هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته هفدهم بارداری (هفته ۱۷ حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته هفدهم بارداری (هفته 17 حاملگی)

ورود به هفته هفدهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین شما به سرعت در حال رشد است و ممکن است اکنون بزرگ‌تر از جفت باشد. وزن او حدود ۱۵۰ گرم و طول جنین در حدود ۱۳ سانتی‌متر است. الان  قد و قواره جنین شما تقریباً به اندازه طول سوهان ناخن شماست. او اکنون در حال ایجاد یک لایه چربی است که به افزایش وزن او کمک می‌کند و ویژگی‌های اندام‌های او را مشخص می‌کند. بند ناف ضخیم‌تر و قوی‌تر می‌شود. اندام‌های جنسی خارجی به طور کامل تشکیل شده‌اند، بنابراین معمولاً می‌توان جنسیت کودک را طی انجام سونوگرافی تشخیص داد. کلیه‌های او هم اکنون کار می‌کند. جنین مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و هر ۵۰ دقیقه یکبار ادرار می‌کند. بسیاری از زنان در این مرحله انرژی زیادی دارند. همان‌طور که کودک در شکم شما به سمت بالا حرکت می‌کند، نیاز به رفتن به توالت کمتر می‌شود و اگر در هفته‌های قبل حالت تهوع داشتید، امیدواریم اکنون کاملاً برطرف شده باشد. هفته ۱۷ حاملگی زمان مناسبی برای برنامه‎‌ریزی جهت شرکت در کلاس‌های آمادگی زایمان است. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۱۷ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.  

آشنایی با رخدادهای هفته هفدهم بارداری (هفته 17 حاملگی)

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری، شما به سه ماهه دوم بارداری خود رسیده‌اید و بسیاری از تغییرات و تحولات بزرگ در حال حاضر و در هفته‌های آینده در حال رخ دادن هستند. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بیشتر در مورد رشد جنین خود و حرکات کوچک او که ممکن است احساس کنید، اطلاعات کسب کنید و بینش و آگاهی خود را در مورد علائم و نکات مفید در هفته هفدهم بارداری افزایش دهید.

نکات برجسته هفته هفدهم بارداری

در اینجا به برخی از مراحل رشد کودک شما و احساسات شما در هفته هفدهم بارداری اشاره کرده‌ایم:

 • ناخن‌های ریز پای جنین در این هفته جوانه می‌زنند.
 • کوچولوی شما در حال افزایش وزن و هم‌چنین ایجاد لایه محافظ روی پوست خود به نام ورنیکس است.
 • ممکن است در چند هفته آینده حرکت جنین خود را احساس کنید. برای چرخش‌های جنین درون شکم‌تان آماده شوید.
 • اکنون ممکن است متوجه بزرگ شدن پستان‌های خود شوید. شاید وقت آن رسیده باشد که چند سوتین جدید بخرید.
 • اگر هنوز از جنسیت کودک خود مطلع نیستید، احتمالاً اگر این هفته سونوگرافی انجام دهید شاید از جنسیت جنین را مطلع شوید، خودتان چه حدسی می‌زنید؟! دوست دارید فرزند دختر داشته باشید یا پسر. به نظر پینو بیبی دختر یا پسر بودن فرزندتان هر کدام لطف خودش را دارد.
 • در این هفته جوانه‌های چشایی جنین کار می‌کنند و او می‌تواند تفاوت شیرین و تلخ را تشخیص دهد.
 • خطوط ریز روی انگشتان او پدیدار شده که به اثر انگشت منحصر به فرد او تبدیل می‌شود.
 • اکنون ممکن است زمان مناسبی برای برنامه‎‌ریزی جهت شرکت در کلاس‌های آمادگی قبل از زایمان باشد. این دوره‌‌ها برای کمک به شما و همسرتان طراحی شده‌اند تا برای روز زایمان آماده شوید و هم‌چنین در مورد شیردهی و نحوه مراقبت از نوزاد تازه متولد شده نکاتی را بیاموزید. این کلاس‌ها هم‌چنین فرصتی برای شما هستند تا در مورد احساسات خود صحبت کنید و با افرادی که تجربیات مشابه شما را از سر می‌گذارنند، ملاقات کنید. کلاس‌های آمادگی زایمان معمولاً توسط بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی محلی یا از طریق سازمان‌های خصوصی ارائه می‌شوند. پزشک یا مامای شما می‌تواند کلاس‌های قبل از زایمان را در نزدیکی محل سکونت‌تان به شما معرفی کند. برخی از خدمات این دوره‌ها رایگان هستند، در حالی‌ که برای برخی دیگر ممکن است نیاز به پرداخت هزینه داشته باشید. اگر نمی‌توانید به صورت حضوری در این دوره‌ها شرکت کنید، کلاس‌های قبل از زایمان به صورت آنلاین نیز وجود دارد.

هفته هفدهم بارداری در چندمین ماه بارداری است؟

در هفته ۱۷ بارداری خود، ممکن است سوال کنید که در چه ماهی هستید. یک روش استاندارد و واحد برای گروه‌بندی ۴۰ هفته‌ بارداری به ماه وجود ندارد، اما در هفته هفدهم بارداری احتمالاً ماه چهارم از بارداری خود را تکمیل می‌کنید.

هفته هفدهم بارداری: رشد کودک شما

جنین شما در این هفته گام‌های هیجان انگیزی برمی‌دارد. برای اطلاع از رخدادهای که داخل شکم شما از نظر رشد و نمو جنین در هفته هفدهم بارداری اتفاق می‌افتد همچنان با پینو بیبی همراه باشید.

 • در هفته هفدهم، رویان شما شروع به ایجاد یک لایه چربی قهوه‌ای در زیر پوست خود می‌کند و با پیشرفت بارداری، لایه‌های بیشتری تشکیل می‌شود. این چربی، مانند لحافی به گرم نگه داشتن جنین شما پس از تولد کمک می‌کند، در حال حاضر، جنین در رحم شما جا خوش کرده و خانه امن و راحتی دارد. غدد تولیدکننده چربی در پوست جنین شما این هفته ممکن است شروع به تولید ورنیکس کنند که یک لایه سفید و چرب است. ورنیکس به عنوان محافظ پوست عمل می‌کند و پوست جنین را می‌پوشاند و به تنظیم دمای بدن او کمک می‌کند.
 • در این مرحله، جنین شما در داخل کیسه آمنیوتیک کمی فعال‌تر می‌شود. ممکن است هنوز نتوانید هیچ ‌یک از این حرکت‌ها را احساس کنید، اما احتمالاً در هفته‌های آینده برخی از شیطنت‌ها و چرخش‌های کوچک جنین را احساس خواهید کرد.
 • آیا می‌دانستید که ناخن‌های پای جنین شما نیز در این هفته شروع به رشد می‌کنند؟ در پایان این ماه، ناخن‌ها احتمالاً تا نوک انگشتان پا کشیده می‌شوند و حتی ممکن است کمی پس از تولد نیاز به کوتاه کردن آن‌ها باشد.

هفته هفدهم بارداری: اندازه جنین

وقتی در هفته هفدهم بارداری هستید، اندازه جنین شما به اندازه یک گلابی است! در این مرحله، جنین شما ممکن است حدود ۱۳ سانتی‌متر طول و ۱۵۰ گرم وزن داشته باشد.

هفته هفدهم بارداری: تغییرات بدن مادر

 • ممکن است متوجه رشد و تغییرات بیشتر در پستان‌های خود شده باشید. خون بیشتری برای آماده شدن جهت سنتز و تولید شیر به سمت پستان‌ها جریان دارد و ممکن است سیاهرگ‌های تیره‌تری را در ناحیه پستان خود مشاهده کنید.
 • این غیرمعمول نیست که زنان باردار یک یا حتی دو سایز کاپ سوتین خود را افزایش دهند، بنابراین ممکن است بخواهید یک سینه‌بند حرفه‌ای تهیه کنید تا مطمئن شوید که راحت‌ترین سایز را می‌پوشید.
 • جفت هم‌چنین به منظور کمک به رساندن مواد مغذی و اکسیژن کافی به کودک در حال نمو شما در حال رشد است و در عین حال به دفع مواد زائد کمک می‌کند.
 • تغییرات هورمونی ممکن است باعث شود که شما گرفتگی بینی پیدا کنید و امکان دارد در طول شب شروع به خروپف کنید. می‌توانید از اسپری سالین استفاده کنید، اما قبل از استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها برای پاکسازی بینی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • ممکن است متوجه ترشحات واژن بیشتری شوید که می‌توانید با استفاده از آستر شورت و یا پد بهداشتی آن را کنترل کنید. اگر ترشحات تغییر رنگ داد یا بدبو بود، به پزشک خود مراجعه کنید زیرا ممکن است به این معنی باشد که شما عفونت دارید.
 • آیا اخیراً احساس می‌کنید پاهای شما بزرگتر شده‌اند، کفش‌هایتان تنگ شده است؟ این می‌تواند به دلیل افزایش وزن بارداری و هم‌چنین تورم، معروف به اِدم باشد، که با انباشت مایعات اضافی بدن در طول بارداری اتفاق می‌افتد. برای تسکین تورم از یک تشت آب خنک استفاده کنید و هر زمان که می‌توانید پاهای خود را بالا بیاورید تا جریان خون در پاهای شما تسهیل و تسریع شود. برای پیگیری افزایش وزن خود، از ابزار محاسبه کالری و BMI پینو بیبی استفاده کنید.
 • افزایش سطح هورمون باعث ایجاد تغییراتی در بدن شما می‌شود. ممکن است متوجه شوید که یک خط تیره از ناف تا بالای استخوان شرمگاهی شکل می‌گیرد که خط سیاه نام دارد. ممکن است موهای شما ضخیم‌تر شوند در عین حال ممکن است ریزش مو داشته باشید.

هفته هفدهم بارداری: علائم مادر

در هفته هفدهم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • هموروئید در هفته ۱۷ بارداری: هموروئیدها وریدهای متورمی هستند که به صورت توده‌های دردناک در اطراف و دهانه مقعد دیده می‌شوند. این رگ‌ها گاهی خیلی دردناک می‌شوند. بواسیر در اصل سیاهرگ‌هایی در راست روده هستند که به دلیل افزایش حجم و جریان خون در ناحیه لگن بیش از حد گشاد شده‌اند. اگر چه بواسیر در اواخر بارداری شایع‌تر است، اما هوشمندانه است که از هم اکنون اقداماتی را برای کمک به جلوگیری از بروز آن انجام دهید، مانند پیروی از یک رژیم غذایی با فیبر بالا، نوشیدن مقدار زیادی آب و ورزش منظم. اگر به دنبال راه‌هایی برای تسکین هموروئید هستید، سعی کنید در وان حمام گرم (بدون صابون یا حمام حباب‌دار) غوطه‌ور شوید و از نشستن طولانی مدت در وان خودداری کنید. اگر در هفته هفدهم بارداری یا هر زمانی در طول بارداری خود دچار درد یا خونریزی شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • خارش یا پوست حساس در هفته ۱۷ بارداری: در این هفته شکم و پستان‌های شما هم‌چنان در حال رشد هستند و پوست در حال کشیدگی است که گاهی منجر به ترک‌های پوستی و خارش می‌شود. اگر چه شما نمی‌توانید به طور کامل از ظهور علائم کشش جلوگیری کنید، برای کاهش خارش پوست خود با یک دکتر مشورت کنید. هم‌چنین مقدار زیادی آب بنوشید و صبح‌ها و عصرها به پوست خود مرطوب کننده بزنید. مقاله مصرف داروهای پوستی در بارداری را در سایت پینو بیبی مطالعه نمایید.
 • سوزش سر دل و سوء هاضمه در هفته ۱۷ بارداری: در این زمان، تهوع صبحگاهی برای بیشتر مادران آینده مربوط به گذشته است، اما ممکن است شما با سوزش سر دل و سوء هاضمه مواجه باشید، دو علامتی که ممکن است در هفته هفدهم بارداری یا بعد از آن در این سه ماهه تجربه کنید. سعی کنید به جای سه وعده غذایی بزرگ، شش وعده غذایی کوچک در روز بخورید، از مصرف غذاهای تند یا سایر غذاهایی که فکر می‌کنید باعث ناراحتی شما می‌شوند خودداری کنید. هم‌چنین آهسته غذا خوردن و اجتناب از دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا می‌تواند کمک کننده باشد.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۱۷ بارداری: در سه ماهه دوم، ممکن است خواب شما به خاطر گرفتگی عضلات پا منقطع شود. مشخص نیست که چه چیزی باعث این گرفتگی‌ها می‌شود، اما می‌توانید سعی کنید پاهای خود را قبل از خواب بکشید یا عضلات ساق پا را ماساژ دهید تا گرفتگی وکرامپ در هفته هفدهم بارداری را کاهش دهید. پوشیدن کفش‌های راحت و حمایت کننده، هیدراته ماندن و فعالیت بدنی نیز می‌تواند کمک کننده باشند.
 • درد پایین کمر در هفته ۱۷ بارداری: در این هفته از بارداری، رحم در حال گسترش و اتساع شما در حال بزرگ شدن است و مرکز ثقل و وضعیت شما تغییر می‌کند در نتیجه فشار بیشتری به کمر شما وارد می‌کند. با افزایش وزن در دوران بارداری، ممکن است هر از گاهی کمردرد را تجربه کنید. ورزش و کشش ممکن است به تسکین برخی از ناراحتی‌ها کمک کند. استفاده از یک پد گرم‌کننده در ناحیه دردناک نیز ممکن است ایده خوبی برای تسکین این درد باشد. تا می‌توانید سعی کنید از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. پزشک شما هم‌چنین می‌تواند به شما در مورد نحوه کنترل هر نوع کمردردی در هفته هفدهم بارداری و بعد از آن توصیه‌های کاربردی ارائه کند.

هفته هفدهم بارداری: اندازه شکم مادر

اگر چه هر بارداری و هر بدنی متفاوت است، برآمدگی شکم شما ممکن است در هفته هفدهم بارداری و در هفته‌های آینده با افزایش اندازه رحم شما آشکارتر شود که ممکن است بر مرکز ثقل شما نیز تاثیر بگذارد.

هم‌چنین ممکن است در هفته هفدهم بارداری برخی از حرکات کودک خود را احساس کنید. اگر این اولین کوچولوی شما نیست، ممکن است از این احساس بیشتر آگاه باشید و زودتر آن را تشخیص دهید. اما اگر هنوز چیزی احساس نکردید نگران نباشید. در هفته‌های آتی، احتمالاً متوجه فعالیت‌های گلابی کوچک خود خواهید شد که شبیه به بال زدن یا غرش خفیف در شکم‌تان است.

هفته هفدهم بارداری: رژیم غذایی

سوزش سر دل و مشکلات گوارشی بخشی از عوارض هفته هفدهم بارداری هستند. برای این که از شر این عوارض ناخوشایند خلاص شوید وعده‌های غذایی خود را کوچک کنید و سعی کنید از پروتئین بیشتری در جیره غذایی خود استفاده کنید. مصرف میوه و سبزیجات تازه در کم کردن عوارض بواسیر و همورویید موثر هستند. لازم نیست مدام دنبال تهیه و مصرف مکمل‌ها باشید بیشتر مواد مغذی و املاح معدنی را می‌توانید از طریق یک رژیم غذایی سالم به بدن خود برسانید. 

هفته هفدهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

همان‌طور که دوران بارداری خود را طی می‌کنید، نکات مهم زیادی وجود دارد، از کشف جنسیت جنین (در صورت تمایل) تا کلاس‌های آمادگی زایمان، توصیه می‌کنیم مقالات سایت پینو بیبی را بررسی کنید.

 • احتمالاً مشتاق هستید بدانید که آیا کوچولو شما، یک ملکه است و یا یک شاح. ممکن است هنوز کمی زود باشد چرا که ممکن است شما دقیقاً در هفده هفتگی بارداری خود نباشید، اما معمولاً در صورت تمایل می‌توانید در یک معاینه سونوگرافی از این موضوع مطلع شوید و یا این کار را به هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری موکول کنید. ممکن است کوچولوی شما در حین سونوگرافی همکاری کند یا نکند! موقعیت کودک شما یکی از عواملی است که به پزشک امکان دهد تا دقیقاً جنسیت کودک شما را در هفته هفدهم بارداری یا در چند هفته آینده مشخص کند. گاه جنین در هم پیچیده شده و دست‌ها و پاها، جلو اندام تناسلی را می‌گیرد و امکان تشخیص جنسیت را مشکل می‌کند.
 • آیا تا به حال به کلاس‌های آمادگی زایمان سری زده‌اید؟ شما در حال نزدیک‌تر شدن به نیمه راه هستید، بنابراین اکنون فرصت خوبی است که در این مورد تحقیق کنید. هر چه زودتر شروع به جستجو کنید، ممکن است گزینه‌های بیشتری برای کلاس‌ها، زمان‌ها و تاریخ‌های مورد نظرتان بیابید. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، از پزشک یا دوستان‌تان بخواهید تا پیشنهاداتی را ارائه دهند.
 • به این فکر کنید که آیا به انجام آزمایش‌های ژنتیکی که ممکن است به شما پیشنهاد شود، علاقه دارید یا خیر؟! هر سوالی را که در مورد آ‌ن‌ها دارید یادداشت کنید و از پزشک خود در مورد خطرات و مزایای هر کدام راهنمایی بخواهید.
 • اگر در این هفته کمی وقت آزاد دارید، به دنبال پرستار یا دولا برای خود باشید. هم‌چنین به فکر یک مهد کودک مناسب برای کوچولوی باشید که در راه است. پزشک متخصص شما می‌تواند شما را در مسیر انتخاب درست پرستار بچه و دولا راهنمایی کند. هنگامی‌ که چند گزینه را پیدا کردید، ممکن است بخواهید قبل از تولد فرزندتان با آن‌ها، یک قرار ملاقات حضوری داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع مهم، مقاله ما را در مورد نحوه انتخاب مهدکودک بخوانید.
 • بارداری گاهی اوقات می‌تواند حتی بر هماهنگ‌ترین و صمیمی‌ترین رابطه‌ها نیز استرس وارد کند که با توجه به همه نگرانی‌های مالی و عملی که چنین تغییر بزرگی در سبک زندگی می‌تواند به همراه داشته باشد، قابل درک است. صحبت کردن با شریک زندگی خود در مورد احساسات و درگیر کردن او تا حد امکان در رویدادهای مرتبط با بارداری، مانند ویزیت‌ها و انجام آزمایشات دوران بارداری، کلاس‌های آمادگی زایمان و برنامه‌ریزی کلی، می‌تواند به شما کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و از یکدیگر حمایت کنید. اگر فکر می‌کنید به حمایت خارجی نیاز دارید، ماما یا دولاها می‌توانند به شما کمک کنند تا گروه‌‌های مشاوره و پشتیبانی را در منطقه خود پیدا کنید. مقاله‌های دلایل اضطراب و استرس بارداری و ترس از پدر شدن را مطالعه نمایید. اگر جز آن گروه از بانوان هستید که نمی‌توانید ترس و اضطراب خود را کنترل کنید، حتماً به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید تا زودتر مشکلات روحی شما رفع شود.

هفته هفدهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

 • همسر باردار شما ممکن است با پیشرفت بارداری، کمردرد و پاهای متورم را تجربه کند. به او زمان زیادی برای استراحت بدهید و برای درک بهتر فقط کافی است خود را جای او قرار دهید.
 • با انجام برخی از کارهای منزل به او در مدیریت امور خانه کمک کنید تا فرصت بیشتری برای استراحت و رسیدگی به خودش داشته باشد.
 • اگر قرار است به مطب پزشک یا مرکز انجام سونوگرافی برود سعی کنید خودتان همراه او باشید تا پشتیبانی شما را درست مثل زمانی ‌که به شما بله گفت و عاشقتان شد، حس کند.
 • <      در پایان روز یک حمام آرامش‌بخش برای پا و مالش و ماساژ آرام پا را به او هدیه بدهید.
 • هرگاه احساس خستگی کرد برایش چند بالش بیاورید و از او بخواهید استراحت کند تا متوجه بشود که به او اهمیت می‌دهید.

هفته هفدهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در اینجا چند سوال وجود دارد که می‌توانید در هفته هفدهم بارداری از پزشک و یا متخصص زنان و زایمان خود بپرسید:

 • چگونه می‌توانم کمردرد را در دوران بارداری تسکین دهم؟
 • آیا تجربه سرگیجه طبیعی است؟ چه کاری می‌توانم در مورد آن انجام دهم؟
 • آیا آزمایش ژنتیکی برای شرایط شخصی من توصیه می‌شود؟
 • آیا باید آمنیوسنتز انجام دهم؟ این یک آزمایش اختیاری است و این ‌که آیا تمایل به انجام آمنیوسنتز دارید یا نه، یک انتخاب شخصی است. پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد این آزمایش در اختیار شما قرار دهد و توصیه‌های شخصی در مورد آن را به شما ارائه دهد.
 • آیا باید آزمایش غربالگری آلفا فتوپروتئین سرم مادر (یا به اختصار MSAFP) را انجام دهم؟
 • آیا بهره بردن از خدمات یک ماساژ حرفه‌ای بی‌خطر است؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • علائم بارداری سالم در هفته هفدهم چیست؟
 • آیا می‌توان جنین را در هفته هفدهم احساس کرد؟
 • کودک در هفته هفدهم داخل رحم چه می‌کند؟

هفته هفدهم بارداری: چک لیست شما

همان‌طور که بارداری شما پیشرفت می‌کند و به علائم مختلف احساسی و جسمی عادت می‌کنید، کارهای زیر را در هفته هفدهم در نظر بگیرید:

 • در مورد پرستار برای مراقبت از کودک خود پس از تولد تحقیق کنید.
 • برنامه‌ریزی برای ماهگرد دارید؟ قبل از سفر برای معاینه بارداری برنامه‌ریزی کنید.
 • <      یک سینه‌بند حرفه‌ای را از فروشگاه خریداری کنید و مطمئن شوید که راحت‌ترین سوتین را با پیشرفت بارداری خود می‌پوشید.
 • <      فهرستی از نام‌های منتخب کودک تهیه کنید. شاید هنوز ندانید که به دنبال نام دخترانه یا پسرانه هستید اما مشکلی است نیست لذت این کار مفرح را از خود دریغ نکنید. از ابزار انتخاب اسم پینو بیبی استفاده کنید و مقاله‌ای که در همین بخش در خصوص معیارهای برای انتخاب نام نوزاد آمده را مطالعه نمایید.
 • به همسرتان پیشنهاد کنید برخی از مطالبی نظیر چگونه یک پدر عالی باشیم و ترس از پدر شدن که در سایت پینو بیبی وجود دارد را مطالعه کند و برای پذیرش مسئولیت پدر شدن آمادگی کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *