بارداری, سلامت در بارداری

آیا سکسکه جنین خطرناک است؟ همه چیز در مورد سکسکه جنین

سکسه جنین

بارداری یکی از حساس‌ترین دوره‌ها در زندگی هرکسی است. هنگامی‌که قصد تجربه حس مادر بودن را دارید، باید حس‌های مختلفی را پشت سر بگذارید. تصور اینکه یک موجود زنده در شکم شما حضور دارد، به‌قدر کافی شگفت‌انگیز است، حالا تصور کنید که این جنین هم ناگهان سکسکه کند. احتمالاً احساس کردن این سکسکه بسیار عجیب و گاهی نگران‌کننده است. اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع به دست آورید، پیشنهاد می‌دهیم که با ما همراه باشید.

سکسکه جنین چه علتی دارد؟

خوب اولین سؤالی که برای هرکسی پیش می‌آید این است که اصلاً به چه دلیلی یک جنین ممکن است که سکسکه کند؟ خوب اجازه بدهید بگوییم که این کار کاملاً طبیعی است و اصلاً نباید برای آن نگران باشید. حالا در مورد علت انجام سکسکه جنین هم توضیحاتی را بیان می‌کنیم.

جنین در داخل رحم مادر درون یک مایع قرار گرفته است. این مایع آمنیوتیک نام دارد. حالا همه ما این موضوع را هم می‌دانیم که جنین در ماه‌های پایانی رشد خود می‌تواند مانند یک انسان بال نفس بکشد. دلیل اصلی سکسکه یک جنین هم این نفس کشیدن است.

تنفس جنین در درون مایع آمنیوتیک دلیل اصلی سکسکه او به‌حساب می‌آید. با همین اطلاعات شما الآن متوجه شدید که این سکسکه کاملاً طبیعی است و با احساس کردن آن اصلاً نباید نگران باشید. حالا ما کمی هم فراتر می‌رویم و به مورد دیگری هم اشاره می‌کنیم.

شنیدن و احساس کردن سکسکه جنین نه‌تنها هیچ نگرانی خاصی ندارد، بلکه باید از وجود آن خوشحال هم باشید. همان‌طور که گفتیم تنفس درون یک مایع سبب سکسکه می‌شود. با شنیدن و احساس کردن این سکسکه شما می‌توانید به این نتیجه برسید که جنین شما سالم بوده و به‌درستی نفس می‌کشد و این خبر بسیار خوبی است.

سکسکه جنین چگونه است و آیا احساس می‌شود؟

سکسکه جنین چگونه است؟ آیا سکسکه جنین احساس می‌شود؟

اگر شما هم در دوره بارداری هستید و چیزی به‌عنوان سکسکه از جنین خود احساس نکرده‌اید، احتمالاً نگران شوید که جنین شما سالم است یا خیر! در اینجا هم باید بگوییم که اگرچه نگرانی شما به دلیل حساسیت بارداری کاملاً قابل درک است اما اصلاً درست و منطقی نیست.

سکسکه یک جنین به‌ندرت احساس می‌شود اما این دلیلی بر وجود نداشتن آن نیست. یعنی جنین شما سکسکه می‌کند اما شما به‌عنوان مادرش، این امر را احساس نخواهید کرد. البته شما می‌توانید از سلامت و حرکت جنین خود با روش‌های دیگری مطمئن شوید.

مثلاً جنین در سه ماه دوم بارداری چرخش تقریباً زیادی دارد و گاهی هم لگد میزند. شما می‌توانید این حرکت و لگد زدن را به‌وضوح احساس کنید. با این حس‌ها شما می‌توانید از سلامت جنین خود مطمئن شوید. حالا جدا از اینکه شما باید به‌صورت مستمر به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید. در این معاینات هم از سلامت جنین خود مطمئن خواهید شد.

دلیل سکسکه جنین چه چیزی است؟

خوب نگرانی شما به‌عنوان یک مادر باعث می‌شود که سؤالات مختلفی در مورد سکسکه کردن جنین داشته باشید و ازآنجایی‌ که ما از نگرانی‌ها و سؤالات را طبیعی میدانیم به تمام آن‌ها پاسخ خواهیم داد. احتمالاً با خودتان بگویید که اصلاً این سکسکه کردن چه دلیلی می‌تواند داشته باشد. خوب ما در ادامه دلایل آن را شرح خواهیم داد.

  • اسپاسم دیافراگم

در نوزاد به‌مرورزمان دیافراگم تشکیل می‌شود، هنگام تشکیل، این عضو می‌تواند پیام عصبی به مغز بفرستد و برعکس! حالا انقباض و اسپاسم در دیافراگم باعث بروز این امر خواهد شد. البته یکی از علت‌های اسپاسم دیافراگم، همان تنفس در مایع است.

  • پیچیدن بند ناف

در بعضی از موارد می‌بینم که جنین حرکات بسیار زیادی دارد و همین موضوع باعث می‌شود که بند ناف به دور گردنش بپیچد. حالا پیچیدن بند ناف همانا و کم شدن جریان اکسیژن ورودی به جنین همان! کم شدن اکسیژن هم باعث بروز سکسکه خواهد شد.

خوب باز هم باید بگوییم که نیازی نیست نگران باشید. چنین حالتی به‌ندرت اتفاق می‌افتد. معمولاً جنین حرکات کمی دارد و این حرکات هم باعث پیچیدن بند ناف نخواهد شد. البته اگر سکسکه جنین بیشتر از حد عادی باشد، پزشک متخصص با معاینه کردن می‌تواند علت آن را تشخص دهد، پس باز هم میگوییم که نیازی نیست نگران باشید.

  • رشد جنین

جنین در رحم مادر به‌مرورزمان رشد می‌کند و به تکامل می‌رسد. این تکامل به او کمک می‌کند که بیرون از رحم مادر هم بتواند به زندگی خود ادامه بدهد. در حین رشد و تکامل گاهی این سکسکه اتفاق می‌افتد.

چطور می‌توان سکسکه جنین را کاهش داد؟

به‌طورکلی گفتیم که در بسیاری از موارد سکسکه کردن جنین احساس نخواهد شد اما باز هم در همان مواردی که احساس می‌شود، معمولاً حس خوشایندی نیست. حالا ما هر چه بگوییم که سکسکه جنین طبیعی است و اصلاً نباید نگران باشید، باز هم بسیاری از مادرها بابت این موضوع نگران هستند و خوب ما هم به آن‌ها کمی حق می‌دهیم.

با این کارها می‌توانید سکسکه جنین را تا میزان بسیار زیادی، کاهش بدهید و در بسیاری از موارد دیگر این سکسکه را احساس نخواهید کرد.

  • نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب باعث می‌شود که بدن ما همیشه هیدراته باشد. این هیدراته بودن به کاهش سکسکه کردن جنین کمک بسیار زیادی می‌کند. پیشنهاد می‌دهیم که در طول روز، در فواصل منظم و به‌مرور آب کافی بنوشید. به یاد داشته باشید که نوشیدن چندین لیوان آب پشت سر هم فقط میزان ادرار شما را افزایش می‌دهد، آب را باید کم‌کم بنوشید.

نوشیدن آب کافی و کاهش سکسکه جنین
  • ورزش کنید

این تصور که یک زن باردار باید کاملاً استراحت کند و اصلاً تحرک نداشته باشد، اصلاً درست نیست، مگر اینکه طبق نظر پزشک شما استراحت مطلق داشته باشید. پیشنهاد می‌دهیم که فعالیت بدنی منظمی داشته باشد و ورزش کنید. با این کار هم به سلامت خودتان و جنین کمک می‌کنید و هم اینکه سکسکه کردن او را کاهش می‌دهید. البته شما باید ورزش‌های مناسب بارداری را انجام بدهید.

  • رژیم غذایی سالم

داشتن رژیم غذایی سالم به این معنی نیست که غذای کمی بخورید، به این معنی است که غذاهای سالم و مقوی را مصرف کنید. با شروع دوره بارداری باید برنامه غذایی خود را اصلاح کنید.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا در مورد سکسکه جنین اطلاعاتی را بیان کردیم. علت اصلی این کار و دلایل آن را هم به‌طور کامل توضیح دادیم. درنهایت هم روش‌هایی برای کاهش آن ارائه دادیم. اگر باز هم در مورد این موضوع سؤالی دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *