پیش از بارداری, سلامت زنان

نکاتی در مورد استفاده از نوار بهداشتی

هر آنچه باید در مورد نوار بهداشتی بدانید

اگر به تازگی پریود شده‌اید، به احتمال زیاد می‌خواهید از نوار بهداشتی یا پد استفاده کنید. استفاده از پد بهداشتی ساده و راحت‌تر از تامپون و کاپ قاعدگی است. شاید روند خونریزی قاعدگی کمی ترسناک و دلهره‌آور باشد، اما می‌توانید با یادگیری روش صحیح استفاده از نوار بهداشتی، از آشفتگی و نگرانی جلوگیری کنید. شاید هم سال‌هاست از نوار بهداشتی استفاده کرده‌اید اما نکات استفاده صحیح از آن را ندانید با پینو بیبی همراه باشید تا بیشتر در مورد آن بدانید. هنگامی که زمان اولین قاعدگی شما فرا می‌رسد، هر دختری در مورد استفاده، عملکرد و راحتی که نوار بهداشتی می‌تواند در طول چرخه قاعدگی ایجاد کند کنجکاو می‌شود. در این مقاله ما سعی کردیم که به سئوالات و دغدغه‌ها شما پاسخ بدهیم.

هر آنچه باید در مورد پد بهداشتی بدانید

نوار بهداشتی چیست؟

نوار بهداشتی یا پد قاعدگی یک پد (لایه) نازک است که از مواد جاذب ساخته شده است که تمام مایعات قاعدگی را در طول دوره پریودی جذب می‌کند. پدها یک محصول بهداشتی قاعدگی است که در مقایسه با تامپون‌ها و فنجان‌های قاعدگی که باید در واژن قرار داده شوند، در خارج از واژن استفاده می‌شود.

طراحی متعارف در نوار بهداشتی

نوار بهداشتی چهار جزء اصلی دارد:

 • لایه جذب مایع یا سیال: این لایه، یک لایه منفذدار است که اجازه می‌دهد مایع به سرعت از داخل آن به ساختار جاذب عبور کند و خشک بماند. بنابراین احتمال نشتی را کاهش می‌دهد.
 • لایه توزیع: برای افزایش احتباس مایع، مایع را پخش می‌کند.
 • لایه جذبی: این لایه اصلی برای جذب مایعات بدن و حفظ آن برای مدت طولانی و جلوگیری از جریان برگشتی تحت فشار است.
 • لایه پشتی: این آخرین لایه‌ای است که به عنوان یک مانع برای جلوگیری از نشت مایع عمل می‌کند.

انواع پد بهداشتی یا نوار بهداشتی

پدها دارای ضخامت، قدرت جذب و اشکال مختلف هستند. نزدیک به ۳.۵ میلیارد نفر در سرتاسر جهان پریود می‌شوند، مجموعه کاملی از گزینه‌ها برای پاسخگویی به نیازهای مختلف دوران پریودی آن‌ها وجود دارد. پدها بیشترین محصولی هستند که در قاعدگی استفاده می‌شوند. پد‌ها به صورت یکبار مصرف و یا قابل استفاده مجدد هستند. در این مقاله یک خلاصه کلی در مورد انتخاب‌ها پدهای بهداشتی جمع‌آوری کرده‌ایم. مواردی که در انتخاب پد بهداشتی (نوار بهداشتی) باید در نظر گرفت عبارت هستند از:

 • ضخامت: هر چه جریان خون قاعدگی سبک‌تر باشد، پد می‌تواند نازک‎‌تر باشد. با این حال، جذب پدها حتی در سال‌های اخیر به طور چشمگیری بهبود یافته است. برخی از پدهای نازک‌تر می‌توانند کاملاً جاذب باشند. آن‌ها اغلب برای نشستن راحت‌تر هستند و حتی گاه ضخامت آن‌ها انقدر کم است که فراموش می‌کنید که آنجا یک پد بهداشتی است!
 • قابلیت جذب: قدرت جذب می‌تواند به سبک، متوسط یا فوق العاده تقسیم شود و طول پدها نیز بلند، متوسط و کوچک هستند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک پد بهداشتی، لازم است تا چند مارک و اندازه‌های مختلف امتحان شود. توجه داشته باشید که گاهی اوقات قدرت جذب برای شرکت‌ها و یا افراد مختلف معنای متفاوتی دارد.
 • شکل: شکل‌های مختلفی از لباس‌های زیر وجود دارد، بنابراین به طور طبیعی شکل‌های مختلفی از پدها نیز وجود دارد. پدها برای سه مدل مختلف لباس زیر مناسب هستند: شورت معمولی، شورت‌های شلواری و پدهای شبانه. همان طور که از نامشان پیداست پدهای شبانه برای تایم طولانی شب و حالت درازکش مناسب هستند. قطعاً انواع مختلف لباس زیر نیازمند استفاده از نوع خاصی پد است پس باید نوار بهداشتی را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.
انواع پد بهداشتی یا نوار بهداشتی

انواع مختلفی از پدها وجود دارد، از جمله سوپر جاذب، فوق باریک، شبانه، معطر، کوچک (مینی) متوسط (مدیوم) و بزرگ (اکسترا) که بسته به نیاز هر بانویی می‌تواند آن‌ها را انتخاب کند.

نوار بهداشتی‌ها علاوه به قابلیت و اندازه در دو فرم بالدار و بدون بال هستند. نوع بالدار و غیر بالدار یکبار مصرف توسط چسب به لباس زیر می‌چسبند. در حالی که برای پدهای قابل استفاده مجدد، یک دکمه پوپر (Popper) برای نگه داشتن پد در جای خود تعبیه شده است. آن‌ها از حرکت پد به کنار‌های شورت و یا جمع شدن پدها جلوگیری می‌کنند.

نکته مهم این است که به طور کلی از پدهای معطر دوری کنید، به خصوص اگر پوست شما حساس است. آن‌ها می‌توانند در مناطقی تناسلی تحریک کننده باشند و باعث احساس خارش و سوزش و قرمزی شوند. آستر شورت نیز وجود دارد، اما آن‌ها محصول متفاوتی هستند و برای جریان‌های سبک قاعدگی استفاده می‌شوند. شورتکس نیز محصولات دیگری هستند که دارای یک بخش نگهدارنده پد در قسمت مرکزی شورت هستند که پد در آن قرار می‌گیرد. معمولاً دو ردیف کش برای نگهداشتن پد بهداشتی در مرکز شورتکس وجود دارد. قسمت مرکزی شورتکس نیز یک لایه پلاستیک دارد که تا حدودی مانع عبور جریان قاعدگی و نشت خون به سایر لباس‌ها می‌شود.

پدها قابل استفاده مجدد برای محیط زیست هستند و هزینه‌های خرید و مصرف آن نسبت به سایر محصولات بهداشتی دوره قاعدگی کمتر است. پدهای بهداشتی سازگار با محیط زیست هستند زیرا زباله کمتری تولید می‌کند و برخی از انواع آن‌ها قابل شستشو و پوشیدن مجدد هستند. پدهای قابل استفاده مجدد در اندازه‌ها و قابلیت‌های متفاوتی هستند و نسبت به پدهای یکبار مصرف راحت‌تر هستند.

بهداشت دوران قاعدگی (پریودی)

رعایت بهداشت در دوران قاعدگی بسیار مهم است زیرا خون به عنوان یک منبع غنی از مواد، مرطوب و گرم است و محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌ها را فراهم می‌کند که می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد. رعایت برخی اصول ساده کمک می‌کند تا بانوان و دختران جوان یک دوره قاعدگی سالم را طی کنند. برخی از این اصول بهداشتی عبارت هستند از:

 • تعویض نوار بهداشتی هر ۴ تا ۶ ساعت

تعویض نوار بهداشتی یا تامپون در هر ۴ الی ۶ ساعت یک قانون اساسی برای حفظ بهداشت واژن است. خون قاعدگی هنگامی که از بدن خارج می‌شود ارگانیسم‌های مختلفی را از بدن ما جذب می‌کند که در گرمای خون تکثیر می‌شوند و باعث تحریک، بثورات یا عفونت‌های مجاری ادراری می‌شوند. تعویض نوار بهداشتی یا تامپون به طور مرتب از رشد این ارگانیسم‌ها و بروز عفونت جلوگیری می‌کند.

بهداشت دوران قاعدگی (پریودی)
 • شستشو درست ناحیه واژن

شستن مرتب واژن بسیار مهم است، زیرا پس از برداشتن نوار بهداشتی، میکرو ارگانیسم‌ها به بدن می‌چسبند. اکثر مردم به طور منظم خود را می‌شویند (اما نه به روش صحیح). هنگام شستشو با کمک دست، حرکت دست از واژن به مقعد باید باشد، نه برعکس. حرکت دست از مقعد به واژن می‌تواند منجر به انتقال باکتری از مقعد به داخل واژن یا مجرای ادرار شود که منجر به عفونت می‌شود.

 • عدم استفاده صابون یا محصولات بهداشتی واژن

استفاده روزانه از محصولات بهداشتی واژن ایده خوبی است اما استفاده از این محصولات در دوران قاعدگی می‌تواند اوضاع را تغییر دهد. واژن مکانیسم تمیز کنندگی خاص خود را دارد که در دوره‌های قاعدگی وارد عمل می‌شود و محصولات بهداشتی مصنوعی می‌توانند روند طبیعی خود تمیزی واژن را مختل و منجر به عفونت و رشد باکتری‌ها در این محل شوند.

چرا بانوان پد بهداشتی را انتخاب می‌کنند؟

دلیل انتخاب پد یا نوار بهداشتی

از آن جایی که پدهای بهداشتی داخل بدن قرار نمی‌گیرد، یکی از محصولات بهداشتی قاعدگی ایمن هستند که در صورتی که به تازگی فرد پریود شده‌ است می‌تواند از آن استفاده کند. نوار بهداشتی دارای مواد جاذب‌تر و غیر سمی‌تر هستند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر است. همچنین نوارهای بهداشتی نسبت به تامون و کاپ قاعدگی به پرده هایمن آسیبی وارد نمی‌کند و برای دختران جوانی که نگران باکرگی خود هستند نوار بهداشتی گزینه مناسب‌تری است.

انواع نوار بهداشتی

امروزه انواع مختلفی از نوارهای بهداشتی در بازار موجود است که می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. نوارهای بهداشتی قابل استفاده مجدد یا قابل شستشو دارای یک درج (جایگاه) برای آسترهایی هستند که می‌توانند پس از شستشوی کامل مجدداً استفاده شوند و یا برخی از پدها که برای جریان خونروش سنگین هستند و بیشترین جذب را برای روزهای سنگین قاعدگی دارند و معروف به سوپر جاذب هستند تا راحتی و آسودگی خیال را برای مصرف کننده تضمین کنند. طول این پدها نیز متفاوت است تا در هنگام خواب تمام بخش پایین بدن را پوشش دهد و از هرگونه نشتی جلوگیری کنند.

آیا همه نوارهای بهداشتی قابل استفاده مجدد هستند؟

همه پدها قابل استفاده مجدد نیستند. حتی پدهای قابل استفاده مجدد بسته به برندشان زمان ماندگاری دارند، اما باید به یاد داشته باشید که بهداشت و راحتی یک محصول نقش مهمی در چرخه قاعدگی دارند. بثورات و عفونت‌ها همگی پیامدهای احتمالی سلامت ضعیف واژن در طول قاعدگی هستند. بیشتر پدها باید هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار تعویض شوند تا از تجمع باکتری جلوگیری شود، اما بسته به نوع جریان خون و نوع پد استفاده شده این مدت زمان می‌تواند متفاوت باشد.

آیا همه نوارهای بهداشتی قابل استفاده مجدد هستند؟

چگونه از نوار بهداشتی استفاده می‌شود؟

نوار بهداشتی بین فرج و لباس زیر پوشیده می‌شود. اکثر نوارهای بهداشتی با دستورالعمل‌های استفاده آسان ارائه می‌شوند. در بیشتر موارد پدها (لنت‌ها) دارای چسب‌هایی هستند که به شورت می‌چسبند، برخی دیگر از پدها دارای بال‌هایی هستند که زیر شورت می‌چسبند تا پد در جای خود بماند. نوار بهداشتی معمولاً بعد از هر ۴ تا ۸ ساعت تعویض می‌شود تا بیش از حد خیس نشود.

استفاده از پد بسیار آسان است. ابتدا باید پد را از پوشش محافظ آن خارج کرد (پوشش را برای دور انداختن نوار استفاده شده، نزد خود نگه دارید) و به دنبال نوار کاغذی در پشت پد بهداشتی بگردید که پس از برداشتن نوار کاغذی، چسب زیر آن نمایان می‌شود. پد بهداشتی را از سمت چسبنده به سمت پایین، روی مرکز لباس زیر خود قرار دهید و بال‌‌های نوار بهداشتی را از دو طرف نوار باز کرده و به سمت پشت لباس زیر ببرید و بچسبانید تا کاملاً محکم شود. این کار باعث می‌شود که خون‌ به خوبی جذب و گرفته شود.

چگونه از نوار استفاده می‌شود؟

تمیز کردن نوار بهداشتی قابل استفاده مجدد

اگر از نوار بهداشتی قابل استفاده مجدد استفاده می‌کنید، پس از هر بار استفاده، باید پد را در آب سرد و با نمک ملایم خیس کرد. اگر از آب داغ استفاده می‌کنید، می‌تواند باعث شود که خون به جریان بیفتد و لکه‌ای دائمی به جا بگذارد. پس از خیساندن، پد باید به خوبی شسته و در آفتاب خشک شود. اشعه‌های خورشید ضدعفونی کننده‌های طبیعی هستند که میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برند.

چگونه نوار بهداشتی را می‌توان به درستی دور انداخت؟

برداشتن و دور انداختن پد به روشی مناسب و راحت همیشه مهم است. برای انجام این کار، ابتدا بال‌ها را از کناره‌های لباس زیر جدا کنید، سپس لبه جلویی و بالای پد را نگه دارید و به آرامی آن را از لباس زیر خود جدا کنید. هنگامی که پد را بیرون آوردید، می‌توانید از همان پوششی که در ابتدا نوار بهداشتی را از آن خارج کردید استفاده کنید و نوار بهداشتی را در آن پیچیده و سپس دور بیندازید اگر این پوشش دم دست نبود از یک تکه روزنامه یا کاغذ باطله برای پیچیدن پد آلوده استفاده کنید.

نوار بهداشتی یا تامپون را هرگز نباید در توالت انداخت، زیرا ممکن است سیستم زهکشی و لوله‌ها را مسدود کرده و منجر به آبگرفتگی توالت شود. پس از استفاده، نوار بهداشتی یکبار مصرف یا تامپون را باید در یک روزنامه یا کاغذ باطله پیچیده و در سطل زباله قرار دهید.

همچنین لازم است محتویات سطل زباله به سرعت تخلیه شوند زیرا اگر نوار بهداشتی یا تامپون برای مدت طولانی در سطل زباله بماند، ممکن است مایع قاعدگی روی این محصولات دور ریخته شده به میکروب آلوده شده و آلودگی و بو نامطبوع ایجاد کند. لازم است سطل زباله را سرپوش بگذارید تا از پخش بوی بد در خانه جلوگیری شود و همچنین محتویات سطل زباله باید سریعاً دور ریخته شود تا از شیوع بیماری توسط مگس‌ها و سایر حشرات جمع شده در اطراف آن‌ها جلوگیری شود.

چگونه پد بهداشتی را می‌توان به درستی دور انداخت؟

در صورتی که مکانیسم دفع در محل زندگی شما رایج نیست و یا در طبیعت بکری هستید، نوار بهداشتی استفاده شده را در گودالی با عمق مناسب دفن کنید و یا بسوزانید. در هنگام دفن یا سوزاندن اصول بهداشتی را رعایت کنید. هنگام سوزاندن یا دفن کردن حتماً دهان و بینی خود را بپوشانید بعد از آن دستان خود را با آب و صابون خوب بشوید.

نوار بهداشتی چقدر خون جمع می‌کند؟

نوارهای بهداشتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جاذب باشند و مقدار مناسبی مایع را در خود جای دهند اما این سوالی است که تقریباً تمامی مصرف کنندگان نوار بهداشتی از خود می‌پرسند: نوار بهداشتی واقعاً چقدر خون را در خود جای می‌دهد؟ یک نوار بهداشتی بسته به نوع آن قادر است حدود ۵ تا ۳۰ میلی‌لیتر خون را در خود جای می‌دهد.

فقط یک محصول بهداشتی باید در قاعدگی استفاده شود

زنان تمایل دارند از تامپون و نوار بهداشتی یا دو نوار بهداشتی به طور همزمان در هنگام جریان شدید خون استفاده کنند که یک تکنیک کارآمد است. اگر چه ممکن است این تکنیک‌ها ناحیه تناسلی را خشک نگه دارد و از لک شدن لباس‌ها جلوگیری کند، اما می‌تواند باعث عفونت نیز شود. ترکیب دو روش برای جذب خون باعث می‌شود تا فرد از نیاز به تعویض تامپون و نوار بهداشتی غافل شود. عدم تعویض دراز مدت همزمان دو محصول، باعث انباشت خون شده و باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها در ناحیه مورد نظر می‌شودد که باعث عفونت می‌گردد. بنابراین، توصیه می‌شود از یک نوار بهداشتی استفاده شود و آن را تا جایی که می‌توان در زمان جریان شدید خونریزی، سریعتر تعویض کرد. این قوانین اساسی به فرد کمک می‌کند سالم بماند و خونروش دوره قاعدگی خود را بهتر مدیریت کند.

سخن آخر

پد بهداشتی که به نوار بهداشتی یا نوار قاعدگی نیز معروف است، پد نازکی است که از مواد جاذب ساخته شده است که مایع قاعدگی را در دوران قاعدگی جذب می‌کند. برخی از نوارهای بهداشتی یکبار مصرف هستند و فقط برای یک بار استفاده در نظر گرفته شده‌اند. اکثر نوارهای بهداشتی موجود در بازار از نوع یکبار مصرف هستند. نوارهای بهداشتی قابل استفاده مجدد عمدتاً پدهای پارچه‌ای هستند که می‌توانند چندین بار شسته، خشک شوند و دوباره استفاده شوند. نوار بهداشتی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف، با ظرفیت‌های مختلف جهت جذب برای روزهای خونریزی شدید و سبک قاعدگی وجود دارد.

1 دیدگاه در “نکاتی در مورد استفاده از نوار بهداشتی

 1. المیرا گفت:

  مرسی از مطالب خوبتنون در باره پد بهداشتی بانوان . واقعا کتمل و تاثیر گذار بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *