هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته شانزدهم بارداری (هفته ۱۶ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته شانزدهم بارداری (هفته 16 حاملگی)

ورود به هفته شانزدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. وزن جنین شما در حال حاضر حدود ۱۱۰ گرم می‌باشد و حدود ۵/۱۲ سانتی‌متر است. در هفته ۱۶ بارداری جنین شما به اندازه یک سیب است. او به سرعت در حال رشد است و در شرف یک جهش رشدی قابل توجه است و اندازه او در طول ماه آینده تقریباً دو برابر خواهد شد. جنین در حال حاضر بسیار شبیه به یک انسان کامل است. چشم‌های او دیگر کنار سرش نیست و گوش‌هایش در جای درست قرار گرفته‌اند. همه مفاصل او کار می‌کند و می‌تواند انگشتان دست و پای خود را تکان دهد. جنین می‌تواند ماهیچه‌ها و اندام‌های خود را خم کند و با صورت خود حالتی ایجاد کند، اگر چه هنوز نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند. بسیاری از بانوان باردار در این هفته از حاملگی یک «برآمدگی شکم» واضح دارند. برخی حتی برای اولین بار حرکت کودک خود را احساس می‌کنند، به خصوص اگر این اولین بارداری آن‌ها نباشد. اما اگر هنوز چیزی احساس نمی‌کنید نگران نباشید، بسیاری از زنان تا هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری متوجه حرکات کودک خود نمی‌شوند. ممکن است پزشک شما در این زمان غربالگری یا آزمایش‌های تشخیصی بیشتر، از جمله آزمایش خون و سونوگرافی (غربالگری سرم مادر) یا آمنیوسنتز را به شما پیشنهاد دهد. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۶ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته شانزدهم بارداری (هفته 16 حاملگی)

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری، ممکن است احساس انرژی بیشتری داشته باشید و از سه ماهه دوم بارداری لذت ببرید، ماه‌هایی که گاهی اوقات از آن به عنوان «دوره ماه عسل» بارداری نام می‌برند! ممکن است متوجه شوید که برآمدگی شکم‌تان در شانزده هفتگی شروع به خودنمایی می‌کند و حتی ممکن است حرکات کوچکی را از جنین خود احساس کنید. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در هفته شانزدهم بارداری اتفاق می‌افتد، از جمله جزئیات رشد و تکامل جنین و علائمی که ممکن است تجربه کنید، بدست آورید.

نکات ضرورری هفته شانزدهم بارداری

در اینجا خلاصه‌ای سریع از برخی نکات مهم و پیشرفت‌هایی که باید در هفته شانزدهم حاملگی منتظر آن‌ها بود، آورده شده است:

 • حرکات دست و پای کوچولوی شما هماهنگ‌تر می‌شود.
 • سه ماهه دوم اغلب خوشایندترین قسمت بارداری است. بسیاری از علائم ناراحت کننده شما ممکن است کاهش یافته باشد و ممکن است افزایش انرژی را تجربه کنید!
 • در مقالات قبل در مورد «درخشش بارداری» مطالبی ارائه شد در این هفته نیز ممکن است پوست شما درخشان به نظر برسد!
 • آیا می‌توان جنسیت کودک خود را در شانزده هفتگی فهمید؟ اکنون یا در هفته‌های آینده، ممکن است بتوانید بفهمید که آیا جنین شما دختر است یا پسر!
 • در هفته ۱۶ بارداری بند ناف به طور کامل تشکیل شده است و دارای ۲ شریان و یک ورید است. ممکن است کودک شما آن را در دست بگیرد.

هفته شانزدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

شما ممکن است مرحله بارداری خود را بر اساس هفته‌ها ارزیابی کنید، اما شاید هم کنجکاو باشید که بدانید در چه ماهی هستید. روش‌های مختلفی برای گروه‌بندی ۴۰ هفته بارداری به ماه وجود دارد، اما در هفته شانزدهم بارداری، تصور می‌شود که در ماه چهارم بارداری خود باشید.

هفته شانزدهم بارداری: رشد کودک شما

در هفته شانزدهم بارداری، ماهیچه‌های کوچک کودک شما قوی‌تر می‌شوند و پیشرفت‌های زیادی در حال رخ دادن است! برخی از تغییرات شگفت انگیز این هفته را بررسی کنید:

 • سر کوچولوی شما صاف است.
 • چشمانش می‌تواند به آرامی حرکت کند.
 • کودک شما در حدود هفته شانزدهم بارداری شروع به حرکات هماهنگ دست و پا می‌کند.
 • گوش‌های کودک شما به موقعیت نهایی خود نزدیک‌تر شده‌اند و جنین شما قادر به شنیدن صداهاست. از صحبت کردن و آواز خواندن با کودک خود خجالت نکشید.
 • اگر در هفته شانزدهم بارداری سونوگرافی انجام دهید، ممکن است بتوانید اندام تناسلی خارجی کودک خود را ببینید. اگر اسکن جنسیت جنین را به وضوح نشان نمی‌دهد، ممکن است چند هفته دیگر طول بکشد تا پزشک شما بتواند به شما بگوید که آیا فرزند پسر در راه دارید یا دختر؟! البته اگر تمایل داشته باشید که بدانید!
 • آیا می‌خواهید اخبار بارداری خود را در هفته شانزدهم با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید؟ ایده‌های سرگرم کننده اعلام حاملگی را بررسی کنید تا به شما کمک کند خبر بارداری خود را با نزدیک‌ترین و عزیزترین دوستان خود به اشتراک بگذارید. شما حتی می‌توانید از این ایده‌ها برای کمک به اطلاع رسانی در رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید!

هفته شانزدهم بارداری: اندازه جنین

در هفته شانزدهم بارداری، جنین شما اکنون به اندازه یک سیب است. کوچولوی شما می‌تواند بیش از ۵/۱۲ سانتی طول و نزدیک به ۱۱۰ گرم وزن داشته باشد.

هفته شانزدهم بارداری: تغییرات بدن مادر

شما اکنون تنها چهار هفته با نیمه راه بارداری خود فاصله دارید. آیا به اندازه کافی استراحت می‌کنید و خواب کافی دارید؟ اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری به پهلو بخوابید.

خوابیدن روی شکم در هفته شانزدهم بارداری ممکن است کمی ناراحت کننده باشد و کارشناسان معتقدند که دراز کشیدن به پشت می‌تواند فشار را بر روی ورید اجوف (رگ خونی که خون را به قلب شما برمی‌گرداند) افزایش دهد.

خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند گردش خون شما را بهبود بخشد و جریان خون بهتری را به جنین، رحم و کلیه‌ها برساند. سعی کنید یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید و از بالش دیگری برای حمایت از شکم خود استفاده کنید تا به راحتی شما کمک کند. اگر هنوز در یافتن موقعیت خواب راحت مشکل دارید، از پزشک خود بخواهید که شما را راهنمایی کند. البته استفاده از بالش بارداری نیز گزینه مناسبی است.

آیا می‌توانید حرکت کودک خود را در ۱۶ هفتگی احساس کنید؟ از الان تا هفته ۲۰ بارداری یا حتی بعد از آن، ممکن است برای اولین بار حرکت کودک خود احساس کنید. به این حرکات تند «تسریع» می‌گویند. اما اگر هنوز چیزی را حس نمی‌کنید نگران نباشید. کوچولوی شما هنوز خیلی کوچک است و هر بارداری شرایط متفاوتی دارد.

حرکات کودک شما در هفته شانزدهم بارداری نیز بسیار کم است، بنابراین تشخیص این‌ که آنچه احساس می‌کنید ناشی از غرش، گرسنگی شکم، گاز و یا حرکت جنین است، دشوار می‌باشد.

همان‌طور که شما و جنین وزن اضافه می‌کنید، مهم است که از کمر خود مراقبت کنید زیرا کمردرد در این هفته و هفته‌های بعد از عوارض شایع است. صاف بایستید و به درستی خم و بلند شوید. انجام حرکات کششی و ورزش‌های ساده نیز می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند.

هفته شانزدهم بارداری: علائم مادر

اگر چه پیش‌بینی این ‌که در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقی می‌افتد دشوار است، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • واریس در هفته ۱۶ بارداری: ممکن است متوجه رگ‌های واریسی یا کرامپ و گرفتگی در پاهای خود شوید. ورزش و حرکات کششی به رفع این مشکل کمک می‌کند.
 • تغییرات پوستی در هفته ۱۶ بارداری: ممکن است در مورد «درخشش بارداری» شنیده باشید و اکنون ممکن است نوبت شما باشد که آن را تجربه کنید! افزایش حجم خون در رگ‌های خونی،‌ هم‌چنین هورمون‌های بارداری که باعث تولید چربی بیشتر می‌شوند، می‌توانند پوست شما را سرخ و مرطوب جلوه دهد. البته این سکه روی دیگری نیز دارد و افزایش سطح خون و هورمون ممکن است باعث ناراحتی شما شود. از آنجایی ‌که پوست شما چربی بیشتری تولید می‌کند، ممکن است دچار آکنه شوید. اگر چه بسیاری از زنان ظاهر پوست خود را در این زمان دوست دارند، اما ممکن است لکه‌های تیره‌ای به نام ملاسما (که معمولاً پس از تولد نوزادتان محو می‌شوند) ایجاد شوند یا از عود کردن گاه به گاه آکنه رنج ببرید. برای جلوگیری از جوش، صورت خود را دو بار در روز با یک پاک کننده ملایم و آب ولرم بشویید. استفاده از شامپو بچه پینو بیبی برای شستشوی صورت نیز گزینه مناسبی است چرا که pH خنثی دارد و بسیار ملایم و ضد حساسیت است. هم‌چنین می‌توانید از یک متخصص پوست بخواهید محصولاتی را که برای استفاده در دوران حاملگی بی‌خطر هستند، به شما معرفی کند. مقاله مرتبط با مراقبت از پوست و مو در دوران حاملگی و همچنین چگونه در بارداری زیبا باشیم را مطالعه بفرمایید.
 • خونریزی بینی در هفته ۱۶ بارداری: در هفته شانزدهم بارداری، خونریزی بینی می‌تواند برای برخی از مادران آینده مشکل‌ساز باشد. خون دماغ ممکن است به دلیل افزایش گردش خون و سطوح بالاتر هورمون‌ها باشد. با این که خونریزی بینی در دوران حاملگی طبیعی است، اما این کار مقابله با آن را آسان نمی‌کند. می‌توانید با مرطوب کردن هوای داخل خانه و مرطوب کردن لبه‌های سوراخ‌های بینی با وازلین خونریزی بینی مربوط به بارداری را به حداقل برسانید.
 • درد پایین کمر در هفته ۱۶ بارداری: این یکی از شایع‌ترین علائمی است که در هفته شانزدهم یا در هر هفته‌ای از سه ماهه دوم و سوم حاملگی بروز می‌کند. خوب است که راهکارهایی برای تسکین کمردرد داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید حمام یا دوش آب گرم بگیرید، به طور منظم حرکات کششی انجام دهید تا به ماهیچه‌های پشت و کمر خود را تسکین دهید. به وضعیت بدن خود توجه کنید و کفش‌های پاشنه کوتاه بپوشید. ورزش هم‌چنین می‌تواند به رفع کمردرد کمک کند، بنابراین راهنمای مفید ورزش بارداری پینو بیبی را بخوانید یا از پزشک خود راهنمایی بخواهید که چه کاری انجام دهید.
 • سرگیجه در هفته ۱۶ بارداری: آیا احساس می‌کنید اتاق در حال چرخش است و اشیا دور سرتان می‌چرخند؟ سرگیجه برای برخی از مادران آینده رایج است. سرگیجه ممکن است یکی از عوارض جانبی ترشح هورمون‌هایی باشد که باعث تغییر در گردش خون در دوران حاملگی می‌شود. سعی کنید هیدراته بمانید و از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. اگر احساس سرگیجه دارید، سعی کنید به پهلو دراز بکشید و اگر در حین ورزش احساس سرگیجه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • برخی از زنان متوجه افزایش میل جنسی خود در سه ماهه دوم می‌شوند، این به خاطر ترشح زیاد هورمون‌هاست. سایر زنان متوجه می‌شوند که در این دوران اصلاً تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. داشتن رابطه جنسی در دوران حاملگی بلامانع است و به کودک شما آسیبی نمی‌رساند مگر این که پزشک یا ماما به شما اجازه این کار را نداده باشند. اگر شما یا همسرتان تمایلی به رابطه جنسی ندارید، هم‌چنان می‌توانید با لمس کردن، معاشقه، ماساژ و صحبت‌های عاشقانه؛ صمیمت خود را حفظ کنید، فراموش نکنید شرایط هر زوجی با زوج دیگر متفاوت است.

هفته شانزدهم بارداری: اندازه شکم مادر

اگر چه هر حاملگی منحصر به ‌فرد است، اما ظاهر شدن برآمدگی شکم در هفته شانزدهم بارداری غیرعادی نیست. اگر می‌پرسید «کودک من در شانزده هفتگی کجای شکمم قرار دارد؟» دانستن این نکته مفید است که در سه ماهه دوم، با رشد جنین، رشد رحم شما و بزرگ شدن بیش از حد لگن، رحم شروع به قرار گرفتن در موقعیت بالاتر و جلوتر می‌کند. این وضعیت ممکن است باعث درد یا ناراحتی در ناحیه لگن شود.

همان‌طور که برآمدگی شکم شما بیشتر می‌شود، در نظر داشته باشید که از لباس‌های بارداری استفاده کنید که ممکن است به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. برای انتخاب سایز مناسب لباس بارداری مقاله مربوط به این موضوع را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه فرمایید.

هفته شانزدهم بارداری: رژیم غذایی

با کمرنگ شدن علائم بارداری، شروع به ناپرهیزی نکنید. فراموش نکنید فقط علائم بارداری کمی کاهش یافته‌اند اما روند حاملگی همچنان ادامه دارد پس لازم است همچنان مواد غذایی ممنوعه را از جیره غذایی خود حذف کنید و رژیم غذایی سالم و متنوعی را به کار ببندید. رژیم غذایی خود را روزانه چک کنید و مطمئن شوید به اندازه کافی انواع ویتامین، ریز مغذی و املاح معدنی را به بدن خود می‌رسانید. همچنان مراقب پرخوری و اضافه وزن باشید و از مصرف مواد غذایی چرب، بسیار شیرین و نمکی اجتناب کنید.

هفته شانزدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

ممکن است در سه ماهه دوم حاملگی به دلیل بالا بودن سطح انرژی‌تان برنامه‌های زیادی در ذهن خود داشته باشید. در هفته ۱۶ حاملگی ممکن موضوعات زیر ذهن شما را به خود مشغول سازد:

 • ممکن است به دنبال یک موقعیت خواب راحت باشید که بتوانید برآمدگی شکم را در هنگام خواب ساپورت کنید.
 • ممکن است به این فکر کرده باشید که در هفته شانزدهم بارداری برای ماه گرد جنینی کجا بروید.
 • بارداری در این مرحله می‌تواند سرگرم کننده باشد! علائم آزاردهنده اوایل بارداری ممکن است در هفته شانزدهم حاملگی ناپدید شده باشند و احتمالاً انرژی بیشتری خواهید داشت. با پیاده‌روی، شنا یا یوگای دوران حاملگی، از این زمان لذت ببرید.
 • ممکن است بخواهید یک سینه‌بند حرفه‌ای تهیه کنید تا مطمئن شوید که با رشد پستان‌های‌تان سایز مناسبی را می‌پوشید. به دنبال سینه‌بندی باشید که دارای تسمه‌های پهن، پوشش کامل و قلاب‌های قابل تنظیم باشند. اگر در حال ورزش هستید، احتمالاً با پیشرفت بارداری خود به سوتین‌های ورزشی حمایتی در اندازه‌های بزرگتر نیز نیاز خواهید داشت.
 • اگر هنگام خواب احساس ناراحتی می‌کنید، از بالش‌های اضافی برای حمایت بیشتر در هر جایی که نیاز است، مانند بین زانوها و زیر شکم در حالی‌ که به پهلو دراز می‌کشید، استفاده کنید. بالش‌های مخصوص بارداری نیز یک گزینه مناسبی هستند.
 • سه ماهه دوم حاملگی زمان بسیار خوبی برای سفر است. ممکن است تصمیم بگیرید برای یک تعطیلات آخر هفته به جایی نزدیک بروید، یا ممکن است به فکر سفر طولانی‌تری باشید. همیشه مطمئن‌ترین کار این است که قبل از رفتن به سفر با پزشک خود مشورت کنید. اگر پرواز می‌کنید، قوانین خطوط هوایی را در مورد پرواز هنگام بارداری بررسی کنید.
 • اگر این دومین حاملگی شماست، در نظر داشته باشید که ممکن است این بار اوضاع کمی متفاوت باشد. در مورد تفاوت علائم در بارداری دوم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هفته شانزدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

همسر باردار شما ممکن است در این مدت به دلیل ناراحتی در ناحیه کمر یا شکم یا حتی گرفتگی بینی دچار مشکل شود. می‌توانید با تهیه بالش‌های اضافی برای همسرتان، قرار دادن دستگاه‌ بخور و مرطوب کننده در اتاق در صورت خشکی هوا و استفاده از دستگاه نویز سفید، اتاق خواب خود را به یک پناهگاه آرام و راحت تبدیل کنید. خرید یک بالش بارداری مناسب به عنوان هدیه ماهگرد حاملگی برای همسرتان ایده خوبی است البته باید برای خرید این هدیه کاربردی حتماً با همسرتان مشورت کنید. برنامه‌ریزی برای سفر می‌تواند به کاهش استرس و ترس هر دوی شما کمک کند بنابراین اگر همسر شما منعی برای سفر ندارد شاید یک سفر کوتاه برای تجدید قوا و آمادگی برای هفته‌های بعدی گزینه مناسبی باشد. 

هفته شانزدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در مورد هر گونه سوال یا نگرانی که ممکن است در طول دوران بارداری خود داشته باشید، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید. در اینجا چند سوال رایج در هفته شانزدهم حاملگی وجود دارد:

 • افزایش وزن من در هفته شانزدهم بارداری چگونه است؟ اگر بارداری خود را با شاخص توده بدنی سالم (بین ۵/۱۸ تا ۹/۲۴) شروع کرده‌اید، از هم اکنون تا زمان زایمان، به احتمال زیاد نیاز به اضافه کردن ۴۵۵ گرم در هفته دارید. اگر مطمئن نیستید که برای به دست آوردن وزن مناسب چه بخورید یا چقدر باید اضافه وزن داشته باشید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید و در صورت نیاز با یک متخصص تغذیه نیز مشورت کنید.
 • آیا تست MSAFP را توصیه می‌کنید؟ این آزمایش خون ساده نقایص مادرزادی مانند سندرم داون و اسپینا بیفیدا را بررسی می‌کند و باید بین هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام شود. به همه مادران آینده آزمایش‌های غربالگری برای نقایص مادرزادی پیشنهاد می‌شود، اما ممکن است بخواهید در مورد هر تستی (خطرات و مزایای بالقوه) با پزشک خود صحبت کنید.
 • آیا برای شما آمنیوسنتز توصیه می‌شود؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • خانم باردار در هفته شانزدهم چه احساسی دارد؟ هر بارداری منحصر به فرد است، به این معنی که همه علائم یکسانی را همزمان احساس نمی‌کنند. اما در اینجا علائمی وجود دارد که ممکن است در هفته شانزدهم بارداری تجربه کنید: مشکل در خوابیدن، تغییرات پوستی، خونریزی بینی، درد پایین کمر و سرگیجه
 • آیا می‌توانید حرکت جنین را در هفته شانزدهم بارداری احساس کنید؟

هفته شانزدهم بارداری: چک لیست شما

همان‌طور که در طول این هفته از حاملگی فعالیت می‌کنید و هفته‌های آینده را پیش‌بینی می‌کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • گزینه‌ها و هزینه‌های مراقبت از جنین و پس از تولد نوزادتان را بررسی کنید. ممکن است قصد داشته باشید که یکی از والدین در خانه باشد، یا ممکن است بخواهید به مراکز محلی مراقبت از کودکان یا ارائه دهندگان مراقبتی در منزل مراجعه کنید.
 • در صورت لزوم، هر گونه کار دندانپزشکی را برای این سه‌ماهه برنامه‌ریزی کنید. اگر در شش ماه گذشته معاینه منظم دندانپزشکی انجام نداده‌اید، اکنون زمان خوبی برای انجام این کار است.
 • با همسر خود برنامه‌ریزی کنید که سفری داشته باشید. سفر آرامش‌بخشی را برنامه‌ریزی کنید. حتماً پیش از سفر یک ملاقات با پزشک خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *