هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ و یکم بارداری (هفته ۳۱ حاملگی)

ورود به هفته سی‌ و یکم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن جنین در حال حاضر حدود ۶۰۰/۱ کیلوگرم است. اکنون گل کلم کوچک شما ۴۲ سانتی‌متر طول دارد. مغز جنین در حال رشد است و پیام‌های زیادی به بدن می‌فرستد. چشمان جنین باز است و می‌توانند تمرکز کند. جنین می‌تواند صداهای خارج از رحم را بشنوند و صدای بلند ممکن است او را مبهوت کند یا حتی بترساند. ریه‌های جنین در حال بالغ شدن هستند، هنوز در حال ساختن سورفکتانت است، ماده‌ای که نوزاد برای تنفس به تنهایی به آن نیاز دارد. ‌بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که در سه ماهه سوم بیشتر احساساتی می‌شوند. اگر احساس غم می‌کنید، ممکن است به خاطر تغییرات هورمونی باشد. در این هفته ممکن است شب‌ها خوب نخوابید، یا این‌ که به مادر شدن زیاد فکر ‌کنید که می‌تواند احساسات عمیقی را در شما برانگیزد. در این مرحله احساس خستگی و کمبود انرژی طبیعی است. اضطراب و افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان شایع است و کمک گرفتن از دیگران در این شرایط بسیار مهم است. اگر احساس می‌کنید بسیار هیجانی هستید و استرس دارید، با پزشک یا مامای خود مشورت کنید. ممکن است متوجه شوید که پستان‌هایتان با نزدیک شدن به زایمان بیشتر نشت می‌کند، این طبیعی است. می‌توانید برای جلوگیری از نشت و خیس شدن لباس‌تان، پد مخصوص سینه را از داروخانه خریداری کنید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۱ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ و یکم بارداری (هفته 31 حاملگی)

هفته سی‌ و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری است و شما تا به اینجا با شجاعت پیش آمده‌اید. به یاد داشته باشد تا پایان سفر چیزی باقی نمانده است. علائم کشش در این مرحله رایج هستند، به خصوص اگر به سرعت وزن اضافه کرده باشید. ترک‌های پوستی ظاهر می‌شوند، اما نگران نباشید اکثراً پس از تولد نوزاد، آن‌ها رنگ می‌بازند و محو می‌شوند. رباط‌های اطراف لگن شما نرم و کشیده می‌شوند و برای تولد نوزاد آماده می‌شوند. راه رفتن شما ممکن است با جابجایی مرکز ثقل شما محتل شود، این وضعیت کاملاً طبیعی است. برای ایمنی و راحتی، ممکن است زمان آن رسیده باشد که کفش‌های پاشنه بلند مورد علاقه خود را در جاکفشی بگذارید.

هفته سی‌ و یکم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

ممکن است بپرسید که هفته سی‌ و یکم بارداری در چندمین ماه حاملگی است؟ اگر چه هیچ روش استانداردی برای گروه‌بندی چهل هفته‌ بارداری به ماه‌ها وجود ندارد، اما در سی و یک‌ هفتگی احتمالاً در اواخر ماه هفتم بارداری خود هستید. ۳۱ هفتگی در چه سه ماهه‌ای از بارداری است؟ در هفته سی‌ و یکم بارداری، اکنون در سه ماهه سوم و آخر بارداری خود هستید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: رشد کودک شما

اکنون که در هفته سی و یکم بارداری هستید، خوب است بدانید که در داخل رحم چه می‌گذرد:

 • بیشتر استخوان‌های جنین شما در حال سفت شدن هستند، اما استخوان‌های روی جمجمه او نرم و انعطاف‌پذیر باقی می‌مانند تا در زمان مناسب، عبور او از کانال زایمان (کانال تولد) را آسان‌تر ‌کند. در هنگام تولد، نوزاد شما لکه‌های نرمی روی جمجمه خود خواهد داشت که به آن فونتانل می‌گویند: یکی از فونتانل‌ها چند ماه پس از تولد نوزاد شما بسته می‌شود، در حالی ‌که دیگری در حدود ۱۸ ماهگی یا بعد از آن بسته می‌شود.
 • مغز جنین به سرعت در حال بلوغ است. در نتیجه، جنین شما ممکن است شروع به تنظیم دمای بدن خود کند، به این معنی که دیگر به طور کامل برای تامین گرما به مایع آمنیوتیک متکی نیست.
 • سرعت رشد مغز جنین بالا است و به همان نسبت، ارتباطات زیادی برقرار می‌کند و سیگنال‌های زیادی ارسال می‌کند. صداهای بلند در نزدیکی شکم شما ممکن است جنین را مبهوت و هیجان‌زده کند.
 • شما تنها کسی نیستید که ممکن است تکرر ادرار داشته باشید. جنین مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و هر روز چندین نوبت ادرار می‌کند.
 • چشمان جنین شما باز است و مردمک‌های او می‌توانند به نور پاسخ دهند.

اگر در هفته ۳۱ بارداری دو قلو هستید، راهنمای هفته به هفته بارداری دو قلو تیم پینو بیبی را بررسی کنید تا بیشتر در مورد آنچه فرزندان کوچک‌تان در این هفته انجام می‌دهند، بیشتر بدانید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: اندازه جنین

در هفته سی و یکم، اندازه جنین به طور متوسط به اندازه یک گل کلم است. جنین در حدود ۶۰۰/۱ کیلوگرم وزن دارد و به طول ۴۲ سانتی‌متر است.

هفته سی‌ و یکم بارداری: تغییرات بدن مادر

در هفته سی و یکم، شما ممکن است ۷ یا ۸ ماهه باردار باشید (بسته به نحوه تقسیم هفته‌ها به ماه) و به سه ماهه سوم بارداری رسیده‌اید.

 • ممکن است متوجه برخی تغییرات مرتبط با بارداری در پستان‌های خود شده باشید به عنوان مثال، ممکن است رگه‌های قرمز رنگی روی پوست‌تان ببینید که نشانه کشش پوستی است.
 • هیچ کاری نمی‌توانید برای جلوگیری از ایجاد خطوط کششی روی پستان‌ها یا جای دیگر انجام دهید، اما این خطوط ممکن است با گذشت زمان پس از زایمان محو شوند. تنها می‌توانید با مراقبت از پوست خود و هیدراته ماندن به بهبود این خطوط پس از بارداری کمک کنید.
 • همانطور که پوست روی پستان‌های در حال رشد شما کشیده می‌شود، ممکن است متوجه شوید که پوست احساس خارش می‌کند. استفاده از مرطوب کننده ممکن است به کاهش خارش کمک کند.
 • پستان‌های شما در حال بزرگ شدن هستند، ممکن است متوجه شوید که باید یک یا دو شماره اندازه سوتین خود را افزایش دهید تا سینه‌های شما از حمایت مناسب برخوردار شوند. اگر تا به حال این کار را نکرده‌اید، به فروشگاه لباس بارداری یا فروشگاه بزرگ محل سکونت خود بروید و یک سینه‌بند حرفه‌ای برای خودتان خریداری کنید. سوتین‌های بارداری اغلب دارای تسمه‌های پهن‌تر، پوشش بیشتر کاپ و ردیف‌های اضافی قزن سوتین هستند تا بتوانید اندازه آن را در صورت نیاز تنظیم کنید. به علاوه، می‌توانید بعد از تولد نوزادتان به عنوان سوتین شیردهی از آن‌ها استفاده کنید. هم‌چنین سوتین‌های بارداری شبانه وجود دارند که هنگام خواب پشتیبانی بیشتری را ارائه می‌دهند و هم‌چنین سوتین‌های ورزشی بارداری نیز وجود دارند.
 • بعداً در سه ماهه سوم، سینه‌های شما ممکن است مایع غلیظ و زرد رنگی به نام آغوز (کلستروم) نشت کند. همه مادران آینده این نشتی را تجربه نمی‌کنند، اما اگر این نشتی رخ داد، می‌توانید یک گاز یا یک پد شیردهی را در سوتین خود قرار دهید تا آغوز را جذب کند.
 • هنگامی‌که نوزاد به دنیا می‌آید، اگر شیردهی را انتخاب کنید، آغوز پروتئین‌های مغذی و آنتی‌بادی‌ها را برای کودک شما فراهم می‌کند. آغوز یا کلستروم چند روز قبل از شروع به جریان افتادن شیر مادر تولید می‌شود.

هفته سی‌ و یکم بارداری: علائم مادر

در هفته سی و یکم بارداری هستید، در اینجا برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید آورده شده است:

 • دست درد در هفته ۳۱ بارداری: ممکن است چیزی را تجربه کنید که سندرم تونل کارپال(Carpal Tunnel Syndrome)  نامیده می‌شود. این زمانی است که بافت‌های دست شما متورم می‌شوند و روی اعصاب فشار می‌آورند و باعث احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در دستان شما می‌شود. به طور معمول علائم سندرم تونل کارپال (CTS)، پس از زایمان و کاهش تورم از بین خواهند رفت. در حال حاضر، استفاده از آتل مچ دست و استراحت دادن به دست‌ها در طول روز ممکن است کمک ‌کننده باشد. برای راهنمایی بیشتر در مورد چگونگی کاهش ناراحتی، این علامت را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • ناراحتی ناشی از حرکات جنین در هفته ۳۱ بارداری: گاهی اوقات لگد زدن و ضربه زدن توسط کوچولوی فعال شما می‌تواند کاملاً ناراحت کننده باشد. از سوی دیگر، احساس حرکت جنین، برای شما اطمینان‌بخش است و در حال حاضر پزشک ممکن است به شما توصیه کند که حرکات جنین خود و «شمارش ضربات» را به صورت روزانه زیر نظر داشته باشید.
 • احساس خستگی در هفته ۳۱ بارداری: طبیعی است که در این زمان خسته باشید، بالاخره بدن شما سخت کار می‌کند تا زندگی جدیدی ایجاد کند. علاوه بر این، خستگی شما ممکن است با این واقعیت تشدید شود که خواب راحت شبانه برای شما سخت‌تر می‌شود. سعی کنید در طول روز تا جایی ‌که می‌توانید چرت بزنید. خوب غذا خوردن و ورزش کردن نیز ممکن است کمی انرژی شما را تقویت کند. اگر نگران خستگی و کمبود انرژی هستید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • خارش پوست در هفته ۳۱ بارداری: همان‌طور که شکم شما بزرگ می‌شود، خارش شکم در حدود هفته سی و یکم بارداری غیرمعمول نیست. هم‌چنین ممکن است در جاهای دیگر، مانند اطراف پستان و باسن، خارش را تجربه کنید. سعی کنید با استفاده از یک مرطوب کننده تسکین دهنده، ناراحتی ناشی از خارش پوست در دوران بارداری را کاهش دهید و حتماً آب زیادی بنوشید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: اندازه شکم مادر

در حدود هفته ۳۱ بارداری رشد سریع باعث افزایش وزن جنین می‌شود، احتمال زیاد متوجه این رشد زیاد در برآمدگی شکم خود شده‌اید. اگر قد فندال (از ناف تا استخوان شرمگاهی) شما در هفته سی‌ و یکم اندازه‌گیری شود، احتمالاً از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم نزدیک به ۳۱ یا ۳۲ سانتی‌متر است.

هفته سی‌ و یکم بارداری: رژیم غذایی

غذاهای سالم شامل میوه‌ها، سبزیجات، نان‌های سبوس‌دار، لبنیات کم چرب، لوبیا، گوشت بدون چربی و ماهی کاملاً پخته شده منابع غذایی مناسبی برای هفته سی و یکم بارداری هستند. مایعات بنوشید تا علاوه بر سلامت پوست، میزان خارش و خشکی پوست کاهش پیدا کند. مصرف کافئین را به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

 • همان‌طور که شکم شما بزرگ می‌شود، ممکن است برای پیدا کردن یک موقعیت خواب راحت تلاش کنید. بهترین پوزیشن‌های خواب در دوران بارداری عبارت هستند از: پهلوی بخوابید و یک یا هر دو زانوی‌تان را خم کنید. هم‌چنین می‌توانید یک بالش را بین زانوهای خود قرار دهید و بالش دیگری را زیر شکم خود قرار دهید یا برای راحتی بیشتر به سراغ یکی از بالش‌های بارداری بروید.
 • ممکن است از خود بپرسید که آیا رابطه جنسی در دوران بارداری اکنون که شکم شما بزرگتر شده است بی‌خطر است؟ اگر بارداری شما طبیعی است و هم شما و همسرتان احساس راحتی می‌کنید، حتی در سه ماهه سوم بارداری، مقاربت بی‌خطر است. پیدا کردن یک موقعیت راحت ممکن است کمی طول بکشد، اما آزمایش کنید و ببینید چه پوزیشنی برای شما راحت‌تر است. اگر در مورد برقراری رابطه جنسی نگران هستید یا سؤالی دارید از پزشک خود درباره برقراری رابطه جنسی سوال کنید.
 • اکنون می‌تواند زمان خوبی برای فکر کردن به این موضع مهم است که در مورد این ‌که آیا قصد تغذیه نوزاد با شیر مادر را دارید یا شیر خشک؟ در مورد انتخاب خود با پزشک یا مشاور شیردهی خود صحبت کنید و هر سوالی دارید از آن‌ها بپرسید. اگر قصد شیردهی دارید، ممکن است دوست داشته باشید در کلاس‌های شیردهی شرکت کنید. اگر مطمئن نیستید، پزشک شما می‌تواند در مورد هر وسیله‌ای که ممکن است نیاز داشته باشید، مانند شیر دوش، شیشه شیر مناسب و این‌ که از کجا آن‌ها را خریداری کنید، به شما مشاوره دهد. سایت پینو بیبی برخی محصولات مراقبتی و بهداشتی برای نوزادان و کودکان را با بهترین و مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌کند. اگر قصد دارید نوزادتان را با  شیر خشک تغذیه کنید، می‌توانید در مورد این‌ که چه شیر خشکی برای کودک شما بهترین است، از پزشک‌تان راهنمایی بگیرید. شما هنوز زمان دارید تا درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنید و ممکن است زمانی که فرزندتان به دنیا آمد تصمیم بگیرید چه نوع تغذیه‌ای را برای کودک‌تان انتخاب کنید، اما فکر کردن به این موضوع در ۳۱ هفتگی ضرری ندارد.
 • ممکن است دوست داشته باشید در مورد نحوه آماده شدن برای زایمان طبیعی مطالعه کنید (به عبارت دیگر، زایمان بدون مداخله پزشکی). اگر چیزی است که برایتان جذاب است و پزشک نیز بر اساس شرایط شخصی‌تان فکر می‌کند که می‌تواند گزینه‌ای بی‌خطر برای شما باشد، به آن فکر کنید و در موردش تحقیق کنید. بررسی کنید و دریابید چه گزینه‌های جایگزینی برای تسکین درد را می‌خواهید امتحان کنید و بهترین شریک زایمان، ماما یا دولا را چگونه انتخاب کنید، شخصی که می‌تواند در طول زایمان از شما حمایت کند.
 • هنوز نمی‌دانید که کوچولوی خود را به چه نامی صدا کنید؟ در نظر بگیرید که یک مهمانی برای نام‌گذاری کودک برگزار کنید تا دوستان و خانواده‌تان بتوانند به شما کمک کنند تا فهرست کوتاهی ایجاد کنید یا نام مناسبی را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم معیارهای انتخاب نام نوزاد را در مقاله سایت پینو بیبی مطالعه کنید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

به یاد داشته باشید که همسر باردار شما، تا این نقطه مسیر سختی را طی کرده است و احتمالاً گاهی خسته و کسل است، او را درک کنید و سعی کنید محیط خانه را برای استراحت و آرامش او مهیا کنید. مواظب باشید که او احساس نکند به او بی‌توجه شده‌اید اوقات خود را با او سپری کنید و تلاش کنید تا او را شاد کنید و سرحال بیاورید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: از پرشک خود بپرسید

 • آیا در این مرحله از بارداری به مواد مغذی اضافی نیاز دارید؟
 • خطر تولد زودرس جنین شما چقدر است؟
 • آیا فشار خون شما در محدوده قابل قبولی است؟ اگر فشار خون شما خیلی پایین یا خیلی بالا باشد چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
 • اگر در مورد چیزی خارج از ساعات کاری پزشک خود نگرانی داشتید، با چه کسی می‌توانید تماس بگیرید؟
 • چه زمانی باید کار را متوقف کنید؟ آیا کاری وجود دارد که در این مرحله باید یا نباید در محل کار انجام دهید؟
 • اکنون که شکم‌تان خیلی بزرگه چطور می‌توانید کمربند ایمنی رو ببندید؟
 • آیا VBAC (زایمان واژینال پس از زایمان سزارین) با توجه به وضعیت شخصی و سابقه پزشکی شما یک گزینه برای شماست؟
 • در هفته ۳۱ بارداری چه علائمی را نباید نادیده گرفت؟ اگر چه پزشک شما بهترین فرد برای پاسخ به این سوال است، اما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات علائم خطرناک در بارداری و فعالیت‌های خطرناک برای مادران باردار را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید.

هفته سی‌ و یکم بارداری: چک لیست شما

 • تصمیم بگیرید که دوست دارید چه کسی برای حمایت در طول زایمان با شما باشد. این شخص می‌تواند یک دولا باشد، یک متخصص غیرپزشکی که می‌تواند از شما در طول بارداری و زایمان حمایت عاطفی و عملی کند یا می‌تواند شریک زندگی، بهترین دوست یا یکی از اعضای خانواده شما باشد.
 • اگر چه ممکن است قبلاً با کارفرمای خود درباره مرخصی زایمان صحبت کرده باشید، اکنون می‌تواند زمان خوبی باشد تا برنامه‌های خود را مجدداً مرور کنید و بار کاری خود را با همکاران‌تان به اشتراک بگذارید تا کارهای حیاتی به لحظه آخر موکول نشوند.
 • بررسی کنید که آیا مدارکی وجود دارد که هنوز باید برای مرخصی زایمان خود سازماندهی کنید و از شریک زندگی‌تان بخواهید که در صورت گرفتن مرخصی پدری، همین کار را انجام دهد.
 • برای زایمان و جزئیات آن برنامه‌ریزی کنید و با همسرتان مشورت کنید:
  • چگونه می‌خواهید درد را مدیریت کنید؟ 
  • دوست دارید اتاق تولد کودک چگونه باشد؟

اما به خاطر داشته باشید که برنامه تولد جنین شما ممکن است متفاوت از برنامه شما باشد. همچنین، آنچه شما نیاز دارید و می‌خواهید ممکن است در روز وضع حمل تغییر کند، بنابراین به برنامه زایمان به عنوان یک راهنما فکر کنید و انعطاف‌پذیر باشید.

ایده خوبی است که برنامه زایمان خود را با ماما یا دکتری که تحت نظر او هستید، در میان بگذارید تا آن‌ها ترجیحات شما را بدانند و بتوانند برای رسیدن به آن‌ها با شما همکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *