مشکلات باروری, نکات اقدام صحیح به بارداری

احتمال بارداری بعد از سقط و علائم بارداری پس از سقط

برخی از زنان ممکن است علیرغم نیاز به صرف زمان لازم برای بهبودی وضعیت جسمی و عاطفی بخواهند بلافاصله پس از سقط جنین دوباره باردار شوند. این که فرد چه مدت بعد از سقط جنین می‌تواند باردار شوند به عوامل مختلفی از جمله نوع سقط جنین، سلامت فردی، قدرت باروری او و استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری بستگی دارد. سقط جنین قبلی معمولاً بر باروری و بارداری آینده تأثیر نمی‌گذارد. یک فرد می‌تواند در اولین چرخه تخمک‌گذاری پس از سقط جنین دوباره باردار شود، که می‌تواند تا ۲ هفته بعد از سقط جنین باشد. به طور کلی دو روش سقط جنین وجود دارد: مسائل پزشکی و جراحی. نوع سقط جنین ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله این که چقدر در طول بارداری فرد پیش رفته و ترجیحات فرد. تحقیقات نشان می‌دهد که سقط جنین بر باروری تأثیر نمی‌گذارد و خطرات مرتبط با هر دو نوع سقط جنین نسبتاً کم است.

این بدان معناست که فرد می‌تواند به زودی پس از سقط جنین دوباره باردار شود. هرکسی که نمی‌خواهد در عرض چند هفته پس از سقط جنین باردار شود، اگر درگیر فعالیت‌های جنسی است که می‌تواند منجر به بارداری شود، باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کند. اغلب اوقات، افرادی که سقط جنین کرده‌اند می‌توانند حاملگی سالمی داشته باشند. در موارد نادرتر، فردی که سقط جنین داشته است ممکن است در اواخر بارداری دچار عوارضی شود. در این مقاله تیم پینو بیبی به باروری و بارداری پس از سقط جنین القایی شامل عوامل ایمنی و خطرات مورد بحث قرار می‌دهد.

احتمال بارداری بعد از سقط و علائم بارداری پس از سقط

آیا سقط جنین می‌تواند بر باروری فرد تأثیر بگذارد؟

طبق نظر کالج امریکایی زنان و زایمان، سقط جنین معمولاً بر احتمال باروی فرد آینده تأثیر نمی‎گذارد. ممکن است کمی خطر تولد نوزاد در اوایل بارداری را افزایش دهد. اگر بعد از عمل سقط جنین، بانوی باردار به موقع درمان نشود ممکن است که به عفونت رحم مبتلا شود، خطر بسیار کمی برای باروری و بارداری در آینده وجود دارد. احتمال عفونت رحم معمولاً بعد از جراحی سقط زیادتر است. عفونت رحم می‌تواند به دستگاه تناسلی فوقانی از جمله رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها سرایت کند و بیماری معروف التهابی لگن PID ایجاد کند.

بیماری التهابی لگن PID گاهی اوقات می‌تواند باعث زخم و انقباض لوله‌های فالوپ شود و عبور تخمک‌ها و ورود آنها به رحم را به چالش بکشد و از این طریق بر قدرت باروری فرد تاثیر بگذارد. بیماری التهابی لگن می‌تواند خطر ناباروری یا حاملگی خارج رحمی را نیز افزایش دهد، جایی که تخمک در خارج از رحم کاشته می‌شود. با این حال، حتی اگر بانویی یک بیماری التهابی لگنی داشته باشد، احتمال بسیار پایینی وجود دارد که بر باروری او تأثیر بگذارد. از هر ۱۰ بیمار PID فقط یک نفر ناباروری دارد. بیماری التهابی لگن اغلب کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که درمان را به تعویق انداخته‌اند و یا چندین دوره به بیماری التهابی لگن را مبتلا شده‌اند. اما بیشتر عفونت‌ها قبل از رسیدن به این مرحله درمان می‌شوند و ممکن است قبل از سقط جنین، متخصص زنان و زایمان، آنتی‌بیوتیک برای کاهش خطر عفونت را برای مادر تجویز کند. اگر بعد از سقط جنین علائم یا نشانه‌های عفونت را تجربه کردید، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید. علائمی نظیر:

رنگ ترشحات خونی می‌توانند تا حدودی در مورد وضعیت بدن به شما کمک کند. پس بهتر است که راجع به این ترشحات و رنگ هر کدام و علل آن بیشتر بدانید. مطالعه مقاله تفسیر رنگ‌های ترشحات خونی بانوان را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

آیا سقط جنین می‌تواند بر باروری فرد تأثیر بگذارد؟

علائم بعد از سقط جنین

معمولاً بعد از سقط جنین، خونریزی، گرفتگی و سایر علائم را تجربه می‌کنید. این علائم معمولاً نشانه موفقیت‌آمیز سقط جنین هستند. برخی از علائم رایج زنان پس از سقط جنین به شرح زیر است:

  • خونریزی و لکه بینی: اکثر افراد برای مدتی دچار خونریزی می‌شوند. در سقط جنین پزشکی، شدیدترین خونریزی در روز استفاده از میزوپروستول رخ می‌دهد، اما غیرعادی نیست که خونریزی برای چند هفته آینده ادامه یابد. هم چنین طبیعی است که یک روز بعد از سقط واقعی، خونریزی بسیار کمی وجود داشته باشد. پزشکان معمولاً استفاده از پد بهداشتی را زمانی که خونریزی شدید است، فقط برای ردیابی خونریزی پیشنهاد می‌کنند. اگر خونریزی آنقدر شدید شد که در کمتر از یک ساعت یا بیشتر از دو پد خیس شود، یا اگر لخته‌های خون بزرگ‌تر از یک لیمو هستند، باید با متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.
  • گرفتگی و درد: گرفتگی عضلات پس از سقط جنین شایع است. اغلب کرامپ بعد از سقط با خونریزی کاهش می‌یابد، اما می‌تواند عود کند و تا اولین دوره پس از سقط جنین ادامه یابد. پزشکان معمولاً مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن را برای مقابله با درد پس از سقط جنین پیشنهاد می‌کنند.
  • حالت تهوع: در بیشتر موارد، افراد بلافاصله پس از سقط جنین از حالت تهوع خلاص می‌شوند. اما اگر حالت تهوع طولانی مدت یا سایر مشکلات معده دارید، باید چای گیاهی یا زنجبیل بنوشید یا حتی یک تکه کوچک آب نبات زنجبیل را بجوید.
  • حساسیت پستان: در برخی موارد ممکن است پس از سقط جنین، مقداری مایع از پستان‌ها نشت کند. این کاملاً طبیعی است و در عرض چند روز از بین می‌رود. از لمس یا ماساژ پستان خودداری کنید زیرا در واقع می‌تواند علائم را طولانی‌تر کند.
  • واکنش عاطفی: زنان اغلب پس از سقط جنین، احساسات شدیدی را تجربه می‌کنند. آنها فراز و نشیب‌های عاطفی مختلفی را در طول این دوره تجربه می‌کنند که به خاطر تغییرات هورمونی در بدن است. پس از سقط جنین، سطح پروژسترون و استروژن در بدن بانوی بارداری که سقط جنین داشته است به تدریج کاهش می‌یابد. این می‌تواند باعث ایجاد احساس ضعف و تغییرات خلقی شود. مرخصی گرفتن از کار برای مدیریت این وضعیت دشوار و صحبت با خانواده و دوستان بسیار مهم است.

آیا سقط جنین بر بارداری آینده تأثیر می‌گذارد؟

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان ACOG، داشتن بارداری قبلی خطر ناباروری را پس از آن افزایش نمی‌دهد. افرادی که پس از سقط جنین باردار می‌شوند ممکن است برخی از عوارض بارداری را تجربه کنند، اما خطر این امر کم است. در یک مطالعه پژوهشی که شامل اطلاعات ۵۴,۹۱۱ سقط جنین در بین ۵۰,۲۷۳ زن بود، محققان دریافتند که عوارض تنها در ۲،۱ درصد موارد و عوارض جدی در ۰،۲۳ درصد موارد رخ داده است.

ایمنی و خطرات مرتبط با بارداری پس از سقط جنین

سقط جنین زمانی بی‌خطر است که در اوایل بارداری اتفاق بیفتد. بدون در نظر گرفتن روش سقط، زمانی که بارداری دورتر باشد، احتمال بروز عوارض بیشتر است. این که آیا یک فرد عوارضی را تجربه می‌کند و شدت آن ممکن است به نوع سقط جنین نیز بستگی داشته باشد. سقط جنین پزشکی شامل مصرف دارو است و متخصصان پزشکی تمایل دارند از این روش برای سقط جنین در سه ماهه اول استفاده کنند. به عنوان مثال، ترکیبی از داروهای میفپریستون و پروستاگلاندین، میزان موفقیت‌شان تا ۹۹ درصد است. سقط جنین که با نام اتساع و کورتاژ D&C نیز شناخته می‌شود، شامل خارج کردن جنین با ساکشن و ابزاری به نام کورت است.

یک مطالعه کوهورت (همگرا) بزرگ ارتباط مثبتی بین ختم حاملگی با جراحی و عوارض بعدی بارداری نشان داد. این عوارض شامل زایمان زودرس، نارسایی دهانه رحم، احتباس جفت و خونریزی شدید پس از زایمان است. در موارد نادر، سقط جنین از طریق جراحی می‌تواند باعث ایجاد جای زخم در دیواره رحم شود. پزشکان به این علائم در کنار هم سندرم آشرمن می‌گویند. جای زخم ممکن است باردار شدن مجدد را برای فرد دشوارتر کند و در آینده منجر به از دست دادن بارداری شود. به نظر می‌رسد خطرات سقط جنین دارویی کمتر از خطرات سقط جنین جراحی است، اگر چه این ممکن است تنها به این دلیل درست باشد که سقط‌ جنین‌های پزشکی در اوایل بارداری شایع‌تر است. به طور کلی، سقط جنین در اوایل بارداری خطر عوارض را کاهش می‌دهد. در صورت بروز عوارض، ممکن است درمان بیشتری برای کاهش خطر مشکلات بعدی لازم باشد. یک پزشک زنان و زایمان می‌تواند به هر فرد در مورد خطرات توصیه کند.

آیا می‌توان خطر عوارض بارداری بعد از سقط را کاهش داد؟

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند قبل از برقراری رابطه جنسی کمی تامل کنید تا خونریزی پس از هر دو نوع سقط به پایان برسد. خونریزی ناشی از سقط جنین می‌تواند ۲ هفته یا بیشتر طول بکشد. سایر پزشکان توصیه می‌کنند تا حداقل یک دوره قاعدگی صبر کنید. تاخیر در رابطه جنسی به کاهش خطر عفونت کمک می‌کند. در برخی موارد، به تأخیر انداختن بیشتر رابطه جنسی ضروری است، به خصوص اگر سقط جنین در اواخر بارداری اتفاق افتاده باشد یا عوارضی از خود عمل سقط در بدن مادر وجود داشته باشد.

چند روز بعد از سقط جنین می‌توان باردار شد؟

تخمک‌گذاری می‌تواند ۲ هفته پس از سقط جنین رخ دهد. این بدان معناست که فرد ممکن است قبل از دوره قاعدگی بعدی باردار شود. با این حال، دوره‌های قاعدگی از نظر طول متفاوت است و افرادی که سیکل‌های کوتاه‌تری دارند ممکن است زودتر تخمک‌گذاری کنند. یکی دیگر از عوامل موثر در بارداری پس از سقط جنین، زمان تخمک‌گذاری و مدت زمان بارداری قبل از سقط جنینی است که اتفاق افتاده است (یعنی چه مدت بانوی باردار بوده است و سپس سقط جنین رخ داده است). اگر سقط جنین در اواخر بارداری انجام شود، ممکن است فرد تا چند هفته بعد از آن تخمک‌گذاری نداشته باشد. تخمک‌گذاری می‌تواند زمانی رخ دهد که هورمون‌های بارداری در بدن باقی بمانند.

بانویی که می‌خواهد بلافاصله پس از سقط جنین، از بارداری ناخواسته جلوگیری کند، ممکن است بخواهد از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کند. طبق انجمن زنان و زایمان امریکا، فرد می‌تواند بلافاصله پس از پایان بارداری از هر روش پیشگیری از بارداری از جمله دستگاه داخل رحمی IUD استفاده کند. هر کسی که فکر می‌کند به زودی پس از سقط باردار شده است، باید آزمایش بارداری بدهد. اگر نتیجه مثبت باشد، باید به پزشک مراجعه کنند تا تشخیص دهد که آیا حاملگی جدیدی وجود دارد یا هورمون‌های بارداری قبلی در بدنش باقی مانده است.

چگونه بعد از سقط می‌توان باردار شد؟

افراد می‌توانند در عرض ۲ هفته پس از سقط، باردار شوند. برای کسانی که آماده باردار شدن مجدد هستند، به طور کلی هیچ دلیل پزشکی برای تأخیر در تلاش برای باردار شدن وجود ندارد. مگر این که پزشک غیر از این توصیه کند. بعد از سقط جنین نیازی به انجام اقدامات اضافی برای باردار شدن نیست. با این حال، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند تا پایان اولین قاعدگی صبر کنید. این کار تخمین تاریخ زایمان بارداری بعدی را آسان‌تر می‌کند. کسانی که به دلایل پزشکی سقط جنین کرده‌اند ممکن است قبل از تلاش برای باردار شدن مجدد، یک ارزیابی کامل پزشکی از وضعیت خود داشته باشند. معاینه می‌تواند به تعیین این که آیا یک فرد در حاملگی‌های آینده مشکلات مشابهی را تجربه خواهد کرد یا خیر، کمک می‌کند.

چرا ممکن است علائم بارداری بعد از سقط جنین را تجربه کنید؟

هورمون‌ها و آسیب‌های عاطفی هر دو می‌توانند نقش داشته باشند. مواجه شدن با واقعیت از دست دادن بارداری یک چیز است اما وجود علائم فیزیکی بارداری بعد سقط چیز دیگری است. این موضوع می‌تواند گیج کننده و ناراحت کننده باشد. متأسفانه، این واقعیتی است که بسیاری از زنان مجبور به تحمل آن هستند زیرا سطوح هورمونی که باعث رشد جنین می‌شود به آرامی به حالت عادی باز می‌گردد. در برخی موارد، علائم ممکن است هفته‌ها ادامه داشته باشند و حتی قوی‌تر از آن چه قبل از سقط جنین تجربه می‌شد، تجربه شوند.

علائم بارداری بعد از سقط جنین چیست؟

سقط جنین به از دست دادن خود به خود بارداری قبل از هفته بیستم بارداری گفته می‌شود. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از بارداری‌های شناخته شده به سقط جنین ختم می‌شود، معمولاً قبل از هفته دوازدهم و اغلب در نتیجه یک نقص کروموزومی که باعث می‌شود بارداری از همان ابتدا قابل دوام نباشد. هر سقط جنین متفاوت است، همان طور که علائمی که می‌توانید تجربه کنید متفاوت است. خونریزی واژینال یا لکه بینی شایع است، مانند درد زیر شکم، گرفتگی، کمردرد، پریود نشدن و عبور بافت یا لخته اما، حتی فراتر از این علائم رایج، برخی از زنان علائمی را تجربه خواهند کرد که شبیه به علائم بارداری است. این علائم می‌تواند در برخی از زنان آن قدر عمیق باشد که به نظر می‌رسد سقط جنین حتی رخ نداده است. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشند:

اغلب هیچ دلیلی برای ظاهر شدن این علائم وجود ندارد. اگر چه ممکن است منطقی به نظر برسد که سقط‌های زودرس کمتر از سقط‌هایی که دیرتر رخ می‌دهند، مستعد ابتلا به این علائم هستند، اما همیشه درست نیست. حتی ناراحت‌کننده‌تر گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد زنانی که در اواخر بارداری دچار سقط جنین می‌شوند، گاهی اوقات احساس لگد زدن یا تکان‌های شکمی می‌کنند. دلایل این احساسات می‌تواند بسیار باشد و هورمون‌ها و احساسات نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

علائم بارداری بعد از سقط جنین چیست؟

علل علائم بارداری بعد از سقط جنین

پزشکان بر این باورند که هورمون‌های بارداری در ایجاد حالت تهوع صبحگاهی، درد سینه، خستگی و سایر علائم استاندارد اوایل بارداری نقش دارند. بعد از سقط جنین، هورمون‌های شما بلافاصله به سطح قبل از بارداری برنمی‌گردند، بنابراین ممکن است یک دوره زمانی وجود داشته باشد که همچنان احساس بارداری کنید، حتی اگر به تازگی اتساع و کورتاژD&C  انجام داده باشید. از آن جایی که برخی از هورمون‌های بارداری پس از سقط جنین در خون باقی می‌مانند، حتی پس از تشخیص قطعی سقط جنین، این امکان وجود دارد که شما برای مدتی حالت تهوع و سایر علائم بارداری را داشته باشید، به خصوص اگر سقط جنین شما در اواخر سه ماهه اول بارداری اتفاق افتاده باشد.

فراتر از هورمون‌ها، غم و اندوه در علائم مداوم بارداری، به ویژه علائمی که هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد، نقش دارد. غم و اندوه حل نشده می‌تواند با علائم فیزیکی ظاهر شود که کمتر تأثیرگذار یا کمتر واقعی نیستند و اثرات زیادی بر وضعیت فیزیکی شخص دارند. علائم کاذب بارداری (سئودوسیزیس) زمانی رخ می‌دهد که یک ضربه عاطفی علائم فیزیکی بارداری را به دنبال سقط جنین تشدید کند. حرکات، لگد زدن و انقباضات جنین تنها بخشی از احساسات تجربه شده است. در موقعیت‌هایی مانند این، پزشک برای کمک به مقابله با آسیب‌های روحی که ممکن است هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، حمایت روان‌شناختی را توصیه می‌کند.

علل علائم بارداری بعد از سقط جنین

بارداری انکار شده یا پنهان چیست؟

هورمون اصلی مسئول علائم اولیه بارداری گنادوتروپین جفتی انسانیhCG  است. میزان این هورمون در خون زنان باردار و همچنین در تعداد هفته‌های بارداری جنین سقط شده متفاوت است. بنابراین، مدت زمان دقیقی که طول می‌کشد تا hCG از بدن زن پس از سقط ناپدید شود نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی، hCG در زنانی که در اوایل بارداری سقط جنین کرده‌اند در مقایسه با افرادی که دیرتر سقط جنین کرده‌اند به صفر می‌رسد.

به گفته انجمن شیمی بالینی آمریکا، میانگین زمانی که ممکن است طول بکشد تا hCG به طور کامل از بین برود، بین ۹ تا ۳۵ روز است. برای اکثر زنان، سطح hCG احتمالاً در عرض حدود دو هفته به صفر می‌رسد. اگر همچنان با تهوع یا استفراغ مداوم مشکل دارید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است هر دو دلیل دیگر برای این علائم وجود داشته باشد.

تست‌های بارداری بعد از سقط چه زمانی دقیق هستند؟

مدت کوتاهی پس از سقط جنین، آزمایش بارداری ممکن است نتیجه مثبت کاذب بدهد. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که بدن هنوز دارای سطوح قابل توجهی از هورمون گنادوتروپین جفتی انسانیhCG  است. در حالی که سطح hCG بعد از سقط جنین به سرعت کاهش می‌یابد، ممکن است چندین روز یا هفته طول بکشد تا به حالت اولیه بازگردد. معمولاً تست بارداری خانگی ۳ هفته پس از پایان بارداری نتیجه منفی دقیق نشان می‌دهد. اگر تست بارداری بعد از ۳ هفته نتیجه مثبت را نشان دهد، ممکن است نشان دهنده بارداری جدید باشد. برای اطمینان، فرد باید به پزشک مراجعه کند که بتواند آزمایش خون یا سونوگرافی را انجام دهد.

سخن آخر

در بیشتر موارد، سقط جنین بر باروری یا حاملگی‌های آینده تأثیر نمی‌گذارد. امکان تخمک‌گذاری و بارداری در عرض ۲ هفته پس از سقط جنین وجود دارد. در موارد نادر، سقط جنین با جراحی می‌تواند باعث زخم شدن دیواره رحم یا آسیب به دهانه رحم شود. این عوارض ممکن است باردار شدن مجدد را دشوارتر کند. آنها همچنین می‌توانند خطر از دست دادن بارداری آینده، زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش دهند. با این حال، سقط جنین پزشکی و جراحی هر دو کم خطر هستند. روش صحیح به مرحله بارداری و ترجیح فرد بستگی دارد. یک متخصص پزشکی می‌تواند در این تصمیم به مادر کمک کند. هر کسی که سوال یا نگرانی در مورد بارداری پس از سقط جنین دارد باید با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *