آمادگی برای زایمان, ورزش در بارداری

مزایای و فواید استفاده از توپ زایمان در دوران بارداری و زایمان

فهرست موضوعات این مقاله

از توپ زایمان برای تمرینات بارداری و کاهش درد و ناراحتی‌های زایمان استفاده می‌شود. هنگامی ‌که باردار هستید، ممکن است احساس کنید که بدن درد شما را فرا گرفته است، این طبیعی و قابل انتظار است. رشد شکم به این معنی است که حرکت کردن و راحت نشستن برای شما سخت‌تر است و با رشد جنین، فضای بیشتری را اشغال می‌کند، بدن شما نیز خود را با این وضعیت تنظیم می‌کند و این باعث می‌شود، فشار و ناراحتی برای شما ایجاد می‌شود. انجام تمرینات ورزشی می‌تواند به تسکین و کاهش دردهای دوران بارداری و زایمان کمک کند، یکی از تمرینات موثر یوگا و استفاده از توپ ورزشی یوگا است. توپ یوگا به عنوان یک تکیه گاه برای تمرینات ایمن بارداری عمل می‌کند؛ همان طور که از نامش پیداست، توپ یوگا؛ توپ‌های لاستیکی بزرگی هستند که می‌توان به وسیله آن برخی حرکات ورزش یوگا را انجام داد، امروزه از این توپ برای تمام مدیریت درد در مراحل زایمان و بارداری استفاده می‌شود. توپ‌های زایمان برای حمایت از بدن شما در طول زایمان و کمک به مقابله با درد و فشار بسیار عالی هستند. توپ زایمان یا همان توپ یوگا واقعاً می‌تواند برای زایمان آسان‌تر به شما کم کند. با پینو بیبی همراه باشید تا تعدادی از تمرینات مفید و ایمن را که با توپ یوگا می‌توان انجام داد و درد هنگام بارداری و زایمان را کاهش داد، بیاموزید.

مزایای و فواید استفاده از توپ زایمان در دوران بارداری و زایمان

توپ زایمان یا توپ تولد چیست؟

توپ زایمان که به توپ یوگا، توپ ورزشی، توپ تناسب اندام، توپ تولد یا توپ حاملگی نیز معروف است، یک توپ بزرگ و بادی است. این توپ‌ها از لاستیک نرم ساخته شده‌اند و در چند اندازه مختلف وجود دارند. توپ یوگا یا توپ تولد از وسایل متداول در باشگاه‌های ورزشی هستند و افراد اغلب از آنها برای یک چالش اضافی در تمرینات اصلی و یا پوش آپ استفاده می‌کنند. توپ تولد یا توپ تناسب اندام، استاندارد است که می‌تواند توسط زنان باردار برای تناسب اندام در دوران بارداری و پس از بارداری استفاده شود. توپ تولد یک نسخه کمی ‌بزرگ‌تر از یک توپ باشگاه است که می‌توانید از آن برای ورزش کردن، نشستن راحت و تمرین در موقعیت‌هایی برای زایمان استفاده کنید. اندازه توپ باید به اندازه‌ای باشد که بتوانید راحت روی آن بنشینید و باید کف هر دو پای شما با زمین تماس داشته باشد و زانوهایتان با زاویه ۹۰ درجه خم شوند. پیروی از روتین توپ زایمان یک تکنیک غیردارویی ایمن و مفید جهت افزایش احتمال برای زایمان طبیعی و داشتن یک زایمان راحت است. البته یک نوع توپ زایمان وجود دارد که در باشگاه‌ها معمولاً وجود ندارد و بیشتر در بارداری و زایمان استفاده می‌شود که به آن توپ بادام زمینی می‌گویند. توپ بادام زمینی، توپی بیضی شکل با حباب‌های بزرگ‌تر در دو طرف و وسط لاغرتر است.

فواید استفاده از توپ زایمان

 • راحت نشستن: حرکت به اطراف می‌تواند با پیشرفت بارداری کمی‌ سخت‌تر شود. نشستن روی یک توپ زایمان راحت‌تر از صندلی‌ و یا مبل است. هم چنین می‌تواند نشستن و برخاستن را برای شما آسان‌تر کند.
 • حفظ حالت ایستایی قفسه سینه و پشت بدن: استفاده از توپ زایمان هم چنین می‌تواند وضعیت بدنی و تعادل شما را بهبود بخشد و عضلات شکم را تقویت کند. همان طور که به آرامی‌ روی توپ تکان می‌خورید و یا می‌پرید، عضلات شکم و پشت سخت کار می‌کنند تا شما را صاف نگه دارند.
 • با کاهش فشار ستون فقرات به تسکین کمر درد کمک می‌کند و تحرک را بهبود می‌بخشد: توپ تولد هم چنین می‌تواند به توزیع یکنواخت وزن شما کمک کند. این می‌تواند فشار ستون فقرات و کمر درد را کاهش دهد و از زانوها و مچ پا پشتیبانی کند. از سه ماهه دوم بارداری تقریباً بیشتر بانوان باردار از درد رباط رنج می‌برند و حتی نشستن و برخواستن بر روی مبل راحتی نیز سخت و دردناک است! اما نشستن بر روی توپ تولد (توپ یوگا) باعث برداشتن فشار از باسن، پشت و زانوها می‌شود.
 • پشتیبانی عالی از زانوها و مچ پاها را فراهم می‌کند: در زمانی که بارداری پیشرفت می‌کند با بزرگ شدن شکم و وزن‌گیری مادر و جنین، فشار بیشتری بر مچ پاها و زانو بانوی باردار وارد می‌شود. استفاده از توپ یوگا باعث می‌شود تا وزن بالا تنه بر توپ وارد شود و فشار مضاعف از روی زانوها و مچ پا برداشته شود و عضلات‌ رباط‌ها و تاندون‌های این نواحی استراحت کنند.
 • اکسیژن رسانی به ریه‌ها: زمانی که جنین به شکم مادر لگد می‌زد این عمل باعث رفلاکس اسید در مادر می‌شود و به قفسه سینه مادر فشار وارد می‌شود. این فشار نفس کشیدن را سخت‌تر می‌کند، زانو زدن روی توپ زایمان به مادر اجازه می‌دهد تا بدنش در حالت کشش قرار بگیرد بدون آن که به سایر عضلاتش فشار وارد شود و اکسیژن را به سمت ریه‌های او برسد. برداشتن همین فشار از روی قفسه سینه باعث می‌شود تا بانوی باردار راحت‌تر نفس بکشد و هم چنین رفلکس معده کمتر شود و بانوی باردار به دفعات کمتری از مصرف آنتی اسیدها نیاز خواهد داشت.
 • به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کند: توپ‌های زایمان روشی عالی برای نگه داشتن لگن شما در دوران بارداری هستند؛ عضلات کف لگن در دوران حاملگی منعطف و نرم هستند. از آن جایی که توپ یوگا خیلی نرم نیست اما در عین حالت منعطف هستند، هنگام نشستن بر روی توپ،ژ و قرار گرفتن عضلات باسن، استخوان لگن و دنبالچه بر روی توپ، فشار بر سطح پخش شده و از روی ناحیه لگن و دنبالچه برداشته می‌شود. به خاطر این حالت ریلکسیشن، لگن بدون درد باز می‌شود (تمرینی برای زمان وضع حمل).
 • کاهش درد از فواید دیگر توپ زایمان است: کج کردن باسن، حرکت به جلو و عقب و پهلو به پهلو در حالی که روی توپ می‌نشینید، باسن و پشت شما را متحرک نگه می‌دارد. تحرک بیشتر می‌تواند به معنای ناراحتی کمتر باشد. زمانی که ناراحتی و درد کمتری داشته باشید کیفیت خواب شما نیز بهتر می‌شود. یک مطالعه نشان داد که تمرینات با توپ زایمان در اواسط تا اواخر بارداری باعث کاهش درد و خستگی در ناحیه کمر می‌شود. استفاده از توپ یوگا هم چنین میزان برش اپیزیوتومی ‌را کاهش می‌دهد، اپیزیوتومی یک روش نادر است که در آن پزشک یک برش کوچک در انتهای دهانه واژن ایجاد می‌کند تا به نوزاد کمک کند راحت‌تر از کانال زایمان عبور کند.
 • توپ تولد می‌تواند درد زایمان و مدت زمان زایمان را کاهش دهد: نشستن و یا حتی به حالت چهار زانو خم شدن و وزن بدن را بر روی توپ قرار دادن به عضلات فرصت استراحت می‌دهد. در چنین شرایطی زمانی که نزدیک زایمان هستید عضلات شما تا حدود زیادی استراحت کرده‌اند و برای انقباضات واقعی زایمان خسته نیستند و می‌توانند انقباضات را با قدرت و شدت بیشتری انجام دهند.
 • کاهش دریافت اپیدورال و یا کاهش احتمال سزارین: در طول زایمان، یک توپ زایمان در موقعیت‌های مختلف از شما پشتیبانی می‌کند و هم چنین راحتی زیادی را فراهم می‌کند. جهش ملایم و تکان دادن باسن هنگام نشستن روی توپ به کاهش و منحرف کردن درد کمک می‌کند. نتایج یک مطالعه پژوهشی نشان داد که در افرادی که جهت تسکین درد در حین زایمان اپیدورال انجام دادند، استفاده از توپ بادام زمینی به طور قابل توجهی طول زایمان را کاهش داد. همچنین احتمال نیاز به سزارین را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت.
 • جریان خون را به ناحیه لگن، جایی که جفت و رحم قرار دارند، تحریک می‌کند: با جابه جایی و جلو و عقب رفتن باسن بر روی توپ یوگا، خون رسانی به این ناحیه بیشتر صورت می‌گیرد و رگ‌های ناحیه لگن که تا پیش از این دچار گرفتگی و پر فشاری بودند اکنون باز شده و جریان خون به صورت طبیعی رخ می‌دهد. این خون رسانی به شکم و لگن برای رحم و جفت و جنین، همگی مناسب است.
 • ایجاد فشار معکوس به پرینه و ران‌های بانو باردار ایجاد می‌کند: پرینه فضای بین واژن تا معقد است. بافت این ناحیه در اثر بزرگ شدن شکم و انقباضات شکم باعث احساس کشیدگی در این ناحیه می‌شود. به خصوص این که اگر در دوران بارداری یبوست نیز وجود داشته باشد از سمت معقد نیز ناحیه پرینه دچار کشیدگی و درد می‌شود. زمانی که شما روی توپ یوگا می‌نشینید، چون فاصله ران‌ها از هم بیشتر می‌شود و وزن شکم نیز بر روی توپ اعمال می‌شود و نه پاها و  ناحیه پرینه، این باعث می‌شود تا پرینه و ران به حالت استراحت بروند و فشار از روی آنها برداشته شود.
 • رفع یبوست و بهبود عملکرد سیستم گوارش: استفاده از توپ یوگا باعث یک باز شدگی در ناحیه لگن می‌شود و فشار شکم به توپ منتقل می‌شود بنابراین سیستم گوارش بهتر کار می‌کند. از طرفی برخی مطالعات تجربی نشان داده‌اند که عقب و جلو رفتن روی توپ یوگا باعث تحریک روده بزرگ و ایجاد احساس دفع می‌شود که به رفع یبوست و گرفتگی این بخش کمک می‌کند.
 • کمک به قرارگیری بهتر جنین در رحم: استفاده از توپ تولد در مراحل بعدی بارداری برای قرار دادن نوزاد در موقعیت صحیح تولد بسیار عالی است. توپ‌های یوگا در تمام مراحل زایمان فوق العاده هستند. از کمک به باز کردن لگن و ایجاد فضا بیشتر که باعث حمایت از بدن شما در تاب خوردن و هم چنین به حرکت جنین کمک می‌کند تا آماده تولد شود. وقتی روی توپ یوگا قرار می‌گیرید عضلات و ستون فقرات صاف قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که شما در یک وضعیت عمودی بمانید، گرانش زمین باعث می‌شود تا جنین در موقعیت مناسبی قرار بگیرید.
 • توپ یوگا می‌تواند اضطراب و درد ناشی از انقباضات را کاهش دهد: از توپ تولد در بارداری به عنوان جایگزینی برای صندلی میز و یا برای ورزش و استراحت استفاده کنید. وقتی بر روی توپ یوگا می‌نشینید چون از درد و گرفتگی عضلات کاسته می‌شود، کم کم یک حس آرامش به شما القا می‌شود و از تنش و فشار شما کاسته می‌شود.
فواید استفاده از توپ زایمان

چه زمانی می‌توان از توپ تولد استفاده کرد؟

شما می‌توانید در هر مرحله از بارداری خود استفاده از توپ تولد را شروع کنید. سه ماهه اول بارداری بهترین زمان برای شروع استفاده از توپ زایمان است. اما از حدود ۳۲ هفتگی می‌توانید از برخی ورزش‌های ملایم برای کمک به کاهش درد، گرفتگی و قرار دادن جنین در موقعیت صحیح استفاده کنید. اگر تمرینات با توپ تولد را راحت و یا مفید نمی‌دانید، از همسر، دوست یا مامای خود بخواهید که به شما کمک کند تا مطمئن شوید که در موقعیت مناسب روی توپ هستید و تمرینات را صحیح انجام می‌دهید. پیشنهاد می‌شود که با توپ یوگا تمرین کنید و ببینید چه موقعیت‌های باعث احساس راحتی بهتر برای شما می‌شود. قبل از این که وارد فاز زایمان فعال شوید، موقعیت‌های مناسب را پیدا کنید. به ویژه، اگر استفاده از داروهای مسکن بخشی از برنامه زایمان شما نیست، احتمالاً از داشتن توپ زایمان در حین زایمان خوشحال خواهید شد. وقتی در حال سر و کله زدن با درد و انقباضات زایمان هستید، استفاده از توپ زایمان کمک بزرگی به شما می‌کند. اگر قصد زایمان در یک مرکز پزشکی را دارید، با بیمارستان و یا مرکز زایمان خود مشورت کنید و مطمئن شوید که آن‌ها توپی را که می‌خواهید استفاده کنید دارند و یا به شما اجازه استفاده از توپ را می‌دهند.

نکاتی برای استفاده از توپ زایمان برای اولین بار

در اینجا چند نکته برای بانوانی که برای اولین بار از توپ زایمان استفاده می‌کنند، آورده شده است.

 • توپ را روی فرش یا موکت قرار دهید نه روی زمین، زیرا ثبات بیشتری نسبت به یک زمین صاف خواهید داشت.
 • پا برهنه از توپ استفاده کنید و یا کفش‌های ضد لغزش بپوشید.
 • برای اولین بار که می‌خواهید روی توپ قرار بگیرید. از کسی بخواهید که دست شما را بگیرد و از پشت شما را حمایت کند.
نکاتی برای استفاده از توپ زایمان برای اولین بار
 • پاهای خود را محکم روی زمین قرار دهید تا تعادل خود را به دست آورید. یک دست خود را روی توپ قرار دهید و به آرامی ‌خود را پایین بیاورید تا روی توپ بنشینید.
 • حالا دستان خود را روی زانوها قرار دهید و سعی کنید لگن را به طرفین و جلو و عقب تکان دهید. هنگامی ‌که احساس کردید با آن راحت هستید، کمی ‌روی آن بالا و پایین بروید.
 • اگر با حرکات تکان دادن یا جهش راحت نیستید، یک صندلی برای حمایت در نزدیکی خود قرار دهید.
 • هنگامی ‌که روی توپ ورزش می‌کنید، مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف شما وجود دارد.
 • به طور معمول نفس بکشید، حرکات ورزشی خود را کنترل کنید و در صورت احساس درد، فعالیت را متوقف کنید.
 • دانستن زمان استفاده از توپ تولد در دوران بارداری برای ایمن ماندن و استفاده حداکثری از آن ضروری است.
 • فاصله گرفتن پاهای خود در حدود ۶۰ سانتی‌متر از یکدیگر تضمین می‌کند که تعادل خوبی روی توپ داشته باشید. مطمئن شوید که زانوهایتان پایین‌تر از باسنتان است.
 • توجه داشته باشید که برخی از افراد ممکن است هنگام استفاده از توپ احساس سرگیجه کنند. در صورت وجود حساس سرگیجه و حالت تهوع، از استفاده از توپ تولد خودداری کنید.
نکاتی برای استفاده از توپ زایمان برای اولین بار

توپ تولد بادام زمینی چیست؟

یک توپ تولد به شکل بادام زمینی در واقع همان توپ تولد است، فقط به شکل بادام زمینی. توپ تولد بادام زمینی در هنگام زایمان، زمانی که مادر باید در رختخواب بماند، به عنوان مثال، هنگام انجام اپیدورال استفاده می‌شود. شکل بادام زمینی به شما امکان می‌دهد یک پا را در حالت خمیده و یا دراز کشیده بلند کنید.

تفاوت بین توپ زایمان و توپ بدنسازی چیست؟

توپ‌های زایمان و توپ‌های باشگاه تقریباً شبیه به هم هستند و از مواد ضد ترکیدن ساخته شده‌اند، به این معنی که اگر آسیب ببینند و سوراخ شوند به آرامی ‌باد آن‌ها خارج می‌شود و نمی‌ترکند. با این حال، چند تفاوت بین این دو وجود دارد: توپ‌های زایمان بزرگ‌تر از توپ‌های باشگاه هستند و دارای پوشش ضد لغزش هستند.

چه نوع توپ تولدی را باید خرید؟

یک توپ زایمان بخرید که شرایط زیر را داشته باشد:

 • اندازه توپ به قد شما بستگی دارد. وقتی روی آن می‌نشینید، پاهای شما باید به درستی زمین را لمس کنند.
 • یک توپ با ویژگی ضد ترکیدگی و پوشش ضد لغزش را انتخاب کنید. در هر صورت، این توپ‌های ورزشی را در نزدیکی اجسام تیز، سطوح ناهموار، مولدهای حرارت مستقیم مانند بخاری، رادیاتور، شومینه و اجاق گاز قرار ندهید.
 • توپی که انتخاب می‌کنید باید بتواند وزن شما را تحمل کند.
 • از یک برند معتبر خرید کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید.
 • توپ تولد انتخابی شما باید تحت فشار تست شود و تا ۳۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل کنند.

اندازه ایدهآل یک توپ زایمان چیست؟

توپ تولدی متناسب با اندازه قد خود را خریداری کنید؛ وقتی روی زانو می‌نشینید باید حدود ۱۰ سانتی‌متر کمتر از باسن‌تان باشد.

قد شما (سانتی متر)اندازه توپ
اگر ۱۶۰ سانتی‌متر قد داریدیک توپ ۵۵ سانتی متری بگیرید.
اگر بین ۱۶۰ تا ۱۷۳ سانتی‌متر قد داریدیک توپ ۶۵ سانتی متری بگیرید.
اگر قدتان از ۱،۷۳ متر بیشتر استیک توپ ۷۵ سانتی متری بگیرید.

توجه داشته باشید که وقتی روی توپ می‌نشینید، باسن باید بالاتر از زانو باشد. در غیر این صورت، نشان دهنده این است که توپ نسبت به قد شما کوچک است یا باید با هوای بیشتری پر شود. توپ تولد معمولاً با گذشت زمان تخلیه می‌شود و می‌توان با استفاده از پمپ هوا آن را مجدداً باد کرد. نشستن با زانوها بالاتر از باسن می‌تواند وضعیت جنین را مختل کند و منجر به زایمان طولانی و دردناک شود.

مزیت ورزش با توپ زایمان در دوران بارداری

این ابزار همه کاره را می‌توان در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان برای کاهش کمردرد استفاده کرد. توپ زایمان یک توپ تناسب اندام است که خانم‌ها می‌توانند از آن برای انجام تمرینات دوران بارداری استفاده کنند. استفاده منظم از توپ زایمان نیز به عنوان یک تمرین آمادگی زایمان در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند روند زایمان را تسریع کرده و شانس زایمان طبیعی را افزایش دهد. شما باید با راهنمایی متخصص از توپ زایمان استفاده کنید. در مورد توپ زایمانی که باید بخرید، اندازه ایده‌آلی که باید استفاده کنید، زمان مناسب برای شروع استفاده از توپ زایمان در دوران بارداری و نکاتی در مورد استفاده ایمن از توپ زایمان در دوران بارداری در ادامه توضیحاتی ارائه خواهد شد.

نحوه استفاده از توپ زایمان

تا جایی که می‌توانید در طول بارداری فعال بمانید. وقتی صحبت از استفاده از توپ زایمان برای ورزش می‌شود، می‌توانید هر تمرینی را انجام دهید که با آن احساس راحتی می‌کنید و باعث ایجاد فشار نمی‌شود. نشستن روی یک توپ زایمان در دوران بارداری عضلات مرکزی بدن شما را درگیر می‌کند. به جای نشستن روی مبل هنگام تماشای تلویزیون، سعی کنید روی توپ زایمان بنشینید و در حالی که نشسته‌اید، می‌توانید به آرامی ‌بپرید، شیب‌های لگنی کوچک انجام دهید و دور باسن خود حلقه بزنید تا کمرتان شل شود. هنگامی ‌که در حال زایمان هستید، توپ زایمان شما می‌تواند به کاهش ناراحتی در هنگام آماده شدن برای زایمان کمک کند. می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • نشستن روی توپ: برای تسکین درد باسن خود را روی توپ تکان دهید و یا روی توپ به صورت جهشی بنشینید. هم چنین می‌توانید به جلو خم شوید و دستان خود را روی صندلی یا تخت استراحت دهید.
 • کشش گردن و شانه: روی دست‌ها و زانوهای خود قرار بگیرید و توپ زایمان را در مقابل خود قرار دهید. بازوهای خود را روی بالای توپ دراز کنید و روی زانوها به سمت جلو حرکت دهید. شما باید کشش را از طریق شانه‌ها و قسمت بالای کمر خود احساس کنید.
 • کشش پهلو: روی توپ زایمان بنشینید و یک دست را بالای سر بکشید. نیمه بالایی خود را به آرامی ‌به یک سمت خم کنید. این حرکت را برای هر دو طرف انجام دهید. در طول این کشش، عضلات مرکزی بدن شما درگیر می‌شوند تا تعادل شما را حفظ کنند و به آنها کمی کشش بدهید.
نحوه استفاده از توپ زایمان
 • دراز کشیدن روی توپ: با توپ بین زانوهای باز شده خود زانو بزنید و بازوهای خود را روی توپ قرار دهید. سر خود را روی توپ قرار دهید و اجازه دهید شکمتان آویزان شود.

شما می‌توانید از یک توپ زایمان برای ورزش به هر نحوی که یک فرد غیر باردار استفاده می‌کند، استفاده کنید، البته تا زمانی که باعث ناراحتی نشود. به صدای بدنتان گوش کنید و اگر در مورد این که چه چیزی برای شما ایمن است شک و یا سؤالی دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 • به پهلو دراز بکشید: توپ بادام زمینی را برای حمایت بین پاهای خود قرار دهید.
 • دراز کشیدن به پهلو نامتقارن: به پهلو دراز بکشید و بدن خود را تا جایی که شکم شما اجازه می‌دهد به سمت جلو خم کنید. سپس، پای بالایی خود را در حالت خمیدگی روی توپ بادام زمینی به سمت بالا ببرید. این موقعیت‌های نامتقارن باسن به جنین کمک می‌کند از لگن عبور کند.
چگونه می‌توان از توپ زایمان در دوران بارداری استفاده کرد؟

چگونه می‌توان از توپ زایمان در دوران بارداری استفاده کرد؟

در دوران بارداری می‌توان از توپ زایمان استفاده کرد:

 • برای نشستن راحت هنگام کار یا استراحت: نشستن و برخاستن روی توپ یوگا بسیار راحت‌تر از نشستن روی یک مبل نرم یا یک صندلی سخت است. نشستن روی توپ نیز یک تمرین کوچک است. تکان دادن و جهش آرام روی آن می‌تواند عضلات شکم و پشت شما را صاف نگه دارد.

انجام برای برخی ورزش‌های سبک با توپ یوگا

توپ تولد تعادل لازم را ارائه می‌دهد، به بهبود وضعیت بدن کمک می‌کند و عضلات شکم شما را تقویت می‌کند و پشتیبانی لازم برای تحمل وزن بارداری را فراهم می‌کند.

 • در حالی که روی توپ نشسته‌اید، لگن خود را به پهلو و عقب و جلو تکان دهید (کج شدن لگن). هسته مرکزی بدن خود را سفت نگه دارید، لگن خود را کمی ‌به عقب متمایل کنید و سعی کنید در همان زمان کمر خود را به آرامی‌ خم کنید و آن را برای تقویت رحم و کمرتان تکرار کنید. هنگام انجام کشش کمر، نباید شانه‌های خود را درگیر کنید و حرکت باید از کمر و پایین شروع شود.
 • در حالی که روی توپ نشسته‌اید، باسن خود را در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
 • در حالت زانو زده بمانید و سپس روی توپ خم شوید (حالت استراحت کودک). حالا باسن خود را از جلو به عقب تکان دهید. این کار به شما کمک می‌کند آرام شوید.
انجام برای برخی ورزش‌های سبک با توپ یوگا
 • برای تغییر وضعیت نوزاد در اواخر بارداری: روی توپ به جلو خم شوید و سعی کنید روی زانوهای خود قرار بگیرید. در حالی که دستانتان روی توپ است حالت‌های متمایل به جلو به خود بگیرید. این حرکت به جنین کمک می‌کند تا وضعیت زایمان را به صورت عمودی اتخاذ کند. این کار باعث می‌شود که کودک به حالت قدامی ‌حرکت کند و پشتش به سمت شکم شما باشد. اگر چه کودک قرار نیست تا زمان زایمان در همان وضعیت باقی بماند، اما ورزش روی توپ حداقل می‌تواند به شما کمک کند تا درد کمر را کاهش دهید.

تمرینات تقویت کف لگن با توپ زایمان در دوران بارداری

می‌توانید تمرینات کف لگن را در حین استفاده از توپ زایمان امتحان کنید. ممکن است این کار برای شما بسیار راحت‌تر باشد و روی عضلات پایین شکم کار کنید.

چگونه باسن خود را روی توپ زایمان حرکت دهید؟

 • پهلو به پهلو: هر گونه سفتی و کشش در کمر و باسن شما را از بین می‌برد.
 • شکل ۸ انگلیسی و یا بی‌نهایت: این حرکت درد کمر را تسکین می‌دهد و به حرکت سر کودک به سمت پایین به ناحیه لگن کمک می‌کند.
 • حرکت دایره‌ای: این می‌تواند به نوزاد کمک کند در هنگام زایمان در موقعیت مناسب قرار گیرد.
چگونه باسن خود را روی توپ زایمان حرکت دهید؟

چگونه از توپ تولد در حین زایمان استفاده کنیم؟

تمرین روی توپ می‌تواند به آمادگی جهت زایمان کمک کند، همچنین تمرینات ورزشی روی توپ به تقویت قلب کمک می‌کند و باعث می‌شود قبل از زایمان احساس راحتی کنید. برخی از پزشکان هم چنین استفاده از TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، گزینه‌ای بدون دارو برای تسکین درد) همراه با توپ زایمان را برای مقابله با زایمان زودرس توصیه می‌کنند. در اینجا نحوه استفاده از توپ زایمان در حین زایمان آورده شده است:

 • روی توپ زایمان بنشینید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. حالا لگن خود را از پهلو به پهلو و از جلو به عقب تکان دهید (مانند استفاده از هولاهوپ یا حلقه کمر). این به کشش بدن شما کمک می‌کند تا کودک بتواند به موقعیت مناسب زایمان حرکت کند.
 • با در آغوش گرفتن توپ روی چهار دست و پا قرار بگیرید و به آرامی ‌پایین تنه خود را از حالت زانو زده به نام اسکات قورباغه در حال استراحت بلند کنید. لگن خود را به طرفین تکان دهید.
 • در حالی که ایستاده‌اید روی توپ به جلو خم شوید، توپ را روی تخت یا یک سکوی مرتفع قرار دهید. این موقعیت توپ زایمان نیروی گرانش مورد نیاز برای فرود نوزاد را می‌دهد.
چگونه از توپ تولد در حین زایمان استفاده کنیم؟
 • جهش آرام روی توپ، پاهای شما را تقویت می‌کند و توانایی شما را برای حفظ تعادل بهبود می‌بخشد. همچنین در ایجاد فشار متقابلی که در طول زایمان نیاز دارید مفید است.
 • اگر نگران افتادن از روی توپ زایمان هستید، به دنبال تمرینات تعادلی باشید، یا سعی کنید روی توپ بادام زمینی صاف بنشینید، توپ بادام زمینی جایگزینی برای توپ تولد گرد است.
چگونه از توپ تولد در حین زایمان استفاده کنیم؟
 • با استفاده از توپ بادام زمینی به پهلو دراز بکشید. این حرکت به شما کمک می‌کند استراحت کنید و خوب بخوابید. هم چنین ناحیه لگن شما را هنگام استراحت باز نگه می‌دارد.

چگونه از توپ زایمان بعد از تولد نوزاد می‌توان استفاده کرد؟

می‌توانید پس از تولد نوزاد از توپ زایمان به روش‌های زیر استفاده کنید:

 • تا چند روز بعد از زایمان احساس درد خواهید کرد. نشستن روی توپ راحت‌تر از نشستن روی یک سطح سخت است.
 • می‌توانید هنگام شیر دادن روی توپ بنشینید و البته نکات ایمنی برای نگه داشتن نوزاد را رعایت کنید. می‌توانید از بالش شیردهی کمربنددار استفاده کنید. این می‌تواند بهتر از لمیدن روی تخت باشد.
 • می‌توانید در حالی که روی توپ نشسته‌اید، نوزاد گریان خود را در آغوش بگیرید و آرام کنید.
 • ورزش با توپ به خوش فرم شدن بدن شما بعد از بارداری کمک می‌کند.
 • وقتی کودک بزرگتر شد، ممکن است دوست داشته باشد بایستد و راه برود، شما می‌توانید از توپ برای کمک به حرکت کودک استفاده کنید.
 • برای کودکانی که دچار تورتیکولی هستند می‌توانید از توپ یوگا جهت اصلاح کجی گردن کمک بگیرید (مقاله مربوط کجی گردن در کودکان چیست؟ و اصلاح تورتیکولی را مطالعه بفرمائید)
 • پس از زایمان طبیعی، اگر واژن و مقعد شما دردناک است، سعی کنید توپ را کمی‌ خالی کنید تا نرم‌تر شود. استفاده از توپ شما را قادر می‌سازد تا به راحتی بنشینید و درد کمتری احساس کنید.
چگونه از توپ زایمان بعد از تولد نوزاد می‌توان استفاده کرد؟

آیا پریدن روی توپ زایمان می‌تواند به نوزاد آسیب برساند؟

هیچ مطالعه علمی ‌ثابت نکرده است که پریدن روی توپ زایمان در دوران بارداری ممکن است به کودک آسیب برساند. با این حال، حواستان به تکان‌هایی که دارید باشد سعی کنید روی توپ آرام حرکت کنید و برای حفظ تعادل خود از یک شخص یا وسیله کمک بگیرید.

آیا استفاده از توپ زایمان به نرم شدن دهانه رحم کمک می‌کند؟

پاسخ مثبت است. بله، مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از توپ زایمان می‌تواند به طور قابل توجهی به فرآیند رسیدن دهانه رحم (نرم شدن و اتساع دهانه رحم) کمک کند.

چه مدت زمان می‌توان روی توپ زایمان نشست؟

هیچ محدودیت زمانی مشخصی برای پرش روی توپ زایمان وجود ندارد. افراد ممکن است بر اساس شرایط خود دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه استفاده از توپ و سایر تکنیک‌های تسکین درد دریافت کنند. ورزش با توپ زایمان ممکن است به مدت ۱۵ دقیقه شروع شود و تا زمانی که فرد احساس راحتی کند و بر اساس ترجیح بانوی باردار ادامه یابد.

پرش بهتر است یا چرخش روی توپ زایمان؟

جهش و چرخش بر روی توپ زایمان فواید خود را دارد. جهش روی توپ می‌تواند وضعیت بدن را بهبود بخشد، عضلات را تقویت کند و کمردرد را تسکین دهد، در حالی که چرخش یا تکان دادن ممکن است به باز شدن لگن و حمایت از انقباضات در حین زایمان کمک کند. استفاده از توپ زایمان بر اساس راحتی شخصی و پس از مشورت با پزشک توصیه می‌شود.

در دوران بارداری چند بار باید از توپ زایمان استفاده کرد؟

استفاده منظم از توپ زایمان در دوران بارداری متفاوت است. یک زن باردار ممکن است به طور مکرر از آن تا زمان زایمان استفاده کند. با این حال، توصیه می‌شود با توجه به نیازها و شرایط فردی خود، برای راهنمایی شخصی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا ورزش‌هایی برای زایمان وجود دارد که می‌تواند به درد لگن کمک کند؟

بله، تمرینات با توپ زایمان مانند کج کردن لگن و ایجاد دایره‌های لگن می‌تواند به کاهش درد در ناحیه لگن کمک کند. برای کاهش درد و ناراحتی ممکن است تمرینات توپ زایمان را در دوران بارداری امتحان کنید. توپ را می‌توان در هر زمان از بارداری و حتی در هفته‌های پایانی بارداری استفاده کرد. این تمرینات همچنین ممکن است وضعیت بدن را بهبود بخشد و ماهیچه‌های لگن را تقویت کند. همچنین استفاده از توپ زایمان برای افزایش شانس زایمان طبیعی و کاهش مشکلات زایمان توصیه می‌شود. با این حال، فراموش نکنید که قبل از شروع تمرینات با توپ زایمان در بارداری، نظر متخصص زنان و زایمان خود را جویا شوید.

هشدارهای خطر

 • اگر کیسه آب شما پاره شد و یا مایعاتی در نزدیکی توپ یوگا ریخته شده است، از نشستن روی آن خودداری کنید و تا زمانی که محل از مایعات پاک نشده از تمرین کردن خودداری کند وجود مایعات ممکن است سطح را لغزنده کند و باعث سُر خوردن و آسیب رسیدن به شما و جنین شود.
 • بیشتر توپ‌های تولد ضد ترکیدن هستند، به این معنی که اگر سوراخ شوند، به جای ترکیدن، به آرامی ‌باد آن‌ها تخلیه می‌شوند. با این حال، سعی کنید توپ را از اشیاء تیز دور نگه دارید.
 • سرعت حرکت خود را حفظ کنید و تا زمانی که احساس تعادل نکنید برای حرکت عجله نکنید.
 • قبل از استفاده از توپ زایمان حتماً با ماما صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *