هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ و دوم بارداری (هفته ۳۲ حاملگی)

ورود به هفته سی‌ و دوم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. اگر چه جنین در هفته سی و دوم کاملاً در رحم شما فشرده شده است، اما هنوز می‌تواند به اطراف حرکت کند. اکثر نوزادان تا هفته سی‌ و دوم بارداری در وضعیت سر به پایین هستند، اگر چه برخی از نوزادان تا ماه آخر در وضعیت بریچ (پایین به پایین) می‌مانند. در هفته ۳۲ جنین احتمالاً بیشتر اوقات خواب است. طول جنین شما در این هفته حدود ۴۳ سانتی‌متر است (از سر تا پا) و وزن او حدود ۸۰۰/۱ کیلوگرم است؛ وزن جنین شما در ۴ هفته گذشته تقریباً دو برابر شده است. از این به بعد، وزن کودک شما سریع‌تر از طول او رشد می‌کند. اکنون مایع آمنیوتیک بیشتری در رحم شما وجود دارد و برآمدگی شما به سرعت در حال رشد است. این رشد شکم می‌تواند باعث درد در لگن شود که همچنین می‌تواند حرکت را برای شما دشوار کند. اگر درد زیادی دارید، با پزشک خود در مورد این که آیا مراجعه به فیزیوتراپیست ممکن است کمک کننده باشد، مشورت کنید. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند برای کاهش درد به شما تمرینات و درمان بدهند. ناف شما ممکن است صاف کشیده یا بیرون زده باشد. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۳۲ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته سی‌ و دوم بارداری (هفته 32 حاملگی)

هفته سی‌ و دوم بارداری

تبریک می‌گویم شما به نیمه انتهایی مسیر رسیده‌اید. جنین در هفته سی و دو حاملگی، در رحم شما مچاله شده است. برخی از جنین‌ها در حالت عرضی (بریچ) هستند، اما بیشتر جنین‌ها چرخش را شروع می‌کند و کم کم در وضعیت سفالیک (سر به پایین و پا به سمت بالا) قرار می‌گیرند.

هفته سی‌ و دوم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

اکنون در هفته سی و دو حاملگی هستید مسیر درازی را طی کرده‌اید و چیزی به انتها نمانده است. شاید بخواهید بدانید هفته سی و دوم بارداری، چندمین ماه حاملگی است و در کدام سه ماه حاملگی هستید؟ اکنون در انتهای ماه هفتم بارداری هستید و در سومین سه ماه بارداری به سر می‌برید. شما شجاع و زیبا هستید پس به مسیر جذاب خود ادامه بدهید.

هفته سی‌ و دوم بارداری: رشد کودک شما

جنین روز به روز بیشتر به نوزادی شبیه می‌شود که هنگام تولد با او ملاقات خواهید کرد. به عنوان مثال، مژه‌ها، ابروها و حتی موهای سرش اکنون همه در جای خود قرار دارند. او اخیراً شروع به ریختن لانوگو کرده است (لانوگو موهای ظریفی است که بدن جنین شما را پوشانده است) و بیشتر آن‌ها تا زمان تولد از بین خواهند رفت، اگر چه برخی از نوزادان با کمی لانوگو به دنیا می‌آیند.

ممکن است جنین شما اکنون یا به زودی روی سرش بایستد (سر و ته در رحم قرار گیرد). اکثر نوزادان حداقل چند هفته قبل از تولد به حالت سر به پایین حرکت می‌کنند. با این حال، تعجب نکنید، اگر آکروبات‌باز کوچک شما تصمیم گرفت چندین بار قبل از تولدش موقعیت خود را تغییر دهد. ممکن است احساس کنید که او در حال تکان خوردن در جای خود است.

جنین هنوز در زیر پوست خود چربی می‌اندازد و مدام حجیم‌تر به نظر می‌رسد. ر لحظه بیشتر و بیشتر چربی زیر پوست کودک شما تشکیل می‌شود. این تجمع چربی به آرامی پوست جنین شما را از حالت شفاف به حالت فعلی و مات تبدیل می‌کند. این همه چیز نیست: ناخن‌های پای جنین شما که در حال رشد بوده و اکنون قابل مشاهده هستند (ناخن‌گیرهای کودک را آماده کنید) به زودی باید آن ناخن‌های کوچک را کوتاه کنید.

رنگ چشمان کودک شما خاکستری یا آبی تیره است. رنگ چشم در هفته‌های پس از تولد تغییر می‌کنند، اما شما رنگ نهایی عنبیه را تا حدود یک سال پس از تولد نمی‌دانید. با ابزار پیش‌بینی رنگ چشم کودک پینو بیبی، رنگ چشمان فرزند دلبندتان را پیش‌بینی کنید.

اگر در هفته سی‌ و دوم بارداری دوقلو هستید، راهنمای هفته به هفته بارداری دوقلو پینو بیبی را بررسی کنید.

هفته سی‌ و دوم بارداری: اندازه جنین

اکنون که در هفته سی‌ و دوم بارداری هستید، وزن جنین شما حدود ۸۰۰/۱ کیلوگرم است و اندازه آن حدود ۴۳ سانتی‌متر است. در ۳۲ هفتگی، جنین به طور متوسط به اندازه یک آناناس است.

هفته سی‌ و دوم بارداری: تغییرات بدن مادر

در دوران بارداری، ممکن است تغییراتی را در دهان، دندان‌ها و لثه‌های خود تجربه کنید که ممکن است باعث ناراحتی شود. این‌ها تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لثه‌های حساس در هفته ۳۲ بارداری: اگر هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه‌های شما حساس‌تر می‌شوند یا تورم یا خونریزی می‌کنند، ممکن است شستشو با آب نمک و استفاده از برس نرم‌تر کمک کننده باشد.
 • احساس لق شدن دندان‌ها در هفته ۳۲ بارداری: تغییرات هورمونی می‌تواند باعث شل شدن رباط‌های شما شود و همین هورمون‌ها ممکن است بر رباط‌های کوچکی که دندان‌های شما را در جای خود نگه می‌دارند نیز تأثیر بگذارند. همانطور که این رباط‌ها شل می‌شوند، ممکن است دندان‌های شما شل‌تر شوند. بعید است که به این دلیل دندان خود را از دست بدهید و این احساس معمولاً پس از زایمان از بین می‌رود.
 • زخم‌های دهان در هفته ۳۲ بارداری: ممکن است به این زخم‌ها مبتلا شوید زیرا سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد کار می‌کند تا میکروب‌ها را از دهان شما پاک کند. خبر خوب این است که زخم‌ها معمولاً پس از بارداری از بین می‌روند. مهم است که روزانه نخ دندان بکشید، دو بار در روز مسواک بزنید و هر شش ماه یکبار از معاینات منظم دندان‌پزشکی خود پیروی کنید. متخصصان توصیه می‌کنند که اگر در سه ماهه دوم بارداری به دندان‌های‌تان رسیدگی نکردید، در نیمه اول سه ماهه سوم (تقریباً در حال حاضر) ملاقاتی با یک دندان‌پزشک ترتیب دهید. دندان‌پزشک شما ممکن است توصیه کند که هر کار دندان‌پزشکی مهمی را به بعد از زایمان به تعویق بیندازید اما در عین حال می‌تواند توصیه‌های مفیدی برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان به شما ارائه کند.
 • تنگی نفس در هفته ۳۲ بارداری: ممکن است به دلیل رشد جنین و رحم، بر روی ریه‌های شما فشار وارد شود، گاهی اوقات احساس تنگی نفس بیشتری داشته باشید. در این مرحله ممکن است ناف شما صاف کشیده شده و یا بیرون زده باشد. اگر پیرسینگ ناف دارید، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، بهتر است همین امروز آن را بیرون بیاورید.

هفته سی‌ و دوم بارداری: علائم مادر

در هفته سی و دوم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۳۲ بارداری: آیا گرفتگی شدید و دردناک در ساق پاهای خود را تجربه کرده‌اید؟ شما تنها نیستید؛ متأسفانه، این یک علامت رایج در اواخر بارداری است. مشخص نیست چرا این گرفتگی‌های پا رخ می‌دهد. سعی کنید شب‌ها قبل از خواب پاهای خود را دراز کنید. اگر کشیدگی و گرفتگی را تجربه کردید، پای خود را به سمت بالا و پشت خم کنید و ساق پا را با حرکات به سمت پایین ماساژ دهید، این تمهیدات تا حدودی می‌توانند کمک کننده باشند.
 • اسهال در هفته ۳۲ بارداری: اسهال هرگز خوشایند نیست، اما ممکن است در هفته سی و دوم بارداری یا در هر زمانی دچار اسهال شوید. اگر این اتفاق افتاد، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته بمانید. گاهی اوقات، اسهال همچنین می‌تواند نشانه زایمان زودرس باشد، بنابراین اگر متوجه علائمی مانند گرفتگی شکم، فشار لگن، کمردرد، انقباضات منظم، یا ریزش آب کیسه آمنیوتیک با اسهال یا بدون اسهال شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مه مغزی در هفته ۳۲ بارداری: ممکن است این موضوع را شنیده باشید و از خود بپرسید که آیا علائمی مانند فراموشی و تمرکز دشوار در واقع ناشی از بارداری شما هستند یا این که فقط چیزهایی را تصور می‌کنید. کارشناسان کاملاً مطمئن نیستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد «مه مغز بارداری» بخوانید.

هفته سی‌ و دوم بارداری: اندازه شکم مادر

هفته سی و دو بارداری است، یقیناً با حمل یک آناناس در درون شکم خود، گر چه احساس خوشایندی دارید اما شکم‌تان بیش از گذشته بزرگ شده است و ممکن است در موقع حرکت و یا خوابیدن این شکم بزرگ اذیت کننده باشد. حتی موقع ایستادن این بزرگی شکم مانع دیدن پاهایتان می‌شود. قد پایه فوندال در این هفته از حاملگی ۳۲ تا ۳۴ سانتی‌متر است.

هفته سی‌ و دوم بارداری: رژیم غذایی

میوه‌ها و سبزیجات را کاملاً شسته شده و سپس مصرف کنید، به این ترتیب فیبر بیشتری وارد بدن شما می‌شود. به جای غلات سفید، غلات کامل را انتخاب کنید: نان، برنج، کراکر و غلات سبوس‌دار. لوبیا یا عدس را به سوپ‌ها و سالادهای خود اضافه کنید، انواع توت‌ها، گلابی و پرتقال از جمله میوه‌های دارای فیبر بالا هستند.

همچنین برای سلامت و استحکام بهتر دندان‌ها و لثه بهتر است هر روز میوه‌های تازه مصرف کنید که حاوی ویتامین سی هستند و یا از نوشیدنی‌‌های حاوی ویتامین C استفاده کنید تا به کمک این ویتامین به سلامت لثه و دندان خود کمک کنید.

هفته سی‌ و دوم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

مراقب علائمی مانند افزایش وزن ناگهانی، سردردهای مداوم، تغییرات در بینایی، درد در قسمت بالای شکم یا شانه و تورم یا پف کردن بدن در هفته سی و دوم حاملگی باشید. این‌ها می‌توانند نشانه‌های اختلال فشار خون بالا مرتبط با بارداری به نام پره اکلامپسی باشند. اگر هر یک از این علائم را در هفته سی‌ و دوم بارداری یا در هر زمانی از دوران بارداری خود مشاهده کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

علائم زایمان زودرس را بخوانید، اگر مشکوک به زایمان زودرس هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما ممکن است بتواند راه‌هایی را پیشنهاد کند که به شما در جلوگیری از زایمان زودرس مانند استراحت در بستر، نوشیدن مایعات زیاد یا داروهایی که می‌توانند به توقف انقباضات کمک کنند، پیشنهاد دهد. در برخی موارد ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد.

شما باید مراقب حرکت جنین خود باشید، پزشک شما قادر خواهد بود در این مورد شما را راهنمایی کند. یکی از گزینه‌ها می‌تواند انجام «شمارش ضربات جنین» باشد. از پزشک خود بپرسید چه مدت زمانی برای شمارش ۱۰ حرکت جنین لازم است. زمانی از روز را انتخاب کنید که جنین شما معمولاً پرانرژی و پرتحرک است.

اگر هنوز واکسن سیاه سرفه را تزریق نکرده‌اید، بسیار مهم است که همین الان آن را بزنید. سیاه سرفه می‌تواند جان نوزادان تازه متولد شده را تهدید کند، توجه داشته باشید که نوزادان نمی‌توانند تا زمانی که بزرگتر شوند این واکسن را دریافت کنند. انجام واکسیناسیون در حال حاضر به این معنی است که آنتی‌بادی‌هایی را برای محافظت از جنین خود به او منتقل می‌کنید. بسته به فصل، تزریق واکسن آنفولانزا نیز ایده خوبی است.

هفته سی‌ و دوم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

شریک زندگی شما باردار است، این فصل جدید در زندگی را به هر دوی شما تبریک می‌گویم. اگر چه شما بچه را حمل نمی‌کنید، اما راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید هم‌چنان درگیر فرایند بارداری باشید که مهم‌ترین آن‌ها حمایت از صمیم قلب از همسرتان در طول دوران بارداری است. ممکن است برخی از علائم بارداری همسر شما برگشته باشد، پس او را که اکنون بیش از گذشته خسته است همراهی کنید.

اکنون شکم او بیشتر بزرگ شده است و حرکات برای او با دشواری همراه است. پس در کارهای منزل به او بیش از گذشته کمک کنید. کارهای خانه را به اشتراک بگذارید یا حتی بهتر است آن‌ها را شما انجام دهید و در این صورت به همسرتان زمان بیشتری برای استراحت می‌دهید. بلند کردن اجسام سنگین را شما برعهده بگیرید تا همسرتان بتواند به خودش استراحت بدهد. او را تشویق کنید تا در حالی که پاهایش بالا است استراحت کند تا احتباس آب و تورم بدنش کاهش یابد.

هفته سی‌ و دوم بارداری: از پرشک خود بپرسید

 • در مورد چه نوع ترشحات واژن باید با پزشک خود تماس بگیرید؟
 • چه زمانی کودک من به طور کامل رشد می‌کند؟
 • آیا خم شدن در هفته سی‌ و دوم بارداری اشکالی ندارد؟
 • آیا از این به بعد باید بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید؟ اگر بله، تا چه زمانی؟
 • آیا احتمال دارد هر یک از عوارض بارداری گذشته دوباره ظاهر ‌‌شوند؟
 • چه گزینه‌های برای تسکین درد زایمان در دسترس است و کدام یک برای من توصیه می‌شود؟
 • آیا نیاز به سونوگرافی اضافی هست؟ اگر همه چیز به خوبی پیش می‌رود، پس از ۱۸ تا ۲۰ هفتگی دیگر نیازی به اسکن اولتراسوند ندارید، اما پزشک یا ماما ممکن است اسکن سونوگرافی اضافی را در شرایط زیر پیشنهاد کند:
  • شما دو قلو یا چند قلو باردار هستید.
  • شما در بارداری‌های قبلی مشکل داشته‌اید.
  • اگر کودک شما در اواخر بارداری در وضعیت بریچ دراز کشیده است، پزشک متخصص شما ممکن است اسکن دیگر و سونوگرافی اضافی را برای بررسی این که چرا جنین شما در این وضعیت قرار دارد و جفت شما در کدام بخش رحم است؟ را توصیه کند.

هفته سی‌ و دوم بارداری: چک لیست شما

 • در هفته سی و دوم حاملگی به انتها مسیر نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوید و وقت آن است که لیست لوازم نوزاد را نهایی کنید. وسایل کودک و لوازم ضروری اتاق کودک را که هنوز از تهیه نکرده‌اید را در اولویت قرار دهید.
 • اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، شروع به برنامه‌ریزی چیدمان اتاق کودک کنید و به این فکر کنید که چگونه می‌خواهید آن را تزئین کنید.
 • یک رانندگی تمرینی به بیمارستان یا مرکز زایمان انجام دهید تا بتوانید مدت زمان لازم برای رسیدن به آنجا را تعیین کنید. ممکن است بخواهید مسیرهای جایگزین را برنامه‌ریزی کنید، تا اگر در روز زایمان ترافیک یا تصادف جاده وجود داشت مضطرب نشوید.
 • بپرسید که آیا می‌توانید یک تور در بیمارستان یا مرکز زایمان انجام دهید. این فرصت خوبی است تا با سیاست‌های بیمارستان آشنا شوید و از گزینه‌هایی که در دسترس شما هستند مطلع شوید.
 • اگر به دنبال این هستید که دقیقاً کدام اقلام را به ساک بیمارستان خود و نوزاد اضافه کنید پیشنهاد می‌کنم هر دو مقاله ما را در سایت پینو بیبی مطالعه کنید و چک لیست خود را کامل کنید.
 • در هفته سی‌ و دوم، بسته به این که چگونه هفته‌های بارداری را به ماه‌ها تقسیم می‌کنید، ممکن است ۷ یا ۸ ماهه باردار باشید. اگر چه هنوز تا پایان بارداری راه دارید، اما در این چند هفته آخر چیزهای زیادی را در برنامه خود خواهید داشت. پینو بیبی برای این که شرایط را برای شما کمی آسان‌تر کند، فهرستی از موارد ضروری را جمع‌آوری کرده است که ممکن است هم‌چنان به سازماندهی آن‌ها نیاز داشته باشید:
  • انتخاب صندلی ماشیننحوه انتخاب کالسکهنحوه انتخاب کریر نوزادنحوه انتخاب آغوشینحوه انتخاب گهواره یا تخت خوابنحوه انتخاب پوشک مناسب برای نوزاد تازه متولد شدهنحوه انتخاب بالش شیردهینحوه انتخاب پستانکنحوه انتخاب پتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *