هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ام بارداری (هفته ۳۰ حاملگی)

ورود به هفته سی‌ام بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین در حال ذخیره‌سازی چربی است که باعث می‌شود چاق‌تر به نظر برسد و چین و چروک‌های پوستش را صاف کند. اکنون جنین شما به اندازه یک کلم پیچ است. وزن او حدود ۳۰۰/۱ کیلوگرم و طول جنین ۴۰ سانتی‌متر است. موهای ظریفی که به نام لانوگو (Lanugo)  شناخته می‌شوند و بدن او را پوشانده بود در حال از بین رفتن است و موهای بیشتری روی سر جنین در حال رشد است. در حال حاضر، ناخن‌های پای او رشد کرده است. رفلکس جنین نیز در حال رشد است و ممکن است شست یا انگشتان خود را بمکند. انقباضات براکستون هیکس ممکن است شما را آزار دهد اما برای آمادگی بدن شما جهت وضع حمل لازم هستند. با افزایش وزن و رشد جنین، رباط‌های شما در حال کشیده شدن هستند و ممکن است نشستن در برخی موقعیت‌ها یا ایستادن طولانی مدت برای شما بسیار ناراحت کننده باشد. بسیاری از زنان در سه ماهه سوم بارداری دچار کمردرد می‌شوند. مهم است که همیشه وضعیت بدنی مناسب داشته باشید و از این پس، به پوشیدن کفش‌های تخت فکر کنید. وقتی نشسته‌اید می‌توانید پشت خود را با یک کوسن پُر و حمایت کنید. برای بلند کردن اجسام دقت بیشتری به خرحژج بدهید. شما در حال حاضر دو برابر مقدار طبیعی خون در بدن خود دارید. پزشک یا ماما فشار خون شما را در هر ویزیت اندازه‌گیری می‌کند. از هر ۱۰ زن یک نفر در دوران بارداری دچار فشار خون بالا می‌شود. فشار خون بالا می‌تواند باعث بروز یک مشکل حادتر به نام پره اکلامپسی شود که یک بیماری جدی‌تر است. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۰ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ام بارداری (هفته 30 حاملگی)

هفته سی‌ام بارداری

هفته ۳۰ بارداری یک نقطه عطف مهم در سفر بارداری شما است. تنها ۱۰ هفته تا موعد مقرر و تولد نوزادتان باقی مانده است، تقریباً زمان ملاقات با کوچولوی شما فرا رسیده است، اما هنوز تغییرات و پیشرفت‌های زیادی بین زمان حال (هفته ۳۰ حاملگی) و زمان تولد نوزاد وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد رشد کودک، توصیه‌هایی در مورد مقابله با علائم بارداری و برخی نکات و تنظیمات سبک زندگی در هفته ۳۰ بارداری و در بقیه دوران بارداری، با تیم پینو بیبی همراه باشید.

نکات برجسته در سی‌ام هفته بارداری

برخی از نکات مهم هفته سی‌ام بارداری را بررسی کنید:

هفته سی‌ام بارداری چندمین ماه بارداری است؟

معمولاً سوال این است که هفته سی‌ام بارداری در ماه چندم بارداری است؟! اگر چه هیچ روش استانداردی برای گروه‌بندی هفته‌های بارداری به ماه‌ها وجود ندارد، اما در ۳۰ هفتگی احتمالاً در ماه هفتم بارداری خود هستید.

سی‌ام هفته در چه سه ماهه‌ای است؟ در هفته سی‌ام بارداری، اکنون در سه ماهه سوم و آخر بارداری خود هستید.

هفته سی‌ام بارداری: رشد کودک شما

وقتی در هفته ۳۰ بارداری هستید، در مورد رشد جنین شما چه اتفاقی می‌افتد:

 • حرکت موزونی  که گاه‌گاهی در شکم خود احساس می‌کنید می‌تواند سکسکه جنین شما باشد.
 • چشم‌های کوچولوی شما می‌تواند در هفته سی‌ام بارداری باز و بسته شود. آن‌ها حتی می‌توانند تغییرات نور را حس کنند. خوب است که اکنون که فرصت دارید از ابزار پیش بینی رنگ چشم سایت پینو بیبی استفاده کنید و رنگ چشم احتمالی کودک خود را پیشگویی کنید.
 • موهای ظریفی که روی پوست کودک شما را پوشانده‌اند، که لانوگو نامیده می‌شود، در این زمان شروع به ناپدید شدن می‌کند. شما متوجه خواهید شد که چه مقدار از لانوگوی کودک شما هنگام تولد می‌ریزد. برخی از نوزادان در حالی به دنیا می‌آیند که هنوز کمی لانوگو روی شانه، پشت یا گوششان باقی می‌ماند. صحبت از مو شد آیا می‌دانستید که برخی از نوزادان با موهای پر به دنیا می‌آیند؟ در هفته ۳۰، موهای سر جنین شروع به رشد و ضخیم شدن می‌کند. البته، فقط باید منتظر بمانید تا نوزادتان به دنیا بیاید تا متوجه شوید که موهای او چقدر ضخیم است.

اگر در هفته ۳۰ بارداری دوقلو هستید، در مقاله ما در مورد بارداری دو قلو هفته به هفته درباره رشد کودکان خود بیشتر بدانید.

هفته سی‌ام بارداری: اندازه جنین

اندازه جنین در هفته ۳۰ بارداری چقدر است؟ در هفته سی‌ام بارداری، به طور متوسط، جنین به اندازه یک کلم پیچاست، وزن آن تقریباً ۳۰۰/۱ کیلوگرم است و اندازه او تقریباً ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد.

هفته سی‌ام بارداری: تغییرات بدن مادر

با نزدیک شدن به موعد مقرر (زایمان)، ممکن است احساس استرس یا اضطراب کنید و مراقبت از ذهن، بدن و روح در سه ماهه سوم بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار است. تکنیک‌های تمدد اعصاب ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش کنید و آرام بمانید. تیم متخصص پینو بیبی توصیه می‌کند چند مورد را امتحان کنید و ببینید چه چیزی بهتر عمل می‌کند و چه روشی برای شما موثرتر خواهد بود.

برای برخی، ماساژ دادن روش موثر و کارآمدی است اما ممکن است برای فرد دیگری  گوش دادن به موسیقی با چشمان بسته و یا یا یوگای قبل از تولد موثر و مفید باشد.

اگر هنوز احساس ناراحتی می‌کنید و به نظر می‌رسد هیچ تلاشی مؤثر نیست، با پزشک خود برای راهنمایی بیشتر مشورت کنید و احساسات خود را با عزیزان‌تان در میان بگذارید.

هفته سی‌ام بارداری: علائم مادر

در هفته سی‌ام بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید به شرح زیر است:

 • انقباضات براکستون هیکس در هفته ۳۰ بارداری: اگر در حدود هفته سی بارداری احساس سفتی در شکم خود کردید، ممکن است چیزی را تجربه کنید که براکستون هیکس یا انقباضات تمرینی نامیده می‌شود. این‌ها انقباضاتی هستند که به بدن شما کمک می‌کنند تا برای زایمان آماده شود، اما به این مفهوم نیستند که شما واقعاً در حال زایمان هستید. زمانی‌ که شما خسته هستید یا بدن‌تان کم آب است، ممکن است براکستون هیکس بیشتر اتفاق بیفتد. این انقباضات معمولاً در اواخر روز بروز می‌کند. انقباضات براکستون هیکس می‌تواند با نزدیک شدن به موعد زایمان شما قوی‌تر شود و تشخیص این‌ که آیا این انقباضات تمرینی را تجربه می‌کنید یا در حال زایمان هستید می‌تواند مشکل باشد. اگر در هفته سی‌ام بارداری انقباضات یا گرفتگی عضلات را تجربه کردید و مطمئن نیستید که آیا این انقباضات براکستون هیکس هستند یا انقباضات زایمان واقعی با پزشک خود تماس بگیرید، پزشک با بررسی علائم شما این ارزیابی را انجام می‌دهد. هم‌چنین اگر خونریزی واژینال، کمردرد مبهم یا درد معده را تجربه کردید که به مرور در هفته سی‌ام بارداری یا هر زمانی در بارداری پیشرفت می‌کند، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است برخی از علائم زایمان زودرس یا نشانه بروز مشکل دیگری باشد.
 • خارش پوست در هفته ۳۰ بارداری: با افزایش وزن بارداری و شکم در حال رشد، در حدود هفته ۳۰ بارداری، ممکن است با کشیده شدن و خشک شدن پوست خود احساس خارش کنید. استفاده از یک لوسیون مرطوب کننده و هیدراته ماندن می‌تواند تا حدودی موثر و کمک کننده باشد.
 • احساس تنگی نفس در هفته ۳۰ بارداری: تنگی نفس ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که رحم شما بزرگتر می‌شود و معده و دیافراگم شما به سمت ریه‌های‌تان فشار می‌آورد و تنفس را دشوارتر می‌کند. در یکی دو ماه آخر بارداری، ممکن است نفس کشیدن شما کمی راحت‌تر شود، زیرا کودک به داخل لگن می‌افتد و فشار روی ریه‌های شما کاهش می‌یابد. اما در هفته سی بارداری، ممکن است کمی مشکل را تجربه کنید. برای کمک به بهبود تنفس در هفته ۳۰ حاملگی به آرامی حرکت کنید و صاف بنشینید تا به ریه‌هایتان فضای بیشتری برای انبساط بدهید. اگر احساس درد قفسه سینه یا تغییر عمده در نحوه تنفس خود دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این‌ها از جمله علائمی هستند که در هفته سی‌ام بارداری نباید نادیده گرفته شوند. اگر در هفته سی بارداری یا هر زمان دیگری در دوران بارداری دچار تنگی نفس شدید، خواندن مقاله راهکاری‌های برای مقابله با تنگی نفس را به شما توصیه می‌کنیم.
 • آیا از خود می‌پرسید که علائم بارداری دختر در مقایسه با بارداری پسر در هفته ۳۰ بارداری چیست؟ خوب، ممکن است تعجب کنید اما مطالعات نشان داده است که علائم بارداری با جنسیت تعیین شده کودک مرتبط نیست. اما، برای تفنن و کسب اطلاعات، مقاله شکل شکم در بارداری، بخشی که تعیین جنسیت بر اساس شکل شکم را برای پیش‌بینی جنسیت کودک بخوانید، کمی سرگرم بشوید.

هفته سی‌ام بارداری: اندازه شکم مادر

ممکن است در حدود هفته ۳۰ بارداری و در طول این ماه با رشد سریع و افزایش وزن جنین، متوجه رشد زیادی در برآمدگی شکم خود شوید. این رشد ممکن است باعث شود که رحم شما سنگین‌تر شود و همان‌طور که در قسمت بالا ذکر کردیم، ممکن است معده و دیافراگم شما را به سمت ریه‌ها فشار دهد. اگر اندازه فندال شما در هفته سی‌ام بررسی شود، احتمالاً از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم نزدیک به ۲۸ تا ۳۱ سانتی‌متر خواهد بود.

هفته سی‌ام بارداری: رژیم غذایی

به یاد داشته باشید که پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی در طول بارداری برای حمایت از رشد کودک و اطمینان از سلامت هر دوی شما مهم است. اگر سوال شما این است که در هفته ۳۰ بارداری چه بخورید؟ یکی از مواد مغذی مهمی که باید به دنبال آن باشید کلسیم است، ماده معدنی که به ساخت استخوان‌ها و دندان‌های کودک شما کمک می‌کند. شما روزانه به ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارید و اگر به اندازه کافی در غذاهایی که می‌خورید این میزان کلسیم را دریافت نمی‌کنید، ممکن است پزشک مصرف مکمل‌های کلسیم را به شما پیشنهاد کند. محصولات لبنی، غلات و آب میوه‌های غنی شده، بادام و سبزی‌های تیره و برگ‌دار منابع عالی کلسیم هستند و می‌توانید از پزشک خود برای دریافت پیشنهادات بیشتر در مورد دریافت کلسیم در دوران بارداری مشاوره بگیرید.

هفته سی‌ام بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

از نوزادی تا تحقیق در مورد دولا، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در هفته سی‌ام بارداری در نظر بگیرید:

 • اگر پزشک شما به شما اجازه می‌دهد، می‌توانید در هفته ۳۰ بارداری، قبل از رسیدن نوزادتان، کمی سفر کنید. با شریک زندگی خود به ماهگردی بروید یا با دوستان خود به سفر بروید. برای دریافت نکات و راهنمایی در این خصوص، مقاله ما را در مورد سفر در دوران بارداری بررسی کنید. اگر برنامه‌های شما شامل سفر هوایی است، از پزشک خود بپرسید که آیا می‌توانید در هفته سی‌ام بارداری پرواز کنید یا خیر.
 • احساس حرکت یکسان جنین در روزهای متوالی به خصوص در سه ماهه سوم بارداری می‌تواند نشانه اطمینان بخشی باشد که همه چیز در هفته سی‌ام بارداری خوب پیش می‌رود. برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند که از حدود هفته ۳۰ بارداری اقدام به «شمارش ضربات جنین» کنید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی جهت  بررسی‌های حرکتی جنین را به شما توصیه می‌کند، زیرا وضعیت هر کس متفاوت است. پزشک شما هم‌چنین می‌تواند نحوه انجام این شمارش‌ها را به شما آموزش دهد. یک راه این است که زمانی از روز را پیدا کنید که جنین شما معمولاً بیشترین فعالیت را دارد و تعداد لگدها یا حرکاتی را که در یک بازه زمانی دو ساعته احساس می‌کنید، بشمارید. به خاطر داشته باشید که اگر در هفته سی‌ام بارداری احساس کردید حرکات جنین کاهش یافته، لزوماً به این معنی نیست که چیز ناخوشایند یا اشتباه رخ داده است. جنین ممکن است خواب باشد؛ به همین سادگی، پس نگران نشوید. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر به فکر استخدام یک متخصص و پشتیبان هستید، اکنون زمان شروع تحقیق و مصاحبه با دولاهای مورد نظرتان است. دولا کسی است که می‌تواند قبل، حین و بعد از زایمان به شما آرامش دهد و در فرایند بارداری، وضع حمل و یا حتی مراقبت از نوزاد به شما کمک کند.
 • همان‌طور که شکل شکم شما تغییر می‌کند و رباط های شما شل می‌شوند، تعادل شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد و ممکن است در معرض خطر آسیب بیشتری قرار بگیرید. در سه ماهه سوم، بهتر است پیاده‌روی، شنا یا دوچرخه ثابت را برای ورزش انتخاب کنید. سعی کنید از انجام فعالیت‌هایی که روی کمر فشار می‌آورند یا تمرینات جهشی و پرشی خودداری کنید، زیرا این تمرین‌ها می‌توانند فشار بیشتری بر عضلات کف لگن شما وارد کنند. هم‌چنین سعی کنید در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید (تا حدود ۳۰۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هر ۷ روز)، با پزشک خود در مورد این ‌که چه سطحی از ورزش برای شما بی‌خطر است صحبت کنید.

هفته سی‌ام بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

 • اکنون که شما و همسر باردارتان در سه ماهه سوم بارداری هستید، احتمالاً شروع به تکمیل مراحل آماده‌سازی کرده‌اید. از صندلی ماشین گرفته تا گهواره، محصولات زیادی در بازار وجود دارد، بنابراین تکمیل تحقیقات شما بسیار مهم است. اگر قبلاً در مورد تهیه وسایل مورد نیاز تصمیم نگرفته‌اید، مجموعه پینو بیبی برخی از بهترین محصولات کودک از لوازم شیردهی تا محصولات مراقبتی پوست (هیپوآلرژنیک) و شوینده‌ها برای کودک دلبندتان را با افتخار تقدیم می‌کند.
 • حتی اگر یک روز سخت کاری را سپری کرده‌اید و احساس خستگی می‌کنید، باز هم حواستان به همسرتان باشد و سعی کنید با هم ورزش کنید، این به شما و او انرژی بیشتری می‌دهد و به او کمک می‌کند تا برای زایمان آماده‌تر شود، البته به او فشار نیاورید و تنها مشوق و پشتیبان او باشید.

هفته سی‌ام بارداری: از پرشک خود بپرسید

در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید از پزشک خود در قرار ملاقات ۳۰ هفته‌ای خود یا هر زمانی‌ که به مشاوره نیاز دارید بپرسید:

 • چه زمانی واکسن TDAP را دریافت کنم؟ این واکسن به محافظت از کودک شما در برابر ابتلا به سیاه سرفه، دیفتری و کزاز در چند ماه اول پس از تولد کمک می‌کند.
 • اگر پزشک متخصص من در چند ماه آینده در مرخصی باشد یا در دسترس نباشد، به جای او چه کسی مرا پشتیبانی می‌کند؟
 • آیا داشتن یک برنامه مکتوب زایمان را توصیه می‌کنید؟
 • اگر جفت آکرتا در من تشخیص داده شده است، باید در سه ماهه سوم به چه علائم هشداردهنده‌ای توجه کنم و چقدر احتمال دارد که من نیاز به سزارین داشته باشم؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا جنین شما در هفته سی‌ام به طور کامل رشد کرده است؟
 • در سی‌ هفتگی، تحولات اصلی جنین شما کامل شده است. اگر چه کوچولوی شما اکنون کاملاً شکل گرفته است، اما هم‌چنان باید به افزایش وزن خود ادامه دهد و خود را برای دنیای بیرون آماده کند.
 • آیا هفته سی‌ام بارداری، ماه هفتم بارداری (۷ ماهگی) محسوب می‌شود؟
 • در هفته ۳۰ بارداری چه کارهایی را نباید انجام داد؟
 • در۳۰ هفتگی  بارداری چه اتفاقی برای بدن یک زن می‌افتد؟

هفته سی‌ام بارداری: چک لیست شما

چک لیست کوتاه ما را برای انجام برخی کارها در چند هفته آینده بررسی کنید:

 • شروع به فکر کردن و برنامه‌ریزی برای مراقبت از کودک کنید، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید. انجام تحقیقات، مصاحبه با پرستار جهت مراقبت از کودک، بازدید از مراکز مراقبت از کودک، یا درخواست از خانواده برای انجام بخشی از امور مراقبت از کودک اکنون به شما یک دید کلی می‌دهد که پس از تولد نوزادتان نگران این مسئله نباشید. از پزشک و دوستان و عزیزان مورد اعتماد خود بخواهید که پیشنهادات‌شان را ارائه دهند.
 • به زودی، دوستان و اعضای خانواده شما ممکن است شروع به ارائه برخی پیشنهادات حمایتی در هفته‌های پس از زایمان کنند. برخی از کارهای خانه یا وظایفی که آن‌ها می‌توانند انجام دهند را یادداشت کنید ولیست کارهایی که خودتان قادر به انجام آن‌ها هستید را تهیه کنید. فهرست شما ممکن است شامل مواردی مانند پختن چند وعده غذایی باشد که می‌توان آن‌ها را منجمد کرد و بعد از زایمان مصرف نمود، مراقبت از فرزندان بزرگ‌تر خود، خرید مواد غذایی یا مراقبت از حیوانات خانگی‌تان باشد.
 • اگر ماشین دارید، برای اولین سفر از بیمارستان به خانه و برای هر سواری بعد از آن، به یک صندلی ایمن ماشین برای کودک‌تان نیاز دارید. همین حالا تحقیق و خرید را شروع کنید تا زمان کافی برای نصب صحیح صندلی، رو صندلی عقب خودرو را داشته باشید.
 • اگر از خود می‌پرسید: «آیا هفته ۳۰ برای عکس‌های زایمان زود است؟» پاسخ منفی است، این موضوع را پیگیری کنید. یک عکاسی بارداری ترتیب دهید تا خاطرات ارزشمندی دوران بارداری و از برآمدگی شکم‌تان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *