هفته‌ به هفته بارداری

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و نهم بارداری (هفته ۲۹ حاملگی)

ورود به هفته بیست و نهم بارداری را به شما تبریک می‌گوییم. جنین شما هنوز به سرعت در حال رشد است. جنین اکنون ۳۸ سانتی‌متر طول، حدود ۱۵۰/۱ کیلوگرم وزن دارند. جنین در هفته ۲۹ بارداری، تقریباً یک سوم اندازه نوزاد هنگام تولد است. همه اندام‌های جنین توسعه یافته و اکثر آن‌ها کاملاً کار می‌کنند. ریه‌های جنین در حال بلوغ است و تمرین می‌کنند تا با ریتم منظم‌تری تنفس کنند. جنین در مغز استخوان خود گلبول‌های قرمز می‌سازند. چشمانش باز است و مژه‌هایش رشد کرده است. جنین هم‌چنین یاد می‌گیرد که چگونه چشم‌های خود را متمرکز کند. در این مرحله، چون رحم شما به اندام‌های داخلی (مانند دیافراگم، معده، کبد و روده‌ها) فشار می‌آورد، ممکن است احساس ناراحتی کنید. از آنجایی که رحم شما به دیافراگم و ریه‌های شما فشار می‌آورد، ممکن است احساس تنگی نفس داشته باشید. این طبیعی است، اما اگر احساس تنگی نفس شدید دارید با پزشک خود مشورت کنید. هم‌چنین وزن اضافی ممکن است باعث شود شما احساس خستگی زیادی کنید. از این هفته به بعد ممکن است خواب راحت شبانه دشوار شود و احساس ناراحتی ‌کنی، در روز دقایقی را چرت بزنید و استراحت کنید و در صورت نیاز زودتر به تخت‌خواب بروید. اگر تمایل دارید که بدانید چه اتفاقی در هفته ۲۹ بارداری رخ می‌دهد؟ با پینو بیبی همراه باشید.

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و نهم بارداری (هفته 29 حاملگی)

آشنایی با رخدادهای هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری، ممکن است در حالی‌ که برای آمدن نوزاد خود را آماده می‌کنید، هم خوشحال و هم مضطرب باشید. برای اطلاع از پیشرفت شگفت‌انگیز رشد کوچولوی‌تان و هم‌چنین آنچه که در شکم در حال رشد شما می‌گذرد و نحوه مدیریت علائمی که ممکن است در هفته ۲۹ تجربه کنید، با ادامه مطلب همراه پینو بیبی باشید.

نکات ضروری در هفته بیست و نهم بارداری

قبل از پرداختن به جزئیات، نکات مهم هفته بیست و نهم بارداری را بررسی کنید:

 • در هفته بیست و نهم حاملگی، پیشرفت‌های اصلی جنین شما کامل شده است و جنین شما به رشد و افزایش وزن ادامه می‌دهد تا خود را برای دنیای بزرگ بیرون از رحم آماده کند.
 • اگر آسم دارید، علائم شما در دوران بارداری بدتر می‌شود. بسیار مهم است که آسم را تحت کنترل داشته باشید تا هم شما و هم جنین، اکسیژن کافی دریافت کنید. با پزشک خود در مورد داروهای آسم خود صحبت کنید و داروها را طبق دستور مصرف کنید.
 • اکنون ممکن است زمان خوبی برای شروع شمارش ضربات و حرکات جنین باشد. ممکن است جنین شما در حال حاضر بیشتر در حال حرکت باشد.
 • برآمدگی شکم در حال رشد شما ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و خستگی در حدود هفته ۲۹ بارداری شود.

هفته بیست و نهم بارداری چندمین ماه بارداری است؟

آیا نمی‌دانید هفته بیست و نهم بارداری در ماه چندم بارداری است؟ اگر چه بارداری به طور منظم در تقسیم‎بندی ۴۰ ماهه بارداری نمی‌گنجد، اما احتمالاً اکنون در ابتدای ماه هفتم بارداری خود هستید. بنابراین، در پاسخ به سوال؛ هفته بیست و نهم بارداری در کدام سه ماهه‌ای بارداری است؟ باید گفت شما اکنون در سه ماهه سوم بارداری خود هستید.

هفته بیست و نهم بارداری: رشد کودک شما

کوچولوی شما برای ملاقات با شما آماده می‌شود. در این‌جا برخی از پیشرفت‌های هیجان انگیزی است که او برای آماده شدن روی آن‌ها کار می‌کنند، ارائه شده است:

 • هنگامی‌ که شما در هفته بیست و نهم بارداری هستید، جنین شما سریع‌تر شروع به افزایش وزن می‌کند. در طول دو ماه و نیم آخر بارداری احتمالاً وزن فعلی خود را دو برابر خواهد کرد.
 • اگر چه کار اصلی رشد بدن و اندام جنین تقریباً کامل شده است، ریه‌های جنین ممکن است هنوز به اندازه کافی برای زندگی خارج از رحم بالغ نشده باشند.
 • در هفته ۲۹ بارداری، جنین شما ممکن است بسیار فعال باشد، حرکات او زیاد می‌شود و جنین می‌تواند لگد بزند، کشش پیدا کند و چنگ بزند. حتی ممکن است متوجه شوید که جنین‌تان بیشتر لگد می‌زند و این لگدها با تغییر موقعیت شما هر از گاهی قوی‌تر می‌شوند.
 • هنگامی ‌که در هفته بیست و نهم بارداری هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که حرکات جنین خود را هر روز یک بار بشمارید. این کمک می‌‌کند تا بررسی کنید که جنین شما به طور طبیعی در حال رشد و حرکت است.

هفته بیست و نهم بارداری: اندازه جنین

اندازه جنین در هفته بیست و نهم بارداری چقدر است؟ در هفته ۲۹ بارداری، اندازه جنین شما به اندازه یک کلم قرمز است. او ممکن است حدود دو پوند و نیم ۱۵۰/۱کیلوگرم وزن داشته باشد و طول جنین حدود ۳۸ سانتی‌متر است.

هفته بیست و نهم بارداری: تغییرات بدن مادر

در حال حاضر، تغذیه سالم برای رشد جنین شما حیاتی است. دو ماده مغذی مهمی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید عبارت هستند از آهن و کلسیم. به طور کلی، در طول این سه ماهه آخر، شما روزانه به حدود ۴۵۰ کالری اضافی نیاز دارید و در هفته بیست و نهم بارداری، می‌توانید انتظار داشته باشید که از هم اکنون تا پایان بارداری، افزایش وزن شما حدود نیم کیلوگرم تا ۵/۵ کیلوگرم در هفته باشد البته با فرض این‌ که شما قبل از بارداری در محدوده طبیعی BMI قرار داشتید و در هفته ۴۰ بارداری، زایمان کنید. برای محاسبه BMI و BMR از ابزارهای سایت پینو بیبی برای محاسبه توده شاخص بدنی (BMI) و محاسبه کالری مورد نیاز (BMR) را استفاده نمایید.

هفته بیست و نهم بارداری: علائم مادر

در هفته بیست و نهم بارداری، برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید در اینجا آمده است:

 • رگ‌های واریسی در هفته ۲۹ بارداری: اگر متوجه رگ‌های آبی دردناک و احتمالاً خارش‌دار که روی پاهایتان برآمده است، شده‌اید؛ احتمالاً این رگ‌های واریسی هستند. رگ‌های واریسی زمانی ظاهر می‌شوند که رحم در حال رشد شما بر وریدهای اصلی فشار وارد می‌کند که خون را از پایین تنه به سمت قلب می‌برد. اگر این اولین بارداری شما نباشد، یا اگر سابقه واریس در خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به واریس بارداری بیشتر است. اگر چه رگ‌های واریسی ممکن است ناخوشایند به نظر برسند، اما معمولاً یک مشکل پزشکی محسوب نمی‌شوند. برای از بین بردن هر گونه ناراحتی، سعی کنید برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نمانید و هر زمان ‌که ممکن است برای بهبود گردش خون، پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. پوشیدن جوارب نگهدارنده (جوراب واریس) نیز می‌تواند کمک کننده باشد، فقط مطمئن شوید جورابی که انتخاب می‌کنید که روی ران و یا زانو ایجاد انقباض نمی‌کند.
 • خستگی در هفته ۲۹ بارداری: اگر اخیراً احساس می‌کنید که خستگی‌ هستید، بدانید که خستگی در این مرحله از بارداری غیرمعمول نیست. بدن شما به طور مداوم برای تغذیه و حمایت از جنین در هفته بیست و نهم بارداری کار می‌کند و طبیعی استکه سطح انرژی بدن شما کم شود. هم‌چنین ممکن است برای شما سخت باشد که بخوابید. از هر فرصتی برای استراحت استفاده کنید، حتی شده اگر فقط ۱۵ دقیقه اینجا و آنجا چشم‌های‌تان را ببندید. در هفته بیست و نهم بارداری، ممکن است لازم باشد برای حمایت از شکم‌تان یک بالش زیر شکم‌تان بگذارید تا در وضعیت مطلوب‌تری قرار گیرید. اگر می‌توانید به ورزش ادامه دهید، زیرا ورزش به حفظ سطح انرژی شما کمک می‌کند. نکات بیشتری در مورد چگونگی داشتن یک خواب خوب در طول بارداری را در مقاله راهکارهای کاهش مشکلات خواب در بارداری مطالعه نمایید.
 • گرفتگی عضلات پا در هفته ۲۹ بارداری: کرامپ و گرفتگی عضلات یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری است و متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث بروز آن می‌شود. گرفتگی‌های دردناک در ساق پا گاهی اوقات می‌تواند در شب ایجاد شود و خواب شما را مختل کند. برای جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در هفته بیست و نهم بارداری یا حداقل برای کاهش ناراحتی، سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب پاهای خود را کمی بکشید و چند حرکت ساده کششی انجام دهید. اگر دچار گرفتگی شدید، پای خود را به سمت بالا خم کنید و سپس چند بار به سمت پایین بروید. ماساژ ملایم ساق پا نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
 • تنگی نفس در هفته ۲۹ بارداری: دیدن نوزاد جدید برای اولین بار ممکن است نفس شما را بند بیاورد، اما تا آن لحظه ممکن است نوع دیگری از مشکل تنفسی را تجربه کنید. در این مرحله از بارداری، رحم در حال رشد شما فضای زیادی را برای سایر اندام‌های واقع در حفره شکمی باقی نمی‌گذارد، بنابراین معده و دیافراگم به ریه‌های شما فشار می‌آورند. در نتیجه، ریه‌های شما فضای زیادی برای انبساط ندارند و ممکن است نفس کشیدن در هفته بیست و نهم بارداری برای شما سخت باشد. با تمرین وضعیت مناسب به ریه‌های خود کمک کنید تا قفسه سینه، گازهای تنفسی مورد نیاز خود را بدست آورند. برای تنفس مطلوب‌تر، سعی کنید آهسته‌تر حرکت کنید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید. اگر در هفته ۲۹ بارداری هر گونه درد قفسه سینه را تجربه کردید، این علامتی است که نباید نادیده گرفت، بنابراین برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید.

هفته بیست و نهم بارداری: اندازه شکم مادر

رحم شما در این ماه بسیار بزرگ خواهد شد و ممکن است در وسط ناف و خط سینه شما باشد. اگر پزشک قد پایه شما (فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) را در هفته بیست و نهم بارداری اندازه‌گیری کند، احتمالاً این عدد باید چیزی در حدود ۲۹ سانتی‌متر باشد. اندازه برآمدگی شکم شما ممکن است باعث دردسر و ناراحتی در هفته بیست و نهم و در طول سه ماهه سوم بارداری باشد.

هفته بیست و نهم بارداری: رژیم غذایی

در حال حاضر، تغذیه سالم برای رشد جنین شما حیاتی است. دو ماده مغذی مهمی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید عبارت هستند از آهن و کلسیم. آهن به بدن شما کمک می‌کند تا گلبول‌های قرمز خون را حفظ کرده و اکسیژن را به سراسر بدن منتقل می‌کند. همچنین از کم خونی جلوگیری می‌کند.

زنان باردار به حداقل ۳۰ میلی‌گرم  آهن در روز نیاز دارند که می‌توانند آن را از غذاهای غنی از آهن مانند گوشت گاو یا جگر خوک، لوبیاها و غلات سبوس‌دار غنی شده و بلغور جو دوسر تامین شود. پزشک شما احتمالاً سطح آهن شما را تحت نظر دارد و در صورت لزوم برای شما مکمل آهن را تجویز می‌کند.

کلسیم هم‌چنین برای بدن شما و جنین در حال رشد شما حیاتی است، زیرا نه تنها استخوان‌ها و دندان‌های شما را تقویت می‌کند، بلکه به شکل‌گیری و تقویت استخوان‌ها و دندان‌های کوچک جنین شما نیز کمک می‌کند.

شما باید روزانه حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم (اگر کمتر از ۱۹ سال دارید ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز) دریافت کنید. شما می‌توانید این مقدار کلسیم را فقط از چند تکه نان سبوس‌دار یا پنیر، کلم بروکلی یا ماست دریافت کنید. مصرف ویتامین‌ها، ریزمغذی‌ها (شبه ویتامین‌ها) و مواد معدنی در بارداری و اثرات آن‌ها در قالب سه مقاله ارائه شده است.

هفته بیست و نهم بارداری: خود مراقبتی؛ بایدها و نبایدها

در هفته بیست و نهم بارداری و به بعد چند نکته را در نظر بگیرید:

 • اگر در حال حاضر کمی استرس دارید، ممکن است بخواهید چند تکنیک تمدد اعصاب را بررسی کنید. اگر چه برخی از استرس‌های مرتبط با بارداری طبیعی است، اما نباید هر روز احساس اضطراب داشته باشید. یکی از راه‌های کمک به آرامش، تمرین یوگا یا مدیتیشن در دوران بارداری است. پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد تمرین ایمن یوگا در سه ماهه آخر به شما بدهد. یادگیری نحوه آرام کردن بدن و ذهن در هفته بیست و نهم بارداری می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. هم‌چنین می‌تواند تنش عضلانی را کم کند و کمردرد را کاهش دهد و به شما کمک کند در طول کشش نهایی بارداری احساس راحتی بیشتری داشته باشید. روش دیگر از بین برنده استرس، ماساژ است؛ روش ساده‌تر گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود در حین استراحت است.
 • چندین روش مختلف برای آماده‌سازی زایمان وجود دارد که کارشناسان می‌گویند می‌توانند در هنگام درد و فرایند زایمان به شما کمک کنند. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، ممکن است بخواهید درباره این روش‌ها بیشتر بدانید، زیرا می‌توانند به شما در مدیریت درد و اضطراب حین زایمان از طریق تکنیک‌های آرام‌سازی و تنفس کنترل ‌شده کمک کنند. شرکت در کلاس آمادگی برای زایمان گزینه بسیار خوبی است، زیرا این دوره‌ها اغلب تکنیک‌های آرام‌سازی را آموزش می‌دهند. از پزشک خود برای یافتن یکی از این مراکز در منطقه خود کمک بخواهید.
 • آیا تصمیم گرفته‌اید که کجا قرار است زایمان کنید؟ اگر جواب‌تان مثبت است، آیا بیمارستان یا مرکز زایمان ممکن است به شما اجازه دهد تا قبل از موعد مقرر از امکانات آن بازدید کنید. این بازدید هم‌چنین یک فرصت عالی برای ترسیم سریع‌ترین مسیر به بیمارستان و کسب اطلاعات در خصوص امکانات مانند پارکینگ و ورودی است.
 • آیا تصمیم گرفته‌اید می‌خواهید چه کسی  هنگام زایمان با شما باشد؟ همسر شما ممکن است همراه شما باشد یا ممکن است یک دوست نزدیک یا یکی از خویشاوندان‌تان را انتخاب کنید. همسرتان می‌تواند کارهای زیادی برای حمایت از شما انجام دهد. در زایمان، همسرتان می‌توانند شما را همراهی کنند، ماساژ دهند و شما را تشویق کنند. او هم‌چنین می‌تواند به شما کمک کند تا از تکنیک‌های تمدد اعصاب و تنفسی که ممکن است در کلاس‌های دوران بارداری خود یاد گرفته‌اید استفاده کنید و هم‌چنین به برقراری ارتباط بین شما و پزشک کمک کند، مطمئن شوید که خواسته‌های شما درک شده است و به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر آن‌ چه در حال وقوع است داشته باشید. این ایده خوبی است که از قبل ترجیحات و احساسات خود را در مورد زایمان با همسر خود در میان بگذارید.
 • در نظر بگیرید که چگونه می‌خواهید پس از تولد نوزادتان مراقبت از نوزاد را انجام دهید، به خصوص اگر شما و شریک زندگی‌تان شاغل هستید. شما احتمالاً انتخاب‌های مختلفی دارید، از مراکز مراقبت از کودک گرفته تا مراقبت در خانه، که هر کدام هزینه و شرایط خاص خود را دارند، بنابراین بهتر است قبل از آمدن نوزادتان تحقیق کنید و مقدمات را فراهم کنید. وقتی مشغول مراقبت از نوزادتان هستید، این موضوع باعث نگرانی شما خواهد شد. اگر در حال حاضر بچه دارید، ممکن است بخواهید ترتیبی بدهید که هنگام زایمان و در چند روز یا هفته اول پس از آمدن نوزاد جدید به خانه، شخصی از آن‌ها مراقبت کند.

هفته بیست و نهم بارداری: آنچه همسر شما باید بداند

اگر می‌خواهید هنگام زایمان همراه همسرتان باشید، با همسر باردار خود در مورد روش‌های آمادگی زایمان صحبت کنید و این ‌که آیا می‌توانید در کلاس‌های آمادگی به او بپیوندید. بد نیست که در مورد روش‌های مختلف کمک به همسرتان برای زایمان راحت‌تر، تحقیق کنید و روش‌های موثر را یاد بگیرید و نکاتی را در مورد حمایت از شریک زندگی خود هنگام زایمان بیابید. کسب آمادگی در این زمینه می‌تواند راه درازی داشته باشد.

هفته بیست و نهم بارداری: از پرشک خود بپرسید

در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است در هفته بیست و نهم بارداری از پزشک خود بپرسید:

 • چه زمانی جنین من به طور کامل رشد کرده و برای ورود به دنیای بیرون آماده می‌شود؟
 • آیا باید شمارش ضربات جنین را انجام دهم؟ چگونه باید آن‌ها را انجام دهم؟
 • اگر جنین در هفته ۲۹ بارداری زیاد حرکت نمی‌کند چه باید بکنم؟
 • اگر زایمان طبیعی داشته باشم، آیا احتمال دارد که به اپیزیوتومی (بریدگی کوچک در پرینه، بین واژن و مقعد) نیاز داشته باشم؟ اپیزیوتومی دقیقاً چه چیزی است و چرا ممکن است انجام شود؟
 • آیا نوشتن برنامه زایمان برای من الزامی است؟
 • چه علائمی در هفته بیست و نهم بارداری یا بعد از آن وجود دارد که باید حتماً با شما یا پزشک دیگری در مورد آن‌ها تماس بگیرم؟
 • از الان تا زمان زایمان چند بار باید برای معاینه مراجعه کنم؟
 • آیا من یکی از عوامل خطر پره اکلامپسی را دارم و باید به چه علائم هشدار دهنده‌ای توجه کنم؟
 • آیا سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی برای من در هفته بیست و نهم یا در هر زمانی از این سه ماهه توصیه می‌شود؟

سوالات متداول در یک نگاه

 • آیا نوزاد در هفته بیست و نهم به طور کامل تشکیل شده است؟ در هفته بیست و نهم، جنین شما به طور کامل شکل گرفته است و اکثر پیشرفت‌های اصلی خود را تکمیل کرده است. اکنون و تا زمان تولد، جنین شما به رشد و افزایش وزن ادامه خواهد داد.
 • آیا هفته بیست و نهم بارداری، ۷ ماهه بارداری محسوب می‌شود؟
 • وضعیت جنین در هفته بیست و نهم چگونه است؟
 • خطرات بارداری در هفته ۲۹ حاملگی چیست؟

هفته بیست و نهم بارداری: چک لیست شما

در اینجا چند کار مفید برای هفته بیست و نهم بارداری آورده شده است:

 • اگر برای خود یا جنین بیمه درمانی ندارید. هزینه‌های احتمالی را تخمین بزنید و برای تامین آن برنامه‌ریزی کنید.
 • در مورد هر گونه مدارک مرخصی زایمان که احتمالاً باید تکمیل کنید، با محل کار خود گفتگو کنید. هم‌چنین ممکن است بخواهید برنامه‌ای برای چگونگی واگذاری تدریجی وظایف خود ایجاد کنید تا کارها به لحظه آخر موکول نشوند.
 • فهرست کوتاهی از نام‌های کودک مورد علاقه خود ایجاد کنید. لیست پینو بیبی را بررسی کنید، پینو بیبی لیست کاملی از نام نوزادان بر اساس جنسیت، ترتیب حروف الفبایی، حروف ابجد، مذهبی، تاریخی، اصیل ایرانی و … را در اختیار شما مخاطب عزیز قرار خواهد داد.  
 • در مورد مراقبت‌های پیش از زایمان طبیعی مربوط به سه ماهه سوم بارداری تحقیق کنید و از پزشک خود اطلاعات شخصی در مورد معاینات و آزمایشاتی که بایستی در هفته‌ها و ماه‌های آینده انتظار داشته باشید را دریافت کنید.
 • یک تور بازدید از بیمارستانی که قرار است در آن زایمان کنید، را برنامه‌ریزی کنید.
 • اتاق کودک خود را با تمام وسایل ضروری آماده کنید.
 • شروع به طراحی آگهی تولد کنید یا طرح‌های آماده را بررسی و طرح مورد نظرتان را انتخاب کنید. ممکن است بخواهید کارت‌های سنتی را چاپ کنید که می‌توانید برای خانواده و دوستان خود ارسال کنید، یا ممکن است بخواهید پستی برای به اشتراک گذاشتن اخبار خوشحال کننده خود از طریق ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی طراحی کنید.
 •  لیست ساک زایمان و چک لیست وسایل نوزاد برای بیمارستان را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *