان ناحیه تناسلی خود را بعد از شست‌وشو خشک کنند. از این رو بسیاری از بانوان برای خشک کردن ناحیه تناسلی خود به مصرف کاغذ توالت و دستمال کاغذی روی آورده‌اند اما استفاده از دستمال کاغذی بی‌خطر نیست و عوارضی به همراه دارد. با ما همراه باشید تا در مورد عوارض ناشی از مصرف دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی بیشتر بدانید.

بایدها و نبایدهای استفاده از دستمال کاغذی برای بانوان

مواد تشکیل‌دهند دستمال کاغذی چه هستند؟

دستمال کاغذی جزو پرمصرف‌ترین کالاهای بهداشتی است. دستمال کاغذی جزو دسته محصولات سلولزی طبقه‌بندی می‌شود. دستمال کاغذی عموماً از بازیافت شانه تخم‌مرغ، بطری پلاستیکی و جعبه‌های مقوایی شوینده‌ها تهیه می‌شود. در ساخت دستمال کاغذی صدها نوع ماده شیمیایی وجود دارد که برخی از آن‌ها به شدت برای سلامتی مضر هستند. یکی از این مواد شیمیای خطرناک کلر است. از کلر برای سفید کردن دستمال کاغذی استفاده می‌کنند. کلر این ماده سمی و مضر از طریق پوست جذب بدن می‌شود و به جریان خون راه می‌یابد و به مرور می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی فرد ایجاد کند.

مواد تشکیل‌دهند دستمال کاغذی چه هستند؟

عوارض استفاده از دستمال کاغذی برای بانوان

با توجه به وجود مواد شیمیایی موجود در دستمال کاغذی استفاده مکرر از آن می‌تواند برخی مشکلات را برای بانوان ایجاد کند. متاسفانه برخی دستمال کاغذی‌های موجود در بازار بسیار بی‌کیفیت هستند و قطعاً مضرات بیشتری برای بدن دارند. مدتی است که دستمال کاغذهای رنگی و معطر نیز برای سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند که علاوه بر وجود کلر، مواد رنگی و معطر موجود در آن‌ها نیز برای بدن مضر هستند. دستمال‌های کاغذی معطر علاوه بر کلر دارای الکل و انواعی از پروکسیدها هستند. از عوارض شایع استفاده از دستمال کاغذی به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

عوارض استفاده از دستمال کاغذی برای بانوان

عفونت قارچی

امروزه مراجعه بانوان به پزشک با شکایت عفونت‌های قارچی رو به افزایش است چرا که بر اساس مد و سبک زندگی غلط، استفاده از دستمال توالت‌های معطر رواج زیادی پیدا کرده است. مواد شیمیایی آروماتیک به کار رفته در دستمال کاغذی معطر، PH طبیعی واژن را برهم می‌زند؛ این موضوع باعث ایجاد عفونت‌های قارچی در ناحیه تناسلی و واژن می‌شود. توجه داشته باشید که دستمال کاغذی معمولی صدها نوع ماده شیمیایی را در خود دارد و اضافه کردن رنگ و اسانس به این ترکیب، باعث می‌شود مواد شیمیایی بیشتری با پوست و بدن شما تماس پیدا کند. بنابراین اگر مجبور به استفاده از دستمال کاغذی هستید از دستمال کاغذهایی معمولی استفاده کنید که فاقد رنگ و مواد معطر هستند.

عفونت قارچی در بانوان

عفونت ادراری

استفاده از دستمال کاغذی ممکن است باعث ایجاد عفونت ادراری شود. گاهی افراد از همان دستمال کاغذی که برای پاک معقد استفاده می‌کنند برای پاک کردن ناحیه جلوی دستگاه تناسلی نیز استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود که میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در مدفوع به ناحیه تناسلی راه پیدا کنند و سبب عفونت ادراری شوند. عفونت ادراری سبب دردناک شدن ناحیه تناسلی و زیرشکم می‌شود و اگر نسبت به درمان آن بی‌توجهی شود عواقب زیادی برای شخص به همراه خواهد داشت. حتی المقدور در استفاده از دستمال کاغذی از عقب به جلو کشیدن دستمال خودداری کنید. از دستمالی که برای پاک کردن معقد استفاده می‌کنید برای پاک کردن ناحیه فرج استفاده نکنید و دستمال دیگری بردارید؛ این کار ریسک ورود باکتری و میکروب به واژن را کاهش می‌دهد.

واکنش‌های آلرژیک

حساسیت به مواد شیمیایی و آلرژیک در جوامع امروزی بسیار شایع است. مواد طبیعی جای خود را به مواد شیمیایی و مصنوعی داده‌اند و اکثراً این مواد شیمیایی با ساختار بدن انسان در تضاد هستند. یکی از شایع‌ترین مشکلات افراد در مراجعه به پزشک حساسیت به مواد آلرژن است. گاهی حتی فرد از حساسیت به یک نوع ماده شیمیایی اطلاع ندارد و به هنگام مراجعه به پزشک از مشکل خود آگاه می‌شود. همانطور که گفته شد در تهیه کاغذ توالت از مواد شیمیایی متعددی استفاده می‌شود. همچنین دستمال کاغذی‌های معطر و رنگی، مواد شیمیایی مضاعفی دارند که در دستمال کاغذی سفید و غیرمعطر نیست. مواد شیمیایی موجود در دستمال‌های کاغذی چه معمولی باشند چه معطر و رنگی ممکن است باعث بروز حساسیت‌های آلرژیک در بدن بانوان شود. خارش، سوزش، قرمزی و تورم از عوارض شایع حساسیت به دستمال کاغذی هستند. از این نوع حساسیت به عنوان درماتیت تماسی نیز یاد می‌شود. در واقع درماتیت تماسی، واکنش بدن در تماس پوست با مواد آلرژن و حساسیت‌زا است.  

واکنش‌های آلرژیک

افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم

شاید عجیب و وحشتناک باشد اما یکی از عوارض خطرناک استفاده از دستمال کاغذی افزایش ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم است. ورود ذرات کوچک دستمال کاغذی به داخل رحم و واژن می‌تواند به مرور سبب بروز سرطان گردنه رحم شود. یکی از دلایل عمده مخالفت متخصصان برای استفاده از دستمال کاغذی آمار رو به رشد ابتلا به سرطان رحم در بین بانوان مناطق شهری است. اگر مدت زیادی است که از دستمال کاغذی استفاده می‌کنید و شاهد ترشحات غیرمعمول از واژن هستید و یا بین دو قاعدگی لکه‌بینی دارید و یا به هنگام ادرار کردن احساس درد و سوزش دارید نیاز است که به پزشک مراجعه کنید و تحت معاینات پزشکی قرار گیرید تا از حیث ابتلا به سرطان رحم مورد ارزیابی پزشکی قرار گیرید. افرادی که در بین خویشاوندان نزدیک آن‌ها سابقه سرطان وجود دارد باید در این موارد حساس‌تر باشند و اصول بهداشتی را بیشتر از دیگران رعایت کنند چرا که به خودی خود بیش از سایرین مستعد ابتلا به سرطان هستند.

مشکلات مقعدی

استفاده مکرر از دستمال کاغذی به خصوص دستمال کاغذی معطر و رنگی ممکن است منجر به بروز التهاب، خارش و سوزش در ناحیه معقد شود. متاسفانه اکثر افراد در چنین مواردی از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند و شرم و خجالت باعث می‌شود تا از پیگیری و درمان خودداری کنند. در صورت بروز این مشکل در اولین قدم استفاده از دستمال کاغذی را متوقف کنید و اگر بعد از مدتی مشکل برطرف نشد حتماً مسئله را با پزشک متخصص درمیان بگذارید. گاهی در ادرار یا مدفوع خون دیده می‌شود که می‌تواند جزو اولین علائم بروز یک بیماری جدی باشد، استفاده از دستمال کاغذی رنگی ممکن است باعث شود که شخص متوجه وجود خونریزی نشود و درمان بیماری به تعویق بیفتد.  

مشکلات مقعدی در بانوان

بروز پاپیلوماتوز

پاپیلوماتوزها دانه‌های ریز و همرنگ پوست هستند که در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. این ضایعات فقط تظاهر جلدی دارند و سوزش، خارش و درد ندارند اما از لحاظ ظاهری شکل مطلوبی ندارند و ممکن است به هنگام فعالیت جنسی طرف مقابل را آزرده کند. پاپیلوماتوزها به صورت خطی و در کنار هم ظاهر می‌شوند و بروز آن‌ها ممکن است موجب نگرانی فرد شود. این عارضه در واقع نوعی واکنش پوست به مواد محرک است. اگر استفاده از دستمال کاغذی کنار گذاشته شود این ضایعات خودبه‌خود از بین خواهند رفت.

زخم و خراش

گاهی افراد به گمان این که دستمال کاغذی توالت صرفاً برای خشک کردن استفاده می‌شود و مصرف زیادی هم دارد؛ به سراغ دستمال کاغذی‌های نامرغوب و ارزان قیمت می‌روند. دستمال کاغذی‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت، بافت نرم و یکنواختی ندارند، کشیدن دستمال کاغذی و عقب و جلو کشیدن آن در ناحیه معقد و فرج سبب ایجاد زخم‌های ریز و کوچکی در این نواحی می‌شود. علاوه بر این برخی افراد با وسواس زیاد و با شدت و خشونت ناحیه خیس شده را خشک می‌کنند این کشیدن محکم دستمال هم ممکن است به مرور پوست حساس و ظریف این ناحیه را خراش دهد. این زخم‌ها ممکن است باعث ایجاد تورم و عفونت شوند.

تورم

مواد شیمیایی به کار رفته در دستمال کاغذی به خصوص کلر موج ایجاد تورم در ناحیه تناسلی می‌شود. این تورم به علت تحریک ناحیه مربوطه و آسیب به واژن است. استفاده از دستمال کاغذی‌های نامرغوب و همچنین استفاده مکرر و متعدد از دستمال کاغذی باعث ایجاد تورم و حالت پف‌کردگی در ناحیه تناسلی می‌شود.

در صورت بروز هر گونه از عوارض بالا لازم است استفاده از دستمال کاغذی فوراً متوقف شود و در صورت تشدید بروز عوارض باید به متخصص مراجعه کرد.

زخم و خراش

به جای دستمال کاغذی از چه چیزی استفاده کنیم؟

حال که با مضرات استفاده از دستمال کاغذی آشنا شدید شاید این سوال برایتان ایجاد شود که به جای دستمال کاغذی از چه چیزی استفاده کنید؟ یا اساساً از خشک کردن ناحیه تناسلی صرفه نظر کنید؟ همانطور که گفته شد خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از شست‌وشو یک عمل بهداشتی و درست است اما استفاده از دستمال کاغذی برای این کار مورد تأیید صاحب‌نظران نیست. متخصصان معتقدند به جای استفاده از دستمال کاغذی بهتر از چند حوله سفید کوچک استفاده کرد. این حوله‌ها باید به صورت شخصی استفاده شود و حوله خیس نباید در توالت بماند. بعد از استفاده از حوله لازم است حوله را شسته و در معرض نور خورشید خشک کرد. هر چند وقت یکبار حوله‌ها را باید ضدعفونی کرد و با آب فراوان آبکشی نمود و حداقل برای یک روز کامل در معرض نور آفتاب قرار داد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که نور آفتاب کم است یا فصل زمستان است می‌توانید حوله را با حرارت اتو خشک کنید و برای مدتی آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید. شاید این کار به نظر دشوار برسد در این صورت می‌توانید از حوله‌های یکبار مصرف و یا از گاز استریل استفاده کنید و بعد از مصرف آن‌ها را دور بریزید.

به جای دستمال کاغذی از چه چیزی استفاده کنیم؟

بهتر از لباس‌های زیر نخی استفاده شود لباس‌های نخی رطوبت را به خود جذب می‌کنند اما لباس‌های نایلونی و الیاف مصنوعی این خاصیت را ندارند و استفاده از دستمال کاغذی را افزایش می‌دهند. بهتر است لباس زیر خود را حداقل روزی یکبار تعویض کنید این کار احتمال بروز عفونت را بشدت کاهش می‌دهد. نکته دیگر رعایت بهداست و شیو کردن ناحیه تناسلی است. اگر ناحیه تناسلی فاقد مو باشد کمتر مرطوب می‌ماند. وجود مو باعث می‌شود رطوبت لای موها باقی بماند همچنین به هنگام خشک کردن و استفاده از دستمال کاغذی ممکن است پرزهای دستمال کاغذی لای موها گیر کند و به دستگاه تناسلی راه پیدا کند. همانطور که پیشتر هم توضیح داده شد نفوذ ذرات و پرزهای دستمال کاغذی به واژن سبب بروز عفونت و تورم در ناحیه مذکور می‌شود.

اگر مجبور به استفاده از دستمال کاغذی هستید از دستمال کاغذهای ضخیم استفاده نکنید. دستمال کاغذهای ضخیم دارای مقادیری فرمالدهید هستند که جذب زیاد این ماده به مرور سبب آسیب رساندن به بدن می‌شود. حتی المقدور از دستمال کاغذی نازک، بدون عطر و سفید استفاده کنید. اگر با استفاده از یک نوع دستمال کاغذی دچار حساسیت شدید دیگر از آن برند خریداری نکنید و برند دیگری را امتحان کنید. تا جایی که امکان دارد دستمال کاغذی را در معرض رطوبت قرار ندهید و آن را در ناحیه دورتر از خروجی توالت نصب کنید.

به جای دستمال کاغذی از چه چیزی استفاده کنیم؟

هر چند وقت یکبار از ژل‌های بانوان استفاده کنید تا ناحیه تناسلی را ضدعفونی کنید. معاینات روتین و مراجعه منظم به پزشک زنان را در برنامه سلامت و بهداشت خود بگنجانید. اگر از دستمال کاغذی استفاده می‌کنید دستمال را با شدت روی ناحیه تناسلی نکشید و با خشونت و وسواس عمل نکنید. بهتر است دستمال کاغذی را در ناحیه خیس شده بگذارید و اگر ناحیه مربوطه هنوز خیس بود این عمل را با برداشتن و گذاشتن دستمال کاغذی ادامه دهید و از کشیدن دستمال روی سطح پوست خودداری کنید. از گذاشتن دستمال در ناحیه تناسلی اجتناب کنید چون ممکن است دستمال مرطوب شود و ذرات آن به داخل واژن راه پیدا کند. در ضمن هرگز از دستمال کاغذی به جای پد بهداشتی (نوار بهداشتی) استفاده نکنید. دستمال کاغذی به سرعت خیس می‌شود و جذب بدن می‌شود. هنگام عادت ماهانه بدن حساس‌تر است ممکن است زودتر دچار عفونت شود. گاهی وسواس‌های فکری والدین به کودکان نیز منتقل می‌شود و یا والدین با حساسیت از دختر بچه‌ها می‌خواهند تا برای خشک کردن ناحیه تناسلی از دستمال کاغذی استفاده کنند؛ این کار اصلاً توصیه نمی‌شود و دختران در سنین پایین اصلاً نیازی به انجام این کار ندارند. در سنین نوجوانی باید و نبایدهای استفاده از محصولات سلولزی باید برای آن‌ها تشریح شود و تا جایی که امکان دارد باید آن‌ها را به استفاده از پارچه‌های نخی یا گاز استریل سوق داد. شاید برخی بگویند استفاده از گاز استریل مقرون به صرفه است در پاسخ باید گفت هیچ چیز از سلامتی شما مهم‌تر نیست. در ضمن در بازار پارچه‌های استریل در بسته‌بندی‌های بزرگ وجود دارند که قیمت اقتصادی‌تری دارند. می‌توانید این محصول را تهیه کیند و با یک قیچی استریل شده آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید.

با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد، سلامتی خود را بیمه و تضمین کنید. سلامتی نعمت بزرگی است که با رعایت اصول بهداشتی می‌توان قدردان این موهبت ارزشمند بود.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *