بارداری, علائم بارداری

آیا از حرکت جنین می‌توان جنسیت جنین را تشخیص داد؟

بارداری می‌تواند یک سفر زیبا و پر از درک و انتظارات جدید باشد. یکی از بزرگ‌ترین انتظاراتی که یک زوج در انتظار تجربه می‌کنند، جنسیت نوزاد است. حتما خواهید پرسید آیا از حرکت جنین می‌توان جنسیت جنین را تشخیص داد؟

این‌ها مواردی هستند که باعث شده است بسیاری از والدین انتظار داشته باشند که بر اساس جنبه‌های مختلف در طول بارداری حدس بزنند که جنسیت جنین‌شان چیست. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که آیا حرکات کودک در داخل رحم می‌تواند نشان دهنده دختر یا پسر بودن نوزاد باشد؟ به نظر شما این یک افسانه است؟

آیا از حرکت جنین می‌توان جنسیت جنین را تشخیص داد؟

فعالیت جنین

حرکات جنینی که احساس می‌کنید نشان دهنده این است که جنین شما هم از نظر اندازه و هم از نظر قدرت در حال رشد است و و ربطی به جنسیت جنین ندارد. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد باردار می‌توانند به شدت با فعالیت جنین خود هماهنگ باشند، از جمله:

• فرکانس حرکت (کمتر یا بیشتر از حد انتظار)

• شدت حرکت (ضعیف‌تر یا قوی‌تر از حد انتظار)

• مدت زمان حرکت (کوتاه‌تر یا طولانی‌تر از حد انتظار)

• ویژگی حرکت (تغییر الگو – کندتر یا سریع‌تر از حد انتظار)

شمارش لگد برای نظارت بر حرکت کودک شما است نه تعیین جنسیت آن

در سه‌ماهه سوم بارداری، به احتمال زیاد پزشک شما را وادار خواهد کرد که حرکات کودکتان را تحت نظر داشته باشید. پزشک شما ممکن است شمارش لگد را پیشنهاد دهد، شمارش تعداد لگدهایی که کودک در یک بازه زمانی خاص (معمولاً ۱۰ دقیقه) انجام می‌دهد. این کار باید هر روز در زمان مشخصی انجام شود تا بتوانید تغییرات فعالیت را کنترل کنید.

تعداد ضربات مشخصی وجود ندارد که باید احساس کنید. هنگامی که یک خط پایه برای تعداد ضربات مورد انتظار در آن دوره تنظیم کردید، می‌توانید در مورد افزایش یا کاهش فعالیت با پزشک خود صحبت کنید.

شمارش لگد برای نظارت بر حرکت کودک شما است نه تعیین جنسیت آن

آیا حرکات کودک می‌تواند پسر یا دختر بودنش را پیش بینی کند؟

بسیاری از خانواده‌ها معتقدند که حرکات کودک در داخل رحم می‌تواند جنسیت را پیش بینی کند. به ‌عنوان یک مادر آینده، شما هم از خود می‌پرسیدید که آیا این باورها درست هستند یا نه. بنابراین بیایید به برخی از باورهای رایج در مورد پیش بینی جنسیت بر اساس حرکات نوزاد نگاه کنیم. لطفا توجه داشته باشید که این مسئله از نظر علمی پشتیبانی نمی‌شود و فقط برخی از باورهایی است که در طول نسل‌ها منتقل شده است.

۱. نوزادی که به پهلوی چپ خوابیده پسر است!

این یک باور رایج است که اگر کودک شما به پهلوی راست ( جفت سمت راست) خوابیده باشد، پسر است. اگرچه این نظریه‌ای است که بسیاری به آن اعتقاد دارند، اما هیچ پشتوانه علمی ندارد و تنها ۵۰-۵۰ شانس برای تحقق دارد.

۲. آیا حرکات کودک نشان دهنده جنسیت است؟

حرکات کودک در سمتی که جفت خود را به رحم چسبیده است، قوی تر احساس می‌شود. همانطور که در بالا ذکر شد، اگر جفت به سمت راست چسبیده باشد و در سمت راست حرکت بیشتری احساس کنید، ممکن است حامل یک پسر باشید.

اگر جفت شما خودش را به سمت چپ رحم بچسباند، حرکات کودک را در اینجا بیشتر احساس خواهید کرد. اعتقاد بر این است که این نشان می‌دهد که شما ممکن است یک نوزاد دختر باردار باشید.

۳. نوزاد فعال یا غیر فعال در رحم جنسیت را نشان می‌دهد!

بسیاری از مردم در طول نسل‌ها بر این باورند که اگر نوزاد در رحم بسیار فعال باشد، ممکن است یک دختر باشد. به طور مشابه، اگر کودک دوره‌های طولانی عدم تحرک داشته باشد، ممکن است پسر باشد.

آیا لگد زدن پسرها در رحم بیشتر از دخترها است؟

خیر این طور نیست، قدرت لگدهای کودک شما راه مطمئنی برای تشخیص پسر یا دختر شدن شما نیست. موارد زیادی می‌توانند بر میزان حرکت جنین شما تأثیر بگذارند. زمانی که فعال یا مشغول هستید کمتر از حرکات کودک خود آگاه خواهید بود.

اگر پشت کودک در کنار کمر شما قرار داشته باشد ممکن است احساس حرکت آن‌ها برای شما سخت‌تر باشد. اگر پشت کودک شما در جلوی شکم شما خوابیده باشد، ممکن است حرکات کمتری نسبت به زمانی که پشت او در کنار کمر شما خوابیده باشد، احساس کنید.

اما تصور نکنید به همین دلیل است که نمی‌توانید حرکات کودک خود را احساس کنید. اگر فکر می‌کنید حرکات کودک شما کند شده، متوقف شده یا تغییر کرده است، بلافاصله با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. همیشه بهتر است معاینه شوید.

آیا بارداری پسر با دختر تفاوت دارد؟

اگر قبلا بارداری را تجربه کرده‌اید، ممکن است زودتر از بارداری اول متوجه حرکت جنین شوید. وسوسه انگیز است که فکر کنید این بدان معناست که نوزاد جدید شما باید جنس مخالف فرزند اول شما باشد. اما اگر قبلا بچه‌دار شده‌اید و احساس زندگی دیگری را تجربه کرده‌اید که در درون شما حرکت می‌کند، بنابراین می‌دانید که باید به چه چیزی توجه کنید. این به این معنی است که احتمالا این بار می‌توانید لگدهای کودک را زودتر تشخیص دهید.

چه زمانی می‌توانم جنسیت کودکم را بفهمم؟

اگر می‌خواهید جنسیت کودک خود را بدانید، ممکن است بتوانید این کار را در طول ۲۰ هفته سونوگرافی انجام دهید. با این حال در مواقع نادری همیشه جنسیت جنین درست تشخیص داده نمی‌شود.

اگر کودک شما در وضعیت نامناسبی دراز کشیده باشد، تشخیص جنسیت برای سونوگرافی دشوار است. برخی از بیمارستان‌ها نیز سیاستی دارند که به والدین جنسیت نوزاد خود را اعلام نمی‌کنند. اگر در بیمارستان شما چنین است با ماما مشورت کنید. اگر اینطور است و واقعاً می‌خواهید بدانید که آیا پسر دارید یا دختر، ممکن است نیاز به اسکن خصوصی داشته باشید تا متوجه جنسیت جنین شوید.

آیا جنین من می‌تواند بیش از حد حرکت کند؟

اگر کودک شما بسیار فعال است، دوستان و خانواده شما ممکن است افسانه‌های شهری را تکرار کنند، مانند یک کودک فعال نشانه یک کودک پسر باهوش، پرهیاهو یا ورزشکار است. این ادعاها تا حد زیادی بی‌اساس هستند.

با این حال، پزشک شما به احتمال زیاد توضیح خواهد داد که برای ارتقای رشد استخوان و مفاصل سالم، کودک شما نیاز به ورزش دارد. بنابراین این فعالیت احتمالاً حرکتی طبیعی و سالم است و نه نشان‌دهنده شخصیتی که کودک بزرگ خواهد شد.

این احتمال وجود دارد که این افراد همچنین به شما بگویند که چیزی به نام جنین بیش از حد فعال در رحم وجود ندارد و با پیشرفت بارداری شما، کودک شما تمایل به رشد و حتی فعال‌تر شدن دارد.

دوره‌های فعالیت بالاتر جنین

نوزادان اغلب در ساعات معینی از روز فعال‌تر هستند، مانند بعد از خوردن غذا یا زمانی که در رختخواب دراز می‌کشید. اگر معده شما پر است و فضای بیشتری اشغال می‌کند، ممکن است بتوانید آن حرکت را حتی بیشتر احساس کنید.

حرکت جنین در هر بارداری متفاوت است.

به یاد داشته باشید که هیچ دو بارداری دقیقاً شبیه هم نیستند. دوستان و اعضای خانواده ممکن است داستان هایی در مورد بارداری خود داشته باشند و سطح فعالیت نوزادان خود را با شما مقایسه کنند. یا در بارداری قبلی، ممکن است سطح یکسانی از فعالیت را تجربه نکرده باشید.

همه نوزادان متفاوت هستند، اما در بیشتر موارد، یک نوزاد فعال، یک نوزاد سالم است.

قدرت ضربه کودک شما

احساس اولین لگد ملایم کودک می‌تواند لحظه‌ای هیجان‌انگیز باشد، اما پس از مدتی، لگدها گاهی اوقات می‌توانند به طرز شگفت‌آوری نیرومند باشند.

بسیاری از مردم نمی‌دانند که یک نوزاد در رحم چقدر می‌تواند قوی باشد. یک گزارش در سال ۲۰۱۸ تخمین زد که جنین‌ها تنها در ۲۰ هفتگی با ۶.۵ پوند نیرو لگد می‌زنند. در ۳۰ هفتگی، پاهای آن‌ها می‌تواند تا ۱۰.۵ پوند قدرت ایجاد کند. در هفته ۳۵، با کم شدن فضای کودک شما، نیرو به ۳.۸ پوند کاهش می‌یابد. در حالی که این لگد زدن ادامه دارد، تا ۱۵ هفتگی، کودک شما نیز با اندام کوچک خود مشت می‌زند و سر خود را حرکت می‌دهد.

قدرت ضربه کودک شما

کاهش حرکات جنین نشانه چیست؟

اگر کودک فعال شما کم تحرک است نشان دهنده دختر بودن آن نیست، بلکه لازم است به پزشک خود اطلاع دهید. کاهش حرکت جنین ممکن است نشان دهنده یک مشکل بالقوه باشد که پزشک شما باید زودتر به آن رسیدگی کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ بر روی زنان باردار که به دنبال مراقبت برای کاهش حرکت جنین بودند، نشان داد که نتایج ضعیف نوزادان (به ویژه مرده‌زایی) در گروه‌های مختلف از ۶.۲ تا ۱۸.۴ درصد متغیر است.

بیشترین میزان بروز در میان زنان در گروه‌هایی بود که جنین‌های کوچک برای سن حاملگی داشتند. این مطالعه ارزیابی روتین اولتراسوند را برای رشد جنین در سه‌ماهه سوم توصیه کرد. در سه‌ماهه سوم، پزشک احتمالاً از شما می خواهد که برای نظارت بر سطح فعالیت کودک، شمارش کنید. اگر بعد از ۲۲ هفته حرکتی احساس نکردید، پزشک ممکن است نظارت بیشتری را پیشنهاد کند.

سخن آخر

به نظر می‌رسد جنین‌های فعال‌تر در تست بلوغ مغزی نمرات بالاتری کسب می‌کنند و کنترل بهتری بر حرکات بدن پس از تولد دارند. در واقع حرکت جنین هیچ ربطی به جنسیت جنین ندارد. اگر بارداری دوم شما است، ممکن است زودتر از بارداری اول متوجه حرکت جنین شوید. وسوسه انگیز است که فکر کنید این بدان معناست که نوزاد جدید شما باید جنس مخالف فرزند اول شما باشد. اما اگر قبلا بچه‌دار شده‌اید و احساس زندگی دیگری را تجربه کرده‌اید که در درون شما حرکت می‌کند، بنابراین می‌دانید که باید به چه چیزی توجه کنید.

چیزی که کمتر شناخته شده است این است که این حرکات جنین ممکن است بر مادر نیز تأثیر بگذارد و احتمالاً به او آموزش دهد که به حرف فرزندش گوش دهد و حتی با الگوهای فعالیت او برای آمادگی برای زندگی پس از تولد هماهنگ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *